Hevige explosie op coaster „Triton" Belgisch parlement ontvangt regeringsverklaring rustig Nieuw model Lelijke Eend haar journaal DRAKACEL minuten oven reiniger Tipgever Siebelkraak nu gearresteerd Meer bouwobjecten Defence and Aid Fund 15 PROMOTIE? GEEFEEN MEUBELCHEQUE! Van 10 tot 250 gulden bij de goede woninginrichter. Zomercollectie van JEAN LOUZAC Prinsesselijke bruidsjurk nu in kledingmagazijnen DONDERDAG 24 MAART 1966 zo'n sukkel-slaapje.... ...is meestal wat beverig en be nauwd, maar soms geeft het de moede mens weer wat meermoed. Maar is men erna ook uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras Bezuinigingen MADURODAM KRIJGT ANTISLIPSCHOOL O VLUGGEREN MAKKELIJKER i: m ooit tevoren Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar.. 2. Wacht drie minuten... Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 Henny Schoute In de afgelopen nacht, omstreeks drie nur, heeft zich op de Noordzee, zeven mijl ten zuiden van het lichtschip Texel, een hevige explosie voorgedaan aan boord van de Nederlandse kustvaarder Triton. Er zijn vier gewonden van wie drie em- Itig. Het zwaar gehavende schip en de ge wonden zijn naar IJmuiden gebracht. De zeesleepboot Titan van Wijsmuller in IJmuiden heeft vanmorgen omstreeks zes uur in stormweer met windkracht acht op de Noordzee een sleepverbinding tot «tand weten te brengen met de 400 ton metende Triton van de rederij Beek te Groningen. Vanmorgen omstreeks negen uur heeft de motorreddingboot Prins Hendrik uit Den Helder vier gewonden van de kustvaarder Triton in IJmuiden aan wal gebracht. Aan de steiger bij de kleine sluis stonden vier ziekenauto's van de G.G.D. klaar om hen snel naar het An- toniusziekenhuis te vervoeren. De Triton die veel water maakte en door de sleepboot Simson van Bureau Wijsmuller naar IJmuiden werd gesleept is voorlopig naar de Bijleggershaven ge bracht. De coaster heeft door de explosie grote schade opgelopen. Grote delen van de bovenbouw zijn weggeslagen. Bij de aankomst van de reddingboot Prins Hen drik met de vier gewonde opvarenden van de Triton was ook de burgemeester van Velsen mr. J. C. Bührmann aanwezig. De politie had maatregelen genomen dat het vervoer van de gewonden naar het zieken huis zonder oponthoud kon plaats vinden. De kustvaarder kwam in de nacht van woensdag op donderdag om kwart voor drie in ernstige nood te verkeren, toen het schip zich ter hoogte van Den Helder, 1 mijl zuid van het lichtschip Texel be vond. De gezagvoerder van de Triton meldde aan Scheveningen-radio te IJmui den dat men dringend hulp van sleep- en reddingboten nodig had. Aan boord van de Triton had zich een hevige explosie voorgedaan, waarbij veel schade was ontstaan. Het schip maakte water in de machinekamer. De gezagvoerder van de Triton verzocht dringend om doktershulp, daar er gewon den waren aan boord van zijn schip. Uit Terschelling vertrok onmiddellijk de zee sleper Holland van de rederij Doeksen. Uit IJmuiden snelde de Titan naar het rampschip. Uit Den Helder vertrok de motorreddingboot Prins Hendrik met een arts om zo spoedig mogelijk medische bij stand te kunnen verlenen aan de gewon den. Uit latere berichten bleek, dat in de machinekamer van de Triton een aantal gasflessen was ontploft. Door deze explo sie werd het dek opengereten en ont stond een grote ravage op de brug en in de bovendeks gelegen hutten. Een opvarende werd vermist. Vermoed werd dat hij door de luchtdruk overboord was gevallen. Later werd de man echter gewond aan boord aangetroffen. Nog drie andere opvarenden werden ernstig ge wond. De reddingboot Prins Hendrik bereikte de kustvaarder als eerste en kon de dok ter aan boord van het rampschip bren gen, ondanks de hoge zee, die er in de noord westerstorm liep. Westduitse vrachtschepen die toevallig passeerden verleenden bijstand aan de Triton. Zij zouden de gehele bemanning van boord halen wanneer het schip, dat snel water maakte door het lek ter hoogte van de machinekamer, toch nog mocht zinken. Een van de twee reddingsloepen, die de Triton aan boord had, was door de explosie overboord geslagen. Ook een rubber dinghy werd door de hevige lucht druk overboord geblazen. In de machinekamer kwam het water al hoger en hoger. Later wist men, op advies van de kapitein van de Titan, het binnen dringende water te stuiten door matrassen in de gaten te stoppen. Ook het roer van de kustvaarder was door de ontploffing ontzet en geblokkeerd. Kapitein A. van der Wiele, die het be vel voert op de zeesleper Titan, maakte om zes uur vanmorgen vast. Hij deed al les om het zwaar gehavende schip met de grootst mogelijke sleepsnelheid naar IJmuiden te brengen. De vier gewonden van de Triton werden vanmorgen door de motor reddingboot Prins Hendrik uit Den Helder in IJmuiden aan land ge bracht. Ziekenauto's stonden bij de kleine sluis klaar om hen snel naar het Antonius ziekenhuis te ver voeren. Omstreeks zes uur vanmorgen is ook nog de zeesleepboot Simson uit IJmuiden naar zee vertrokken. Kapitein J. Buurman kreeg met zijn bemanning tot taak pom pen aan boord van het zinkende schip te brengen. De gewonden zijn: W. A. Roerig uit Groningen (23 jaar), machinist, ernstige brandwonden. S. J. Gerritsen uit Leeuwarden (19 jaar), kok, brandwonden en rug klachten. J. I. Sambad-Luaces uit La Coruna (19 jaar), matroos, brandwonden. Jaö Andrade uit Portugal (44 jaar), ma troos, brandwonden. Niet gewond zijn de 25-jarige kapitein F. J. B. Janssen uit Groningen, de 24- jarige stuurman A. Smit uit Groningen en de roerganger, de 46-jarige Portugees Jaö da Silva. De laatste had wel een shock en is later uit het ziekenhuis ontslagen. Advertentie l De „harde" matras f ^Hj met alle comfort van een „zachte",. Het lijkt er op dat de sensationele in braak in mei van het vorige jaar bij de Rotterdamse juwelierszaak Siebel aan de Coolsingel gisteravond laat een verras sende nasleep heeft gekregen. De politie heeft namelijk de man aangehouden die de zaak „verlinkt" zou hebben, waardoor de politie enige tijd na de kraak de hoofd daders kon arresteren. De arrestant zou ook het nodige weten over de plaats, waar het nog niet opge spoorde deel van de buit zou zijn. De to tale buit was 150.000. Uit de statistiek van de bouwobjecten in voorbereiding van het centraal bureau voor de statistiek blijkt dat in 1965 door architectenbureaus en andere met de voor bereiding van bouwwerken belaste organen (waaronder overheidsdiensten) voor een bedrag van 6,6 miljard aan opdrachten (definitieve ontwerpen) voor woningen en andere gebouwen is ontvangen. Met uit schakeling van de invloed van prijsstijgin gen is dit naar schatting ongeveer zeven percent meer dan in 1964. Advertentie (Van onze correspondent) BRUSSEL „Een nationaal program ma gericht op een gemeenschap zonder taboes, zonder voorrechten van stand en rijkdom". Aldus kenschetste de nieuwe Belgische minister-president Vanden Boeynants de inhoud van de regerings verklaring die hij woensdagmiddag in de beide kamers van de Volksvertegenwoor diging heeft voorgelezen. Vandaag begint het debat waarvan men hoopt dat het morgen wordt afgesloten. Volgende week zal de Senaat dan over de verklaring be raadslagen. De algemene verwachting is dat het nieuwe kabinet van liberalen en katholieken met ruime meerderheid van stemmen de goedkeuring zal verkrijgen. De nieuwe premier, een slanke spor tieve figuur dezer dagen in vele bui tenlandse tijdschriften afgebeeld in korte (Van onze correspondent) PARIJS De Citroenfabrieken hebben hun geheim goed bewaard. Pas thans is bekend geworden dat men binnen de fa- brieksmuren al maandenlang bezig was met het maken van een nieuwe Deux Che- vaux, oftewel de Lelijke Eend. Hoe de nieuwe wagen er precies zal uitzien weten alleen de ingewijden, maar zeker is dat de fabriek ook hij het nieuwe model vast gehouden heeft aan de fiscale Deux Che- vaux. Dat wil zeggen een auto met een zo klein mogelijke motor, die toch gemak kelijk vier personen kan vervoeren, met een snelheid van 90 tot 100 kilometer per uur. Uiterlijk zal de nieuwe Deux Chevaux volgens l'Auto-Journal aanzienlijk ver schillen van het oude model. Maar de nieuwe wagen vertoont enige gelijkenis met de Ami-6 of met de Panhard-24. Het dak ligt lager en van binnen komt meer ruimte vrij door een iets grotere breedte. Op schouderhoogte krijgen de passagiers wat meer armslag. Het linnen dak blijft hetzelfde. De flanken worden hol. Alle deuren krijgen aan de binnenkant kleine bergruimten voor kaarten, handschoenen en dergelijke. Het raam naast de bestuur der blijft zoals het is, namelijk de onder ste helft naar buiten opklapbaar. De mo tor blijft luchtgekoeld, de cilinderinhoud wordt van 425 op 435 kubieke centimeter gebracht waardoor de snelheid kan wor den opgevoerd tot 100 km. per uur. De koplampen worden rechthoekig ingebouwd in de spatborden. Vermoedelijk zal het nieuwe model op de autosalon van okto ber 1967 worden gepresenteerd. Het oude model dateert van 1948. Pas in 1961 kwa men twee gevaarlijke kapers op de kust. De R-4 van Renault en de Ami-6 van Ci troen zelf. broek bij zijn dagelijkse ochtendgymnas tiek heeft de verklaring voorgelezen. De eerste helft in het Nederlands, de tweede in het Frans. Beide talen spreekt hij met Brussels accent. Hij heeft boven dien een wat afgemeten spreektoon, die doet denken aan die van een regiments commandant die in de open lucht en zon der microfoon zijn manschappen toe spreekt. Hij heeft de doelstellingen van zijn rege ring genoemd en ze toegelicht. Die zijn: herstel van een duurzaam evenwicht van de openbare financiën; •bevordering van de sociale vooruitgang; volledige tewerkstelling voor de econo mische expansie; aanpassing van de Belgische instellin gen aan de huidige realiteit en ontplooi ing van de beide taalgemeenschappen in nationale eendracht; de trouw aan de Europese en Atlanti sche verplichtingen van België. Als bijlage bij de regeringsverklaring kregen de leden van de Kamer en Se naat nog een overzicht van het werkplan voor de drie jaren 1966 tot en met 1968. Dat komt vrijwel overeen met hetgeen bij het overleg tussen CVP en PVV tij dens de formatie werd overeengekomen. Het gaat voornamelijk om een groot aan tal bezuinigingen die de overheidsuitga ven voor 1967 met tien miljard frank moe ten verminderen. In tegenstelling tot hetgeen gebeurt bij het voorlezen van andere regeringsver klaringen in de afgelopen jaren, werd Vanden Boeynants geen enkele keer door applaus van de leden van zijn meerder heid onderbroken. Aan het slot werd er alleen op de banken van de CVP en de PVV uiterst matig in de handen geklapt. De socialisten, de Volksunie en de klei ne partijen verroerden geen vin. Het was merkwaardig op de banken van de socialisten voor het eerst sedert 1960 Paul-Henri Spaak te midden van zijn partijgenoten te zien zitten in plaats van op een der banken van de ministers. Het Tweede Kamerlid P. Voogd (BP) heeft de minister van Buitenlandse Zaken mr. J. M. A. H. Luns schriftelijk ge vraagd of het waar is dat kanunnik Col lins doorgaat met hulpverlenen, ook nu het Defence and Aid Fund door de rege ring van Zuid-Afrika is verboden. Voorts informeert het Kamerlid of het juist is dat maar een zeer klein deel van de gel den gebruikt wordt voor steun aan ge zinsleden van gevangenen en dat het grootste deel wordt gebruikt voor politieke activiteiten. De Haagse miniatuurstad „Maduro- dam" krijgt er een nieuwe bezienswaar digheid bij. Het is een anti-slipschool volgens het model van de K.N.A.C.-anti- slipschool in Drachten. De miniatuurslip- school, die een oppervlakte heeft van vijf bij één meter, zal tegelijk met ,Madu- rodam" op 31 maart worden „geopend". Het neusje van de mode-zalm is be waard gebleven tot het einde van het modeseizoen. Zoals meer gebeurd is, was de Voorburgse couturier Jean Louzac de hekkesluiter. Maar het was de moeite waard nog wat moed voor die allerlaatste show te verzamelen. Niet alleen de sfeer in zijn kleine sa lon is altijd opperbest, de collectie die hij presenteert is niet alleen naar mijn smaak de beste die we te zien krijgen. Met recht is hier het gezegde „lest best" op z'n plaats. Jean Louzac is een inventief ontwer per. Een zeer persoonlijk en indivi dueel ontwerper ook, die kopieën (na genoeg) weglaat en zich door andere dingen dan de collecties van zijn bui tenlandse collega's laat inspireren. Het zien van zijn collectie onderga je als een verrukking waarbij plotseling de hele modemoeheid, die in de afgelopen twee maanden langzaam kwam aan sluipen, wegvalt. Gisteren toonde hij zijn couture en (haute) boutique-collectie. Koopt men iets uit de eerste collectie dan heeft men het kledingstuk exclusief. Uit de tweede collectie worden modellen ge confectioneerd. Amerika is onder an dere een dankbare afnemer van Lou- zacs modellen. Sommige ook had hij speciaal voor de dames in dit land ontworpen. Wat, behalve originele ideeën voor- V.l.n.r.: Een witte gebreide „blousae"; een wit-zwart avond ensemble waarvan de rok een split middenvoor heeft; een „blousae" in de kleuren lila en mosterd (collectie Lousac). Advertentie Spuit nu in 3 minuten uwoven schoon IMPORTEUR: BERGERAC N.V., DEN .HAAG. TEL070-60?W3 Een sportieve jas van witte Spaanse nappa met bijbehoren de pet, die volgende week spe ciaal wordt getoond aan de film ster Sophia Loren (collectie Lou zac). treffelijke snit en prachtige stoffen, de collectie bij Louzac maakt, is de keuze van de kleurstellingen. Het was een aaneenschakeling van „zonnetjes in huis". Prachtige lila, paarse, rode en oranje schakeringen, vaak gecombi neerd met elkaar zonder te „vloeken". Natuurlijk ook waren er de conventio nele kleuren (blauw, wit, beige, bruin, zwart)., Exotisch waren de kleuren van zijn na-het-zwemmen japonnetjes, de mak kelijke vakantiejurkjes en de robes de terrace. Ideeënrijk, heb ik eerder ge schreven. Helemaal nieuw was zijn „blousae", die het beste te beschrijven valt als een hele lange trui, waarvan hef boord een centimeter of tien bo ven de knie eindigt. Een progressief model, waarmee Jean Louzac het dra gen van gebreide kleding wil propage ren. Dit in samenwerking met een Veenendaalse wolfabrikant. Verder waren er nogal wat Courrège- achtige deuxpièces, mantels met bij passende (mouwloze) japonnen, suède combinaties, de eenvoudig-elegante cocktail kleding, de beeldschone chique avond- en dinerjaponnen c.q. tailleurs. Ook hier waren het snit en kleuren die voor een adembenemende indruk zorg den. Jean Louzac heeft een voorkeur deze toch vrij eenvoudige modellen kunstig te versieren met pailletten, glazen kralen, drups, bloedkoralen e.d. (Van onze correspondent) De bruidsjurk van prinses Beatrix belooft een bestseller te worden. Am sterdamse confectieateliers zijn de af gelopen dagen koortsachtig in de weer geweest om het ontwerp van de Bos sche privékleermaakster van de ko ningin, de 62-jarige mevrouw Lientje Bergé-Farwick, zo goed mogelijk na te maken. Zij hebben er heel wat werk aan gehad, want de confectiefirma's kunnen het zich nu eenmaal niet ver oorloven om, zoals mevrouw Bergé, de japon tien keer uit elkaar te halen. Een Haags kledingmagazijn slaagde er het eerste in om met een prinsesse lijke bruidsjurk (prijs 298) voor de dag te komen. Ook Utrecht kreeg reeds de eer. Andere modezaken zul len binnenkort met soortgelijke ver sies volgen. MWIflfWWIAAfWVWWWWWWI/WVIIIIVIfWIAnAAfWWVI/WWIAAAfll 4

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15