Drie Milanese lyceisten het middelpunt van bizar geding Schoolkrant publiceerde over sexuele voorlichting Dit is Tinus Vliek hij bouwt zijn toekomst op staal HOOGOVENS IJMUIDEN V GITGAAN IN HAARLEM^ "A „Gevangenen van Cozumel" schuwen publiciteit Medische primeur voor Nederland het met bloemen VRIJDAG 25 MAART 1966 17 Slecht getroffen Fascistische wet Niertransplantatie geslaagd in Leiden Met 14 meter per seconde gaat het betonstaal door de honderden meters lange kaliberwalserij. „Lekko!" zegt walser Vliek (34) in de microfoon tegen een collega ver weg. In zijn glazen huis boven de wals heeft hij de eindcontrole. Vroeger was hij le man in een banketbakkerij met het vakdiploma in z'n zak. En nu walser eindgroep in de gloednieuwe kaliberwalserij. Waarom? „Kijk," zegt Vliek, „ik wilde vier dingen: plezierig werk, vooruitzichten, vastigheid en goed loon. Dat zag ik er inzitten bij Hoogovens. En het fijne is, dat Hoogovens deze baan er voor mij in zag zitten. Weet je: je goeie kanten en je capaciteiten houden ze blijkbaar in de gaten. Ze vergeten je niet. Terwijl er zo'n 18.000 mensen werken voel je je als werknémer nooit een werknümmer. Zodoende gaven ze me de kans om dit verantwoordelijke werk te doen. Ze noemen het „loopbaanbeleid". Ik noem het: een kerel de kans geven. Ik zit hier fijn en zou niet anders meer willen." 34-Jarige .bedieningsman Vliek kijkt naar de tientallen wijzers, knoppen en hendels van zijn elektronische apparatuur en zegt: „Lekko, laat maar komen!" En dan komt het staal, waar deze man zijn toekomst op bouwt, TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: MUZIEK TONEEL 25 maart Geef eens een plant AMATEURTONEEL POPPENTHEATER CABARET BOEKENWEEKFESTIVITEITEN VOLKSUNIVERSITEIT DIVERSEN Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) ROME. In Italië is het leven niet denkbaar zonder enkele „schandalen". We hebben ze onafgebroken in veler lei soorten. Ditmaal wijden alle dag bladen hoofdartikelen en geven bij zonderheden en stellen in bet parle ment alle politieke partijen vragen over lyceum Parini in Milaan. Als men de bijzonderheden verneemt, krjjgt men de indruk dat de middel eeuwen en de typisch middeleeuwse verachting voor het menselijk lichaam, in Milaan nog allerminst tot het verleden behoren. En Milaan en Turijn worden als de twee modernste steden van Italië beschouwd. Het schandaal dan bestaat hierin. Zoals onder scholieren vaak gebruikelijk is, heb ben de jongelui van het uiterst vermaar de lyceum Parini vijftien tot negentien jaar een schoolkrant. Dit blaadje, zeer behoorlijk gedrukt, draagt de naam „La Zanzara" (de mug) en is buiten de school niet verkrijgbaar. Onder toezicht van de rector werkt een redactie het blad be staat al vijftien jaar, zodat de redacteu ren natuurlijk wisselen die op het ogen- Advertentie Wat een verrukkelijk weefsel! Super-elastisch in lengte en breedte, en toch zo wonderbaar lijk zacht en soepel. Het knelt niet, spant niet. De hele kous zit daardoor veel mooier en gladder. f 2,95 3 Sterren Nylons f 2,95 en f 1,95 blik bestaat uit de zeventienjarige Marco de Poli een jongen die tal van stu diebeurzen heeft gewonnen en in ieder op zicht is wat men noemt „nummer een van de klas", de evenoude Marco Sas- sano, enige zoon van de journalist Phidias Sassano hij leeft voor boeken en stu die, maar heeft één bijzondere hobby, het maken van surrealistische films de eveneens zeventienjarige redactrice Clau- dio Beltrami Ceppi, dochtertje van de eerste loco-burgemeester van Milaan na de bevrijding. In het blad hebben zij verschillende brandende onderwerpen behandeld: her vorming van het onderwijs, het school boek, de dienstplicht, enz. Nu hebben zij het enige tijd geleden bestaan een onder werp aan te roeren, dat in Italië „taboe" is, het geslachtsleven en de sexuele voor lichting van de jeugd. Wat er uit de bus kwam was een beredeneerde enquête. In een lang, redactioneel artikel werden de meningen weergegeven van negen leerlin gen, allen meisjes. De school heeft een afdeling voor jongens en één voor meis jes, in Italië steeds gescheiden. Marco de Poli schreef o.a.: „onnodig er aan te herinneren, dat in de meeste be schaafde landen sexuele voorlichting deel uitmaakt van het lesrooster van de school. In Italië zou, tengevolge van eeuwenoude vooroordelen en van de overwegend con servatieve mentaliteit, een hervorming in die geest reacties en protest uitlokken, die echter meer dan uit een bewust zede lijk inzicht voort zouden vloeien uit een vaag, op onbegrip gebaseerd moralisme"! Dat de antwoorden van de ondervraag den niet zo erg „schandalig" waren, mo ge blijken uit deze voorbeelden: „de eni ge manier om werkelijk lief te hebben is het huwelijk", of: „de vrouw is door gaans niet onafhankelijk, sterk aan haar familie gebonden en kan niet het vertrou wen bedriegen dat deze in haar stelt. Het gebruik van de pil bij geslachtsgemeen schap voor het huwelijk, of in het huwe lijk, zou een daad van lafheid zijn". Of ook dit: „de leringen der kerk komen ten volle overeen met de hygiënische en so ciale normen, die ons zekere beperkingen opleggen, die noodzakelijk zijn om wan orde te voorkomen". Erg gevaarlijk klinkt het naar onze mening niet! Maar er is één meisje, dat schrijft: „ik leg mijzelf beperkingen op, omdat ik gevol gen wens te vermijden. Indien ik vrije lijk gebruik kon maken van enig soort voorbehoedmiddel, zou dat vraagstuk der beperkingen wegvallen". (Van onze correspondente) MEXICO De grote geheimzinnigheid en de eerste misleidende verhalen over het verblijf van prinses Beatrix en prins Claus in Mexico hebben hier een niet al te sympathieke indruk gemaakt. De Me xicanen hebben weinig belangstelling voor het jonge paar. Provo's kent men hier niet en wanneer onmiddellijk de ver blijfplaats bekend was geweest, zou het, wat de Mexicanen betreft, gebleven zijn bij toejuichingen. Dat hebben ook andere bezoekers van koninklijke bloede in Me xico ervaren, zoals het Belgische ko ninklijke paar en de Deense kroonprin ses, die kort geleden in Mexico vertoefde en zeer toegankelijk was voor de fotogra ferende en schrijvende pers. In Mexicaanse perskringen vraagt men rich dan ook af of het paar het zich niet wat gemakkelijker zou hebben gemaakt met iets meer soepelheid en het niet bi; voorbaat afwijzen van elk contact met fo tografen en journalisten. Het privé-karak- ter van de wittebroodsweken zou daar door niet geschaad zijn. Bovendien meent men hier dat een prinses, die waarschijn lijk eens koningin van Nederland zal wor den, de lasten van de publiciteit heeft te dragen. De buitenlandse pers in Mexico zou mo gelijk anders tegenover het paar hebben gestaan, wanneer het niet onmiddellijk zo afkerig van alle publiciteit was ge weest. Nu prinses Beatrix onlangs heeft laten weten het eiland Cozumel te zullen verlaten als zij niet met rust wordt ge laten, zou niemand kunnen zeggen waar zij die rust wél zal vinden, want overal zullen journalisten en fotografen haar opwachten. Het Duitse persagentschap in Mexico sprak in een bericht over „de ge vangenen van Cozumel". Gelukkig dat het eiland zo'n paradijselijke gevangenis Hoe dit zij, het blad is onder ogen ge komen van ouders en enkelen daarvan meenden goed te doen een aanklacht in te dienen tegen de rector van de school en tegen de muggenredactie. De rector en de drie scholieren zullen zich dus voor de rechtbank moeten verantwoorden. Dit is al gek genoeg en het heeft tot gevolg gehad, dat in geheel Italië stemmen opgin gen, die pleitten voor een wat minder be krompen opvatting over de geestelijke vrijheid van studerende jonge mensen. Nu is de rechterlijke macht in Italië vrij onberekenbaar. Het maakt een enorm verschil welke „procureur der republiek" welke rechter van instructie, een zaak in behandeling krijgt. En onze jonge Mila- nezen hebben het kennelijk bijzonder slecht getroffen.Enkele dagen gele den werden de drie jongelui, na reeds door de politie te zijn ondervraagd, ont boden door de substituut-procureur der republiek, dr. Pasquale Carcasio. In diens gezelschap bevond zich een an dere man, die verklaarde een medicus te zijn. Aan de twee jongens werd gelast zich volledig te ontkleden. De medicus onderzocht hun geslachtsdelen en daarna werden zij voor zover uit de berichten blijkt, steeds naakt ondervraagd over dingen, die vrijwel zeker nooit in het hoofd van deze jongens zijn opgekomen omgang met prostituées, geslachtsziek ten, en nog zo het een en ander. Later werd van de redactrice verlangd, dat zij zich eveneens zou ontkleden, maar omdat zij een meisje is, zou dit moeten gebeuren in tegenwoordigheid van hetzij haar moeder of haar vader. Zij belde dus haar vader op, die haar order gaf pertinent deze ontkleedpartij te weigeren. Zij werd naar huis gestuurd met bevel zich opnieuw te melden en dan begeleid. De ouders hebben haar voor enkele da gen meegenomen naar de Riviera en de vader heeft verklaard, dat wat er ook van moge komen, zijn dochter aan geen li chamelijk onderzoek door politie of rech terlijke macht gevolg zal geven. De advocaten van de jongelui hebben een he'ftig protest gericht tot de procu reur en tevens een beroep gedaan op pre sident Saragat, zich daarbij beroepende op de Italiaanse grondwet, volgens welke inhechtenisname, persoonlijke vervolging of elke andere vorm van beperking der persoonlijke vrijheid ongeoorloofd is, zon der een gemotiveerde order van de rech terlijke macht. In die geest zijn er ook door verschillende partijen socialisten, sociaal-democraten, republikeinen, en communisten vragen voorgelegd aan de minister van Justitie, de republikein Rea- le. Voor de liberalen heeft Malagodi ver zocht door de minister te worden inge licht over „de ware toedracht van za ken." De verklaring van de zonderlinge han delwijze van dr Carcasio is deze: in 1934 heeft de fascistische regering een wet af gekondigd over het opmaken van de per soonlijke bescheiden voor minderjarigen, die wegens ontucht voor de rechter van instructie moeten worden gedaagd. En die wet schrijft nauwkeurig onderzoek door een wettelijk daartoe aangestelde medicus voor. Kennelijk heeft de wetgever als men in die tijd nog over waarachtige wet geving spreken kan gedacht aan min derjarige prostituées en souteneurs. Italië kende toen nog staatsbordelen. Openbare prostitutie was strafbaar. De straf werd in aanzienlijke mate ver hoogd, wanneer de betrokken persoon lij dende was aan een geslachtsziekte, omdat het verbreiden van geslachtsziekten in Ita lië een strafbaar feit was en is. Daar ook de drie jongelui worden beticht van een ze denmisdrijf, al ligt dat dan op het geeste lijk vlak en al zal zeker niet iedereen er een „misdrijf" in kunnen zien! kon dat voorschrift worden toegepast. Maar wij denken niet, dat dit de procureur glad zal zitten. Het dagblad van de Repu blikeinse Partij, waartoe de minister van Justitie behoort, heeft met grotere felheid over deze zaak geschreven dan enig an der, en de Hoge Raad der Magistratuur eist een grondig onderzoek. In Leiden is de eerste niertransplanta tie in Nederland met succes verricht in het academisch ziekenhuis. Daar is on geveer drie weken geleden bij een 26-jari ge man een nier van zijn moeder ge transplanteerd. Aan deze operatie is zeer veel werk in teamverband voorafgegaan, voordat tot de ingreep kon worden beslo ten. De patiënt zal dezer dagen het zie kenhuis kunnen verlaten. De Milanese lycéisten Claudio Bel trami, Marco Sassano en Marco de Poli zijn door de rechter van in structie onderworpen aan een ver nederend onderzoek, omdat door en kele ouders tegen hen de redactie van de schoolkracht een aan klacht voor het publiceren van on zedelijke artikelen was ingediend. De zaak heeft in Italië een storm van verontwaardiging ontketend. (Telefoto). Advertentie Permanente expositie van oude reli gieuze kunst, schilderijen, middeleeuw se beeldhouwwerken, handschriften en kunstnijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 17 u.; zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62: Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. (Dagelijks 10 tot 17 u., zon- en feestdagen 13 tot 17 u.; zater dags ook van 20.30 tot 22.30 u). Prenten kabinet: expositie uit eigen verzameling. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Permanente expositie van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse school 16de tot en met 19de eeuw. Fossielen, historisch-natuurkun- dige instrumenten, mineralen, 31-toons Fokker-orgel. (Dagelijks, behalve zon dag en maandag 10 tot 16 u., zondag van 13 tot 16 u.). De Waag (hoek Spaarne/Damstr&at): Ex positie van schilderijen, aquarellen en tekeningen Jan v. d. Veer en Roelof Klein. Dagelijks van 12 tot 17 uur en op zaterdag van 10 tot 17 uur. Tot 3 april. Galerie „De Kastanjeloot" (Wüstelaan 32, Santpoort)Expositie van aquarel len en tekeningen van Clara de Jong. Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Op zondag van 19 tot 21 uur. Tot 28 maart. Artificia (Binnenweg 95, Heemstede): Expositie van werk van de schilder Bob Buys en de beeldhouwer Hubert van Lith. Dagelijks van 9.30 tot 18 uur. Kunstcentrum „De Ark" (Nieuw Heilig land) Expositie van tekeningen, grafiek en plastieken van Robbert de Bakker. Dagelijks behalve dinsdags geopend van 10 tot 22 uur. Tot 28 maart. Van 28 maart af expositie van veelkleurige grafiek van Alfred Richter. Tot 23 april. Kunstzaal in 't Goede Uur (Nieuwe Kerks- plein/Korte Houtstraat): Expositie van tekeningen van Jaap Kruyff. Dagelijks van 10 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Zondags van 14 tot 17 uur en van 20 tot 22 uur. Tot eind maart. Gedurende de maand april expositie van gouaches van Wim Kersten. Stadsschouwburg: Gedurende de maand maart in de wandelgangen expositie van schilderijen van Michèl van Over- beeke. Gedurende de maand april expo sitie van werk van mevrouw G. Vis- Visser. Gemeente archief (Jansstraat 40): Expo sitie onder het stadsbestuur van Haar lem. Van 9 tot 12.30 uur. Tot 30 april. Vrijdag 25 maart, Concertgebouw, 20 uur: Concert door het Allegri Kwartet. Pro gramma: Mozart, Sjostakovitsj en Schu bert. Vrfjdag 1 april, Concertgebouw, 20.15 uur: Concert door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest o.l.v. Henri Arends. Soliste: Suzanne Mildonian (harp). Pro gramma: Handel, Britten/Rossini, Boiel- dieu en Bartok. Vrijdag 25 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Studio met „Dagboek van een gek" van Nicolas Gogol. Regie: Kees van Iersel. M.m.v. Henk van Ulsen. Zaterdag 26 maart. Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Hedda Gabler" van Ibsen. Regie: Bob de Lange. M.m.v. Ellen Vogel, Mimi Boesnach, Femke Boersma, Henk Rigters, Julien Schoenaerts, Alex van Royen. Zondag 27 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Hedda Ga bler" van Ibsen. Zie zaterdag. Maandag 28 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Rotterdams Toneel met „Ar senicum en oude kant" van Kesselring. Regie: Jan Teulings. M.m.v. Enny Meu nier, Elly van Stekelenburg, Camille de Vries, Bas ten Batenburg, Edmond Clas sen, Hans Culeman, Frans Kokshoorn, Pieter Lutz, Hans Polman, Adolf Rijkens, Jan Teulings, Henk Uterwijk. Woensdag 30 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Amsterdam Volkstoneel met „Rooie Advertentie a» 1ISP& ,sii Moeite met uw cadeau-idee? Denk dan eens aan een potplant. Voor een luttel bedrag kunt u al terecht. Een plant is altijd welkom. Geeft blijvend fleur en voldoening! i tijdig Sien" van Marius Spree. M.m.v. Beppie Nooy e.v.a. Vrijdag 1 april, Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „De Kreeften" van Fred Denger. Regie: John van de Rest. Met Enny Mols-de Leeuwe. Dinsdag 29 maart, Stadsschouwburg, 20 uur: Letterlievende Vereniging J. J. Cre- mer met „De Moederparade" van André Birabeau. Regie: Henk Bakker. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein) 14.30 uur, toegang 4 j.: Zaterdag 26 maart „Prins Dadeltje", zondag 27 maart „Het torenhaantje" en woensdag 30 maart „De Chinese draak". Waagtaveeme (hoek Spaame/Damstraat), vrijdag 25 maart, zaterdag 26 maart en zondag 27 maart, 21 tot 2 uur: Cobl Schreijer met haar internationaal pro gramma. Gast: Steve Berlow. De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 30 maart, 20 uur: Cabaretavond. Hildebrandzaal (Smedestraat), dinsdag 29 maart, 20 uur: „Lijf aan lijf" m.m.v. J. Bernlef, Boo The Boo-Boo's, Boudewijn de Groot, Piet Kuiters Free Jazz, K. Schippers, Hans Verhagen en Simon Vinkenoog. Brinkmann, woensdag 30 maart, 20 uur: „Kleine kinderen kunnen lezen" door mevrouw Eva Margadant. Brinkmann, donderdag 31 maart, 20 uur: „Het zegenpralend Kennemerland" door drs. H. L. Prenen. Maandag 28 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Geologie voor de reizende leek" door prof. ir. J. I. S. Zonneveld. Dinsdag 29 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: „Stervende zuiderzeecultuur" door drs. G. R. Kruissink. Woensdag 30 maart, Frans Halsmuseum, 20 uur: „De actuele betekenis van de an tieke godsdiensten" door prof. dr. C. J. Bleeker. Sociëteit Haerlem, zaterdag 26 maart, 20 uur: Dansavond m.m.v. het Kwartet Hugo van Buysen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Onstwedde (vak. J. van 't Ende) L. van Nieuwpoort te Elspeet; te Waddinxveen (3e pred. pl.) J. Vos te Rijssen. Geref. Kerken Beroepen te IJsselmuiden A. J. Stolte te Alblasserdam; te Gouda (vak. J. Henge- veld) A. G. Baayen te Zuidland; te Noord- wijk aan Zee (vak. B. Bouma) C. Warner te Raamsdonk.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17