Frankrijk wil de NAVO over vier maanden gaan verlaten Amerikanen krijgen een jaar om hun bases te ontruimen Crisis in KVP Amsterdam HETWEER Invalide houdt politie buiten op een afstand Toestand mgr. Bekkers is nog steeds ernstig Demonstraties in Ecuador klassiek wonen Mr. Cals handhaaft beschuldiging van enkele fotografen Mr. Van Vollenhoven nu in dienst Marine wil schepen uit reserve halen Vervolging tegen „Dialoog RDM bouwt een booreiland van 30 min gulden Drievoudige moord in Mississippi wordt onderzocht Instorting Jongen aangevallen door visotter Biesheuvel strijdt tegen hoge aardappelprijzen Kaasdragers staken in Alkmaar Voor modieuze dames- en teenerkleding STORMSCHADE 51e JAARGANG NUMMER 123 DINSDAG 29 MAART 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement pet week 85 cent, pet kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije PARIJS (AFP, Reuter en AP). Eind juli zal Frankrijk zijn militairen uit de verschillende commando's van de NAVO terugtrekken. De Ameri kaanse bases in Frankrijk moeten binnen een jaar naar een ander land worden overgebracht. Dit staat volgens gezaghebbende bronnen in een nota, die deze week door de Franse regering naar alle leden van de NAVO zal worden gezonden. De nota zou gisteren ter sprake zijn gekomen tijdens een gesprek tussen de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville en de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball. Zij wisselden in Parijs van gedachten over NAVO-problemen. Over de termijn van een jaar waarin de verschillende NAVO-hoofdkwar- tieren en de Amerikaanse bases in Frankrijk zouden moeten verdwijnen, zou nader overleg mogelijk zijn. Langzame haast Kaartenhuis IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 3,7,9 Weg en Wiel7 Topsy8 In de Vishal en op zee9 Radio en tv 11 Kunst11 Ferdinand12 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Beurs 15 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Sport 17 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Onbestendig DUSTER - NACHTHEMD BABYDOLL UW SPECIAALZAAK 1 - 1 tmmm. Gevecht in Gelsenkirchen Het woord is aan Een Paasexpositie J. L. D E PAUW IJmuider Courant Van Amerikaanse zijde is gezegd, dat deze termijn voldoende zou zijn, als de Shape, het militair NAVO-hoofdkwartier in Louveciennes, en het opperbevel voor Midden-Europa in Fontainebleau naar een andere NAVO-land moeten worden verplaatst. Bij verplaatsing over de At lantische Oceaan zou er meer tijd nodig zijn. Voorts is men van Amerikaanse zijde van oordeel, dat de V.S. recht hebben op een zekere schadevergoeding, omdat zij voor hun bases in Frankrijk uitgaven hebben gedaan van twee tot 2Vz miljard dollar. Een ander probleem vormt de olielei ding die de V.S. van Saint-Nazaire naar West-Duitsland hebben aangelegd. De vraag is of Frankrijk bereid zal zijn deze leiding over te nemen. De Franse president, zo meldt onze cor respondent in Parijs, heeft zelf zijn minis ters openlijk verklaard dat hij de beslis sende NAVO-stap wilde zetten, omdat hij betwijfelde of zijn opvolger ooit moed daarvoor zou kunnen opbrengen. De vraag is of op de weg die De Gaulle nu is ingeslagen een terugkeer mogelijk zal zijn. De militaire experts zijn optimis tisch gestemd. In hun ogen is in feite ook het Franse kernwapen al Atlantisch geïntegreerd. Van belang zijn bovendien de kamer verkiezingen in Frankrijk die nog vóór het volgend jaar moeten worden gehou den. Mochten de gaulisten hun meerder heid dan niet weten te handhaven dan zou volgends de grondwet, de oppositie het roer in handen moeten nemen. Die kans is zeker niet denkbeeldig en president De Gaulle verschijnt nu al herhaaldelijk zelf in de keuken waar de gaullistische ver kiezingscampagne worden gebrouwen. In dat perspectief is het begrijpelijk dat de Amerikanen en hun Europese bondge noten tegenover Frankrijk het devies haast je langzaam" tot hun voorlopige leidraad heb'ben gekozen. Voor de praktijk zal De Gaulle ook met andere omstandigheden rekening moeten houden. Want praktisch beschouwd is in het perspectief van de nuclaire oorlog voering op een zo beperkt gebied als De voorzitter van de kring Amster dam van de K.V.P., de heer F. Schnei der, heeft zijn functie neergelegd. Aan leiding is een als gevolg van „interne moeilijkheden en tegenstellingen" ontsta ne crisis in het bestuur. In K.V.P.-kringen acht men het niet on waarschijnlijk dat ook de overige be stuursleden op een woensdagavond te hou den bestuursvergadering hun mandaat ter beschikking zullen stellen. De heer Schneider is vijftien jaar lid van het kring- bestuur geweest. De laatste twee-en-een- half jaar was hij voorzitter. De afdeling Amsterdam van de V.V.D heeft inmiddels in plaats van drs. J. Gruyters mr. J. de Wilde gekozen tot lijsttrekker voor de komende gemeente raadsverkiezingen. De heer De Wilde heeft zich alleen beschikbaar willen stel len op voorwaarde dat hij na een jaar de raad weer zal verlaten. Verwachting tot morgenavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Krachtige tot matige, maar aan de kust af pn toe harde noord westelijke wind. Morgen ongeveer dezelfde middagtemperaturen. In het binnenland nog nachtvorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. In een antwoord op vragen van me vrouw Brautigam (PvdA) heeft minister president Cals schriftelijk meegedeeld er inderdaad van overtuigd te zijn dat enke le van de vele (foto)joumalisten, die ter gelegenheid van het huwelijk naar Ne derland waren gekomen, contact hebben gehad met bepaalde personen over door deze te ondernemen ordeverstorende acti viteiten. Hij grondt deze overtuiging op berich ten, die hem in de afgelopen weken heb ben bereikt en die een bevestiging heb ben gevonden in verschillende mededelin gen. die ook in de pers zijn verschenen. Mr. Cals is van oordeel dat indien daar tegen geen maatregelen worden genomen het gevaar bestaat van terreuracties van mensen met gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel. Hij is verheugd dat in de massacommunicatiemiddelen thans min der aandacht aan het optreden van deze personen wordt gewijd. Mr. Pieter van Vollenhoven is vanmor gen in Breda onder de wapenen geko men. Om elf uur arriveerde de verloof de van prinses Margriet met een zwarte sportwagen op het kazernecomplex van de luchtmachtofficieren kaderschool in Bre da. De commandant van de LOKS ver welkomde mr. van Vollenhoven, die in Breda zal worden ingeleid in de militai re beginselen. Het is de bedoeling dat hij als reserve-officier een functie krijgt bij de luchtmachtstaf te Den Haag. Mr. van Vollenhoven zal het oefenschema nor maal volgen. West-Europa een land als Frankrijk mi litair-strategisch niet van de rest meer los te denken. De Franse president zal zijn kemzwaard tegen een denkbeeldige vijand nooit kunnen trekken zonder de actieve medewerking van de NAVO en de Amerikanen in het bijzonder. Het alarm systeem in West-Europa is op NAVO- leest geschoeid en bovendien hebben de Franse Mirage-straaljagers die de Fran se kernbommen moeten vervoeren de hulp nodig van Amerikaanse tankvlieg tuigen, zodra ze aan aanval op langere afstand zouden willen lanceren. De Gaulle kan zijn militaire onafhan kelijkheid dus uitsluitend manifesteren, omdat hij zich verzekerd weet van de paraplu" waarmee de Amerikanen Europa nog steeds beschermen. Zou Washington die „paraplu" verwijderen, of alleen maar weigeren de Mirages van de nodige brandstof te voorzien dan zakt de Franse militaire pseudo-onafhanke- lijkheid als het bekende kaartenhuis in elkaar. DEN HAAG. De marineleiding over weegt dit jaar een of twee jagers uit de reserve te halen. Op langere termijn wil de marine de gehele reservevloot vaar- gereed maken, maar de financiële mid delen stellen hieraan nog grenzen. De marine wil het aantal varende sche pen uitbreiden teneinde meer oefenmog- lijkheten te scheppen voor het personeel. Thans is het enige smaldeel waarover de marine beschikt twee maal per jaar maanden achtereen buitengaats, waar door veel wordt gevergd van het perso neel en het materieel. Bovendien moeten de bemanningen van de grote schepen om de oefenmogelijkheden niet nog klei ner te maken, na een vaarjaar nagenoeg geheel worden verwisseld. Bij meer sche pen kunnen deze langer een vaste be manning krijgen. In Nieuwediep, Vlissingen en Hellevoet- sluis liggen zeven „geconserveerde" ja gers en vier fregatten. De fregatten zul len, zodra de zes in aanbouw zijnde schepen van de Van Speijkklasse gereed zijn, aan de Verenigde Staten worden te ruggegeven. Van de jagers wil men er, telkens als de personele en de financiële situatie dit toelaten, er één in de vaart brengen. Het heirvoor benodigde perso neel hoopt men vrij te maken door re organisatie van walpersoneel. Ook denkt men de opleidingen in Hilversum en Am sterdam te kunnen bekorten door een groter deel van het programma te verleg gen naar de praktikk aan boord van een schip. Advertentie <4* bij elkaar passende uitgevoerd in dubbele nylon, afgezet met leuk picot en kant, rose en bleu duster 17.95 nachthemd 9.95 babydoll 9.95 t Haarlem Gr. Houtstr. - Ged. O. Gr. 86 Heemstede Raadhuisstraat 52 ZandvoortGrote Krocht 30—36 IJmuiden Kennemerlaan 41 H'lem-N.Rijksstr.weg 533 (Delftwijk) Naar aanleiding van.twee artikelen in „Dialoog", tijdschrift voor homofilie en maatschappij, zal het openbaar ministe rie een vervolging terzake van het kren ken van godsdienstige gevoelens instel len. Minister Samkalden (Justitie) heeft dit mede namens minister Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk) meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis (SGP). V mm mm</y ■t ,,.y- De N.V. Nederlandse Zeeboormaat- schappij, die onlangs werd opgericht voor het aannemen van het boren van putten op zee, heeft bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij (RDN) een op dracht geplaatst voor de bouw van een drijvend booreiland ter waarde van onge veer 30 miljoen gulden. Dit is de eerste belangrijke opdracht van deze venoot- schap, die ernaar streeft bij haar activi teiten het Nederlandse bedrijfsleven zo veel mogelijk in te schakelen. Na afleve ring, omstreeks midden 1967, zal het eiland worden ingeschakeld bij boorwerk- zaamheden voor de Koniklijke Shell groep waarmee de nieuwe booraannemer zijn eerste contract heeft afgesloten. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse Hooggerechtshof heeft de vervol ging van drie politiemannen en veertien burgers goedgekeurd, die betrokken zou den zijn bij de moord op drie jonge strij ders voor de rechten van de negers in 1964 bij Philadelphia in Mississippi. De le den van het Hof waren eenstemmig in hun oordeel. GELSENKIRCHEN Met zo'n driehon derd schoten uit vijf pistolen en een ge weer van klein kaliber heeft een 52-jarige invalide, Otto Pfeifer, in Gelsenkirchen in de nacht van zondag op maandag de po litie uit zijn woning gehouden, waarin hij zich sedert zondagavond had verschanst. Pas na een beleg van tien uren kon de sterke arm hem, maandagochtend, met behulp van rookbommen, overmeesteren De woning ging daarbij in vlammen op Een van de politiemannen liep een schot wond op, twee kregen rookvergiftiging en een vierde werd gewond door het omval len van een geïmproviseerde kogelvan ger. Toen het huis in brand stond hielp Pfeiffer zijn gezinsleden via een ladder naar buiten te komen. Volgens mededeling van de politie had de man, gehuwd en vader van drie kin deren, het in zijn woning aan de stok ge kregen met een buurvrouw die hij met een pistoolschot had gewond. Samen met zijn vijftienjarige zoon bood hij tegen stand aan de politie, die te hulp was ge- repen. Vader en zoon werden gearres teerd. In de Belgische dorpen Sichen, Sus sen en Boldel zijn mergelgangen in gestort. Door de vele regen sijpelde water door de broze mergel. Een dik pak sneeuw verhoogde de druk. Eer der werd na verzakkingen een boer derij ontruimd. Voor nieuwe instor tingen wordt gevreesd. Emerson: Onkruid noemt men die planten, waar van het nut en de deugden nog niet zijn ontdekt. (Van onze correspondent) HEERENVEEN De tienjarige Douwe Oenema uit Rosterhaule (Fr.) is, toen hij op de polderdijk langs het Tjeukemeer fietste, door een visotter aangevallen. Door de harde tegenwind kon hij zijn belager niet voorblijven, zodat de otter hem steeds maar weer in de benen kon bijten. Door heftig te schoppen probeerde Douwe het dier van zich af te houden maar dat lukte niet. Integendeel, de visot ter sprong achter op de fiets en beet de jongen waar hij hem maar te pakken kon krijgen. Dat werd nog erger toen Douwe zijn evenwicht verloor en op de grond viel en het dier met zijn razende aanval len doorging. Het zou voor Douwe wel eens slecht hebben kunnen aflopen als de grote her dershond Trix van de heer Heida, eige naar van de camping „Tjeukemeer", door het angstige geschreeuw van de knaap gewaarschuwd niet was toegesneld. De hond begon een gevecht met de vis otter, die hinkend op drie poten zijn heil in de vlucht zocht en weer het Tjeuke meer in dook. Met het oog op de stijgende prijzen voor aardappelen in ons land heeft mi nister Biesheuvel van Landbouw dn E.E.G.-ministers gevraagd tijdelijk aard appelen te mogen invoeren zonder douane rechten. De rechten bedragen gemiddeld tien percent. Dinsdag zal minister Bies heuvel hierover de beslissing krijgen. De aardappelprijzen zijn de laatste da gen met ongeveer drie cent per kilo ge stegen en liggen nu op ongeveer veertig cent per kilo. Het tekort in ons land wordt veroorzaakt door de grote expor ten naar de Bondsrepubliek en Frankrijk. Mgr. W. M. Bekkers, de 57-jarige bis schop van's-Hertogenboseh, is maandag in het Sint-Elisabethziekenhuis te Til burg door de befaamde neuro-chirurg dr. M. de Grood aan de schedel geopereerd. Hoewel de toestand van de bisschop di rect na de operatie goed te noemen was blijft er de eerst komende dagen toch reden tot grote bezorgdheid. GUAYAQUIL (Reuter) Gisteren heb ben studenten en arbeiders in Guayaquil (Ecuador) weer gedemonstreerd tegen de militaire regering. De politie moest ge bruik maken van traangas. Ondanks de strenge straffen die de regering op de nu al een week lang durende staking heeft gesteld, bleven banken en kantoren gesloten. De staking wordt gehouden uit protest tegen nieuwe invoerrechten. De regering heeft de oppositiepartijen beschuldigd van het aanzetten tot onge regeldheden om de regering, die vermoe delijk spoedig zal aftreden, ten val te brengen. In een officieel communiqué werd meegedeeld dat de junta tot aan de verkiezingen op 3 juli aan de macht zal blijven. Een aantal ministers heeft zijn ontslag ingediend. In Puertoviejo kwam het zondag bij de begrafenis van een slachtoffer van vorige betogingen tot botsingen met de politie. In Quayaquil is een uitgaansverbod in gesteld. Gisteren zijn minstens drie men sen in Ecuador bij ongeregeldheden ge dood. Het ziet er naar uit dat de Alkmaarse kaasmarkt, die 22 april weer voor het eerst dit jaar zou worden gehouden, niet kan doorgaan. Alle leden van het 350 jaar bestaande kaasdragersgilde hebben vanmorgen en bloc hun ontslag bij b. en w. ingediend omdat het college niet be reid was aan hun eisen tot een loons verhoging van tien gulden per marktdag te voldoen. Momenteel ontvangen de kaasdragers twintig gulden per markt plus 7,50 gulden als overbruggingstoelage voor de winter maanden. Bij onderhandelingen met het gemeen tebestuur verklaarde dit zich destijds be reid een verhoging van vijf gulden per markt te geven, waarmee aanvankelijk door enkele, meest oude kaasdragers, genoegen werd genomen. In een gister avond gehouden vergadering van het kaasdragersgilde werd echter unaniem besloten het ontslag aan te bieden. Inwil liging van de eisen van de kaasdragers zou het verlies op de kaasmarkt voor de gemeente tot een kwart ton doen stijgen. Mgr. Bekkers had een stoornis in de linker schedelhelft, waardoor druk ont stond op bepaalde centra van het cen traal zenuwstelsel. Deze stoornis is langs operatieve weg verwijderd. De bisschop, die aanvankelijk tot Pasen volstrekte rust moest houden in verband met symp tomen die wezen op oververmoeidheid, werd vorige week bij wijze van preven tieve maatregel in het Sint-Josephzieken- huis te Eindhoven opgenomen. Zenuw arts dr. L. Kortbeek en dr. L. Schrijvers, arts voor hart- en vaatziekten, die mgr. Bekkers behandelden, achtten zondag overbrenging naar het Tilburgse zieken huis noodzakelijk. Aan het einde van de week hoopt het secretariaat van het bisdom in overleg met de behandelende geneesheren een communiqué te verstrekken. Het secreta riaat verzoekt dringend de familieleden van mgr. Bekkers niet om inlichtingen te vragen. Het zal de eerste tijd ook niet mogelijk zijn de bisschop te bezoeken. Advertentie RAAMSINGEL 42 (bij brug Houtplein) voor u overdag maar ook vanavond tot 22 uur geopend. Sluit nu uw verzekering tegen dit risico. Zeer laag tarief. Voor alle verzeke ringen. ASSURANTIEKANTOOR MARKTPLEIN 27 - IJMUIDEN - TEL. 4854

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1