COR OLY UST Cornelis Vreeswijk uit IJmuiden werd geëerd en verguisd zanger in Zweden WAAROM A VERSTOOK 7 IK ZOVEEL J. v. K00TEN vindt altijd een gaatje Fa. SCHUIT ZOON Nieuw scheepstype bij Mulder en Rijk te water gelaten Kamerlid vraagt herstemming in stemmachinegemeenten Velsense brandweer pompte water uit kustvaarder Brand in Kesterense rubberfabriek „Waanzinnige" censuur bij Zweedse Studie om Venetië te kunnen redden radio en televisie FILM EN FILMWERELD Voor uw fiets: Voor uw auto, Voor uw bromfiets, VRIJDAG 25 MAART 196 6 9 ■MxM Cultuurprijs Deventer voor Berend Dubbe Uniek vaartuig Kort nieuws Graag in IJmuiden STOFZUIGERS DE VILDER BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Het Tweede Kamerlid Voogd van de Boerenpartij heeft minister Smallenbroek van Binnenlandse Zaken gevraagd of de ze bereid is over te gaan tot herstem ming op de normale wijze in die gemeen ten, waar gebleken is dat de stemmachi ne niet aan de verwachtingen heeft vol daan, zodat het aantal ongeldige en blan co stemmen abnormaal hoog is gewor den. Voorts vraagt hij de minister of de ze niet van mening is dat het beter is voorlopig op de oude manier te blijven stemmen en, gezien de financiële conse quenties voor de gemeenten, geen stem machines meer aan te schaffen. B. en W. van Deventer hebben de cul turele jaarprijs „De gulden Adelaar' voor dit jaar toegekend aan de 46-jarige acteur Berend Dubbe te Deventer, van beroep belastingconsulent. De prijs wordt de heer Dubbe verleend voor „zijn uitmuntende werken op het ge bied van de geschiedenis van de kunstnij verheid in het bijzonder voor zijn in 1965 verschenen boek „Tin en Tinnegieters in Nederland". Het in 1961 verschenen op stel „Bijdrage tot de geschiedenis van het muziekleven te Deventer tot het eind van de 18e eeuw" is tevens van invloed geweest op de toekenning van de prijs. Het is dus een uniek vaartuig tot dusver alleen bij de marine bekend omdat in zijn betrekkelijk geringe op pervlakte en inhoud een summum a an kracht en snelheid moest worden sa mengebracht. Voorts is het van de mo dernste navigatiemiddelen voorzien, zo als een radarinstallatie en dieptemeter, welke apparatuur van de brug af even tueel automatisch kan worden be diend. De opvallende vorm van de brug is met opzet gekozen, omdat op deze wijze de stuurman naar alle windstreken een onbelemmerd uitzicht wordt gebo den, evenals de schuin geplaatste ven sterruiten het regenwater zullen verhin deren zich op de ramen vast te zetten. Een en ander is noodzakelijk, omdat het dikwijls zal voorkomen dat men op de brug het overbrengen van personeel nauwkeurig moet kunnen gadeslaan, in de gevallen dat een en ander met de korf geschiedt. Het interieur is vrij sober gehouden en kan een bemanning van vier opvarenden een dagverblijf plus slaapplaatsen bieden. Het te vervoeren personeel kan gedurende de overtocht plaatsnemen op vliegtuigstoelen, op welke wijze vierentwintig personen tegelijk kun nen worden gebracht of gehaald. Het ligt in de bedoeling omstreeks 29 maart nog een technische proefvaart op de Noordzee te ondernemen, waarna de „Viking" waarschijnlijk reeds de volgen de dag op Terschelling aan zijn nieuwe eigenaar zal worden overgedragen. Die ongetwijfeld tevreden kan zijn over de manier, waarop deze opdracht door Mul der 'en Rijke is uitgevoerd. Advertentie Er is er al een voor 995.- en... uw Vespa-dealer is dichtbij VESPA - Hoofdagent voor Beverwijk en omgeving BREESTRAAT 151 BEVERWIJK TELEFOON 23327 bracht mogen worden, komt een stempel van een doodskop. De hoezen van andere plaatjes krijgen een mededeling mee, waarin gezegd wordt dat de nummers al leen gedraaid mogen worden als er een speciale inleiding aan vooraf gaat. Vele liedjes van Vreeswijk vereisen volgens de censuur een speciale inleiding. Zich duidelijk opwindend zegt Comelis: „Het is waanzin. Ik heb wel eens geluisterd als ze zo'n voorwoord bij een plaat van mij gaven. Dat is om doodziek van te wor den". Daarop doet de steeds bozer op de ver re Zweedse radiobonzen wordende Corne- lis voor hoe zo'n voorwoord klinkt. Hij zegt: „Dan komt er een of andere zal vende meneer die zegt: „Dames en he ren, hier komt een verschrikkelijke plaat van de verschrikkelijke heer Vreeswijk over een verschrikkelijke papegaai en als u niet oppast krijgt u een verschikkelijke zenuwaanval". Eind van de woedeaanval van Cornelis die terugzakkend in zijn stoel nu ook zelf moet lachen om zijn over drijvingen, maar even later komt toch nog de beginselverklaring: „Van mij krijgen ze geen platen voor de radio". Dat heeft hij inmiddels al waargemaakt. Vreeswijk heeft officieel aan de directeur van de Zweedse radio en televisie meegedeeld dat er geen platen meer van hem voor de radio gedraaid mogen worden zolang genoemde censuur bestaat. Hij is daar mee in Zweden voorpaginanieuws gewor den en vele cabaretiers en liedjeszangers hebben zijn voorbeld gevolgd. ALLE HAARKLEUREN worden tot in de perfectie verwezenlijkt. Lange Nieuwstr. 471 - IJmuiden Telefoon 8166 De Duitse kustvaarder „Claus Buck", die op weg was van Caen naar Finland, is gisteravond onverwacht IJmuiden bin nengelopen, omdat het 300 ton metende schip water in het voorlogies had gekre gen. Om de „Claus Buck" van het over tollige water te bevrijden, werd de hulp ingeroepen van de Velsense brandweer. De brandweer is twee uur bij harde wind, natte sneeuw, hagel en regen met pompen bezig geweest om de Duitse kust vaarder, eigendom van een rederij in Bremerhaven, weer droog te krijgen. Dit gebeurde nadat de kustvaarder op eigen kracht aan de kade van de kalkzandsteen fabriek had gemeerd. Na onderzoek bleek dat een leiding de fect was geraakt. Er werd een noodrepa- ratie uitgevoerd. Het was de bedoeling, dat de „Claus Buck" vandaag nog de reis naar Finland zou vervolgen. "AMESKAPSALON Advertentie schoonouders gelogeerd. Overigens spreekt Ingalill al aardig Nederlands „ik hebhoe noem je dat ook al weer zegt ze. „Een talenknob bel", zegt Cornelis. (Stadsschouwburg). Het verhaal over een gangster jacht met honderd avonturen heeft men samengevat onder de titel „G-man Jerry Cotton" en deze film wordt dan ingeleid met de opdracht, welke de titelheld van zijn chef ontvangt, om tezamen met een collega van de New Yorkse F.B.I.-cen trale enige roofmoorden op te helderen, waarvan de buit even onvindbaar is als de daders. Het gelukt deze Jerry, met behulp van een aangereden, mooie en stervende dame inderdaad achter de verblijfplaats van het ge boefte te komen, waar hij zich zo weet voor te doen dat hij spoedig in hun midden wordt opgenomen. Door een uiterst listig gedrag wordt vervolgens een lagere school door Jerry voor een bomaanslag behoed en na een toch echt wel noodzakelijke hoeveelheid schietpartijen, vuistgevechten en wilde autoritten, kan hij met assistentie van zijn strijdlustige F.B.I.-vrienden het voor letterlijk niets terugdeinzende gespuis in de kraag vatten en aan de gerechtigheid overleveren. George Nader, die deze stoere titelrol vervult, kan men aldus zaterdag en zondag in dit theater gadeslaan als helder en paraat schutter, bokser en worstelaar. Zondagmiddag is het hier van on geveer hetzelfde laken een pak, maar dan worden de rake klappen in „Ont maskering der veedieven" uitgedeeld door Roy Rogers. (Kennemer theater). VAN EEN FILM. die de titel „Verraad der Tartaren" draagt, behoeft over de inhoud weinig te worden onthuld. Alleen verdient het wel licht vermelding, dat in dit verhaal over de plunderende horden der barbaren, die met getrokken kromzwaard uitzwermen over de steppen van Rusland, de hoofd rollen worden vervuld door Orson Welles en Victor Mature, welke namen alleen reeds tot en met zondagmiddag een gang naar dit theater waard zullen maken. NIET MINDER BEKEND is Doris Day, die vervolgens tot en met woensdag in „Gelieve niet te storen" haar reputatie als filmkomedienne met succes komt be vestigen. Zaterdagnacht was er dan nog gelegenheid de reprise bij te wonen van „Het meisje van de zolderkamer", u weet wel, die gerenommeerde film met Leslie Caron. O, ja, zondagmiddag draait dan in de eerste voorstelling nog Rory Cal houn in de onmisbare western „De wre ker van Mexico". (W.B.-theater). EEN OORLOGSHER INNERING OVER „Vrouwen achter prikkeldraad", voert het publiek zondag en maandag weer terug naar de tijd van terreur, honger en vernedering in de hel der tropen, welk verhaal vrijdag en za terdag door Horst Bucholz in „Het uur der bezetenen" was voorafgegaan. Zon dagmiddag Rifpiraten" eveneens een do sis sensatie over landhaaien, die erger worden afgeschilderd dan de bloeddorsti ge haaien der zee. Een felle brand heeft vanmorgen voor enkele tonnen schade aangericht in de rubber- en poyetherfabriek „Recticel" n.v. te Kesteren. De brand legde een vijf tal grote fabrieksloodsen in de as en sloeg vervolgens ook ever naar een aangren zend gebouw, bestaande uit twee verdie pingen. Op de bovenste verdieping brand de de nog niet in gebruik zijnde kantine uit en er ontstond beneden aanzienlijke brand- en waterschade in de opslagplaats. Met vereende krachten kon men het grootste gedeelte van de opgeslagen schuimplastic in veiligheid brengen. Numerus Clausus. De Rotterdamse stu dentenraad heeft zich op het standpunt gesteld dat de numerus clausus in prin cipe steeds moet worden verworpen. Deze situatie moet echter als onont koombaar worden beschouwd voor de medische faculiteit. De enige mogelijk heid om daar het aantal studenten te beperken is de invoering van een se lectieve propaedeuse, aldus de Rotter damse studentenraad in een motie, die ondermeer is verzonden aan het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen. ROME (AP) De Italiaanse regering zal het parlement een krediet vragen van bijna vijf miljoen gylden om te onder zoeken, hoe Venetië behoed kan worden voor wegzinken in de Adriatische Zee. De lagunenstad dreigt op den duur ge heel door het water te worden verzwol gen. Het redden van Venetië zal een lang durig proces zijn dat tientallen miljoenen guldens gaat "kosten. IN ZWEDEN NOEMT MEN HEM de pittigste liedjeszanger van het land. Hij is er geëerd 2 gouden platen o.a. en verguisd. Dat laatste soms zelfs zo, dat in een ingezonden brief aan een krant werd geschreven: „Het is een communist. Laat hem naar zijn land teruggaan", (communist schijnt een internationaal scheldwoord te zijn voor een ieder die iets buitenissigs doet.) Deze troubadour van George Brassens-achtige liedjes heet Cornelis Vreeswijk - eigenlijk Kees, maar dat doet het niet erg in Zweden en komt oorspronkelijk uit IJmuiden. Op zijn 13e is hij met zijn ouders naar Zweden geëmigreerd ,die later teruggingen. De nu 28-jarige Cornelis werd twee jaar geleden ontdekt op een studentenfeest in Stockholm. Een platen- manager vroeg de bebaarde zanger of hij een proefopname wilde maken. Niet vanwege al deze moeilijkheden maar vooral omdat ze beiden graag in Nederland zijn, bereidt Cornelis zich voor op meer optredens in zijn ge boorteland. Hij wil daarvoor eerst iets meer weten van de liedjeszangers die hier zijn, van wat er op de televisie gegeven wordt en van wat hier zo al lemaal te doen is. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. vanaf 63.50 Betaling in overleg. Velserduinweg 173 - Telefoon 4402 (City). Bekende namen als Frank Si natra, Deborah Kerr, Dean Martin en niet te vergeten T'rini Lopez, houden in „Slippertje naar Mexico" een huwe- lijksspel vol darte- lijke vergissingen op gang, dat in een amusante filmkome die resulteert. Ge noeglijk divertisse ment van vrijdag tot en met dinsdag, al leen met uitzonde ring van maandag. Ook zondagmiddag kan men niet voor deze „Marriage on the rocks" terecht, want voor de mati nee is „De wraak van Ivanhoe" in het programma opgeno men, waarvoor Clyde Rogers met vaart en verve de rol van de onoverwinnelijke held van talrijke toernooien en tweege vechten vervult. En avant! Een scène uit de filmkomedie „Slippertje naar Mexico", ivelke amusante historie deze week enige dagen in City wordt vertoond. VOOR EEN INTERESSANTE reprise kan men zich dan donderdagavond naar City begeven, waar „La vérité" wordt vertoond met Brigitte Bardot m de hoofd rol. De film handelt over een proces, waarbij Dominique Marceau (B.B.) te recht staat wegens moord op haar vriend Gilbert. Uit de tegenstrijdige karaktertekenin gen, welke door twee advocaten tijdens het proces van de moordenaren worden gegeven, komt het beeld naar voren van een tragisch en mislukt vrouwenleven, waar de zuster -van de beklaagde een be langrijke rol in heeft gespeeld. In de stijl van een sterk aangezet melodrama heeft Clouzot dit verhaal in beeld gebracht, waarbij vooral door hem werd getracht het cynische milieu te schetsen, dat me de voor de ondergang van Dominique de oorzaak werd. Een boeiende film, die een reprise stellig rechtvaardigt. (Luxor). CHINESE, FRANSE, Zweedse en Amerikaanse vrouwen, onder meer gefilmd in het „Cabaret der Doden" of de „Streaptease der Spoken" hebben het materiaal opgeleverd voor „1001 vrou wen", met als uitkomst een zogenoemde „onthullende" reportage, welke de laat ste tijd nogal in de mode is. Regisseur Mino Loy heeft zich gehaast aan deze mode mee te doen en wat de filmkeu ring van zijn werk wenste over te la ten, wordt nu tot en met zaterdag in dit theater gedraaid. Sinds die tjjd heeft de IJmuidense Zweed (hij heeft nog steeds de Neder landse nationaliteit) veel opgang ge maakt. Niet alleen in Zweden overigens maar in geheel Skandinavië. Er zijn honderdduizenden platen van hem ver kocht. Hij maakt veel tournees, is een veel geziene gast in t.v.-programma's en vooral de jeugd van zo om en nabij de twintig loopt met hem weg. Op verzoek van de V.A.R.A.-televisie heeft Vreeswijk enige van zijn balladen vertaald. Hij zingt ze vanavond in een programma op het tweede net. Dan kun nen ook de Nederlandse kijkers kennis maken met zijn „mechante' liedjes die behalve aan het werk van George Bras- zens ook wel enigszins doen denken aan wat Jaap Fischer indertijd bracht. In dit programma zingt Vreeswijk ondermeer de volgende chansons: „De nozem en de non", „De papegaai van tante Sjaan", „Blues voor Jantje" en „Waar gaan wij naar toe na onze dood". We ontmoetten de troubadour, die er door zijn ruige uiterlijk (breed, gezet, be baarde kop) meer uitziet als een Viking dan als een Nederlander, in het huis van zijn ouders aan de Planetenweg 288 in IJmuiden. Als het eren kan komt hij naar Nederland. Breeduit achter de tafel geze ten vertelt deze zoon van een IJmuiden se scheepshandelaar dat hij hier zo graag komt omdat het zo rustig is en omdat niemand je kent. Hij is nu net terug van een tournee door Finland. Zijn donker blonde vrouw Ingalill heeft zolang met hun tweejarig zoontje Jacob bij haar Advertentie Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard ?'Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht? Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan het me geld kosten, want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer. ken olie- en kolenhaarden Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN De „Viking" wordt met behulp van een drijvende bok in de Haring- haven neergelaten. DE BEKENDE FILMKOMIEK Jack Lemmon heeft inmiddels ook al weer een nieuwe klucht voltooid, „Hoe vermoord ik mijn vrouw" genaamd en die als een lichtvoetig verhaal wordt aangekondigd. Hiermee wordt dit weekprogramma tot en met woensdag voortgezet. En voor zon dagmiddag heeft de traditonele sensatie film zowaar het veld moeten ruimen voor Brigitte Bardot, die ditmaal als „Mani- na, het meisje in bikini" in deze luchtige kledij de toegangsprijs wel waard zal zijn. Deze twee mensen hebben elkaar voor het eerst ontmoet toen hij als hulp-ver pleger en zij als gediplomeerd verpleeg ster in een psychiatrisch ziekenhuis werk ten. Hulpverpleger was een van zijn ve le baantjes. Verder was hij ook nog leer ling-machinist bij de Zweedse koopvaar dij, landmeter, houthakker, kantoorbe diende en sociaal werker. Dat laatste als bijbaantje, toen hij aan de Sociale Aka- demie in Stockholm studeerde. Vader Vreeswijk merkt op, dat Cornelis veel inspiratie heeft opgedaan in de tijd dat hij als sociaal werker geconfronteerd werd met de zelfkant van de samenle ving in Stockholm. Cornelis sputtert te gen: „Niet direct. Misschien langs een omweg. Ik bedoel, het is niet fair om dat soort dingen te exploiteren". De meestentijds zeer bedaarde Vrees wijk schiet uitgebreid uit zijn slof ais we komen te spreken over toestanden bij de Zweedse radio en televisie. Er is daar een eigenaardige censuur. Op de hoes van sommige plaatjes die volgens de macht hebbers bij het staatsbedrijf van de radio en televisie helemaal niet ten gehore ge- Advertentie Omstreeks oktober van het vorige jaar werd de orderportefeuille van de firma Mulder en Rijke te IJmuiden aangevuld met een opdracht van een oliemaatschappij uit Curasao, welke door bemiddeling van de Heerema Engeneering Service was verstrekt. Er is hier sprake geweest van een enigszins ongebruikelijke opdracht, omdat een dergelijke bestelling daar voor nog nimmer door een Nederlandse scheepsbouwer werd uitgevoerd. Het betrof namelijk een zogenoemde „crewboat", welke is bestemd om de bemanningen aan en af te voeren van de verschillende platforms, die door de oliemaatschappijen voor boringen in volle zee zijn aangelegd. Dit type moet dus beantwoorden aan tamelijk ongewone voorwaarden, wat betreft snelheid en zeewaardigheid, ook al omdat het te vervoeren personeel slechts voor korte tijd aan boord behoeft te verblijven. In november kon met de opzet worden begonnen en nauwelijks vijf maanden later was het kleine schip in zoverre vol tooid, dat het donderdagmorgen in de Haringhaven van IJmuiden tewater kon worden gelaten. Welk belangrijk onder deel van de werkzaamheden door een drijvende bok van Rijkswaterstaat schier feilloos werd uitgevoerd. Dit fraaie scheepje, dat zal varen on der de naam „Viking" en met Willemstad als aangegeven thuishaven, is geheel van staal gebouwd en opvallend sierlijk van lijn. De afmetingen zijn als volgt: lengte 16,80 m (met een waterlijn van 15 m), breedte 4,60, holte 2,20 en diepgang 1,15 m. De inhoud bedraagt ongeveer 17,5 ton en de uitrusting met twee 300 pk. G.M.- scheepsmotoren stelt de „Viking" in staat zelfs bij windkracht 5 nog een snelheid van 25 mijl te bereiken. Dit laatste is noodzakelijk, omdat onder vrijwel alle weersomstandigheden van het schip ge bruik moet worden gemaakt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9