Bretagne gekapseisd in de haven van IJmuiden HETWEER Vijf doden bij twaalf-uursrit van Sebring Inlichtingen van G.S. over tweede raffinaderij onjuist Mgr. W. Bekkers onderging hersenoperatie „CAO's worden ongelijk beoordeeld" e ruyter Regenkleding r™: 1UII1U.1U.CJL UUUlUiii 1W MORRIS Tal van schepen in nood door zware storm Prostituée van 1500,- beroofd Roof uit Dordtse juweliersetalage M I IJmuiden moet aanvoer- en export- vissershaven blijven Plan niet strijdig met planologisch beleid? Aardgasexplosie vernielt cafetaria lintermeubeti Het bijzondere van Intermeubel is de grote keuze op internationaal niveau 51e JAARGANG NUMMER 122 MAANDAG 28 MAART 1966 Zweed gestrand Lek geslagen Booreiland Kerstzangstemming bij Rolling Stones pagina 6 W ee^rapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws3, 14 Scheepsberichten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Economisch nieuws 4, 14 In de Vishal en op zee5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sport 913 Ferdinand15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Onbestendig Het woord is aan In brand ~*f - mm®, mm Zeevisgroothandel en visserijreders: STATENLID H. DE NIE CONCLUDEERT: Voorzitter St. Eloy: dwoninginrichting M Marktplein-IJmuiden Een Paasexpositie SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. T 1 T 1 Cu y 1 T TT Q T^_ AtaSment^ Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. nummers, afgehaald aan ons bureau 20 cent Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK G.rorekemng Ummder Courant no. 12923» Door het noodweer dat zondag zijn hoogtepunt bereikte zijn op de Noord zee tal van schepen in ernstige moei lijkheden geraakt. Helikopters stegen op en redding- en sleepboten voeren uit om hulp te bieden. Tot dusver zijn geen mensenlevens te betreuren. De zeesleepboot „Titan" van Bureau Wijsmuller is er omstreeks halt negen vanmorgen in geslaagd het Noorse vracht schip „Bretagne" dat 1500 ton meet, bin nen te slepen in de haven van IJmuiden. De „Bretagne" is op het nippertje be houden. De Noor was op 14 mijl ten westen van IJmuiden door nog onbeken de oorzaak lek geslagen. Om kwart voor twaalf vanmorgen heeft de sleepboot Titan vastgemaakt aan de Ulla Degn en zette daarna koers naar IJmuiden. In de loop van de middag wordt de Titan en haar sleep in IJmuiden verwacht. Zondagavond omstreeks tien uur is het 4.812 brt metende Zweedse m.s. „Bena res" ter hoogte van de Westkapelse zee dijk in de monding van de Westerschel- de aan de grond gelopen. Drie sleepboten hebben tot dusver zon der succes getracht het gestrande schip vlot te trekken. In de namiddag zal een nieuwe poging worden ondernomen. Tegen zeven uur vanmorgen heeft Sche- veningen Radio een SOS-bericht opgevan gen, afkomstig van de Deense kustvaar der „Ulla Degn" (184 brt), die op 10 mijl ten noorden van het lichtschip Texel is lek geslagen. De Deen, die eerst tracht te op eigen kracht IJmuiden te bereiken, heeft later om sleepboothulp verzocht. De sleepboot Titan van Bureau Wijsmul ler is uit IJmuiden op weg naar de coas ter, die meldde dat het water in de machinekamer snel stijgende was. De Westduitse sleepboot „Pacific" van de rederij „Bugsier" in Hamburg, die het booreiland „Constellation" sleept, meldde Een jongeman, die vannacht om half één een prostituee bezocht in een woning aan de Nieuwe Molstraat in Den Haag, sloeg de vrouw onverhoeds in het gezicht en graaide een tas weg, die ruim vijf tienhonderd gulden bevatte. Hij rende daarna de deur uit. De tas is later leeg in de Nieuwe Molstraat teruggevonden. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele regen- of hagelbuien. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvan kelijk nog harde noordwestelijke wind. Vannacht in het binnenland hier en daar nachtvorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 3W - Mme De Stael: Vierkant liegen doet minder onaan genaam aan dan handig de waarheid spreken. zondagnacht dat hij met het booreiland in de westerstorm afdrijft naar de Neder landse kust. De zeesleper bevond zich toen op 35 mijl ten westen van Scheve- ningen. De gezagvoerder vroeg via radio- Scheveningen om bijstand van een Ne derlandse reddingboot. De marine werd verzocht bij daglicht een reddingsvlieg tuig te sturen. Later werd gemeld dat de 33 beman ningsleden van het booreiland „Constel lation" niet meer in gevaar verkeerden doordat de storm in kracht was afgeno men. De reddingsvliegtuigen konden te rugkeren. De reddingboot „Bernard van Leer" uit Scheveningen heeft het booreiland be reikt en blijft in de buurt. De redding boot kan niets doen, omdat er een zware zeegang is. Het Griekse vrachtschip „Dimitros" (9.589 ton), seinde zondagavond om streeks acht uur radiografisch om hulp in verband met brand in de lading. De positie van het schip, dat op weg was naar Hamburg, was ongeveer zes tig mijl n.n.o. van Terschelling. De sleepboot Holland van rederij Doek- sen op West-Terschelling is uitgevaren om hulp te bieden. Met twee hefschroefvliegtuigen zijn zondag 43 bemanningsleden van het boor eiland „Ocean Prince" ten noordwesten van Engeland gehaald wegens de zware storm. (Zie verder pagina 5) Zondagavond omstreeks elf uur is uit een etalage van een juwelierszaak in het Dordtse winkelcentrum Crabbenhof een tableau met gouden horlogebanden en een aantal zilveren en gouden horloges ter waarde van ongeveer 5.000 gulden ge roofd. De daders, twee mannen hadden de etalageruit met een steen vernield. Zij wisten te ontkomen. „Op een oor" werd de splinter nieuwe Noorse vrachtvaarder Bre tagne, die op de Noordzee lek was geslagen, vanmorgen de0IJmuiden- se havenmond binnengesleept. De sleepboot Titan van Bureau Wijs muller zorgde voor deze spannende en spectaculaire berging. Men kon echter niet voorkomen dat de Noor later in de Bijleggershaven geheel kapseisde. De bemanning is onge deerd van boord gehaald. De Bre tagne is aan de grond gezet. De meest noodlottige ongevallen in de automobielsport sinds het verongelukken van Wolfgang Graf Berghe von Trips in september 1961 op Monza, gebeurden za terdag bij de 12 uurs-wedstrijd van Se bring in de Amerikaanse staat Florida. In het vijfde uur van deze tweede wed strijd om het wereldkampioenschap mer ken vloog de Ford GT 40 met de '30- jarige Canadees Bob Mclean aan het stuur uit een haarspeldbocht, schoot te gen een telefoonmast, sloeg over de kop en explodeerde tenslotte tussen de omhei ning en de racebaan. Mclean werd levend verbrand. In de avonduren kwam de Porsche- Carrera van de in vijfde positie liggen de Amerikaan Don Wester in botsing met de Ferrari van de Mexicaan Pedro Rodri guez, die op dat moment de tweede posi tie innam. Wester verloor de macht over het stuur, schoot door de omheining heen en raasde op de toeschouwers in. Een vader en zijn beide zoons van 18 en 8 jaar oud, stierven ter plaatse en onge veer 40 toeschouwers werden ernstig tot zeer ernstig gewond. Een van hen over leed niet veel later aan zijn verwondin gen. Wester bracht de bolide nog tot in het vrije veld, waar het voertuig uit brandde. De coureur zelf raakte niet ge wond. Het advies van de heer Arthur Wijs muller tijdens de discussies in het stad huis van Velsen (zie onze courant van zaterdag j.l. (om het Staatsvissershaven- bedrijf van IJmuiden naar Katwijk over te plaatsen, waarbij het visserijbedrijf plaats moet maken voor scheepvaart en industrie, is zeer slecht ontvangen in de kringen van visserijreders en de zeevis groothandel te IJmuiden. „De heer Wijsmuller lijkt weinig aan dacht te hebben voor een vissersvloot, die een waarde van ongeveer tweehonderd miljoen gulden vertegenwoordigt", aldus een commentaar van rederszijde. De zee visgroothandel voegt hieraan toe: „Er is in IJmuiden nog zo iets als een export van vis, die gewaardeerd kan worden op 250 miljoen gulden per jaar." Bij deza commentaren wordt opge merkt dat een zorgvuldige afweging van belangen zeer zeker niet mag uitblijven alvorens een beslissing wordt genomen. Het is duidelijk dat het sleep- en ber gingsbedrijf van de heer Wijsmuller, evenals het nationaal belang, gebaat is bij een intensievere scheepvaart van de koopvaardij via IJmuiden. Hierbij mag echter niet worden vergeten, dat ook de visserij een nationaal belang is. In reders kringen en in kringen van de zeevisgroot handel te IJmuiden is men er tot dus ver niet van overtuigd, dat een eventuele overplaatsing naar Katwijk, ondanks de pleidooien uit Katwijk zelf, de nationale zeevisserij ten goede zal komen. Men zal in elk geval met grote belangstelling de door de burgemeester van Velsen toege zegde nota over het Staatsvissershaven- bedrijf afwachten, alvorens met gedegen tegenargumenten te komen. Het lid van provinciale staten van Noord-Holland H. de Nie (P.S.P.) uit Haarlem is van mening dat Gedeputeer de Staten bij de beantwoording van vra gen van het Statenlid P. Kuipe: op 16 maart 1965 en die van het statenlid O. Noordenbos en van de heer De Nie zelf een onjuiste informatie hebben verstrekt over de plannen voor een tweede olieraf finaderij aan het Noordzeekanaal. De heer De Nie vraagt het college of het heeft kennis genomen van de verkla ring van minister Den Uyl in de Tweede Kamercommissie voor economische zaken dat, indien de geprojecteerde pijpleiding uitsluitend voor Mobil Oil bestemd zou zijn, dit een jaarlijks verlies van bijna twee miljoen zou opleveren en daarom bij de opzet van de pijpleiding er van het begin af aan mee gerekend is dat hierop een tweede raffinaderij zou moeten ko men. Op de vragen van de heer Kuiper deel den G.S. mee dat het hun niet bekend is dat de capaciteit van de pijpleiding voor Mobil Oil in Amsterdam voor twee raffi naderijen bestemd zou zijn. Op de vragen van de heren Noordenbos en De Nie luid de het antwoord: „De capaciteit van de voorgestelde pijpleiding komt voort uit een rentabiliteitsberekening en kan dus niet als overcapaciteit aangemerkt wor den. Welke bedrijven op den duur van het transportmiddel gebruik zullen maken hangt af van de industriële ontwikkeling langs het kanaal of elders in de provin cie, die uiteraard gebonden is aan het pla nologische en vestigingsbeleid van pro> vincie en gemeenten." Kunnen G.S. mededelen wat de oorzaak van de onjuiste informatie bij de beant woording der vragen is geweest en kun nen zij de verzekering geven dat een der gelijke beantwoording in het vervolg wordt voorkomen? zo vraagt de heer De Nie thans. Verder vraagt hij G.S. of zij de plan nen voor een tweede raffinaderij in het Noordzeekanaalgebied niet strijdig achten met het provinciale planologische beleid. Zo ja, welke stappen denken G.S. te on dernemen om dit onheil te voorkomen? Ten slotte wijst de heer De Nie er op dat staatssecretaris Bartels in de Kamer commissie voor economische zaken heeft gesteld dat zelfs op korte afstand van Mo-1 bil Oil geen stank waarneembaar zal zijn indien deze maatschappij de eisen na leeft. Het lijkt echter niet waarschijnlijk I dat regering en de gemeente Amsterdam de matige eisen met betrekking tot de luchtverontreiniging in de overeenkomst met Mobil Oil zullen verscherpen daar door het exploitatiebelang van de over heid in deze pijpleiding de overheidsposi tie wordt verzwakt. De heer De Nie vraagt G.S. dan of zij bereid zijn er bij de regering op aan te I dringen niet eerder tot de aanleg van de pijpleiding over te gaan dan nadat eerst een duidelijk beeld is verkregen van de mate van lucht-, water- en bodemveront- I reiniging die nu reeds in het betrokken gebied aanwezig is, de voorwaarden, te stellen aan eventuele nader op de pijplei ding aan te sluiten raffinaderij (en) hierop zijn afgesteld en openbaar gemaakt en de ze voorwaarden aan het oordeel van pro vinciale staten onderworpen zijn geweest. (Van onze correspondent) 's-HERTOGENBOSCH Mgr. W. Bek- I ker, de bisschop van 's-Hertogenbosch, is vandaag geopereerd in het St. Elisa- bethsziekenhuis in Tilburg. De bekende neurochirurg prof. dr. M. de Grood heeft de operatie uitgevoerd. De bisschop moest een hersenoperatie ondergaan. Zijn toestand bleek veel erger te zijn dan men I had vermoed. Men neemt aan dat de hersenaandoe- I ning van mgr. Bekkers haar oorzaak vindt in een auto-ongeluk van bijna tien jaar geleden, waarbij de bisschop een zware hersenschudding opliep en zelfs in I levensgevaar verkeerde. De laatste weken klaagde hij over geheugenstoornissen. Het lijkt er soms op dat minister Veld kamp veel meer de 7 percent als abso- I lute norm hanteert bij het beoordelen van de C.A.O.'s in plaats van de strijdigheid met het algemeen belang, die toch de eni ge norm is waaraan de minister zijn be voegdheid tot onverbindend-verklaring ontleent. Maar dat betekent dan, dat in I plaats van een grotere vrijheid de gebon denheid groter is dan ooit te voren. Dit zei de heer P. Brussel, voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in Metaal- en Elektrotechnische industrie en 1 aanverwante bedrijven St. Eloy, vanmor gen in Utrecht op een vergadering van zijn bond. Daarbij komt dan nog zo vervolgde hij de twijfel over de gelijke behan deling bij de beoordeling. Hoe anders is het te verklaren dat een CAO voor meer dan 200.000 werknemers en een loonkos tenstijging die de 7 percent duidelijk over schrijdt wel wordt aanvaard en een ande re CAO, voor duizend of enkele duizenden werknemers met een bepaald niet grotere overschrijding, voor onverbindend verkla- ring wordt voorgedragen? Denkt het College vein Rijksbemidde laars of de minister nu werkelijk ons dui delijk te maken dat de eerste CAO niet en de andere die voor enkele duizen den werknemers wel het algemeen be lang zal schaden of 's lands economie in gevaar zal brengen? En toch is dit, vol gens de ook door de regering aanvaarde spelregels de enige norm op grond waar van onverbindendverklaring mag worden uitgesproken, aldus de heer Brussel. In een cafetaria in Groningen heeft zich maandagmorgen vroeg een hevige aargas ontploffing voorgedaan. Het pand werd grotendeels vernield. De binnenmuren zijn volledig weggeslagen en de buitenmuren zijn ontzet. Tot ver in de omtrek sprongen de ruiten. Bij onderzoek is komen vast te staan dat er zich in de keuken gas heeft ge vormd door een lek in de gasleiding, die kort voor het weekeinde was aange legd. Het gas is tot explosie gekomen door de waakvlam van een geiser. Het pand werd niet bewoond. Advertentie Advertentie RAAMSINGEL 42 (bij brug Houtplein) voor uoverdag. maar ook vanavond tot 22 uur geopend. Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Pelef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mqe

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1