DUITSERS AL SNEL MET 0-2 VOOR Nederlands elftal wankelde, maar herstelde zich toch nog bijtijds (2-4) Aantrekkelijke wedstrijd in uitverkocht stadion m •J fsff Trots op dit elftal In eerste kwartier dreigde een debacle Schrijvers speelde zijn zwakste interland Feijenoord-stadion één douche-cel Hek was dicht voor Van Zanten BONDSCOACH KESSLER IN KLEEDKAMER SPOR TIEF BEZIEN Verjonging Zaak tegen spelers DOS aangehouden Tf J DONDERDAG 24 MAART 1966 23 Misgreep Stilletjes tifStk tf||Él§f3 I 99 99 Angst "fc Ook tevreden (Van onze sportredacteur) Georg Kessler zat verkrampt te kijken. De nieuwe bondscoach van de KNVB moet in het eerste kwartier van de wedstrijd tegen West-Duitsland het gevoel gehad hebben, dat de oranjemannen gezamenlijk een valluik onder hem wegtrokken. Hij stond op het punt weg te zinken in een troosteloze put. Het Nederlands elftal, dat hij bij zijn debuut als coach in het veld had gebracht, faalde in de aanvang op een verbijsterende manier. De defensie, anders het betonharde fundament van de ploeg, was week en krachteloos. Binnen zestien minuten stond het oranjeteam met 02 achter en een debacle zoals des tijds in Keulen (toen Nederland met 70 werd ver nederd) was een reële dreiging. Maar ineens kwam er een explosie van de Kessler-boys. Nuninga en Moulijn braken de Duitse verdediging open en Swart joeg de bal langs Bernard. Dat was het keerpunt van de strijd. Kess- lers gezicht stond ineens weer op voorjaar. Wel liepen de Duitsers weer wat uit, maar het gevaar van een enorm pak slaag was toch wel naar de achtergrond gedrongen. Oranje werd na de rust zelfs nu en dan gevaarlijk. De nederlaag kon uiteindelijk tot 24 beperkt worden. En dat gaf Kessler, dankbaar zuchtend, reden om te zeggen, dat hij tevreden was. Er waren er (velen)die er anders over dachten Terwijl vele lieden buiten Feijenoords ▼este stonden te bidden en te smeken om een toegangskaart. Terwijl binnen de ves te een massa Duitsers hun „Abe-kreet" Uwe, Uwe (Seeler) lieten resonneren. Terwijl een enorme stortbui het Feije- noordstadion tot één grote douchecel maakte, daverde de Duitse Fussbalmann- schaft over de arme oranjemannen heen. Dat oranjeteam was als een Floyd Pat terson, die krampachtig zijn dekking trachtte te bewaren tegen een superieure Cassius Clay. Eerst kreeg oranje een da verende rechtse te incasseren nadat een serie plaagstoten al voor een paniek stemming (en drie corners achter el kaar) hadden gezorgd en vervolgens bracht een prachtige linkse het Neder landse elftal aan de rand van de knock out. De Nederlanders, hoe een moedig en bedrijvig voetbalvolkje ook, konden niet bij de Duitsers komen noch bij de bal. De ach terhoede was zeer onzeker nooit speelde aanvoerder Daan Schrijvers zo'n zwakke interland Pieters Graafland was een verre van imponerend sluitstuk. Kortom, het Nederlands elftal was in die beginfa se geen partij voor de prachtig voetbal lende Duitsers. Na zeven minuten kwam de rechtse directe. Nadat de falende Muller volkomen misgegrepen had, kreeg Uwe Seeler alle gelegenheid om zijn sup porters tot een gezelschap feestvierders te maken. Hij loste een prachtig hard schot: 0-1. Paniek. Paniek. Pijs, onwennig op de voor hem vreem de backplaats, speelde levensgevaarlijk met effect terug. „Uwe, Uwe". Het Nederlandse kijkersvolk zat als een vlucht natte mussen triest tegen elkaar aangehurkt. En in de zestiende minuut haalde Duitsland uit voor de linkse tref- In het begin van de wedstrijd viel er een enorme hoeveelheid regen naar berieden. Feijenoord was toen één grote douche-cel. fer. Midvoor Held, naar de linkervleugel gezwenkt, zette voor en Emmerich kopte op een fantastische wijze in, 0-2. „Uwe, Uwe". Muller en Fransen hun keus bleek een volslagen misgreep te zijn; ze sjouw den wel ijverig, maar zonder construc tief resultaat probeerden de druk af te wentelen. Het bleef paniekerig. Trappen in het wilde weg. Plaatsen was een onbe kend gegeven. Fransen greep Overath aan het shirt vast, hetgeen hem als represail le op een forse tik op de neus kwam te staan. Het Nederlands sprekende deel van Feijenoords volle bak roerde zich. Hier werd een oranjeman beschadigd en dat ging te ver. De Engelse scheidsrech ter Kenneth Dagnall, die veel toeliet, sprak de Duitser vermanend toe en gaf hem toen een vrije trap. Maar goed, de Nederlandse spelers had den gehoord en begrepen, dat er behalve vele Duitsers ook nog Nederlanders op de vochtige tribunes waren. En ineens ge beurde het. In de 22ste minuut. Nuninga, een van de beste Nederlandse spelers, schoof de bal briljant naar de al wegspur- tende Moulijn. Er volgde een goede voor zet en Swart kon op kniehoogte inknal- len, 1-2. Iedereen haalde opgelucht adem. Geen schandaal zoals in Keulen zou het worden. Maar toch, het bleef een angstige zaak voor oranje. Neem de boogbal van de uit Italië teruggeroepen rechtsbuiten Brülls. Pieters Graafland was al verslagen. Schrijvers kon de bal echter op de lijn keren. Duitsland bleef maar komen, ko men. Dank zij o.a. het schitterende voet- balwerk van de twintigjarige Frans Bec- kenbauer, de compleetste speler van het veld, een prachtige voetballer. Deze Bec kenbauer gaf de Duitse vlaggezwaaiers weer volop reden tot feestgedruis, toen hij in de veertigste minuut een misser van Schrijvers resoluut afstrafte, 1-3. Neder land kon hier maar weinig tegenover zet ten. Vandaar wellicht dat een figuur uit de massa, zich schonere dagen en tijden voor de geest halend, uitriep: „Keessie, Keessie". Maar voetballen is geen schaat sen. En Kessler is geen Huiskes. ïMSm 'WW» Toen oranje een kans kreeg Van der Kuylen (plaatsvervanger voor de zieke Keizer) zette goed voor, was er niemand om iets voortreffelijks met de bal te doen. Wel een goede daad verrichtte Pijs. Hij Dagnall lankmoedig bleef, want de tuime ling, die Seeler (sterk teruggevallen) maakte leek niet van het correcte soort. De Duitsers, die hun tempo wat verlaagd hadden, bleven de strijd beheersen. De van ijver blakende Moulijn in zijn felle bedrijvigheid beging hij zelfs twee overtredingen; voor hem een unicum wilde in eigen huis toch wel wat roem incasseren. Hij begon het de Duitsers erg lastig te maken en er tekenden zich wat gunstiger perspectieven af, ook al omdat Van der Kuylen op dreef kwam. Maar aan het eind van het duel had Pieters Graafland toch aanmerkelijk warmere vuisten dan zijn collega Bernard. De draaglijke eindstand was voor Kessler re den om zich niet meer het valluik te her inneren noch de diepe put. Het Neder lands elftal had zich hersteld. Kessler was de oranjemannen zeer dankbaar. Zijn de buut was geen spitsroedeloop geworden- Hans Rombouts Schrijvers kopt de bal voor kmme- rich weg, maar Israel en Pijs houden een oogje in het zeil, want de Neder landse aanvoerder was gisteravond niet zo betrouwbaar als anders. Beckenbauer, Duitslands beste voet baller, brengt de stand op 13. De „tandem" Schrijvers (l.)Israel arriveert te laat. (Van onze sportredactie) Dat roem vergankelijk is, al Is het dan niet die van een sportheld, onder vond gisteren Jac. van Zanten. De man, die in Neville's interimperiode de grote leider van het Nederlandse elftal was, stond gisteravond voor een gesloten hek. Hij mocht het terrein niet op. Van Zanten kwam een half uur te laat omdat hij in zijn snelle wagen Keizer, woensdagmorgen ziek gewor den, van Zeist naar Amsterdam had te ruggebracht. Van Zanten was daarna ook opgehouden, zoals velen met hem, die Rotterdam o zo graag tijdig had den willen bereiken. Daartoe behoor den eveneens Haarlem-spelers en UEFA-jeugdteam, die in Zeist een oefenwedstrijd hadden gespeeld. Voor het Feijenoord-stadion troffen Van Zan ten en bus met ,UEFA-spelers en Haarlem-voetballers elkaar weer en pas daarna was er vrij baan door grote groepen mensen, die voor het stadion vergeefs nog aan kaarten trachtten te komen. Het eerste doelpunt van Nederland. Swart schiet de bal langs Bernard. moest na een misser van Pieters Graaf land de bal uit de hoek trappen. De lawaaierige Duitse armee werd toch wei wat stilletjes, toen na drie minuten in de tweede helft Nuninga de bal uit een voorzet van Moulijn inkopte, 2-3. Wat nu? Geen „Uwe, Uwe" meer. En had niet Muller, alleen voor Bernard gekomen na een flitsende pass van Nu ninga, hard over geschoten, dan... Ja dan. Maar nu was de stand twee minuten later 2-4. Weer door die sterspeler Bec kenbauer. Het „Uwe, Uwe" werd nu vervangen door het wat uitdagender „Noch ein Tor" nog een doelpunt. Er kwamen inderdaad weer wat zeer penibele situaties voor het doel van Pie ters Graafland, waar Schrijvers stond te schutteren als was hij een nerveus begin- nelingetje. Israel had geluk, dat mister (Van onze sportredactie) Georg Kessler trok de schouders wat achteruit, zei het eerst zachtjes, als was het om te repeteren, keek toen de verzamelde vader landse sportpers aan en her haalde luider: „We kunnen trots zijn op dit elftal. Ik ben bijzonder tevreden". Willy van der Kuylen stond onder het directe ge hoor van Kessler. Beiden hadden een debuut achter de rug. Kessler als bonds coach, Van der Kuylen als speler, invaller voor Piet Keizer. De 19-jarige donkere PSV-er glimlachte tevreden: „het ging toch lekker, voor zo'n eerste keer". Inmiddels doceerde Kess ler verder: „de Duitsers be schikken over een team van zo'n zestien spelers, dat bij de wereldkampioenschappen in Engeland bij de laatste acht kan komen. Ze zijn van wereldklasse, in ieder geval van Europese, van Euro pese topklasse. Daartegen over stonden wij, minder, maar bereid om ten volle te exploderen. Dat is gedaan". Tevreden was Kessler voor al over de tweede helft, „er was toen meer zelfvertrou- wen, ze wilden winnen en ze zijn geen moment in el kaar gezakt." De angst overigens, dat het Nederlands elftal een debacle tegemoet zou gaan, niet eens de gelegenheid had in elkaar te zakken, maar gewoon vanaf het be gin zou worden wegge speeld, is groot geweest. „Dat begin met die knal in de bovenhoek en daarna nog een goal, het was om doods bang te worden", peinsde Daan Schrijvers na afloop nog na. Daan, minder zelf bewust, stond zich wat een zaam aan te kleden, „ik weet het, persoonlijk ging het niet zo denderend". Een andere verdediger, Amster dammer Rinus Israel, vond die vier goals „ook wel erg veel" en Pijs: „als je als halfspeler een fout maakt, staat er nog iemand achter je, nu was er na een fout direct ruimte voor die Duit sers". Toch was Miel Pijs wel tevreden over zijn ge legenheidsoptreden als back, zoals ook Piet Fransen een andere Kessler-verras- sing wel dacht, dat hij zich goed van zijn opdracht van aanvallende kanthalf had gekweten. Of het nu Pijs, of Fransen of Moulijn („de uitslag was juist, Van der Kuilen deed het leuk als debutant, het was een leuke wedstrijd") was, eensgezind was het oordeel over de Duitsers. Dat luidde gunstig, bewon derend met de grootste waardering voor Becken bauer, de 20-jarige Duitse kanthalf. Die bewondering nam niet weg, dat de Neder landers de gehele wedstrijd in een eigen overwinning, in ieder geval in een gelijk spel hebben geloofd. „Toen wij op weg waren naar 22, scoorden zij 31, na rust toen we 32 maakten en 33 in de lucht hing, werd het 42", zuchtte Klaas Nu ninga. Helmut Schön, de Duitse bondscoach, deed in oprecht getoond optimisme niet on der voor zijn collega van de Nederlandse ploeg, Kessler. Ook hij had Nederland West-Duisjand een aange name interland gevonden, waarin hij op goede wijze inzicht had gekregen van zijn spelersmateriaal voor de wereldkampioenschappen. Hij wilde niet zoeken naar zwakke plekken, ze althans niet kenbaar maken. Schön was tevreden en blij over Uwe, de stevige Seeler („we zijn allen tevreden, het liep niet harmonisch, wel rede lijk), die zijn rentree goed had gevierd. „Uwe komt langzaam weer geheel terug, dat was toch goed te zien. Hij heeft het vertrouwen ge rechtvaardigd". Het Nederlandse spel vond Schön onorthodox en steeds gevaarlijk. Bewondering had hij voor Moulijn, maar ook voor Van der Kuylen, „dat is een groot talent". Buiten de kleedkamers werd dat ook herhaald door Pummy Bergholtz. Hij de man, die bij Anderlecht dan eindelijk Stockman lijkt te hebben verdrongen, zondag speelde Bergholz en komen de zondag wordt dat weer zo, had ook met plezier naar Coentje gekeken. Die Coen- tje nodigde hem uit „kom ga mee naar boven (het res taurant). Je bent mijn in vité" en aarzelend gaf Berg holtz daaraan gevolg. Theo Reitsma Georg Kessler is aan een groot ge vaar ontsnapt. In het begin hing het zwaard van een bittere nederlaag boven zijn hoofd te bengelen. Het werd tenslot te maar 2-4. Men kan dus niet zeggen, dat hij het slecht heeft gedaan. Maar toch. Kessler had, toen hij benoemd werd, meegedeeld dat hij aan de verjonging van het Nederlands elftal zou gaan wer ken. Zijn keus viel echter op de „oude" routiniers. Dat heeft zich gisteren vooral op het middenveld gewroken. Muller en Fransen wilden wel en zagen ook wel hoe het moest, maar ze kwamen snelheid en techniek te kort. Wij hadden graag een Dullens op het middenveld gezien, sa men met Pijs (die nu op de backplaats stond, die hem niet bijster lag). Laten we zeggen, dat Kessler, nerveus voor zijn debuut, wat op zekerheid heeft wil len spelen. Hij zal er goed aan doen nu op het kompas van het experiment te gaan varen. „Verjonging" moet niet wor den als een verschraalde verkiezingsleus die niet waar gemaakt wordt. De Haarlemse politierechter heeft gis termiddag de zaak tegen twee DOS-spe- lers voor onbepaalde tijd aangehouden. De twee Utrechtse voetballers waren niet verschenen. Zij moesten zich verantwoor den voor de ongeregeldheden die op 10 oktober van het vorig jaar ontstonden na afloop van de wedstrijd Telstar-DOS in Velsen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23