Sprong van klein naar groot UST eenSTERK 16.75 Bemanning „Bretagne verliet schip in alle rust Heemskerkse Harddraverij had geen best jaar maar zet door Neem nu een kwartaalabonnement! Betaling abonnementsgeld per giro Heemskerk in de laatste 20 jaar Brandweer gaat verkeerslicht zelf bedienen BLOUSE Feestavond voor bejaarden in Velsen-Noord Noor zal spoedig worden leeggepompt Receptie W oonwagencentrum voor de IJmond Mien Labberton overleden Vrije middag voor schooljeugd? Beatrix en Claus in Merida Woensdag concert in Vredevorstkerk te Beverwijk Havenberichten 5 Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis DINSDAG 29 MAART 1966 PERMANENTSYSTEMEN uit PARIJS In Haarlem ■Kllil Si li i r.T - Groenteprijzen in Beverwijk ■Jf per kwartaal ƒ11.05 Het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen be sloot haar serie documentaires met een inleiding van burgemeester Nielen over het onderwerp: „Heemskerk... de sprong van klein naar groot." Toen burgemeester H. Nielen in 1945 benoemd werd, moest hij al direct een grote achterstand constateren ten aan zien van dingen, die nodig zijn een ge meente leefbaar te maken. Aan de toe stand en het tracé van het hele wegen stelsel kon men de armoede in Heems kerk aflezen, riolering ontbrak en plan nen voor woningbouw bestonden er niet. Een en ander hield in, dat er hard ge werkt zou moeten worden. Hierbij zijn moeilijkheden uiteraard niet uitgebleven. Zo werd bijvoorbeeld al in 1946 in een rapport van de commissie Ter Veen gesproken over grenswijziging met Beverwijk. Bovendien moest opge tornd worden tegen het dirigisme van de provincie. Streekplan Bij een uit die tijd stammend streek plan voor de IJmond-noord ging men van de gedachte uit, dat Heemskerk in 1980 achtduizend inwoners zou kunnen hebben. Hiervoor zou, naar het oordeel van de provinciale overheid, een winkelvoorzie ning van 120 meter frontlengte voldoende zijn. Het normale en natuurlijke element werd hierdoor gereglementeerd; dit kan nooit goed zijn, hetgeen trouwens ook is gebleken. Volgens spreker is het toch één van de voornaamste taken van een ge meentebestuur die voorzieningen te tref fen, die nodig zijn. In vogelvlucht behandelde burgemees ter Nielen hierna het totstandkomen van de verschillende woonwijken, waarbij hij kon stellen, dat het gemeentebestuur zich ten aanzien van de wijze van verwerving van bouwgrond geen gewetenswroeging behoeft te maken. De meeste bouwgrond heeft de gemeente Heemskerk langs min nelijke weg in bezit gekregen; slechts in enkele gevallen is het tot een onteige ningsprocedure gekomen. Bij de behandeling van de aspecten en achtergronden van de gehele ontwikkeling van deze streek sprak de burgemeester er zijn vreugde over uit, dat Beverwijk ge lukkig niet heeft mee willen doen aan de realisering van het city-plan, dat bedoeld was als het nieuwe hart van een nieuwe stad. De mens In het tweede gedeelte van zijn inleiding sprak burgemeester Nielen over de ver andering van mentaliteit en structuur van de mens, die beide een sterke wijziging in een betrekkelijk kort tijdsbestek heb ben doorgemaakt. Het oude Heemskerk had een sterke •igen geaardheid en een eigen economi- Burgemeester H. Nielen sche structuur. Toen kwam het moment, dat vele duizenden met een andere ge aardheid het oude Heemskerk gingen meebevolken. De reactie van de autoch tone bevolking was boven verwachting, waarbij juist de Kennemerlandse gast vrijheid en een sociaal gevoel ten opzich te van elkaar een sterke rol hebben ge speeld. Men slaagde erin anderen op te nemen in zijn gemeenschap en respect te hebben voor de andere levensbeschouwing en de andere politieke, religieuze en ker kelijke inzichten van de nieuwe ingezete nen. Burgemeester Nielen hoopte, dat men door samenwerking en begrip kan komen tot een bestuurlijke conceptie voor het ge hele IJmondgebied, waarin de belangen van de inwoners primair zijn en het best gediend kunnen worden. De voorzitter van het departement Heemskerk overhandigde de burgemeester Nielen hierna een boek van Wim Hom man met opdracht en een fraai boeket bloemen voor mevrouw Nielen. Advertentie DAMESKAPSALON brengt Lange Nieuwstraat 471 - Telefoon 8166 In de kazerne van de Haarlemse brand weer zal een installatie worden aange bracht die het mogelijk maakt de ver keerslichteninstallatie op enkele honder den meters afstand van de brandweer kazerne op groen te schakelen, zodat de uitrukkende wagens van het eventuele stoplicht geen nadeel ondervinden. De noodzaak hiervan is gebleken omdat het steeds vaker voorkomt dat de uitrukken de brandweer zich op dit drukke ver keerspunt in de Haarlemse binnenstad met loeiende sirenes een weg moet ba nen door het rode licht. Deze situatie wordt nog moeilijker voor de brandweer als dit najaar het doorgaan de verkeer uit de Haarlemse binnenstad wordt geweerd, omdat dit kruispunt dan nog drukker zal worden. Om vertraging bij het uitrukken te voorkomen zal de in stallatie worden aangebracht. De Haarlemse brandweer heeft zich zelf als ideaal gesteld om binnen vijf mi nuten na de melding aanwezig te kunnen zijn bij een brand in welk deel van de stad ook. Mede hierom is al een systeem aangebracht dat het mogelijk maakt de bruggen over het Spaarne voor de brand weerwagens vrij te houden. Bovendien pa trouilleert tijdens de middagspits een be mande wagen van de brandweer door het noordelijke stadsdeel van Haarlem, om dat gebleken is dat in de drukte van dat uur de vuistregel van binnen vijf mi nuten aanwezig zijn niet is te handhaven bij uitrukken vanuit de kazerne. Advertentie dit zijn sterke staaltjes de moderne dessins in diverse fï C kleurstellingen l* JJJj n/AI/ grain de nWiX poudre, in diverse modetinten, o.a. zwart, bruin, rood en -ruitjes. Geheel gevoerd TEXTIEL EN WONINGINRICHTING Lange Nieuwstraat - Marktplein IJmuiden - Tel. 5205 VEILIG GEKOCHT BIJ DE VAKMAN Assistent (links) en Nestor flan keren hier de Deense kustvaarder Ulla Degn, die in lengte haar redder Titan maar net overtreft. Op de achtergrond de gekapseisde Noor Bretagne. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te wordeo betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE In het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- mansstraat te Velsen-noord heeft gister avond, ter gelegenheid van het derde lus trum van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van Bejaarden, een fees telijke bijeenkomst plaats gehad. De aanwezigen werden hartelijk be groet door de voorzitter, de heer H. An drea. Hij bracht in het bijzonder dank aan de initiatiefnemers. De receptie had een dubbele reden, niet alleen ter viering van het derde lustrum, doch ook om het gezegde „aanzien doet gedenken" inhoud te geven, waarbij de voorzitter doelde op het groeiend aantal donateurs, dat de af deling in Velsen-Noord zo prachtig steunt. Woord en daad waren daarop aan het Haarlemse amateurcabaretgezelschap „De Zorgbrekers", dat zijn naam niet ten onrechte draagt. Het begin met de platen winkel was een aardige inleiding tot de re vue „Temperament", waarin Henk Stuut met leuke en originele vondsten het pro gramma aan elkaar praatte. Bert van Poelgeest begeleidde aan de piano de zangnummers, waarbij Mary Stuur „Spie gelbeeld" ten gehore bracht. Ans Duijts vertolkte zeer charmant diverse operet te-melodieën, die zeer in de smaak vie len. Afgewisseld met vlot gespeelde schet sen bezorgde het gezelschap de bejaar den een gezellige avond. Zwijgend en somber zaten de negen tien bemanningsleden van de gisteren in de bijleggershaven gekapseisde Noorse vrachtboot „Bretagne" bijeen in hotel Augusta in IJmuiden. Hals over kop had den ze met achterlating van hun persoon lijke bezittingen hun gloednieuwe schip moeten verlaten. Toch had er geen pa niek geheerst onder de uit achttien man nen en een vrouw bestaande bemanning van de „Bretagne". Ze hadden rustig gewacht totdat het schip zich geheel op zijn bakboordzij had gewenteld en waren daarna over de droge scheepswand naar de toegeschoten bootjes van de havendienst en de rijks politie te water gelopen. De Noren wilden zich overigens niet uitlaten over de toedracht van het slag zij maken van de nog maar twintig da gen oude vrachtvaarder. Op iedere infor matie in die richting schudden ze hun hoofd of haalden ze hun schouders op. „Vraag het kapitein Gunnar Hirsch maar", zei een van de opvarenden in het Engels. „Zelfs die weet het misschien niet eens. Het ging ook zo snel in zijn werk. We weten niet eens waar en waar door het lek is ontstaan. Het was de twee de reis van het schip". Vertegenwoordigers van de rederij Fred Olsen, de eigenaar van de „Bre- Deze feestavond werd des middags in het Hervormd Wijkhuis aan de Dijck- manstraat door een druk bezochte recep tie voorafgegaan, waarbij de penning meester, de heer P. de Mink, van enige bezoekers glunderend als feestgeschenk Na de totstandkoming van de gemeen schappelijke regeling tot vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam genaamd „Woonwagenkamp IJmond", hebben de gemeenten Castri- cum en Uitgeest verzocht tot deze rege ling te mogen toetreden. De deelnemen de gemeenten Beverwijk, Heemskerk en Velsen hebben met de gemeenten Castri- cum en Uitgeest overeenstemming over hun toetreding bereikt. Als de betrokken raden ermee akkoord gaan zal de naam worden gewijzigd in „Woonwagencentrum IJmond". Dit wordt uit sociale overwegingen juister geacht. Sla 19-21; Spinazie 82-112; Andijvie 104- 110; Radijs 22-29; Rabarber 32-74; Witlof 105-125; Waspeen 24-36; Rode kool 64-73; Witte kool 18-21; Breekpeen 20-40; Uien 15-31; Prei 35-65. D* ondergetekende naam - plaats - wenst met ingang van 1 april a.s. een abonnement op IJmuider Courant Handtekening V kunt dm aanmelding par post opsomden at meagaven aan da baiorger in uw wijk. Het bestuur van de jubilerende af deling wordt namens de federatie „Bejaardenzorg" door de heer G. W. F. de Man gecomplimenteerd. een enveloppe met inhoud in ontvangst mocht nemen. Hierbij waren er twee van de heer D. Zalm, aangeboden namens de Elfdeling IJmuiden en het rayon Noord- Holland, en een van de heer J. Raven, namens de afdeling Santpoort. Voorts werd de n.v. Van Gelder Zonen vertegen woordigd door de heren J. van der Ven en J. van der Wel, die namens de di rectie de eerste finEinciële bijdrage kwa men overhandigen voor de aankoop van een eigen geluidsinstallatie. Andere re ceptiebezoekers waren onder meer wet houder E. Gerritse van Beverwijk, de heer G. W. F. de Man, die als ambte naar voor culturele zaken in Velsen de federatie „bejaardenzorg" kwam verte genwoordigen en ds. H. P. Huisman uit Velsen-Noord. Het gebruikelijke dankwoord werd uit gesproken door voorzitter H. Andrea, die er met gerechtvaardigde trots op wees dat de afdeling Velsen-Noord met haar 515 leden tot de grootste van de bond be hoort. Ook was hij bijzonder te spreken over het mooie werk van de federatie „Bejaardenzorg" in Velsen. ,Een pracht federatie" noemde spreker deze organisa tie, waar volledig aandacht wordt ge schonken aan de problemen van de be jaarde mens. En ten slotte was de heer Andrea alle bijzonder erkentelijk, die het mogelijk hebben gemaakt dat de afdeling op zulk een geslaagde wijze haar jubi leum heeft kunnen vieren. De schrijfster Mien Labberton uit Oos terbeek is zondag op 82-jarige leeftijd in haar woning overleden. Willemine Gesine Albertien Labberton, die op 6 april 1883 in Den Haag werd ge boren, kreeg bekendheid door haar vele schetsen over het kinderleven. Haar eer ste bundel „Kinderstemmen" verscheen in 1924. Van haar hand verscheen ook religieus werk, onder meer in 1948 de bundel sonnetten onder de titel „Kruis weg" en later de bindel „Stralen van Licht". Zij schreef vele kinderboeken en romans. De bekendste was „Een jaar bij de familie De Bloeme". Zij was ridder in de orde van Oranje Nassau en draag ster van de eremedaille van de Nederland se Vereniging tot Bescherming van Die ren. Mien Labberton, die talen en letterkun de, psychologie en opvoedkunde had ge studeerd, was enige jaren lerares, daar na beperkte zij zich uitsluitend tot litte rair werk. Ondanks haar hoge leeftijd schreef zij in de Arnhemse Courant tot voor kort nog regelmatig de kinderpagi na. Haar stoffelijk overschot zal woens dagmiddag om halfeen op de Nieuwe Be graafplaats in Oosterbeek ter aarde wor den besteld. Voor de Heemskerkse Harddraverijver eniging is 1965 geen al te best jaar ge weest. Men is echter vol vertrouwen in de toekomst. Met deze uitspraak opende de voorzit ter, de heer H. Hooghiemstra, de in zaal Dam gehouden jaarvergadering. Naar zijn mening had de vereniging wel betere jaren gehad, vooral wat de weersomstandigheden betreft. Mede hier door wEiren de financiële resultaten over 1965 niet best te noemen, waaraan boven dien de stijging van de onkosten onge twijfeld wel debet zal zijn geweest. De uitgave voor het zand steeg in de loop der jaren van 150 tot 800. OndEinks deze minder goede resultaten was er volgens de heer Hiemstra nog geen reden de moed te laten zakken; de harddraverij-vereniging is opgewassen tegen een stootje. Dit laatste werd volledig onderschreven door het financieel overzicht van de pen- U kunt het uzelf gemakkelijker ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 1 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden? Voor incasso-girobetalingen (hei allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE ningmeester. Tegenover een bedrag aan ontvangsten van 4.784,71 stond een uit gaventotaal van 4.544,62, zodat 1965 sloot met een batig saldo van 240.09. Gevoegd bij de geldmiddelen van eind 1964 ten bedrage van 4.431.95 komt het totale bezit van de vereniging derhalve op ƒ4.672,04. Op voorstel van de kascontrolecommis sie werd de penningmeester voor zijn be leid gedéchargeerd. Ook de secretaris meldde een alleszins acceptabel resultaat. Uit dit overzicht bleek tevens, dat de vereniging momen teel circa 465 leden telt en dat Heems kerk bij de toto-omzet voor de kortebaan draverij nog steeds de tweede plaats in neemt. Deze feiten waren naar de mening van de secretaris wel voldoende bewijs voor de nog altijd bestaande liefde en animo voor de harddraverij. De bestuursverkiezing leverde geen en kele moeilijkheid op: de aftredende leden De Roode, Weel en Meiland werden bij acclamatie herkozen. Bij een voorstel van het bestuur de con tributie van 2,50 te verhogen tot 3, meende de heer Stuijt te moeten opmer ken, dat deze verhoging eigenlijk te ge ring was. Gezien het feit, dat de contri butie ondEinks de kostenstijgingen nog nooit was verhoogd, kwam een verhoging tot ƒ3,50 hem alleszins redelijk voor. De heer Timmer, die het met deze stelling niet eens was, vond steun bij een aantal andere leden. Ten slotte werd het voor stel van het bestuur aangenomen. De rondvraag was voor de heer J. Beentjes aanleiding het denkbeeld te op peren, dat het vrij-af geven van de school jeugd op de middag van de harddraverij de belangstelling zou doen toenemen. De heer Hooghiemstra zegde toe, deze kwestie bij de bevoegde instanties ter sprake te zullen brengen. Aan het begin van de vergadering wer den de overleden leden P. Zonneveld, A. de Ruiter, A. Bleij endaal, W. Admiraal, J. Baltus, S. Zonneveld, G. Beentjes en J. Timmer met een minuut stilte her dacht. Prinses Beatrix en prins Claus zijn uit Cozumel in Merida aangekomen. Vandaar hebben zij een bezoek ge bracht aan de archeologische Mayazone van Ixmal, tachtig kilometer van Merida. tagne" waren gistermiddag naar Neder land overgevlogen om met eigen ogen hun onfortuinlijke schip te zien en be sprekingen met Bureau Wijsmuller en d« havenautoriteiten te voeren over de ber ging van de vrachtvaarder. De gekapseis de Noor die in ondieper water bij da punt van het Noordersluiseiland ligt, le vert geen belemmering voor de scheep vaart op. De Deense kustvaarder Ulla Degn (189 ton), die maandagmorgen meldde met een lek in de machinekamer te kampen is gistermiddag door de zeesleepboot Ti tan behouden in IJmuiden binnengebracht. Het houten scheepje is voorlopig in de bijleggershaven afgemeerd. Het was de tweede berging van kapi tein L. van der Laarschot, die sinds kort gezagvoerder van de Titan is. Zijn eerste wapenfeit was het binnenbrengen van de Bretagne. Voor kapitein Van der Laarschot gold trouwens gisteren het ge zegde dat driemaal scheepsrecht is. Want kort nadat hij de Ulla Degn in IJmui den had afgeleverd trok hij met de Ti tan weer naar zee om ditmaal de 500 ton metende Nederlandse kustvaarder Kaap Falga hulp te bieden. Ook deze ac tie werd met succes bekroond. Het vierde abonnementsconcert in de serie van vijf concerten welke onder aus piciën van Toonkunst te Beverwijk door het Noordh. Philh. Orkest onder leiding van Henri Arends zal worden gegeven, vindt plaats op woensdag, 30 maart in de Vredevorstkerk aan de Heemskerkerweg- Laan der Nederlanden. Als harpsoliste was aangezocht Suzanna Mildonian. Zij kan echter wegens persoon lijke omstandigheden niet optreden en zal worden vervangen door Eugenie Loudon. Deze 24-jarige harpiste begon haar stu die reeds op 12-jarige leeftijd. Eugenia Loudon werkte enkele jaren als harpiste in het Utrechts Stedelijk Orkest en trad in dezelfde periode veel als soliste op. In september 1965 nam zij deel aan het harp- concours in Israël, waar zij de 5e prij» behaalde. Uitgevoerd zullen worden de navolgende werken: Concert voor harp en orkest in Bes gr. t. van Handel. Misschien vormen de technische proble men de belangrijkste oorzaak van het feit, dat Handels harpconcert zo zelden wordt uitgevoerd. Pas in de laatste jaren krijgt het in binnen- en buitenland steeds meer bekendheid. Tevens zal worden uitgevoerd het Harp concert in C gr. t. van Franqois Adien Boieldieu. Deze componist, die vooral gro te bekendheid verwierf met zijn composi ties „De Calief van Bagdad" en „La dame blanche", heeft vele werken voor harp gecomponeerd. Door het orkest worden bovendien nog uitgevoerd: Soirées musicales - suite naar thema's van Rossini, op. 9 van Benjamin Britten en het Concert voor orkest van Béla Bartók. Het basiskarakter van dit werk wordt door zijn geslaagde synthese van Hongaarse folklore en gewaagde klan ken van elementaire musiceervreugde en strenge vormprincipes de universaliteit en grote betekenis van Bartók overduidelijk gedemonstreerd. Ook dit concert belooft dus weer voor elk wat wils te bieden. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Lina von Bargen, naar Stockholm van IJmuiden; Sisu, Nykobing, IJmuiden; Arnold Maersk, Rotter dam; John V., Ipswich; Erna Oldendorff, Rijeka; Netherlands Coast, Rotterdam; Skausund, Mon rovia, IJmuiden; Agneta Billner, Bonnie; Wiking, Dagenham; St. Philippe, Duinkerken. Maandag aangekomen in IJmuiden: Bretagne, van Oslo, IJmuiden; Werrastein, Bremen; Ulla Degn.^ Hamburg, IJmuiden; Egret, Liverpool; Tigris, Leith; Hilda Wesch, Stockholm, Velsen; Eva Fin, Kotka, Velsen; Gemma, Hamburg; Jan Funk, Kiel; Peik, Bremen; Bure, Kristiansand; Trito, Dublin; Vliestroom, Grangemouth; Stegs- vik, Karlskrona, IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bleichen, naar Rotterdam; Amberley, Londen; Res Nova, Boston, van IJmuiden; Pergo, Stockton on Tees, IJmuiden. Dinsdag aangekomen in IJmuiden: Marga- retha, van Helsinki; Westriding, Goole; Merimac, Philadelphia; Maud, Stanlow; IJstroom, Rotter dam; Antje, Sta vanger, Buitenhuizen; Benin - kust, Antwerpen; Frigga, Monrovia; Ceres, Rot terdam; Plover, Felixtowe; Vaasa Providor, Kotka. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5