Die Welt" koerst in Westduits rechts-radicaal vaarwater Hitler's bankier Schacht aangesteld als medewerker Moutbrood Aandrang op Soeharto om de macht van president te beperken Trek in 'n hot dog? Haal heerlijke ZWANENBERG wener worstjes m huis! Mevrouw Gandhi's bezoek aan VS droeg een stijlvol karakter Ernstige onlusten in westelijk Soedan Vragen over uitlating van Rotterdams burgemeester *WAN SüiSSüü Hoge onderscheiding voor NVV-voorzitter Anton Gee sink Economische hulp zal worden hervat DONDERDAG 31 MAART 1966 15 59 BONN. De lezers van het in Hamburg uitgegeven dagblad „Die Welt" oplage 188.000 exemplaren werden het afgelopen weekeind bijna feestelijk in kennis gesteld van een nieuwe serie in hun blad. Het betreft een reeks uittreksels uit een nieuw boek van Hjalmar Schacht, de nu bijna negentigjarige bankier en financier van Hitler, die de snelle opbouw van de Wehrmacht en de Luftwaffe mogelijk maakte, waarmee Duitsland op een haar na Europa voorgoed in het verderf heeft gestort. In het vonnis van de Neurenberger processen staat over de beklaagde Schacht te lezen: „Schacht was een actief medestander van de nazipartij voor zij in 1933 aan de macht kwam. Daarna speelde hij een belangrijke rol in het krachtdadige herbewapeningsprogramma, waar Dij hij de facili teiten van de Reichsbank ten volle uitbuitte ten dienste van de Duitse in spanning voor de herbewapening. Hij was actief bij het organiseren van de Duitse oorlogseconomie". Maar omdat herbewapening op zichzelf geen, vergrijp was, werd Schacht door de geallieerde rechters in Neurenberg vrij gesproken. Springer s macht Uw bakker... Uw dokter Kerkelijk nieuws ■■Ca 1^WORSTJES] Ir Kort nieuws •v :.:-S: Weinig hoop Niet nederig Kerkelijk nieuws (Van onze correspondent) Niet al te lang geleden meende Schacht zijn mening te moeten zeggen over de crisis waarin de Duitse markt geraakt was. Hij stelde zelfs een oplossing voor. De rege ring Erhard liet echter weten dat er geen sprake van was dat zij zelf via een pers conferentie van repliek zou dienen op de voorstellen van een man, die zich in de nazitij d zo grondig had gecompromitteerd. Die Welt denkt anders over Schacht. „Hitier riep Schacht terug in de leiding van de Reichsbank, toen het er om ging om voor een oplossing van het werklozen- probleem de financiële middelen te ver schaffen", schrijft het blad in zijn num mer van afgelopen zaterdag, en gaat voort „in 1938 werd hij als president van de Reichsbank afgezet, omdat hij zich er tegen verzette dat de bewapening met inflatoire middelen werd gefinancierd." En Die Welt komt dan tot de onvermij delijke maar in zijn formulering bij na dere beschouwing nietszeggende tirade: „met samenzweerders van de twintigste juli bedoeld worden de putschisten te gen Hitier kwam Schacht in 1944 in een concentratiekamp." De klap op de vuurpijl komt echter als Die Welt de loze vos met Adenauer vergelijkt. „Waarop hij niet alleen lijkt wat leeftijd, postuur en vechtlust betreft, maar ook wegens zijn voorliefde voor een vereenvoudigde toegespitste manier van praten." Die Welt, dat door veel Nederlanders nog steeds als het ABC van de Westduit- se pers wordt beschouwd, is hiermee wel bewust in zo'n rechts-radicale groep ge- manoevreerd, dat de fascistische „Na tionale- und Soldatenzeiting' kortgeleden kon opmerken: „men treft nu in Die Welt opvattingen aan die vijf of acht jaar ge leden het geestelijk bezit van de National- Zeitung waren. Die Welt werd kort na de overgave van Duitsland door de Britten opgericht als dagblad, bestemd voor hun bezettingszo ne. Naar inhoud en opmaak werd het een trouwe volgeling van de Britse dagblad traditie. De ambitieuze zakenman Axel Caesar Springer „maakte" Die Welt en bezorgde het blad een nationale oplage. Het hoofdkwartier van het Springercon cern in Hamburg, waartoe ook twijfelach tige uitgaven als het boulevard-blad „Bild" behoren werd een voorbeeld van hoe een modem krantenbedrijf er moet uitzien. Spoedig liepen vanuit het Sprin gerhuis in Hamburg de draden naar een beangstigend groot deel van de Duitse pers, dat op een of andere manier in Axel Caesar Springer's financiële macht was geraakt. Eind vorig jaar kon met moeite een „staatsgreep" van Springer op het ter rein van de televisie worden verijdeld. Sinds Springer in 1958 van een ver geefse reis naar Moskou was terugge keerd, waar hij had gemeend iets ten gunste van de hereniging van Duitsland te kunnen bereiken, werd de toon in de Springer-bladen steeds fanatieker en steeds meer reactionair. Het al onmoge lijk houdbare officiële regeringsstand punt was nog liberaal vergeleken bij de onverzoenlijke haat die Springer zijn re dacteuren steeds meer in hun kolommen dicteerde. Een nieuwe mijlpaal in deze ontwikke ling kwam 1 januari van dit jaar, toen Die Welt altijd nog iets vrijer in zijn meningsuiting dan Bild of Welt am Sonn- tag volgens een nieuw schema werd opgemaakt. Hoewel deze verandering van zuiver opmaaktechnische en redac tionele aard was, maakte Springer van de gelegenheid gebruik, de laatste sleutel posities met enige aarts-conservatieven te bezetten. De grote chef-redacteur en grote man van Die Welt, Hans Zehrer, was toen al enige jaren naar Berlijn overgeplaatst". Maar nu volgde een reeks van opzeggingen. De politieke co lumnist Kurt Becker, die negentien jaar lang aan Die Welt verbonden was ge weest, en daar oorspronkelijk als rechts" had gegolden, bleek zich door de omwentelingen plotseling zo „links" van de beleidslijn te bevinden, dat hij naar het links-intellectuele weekblad Die Zeit kon overgaan. Onder meer verloor Springer in de tijd van Beckers vertrek ook nog zijn corres pondent in de Verenigde Staten, de Amerika-kenner en socioloog, Herbert von Borch, en de bekende Azië-kenner en Welt-correspondent in Singapore, Thi- politieke spoken-vertonmg Hjalmar Schacht in zijn glorietijd. lo Bode. Hij is nu hoogst tevreden met nieuwe krachten als Armin Mohler eens frontsoldaat voor Hitier en secreta ris van Ernst Jünger en Winfried Martini met minister van Justitie Richard Jager een voorstander van het regime van Salazar. Beide heren zijn voor het CDU-, dus regeringsgetrouwe, tijdschrift Civis zelfs in verdunde vorm ongenietbaar, zoals men daar opmerkte Nadat Kurt Becker door de ultra-reac tionaire Wilfried Hertz-Eichenrode was opgevolgd, kon het gebeuren dat behalve de artikelenserie van Schacht, ook de in Zwitserland wonende Amerikaanse houw degen William S. Schlamm aan het woord kwam. In een niet eindigende se rie „van de ellende der litteratuur" wordt de moderne litteratuur door Schlamm tot „een huis van ontucht' verklaard, voor welke formulering de trotse auteur de bewondering van de vrouw van bondsdagpresident, Eugen Gerstenmaier, mocht oogsten. Het is een hoopgevende gedachte dat een groot aantal vooraanstaande West duitse journalisten met Die Welt niets meer van doen willen hebben. Maar ook de lezers zullen goede informaties elders moeten gaan zoeken, wanneer een blad als Die Welt het nieuwe boek van de filosoof Karl Jaspers: ..Bundesrepubliek Wohin" afdoet met de omschrijving: „een Advertentie TMVOl CHARTOEM (AFP) Er zijn zeker zestig mensen om het leven gekomen bij botsingen die zich onlangs hebben voorge daan tussen twee stammen in het westen van Soedan. Het conflict tussen de stam men, de Maalia's en de Rizeigats, brak in mei 1965 uit. De Maalia's die onder het gezag van de Rizeigats waren ge steld, eisen autonomie. Iri november 1965 werden bij botsingen in dit gebied twaalf mensen gedood. Het Tweede Kamerlid de heer Lank- horst (PSP) heeft de minister van Bin nenlandse Zaken vragen gesteld over uit latingen van de burgemeester van Rotter dam, die in een televisie-uitzending „Ach ter het nieuws" op vrijdag 24 maart on der meer heeft gezegd, „dat kleine par tijen, zoals de Boerenpartij, de PSP en enkele andere, die geen construcief werk verrichten, er de oorzaak van zullen zijn, dat het werk in de Rotterdamse raad straks slechts door 35 in plaats van door 45 leden zal moeten worden verricht." De heer Lankhorst vraagt de minister, af gezien van het feit, dat de PSP in Rot terdam bij de laatste verkiezingen meer stemmen op zich heeft verenigd dan en kele middelgrote partijen of deze het niet in hoge mate ongepast vindt, dat een burgemeester, die als voorzitter van de raad boven de partijen dient te staan, nog vóór hij de samenstelling van de raad kent zoals die na de verkiezingen van 1 juni zal zijn, een denigrerend oordeel uit spreekt over een deel van die toekomst! ge raadsleden. De heer Lankhorst vraagt tenslotte of de minister de burgemeester van Rotter dam wil meedelen, dat diens uitlatingen onjuist en in strijd met de hem krach tens zijn functie opgelegde onpartijdig heid waren. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Kinderdijk J. Verwelius te Waddinxveen. Aangenomen naar Katwijk aan Zee (als predikant voor buitengewone werkzaam heden) J. G- van Ieperen te Terheyde aan Zee. (Van onze correspondent) DJAKARTA In een extra editie van één enkele pagina heeft het Indonesische weekblad Trisakti te beschouwen als de opvolger van het indertijd door Soe- bandrio verboden Api „namens het volk" een brief geschreven aan Saudara broeder Soeharto. Men wrijft zich, al lezende, wel even de ogen uit. „President Soekarno", leest men, „heeft de grondwet van 1945 geschonden door zichzelf onbegrensde macht te ge ven, die niet meer door een volksvertegen woordiging controleerbaar was. De grond wet van 1945 is tot nu toe misbruikt door een vermenging van wetgevende, uitvoe rende en rechterlijke macht en een ver storing van hiërarchie en discipline in de strijdkrachten. Een amendement, dat ge neraal Soeharto nu kan aanbrengen, houdt beperking van de presidentiële macht in, zowel voor het heden als voor de toe komst". Er wordt dus, al is Soekarno beslist niet als president afgetreden, in Djakar ta hardop meegedacht over de reorgani satie van de top in het land. „Nadere analyse van de opdracht, die de presi dent luitenant-generaal Soeharto heeft ge geven", aldus vervolgt de brief, „leidt tot de conclusie dat zowel op basis van de grondwet als op basis van de legaliteit, van het moment af dat hij zijn opdracht kreeg, legercommandant Soeharto de hoogste autoriteit in de republiek Indone sië is." Herinnering De brief herinnert aan de passage in de presidentiële order, waarin wordt gezegd Advertentie SS9» Maji.) - "a* fit Tijdens het jubileumcongres van het Ne derlands Verbond van Vakverenigingen in het RAI-gebouw te Amsterdam heeft de minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, Veldkamp, meegedeeld, dat de voorzitter van het thans 60-jarige N.V.V., de heer A. H. Kloos, door de koningin is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. De minister bood de heer Kloos de versierselen van deze on derscheiding aan. De heer F. Eichelsheim, hoofd van de interne dienst van het N.V.V., is onder scheiden met het ridderkruis in de orde van Oranje-Nassau. Ook hij ontving van de minister de bij deze onderscheiding be horende versierselen. Onderscheiden. Tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd dr. P. J. A. J. Geels, directeur voor België van de N.V. Rotterdamsche Verzekeringssocië teiten te Brussel, en W. J. L. Huinen, hoofdadministrateur en chef van het kabinet van de commissaris der konin gin in Limburg. Anton Geesink heeft op een werf in Hardinxveld-Giessendam de naar hem genoemde sleepboot te water gelaten. Het schip, één van een serie van acht, is 16 meter lang en 4.10 meter breed en heeft een holte van 2.20 meter. Een dieselmotor zorgt voor de voortstuwing. Het schip zal sleepdiensten verrichten in binnen, en buitenland. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Indische pre mier, Indira Gandhi, heeft bij het bezoek dat zij in de afgelopen dagen aan Wash ington bracht, toezeggingen gekregen voor de hervatting van het Amerikaanse economische hulpprogramma, dat sinds het recente militaire conflict met Pa kistan over Kasjmir in het slop was ge raakt. De hulp zal worden verleend via de Wereldbank. Bovendien zal India drastische hulp van de Verenigde Staten ontvangen voor de bestrijding van het voedseltekort. In het slotcommuniqué werd verder, naast de vermelding van het eerder be kend geworden plan tot oprichting van een Indo-Amerikaanse stichting tot be- vording van het onderwijs onderstreept, dat president Johnson de Amerikaanse politiek in Vietnam voor premier Gandhi heeft uiteengezet en dat het Indische re geringshoofd daar tegenover had gesteld, dat New Delhi grote belangstelling heeft voor een vredelievende en rechtvaardige oplossing van het Vietnam-probleem. Tijdens een lunch in de Nationale Pers club maakte mevrouw Gandhi evenwel duidelijk, dat zij weinig hoop heeft op een spoedige oplossing van het conflict. Een duidelijke concessie aan de Ameri kanen, in ruil voor alle hulptoezeggingen, was de passage in het communiqué waar in gesproken wordt over „China's agres sieve politiek, die een bedreiging van de vrede vormt, speciaal in Azië". Johnson die door het thuisfront steeds bekritiseerd wordt voor zijn uitgangs punt in het Vietnam-beleid „China's agressieve expansionisme moet worden tegengehouden" kan niet anders dan verheugd geweest zijn over deze woorden van de Indische premier, van wie overi gens bekend is dat zij een uitgesproken voorstandster is van toelating van China tot de Verenigde Naties. Overigens maakte zij tijdens de lunch in de persclub duidelijk, dat volgens haar de beste methode om China's am bities in te tomen is, het kweken van sterke onafhankelijke nationalistische sta ten in Azië. Een bijzondere rol denkt zij hierbij toe aan India dat met zijn demo cratische stelsel de grootste uitdaging vormt voor het Chinese denkbeeld, dat alleen het communisme toekomst heeft. Mevrouw Gandhi, die zeer stijlvol in Washington optrad en nimmer de indruk wekte dat zij nederig om hulp kwam vragen aan de dollarsterke Amerikanen, beklemtoonde in dit verband enige malen, dat het succes van India's democratische weg naar de ontwikkeling van de wel vaart in Azië, van allesbeheersend belang moest zijn voor het Westen, dat niet het veld voor het communisme wil ruimen. De premier zei dan ook dat India even belangrijk was voor de Verenigde Staten als de VS voor India, hetgeen de leiders van de welvarendste en militair sterkste macht ter wereld wellicht vreemd in de oren zal hebben geklonken. dat Soeharto slechts behoeft te rapporte ren wat hij reeds heeft gedaan. „Alle be sluiten van saudara Soeharto zijn dus wettig, want de president heeft hem niet gevraagd tevoren met hem overleg te plegen. En automatisch" aldus het schrijven „is het dus de plicht van saudara Soeharto zich alleen verantwoor delijk te voelen tegenover het volk bij het vervullen van zijn taak, die hem door de president, ook namens het volk, is ge geven. In Djakarta bedrijft men zo landelijke politiek. Actie-comité's rijzen als padde stoelen uit de grond. Er zijn nu, na de eer ste de „kami" van de studenten en de „kappi" der scholieren de „kawi" van de vrouwen, de „kagi" van de onderwij zers, de „kasi" van de academici en als laatste het actiecomité van de en trepreneurs, de „kapni", onder leiding van mr. Hasiboean, de man die enige tijd geleden Soekarno's uitdaging aannam om de Indonesische economie in een pe riode van enkele maanden weer in het goede spoor te brengen. Bedankt voor Leek J. P. Dondorp t« Enschede; - voor Wagenborgen G. H. Ger ritsen te Nieuweroord; - voor Papendrecht J. F. ter Hart te Valkenswaard. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Scheveningen M. C. Ta- nis te Barendrecht. Chr. Geref. Gemeenten Beroepen te Werkendam H. J. C. H. In de ouderdom van 88 jaar is in Utrecht overleden dr. H. Stoel, emeritus-predikant van de Nederlandse hervormde kerk. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Velsen-N. (toez.) A. J. v. d. Linden te Greil c.a.; te Gouda (vak. H. v. d. Akker) W. F. Kuyl te 't Woud; te Scher- penzeel (Fr.) en te Spijk (Gr.) De Voort man te Nieuwolda; te Delft (vak. L. Vroegindewey) A. Gooijer te Wezep. Aangenomen naar Oudenbosch c.a. L. A. Nagtegaal legerpred. te Ede; naar Groesbeek J. H. Schellingerhout te Mar- kelo; naar Jutrijp-Hoomerts A. J. van Binsbergen te Opperdoes c.a., die bedank te voor Ouderkerk a/d Amstel. Bedankt voor Oude Tonge H. J. de Bi« te Alblasserdam. Geref. Kerken Bedankt voor Ede (vak. J. A. v. d. Peppel) E. J. Duursema te Maassluis. Examens: aan het zendingsseminarie te Baarn slaagden voor het zendingsexamen mej. J. T. de Jong te Zeist en de heer W. Jurg te Hoogeveen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Carman (Manitoba, Can.) J. Strating te Alkmaar. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Boskoop J. P. Versteeg te Wormerveer. Geref. Gemeenten Beroepen te Oudemirdum H. van Gilst te Tricht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Bergum W. F. Praas te Nieuwvliet. Baptisten Gemeenten Aangenomen naar Delfzijl S. J. Zijlstra te Eindhoven. De raad der protestantse theologische faculteit te Brussel heeft tot hoogleraar benoemd dr. G. van Leeuwen, president directeur van de Heldringgestichten te Zetten. Dr. Van Leeuwen, die deze benoe ming heeft aanvaard, zal te Brussel college geven in de nieuwtestamentische vakken en de systematische theologie. Dr. Van Leeuwen is de opvolger van prof. dr. A. J. Bronkhorst, die benoemd is tot gewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Westerschelling D. Voort man te Nieuwolda; te Waddinxveen (vak. J. R. Cuperus, toez.) J. C. Schuurman te Schoonhoven; te Poortvliet C. P. van As- senbergh te Hedel. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen (vak. A. Ver schoor) J. Niemantsverdriet te Rotterdam- Lombardijen; te Dokkum (5e pred. pl.) L. L. v. d. Vliet, laatstelijk predikant bij de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) van Groningen-noord. Bedankt voor Gramsbergen W. J. da Ruiter te Harkema-Opeinde. EXAMENS EINDHOVEN. Ir. M. M. P. Janssen is gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschappen op proefschrift: „Reactie diffusie in het systeem nikkel-alumini- um". Promotor was prof. dr. G. D. Rrieck. UTRECHT. De heer F. H. L. Beyaert uit Utrecht is op een proefschrift getiteld „Gedragsbeoordeling in het psychiatrisch ziekenhuis" tot doctor in de geneeskunde gepromoveerd. Promotor was prof. dr. J. H. Plokker, gewoon hoogleraar in de psy chiatrie. Amsterdam, (Gem. Un.). Doctoraal ex amen natuurkunde M. J. v. d. Wiel (cum laude) (Amsterdam), C. W. Lamberts (Amsterdam). Doctoraal examen schei kunde mevr. E. v. d. Tempel-Visser (Am stelveen). Doctoraal examen biologie mevr. G. M. W. v. d. Kamp-Hilt (Leeu warden), J. P. Overdulve (Amsterdam). Doctoraal examen farmacie mej. E. G. M. Kimman (Amsterdam). Kandidaatsexa men wiskunde en natuurwetenschappen P. Koch (Haarlem), H. T. te Beek (Haar lem). Doctoraal examen psychologie: mevr. H. K. Kohnstamm-Beeuwkes (Am sterdam), J. C. Hoos (Haarlem). Eindhoven. Doctoraal scheikundig# technologie: J. A. C. van den Beemt (Til burg), A. H. W. M. der Kinderen (Eind hoven), H. P. J. van Nunen (Helmond, W. J. M. Pieters (Bloemendaal), H. J. Pool man (Den Bosch) en W. H. Rulkens (Swalmen) met lof. UTRECHT. Doctoraal rechtgeleerdheid: mej. M. L. Haardt (Wassenaar). Docto raal geneeskunde: de heren J. J. Manni (Apeldoorn), C. G. Schaper (Utrecht), F. F. de Bruijne (Utrecht), A. R. M. Mour- mans (Utrecht), J. E. Oglend (Utrecht), mej. C. H. Versteegh (Geldermalsen), mej. E. J. M. Visser (Hilversum). Doctoraal Engelse taal- en letterkunde: A. J. M. M. van Aken (Haren). Doctoraal Franse taai en letterkunde: M. H. Dols (Sittard). Doc toraal sociale geografie: P. J. van der Werff (Den Dolder). Doctoraal fysische geografie: G. M. J. M. Breukers (Sittard). Dierenarts: M. P. Kwakenaar (Leider dorp), J. H. van Setten (Utrecht). Arts: H. Brouwer (Utrecht), mej. A. A. M. Nef- kens (Amersfoort). Leiden. Doet. farmacie mej. C. A. M. Verwater (Leiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15