Britse verkiezingsstrijd wordt door vele incidenten ontsierd KIP IN'T PANNETIE Heeft u die voordeelcoupon nog? BRUYNZEEL WAS v ii i n p r i I/nu VERKIEZINGEN „Mao bereidt Chinezen voor op oorlog met Sovjet-Unie" Haal heerlijke ZWANENBERG gehaktballen braicijus in huis! AÊphenaar ninr obknnnn i J&amesl |rke,huid7 Snel een smakelijke maaltijd? Automobilist door pseudo-invalide bedrogen Nekkramp in Sas van Gent Onderwijstentoonstelling in Utrecht Inwonertal van Den Haag daalt sinds 1958 Pseudo-dokter aangehouden Moskou meldt Oosteuropese landen: Electronische orgels ^JSBÊmÊÊÊÊÊÊtKÊÊÊÊÊÊBÊÊÊÊÊÊKKÊSÊÊÊKÊKÊÊtKKÊÊÊÊÊÊtÊIÊÊÊÊÊL^ VRIJDAG 25 MAART 1966 r 15 Spel KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURL1TZER LOWREY - MIELE WASAUTOMATEN HARTENDORP specialiteitenrestaurants HET HOGE DUIN WIJK AAN ZEE DIRCK DIRCKZ AMSTERDAM-W Er zijn 31.000 meer vrouwen dan mannen 28 ct. voordeel op I Bruynzeel was- produkten Nu Is er nog 28 cent voordeel te halen bij uw drogist Nog een paar dagen is de coupon, die u 28 cent korting geeft op Bruynzeel wasprodukten, nog geldig. Uw drogist heeft het assortiment van Bruynzeel wassoorten voor u klaar staanl Maak nu kennis met de speciale Bruynzeel wasproduktem Vloeiwas, Zelfglans- was, Brenoline, Teakline, Vaste was, Ocrietwas. KEUKENS N.V. de HOUTWERF Babyderin-zeep Examens sasBi ZWANENBERG GEHAKTBALLEN BRAADJOS Agitatie (Van onze correspondent) LONDEN. De incidenten in de Britse verkiezingsstrijd verspreiden zich als een prairievuur over het land. „Heckling" dit is een kandidaat door rumoerige Interrupties in het nauw drijven is in Groot-Brittannië een erkende en eerbied waardige sport. Zonder dat zou het een dooie boel worden. De politici houden van deze spontane reacties, want daardoor krijgen zij het nodige contact met het pu bliek, dat voor hen even onmisbaar is als voor een acteur in de schouwburg. Maar de storm van lawaai die thans vooral tieners ontketenen, die het spreken trachten te beletten door het aanheffen van spreekkoren en door het getier en geraas, gaat recht tegen de draad van het democratische hoor en wederhoor in. Niet dat het vroeger altijd zo netjes toeging. Toen slingerde men soms dode katten naar het podium en werd er gebruld dat de spreker diende te worden opgehangen! Natuurlijk, die vergaderingen zijn voor velen vooral een vorm van vermaak. Aan de dagelijkse opschudding is een zeker „provo"-element niet vreemd. Dat deel van de jongeren dat met zijn energie geen raad weet, vindt in deze verkiezingsstrijd, die zo lang duurt en daardoor een zekere apathie bevordert, een prachtige uitlaat. Maar de meeste Britse politici, en ze ker de partijleiders, zijn geboren rede naars, die niet voor een kleintje ver vaard zijn. Ze laten goedmoedig veel over hun kant gaan. In het allergrootste rumoer staan ze meestal hun mannetje. Al moet, wanneer het al te bar wordt, de politie er soms aan te pas komen om werkelijke ordeverstoorders te verwijde ren. Helaas schijnen de televisiecamera's deze uitbarstingen te bevorderen, omdat de herrieschoppers beseffen dat zij als helden van de dag de huiskamers wor den binnengehaald. Er is een Ameri kaanse reportageploeg aan de gang, die bezig is een documentaire over de Britse verkiezingen te maken en die zich de kans niet laat ontnemen om elk incident vast te leggen. De onstuimige en vaak onbeheerste conservatieve leider Quintin Hogg, die verzot is op woordgevechten en als een magneet werkt op dit soort „hecklers" zijn goed humeur bewarend sloeg de zer dagen zijn wandelstok stuk op Wil sons portret dat hem op een openlucht meeting letterlijk op de neus werd ge drukt. De stinkbom, die Wilson trof, was natuurlijk erger. Maar ook zonder deze incidenten is raar continentale begrippen deze Britse verkiezingsstrijd al levendig genoeg. De grote kopstukken hakken in dit spel van wederzijdse verguizing fel op elkaar in, figuurlijk gesproken dan. Premier Wilson noemde oppositieleider Heath een spaniël. Heath hakte terug, Wilson ervan beschuldigend dat deze een onverbeterlijke leugenaar en feitenver- draaier is. Wilson krijgt te horen dat hij een „kleine handige man" is, die de macht naar het hoofd is gestegen, een „dictator". Was het een propaganda-stunt dat Wil son midden in de verkiezingsstrijd enkele meest populaire televisie-acteurs naar Downingstreet uitnodigde? Heath rea geerde met de woorden: „Wilson is dol op theemiddagen. Misschien nodigt hij binnenkort wel een „zwangere panda" op de thee uit! Dit was een allerminst fijnzinnige zin speling op het feit dat de vrouwtj es-reu - Advertentie Voor de politierechter in Utrecht ver scheen een 51-jarige koopman uit Hilver sum die iemand op een bijzonder misse lijke manier had opgelicht. Hij had een auto aangehouden en zich voorgedaan als invalide. De automobilist die hem een lift gaf, loog hij voor dat zijn beugels kapot waren en dat hij de reparatie niet kon betalen. De automobilist gaf hem 16 voor de reparatie, maar ontdekte naderhand dat hij bedrogen was. De officier eiste twee maanden voor waardelijk tegen de koopman, die kort geleden ook al veroordeeld was door de politierechter in Haarlem wegens oplich ting. De politierechter veroordeelde de koop man tot zes weken gevangenisstraf, waar van drie weken voorwaardelijk. De ver dachte werd in vrijheid gesteld, omdat de onvoorwaardelijke straf al in voorar rest was „voldaan". Een 42-jarige inwoner van Sas van Gent, werkzaam bij de Centrale Suiker- maatschappij, is met nekkramp in het ziekenhuis opgenomen. Zijn vrouw is ter observatie naar hetzelfde ziekenhuis ge bracht. Harold Wilsons oog werd op een verkiezingsvergadering getroffen door een „stinkbom", geworpen door een jongen. De leider van de Labour Party hield er enkele dagen een pijnlijk oog aan over. Hij nam het incident nogal goedmoedig op. zenpanda Chichi uit de Londense dieren tuin naar Moskou is gezonden om te pa ren met de mannetjes-panda Anan. Sir Alec Douglas Home krijgt steeds opnieuw te horen dat hij alleen luciferhoutjes kan breken. Een afgezaagde grap, die hij trouwens destijds zelf heeft gelanceerd. Doordat er in het Verenigd Koninkrijk slechts twee grote partijen zijn en men tevens het gevoel heeft dat geen van bei de werkelijk tegen de grote problemen is opgewassen, komt de nadruk op deze verkiezingsstrijd vanzelf op de persoon lijkheid van de leiders te liggen. Hoewel ook zij door gebrek aan werkelijke vi sie bitter teleurstellen. Advertentie DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - tel. 52760 De vijfde nationale onderwijstentoon stelling die van 14 tot en met 20 april in de Julianahal van de Koninklijke Ne derlandse Jaarbeurs in Utrecht wordt ge houden, zal een combinatie zijn van een commerciële beurs (honderdvijftig stand op 7.000 vierkante meter expositieruimte) en een didaktiseh-pedagogische manifes tatie. Het accent van de tentoonstelling komt te liggen op de vernieuwing van de leer en hulpmiddelen. Er zullen bijvoorbeeld talenpraktica worden gedemonstreerd, alsmede de op het principe van gepro grammeerde instructie gebaseerde tea ching machine. Gezien het feit, dat in ons land honderddertigduizend personen rechtstreeks bij het onderwijs aan drie miljoen leerlingen (van kleuterschool tot wetenschappelijk onderwijs) zijn betrok ken verwachten de organisatoren een gro te belangstelling. Een belangrijk deel van de inzendingen heeft betrekking op de voorlichting op velerlei gebied. Voor deze informatie wordt onder meer gezorgd door het mini sterie van Onderwijs en Wetenschappen, het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, verschillende onder wijsorganisaties, het voorlichtingsbureau voor de voeding, de vereniging Neder lands Fabrikaat, het Verbond voor Veilig Verkeer, de stichtingen Nederlands On derwijs Film en Nederlandse Onderwijs Televisie en de N.C.R.V.-schoolradio. Er komt ook een informatieve stand voor het L.O.M.-onderwijs, het onderwijs aan kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijkhe den. Advertentie Advertentie Het inwohertal van Den Haag is in 1965 gedaald met 5858 tot 592.852 per 1 janu ari 1966. De daling wordt veroorzaakt door een vertrekoverschot van 8.661. Het geboorteoverschot was 2803. Na de tweede wereldoorlog steeg het inwonertal van Den Haag steeds. In sep tember 1958 telde de residentie 607.973 inwoners. Daarna verminderde de bevol king. Op het inwonertal van 592.852 perso nen op 1 januari 1966 waren er 30.910 vrouwen meer dan mannen. -v -~v'"7 vj, sw.'f-;;' -V .- j In de commentaren, die de Nederland se dagbladen op de verkiezingsuitslag hebben gegeven komt vrijwel overal on behagen aan de dag over de overwinning van de Boerenpartij. Zo noemt de NIEUWE ROTTERDAM SE COURANT deze partij een van de ziekteverschijnselen van de democratie. Haar aanhang is maar de helft van die van Poujade, die een voorbijgaand ver schijnsel is gebleken, zegt het blad ge- rustellend, maar tal van kiezers hebben toch maar blijk gegeven van een belab berde mentaliteit hetgeen voor de demo cratie levensgevaarlijk is. Over diezelfde aanhang NIEUWE LIMBURGER: zegt DE „De boerenstemmers zijn een hetero gene verzameling van mokkende mensen, die hun gal hebben willen uitspugen en daarvoor geen betere vergaarbak hebben gevonden dan een leeg koekoeks-ei." Het UTRECHTS NIEUWSBLAD heeft het over het „negatieve, afkammende ge luid van boek Koekoek", het VADER LAND noemt de winst van de Boeren partij „De triomf der ontevredenen." „De democratische partijen zullen moe ten proberen de moeilijke politieke pro blematiek aan het eenvoudige kiezersvolk zo duidelijk te presenteren dat het ge praat van de boerenafgevaardigden niet meer bij een aanzienlijk deel van het electoraat favoriet is en dat het tenminste te begrijpen is." Meer lasten dan vruchten HET BINNENHOF wijst er op dat het huidige regeringsbeleid in een stadium verkeert waarin meer de lasten dan de vruchten zichtbaar zijn. De tussentijdse balans moest in dit opzicht voor het ka- binet-Cals psychologisch op een ongunstig moment worden gemaakt. Wat men niet uit het oog mag verlie zen is het volgende: het opzetten en vol tooien van een goed stuk wetgevende ar beid van taken, die desnoods op langere termijn gezien in het algemeen belang1, verricht moeten worden is een offer waard, zelfs het offer van teleurstellende resultaten aan de stembus. DE TIJD meent dat het kiezersvolk niet zozeer een mening heeft gegeven over het regeringsbeleid dan wel een aan het adres van de partijen gericht oordeel in het al gemeen. Allerlei emotioneel geladen ge beurtenissen van de laatste tijd hebben het karakter en de uitslag van de verkie zingen op beslissende wijze beïnvloed, meent het r.k. blad. Rugby DE STEM verwacht dat het politieke spel harder zal "worden. „De rugbystijl ligt boer Koekoek en de zijnen en de VVD zal zijn voorbeeld moeten volgen wil zij de groep van politiek-daklozen weer tot zich trekken. De P.v.d.A. zal zich met de andere regeringspartijen meten gaan be zinnen op een meer aansprekende bena dering van het Nederlandse volk en een gezamenlijke bestrijding van het extre misme." Het ALGEMEEN DAGBLAD meent dat de verkiezingen zijn bepaald door wan trouwen dat eer psychologisch dan poli tiek is bepaald. In 1962 en 1963 kwamen wrevel, onbe hagen tot uiting aan de stembus. Wat gis teren uit de bussen is gekomen zit dieper, is pijnlijker, gevaarlijker. Over de hoofden Gewroken heeft zich, menen wij, dat onze politici de gewoonte aannemen over de hoofden van de kiezer heen te praten. Al te vaak zegt de gewone kiezer dan, omdat de zaken hem niet duidelijk wor den gemaakt: gooi maar in mijn pet. Daar ligt al een gevaarlijke voedingsbodem voor extremisme. De politici zullen moe ten beseffen dat hun public relations" niet deugen. DE GELDERLANDER meent dat zich een radicalisme heeft geopenbaard dat men in de naoorlogse verhoudingen voor onmogelijk had gehouden. „Het kabinet-Cals zal naar ons gevoel op zijn minst genomen naar een tempori sering van zijn grootse plannen moeten." DE WAARHEID schrijft dat in het ver lies van de regeringspartijen de ontevre denheid over de regeringspolitiek tot uiting komt. Oorzaak van achteruitgang van de P.v.d.A. ligt bij haar zelf. De P.v.d.A.- ministers zijn voortdurend teruggeweken voor de eisen die de rechtse KVP-pólitid stelden. De regeringspolitiek heeft het bed geschud voor de boerenpartij. Het blad meent verder dat de PSP de laatste maanden de kans heeft gehad naar hartelust in troebel water te vissen. Verlies voor democratie HET VRIJE VOLK acht de enorme stemmenwinst van de Boerenpartij voor de democratie een nederlaag zoals zij die na de oorlog nog nooit had geleden. Deze aardverschuiving noopt tot de con clusie dat voor een aanzienlijke groep Advertentie Verras uw vrouw dit voorjaar met een nieuwe keuken. In onze showroom kunt u een keuze maken uit diverse be roemde merken (o.a. Rottmann). KAMPERSINGEL 20—24 HAARLEM Ook zaterdags geopend van 913 uur. van onze bevolking de verkiezingen alleen een gelegenheid zijn geweest om te tonen dat men lak aan de hele politiek heeft en wars is van elke verantwoordelijkheid. Met het scheppen van werkelijk politieke belangstelling en enige echte kennis van zaken kunnen wij in Nederland gewoon opnieuw beginnen." Het ROTTERDAMMER-kwartet acht de veronderstelling juist dat de P.v.d.A. de rekening van de Vara gepresenteerd heeft gekregen en de KVP die van de KRO. HET PAROOL noet de uitslag een teken aan de wand. Het verontrustende is de duidelijk emotionele afwending door zeer vele kiezers van enkele grote constructie ve partijen, de P.v.d.A. wel in de eerste plaats, zonder dat daarbij enig perspec tief in een andere richting is geopend. Ook al zou het succes van Koekoek voor bijgaan, dan lijkt er toch iets wezenlijks veranderd, doordat de partijen hun hou vast op de kiezers klaarblijkelijk hebben verspeeld. Advertentie Een 21-jarige jongeman, die enige maan den geleden onder het pseudoniem „dokter d'Anjou" wist binnen te dringen in Gro ningse verpleegsterskringen, is nu door da Amsterdamse recherche aangehouden we gens oplichting en flessetrekkerij. Hij zou opnieuw als „praktiserend geneesheer" zijn opgetreden. Hij behandelde o.m. een be jaarde dame, die over een zere knie klaag de. „Dokter d'Anjou" bekeek de knie even en incasseerde vervolgens 6 voor deza visite. Hij kwam aan haar adres, toen da buurman van de vrouw haar huisdokter probeerde te bellen in een café. De jonge man luisterde het gesprek af en bood zijn hulp aan. Hij wordt er ook van verdacht in eetgelegenheden consumpties te hebben gebruik zonder te betalen. Utrecht. De heer L. A. Hoedenmaker uit Oegstgeest is op een proefschrift geti teld Faith in total life style and direc tion of H. Richard Niebuhr's theology" gepromoveerd tot doctor in de godge leerdheid. Promotor was prof. dr. J. da Graaf. Amsterdam (V.U.). Doctoraal examen psychologie: Joh Sondorp (Ermelo), G. da Jager (Delden). (Van onze correspondent) HAMBURG. Aan de vooravond van het 23ste congres van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie, dat 29 maart in Moskou begint, heeft het Kremlin zich in een uitvoerige brief gericht tot de zus terpartijen in de Oosteuropese landen. De brief is één lange aanklacht tegen China, dat herhaalde pogingen van de Russische leiders om tot een gesprek te komen van de hand heeft gewezen en zijn bevolking voorbereidt op een gewa pend conflict met de Sovjet-Unie. De brief van 21 pagina's is gisteren gedeeltelijk gepubliceerd in het Westduit- se blad „Die Welt", dat in Hamburg ver schijnt. Zij volgt op een geheim schrij ven aan de partij organisaties in de Sov jet-Unie zelf. Een schrijven dat echter eveneens kon worden gepubliceerd. Onze correspondent in Moskou gelooft niet dat die brief de bedoeling heeft gehad de partijleden voor te bereiden op een Rus sisch offensief tegen Peking tijdens het komende congres. Het Kremlin zou nogmaals duidelijk zijn standpunt kenbaar hebben willen maken, maar overigens de huidige schaak-pat stelling willen handhaven. Of dat mogelijk is, kan tevoren niet worden vastgesteld. De Chinezen zijn voor het congres uitge nodigd en de afgelopen tijd hebben zij verschillende partijcongressen benut voor een aanval op de Russen. Advertentie Partijleider Leonid Brezjnev De brief, die nu in de Oosteuropes» partijleidingen wordt besproken, bevat aldus „Die Welt" bekende en onbe kende feiten. Bekend zijn de aanvallen in de Chinese pers, waarin de Sovjet-Unia eenvoudig een militair, tegen China gericht samenspel met de Amerikanen voor de voeten wordt geworpen. Nieuw zijn de me dedelingen over de mate waarin Kroesj- tsjevs opvolgers de Chinezen tegemoet zijn gekomen om het conflict bij te leg gen. Brezjnev en Kosygin hebben de Chi nezen onderhandelingen op het hoogst» niveau voorgesteld. Zij hebben ook voor gesteld dat Noord-Vietnam, China en da Sovjet-Unie gedrieën over de Vietnamese kwestie zouden confereren. Beide voor stellen werden door Peking van de hand gewezen. In het stuk wordt nogmaals bevestigd dat Mao Tse-Toeng in China zelf een grootscheepse agitatie laat voeren, waar in de bevolking wordt voorbereid op een oorlog met de Sovjet-Unie. De bewerin gen dat Moskou China's westelijke pro vincie Sinkiang wil bemachtigen, worden daarbij steeds herhaald. China bereidt een wereldoorlog voor, herhalen de Russische briefschrijvers ook nu weer. Deze aanklacht, vindt „Die Welt", wordt bijna tegengesproken door de mededeling dat de Chinezen bij al hun „revolutionaire agitatie" in hun eigen op treden niettemin de uiterste voorzichtig heid tegenover het imperialisme in acht namen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15