Journalistieke plicht recht op informatie de burger te geven OTDaiYS style Kort en bondig alles kan met CEtal GRIEP! ASPIRIN Voorzitter Amsterdamse Pers Beschuldiging van mr. Cals afgewezen Veroordeelde laat beslagleggen op kostbare buit Vijf slachtoffers bij ongeluk op besneeuwde weg Fikse boete voor mala fide hondenhandelaar Wettelijke regeling vivisectie voorgesteld Koninklijke vakantie Limburgse P.v.d.A.- kandidaat bedankt Rode Kruis ontving slechts 172.000 voor Vietnam Winters weekeinde Koud en buiig ANEGANG 25 A - HAARLEM KINDER- sl VRIJDAG 25 MAART 1966 MODEL STYLGROEP GRONINGEN Voor goede Herenkleding TELEFOON 1 63 76 bruin Tweed kolbert met vage ruit kolbert pantalon modieus geheel 134.00 89.50 44.50 ANEGANG 17-HAARLEM - Geef uw kind Doet de koorts dalen. Stilt de pijn. Ideale dosering. WEERRAPPORTEN Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk n (Van onze correspondent) AMSTERDAM De voorzitter van de vereniging „De Amsterdamse Pers", de heer H. Lammers, heeft de beschuldiging van minister-president Cals „dat er in ons land een terreur groeiende is van onverantwoordelijke lieden, die de be schikking hebben over de communicatie middelen pers, radio en televisie" van de hand gewezen. De heer Lammers sprak in een bijeen komst, waarin burgemeester Van Hall de Amsterdamse Persprijs 1965 uitreikte aan de journalist N. Polak. De heer Lam mers zei, dat de minister-president geen enkele grond voor zijn beweringen heeft. Van een „terreur van onverantwoordelij ke lieden" is geen sprake. Het journa listieke bedrijf en alles wat daar mee aan openbare critiek of satire samen hangt wordt in toenemende mate ge kenmerkt door openhartigheid, onbe Advertentie In diverse modieuze «treepdessins De wegens antiekdiefstallen tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeelde 60-jarige Haagse ex-ambtenaar heeft van de president van de Haagse rechtbank verlof gekregen beslag te doen leggen op een deel van de door de justitie bij hem thuis en in zijn twee opslagplaatsen in Delft in beslag genomen antiquiteiten. Aan de officier van justitie wordt hier door de verdere tenuitvoerlegging van het door het Haagse hof bekrachtigde rechtbankvonnis, waarbij werd bepaald, dat talrijke door de benadeelden als hun gestolen eigendom herkende antiquiteiten aan hen zouden worden teruggegeven, voorlopig onmogelijk gemaakt, tot door de rechter is uitgemaakt wie de recht hebbende is. Het eigendomsrecht op de in beslag ge nomen antiquiteiten heeft van het be gin af aan een grote rol gespeeld in het strafproces tegen de ex-ambtenaar. De to tale waarde van alle goederen die bij de veroordeelde thuis en in zijn twee op slagplaatsen in Delft in beslag zijn geno men bedraagt 125.000,-. Bij de behandeling van de zaak voor de rechtbank op 4 november zei de officier van justitie, dat „de zwaarste straf voor deze sterk verminderd toerekenbare an tiekmaniak het verlies van zijn schatten is", waarna de officier met spijt consta teerde dat de justitie wel gedwongen zou zijn de rest aan de verdachte terug te geven omdat hij de goederen toch via gerechtelijke weg zou kunnen terugvorde ren, ondanks het feit dat er sterke ver moedens bestaan dat hij een groot deel daarvan ook gestolen heeft. schroomdheid en onbevangenheid. Een critische gezindheid ten aanzien van de besturende personen en colleges kan bij dragen tot verhoging van de kwaliteit van het overheidsbeleid. Het gezag wordt er door gedwongen meer dan het gewend was en misschien meer dan het lief is re kening en verantwoording af te leggen. Dit is bevorderlijk voor het inzicht dat de staatsburger voor het bepalen van zijn positie binnen onze democratie zo brood nodig heeft. Het spreekt vanzelf dat de pers zich dan ook haar groeiende verant woordelijkheden voor ogen moet houden Dat dit gevoel voor verantwoorde lijkheid zou inhouden dat, naar de mi nister-president heeft betoogd, er minder aandacht voor het zo genoemde „harde nieuws" zou moeten zijn, is, aldus de heer Lammers, niet juist. De burger heeft recht op informatie en dat betekent dat de journalist primiar de plicht heeft om de feiten te melden zoals hij die ziet. Pas in tweede instantie mag hij zich afvragen wat hij kan doen om in moeilijke situaties de overheid ter wille te zijn. De informatieplicht brengt verder voor de journalist mee dat hij steeds daar aanwezig dient te zijn waar zich eventu eel vermeldenswaardige voorvallen zullen afspelen. Hij moet daarbij kunnen reke nen op hulp en bescherming van de over heid, aangezien die ervoor heeft te zor gen dat de burger zijn recht, om te wor den ingelicht, volledig krijgt. Over het antwoord van de ministers Samkalden en Smallenbroek op de vragen van het Kamerlid mevrouw Brautigam over 10 maart zei de heer Lammers, dat het hem veel waard geweest zou zijn wan neer de bewindslieden bij hun beantwoor ding dit beginsel duidelijk hadden laten doorklinken. Nu antwoordden de minis ters: „De indruk bestond dat sommige persfotografen en journalisten voor een en ander bijzonder belangstelling hadden. Het is niet uitgesloten dat de politie hen in de gevallen, waarin geweld gebruikt moest worden, niet heeft weten te onderschei den van de deelnemers aan de opstoot jes." Dit is volgens de heer Lammers een wat al te lakonieke afschildering van be treurenswaardige gebeurtenissen. „Ik vind deze ministeriële ironie moeilijk te begrij pen en te verteren," aldus de heer Lammers. Het barre winterweer heeft vanmor gen om half zeven in Weert vijf mensen levens geëist. Op de dik besneeuwde weg van Loozen naar Weert schoof een busje met zeven arbeiders uit het Belgische Caulille van de weg en belandde in de Zuid-Willemsvaart. Twee mannen konden het busje nog tijdig verlaten en zich zwemmend in veiligheid brengen. Vijf an deren zijn jammerlijk verdronken. Advertentie Zo'n bijzonder kolbert van Harris Tweed (Sturka pas vorm!) combineert U ideaal met een bruine Trevira-pan- talon. Het waren J. Geelen, veertig jaar en de even oude J. Vosters, beiden uit Hamont, de 35-jarige P. Heijnen uit Neerpelt, de zestienjarige J. Kroonen uit Caulille en de twintigjarige J. Panhuizen uit Bocholt, allen ongehuwd. Op de provinciale weg van St. Oeden- rode naar Veghel is in het kerkdorp Eer de, de tienjarige H. van Gorp zwaar ge wond toen hij door een auto werd ge schept. Hij is later in een ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Op de Beekweg te Venray is de 49-jari- ge mevrouw M. van Osch-Poels uit Mer- selo toen zij op de fiets de weg overstak, door een vrachtauto aangereden. Zij was op slag dood. Op het kruispunt Schoolstraat-Schinkel- weg te Zoetermeer is de 56-jarige wiel rijder A. J. O. uit Zoetermeer door een vrachtauto aangereden. Op weg naar het ziekenhuis is hij overleden. De kantonrechter in Utrecht heeft een 39-jarige hondenhandelaar uit Utrecht veroordeeld tot een totale boete van 1875,- en viermaal een week hechtenis voorwaardelijk. De handelaar had vorig jaar honden die niet waren ingeënt gekocht en weer door verkocht. Het openbaar ministerie verweet de handelaar dat hij de dieren veel te jong heeft gekocht hetgeen de handelaar een vrij groot prijsvoordeel oplevert en de honden later oningeënt aan de man heeft gebracht. Hij placht er goede prij zen voor te maken. Doorgaans bewoog de opbrengst zich tussen de 85,- en de 100,-. Het gebeurde maar al te vaak dat de dieren, die werden verkocht, na enke le dagen of weken bij hun nieuwe baas stierven. Dit deed de officier van Justi tie, mr. F. G. Wüstenberg in zijn requi sitoir opmerken, dat bij deze zaak het delict oplichting op de achtergrond mee speelde. Een interdepartementale werkgroep is tot de conclusie gekomen, dat er aanlei ding is tot de vaststelling van een „wet op de dierproeven", waarbij het doen van experimenten op dieren (vivisectie) verbo den wordt, tenzij ten behoeve van de ge zondheid van mens en dier, de weten schap, onderwijs en industrie een vergun ning daartoe hebben. Het rapport van de commissie is aangeboden aan de Staten- generaal. Om zeker te zijn van de naleving van de bepalingen in de uit te vaardigen wet en van de daaruit voortvloeiende voor schriften, dient naar de mening van de commissie een inspectie-apparaat te wor den ingesteld, dat nadere aanwijzingen kan geven en naast een controlerende ook een voorlichtende taak zal hebben. Een en ander dient administratief en strafrechtelijk te worden gesanctioneerd. De commissie is van oordeel, dat de door de wet ingestelde regeling er in de eerste plaats moet komen in het belang der proefdieren. De werkgroep acht het instellen van een commissie van deskun digen als algemene adviesinstantie wense lijk. p 'fa 4»:# Hoogleraar. Met ingang van 1 januari 1966 is prof. dr. E. D. Hirsch Ballin in Amsterdam benoemd tot gewoon hoogleraar in het nationale en interna tionale auteurs- en uitgeversrecht en het nationale en internationale recht van de industriële eigendom. Nekkramp. Een te Paramaribo geboren luchtmachtsoldaat, gelegerd te Nijme gen, is wegens vermoedelijke nekkramp in quarantaine genomen. Oud-H.C.-directeur Van der Garden over leden. Op Nieuw Eykenduynen in Den Haag heeft in alle stilte de crematie plaatsgehhad van de heer Th. G. van der Garden, oud-directeur van de Haag- sche Courant, die zondag op 72-jarige leeftijd na een langdurig ziekbed was overleden. Prof. Thijsse geëerd. In de trappenhal van het waterloopkundig laboratorium te Delft heeft mevrouw W. Thijsse- Gerritsen in aanwezigheid van vele ge nodigden de plaquette onthuld met de de beeltenis van haar man, de bekende waterbouwkundige prof. ir ,J. Th. Thijs se, stichter en oud-directeur van het laboratorium. Hoogleraren. Mevrouw dr. H. Wagenaar- Nolthenius is benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. Zij gaat onderwijs geven in de muziekgeschiedenis van de oudheid en middeleeuwen. Dag van Europa. De regering heeft de jaarlijkse viering van de „Dag van Europa" voor Nederland bepaald op de 9de mei of, als dit een zondag of een feestdag is, de daaropvolgende dag. Het Comité van ministers van de Raad van Europa had vorig jaar de datum defini tief bepaald op 5 mei, een datum die voor ons land minder geschikt is. Advertentie V- V it Koningin Juliana verblijft voor een korte vakantie in het Zwitserse Zermatt. Hier is zij bij het skiën in gesprek met een niet geïdentifi ceerde Nederlander. De auteur Fons Hermans te Sittard, die op de vierde plaats van de P.v.d.A.-kan- didatenlijst voor Limburg stond, zal geen zetel in de Provinciale Staten aanvaar den. De verkiezingsuitslag geeft de PvdA in Limburg recht op zes zetels in de pro vinciale staten. Het systeem, dat de par tij volgt, schrijft echter voor, dat de kan didaten van de vierde en vijfde plaats voor de bezetting van deze zetels moeten loten met de kandidaten van de zesde en de zevende plaats, in dit geval alleen met de kandidaat van de zevende plaats. De heer Hermans heeft bedankt uit protest tegen dit systeem, dat hij in strijd acht met de interne partijdemocratie. De heer Hermans, die niet eerder kandidaat voor de Statenverkiezingen is geweest, verwijt zichzelf, dat hij zich niet tevoren van het te volgen systeem op de hoogte had ge steld. Hij zou dan geen kandidatuur aan vaard hebben. Nekkramp. Bij de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst te Delft is een geval van nekkramp gemeld, dat bij een kind in Den Hoorn is ge constateerd. Het Nederlandse Rode Kruis, dat on langs een actie startte voor de hulp aan de burgerbevolking in Vietnam en tot dus ver slechts 172.000,- daarvoor binnen kreeg, meent dat voor een juiste en ef fectieve hulpverlening dit bedrag veel te gering is. Het Rode Kruis heeft reeds belangrijke bijdragen aan de hulpverlening in Viet nam besteed. De nood in dat land is ten gevolge van de gevechtshandelingen zo groot, dat meer hulp beslist noodzakelijk is. (Giro 777). (Van onze weerkundige medewerker) Momenteel passeert koude poollucht met tal van actieve maartse buien, ver gezeld van hagel, sneeuw en onweer, ons land. In Zuid-Limburg lag vanmorgen een sneeuwlaag van vier centimeter. Ook in de bovenlucht is het zeer koud. De vorst- grens lag vanmorgen boven ons land op 300 meter hoogte. Op vijf kilometer hoog te vroor het 36 graden. Ook tijdens het weekeinde blijft ons land in deze koude poollucht. De wind en de buien gaan wel langzaam afnemen, maar tijdens opkla ringen is er in het binnenland 's nachts lichte vorst te verwachten. Dit winterse weer heeft de lentelucht tot de Middel landse Zee teruggedreven. Advertentie WWWWVWWWWWWWWWWWWWWWIIWWWWWWWWWI fWVWWVWtAfUWWVWWWVWWWIfWWWWWI/WWVWWWWWI/WWVWWWWl Het K.N.M.I. deelt mee: Boven het zui den van Scandinavië bevindt zich nog steeds een omvangrijk depressiegebied, dat over de Noordzee een zeer krachtige noordelijke stroming in stand houdt. Hier mee wordt onstabiele lucht rechtstreeki uit de poolstreken naar onze omgeving ge voerd. Tal van regen, hagel en sneeuw buien, waarbij ook onweer voorkomt, zijn hiervan het gevolg. Plaatselijk in het oos ten en zuiden van het land lag vanmor gen 2 tot 5 cm. sneeuw. Aan de buiig heid komt morgen nog geen einde. Wel neemt de wind iets verder in kracht af. De kans op een paar graden vorst in de nacht is vrij groot. jjj3 vraag lijmwijzer in de winkel Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: To neelgroep Studio met „Dagboek van een gek" van Gogol. Regie: Kees van Iersel. Zaterdag 20 u.: Nederlandse Comedie met ,Hedda Gabler" van Ibsen. Regie: Bob de Lange. Concertgebouw, vandaag 20 u.: Con cert door het Allegri Kwartet. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, IS en 16 u.: „Het huwelijk van onze kroonprinses", a.l.; 19 en 21.15 u.: „The warlord", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „II mondo nudo", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Opmars van het dodenleger", 14 j.; zaterdag 23.30 u.: Meisjes van de Mambo-bar", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 u.: „Mary Pop- pins", a.l. Minerva, geen voorstellingen. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de blinddoek", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Apachen in de aanval", 14 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „The trou blemaker", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, (Spaame 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u; zondag van 13 tot 16 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein) Expositie van tekeningen van Jaap Kruyff. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u en 20 tot 22 u. Galerie „De Kastanjeloot", (Wiistelaan 32, Santpoort): Expositie van aquarellen en tekeningen van Clara de Jong. Dage lijks van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur. Op zondag van 13 tot 17 uur. Van 6 tot 28 maart. De Waag (hoek Spaarne/Damstraat): Expositie van werk van Roelof Klein en Jan v. d. Veer. Op werkdagen van 12 tot 17 u. en op zaterdag van 10 tot 17 u. Tot 3 april. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags ge sloten. Expositie van werk van Robbert de Bakker. Tot 28 maart. Museum Van Looy (Kamperlaan) Ex positie van reisschetsen van Haarlemse schilders. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u. Tot 12 april. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg. In de wandelgangen expositie van schilderijen van Michèl van Overbeeke. Archiefgebouw (Jansstraat 40): Ten toonstelling „Haarlems Stadsbestuur van af 1245". Dagelijks van 9 tot 12.30 uur. Tot 30 april. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne/Damstraat), vandaag en zaterdag 21 tot 2 u.: Cobi Schreijer met haar internationaal program ma. Gast: Steve Berlow. Poppentheater Merlqn (Hasselaersplein), zaterdag 14.30 u.: „Prins Dadeltje". VRIJDAG 25 MAART City, 20 u.: „Een slippertje naar Me xico". Galerie de Kastanjeloot, Wiistelaan 32, Santpoort, van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur: Expositie van aquarellen en teke ningen, vervaardigd door Clara de Jong. De tentoonstelling duurt tot en met 27 niaart ZATERDAG 26 MAART City, 19 en 21.15 u.: „Een slippertje naar Mexico". Stadsschouwburg, 20 u.: „G-man Jerry Cotton". Galerie de Kastanjeloot, Wiistelaan 32, Santpoort, van 10 tot 18 uur en van 19 tot 21 uur: Expositie van aquarellen en teke ningen, vervaardigd door Clara de Jong. De tentoonstelling duurt tot en met 27 maart. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10-12.30 u.; filiaal Velsen-N.: 10-12.30 u.; filiaal „Spaarnberg", Sant poort (ook voor r.-k. bibliotheek): 10-12.30 uur. R.k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10-12.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 10-12.30 uur. VRIJDAG 25 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraad der Tartaren". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „1001 vrouw". W.B. Theater, 20 uur: „Het uur der be zetenen". Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uuj en 20-21.30 uur. Galerie Boumans, BI eestraat 122: Expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarellen door Freek van den Berg, geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 u. en van 19-21 u. R.k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur en van 19-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 14-16 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 14-16.30 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-16.30 uur. ZATERDAG 26 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Verraad der Tartaren"; 23.30 u.: „Het meisje van de zolderkamer". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „1001 vrouw". W.B. Theater, 20 u.: „Het uur der beze tenen". Creatief Centrum, Hoflanderweg 104: 14 u.: Schilder- en tekenlessen door het St. Lucasgilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-10.30 u.; 11-12.30 u.; 13-14.30 u. en van 15-17 u. Galerie Boumans, Breestraat 122: expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len door Freek van den Berg, geopend van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020 of Groenelaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 10-12.30 uur. R.-k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur. Oosterwijk, Openbare leeszaal geopend van 10-12 u.; r.-k. leeszaal geopend van 10-12 uur. Meerestein, Openbare leeszaal geopend van 10-12.30 u.; r.-k. leeszaal geopend van 10-12.30 uur. Maximum en minimum- wind richting temperaturen H c ES binnen- en buitenland a BS Den Helder hagelbui nw 6 1 Ypenburg zw. bew. nw 7 1 Vlissingen zw. bew. nw 7 1 Eelde hagelbui wnw 6 -1 De Bilt zw. bew. wnw 7 -0 Twente half bew. w 7 -1 Eindhoven sneeuwbui w 7 -0 Z.-Limburg sneeuwbui w 6 -1 Helsinki geh. bew. zzo 9 -1 Stockholm sneeuwbui wnw 3 -3 Oslo zw. bew. windst. 2 -6 Kopenhagen zw. bew. w 6 1 Aberdeen sneeuwbui wnw 4 -2 Londen onbewolkt nw 8 -0 Amsterdam hagelbui nw 6 0 Brussel zw. bew. w 8 -2 Luxemburg sneeuwbui w 6 -2 Parijs zw. bew. w 9 1 Bordeaux regenbui nnw 13 3 Grenoble gen. bew. windst. 10 2 Nice half bew. nw 15 4 Berlijn sneeuw w 6 -1 Frankfort zw. bew. wzw 9 0 München sneeuwbui w 9 -0 Zürich sneeuwbui w 7 -1 Genève sneeuwbui zzw 10 0 Locarno licht bew. windst. 17 2 Wenen zw. bew. ver and. 14 2 Innsbruck sneeuwbui w 13 -1 Belgrado geh. bew. n 4 Athene licht bew. z 19 14 Rome licht bew. o 16 4 Barcelona zw. bew. 15 8 Madrid licht bew. n 15 3 Mallorca licht bew. windst. 18 4 Lissabon onbewolkt 0 17 0 Zaterdag 26 maart Zon op 06.30 uur; onder 19.03 uur. Maan op 08.08 uur; onder uur. Maanstanden Eerste kwartier29 maart 21.44 uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 25 maart Hoog water 5.36 uur en 17.51 uur. Laag water 1.29 uur en 13.50 uur. Zaterdag 26 maart Hoog water 6.08 uur en 18.42 uur. Laag water 1.55 uur en 14.16 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden. 1

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2