Nieuw wegenverkeersreglement bevat ingrijpende wijzigingen iVeertig nieuwe borden OLDA ELEZERSS I ELEZ KEUKENCENTRUM 1 PERZISCHE TAPIJTEN EN LOPERS Vooronderzoek in Ben Barka-zaak afgesloten Verloven?Komt 11 dan eens kijken naar de grote kollectie constant-ringen bij i VRIJDAG 25 MAART 1966 Geen kapstok meer Brommers apart DROOMKEUKENS origineel FORMICA Dr. M. Ramsey vindt de r.-k. huwelijkswetten niet bevredigend Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De kwaliteit is zo vertrouwd en altjjd goed. AI jarenlang. V er lichting Be j aardencentrum Sobibor-proces Autowegen Dutch East India Carpet Wholesalers - Tilburg IMPORTEURS GROOTHANDELAARS exposeren een buitengewoon waardevolle en prachtige collectie „NIEUW BERKENRODE" - HERENWEG 101 - HEEMSTEDE Onrecht Karikatuur Grote Houtstraat 49 Haarlem Democratie Onjuist Provo's Afschrift brief aan mevrouw Bouman Schoon schip I Van onze correspondent) GRONINGEN. Ingrijpende wijzigingen staan de Nederlandse weg gebruiker te wachten wanneer vermoedelijk op 1 januari van het ko mende jaar het nieuwe wegenverkeersreglement, zoals dit is ontworpen door prof. dr. A. D. Belinfante, van kracht wordt. Voor mei is publikatie in het Staatsblad te verwachten, zo heeft minister Suurhoff (Verkeer en Waterstaat) al laten weten en van dat ogenblik af zal een begin worden gemaakt met de aanpassing van nieuwe regels. Het betekent dat men ruw weg veertig nieuwe en veranderde verkeersborden moet leren kennen dat al deze borden langs de wegen moeten worden geplaatst dat alle verkeersuitgaven, verkeerscursussen en dergelijke door nieuwe moeten worden vervangen dat politie en rij-instructeurs (tot de examinatoren toe) opnieuw aan de studie moeten. men van het normale tempo op die weg afwijkt. Men mag niet stoppen op in voeg- en uitrij stroken en bij aansluitingen van wegen. Wij herhalen nog eens dat dit allemaal erg summier is. In feite bevat het nieu we reglement over veel van de door ons genoemde punten veel gedetailleerder re gelingen en bepalingen. Zoals we ook reeds opmerkten zijn andere bepalingen anders geformuleerd, uitgebreid of ver duidelijkt. Zo is bijvoorbeel- de maxi mum snelheid van vrachtwagens en auto bussen geregeld en de minimum afstand welke tussen die voertuigen moet blijven. De kwestie van stoppen en parkeren is zeer uitvoerig behandeld evenals de ver lichtingsbepalingen. Na de voltooiing van deze „operatie" is Nederland „bij" met het internationale verkeer en is een belangrijk stuk unifica tie in Europees verband, dat jaren van voorbereiding heeft gevergd, verwezen lijkt. De wijzigingen en nieuwigheden zijn zovele, dat zonder enige overdrijving van een aardverschuiving in het verkeer kan worden gesproken. Bij wijze \an voorlopige informatie volgt hier een sum mier overzicht van de meest in het oog •pringende veranderingen. Het beroemde artikel 25 van het wegen verkeersreglement (wel de grondwet van het verkeer genoemd) zal geheel komen te vervallen. De tekst hiervan luidde: „Het is iedere weggebruiker verboden zich op een weg zodanig te gedragen dat de vrijheid van het verkeer zonder nood zaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelijkerwijze is aan te nemen dat de veiligheid op de weg in gevaar kan wor den gebracht." Dit artikel, een kapstok waaraan alles werd opgehangen, zal worden opgelost ln vele andere artikelen die met wat goe de wil onder één noemer zouden kunr.en worden gebracht: „De bestuurders moe ten de naar omstandigheden geboden voorzichtigheid in acht nemen ten aan zien van zich op de weg bevindende voet gangers". In de praktijk komt dit hier op neer: rijdt een bestuurder door een plas met zodanige snelheid dat een voet ganger op de stoep tot aan zijn nek vuil wordt dan is die bestuurder strafbaar. Het motief dat men niet harder dan vijf tig kilometer per uur reed helpt niemand meer. „De bestuurder moet zijn snel heid zodanig regelen dat geen gevaar of hinder voor andere weggebruikers of «chade kan ontstaan. Een ander geval: „Bestuurders moeten voor blinden en allen die zich moeilijk voortbewegen te allen tijde de weg vrij houden" en wanneer de wet spreekt over bestuurders zijn ook bestuurders van bromfietsen en fietsen bedoeld. „Iedere bestuurder (en dus ook de brommer en de fietser) moet te allen tijde over de nodige kennis beschikken die tot het goed besturen vereist is". Wanneer iemand dus in de naaste toekomst zou beweren een overtreding te hebben begaan omdat hij het niet wist, zal dit extra moeilijk heden met de overheid opleveren. „De bestuurder moet ook beschikken over de daarvoor noodzakelijke lichame lijke en geestelijke gesteldheid". Deze be paling heeft ook een zeer verstrekkende betekenis. In het nieuwe reglement wordt de voetganger ook als verkeer beschouwd; een status waar deze al lang naar snakte. „Het is de passagier verboden de be etuurder af te leiden of te hinderen". Het meisje dat tijdens de rit om de hals 'an de geliefde hangt is strafbaar. De be stuurder die meer aandacht heeft voor dingen in de wagen dan voor de weg is ook strabaar. In de naaste toekomst staan brommers niet altijd gelijk met de fietsers en in het nieuwe reglement worden ze afzon derlijk genoemd en treffen ze eigen ge en verboden aan. Zelfs een eigen bord (verboden voor bromfietsen). Bromfietsers mogen niet meer getwee- en naast elkaar rijden, fietsers wel. Het bekende rijtje van vijf, die altijd voor rang hebben, wordt met twee verminderd. Er blijven: politie, brandweer en zieken auto, mits deze zowel een hoorn als een zwaailicht voeren. De begrafenisstoet en militaire colonne zijn dus verdwenen en hebben geen voorrang meer na invoering van het nieuwe reglement. Wel is in een nieuw artikel bepaald dat wanneer van deze stoeten (en ook op tochten, processies etc.) de kop is gepas seerd, het verkeer uit alle richtingen moet wachten. De tram heeft geen voorrang meer bij voorrangswegen. De laatste worden dus absoluut. Het inhalen bij kruisingen en splitsingen van wegen wordt verboden, tenzij het verkeer ter plaatse wordt ge regeld. Een belangrijke nieuwigheid wel-1 ke inhalen in de bebouwde kom er niet eenvoudiger op maakt. Gold tot nu de regel dat men om een links gelegen inrit te bereiken niet mocht voorsorteren en zich rechts moest opstellen, na invoering van het nieuwe reglement moet men juist wel voorsorteren binnen de bebouwde kom en mag men voorsorteren buiten de bebouwde kom. Wanneer men wil inhalen (dit geld ook op een autoweg) moet men nadat men er zich van heeft overtuigd dat het kan, rich ting aangeven en dit beëindigen direct nadat de zijdelingse beweging is voltooid. Legaal zal worden wat in feite reeds be stond; het in file naast elkaar rijden, j wanneer de verkeersveiligheid dit recht vaardigt op autowegen met één-richtings- verkeer die in rijstroken zijn verdeeld. I Wanneer in file wordt gereden mag men rechts inhalen. Advertentie Wij tonen u 12 keukens van 9 binnen- en buitenlandse keukenfabrikanten. I Tevens een ongekend grote sortering HANG-, LEG- en WANDKASTEN KENNEMERLAAN 165 - 159 - IJMUIDEN Telefoon 0 2550 - 8428 of 7770 PARIJS (AP) Rechter Louis Zollin ger heeft donderdag zijn vooronderzoek in de zaak Ben Barka afgesloten. Hij zal zijn dossier sturen naar het gerechtshof van het departement Seine. In het dossier dat vijfduizend pagina's zou tellen, zouden de namen van zes personen worden genoemd onder wie een functionaris van de Fran se contra-spionagedienst, twee Parijse po litieagenten en een Marokkaans student. ROME (Reuter) De nieuwe instruc tie van het vaticaan over gemengde hu welijken bevredigt het geweten van an glicanen en andere niet- r.k. christenen niet. Dat heeft dr. Ramsey, de anglicaanse aartsbisschop van Canterbury, op een persconferentie in Rome gezegd. Hij heeft dit aan de r.k. autoriteiten meegedeeld. Hij voegde aan zijn verklaring echter toe dat uit zorgvuldige lezing van de in structie blijkt, dat deze niet als laatste woord is bedoeld. In bijzonder moeilijke gevallen is beroep op Rome mogelijk. De kwestie van het huwelijk zal klaarblijke lijk aan de orde komen bij de komende besprekingen in een gemengde commissie van r.k. en anglicaanse theologen die zal worden ingesteld voor bestudering van meningsverschillen tussen de twee ker- ken. Ramsey is donderdag, na zijn histori sche besprekingen met paus Paulus VI, in Genève aangekomen. Hij werd ed begroet door dr. W. A. Vis ser 't Hooft. Advertentie De belangrijkste veranderingen op het punt van de verlichting zijn: men moet dimlicht voeren van een half uur voor zonsondergang tot een half uur voor zons- Naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heer D. de Haas en het daaropvolgende naschrift van de heer C. opgang in plaats van een kwartier, zoals I Ockeloen, wethouder van openbare wer- dat totdusver. ken en volkshuisvesting, neem ik de vrij heid het volgende op te merken Niet alleen bij mist, doch ook bij zware Tijdens een onderhoud, dat vertegen sneeuwval, zware regen en andere at- woordigers van „Vespera" op 10 maart mosferische omstandigheden die het zicht iggs mochten hebben met de voormalige belemmeren moet men overdag groot wethouder van openbare werken de heer licht voeren. Dit geldt ook voor brommers Verbeek, werd toegezegd dat de toewij- en fietsers. Bij nacht moet men niet al- zing van de beschikbare grond in Zeewijk leen dimlicht voeren als er tegenliggers jn verband met de plannen van „Vespe- zijn, doch ook wanneer men naast de weg ra" zou worden opgeschort, rijdende treinen tegenkomt, langs de weg I Merkwaardigerwijze zou dan op 11 mei varende schepen en tegemoetkomende 1905 blijken, dat bedoelde grond al lang voetgangers. aan een andere stichting zou zijn toege- Het wachtverbod komt geheel te verval- zegd en wel volgens de heer Ockeloen len. Er blijven alleen een parkeer- en een I tengevolge van een beslissing van het ge stopverbod. meentebestuur.Ik moet hierbij opmer Nieuw is dat de regel „Niet stoppen ken, daf de toewijzing van bedoelde grond op bruggen en op viaducten" is veran- nimmer in de gemeenteraad van Velsen derd in men mag niet stoppen op de rij- ter sprake kwam. Van de afwijzende be baan in viaducten, tunnels en onder brug- slissing aan het adres van „Vespera" op gen." Er mag niet worden geparkeerd 13 augustus 1965 was bij nadere informa- binnen vijf meter van de hoek (nu tien tie tenminste één van de wethouders niet meter) maar wel gestopt bijvoorbeeld om op de hoogte, de weg te vragen. Ter hoogte van een Wanneer de wethouder opmerkt, dat de doorgetrokken streep of vluchtheuvel mag plannen van „Vespera" uitsluitend be niet worden gestopt als er minder dan staan uit een niet uitgewerkt schetsplan, drie meter ruimte is (nu zes meter) tus- dat de Stichting geen voldoende inzicht sen voertuig en streep of vluchtheuvel, heeft kunnen bieden in de financiële op Men mag niet stoppen op een plaats zet en onvoldoende rekening was gehou- waardoor het zicht op verkeersaanwijzi- den met de in het belang van de bejaar- gingen en verkeersborden en dergelijke den gemaakte voorschriften en bepalin- wordt ontnomen. Bij bushaltes mag men gen, dan zij hier medegedeeld, dat die stoppen voor het onmiddellijk in- of uit- zelfde wethouder tijdens een onderhoud laten van passagiers. Dit is dus een ver- op 3 februari 1966 zich niet de moeite ge ruiming. De tunnelweg en de daarbij be- troostte, het volledige documentatiema- horende borden komt te vervallen. teriaal, waarover de vertegenwoordigers van „Vespera" beschikten, ook maar een Op wegdek blik waardig te keuren. Had hij dit wel gedaan, dan zou hij Verkeerstekens op het wegdek die een onder andere gezien hebben, dat de plan gebod of verbod inhouden krijgen nu nen van „Vespera' door een team van rechtskracht. specialisten en met door een stel beunha- Staan er bijvoorbeeld pijlen op de weg ze" zijn opgesteld, en is men per ongeluk op de ver- I Hij zou. hebben kunnen constateren, dat keerde richting terecht gekomen, dan £e exploitatiekosten per verzorgingsdag moet men die richting blijven volgen. De- beneden de gangbare normen lagen door ze hele materie is uitvoerig geregeld. Ieen efficiente manier van werken en Toevallig kwam ik te weten dat in het Sobibor-proces in Hagen het volgende is bekendgemaakt: Nederlandse joden die menen te kunnen bewijzen dat familieleden in Sobibor zijn omgekomen kunnen zich in dit proces door een Duitse advocaat laten vertegen woordigen als mede-aanklagers. Het lijkt mij van belang naam en adres van deze jurist in de kring van uw lezers bekend te maken. Hij is: dr. Neuberger, Hütenstrasse 37, Düsseldorf. Mevrouw B. MEILOF YBEN-WEIJL. Haarlem. Niet alleen bij nacht buiten de bebouw de kom, doch ook bij dag moet bij een voertuig dat stilstaat op een plaats die niet direct wordt opgemerkt, knipper licht of gevarendriehoek worden geplaatst. Er wordt een geel of oranje-rood knipper licht ingevoerd dat via de stoplichten of apart kan branden en kan wordsn ge bruikt bij stilstaan op de rijbaan bij nacht en slecht zicht. Advertentie Capucijnenstraat 55 Telefoon 04250 - 2 58 84 zal ten verzoeke van Sherkat Sahami Abad, Teheran, bestaande uit enige honderden op VRIJDAG 25, ZATERDAG 26, ZONDAG 27 FEBRUARI '66 van 12.00 tot 22.00 uur in de zaal van Deze door de K.L.M. uit Teheran binnengevlogen keurcollectie omvat hoofd zakelijk het fijner geknoopte en betere klasse Perzische handwerk zoals: KASHAN, OUM's (zonder en met zijde jachtmotieven), ISFAHAN, KIRMAN, ABEDEH, MIR, CHALEH SHOTOR, BOKHARA, VERAMIN, MOORCHE KHAR, SEHNEH, alsmede de meer voorkomende tapijten zoals Afghan, Heriz, Hamadan, Shiraz en Beloudj. TOEGANKELIJK VOOR PUBLIEK dat met alle voorschriften en bepalingen rekening was gehouden. Wanneer al vóór de activiteiten van .Vespera" door vijf verschillende Vereni gingen en Stichtingen met voortvarend heid plannen werden uitgewerkt om in de huisvesting van bejaarden op moderne wijze te voorzien en ik bezie dan de hui dige resultaten, dan ziet het er voor de bejaarden in Velsen slecht uit. Wanneer de wethouder meent, dat in het nieuwe streekplan van Velsen, zoals hij zich liet ontvallen, „eigenlijk geen .plaats is voor bejaardentehuizen en het Alleen bestuurders van motorvoertui- het beste zou zijn dat de bejaarden in Vel gen, die sneller dan veertig kilometer I sen n0g een jaar of tien zouden doorem per uur (nu twintig kilometer) kunnen meren", dan hoeft hij niet te treuren om en mogen rijden mogen op autowegen ko- het feit, dat de „vage" plannen van „Ves- men. Wanneer men op een autoweg rijdt pera» ontuitvoerbaar zouden zijn. mag men niet zo langzaam rijden dat ik betreur het, dat het mij, ondanks herhaalde pogingen, niet gelukte door te dringen tot de burgemeester. Wellicht wa re dan een gesprek op niveau mogelijk I gGWCGSt. P. J. W. VAN DEN TOORN. IJmuiden-Oost, Ik geloof niet dat de relletjes in de I eerste plaats tegen onze prinses waren gericht. Het lijkt me dat ze meer waren bedoeld als protest tegen de huidige re gering. Indien jonge mensen die geen wo ning hebben iets dergelijks zouden onder nemen, zou het woningprobleem waar schijnlijk spoedig zijn opgelost. Het grootste onrecht is wel dat de man met geld een huis kan kopen waar hij wil en dat de arbeider die voor hem werkt geen onderdak heeft. Hoeveel arbeiders in ons welvarend land hebben geen woning? En als ze er een krijgen dan is de huur veel te hoog. Ook in Santpoort zijn er huren van 245 per maand. Dan moet het loon 300 per week worden. Een vijfde van het loon is altijd berekend voor huur Banken, kerken en musea worden uit de grond gestampt, maar geen woning voor de werkman, om wie alles toch draait. Tegen dit onrecht teken ik protest aan. Overigens vind ik uw krant een van de beste bladen van Nederland. G. BIJL, Santpoort. De VARA sprak zich vorige week tegen een aantal reagerenden op het programma ,Zo is het" uit, over de doelstelling van haar beleid. Men streeft naar „het bloot leggen van de diepe werkelijkheid en de twijfel aan gevestigde overtuigingen". Nu, als kijker, zou men wensen dat men de VARA-uitzendingen aan deze doelstelling zou toetsen. Het weergeven van voornamelijk sensa tie en het kiezen van slechts welgevalli ge feiten, geeft geen beeld van de „diepe werkelijkheid". Het hanteren van karikatuurbeelden aan het geloof", „het Koningschap", „de po litie" enzovoort geeft niet de indruk dat men zichzelf aan de critiek van de twij fel heeft onderworpen. Wat zaterdag jl. in het zogenaamde objectieve verslag van „het" Wolkers-relletje en in het slot van Mies contra van Hall", werd voorgezet, tart elk begrip van objectiviteit en van redelijke benadering. Het resultaat van dit emotionele VA RA-drijven ervaren we letterlijk „op de straat". Mijns inziens zullen er grenzen moeten worden gesteld. Geen censuur, maar wel de mogelijkheid dat t.v.-mede- werkers ter verantwoording kunnen wor den geroepen. H. J WIJKHUIZEN, Overveen. Advertentie Uw redactionele artikel gezag en rechts staat had mijn volle instemming. Vooral waar u stelt, dat er nooit verband kan bestaan tussen partij beginselen en straat schenderij. Volkomen juist! Maar de overheid en politieke partijen moeten zich wel afvragen waar de oor zaken kunnen liggen van deze ondemocra tische straatschenderijen. Heeft men er wel alles aan gedaan, om de jeugd te leren begrijpen wat democratie eigen lijk is? Ik heb daarin niet zoveel vertrou wen. De soldaten die voor de eerste keer het voorrecht hebben om mee te mogen kiezen, konden dit bij volmacht doen. On persoonlijker kan het al niet. Of mag de democratie niet te duur worden? Uit be zuinigingsoverwegingen kregen wij kiezers geen kandidatenlijst thuis gezonden. Op de scholen worden zaken geleerd waar tachtig percent later niets meer aan heeft maar de inhoud van de democratie waaraan zij persoonlijk in de toekomst gestalte moeten geven wordt in een hap en snap behandeld. De gemakkelijkste weg is het natuurlijk de sensatiepers de schuld van de onregelmatigheden te geven maar in de communicatie tussen overheid en burger mankeert ook heel wat! En nu toch het woord pers (maar dan zonder sensatie) is gevallen, mag ik dan de redactie van uw blad mijn compli menten maken voor haar objectieve be richtgeving en beschouwingen die volgens mij bijdragen voor een goed begrip van onze democratie. G. F. W. v. d. BERG, Haarlem De foto in uw blad van 18 dezer is vol komen onjuist geplaatst en behoort zeker niet thuis tussen geschrijf over stinkende en nawalmende rookbommetjes. De ma nier van plaatsing met het onderschrift Discussie gesloten maakt het geheel voor verschillend uitleg vatbaar. De foto is geen recente foto, doch een foto, welke destijds gemaakt is bij het koninklijk bezoek aan het Frans Halsmu seum. In het belang van uw blad, verzoek ik u, deze foto opnieuw te plaatsen met een juiste, eerlijke verklaring. Naschrift: Of foto's thuishoren tus sen brieven van onze geachte lezers (die u „geschrijf" noemt) is een kwestie, die wij graag zelf zouden willen uitmaken. Wij vonden deze vrolijke plaat van opge wekte verpleegsters zeer wel passen bij het onderwerp, aangezien zij een prettige afsluiting vormde van een onverkwikke lijke zaak. Eind goed, al goed, dat was de enige bedoeling. Juistheid en eerlijk heid waren niet in het geding. Iedereeen zal begrepen hebben dat deze archief fo to louter illustratief was gebruikt. Wij slaan de intelligentie van onze lezers hoog genoeg aan om te veronderstellen, dat zij niet bij alles tekst en uitleg nodig hebben. Redactie. Is het niet hoog tijd dat opvoeders, re gering, kerk en andere geestelijke leiders aandacht gaan besteden aan de achter grond van deze rebellerende jonge men sen. Ik geloof dat dit beter is dan hen het predikaat van schorum op te plakken Hebben zij wel enig vermoeden wat deze jonge mensen in betrekkelijk kort tijdsbe stek allemaal te verwerken hebben gekre gen. Door de ontwrichting van duizenden gezinnen met huwelijks moeilijkheden en voor velen tot op heden nog zeer slechte behuizing is velen van hen de geborgen heid van een werkelijk thuis ontnomen Omdat men vond dat zij veel te onver schillig tegenover de verworven vrijheid stonden werd hun veel film t.v. en radio bijgebracht waaraan zij dat allemaal wel te danken hadden. Daarop worden zij ge confronteerd met de aankondiging van de verloving van de kroonprinses met een Duitser. Voeg hieraan de rassendiscrimina tie toen en wij hebben voorbeeld te over om vele van de jonge mensen in een toe stand te brengen waarin zij de leugen van de waarheid niet meer kunnen on derscheiden. Is het dan zo vreemd dat zij stelling nemen? Mevrouw A. E. BEIJNDERS, Haarlem Zojuist uw uitzending gezien waarin u heerlijk sarcastisch burgemeester Van Hall in het zonnetje zette. Mijns inziens hebt u daar het recht niet toe. Maar nu u dit recht toch genomen hebt moet u, dacht ik, ook verder gaan. U die, gezien een van uw vorige uitzendingen op goede voet staat met de provo's en het op neemt voor deze rebbellerende jongelui zou, als u dan zo graag recht wilt doen, eenzelfde gesprek kunnen voeren met de ze mensen. Stel het niet uit tot de ol- gende Mies-en-scène. De televisie zendt iedere dag uit en iedere omroep zal u hiervoor zeker de gelegenheid willen ge ven dit geschil bij te leggen. Weest u dan niet zo partijdig als met de heer Van Hall, hij is een heer. Het is niet te zeg gen dat deze jongelui zo zullen reagereh op uw aantijgingen. Mevrouw Bouman u kunt er iets aan doen. Wij wachten af! Toon uw goede gezindheid. P. VAN PRUISSEN Haarlem. Het gemeentebestuur van Velsen (en IJmuiden) heeft een prachtig initiatief ge nomen door de schooljeugd te verzoeken alle aangespoelde en gevaarlijke rommel zoals planken met spijkers, flessen (de meeste al stuk gegooid!) kratten en der gelijke op te ruimen. Het strandschap IJmuiden heeft al eerder blijk gegeven van begrip voor een schoon strand en de mogelijkheid om tijdens de zomermaan den de aangespoelde rommel en papieraf- val iedere dag ergens te kunnen depo neren. Daartoe vindt men aan het IJmui- der strand praktisch geplaatste manden aan een hoge paal, waaraan bovendien een witte vlag waarop afbeelding van een papierbak. Dus ook duidelijk zichtbaar voor kinderen. Hoe is dit nu geregeld in Zandvoort? Ten zuiden van km-paal 66 die op hoogte van de watertoren staat tot aan km-paal 68 wordt het strand tot aan de vloedlijn door de pachters weliswaar iedere dag op geruimd, maar de strandbezoekers kun nen papierafval, flessen en gebroken glas vrijwel nergens kwijt. Er staan wel „er gens" een paar oude blikken en man den met gaten die door de vele badstoe len en dergelijke vrijwel onvindbaar zijn. Gevolg is dat ons strand bijna iedere dag bezaaid ligt met afval en vaak gebro ken glas. Er zijn bezoekers en kinderen die dat ingraven, hetgeen natuurlijk nog veel gevaarlijker is. Er is reeds eerder aan het strandschap Zandvoort en de VVV gevraagd te zorgen voor betere verzorging van afvalbakken en dergelijke maar die moeten dan aan een paal opgehangen (met gedraaide haak tegen het afwaaien) en iedere dag ge leegd. Zoals de toestand nu is, met het verbranden van de afval die de pachters iedere dag bijeenharken, en in een diepe kuil wegwerken, is de schoonheid van het zand niet gebaat! Al die rommel komt weer boven wanneer kinderen gaan gra ven. Het is de hopen, dat het gemeentebe stuur van Zandvoort evenals dat nu in IJmuiden is gedaan, de schooljeugd (en de padvinders!?) gaat vragen ook voorbij km.-paal 67 het strand aan de duinvoet van de grootste rommel te zuiveren. Ten slotte lijkt het mij gewenst de palen met bordjes en opschriften „gooi geen flessen stuk" die vorig jaar werden geplaatst op het strand, straks te plaat sen bij de vele afgangen naar het strand! Bovendien zou het ten zeerste aan te ra den zijn wanneer aan dat bord nog de volgende tekst werd toegevoegd: „Het is verboden flessen stuk te gooien!" „Breng aangespoelde flessen en stukken glas bij de strandwachter. Nooit ingraven." Het is ontstellend hoeveel flessen in de winter maar ook :n het strandseizoen door pretbroeken en oudere mensen worden stukgeslagen! Onder het motief dat er misschien een briefje inzit.Strand schap van Zandvoort, en de WV: maak een inspectiewandeling langs het strand, maar vooral aan de voet van de duinen en doe met spoed iets aan de gevaarlijke situatie. A. ZEEGERS, Zandvoort

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13