Bollenkwekers gaan meer en meer machines gebruiken COR OLY 98.- Matthaus Passion werd weer voortreffelijk uitgevoerd IN DE VISHAL EN OP ZEE 1 GIEBELS Lifeliii dm Bromfietsrijders Betaling abonnementsgeld per giro desso ENKALON de ruyter marktplein Grasperk scheerders >3.~ 601 Cees Pelt Losse arbeidskrachten schaars, „vast" personeel te duur De trekker doet zijn intrede Aanrijding op Zeeweg door openslaande deur van auto Utrechts burgemeester weigert interview aan studentenblad Knaap drie kilometer door een auto meegesleurd Man viel in ruim van KW 43 Havenverkeer van Amsterdam Opnieuw brand in trawler IJm. 26 Leraar in dienst, school dicht Ferdinands belevenissen 11 intermeubel HOFLAND AUTOMOBIELBEDRIJVEN VRIJDAG 25 MAART 1966 Zelf maken Op vier wielen Kees Maas ADVERTEERT IN DIT BLAD TEXTIEL SNELLIUSSTRAAT 23-27 TEL. 5653 - IJMUIDEN PRIJS vanaf ƒ5475.— PRIJZEN Bestel ƒ3475.- Combi 3995.- Pers- ƒ3775.- RIJKSSTRAATWEG 397—399 - HAARLEM TELEFOON (02500) 5 3097 OFFICIAL DEALER Momenteel is het een drukte van belang op de bloembollenvelden, want de ge wassen komen in bloei of zijn zover, dat ze bijna dagelijks moeten worden na gelopen op ziekten. Sommige bollenziekten zijn als een griep, zó is er niets en zó „valt" de ziekte er in. Bij tulpen is dat het vuur en bij hyacinten iets dergelijks, het zwartrand. Dat is allemaal echter gewoon. Veel spannender wordt het voor de kwekers, die nieuwe methoden aan het proberen zijn. De bloembollenkweker moet nu eenmaal meer machines gaan gebruiken, omdat het aantal losse arbeidskrachten steeds verder afneemt en mensen in vaste dienst dikwijls te duur worden om ze voor een paar arbeidspieken een geheel jaar aan te houden. Machines moeten oplos singen brengen. De laatste jaren gaat men zelfs over tot het gebruik van vier wielige tractoren, die in goed Nederlands trekkers heten. Men kan er ook veel meer mee doen, waardoor de kosten per jaar lager wor den. Het is dus wel belangrijk, dat men nauwkeurig gaat proberen wat wel en wat niet kan. Nu de gewassen opkomen kan men zien of bepaalde nieuwe methoden wel goed zijn, of wat óók belangrijk is: goed zijn uitgevoerd. Want hoe meer machines men gebruikt, hoe meer vakman en hoe nauw keuriger men moet worden. Intussen is uit een onderzoek wel geble ken, dat in feite maar één grondsoort zich uitstekend leent voor een machinale be werking en dat is juist die beste bollen- grond. Deze zandgronden kunnen zich her stellen of zijn gemakkelijk te herstellen als er een beetje verkeerd gewerkt is. Kleigrond en alles wat tussen zand en klei in zit, blijft slecht, als er onoordeelkundig op gereden wordt. Om iets te begrijpen van de moeilijk heden van de bloembollenkwekers eerst een paar feiten. Er worden ongeveer twaalfduizend hectaren met bleombollen beteeld. Dat lijkt heel wat, maar die op pervlakte wordt gevormd door een groot aantal zeer vooral qua vorm en groot te, verschillende produkten. Hyacinten tulpen, narcissen, gladiolen, crocussen, lelies en dan nog een rij min of meer belangrijke en onbelangrijke schoonhe den. Dat maakt het al moeilijk om te mechaniseren, want het loont voor grote fabrieken de moeite niet om voor zo'n opgedeeld gebied verschillende machines ln serie te vervaardigen. Bekijken wij die twaalfduizend hectare verder dan zien wij, dat tulpen op klei, klei met zand of andersom en zand kun nen worden geteeld. Dat gebeurt ook. Die zeer verschillende grondsoorten vragen daaraan aangepaste machines. Om het geheel nog ingewikkelder te maken zijn er duizenden boeren- en volle-grondstuin- bouwers, (kool, aardappelen) die ook een hoekje tulpen hebben. Er zijn vijfhonderd tot duizend bedrijven die een oppervlakte betelen, waarop men een goed gebruik kan maken van machines, doordat de oppervlakten vrij groot zijn. Geen enkele grote machinefabriek springt in een dergelijke markt. Zijn af zet is te klein, hij kan bloembollenma chines niet in een produktieschema per sen. Dus zijn bloembollenkwekers eerst begonnen met gebruik te maken van be staande machines, die wel voor algemene doeleinden geschikt zijn. Een tweewielig trekkertje kan aardig ploegen, frezen, d.i. ondiep omwerken in plaats van schoffe len, of spitten maar veel meer zat er niet in. Daardoor is men in de bloembol lencultuur niet zo ver met machines als ln andere takken van land- en tuinbouw. Er zijn handige bloembollenkwekers en ook handige dorpssmeden. In nauwe sa menwerking met elkaar zijn zo hier en Op de Zeeweg in IJmuiden sloeg don derdagmiddag een deur van een perso nenauto uit de handen van een 31-jarige inwoner van Haarlem juist toen een an dere auto passeerde. Van de laatste wa gen werden een spatscherm, de voor bumper en een koplamp vernield. Het portier dat de aanrijding veroorzaakte werd eveneens vernield. Advertentie Teruggehaalde en ingeruilde brommers SPARTA - MAGNEET TYPHOON - DKW enz., enz. 3 maanden garantie Breestraat 108 - Beverwijk U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter he se hikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE daar in de zand- en kleigebieden mensen bezig geweest met het construeren van plantmachines. De belangrijkste vraag was hoe men in snel tempo die bollen kon rooien. Ook daarvoor is een oplossing gevonden. Al léén voor het zand, want zand kan men op een of ander manier omhoog laten lo pen met de bollen en dan door zeven la ten vallen. Het Instituut voor Tuinbouw Techniek te Wageningen heeft hiervan het grondprincipe gevonden. De inmiddels tot fabrikanten gegroeide dorpssmeden werken dit principe nog verder uit. Maar hoe raakt men kluiten klei kwijt? Er is nog geen oplossing voor. Wel zoekt men in een richting, waarbij de bloembollen in zogenoemde ruggen worden geteeld, die men wel kan opscheppen. Al die kleinere machines veroverden zich een plaatsje in de streek tussen Haar lem en Leiden. Iedere goede bloembollen- kweker is doodsbenauwd voor het vernie len van de structuur, dit is eenvoudig ge zegd, de opbouw van de grond door zand, water en lucht plus het microscopisch kleine dieren- en plantenleven. Daarom ook was hij er aanvankelijk niet vóór met machines te werken. Nu zijn er moe digen, die zelfs gaan proberen met zware vierwielige trekkers te werken. Deze trekkers kunnen veel beter werk leveren, dan de kleinere tweewielige. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, heeft een interview voor het lustrumnummer van het Utrechtse studentenblad „Trophonios" geweigerd, nadat hij reeds een afspraak met de redaktie had gemaakt. De heer De Ranitz wenst geen medewerking te verlenen aan een blad, dat naar zijn me ning in het nummer van 9 maart „de grenzen van behoorlijkheid en fatsoen ver re heeft overschreden". In dat nummer van „Trophonios" is stelling genomen tegen het huwelijk van prinses Beatrix, onder meer met een in het Duits gesteld artikel, waarin wordt gezegd, dat het huwelijk op zich aan vaardbaar is, maar dat prinses Beatrix geen koningin van Nederland mag wor den „omdat een minderheid dit niet wenst te accepteren, omdat de heer Von Ams- berg in het Duitse leger heeft gediend tus sen de jaren 1940-1945". In hetzelfde nummer publiceerde de redaktie een „hakenkruiswoordraadsel", waarin bij voorbeeld voor „erlijk ja-woord" moest worden ingevuld „Nee". De redatie van „Trophonios" heeft ver klaard teleurgesteld te zijn over de hou ding van jhr. De Ranitz. „Wij zijn van mening", aldus hoofdredakteur W. J. Ko ning (zesdejaars student wiskunde), „dat de heer De Ranitz persoonlijke gevoelens heeft verward met zijn ambtelijke bezig heden. Wij willen hem juist interviewen als burgemeester van de stad Utrecht, niet als persoon of huisvriend van het koninklijk gezin". Het interview zou volgens „Tropho nios" onder meer betrekking hebben ge had op de verhouding tussen gemeente en universiteit, die de laatste maanden nogal moeilijk is geweest. De heer De Ranitz heeft verklaard, dat hij op zijn aanvankelijke bereidheid tot een interview is teruggekomen na kennis neming van de inhoud van „Trophonios" van 9 maart. „Men kan tegen het hu welijk zijn en ageren tegen Beatrix als troonopvolgster, maar men dient dan de grenzen van behoorlijkheid en fatsoen in acht te nemen. In dat nummer werden de grenzen m.i. verre overschreden", aldus de heer De Ranitz. Op grond van deze overweging heeft hij het interview gewei gerd. Hij hoopt dat de beide redakteuren van „Trophonios" intelligent genoeg zijn om zijn weigering te begrijpen en te billijken. De zesjarige Harrie Loch heeft donder dagmiddag in Brummen een angstig avon tuur beleefd dat nog betrekkelijk goed is afgelopen. In de Ambachtstraat klampte de jongen zich vast aan een be stelauto bestuurd door de heer R. uit Arn hem. Hoewel omstanders hem waarschuw den de auto los te laten sloeg de knaap de raadgevingen in de wind. De chauffeur van de auto, die niets had bemerkt, zette zijn auto in beweging en toen deze op de rijksweg een flinke vaart kreeg werd de jongen over een afstand van drie kilometer van Brummen naar Leuvenheim meegesleurd. In Leuvenheim moest hij krimpend van pijn door de op gelopen verwondingen de zuto los laten De chauffeur van een passerende vrachtauto uit Haaksbergen zag de jon gen van de auto vallen. Hij vervoerde de deerlijk gehavende knaap naar huis en waarschuwde tevens een dokter en de po litie. De verwondingen bleken nogal mee te vallen. Een uur later had de jongen al weer de grootste praatjes. De chauffeur van de bestelauto heeft zich later bij de politie gemeld. Advertentie LE het ideale tap ij t Kamerbreed p. m. Gisteren is een man in het ruim van de KW 43, liggende in de haringhaven, gevallen. Hij werd slechts licht aan de kin gewond. De ongevallendienst ver leende de eerste hulp. In de week van 13 t/m 19 maart zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 154 zeeschepen (526.940 brt) en vertrokken 162 zeeschepen (424.650 brt). Gistermorgen moest de brandweer voor de tweede maal in een week tijds een brand blussen in de messroom van de trawler IJM. 26 liggende in de IJmuiden- se vissershaven. Gebleken is dat er nog vuursporen waren achtergebleven van de eerste brand op 22 maart. In de Nederlandse hervormde kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden hebben tal rijken zich weer overgegeven aan de be leving van de Mattauspassion, bij tradi tie uitgevoerd door „Looft den Heer" en het Noordhollands Philharmonisch Or kest met solisten. Het koor zong weer zeer verzorgd en bij verschillende gedeelten bleek de uit drukkingskracht nog aanmerkelijk te zijn verdiept. Willem Wiesehahn leidde exact en hield de ontsporingen in het orkest, dat aarzelend begon, uiterst beperkt. De solopartijen in het orkest waren goed verzorgd. Opmerkelijk goed was het aan delen van de violen in de bas-aria „Ger- ne will Ich Mich bequemen" In deze aria ontpopte bas Meinard Kraak zich als een talentvol oratorium zanger met een melodieus geluid. Hij be reikte natuurijk nog niet de diepgang die ook nu weer het zingen van Hermann Schey (Christus partij) kenmerkte. Deze onverwoestbare zanger bracht ook nu weer de luisteraar in de ban van zijn expressieve voordracht. Hetzelfde kan worden gezegd van evan gelist Arjan Blanken ,die zijn partij eik jaar indrukwekkender gaat zingen. So praan Annette de la Bije zong haar aria's fraai, al blijft het bij haar altijd enigs zins „vrijblijvend". Dat laatste is niet '..et geval bij alt Martha van Kerkhoff, maar deze is technisch nog niet zo ver, dat zij in alle opzichten kon voldoen. Evenals in het Weihnachtsoratorium bleek dat haar stem in de lage ligging wat krachteloos is. Marius Kemmler zong de kleine tenor partijen zeer verdienstelijk. Genoemd mag ook worden het orgelspel van Si mon C. Jansen en de clavecimbelbegelei- dingen van Jaap Spigt. Beiden beheersen hun aandeel tot in de vingertoppen. Dat was trouwens een kenmerk van de gehe le uitvoering. Koor en dirigent kennen door jarenlange ervaring alle klippen en weten ze dan ook goeddeels te vermijden. Voor de bezoeker betekent dat, dat hij elk jaar weer op een uitvoering kan re kenen, die boven het gemiddelde ligt. Dat is ook gisteren weer duidelijk gebleken. Donderdag In IJmuiden werden donderdag 2610 kisten vis geveild, waarvan 560 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 485 schol, 15 schar, 562 schelvis, 182 wijting, 365 ka beljauw en gul, 12 leng, 8 wolf, 15 poon, 186 koolvis en 16 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 6.00-5.60, gr. tong 5.29-5.11, grm. tong 5.97-5.82, kim. tong 5.39-5.25, kl. tong I 4.44-4.18, kl. tong II 3.61-3.19, tarbot I 6.00-3.40. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 220- 92, gr. koolvis zw. 65-90, gr. koolvis wit 88, gr. leng 94-86, gr. wolf 82. Per 50 kilogram: gr. schol en grm. schol 40-36, kim. schol en kl. schol I 39-33, kl. schol II 40-30, schar 36-24, gr. schelvis 65-52, grm. schelvis 57-50, kim. schelvis 50-46, kl. schelvis I 48, kl. schelvis II 41- 21, wijting 35-25, gr. gul 53-45, mid. gul 50-42, kl. gul 42-30, kl. leng 36, hom 140, kleine wolf 41-40, poontjes 40, lom 36, kl. zwarte koolvis 27-20, kleine witte kool vis 43. Besommingen: KW 201, 12,180; Sch. 171 10.270; VI. 105 25.210; IJm. 44 1240. Aanvoer van vrijdag Vijentwintig vaartuigen hebben vrij dagmorgen in IJmuiden aangevoerd: 3390 kisten vis, 23.000 kilogram tong en 880 stij ve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 740 kisten schelvis, 150 wijting, 60 gul en kabeljauw, 560 koolvis, 510 haring, 150 kleine kisten haring, 19 makreel, 740 schol 15 tarbot, 155 diversen en 10 kisten rog. Prijzen van vrijdag Per kilogram, in guldens: heilbot 5.40- 4.70, tarbot 6-5.60, grote tong 5.28-5.04, middel tong 6.19-6.03, klein middel tong 5.64-5.47, tong een 5.27-4.98, tong twee 3.9 3.78. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 120- 100, middel kabeljauw 120-94, grote kool vis 63-60, middel koolvis 66-58, leng 81- 73. Per tien stuks: grote kabeljauw 120-80, middel kabeljauw 75-52, Per hoop: vleet 172-35, rog 62. Per 50 kilogram: grote schelvis 48-44, middel schelvis 46-37, kleinmiddel schelvis 45-34, pennen 44-31, braadschelvis 36-22, grote gul 60-55 middel gul 48-43, kleine gul 36-32, koolvis een 30-25, koolvis twee 27-25, grote en middel schol 45-38, zetschol en schol een 38-33, schol twee 40-32, schol drie 48-28, schar 37-24, bot 12-8, poon 38- 14, gestripte wijting 37-24, dichte wijting 32-17, haring 28-86, tarbot 236-170, griet 8 64, ham 134-132, kleine heilbot 172, tong schar 37-30. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 70 kisten wijting, 160 gul en kabeljauw, 750 schol, 15.000 kilogram tong. Doordat de 23-jarige VAVO-leerkracht K. de Jong in militaire dienst moet zal de landbouwhuishoudschool in het West brabantse Fynaart waaraan hij is ver bonden waarschijnlijk moeten worden ge sloten. Volgende week gaat de heer Da Jong, die geen vrijstelling krijgt, onder de wapenen. Waaneer er niet snel een leerkracht op komt dagen krijgt de school met haar tachtig leerlingen en na het vertrek van de heer De Jong slechts twee leerkrachten geen subsidie meer, zodat zij wordt gedwongen te sluiten. De jeug dige leraar neemt in totaal 33 lesuren voor zijn rekening. Er blijkt weinig be langstelling te zijn voor het geven van voortgezet algemeen vormend onderwijs op een landbouwhuishoudschool. Nog een week heeft men de tijd om op een sol licitant te wachten. FIETSEN, FIETSEN Wat een goedkope fietsen Werkfiets, pr. banden compleet 35. Union Dames-sportf. met knijpremmen 65. BSA Damesfiets voor oudere dame. Z. goed 40. Zeer goede Solex. 85. Empo Damesfiets 55. Enige goede D. Ga zelle sportfietsen met 3-speed naaf v.a. 85. Locom. Herenfiets ge garandeerd goed 65. Mooie Simplex Heren- werkf. oud degelijk model 85. Zeer vele occasions en als nieuwe rijwielen met hoge kortingen Batavus Whippet snel- bromfiets, prima 175. Het goedkoopste en beste adres. Kloosterstraat 25 Beverwijk Vraagt onze uitgebreide folder tuingereedschappen Ijzerhandel Ged. Oude Gracht 5-7 t.o. postkantoor Haarlem Tel. 17438 - 5 lijnen WONINGINRICHTING SPIJKER De comfortabele 4-deurs 4-5-persoons Sedan. Kompleet met verwarming - airconditionering - slaapbanken - 2 achteruitrijlampen - ruitensproeier - sigarenaansteker - enz. enz. De IDEALE GEZINSAUTO met de zeer lage km-prijs. Duroplast carrosseriebekleding - kan nooit roesten (garage overbodig) - deukt niet en isoleert warmte en geluid - luchtgekoelde tweetakt motor - 4 gesynchroni seerde versnellingen - voorwielaandrijving - vaste wegligging enz. enz. Vraagt vrijblijvend proefrit en/of folder bij voor Haarlem en omstreken, waaronder Beverwijk en Heemskerk ©PIB

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11