i Tumult in Duitse Bondsdag door „Starfighter-debatten" ELISABETH BAS PARAAT Britse minister Ontwapening in voor de Moskou Briefwisseling over de NAVO tussen Johnson en De Gaulle Geen visum voor dr. King r Van dag tot dag Oemeeselijk Minister Von Hassel hoogst onbeduidendgenoemd het beste! VN-resolutie wil oorlogsmisdaden niet laten verjaren Stembelasting in VS is onwettig Zuid-Afrika »j Zwitserland wijst twee Chinezen uit SHELL BIEDT MÉÉR! en 4- telegrammen telegra VRIJDAG 25 MAART I960 Aftreden Onze melangeur gaf u Abnormaal" Betekenis van gesprek lijkt niet zeer groot Frankrijk blijft bondgenoot bij mogelijke aanval Dit is de ververs-het-zeiver. Dit is een motorkenner. Hem hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat er nu één olie is voor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij stijlen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie geeft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell Super Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt de prestaties. Shell Super Motorolie - voor smering in veelvoud! DE UILENBOOM HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Een stichting die zich noemt „Geeste lijk Wetenschappelijk Genootschap De Eeuw van Christus", gevestigd in Den Haag, beschikt over een brochure „Te gen Crematie" die zij uitgeeft in samen werking met de Commissie Crematiebe- gtrijding. Deze brochure schildert in schrille en soms zelfs angstwekkende details de mar telingen, die een overledene heet te onder gaan wanneer zijn stoffelijk overschot wordt gecremeerd. De verwanten van een overledene, welke diens laatste wil hebben uit te voeren met betrekking tot de teraardebestelling, kunnen voor een ernstig gewetensconflict worden gesteld indien zij over de kwestie „crematie of niet" een andere overtuiging hebben. Niettemin zullen zij zich aan de laatste wilsbeschikking hebben te houden. Veel erger wordt de zaak, indien deze verwanten na de crematie pas voor het eerst worden geconfronteerd met de stel ling, dat crematie lijden voor de dierba re afgestorvene betekent lijden dat niet kan worden gepeild, noch omschreven en in die zin onvoorstelbaar afschrikwek kend wordt. Bovengenoemde stichting trekt zich in haar ijver voor de verbreiding van haar stellingen blijkbaar niets aan van het leed der achtergeblevenen, aangezien zij zich veroorlooft haar brochure te doen bezor gen op het adres, waarvan haar bekend is dat een overledene is gecremeerd. Zij grijpt daarmee niet alleen bruut in in het privéleven maar overtreedt zelfs ruw weg de elementaire regels van humani teit, mededogen en eerbied voor de nasis- te. Ons is een geval bekend dat zo'n bro chure werd bezorgd bij een weduwe en haar kinderen, die kort tevoren haar man had verloren en diens crematie had bij gewoond. De nauwelijks te verwerven troost en draagkracht van deze mensen na het schrijnende verlies werden door deze stichting gekwetst en vernield. Wettelijk strafbaar is zoiets waarschijn lijk niet. Wat wel denkbaar zou zijn, is een resolute weigering van inlichtingen aan deze stichting vanwege de instan ties die met het overlijden en de crema tie te maken hebben. De vraag van voor of tegen crematie staat buiten deze zaak. Het is louter een kwestie van fundamen tele menselijkheid die ieder streven, in welke richting ook, in acht dient te ne men, maar die zeker door een christe lijke naamgeving al bij voorbaat zou moeten worden verondersteld. Van onze correspondent) BONN. Het debat in de West- duitse Bondsdag over de oorzaken van de ongelukken met de „Star- lighters" bereikte gisteren zijn hoogtepunt met een uiterst felle rede van de defensie-expert van de sociaal democratische oppositie, Helmuth Schmidt. Daaraan was een langdurige toespraak voorafgegaan van de mi nister van Verdediging, Kai Uwe von Hassel, in antwoord op de aan de re gering gestelde vraag: „Wat zijn de oorzaken van de niet eindigende reeks ernstige ongevallen met de Starfighter, en wat moet er tegen worden gedaan"? Minister Von Hassel noemde de 700 Starfighters van de Westduitse luchtmacht „de hoeksteen van de Westelijke verdediging", die door de opgetreden ongelukken „grotendeels was aangetast". Hy verklaarde dat het niet op zijn weg lag de ongeluk ken als „onverantwoordelijk" te be schouwen, of als „de prijs van de mo derne techniek". Het Defensie-mini sterie doet alles om aan de ongeluk ken een eind te maken. De sociaal-democratische defensie-ex pert, Helmuth Schmidt, deelde de rede van de minister in drieën: het deel dat ter zake deed, een „groter deel dat niet ter zake deed" en „een relatief klein deel" dat hij als „onfatsoenlijk" defi nieerde. Schmidt ging in op de mening van Von Hassel, als zouden de aanvallen van de oppositie op hem persoonlijk ook als aanvallen op de Bundeswehr moeten worden beschouwd. Schmidt repliceerde scherp: „U hebt niet het minste recht le den van het Westduitse leger met uw eigen hoogst onbeduidende persoon te identifi ceren". Dit was niet het enige moment waarop tijdens het debat dat de hele dag duur de groot tumult ontstond. De voorzitter moest vele malen met fel belgerinkel de afgevaardigden tot de orde roepen. De politieke stemming in Washington wordt sterk beïnvloed door de onzeker heid, die de manoeuvres van De Gaulle hebben teweeggebracht ten aanzien van de toekomst der NAVO. Samengevat luidt de angstige vraag: Wat zal er van de NAVO overblijven? En dat is niet alleen een vraagstuk ten opzichte van Frankrijk, maar ook zeker ten opzichte van de an dere bondgenoten in Europa, want het wordt duidelijk dat bijvoorbeeld Duitsland allerminst ongevoelig is voor de nieuwe mogelijkheden, die de Franse taktiek heeft geopend. Als men de tamelijk verbrokkelde reac ties in Bonn enigszins aan elkaar past, zou men kunnen concluderen dat de Westduitse regering op dit moment ge neigd is te gokken op twee troefkaarten: de ene is een kans op verwezenlijking van territoriale eisen in oostelijke rich ting door bemiddeling van De Gaulle in Moskou. De tweede kans: uitverkiezing van Bonn door Washington als leidende Europese mogendheid in de NAVO, in de plaats van Frankrijk. Adenauer intrigeert, zoals gebleken is, in de richting van de eerste kans. Er- hard heeft voorlopig blijkbaar voor de tweede troefkaart gekozen, ofschoon hij wellicht zijn keus bepaald heeft onder de overweging, dat het stellen van een alter natief tot het vormen van een Duits- Frans-Russisch vriendschapspact (of iets tijdelijks dat daarop lijkt) de Amerikanen nog bereidwilliger zal maken om Bonn tot de Europese centrale van macht te pro moveren. Er is een duidelijke en temperament volle beweging ontstaan in de internatio nale verhoudingen, waardoor een geheel •ndere situatie groeiende is dan die, waarmee Europa de laatste jaren ver trouwd is geraakt. De politieke evolutie in de eertijds zo onwrikbaar lijkende lij nen van beleid wordt (daarover zijn geen illusies mogelijk) aangevoerd door Frank rijk, gevolgd door Duitsland en verwerkt door de Verenigde Staten. Deze drie be palen onmiskenbaar een geheel nieuwe instelling tegenover de bestaande proble men en bereiden een situatie voor, waar in de positie van de kleinere landen da nig veranderen zal. Het is niet te ver wachten dat de buitenlandse politiek dezer landen daarin van grote invloed zal kun nen zijn. luwwifwwvwmiiiiiiiiiwiiviMwiMwwvwwwuviAniifwwiiiwinitiM ÉfliWWWWVWVWMVWWWVWVWWiA/MWWVWMMlflIWMIIVillftWOOliülM Op het late middaguur meldde zich ook nog de voorzitter van de CSU, Franz Joseph Strauss als woordvoerder aan. Strauss had als minister van Verdediging ten tijde van de aankoop van de Star fighters, op de keuze van dit vliegtuig type vanzelfsprekend een belangrijk aan deel. Hij verklaarde voor de Bondsdag dat hij destijds de voorkeur had gegeven aan de aankoop van de Franse „Mirage" maar dat het met de keuze van de Star fighter „nooit de heimelijke bedoeling was geweest om de bondsrepubliek tot een kernmacht te maken". Toen het debat laat in de avond ten ein de liep was er geen sprake van dat men ook iets nieuws te weten was gekomen over de oorzaken van de ernstige onge lukken met de Starfighter, die zich in een onafzienbare reeks nog steeds voortzetten. De SPD-aïgevaardigde Schmidt wees er op wat zijn partij zou hebben gedaan, Advertentie wanneer zij zich van de meerderheid in de Bondsdag zeker had geweten, toen hij verwees naar het Zwitserse voor beeld, waar na een reeks ernstige onge lukken met de „Starfighter", de minister van defensie was afgetreden. Toen in januari 1965 een afgevaardigde van de oppositie voor het eerst op de toenmalige en de nog te verwachten ram pen van de Starfighter wees, werd hij door minister Von Hassel min of meer belache lijk gemaakt. Nu, ruim een jaar later, zijn inmiddels achttien piloten door het neerstorten van 33 Duitse Starfighters om het leven gekomen. Sinds 1961 vielen 51 Starfighters naar beneden. Ze kosten zes miljoen DM per stuk. Daarbij werd voor de sinds 1961 om het leven gekomen 27 piloten per man nog eens 1,2 miljoen DM aan opleidingskosten uitgegeven. Desondanks verklaarde minister van Verdediging Von Hassel 12 januari van dit jaar: „Van de zo dikwijls geciteerde catastrofale situatie bij de vliegtuigonge lukken kan geen sprake zijn". En een paar weken geleden verklaarde hij nog: Advertentie „Ik zou niet van een crisis willen spre ken". De inzichten van de minister zijn intus sen zo ver veranderd dat hij in het debat van gisteren de situatie als „abnormaal" beschreef. In de Duitse pers bestaat gro te belangstelling voor de resultaten met de Starfighter in andere NAVO-landen. Veelvuldig wordt daarbij de situatie in Nederland aangehaald, waar sinds de le vering van de eerste der 120 Starfighters in december 1962 vier machines verloren gingen. Hierbij kwamen drie piloten om het leven. De Belgische luchtmacht be schikt over honderd Starfighters waarvan er de laatste drie jaren drie verloren gingen. Hierbij kwamen twee piloten om het leven. (Van onze correspondent) MOSKOU Het Brits-Russische over leg over ontwapeningsvraagstukken, dat een maand vóór het staatsbezoek van premier Wilson aan Moskou in februari is begonnen, wordt thans voortgezet. Gis termiddag is hiertoe de Britse minister van Ontwapening, lord Chalfont, in de Russische hoofdstad aangekomen. Hij zal met de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Gromyko, van gedach ten wisselen over veiligheid en ontwape ning. Hoe lang deze besprekingen zullen duren, is niet bekend. Men rekent er hier op, dat zij vóór dinsdag, wanneer het congres van de Russische Communisti sche Partij bijeenkomt, afgelopen zijn. Over de politieke betekenis van deze besprekingen bestaan in de Russische hoofdstad verschillende meningen. Bij het laatste bezoek van Wilson aan Moskou, PARIJS (AFP en DPA). In Pa rijs zijn gisteren de tekst van presi dent De Gaulle's brief van 7 maart aan president Johnson en het ant woord daarop gepubliceerd. Daaruit alijkt het grote meningsverschil van de beide staatslieden over de struc tuur van de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, zoals al eerder tot uiting was gekomen in allerlei ver klaringen van Franse en Amerikaanse zijde over dit onderwerp. President De Gaulle schrijft dat Frankrijk van plan is lid te blijven van de NAVO. Afgezien van gebeur tenissen die in de komende drie jaar de betrekkingen tussen Oost en West belangrijk zouden veranderen, zal Frankrijk na 1969, evenals nu het ge val is, vastbesloten aan de zijde van zijn bondgenoten strijden wanneer zij het slachtoffer worden van een niet uitgelokte aanval. De huidige nationale en internationale toestand rechtvaardigt niet meer de mi litaire regelingen in NAVO-verband, zo meende De Gaulle. Op grond hiervan is Frankrijk van plan op zijn grondgebied weer de volledige soevereiniteit uit te oefenen. Deze is nu aangetast door de voortdurende aanwe zigheid van geallieerde militaire eenhe den en het gebruik van het Franse lucht ruim. Frankrijk wil daarom een einde maken aan zijn deelneming in het geïn tegreerde opperbevel en geen strijdkrach ten meer ter beschikking stellen van de NAVO. President Johnson spreekt zich in zijn antwoord uit voor handhaving van de ge integreerde NAVO-structuur, die hij noodzakelijk acht om snel het hoofd te kunnen bieden aan een plotselinge crisis. Hij is van mening dat de Franse voor stellen de veiligheid en het welzijn van alle verbonden staten zo ernstig zullen beïnvloeden dat hij eerst met de andere verdragsleden wil overleggen alvorens in bijzonderheden te treden. De Amerikaanse president spreekt de hoop uit dat Frankrijk zich niet voor lange tijd aan de gemeenschappelijke verantwoordelijkheden van het Atlantisch bodgenootschap zal onttrekken. De V.S. zullen met de andere bondgenoten, die Frankrijks opvattingen niet delen, stre ven naar het behoud, en zelfs verster king, van de afschrikkende werking van de NAVO. NEW YORK (AFP) Oostenrijk, de Verenigde Staten, Frankrijk, Israël, Nieuw- Zeeland en Nederland hebben donderdag bij de VN-commissie voor de rechten van de mens een ontwerp-resolutie ingediend, waarbij de commissie wordt uitgenodigd een overeenkomst voor te bereiden waarin wordt vastgesteld dat oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid niet kunnen verjaren, onverschillig het tijdstip waarop zij zijn bedreven. In de resolutie worden de landen voorts uitgenodigd direct alle maatregelen te ne men om verjaring van deze misdaden te voorkomen en om alle voor vervolging van dergelijke misdadigers benodigde do cumenten die zij in hun bezit hebben aan andere landen ter beschikking te stellen. waarbij ook lord Chalfont aanwezig was, heeft het overleg over de ontwapening en de Europese veiligheid geen concrete re sultaten opgeleverd. De commentaren van Russische zijde waren toen uiterst negatief. Ondanks het feit dat destijds werd af gesproken het gesprek voort te zetten, gelooft men in Moskou ook ditmaal niet, dat de Britten zullen komen met voorstel len, die kans op succes beloven. Niet in de laatste plaats zou Londen er om deze reden zolang bij de Russen op hebben moeten aandringen, lord Chalfont te ont vangen. Pas afgelopen maandag verklaarden zij zich, tot veler verrassing, plotseling bereid nog voor het partijcongres een dergelijk gesprek plaats te doen vinden. Het is volgens de algemeen in Moskou heersende opvattingen, wat de Britten betreft, in de eerste plaats bedoeld om de positie van Labour in de komende ver kiezingen nog wat te versterken. Of de Russen, die er op rekenen dat Labour in de verkiezingsstrijd als win naar uit de bus zal komen, er op uit zijn Londen moreel tot een tegemoetkoming te verplichten, of dat hun plotselinge koersverandering andere oorzaken heeft, is niet opgehelderd. Menige waarnemer in Moskou vermoedt echter een samen hang met de Chinese weigering een gast- delegatie naar het partijcongres te stu ren. Deze brute afwijzing door Peking heeft de Russen bevrijd van het gevaar, dat dit nieuwe contact met het Westen op het congres tot scherpe Chinese aan vallen zou leiden. Nu Peking op zich ge nomen heeft de kloof in de communist! sche wereld te verbreden, hebben de Rus sen meer bewegingsvrijheid gekregen voor htm door de Chinezen veroordeelde politiek van vreedzame coëxistentie. Paus Paulus VI heeft donderdag de primaat van de Anglicaanse kerk, dr. Kamsey, spontaan zijn ring ge schonken. Dat gebeurde tijdens een kerkelijke plechtigheid in de Ro meinse kerk van St. Paulus buiten de muren. Telefoto WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft donderdag stembelasting, zoals ondermeer in de staat Virginia wordt geheven, in strijd met de grondwet verklaard. Welstand of het be talen van belasting mogen niet gekoppeld worden aan het stemrecht, aldus het Hoog gerechtshof. De stembelasting in federale verkiezingen is door het congres reeds onwettig verklaard. Zij wordt, behalve in Virginia, ook geheven in Mississippi en Vermont. PRETORIA, (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering heeft dr. dominee Martin Lutter King, de Amerikaanse strijder voor gelijke burgerrechten voor de negers, een visum voor een bezoek aan Zuid-Afrika geweigerd. Dr. King was voor een bezoek i digd door de Nationale Unie van ...d- afrikaanse Studenten. Twee dagen geleden is een visum gegeven aan de Amerikaanse senator Robert Kennedy. Hem is echter aangeraden de datum van zijn bezoek te wijzigen, zodat het bezoek niet samenvalt met de feestelijkheden rond de verjaar dag van de republiek, eind mei. Er is nog geen nieuwe datum voor het bezoek vast gesteld. Advertentie r MOTOR OIL BERN (AP) De Zwitserse regering heeft twee Chinese functionarissen uitge wezen, een nationalistische en een com munistische. Ze worden beschuldigd van spionage tegen nationalistisch-Chinese di plomaten in Zwitserland. Advertentie Hotel Restaurant Taveerne vanouds ft ft Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd Oud-Hollandse omgeving. Gasauto. Een Italiaanse tankauto met vloeibaar gas vloog in de omgeving van Verona in brand toen de wagen op een kettingbotsing inreed. Er hing op het moment van het ongeluk een zware mist. Bijna alle andere auto's vlogen daarop onmiddellijk in brand. Zeven mensen werden gedood. Dagboek. Het Italiaanse weekblad „Gen- te" heeft een autobiografie van Mus solini ontdekt en daarop exclusieve pu blicatierechten verkregen. Het docu ment werd in 1928 door de duce ge schreven en is vermoedelijk het enige bestaande exemplaar van het dagboek van Mussolini, dat wel heeft bestaan, maar dat nooit gevonden is. Bezoek, De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken Schroder, brengt een bezoek van acht dagen aan Portugal. Uitgewezen. De 19-jarige kleindochter van de Britse historicus Arnold Toyn- bee, Polly, die lid is van de organisatie „Internationale Amnestie" is over de grens van Rhodesië gezet. Een reden werd niet opgegeven. Uit de koers. Een Franse zweefvlieger is om het leven gekomen, toen zijn vlieg tuigje te pletter sloeg op het dak van een ziekenhuis in Freiburg. Het toestel was door de zware wind uit de koers geslagen. Definitie. De commissie die door de Al gemene Vergadering van de Verenigd» Naties is belast met het vaststellen van een definitie van agressie, heeft haar werkzaamheden verschoven naar vol gend jaar, omdat zij een bijeenkomst op dit ogenblik vruchteloos achtte. De commissie tracht al acht jaar overeen stemming te bereiken. Grafschenners. Op de r.-k. begraafplaats van Essen-Katernberg in West-Duits- Duitsland zijn 170 graven vernield. Drie weken geleden waren daar ook al graven geschonden. Ruimtespionage. Volgens een deskundige van de NASA, de Amerikaanse Organi satie voor Lucht- en Ruimtevaart, heeft de Sovjet-Unie sinds 1962 vermoedelijk ongeveer 46 spionagesatellieten in de ruimte gebracht. Gevangenisstraf. Enkele Britse soldaten, die deel uitmaakten van de V.N.-strijd- macht op Cyprus, zijn tot gevangenis straffen veroordeeld voor het leveren van verboden artikelen, zoals cement en uniformen aan Turken in Nicosia. Overleden. Een van de oudste missiona rissen in Tanzania, de capucijner pa ter Gerard Fasler, in het Zwitserse Ap- pelzell geboren, en sedert 1931 in Tan zania werkzaam, is op tachtigjarige leeftijd in Kwiro overleden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3