ESSO BESTAAT 75 JAAR „Hoe staat het Pijpje Drop vergaat volgende Automaat" Doe-het-zelf werd zie-het-zelf in Oliereus had vorig jaar in ons land omzet van 800 min. DG GGbGGVAGGGM Recordomzet frisdranken Nederlandse VN-waar nemers hadden een boeiende tijd Barometer is niet altijd een goede weervoorspeller BlUll^iy QTSjf QBI vw Fa. B. ENGELENBERG %m:. m Mevrouw Wijsmuller bedankt voor V.V.D. maar blijft raadslid Vijf maanden patrouille lopen langs In diaas-Pak istaa nse bestan dslijn Onderzoek naar keuzemotieven van kiezers F. Hermans na loting toch Statenlid Honderdste tocht naar oorlogsgraven 11 m NMP NBP fmm IMP sSÉ, m Trouw Paasvakantie Angst Goede radioverbindingen Zo weer oorlog Niemandsland OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „Tencolineum" groen voor schuur en schutting. „Hoe 't verder pijpje drop vergaat, staat in de volgende Automaat". Lang niet iedereen zal dit legendarische slotzinnetje uit een beroemd gewor den kinderfeuilleton in verband bren gen met de nuchtere mededeling, dat de oliemaatschappij Esso Nederland n.v. deze week haar 75-jarig bestaan viert. Toch vormt de tijd van pijpje drop en De Automaat een grootse episode in de geschiedschrijving van het miljoenenbedrijf Esso, dat pas in 1951 zijn huidige naam verwierf. De bekendheid van het zwarte manneke, dat heden ten dagen als discrimi nerend element uit iedere kinderstrip zou worden geweerd, mag karakteris tiek heten voor het succes van een verkooporganisatie, die voor de oor log een solide eerste plaats op de Nederlandse petroleummarkt be zette. De maatschappij was in die dagen hoofdzakelijk bekend onder de naam A(merican) P(etroleum) C(ompany). Als duizendvoudig uithangbord fungeerde een leger van onvermoeibare „automaatman nen", die zomer en winter, in weer en wind hun vier-literblikken petroleum op een handwagen aan huis bezorgden. Bij hun vaste klanten verspreidden ze ook de Automaatkrant, eigenlijk het eerste con sumentenblad in Nederland, dat in zijn glorietijd de ongehoorde oplaag van 600.000 exemplaren haalde. Pijpje Drop is inmiddels geschiedenis geworden, de „Automaat" verscheen na de oorlog niet meer en de oude handkar ren zijn vervangen door gestroomlijnde ■vrachtwagens, die hun produkt veelal met honderden liters tegelijk afleveren. Maar de maatschappij, die steunt op het ro mantische herinneringsbeeld van de auto maatgeschiedenis, bestaat nog steeds, ook al gaat ze verscholen achter de „ima ge" van een oliereus, die Esso Nederland N.V. op zijn visitekaartje heeft staan. ygp.W'f-W - www W m •■"v.mw" De Haagse oliehandelaar Leen van den Berg (68) is één van de weinigen uit het eertijds streng-geüniformeerde Auto maat-korps, die zijn oude beroep trouw is gebleven. Zo trouw, dat hij nog steeds de handwagen niet heeft geruild voor een moderne carrier; hij weigert ook om het opschrift „Automaat" van de kar te ver wijderen. „Mijn klanten weten dat, ik ben „De Automaat", waarom zou ik die naam veranderen?" Iedere dag is hij te vinden in de omgeving van de Wehnarstraat-Gas laan, waar de mensen bijzonder graag zijn tot tien liter uitgegroeide eenheden af nemen. „Zevenhonderd en vijftig kilo staat er op die wagen, als je 't gewend bent is 't niks." Van den Berg kwam in 1919 in dienst van de „Automaat" en bleef daar in dienst, tot hij in 1936 de vrijheid kreeg om zelfstandig te gaan werken. Met een gevoel van heimwee kijkt hij terug op die periode: „Machtige tijd, we hadden een enorme klantenbinding, de mensen ston den op je te wachten." De automaatkrant werd stukgelezen. De klanten zagen het blad vaak liever dan „De Prins" of „Het Leven". Hij herinnert zich grijnzend het antwoord van de A.P.C. op de daling van de petroleum verkoop, die in de jaren twin tig werd veroorzaakt door de groei van het gas- en elektriciteitsnet. „We gingen tegen kostprijs kachels, komforen en zelfs lampen verkopen. Daar waren de mensen gevoelig voor. Ze kochten die dingen, stookten onze olie en de omzet steeg he melhoog." grootte van de maatschappij, die destijds nog in kleinere bedrijven was onderver deeld: het ontwerp van het kantoor had een paar jaar eerder de tweede prijs ge wonnen in een prijsvraag voor de bouw van een nieuw Rotterdams stadhuis. Dat betekent, dat ESSO toen al over een 1- ministratief apparaat beschikte van een even grote omvang als dat van één m- zer grootste steden. De toenmalige A.P.C. beschikte kort na het begin van deze eeuw ook over paar denstallen, die tot de grootste van ons land behoorden. De dieren hadden toen al 14 dagen vakantie per jaar. Mééf dan de menselijke werkkrachten destijds kregen. Sinds in 1901 de eerste vaten benzine per schip werden ingevoerd, werkten de paar den zelf echter het hardst mee aan hun overbodigheid. Na 1930 hadden grote tank wagens hun taak vrijwel geheel overgeno- Met dergelijke stunts consolideerde de A.P.C. via „De Automaat" haar mono poliepositie, die de maatschappij vrijwel sinds haar oprichting in 1891 had beze ten. Zó beangstigend was het overwicht, dat de concurrentie deze situatie om streeks 1900 als argument gebruikte in de strijd om vestigingsvergunningen, die toen ook al woedde. Een hoogtepunt uit het bestaan van de 75-jarige ESSO (overigens een letter woord voor S.O.-Standard Oil) was onge twijfeld de opening van het monumentale kantoorgebouw aan de (toen nog) Benoor- denhoutseweg. De geschiedenis van die vestiging is weer kenmerkend voor de men. Nog een stuntje van de A.P.C.: iede re automobilist die dat merk iankte kan bij panne rekenen op de service van een A.P.C.-montagewagen, die als een soort wegenwacht gestrande auto's weer op weg hielp Hoewel ESSO nu zeker niet meer de grootste in den lande is, heeft het bedrijf juist na 1945 een enorme groei doorge maakt. De detailhandel vroeger juist de grote kracht van de A.P.C. is in par ticuliere handen overgegaan, koele zake lijkheid heeft de romantiek achterhaald Weinig grote cijfers betekenen nu een maal meer dan veel kleintjes in een mo deme bedrijfsvoering. De 800 miljoen gul den, die ESSO Nederland vorig jaar om zette, maken beslist minder indruk dan de belevenissen van dat onvergetelijke Pijpje Drop. Daarom geeft oliehandelaar Leen van den Berg het opschrift „Auto maat" op zijn wagen nog regelmatig een verfje. De jubilerende Esso vergeeft het hem graag. Ditmaal werd de was gedaan voor mevrouw R.C.G. Ansems, Jericho- plein 28, Maastricht. Door een Sunil was-team. 't Resultaat? „Witter!" concludeerde mevrouw Ansems zelf. „Maar ik had het écht niet verwacht"... En u? Al ontdekt hoe intens wit alles wordt in 't krachtsop van Sunil Ja, hlles! Ook uw nylon. Sunil met ultra- waswerking geeft het hóógste wit! (Van onze correspondent) AMSTERDAM Mevrouw G. Wijs- muller-Meijer heeft in de vergadering van de gemeenteraad van Amsterdam meege deeld dat zij niet langer geacht wil wor den deel uit te maken van de V.V.D.- fractie in deze raad. Zij heeft het lid maatschap van de V.V.D. opgezegd. Mevrouw Wijsmuller blijft echter lid van de gemeenteraad. „In 1962 hebben 4300 kiezers een voorkeurstem op mij uit gebracht. Ik acht het daarom niet juist nu ook mijn raadslidmaatschap te beëin digen". Zij liet zich niet uit over de vraag of zij bij de komende gemeente raadsverkiezingen met een eigen lijst zal uitkomen. Mevrouw Wijsmuller heeft geen plaats op de V.V.D.-lijst voor deze verkiezingen ge kregen, omdat de V.V.D. hiervoor 65 jaar als maximum leeftijd heeft gesteld. Me vrouw Wijsmuller is 69 jaar. De voorzitter van de V.V.D.-fractie, de heer R. Ie Cavelier, aanvaardt haar aan blijven als gemeenteraadslid, al be schouwt zij zich niet meer als fractielid. Zij heeft bedankt op grond van regels die pas kortgeleden werden opgesteld en waarbij iemand die de leeftijd van 65 jaar was gepasseerd niet meer op de groslijst van kandidaten kan worden geplaatst. Mevrouw Wijsmuller-Meijer („Tante Truus"), begon reeds lang voor de tweede wereldoorlog met sociaal werk. Tijdens de bezettingsjaren wist zij zelfs ver buiten de Nederlandse grenzen gele gen joodse kampen te bereiken, waar zij de gevangenen zoveel mogelijk bijstond. Zij heeft ook zeer veel gedaan voor de tbc-bestrijding in Suriname. De producenten van frisdranken heb ben vorig jaar een record omzet bereikt. In Nederland is in 1965 393,5 miljoen li ter frisdranken gedronken. Dat betekent dat per hoofd van de bevolking 32,2 liter is gebruikt. Dit is vandaag bekend ge maakt door secretaris drs. C. J. Kievit, tijdens de eerste dag van het congres van de Algemene Nederlandse Bond van Bier handelaren en Mineraalwaterfabrikanten in het Kurhauspaviljoen. Om een idee te geven van deze omzet is in het jaarverslag van de bond ver meld dat als de bereikte omzet werd uit gedrukt in 1/5 liter flesjes, deze flesjes een rij van 120.000 kilometer zouden vor men. Niettemin heeft de omzet niet aan de verwachtingen voldaan, wat men wijt aan de slechte zomer van 1965. De waar de van de produktie, af fabriek, bedroeg 227 miljoen gulden. In zeer vele woningen prijkt ergens aan de muur een barometer, een apparaat waarop door velen elke dag een tikje wordt gegeven om te zien of de naald vooruit of achteruit gaat. Is de barometer als weervoorspeller be trouwbaar? Hierop kan met ja geant woord worden, maar wel met enig voor behoud. Er staat op: „Storm en regen"; Veranderlijk", „mooi weer" e.d. maar het gebeurt af en toe dat de zon blijft schijnen als de naald regen aanwijst en dat er buien vallen bij een stand die mooi weer aangeeft. Van onze correspondent) DEN HAAG. Na vijf maanden patrouillelopen langs de Indiaas- Pakistaanse bestandslijn zijn dezer dagen in ons land teruggekeerd de ma joors der Mariniers L. van Klinken (39 jaar, gehuwd, vijf kinderen), J. Gravesteijn (38, gehuwd, twee kinderen), H. Klaassen (38, gehuwd) en de kapitein P. Hiemstra (28, vrijgezel). Als waarnemers van de Verenigde Naties hebben zij meegeholpen de wapenstilstand tussen India en Pakistan, die na de Tasjkent-overeenkomst uitmondde in een volledige vrede, zo goed en zo kwaad als dat ging, te bewaren. Overeenkomstige opinie van alle vier: „Een machtig interessante tijd, die bovendien veel voldoening gaf omdat deze V.N.-missie met zo'n duidelijk succes is bekroond". De Vrije Universiteit in Amsterdam zal volgend jaar na de Kamerverkiezin gen een uitgebreid landelijk onderzoek instellen naar het „stembusgedrag" van de Nederlandse kiezers. Met name zal worden nagegaan door welke motieven de kiezers zich laten leiden bij het be palen van hun politieke keuze. Voorts zal worden onderzocht onder welke bevol kingsgroepen bepaalde politieke partijen vooral hun aanhang hebben en welke factoren van invloed zijn op het veran deren van politieke richting. Het plan voor dit onderzoek is al geruime tijd ge leden, lang voor de Statenverkiezingen, opgekomen. In ons land is nog nooit een dergelijk omvangrijk kiezersonderzoek gehouden. Het zal waarschijnlijk worden gesubsidieerd door de Nederlandse Orga nisatie voor Zuiver Wetenschappelijk On derzoek. Het geschiedt onder supervisie van prof. dr. G. Kuijpers, hoogleraar in de politicologie aan de Vrije Universi teit. Het onderzoek geschiedt in overleg met andere universiteiten, met name de gemeentelijke universiteit te Amsterdam prof. dr. H. Daalder van de rijksuniver siteit te Leiden en prof. mr. L. G. A. Schlichting van de katholieke universiteit te Nijmegen. Waarnemer voor de V.N. zijn langs een dertienhonderd kilometer lange, maar on duidelijk door het ruige landschap van Lahore slingerende bestandslijn betekent afstand doen van het comfortabele offi ciersleven. Vooral de Nederlanders onder de uit 95 officieren van twaalf nationali teiten bestaande unipom-missie werden snel na aankomst het terrein ingestuurd, omdat zij qua uitrusting en medische preparatie doorop volkomen voorbereid waren. Daar, in loopgraven en schuttersputjes van de soms minder dan vijftig meter tegenover elkaar liggende troepen, moes ten zij dan maar onderdak en voeding zien te krijgen. Dat betekende een nap rijst naar Pakistaans of Indiaas gebruik, met veel kerrie en andere kruiderijen, maar zonder verse groenten en ook hard gelag voor een marineofficier zonder pilsje. De eerste weken waren er bovendien weinig hulpmiddelen. Overnachten deden de Nederlanders in de van huis meegeno men slaapzak, vervoermiddelen waren er niet, communicatiemogelijkheden nauwe lijks. Later werd dit snel beter. Alle waarnemers, dienstdoende in acht teams aan beide zijden van de bestandslijn, kre gen toen de bekende witte V.N.-jeeps met blauwe vlag en werden uitgerust met te lefoon en radio-verbindingen waarover zi; nu nog met ontzag spreken. Juist deze uitstekende verbindingsmiddelen hebben dan ook het meeste bijgedragen tot een goed verloop van de wapenstilstand. Majoor Van Klinken vertelt: „U moet goed begrijpen, een schot van een ner veuze schildwacht lokt mitrailleurvuur van de overkant uit. Licht mitrailleur- vuur wordt beantwoord met zwaar, van de zware mitrailleur komen we op de mortieren en voor je het weet heb je weer totale oorog. stuurd. Voor het afscheid organiseerden de V.N.-ers meestal een bijeenkomst tus sen de commandanten van de troepen die soms maandenlang tegenover elkaar hadden gestaan en vaak bleek dan dat ze goede bekenden waren. De meeste of ficieren van beide kanten hadden dienst gedaan in het Britse leger. Soms hadden ze schouder aan schouder gevochten in de tweede wereldoorlog in Noord-Afrika. Commentaar van de Nederlanders na vijf harde, zware maanden: „Fijn om weer thuis te zijn, maar als we geroepen worden gaan we morgen weer" Wat wij moesten doen als zich in je district zo'n geval voordeed was niet met een witte vlag in het schootsveld gaan lo pen, maar zo gauw je kon naar de staf van de schietende partij rijden en trach ten de compagniescommandant te overre den zijn kalmte te bewaren. Na de eerste moeilijke ervaringen kon den we er zeker van zijn, dat onze colle ga's aan de andere kant van het front het zelfde deden en via de radio hadden v/ij dan al gauw contact. Bevelsgezag be stond er niet tussen ons en de strijdende troepen, maar met een goed woord op de juiste plaats kon je veel doen". Vrije dagen waren er niet bij voor de waarnemers. Hun werk ging alle dagen en soms letterlijk dag en nacht door. In rustige ogenblikken als er niet gescho ten werd, geen nieuwe prikkeldraadver sperringen werden aangebracht of mij nenvelden gelegd werkten zij aan hun primaire taak, het in kaart brengen van de wederzijdse stellingen en het opzenden van deze informaties naar de V.N.-staf. Hoewel de strijdende partijen de wapen stilstand en later het Tasjkent-r.kkoord over het algemeen loyaal nakwamen, stonden zij incidenteel nog lange tijd als kat en hond tegenover elkaar. Majoor Gravesteijn is op deze manier zelfs in zijn eentje midden in een plotse ling uitbarstend vuurgevecht terecht ge komen. „Dat was bij het dorpje Dograi aan het irrigatiekanaal van Lahore naar Am.it- sar. De Pakistani zaten aan de ene kant op de oever; de Indiërs hielden zich schuil in het dertig meter achter de tegenover liggende over gelegen dorp en ze kre gen geen kans om ook maar een meter dichter bij het water te komen. Wie zich liet zien werd onherroepelijk beschoten. Dat gebeurde net weer toen ik in dat stukje niemandsland liep en voor mij was dat de gelegenheid om af te leren met je armen zwaaiend in de kogelregen te gaan lopen". Na het Tsj ken takkoord zijn de partijen eerst op twee kilometer afstand van el kaar gebracht en vervolgens naar h n vroegere nationale territoir terugge- (Van onze correspondent) MAASTRICHT De auteur F. Her mans te Sittard is vanmorgen na loting door het Centraal Stembureau gekozen als lid van de Provinciale Staten van Limburg. Hij is echter eerder deze week uit de P. v. d. A. getreden wegens een ernstig meningsverschil met het bestuur van het gewest Limburg van de P. v. d. A. omdat hij loten om een zetel na een ver kiezing niet democratisch vindt. Tevoren had hij echter te kennen gegeven de zetel eventueel persoonlijk en niet als partij lid te willen bezetten. Hij wil ook de voorzitter van het gewest van de P. v. d. A., dr. ir. A. P. Oele, uitdagen in een openbare discussie het democra tisch karakter te verdedigeh van de door de Partij van de Arbeid in Limburg ge volgde procedure bij de samenstelling van de kandidatenlijsten. Hij heeft verklaard dat het niet zijn toeleg is de Partij van de Arbeid schade te berokkenen, maar hij wil in het krijt treden voor de interne partijdemocratie. Het is de luchtdruk, die door de baro meter wordt aangegeven. Neemt de druk op de vrijwel luchtledige trommel die in de barometer zit toe, dan gaat de naald naar mooi weer. Bij een depressie neemt de druk af en gaat de naald naar regen. Vrijwel normaal is een luchtdruk van 760 mm. Dit betekent dat de druk van de lucht op dat moment overeenkomt gelijk aan de druk van een kwikkolom van 76 cm. of 760 mm. De barometer geeft alleen aan of wij ons in een hogedrukgebied of bij een de pressie bevinden. Vaak echter bevinden wij ons juist aan de rand van een hoge drukgebied of een depressie en daarin zijn de weertoestanden geheel verschil lend. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 maart deed zich een situatie voor waarbij men de ba rometer onbetrouwbaar zou kunnen noe men. Via de Britse eilanden bewoog zich langzaam een hogedrukgebied naar de Noordzee. De barometer steeg tot boven 770 mm. (mooi weer) en toch vielen er in de noordelijke luchtstroom nog enkele buitjes, doordat het hogedrukgebied een zeer ongunstige positie innam voor ons. Eenzelfde barometerstand bij een hoge drukgebied boven Frankrijk of Denemar ken zou geen buien maar overwegend zon hebben gegeven, want dan had de Noord zee er vrijwel geen invloed op kunnen uitoefenen. Meestal geeft men de barometer 's mor gens een tikje. Doordat de naald een .dei- ne wrijving moet overwinnen komt deze bij dit zwakke tikje in de juiste stand, De correctie naald, die op het glas ver stelbaar is, wordt recht boven de onderlig gende naald geplaatst. Kijkt men dan middags, 's avonds of de volgende mor gen weer op de barometer, dan is te zien of de luchtdruk is gedaald of gestegen Wanneer men het weer aan de hand van de eigen barometer wil volgen dan is een eerste vereiste dat de barometer de juiste luchtdruk aangeeft. Het KNMI geeft om morgens 6 uur 40 minuten een uitzending met weerrapporten, waarbij ook de baro meterstanden van de vijf hoofdstations worden vermeld. Aan de hand daarvan kan men nagaan of de luchtdruk die de eigen barometer aangeeft juist is. Wel wordt deze druk in millibar gegeven. De meeste barometers vermelden de lucht druk in millimeters. Nu is dit vrij eenvou dig om te rekenen door het aantal mini baren door vier te delen en drie keer te nemen. Twee voorbeelden: 1000 millibar gedeeld door 4 wordt 250, dit 3 maal is 750 mm luchtdruk; 1024 millibar gedeeld door 4 wordt 258, dit 3 maal is 774 mm, op de barometer. De grootste sprongen maakte de baro meter meestal in de herfst en winter. In het voorjaar is de luchtdruk vaak aan de hoge kant als gevolg van hogedrukge bieden bij IJsland of Scandinavië met koud weef, in de zomer vaak vrij sta biel. Op warme dagen is er in de mid dag een zwakke daling en 's nachts een kleine stijging. Wanneer in de zomer de barometer ook 's nachts blijft dalen dan betekent dit meestal, ook al is het weer nog mooi, een toenemende onweer kans. Wanneer men de opschriften re gen en wind, mooi weer of zeer schoon niet te letterlijk neemt mag de barome ter betrouwbaar worden genoemd, al komt het voor dat er bij een hoge stand toch een bui valt en bij een lage stand de wind toch geen stormkracht krijgt. Voor het corrigeren van de naald vindt men aan de achterzijde een klein schroef je, waarmee de juiste stand kan worden ingesteld. Advertentie Doclstraat 59 Haarlem - Tel. 15152 Dankzij de opbrengst van de klaproos collecte 1965 is het Nederlands Oorlogs- gravencomité in staat om ook dit jaar weer vijf grote groepen nabestaanden van in Nederland gesneuvelde en begra ven geallieerde militairen gastvrijheid aan te bieden. Bovendien zullen ook tal rijke afzonderlijke nabestaanden de gas ten van het comité zijn. De komst van Engelse nabestaanden, die van 6 tot en met 10 mei als gasten in ons land zullen vertoeven, is de hon derdste pelgrimstocht die het comité heeft georganiseerd. Bovendien zal tij dens de komst van Canadese nabestaan den van 20 tot en met 28 september de duizendste Canadese nabestaande worden begroet. De Britse organisatie van oud-strijders en hun nabestaanden, „The British Le gion", heeft 33 Nederlanders, drie uit elke provincie, uitgenodigd voor een gra tis vakantie in Engeland. De geïnviteer- den zijn collectanten, die hebben meege werkt aan de vorig jaar in november gehouden „klaprooscollecte". EXAMENS Nijmegen. Doctoraal geschiedenis: P. L. H. Savelkoul (Obbicht). Doctoraal Engels mevrouw Goetzee-De Vries (Rijswijk/ZH) en G. A. M. Oonk (Bornerbroek). Docto raal Frans P. R. M. Bagchus (Nijmegen). Arts mevrouw B. Snijder-Labruyère (Nij megen) en M. A. M. Willems (Venray). Een Amerikaanse firma heeft een supersonisch transportvliegtuig ont worpen, dat een concurrentie van de Franse Concorde kan worden. Het toestel is gemaakt van een tempera- tuurbestendig metaal. De foto toont de maquette van het vliegtuig. tmrnwlmtiTT

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11