Stalin op partijcongres niet in ere hersteld Demonstraties in Saigon TOB Felle campagne ontluistert Soebandrio Parijs trok subsidie in Spoorwegstaking in Amerika Gevaarlijk „Mug"-proces begonnen c J LINE Van dag tot dag niet meer Wel aandacht voor zijn verdiensten Lidmaten ramrn DONDERDAG 31 MAART 1966 IS t Lenin Het gekke is dat je nooit denkt aan vakantie in Engeland. Maar nu je er snel en goedkoop met de Tor Anglia heen kunt varen (en je auto mee!) is het een belevenis der erkende reisbureaus. Tor Line - Rij-op/rij-af ferrydiensten tussen Amsterdam, Engeland en Zweden Onverklaarbare moord in Groot-Brittannië Geen Europa-conferentie Milaan in opwinding L. Het VARA-bestuur maakt dodelijke •rnst met zijn toezegging, een afkoelings periode in stand te houden in de rancu neuze kwesties van Amsterdamse pro vo's en politie. Er zullen veel mensen blij zijn dat hun afkeer van „Zo is het..." met een doeltreffende nekslag aan het pro gramma „Zo is het..." wordt bevredigd. Anderen zullen, zelfs afgezien van hun oordeel over de kwaliteit van dit program ma, zich bezorgd afvragen of dit de ma nier is waarop in ons land voortaan zal worden afgerekend met uitingen van on genoegen en satirische hekel. De vraag of deze gang van zaken een vooruitgang is in algemene zin, overheerst de vraag of „Zo is het..." in welk opzicht ook ge nietbaar was. Het antwoord zal moeten luiden, dat de omroepen in ieder geval zeer beïnvloed bare instituten zijn, die beschikken over een communicatiemiddel dat verre van betrouwbaar moet worden geacht. De fel le tegenstanders van alles wat „Zo is het..." deed zullen niet mogen verwach ten dat de satire in de toekomst in vrij heid kan worden gehanteerd, zelfs niet ten bate van dingen die zijzelf zo graag be pleit zouden willen zien. Het is te hopen dat de VARA en ook de andere omroepen zo verstandig zullen zijn voortaan maar af te zien van satirische rubrieken, vóór of tegen wat dan ook. Ne derland is er niet rijp voor, zeker niet voor slechte, maar voor een héél goede waarschijnlijk evenmin. (Van onze correspondent) MOSKOU. Het Russische partij congres was één dag oud, toen voor het eerst de gevreesde naam Stalin ter sprake kwam. Maar ondanks het al op de openingsdag geregistreerde scherper geworden accent in partij en binnenlandse politiek, heeft zich in aansluiting daarop niet de ontwikke ling voorgedaan waarvoor menige waarnemer, die de stalinistische gees ten al uit hun graftomben meende te zien klauteren, vreesde. „Het is mode om in het politieke leven van ons land te speuren naar elementen van het zogenaamde stalinisme", zei gis teren de Moskouse partijchef Jego- ritsjev. „Maar een terugkeer tot de persoonlijkheidscultus en het ver zaken van de leninistische partijnor men zal nooit plaatshebben". Deze uitlating, evenals de verwijzing naar het twintigse partijcongres, waarop in het jaar 1956 onder Kroesjtsjevs lei ding de destalinisatie werd ingezet, is een duidelijk teken dat ook de huidige Rus sische leiders geen rehabilitaite van Sta lin wensen. Door het aansnijden van deze kwestie komt de vraag naar voren hoever nu de voorgenomen correctie van de Sovjet-geschiedenis zal gaan. Jego- ritsjev's bijdrage aan de discussie kan wat dit betreft de richting hebben aange duid. De positieve beoordeling van bepaalde prestaties in Stalins tijd in het bijzon der de industrialisering en de in de oorlog geboekte successen houden allerminst ook een goedkeuring van de stalinistische Twee feiten bepalen de status van de heer Koekoek als beginnend oppositielei der op dit moment: zijn bizonder geslaag de televisiereclame van gisteravond in de vorm van een suggestieve film van Kiersch, en zijn jammerlijke figuur in het debat over de melkprijs in de Kamer. Het komt ons voor dat tegenstrijdige verschijnselen van deze aard voorlopig voortdurend de status van de heer Koe koek zullen blijven begeleiden. Aan de ene kant een innemende en bijna emotionele indruk van de mens Koekoek op het ont vankelijke publiek, aan de andere kant zijn onophoudelijk falen tegenover door gewinterde en zeer deskundige lieden als minister Biesheuvel. Zijn „image" (een vreemd, maar on vervangbaar woord) wordt op deze wijze wankel en kwetsbaar, maar tegelijk een bron van onverwachte reacties. De volksverbeelding kan zich niet aan de nei ging tot sympathie voor deze „boer tussen heren" onttrekken. Dat is geen massa domheid, noch fascisme of negativisme, maar doodgewoon de sympathie voor een beminnelijk man die een Don-Quichotteri ge rol speelt. In zijn figuur ziet een groot deel van het publiek zichzelf, zoals het voortdurend gewikkeld schijnt te zijn in een strijd met bureaucratie en super-des kundigheid, die zijn eenvoudige zorgen en vrezen platslaan zonder er hem van te verlossen. Het publiek is op zijn hand daar is moeilijk een redelijk tegenargument voor te vinden. En als nu vandaag de balans zou moe ten worden opgemaakt, zou de schitteren de Kamer-zege van minister Biesheuvel waarschijnlijk toch omhoogwippen door het contra-gewicht van dat boeiende Koe koek-filmpje voor de televisie. Waarom? Een nuchtere analyse is onmogelijk. Zelfs de vloekende fotograaf van een groot och tendblad, die een geposeerd plaatje „in Koekoeks belang" wilde maken en koeltjes werd afgewimpeld, verzwaart de schaal voor Koekoek aanzienlijk, ofschoon het •en simpel voorvalletje was dat politiek gezien geen enkel belang had. De deskundige, eerlijke, hardwerkende en goedbedoelende politici tegenover hem zullen het nog wel enige tijd heel zwaar hebben. De volgende verkiezingen zullen, net als voorheen, geen zaak van redelijk heid en hoge intelligentie worden. De slag van de koekoek in het vage ge boomte boeit nu eenmaal meer dan het geperfectioneerde orkest op het decoratie ve podium, dat de gewone man nauwelijks durft te naderen. SAIGON (AP) Honderden Vietname- zen zijn vanmorgen op de centrale markt van Saigon bijeengekomen om te demon streren tegen de regering. Ze droegen spandoeken met teksten als „weg met de Amerikaanse obstructie", „strijd voor on ze soevereiniteit" en „Amerika wij willen vrienden, geen bazen.Vietnam behoort al leen aan Vietnam". De demonstratie rich ten zich vooral tegen de regerende gene raals. Er wordt gevraagd om een rege ring van burgers. Een groot deel van de menigte bestond uit studenten en scholieren. Boeddhistische jongeren hadden de leiding. Van de 12.471.000 leden van de Rus sische communistische partij is 37.8 percent arbeider. Het percentage boe ren is 16,2. De grootste groep wordt met 46 percent gevormd door „kan toorbedienden en anderen." In de af gelopen vijf jaar heeft de partij haar aantal leden met ongeveer 50 percent uitgebreid om de basis van de partij te verbreden. In drie jaar zijn 200.000 leden uit de partij verwijderd om vele redenen, waaronder „het misbruiken van het lidmaatschap voor persoonlijke oog merken, verduistering, alcoholisme en onwaardig gedrag in het particuliere leven." Toetreden tot de partij is moeilijker gemaakt om „ideologisch onvolwasse- nen" te weren. terreurmethoden in, al zullen die in de toekomst niet meer in dezelfde mate als in Kroesjtsjev's dagen worden becriti- seerd. NU AL openbaart zich zo de politieke lijn, die men voor de toekomst denkt te trekken. Geen huldebetuigingen, maar ook geen demonisch beeld van de overle den dictator. Wat men wenst, schijnt een soort positieve ontinuïteit in de geschie- nis te zijn, die men ter ondersteuning van de autoriteit der huidige leiders no dig heeft. Men grijpt echter niet serieus terug naar Stalin, maar over diens hoofd heen naar de schepper van de Russische macht, Le nin. Met een beroep op Lenin wordt te rugkeer aanbevolen tot enkele situaties, zoals die onder Stalin bestonden, zoals het partijpresidium dat weer politburo moet worden en de eerste secretaris der partij, die de titel secretaris-generaal dient te krijgen. Voor buitenstaanders mag deze woor denstrijd, die in de machtsverhoudingen geen verandering behoeft te brengen, wei nig te betekenen hebben. Voor de in deze zaken zo gevoelige communistische poli tiek is beslist geen sprake van een bete kenisvol gebaar. Er is, in tegenstelling tot tal van andere voorgestelde hervor mingen, hier geen sprake van een „ont kroesjtsjevisering", maar evenmin van een echte „ont-stalinisering". Stalin heeft gedurende bijna zijn gehele ambtsperiode de titel secretaris-generaal gedragen en die pas kort voor zijn dood afgeschaft. Er wordt een poging gedaan het door Kroesjtsjev tot een witte vlek gemaakte stalinistische verleden weer in houd te geven. Advertentie De Tor Anglia ïs de nieuwe rij-op/rij-af kelijk van de lengte - 45.- tot 92.-. ferry, die elke zaterdagmiddag van de Nadere inlichtingen hij Coenhaven in Amsterdam naar Enge- de generaal agent land vertrekt. U bent dan in Immin'g- -fAmsterdam Ferry ham, vlakbij de mooiste vakantiege- Agenturen bieden van Engeland, De prijs van een overtocht is verrassend laag: voor 38.- kunt u al mee. Uw auto vraagt - afhan- Pr, Hendrikkade 108. Amsterdam) of bij één (Van onze correspondent) DJARKARTA De ontluistering van Soebandrio is in de Indonesische pers goed begonnen. Volgens het weekblad Tresakti zal hij binnenkort voor de Bij zondere Hogere Krijgsraad verschijnen. Hetzelfde zou het geval zijn met Omar Dhani, de voormalige luchtmachtcom mandant, die nog in de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh is. maar door de luchtmacht zou worden gehaald. Soebandrio is, onder meer, fel aange vallen in een lange open brief van de politieke gevangene Boeng Tomo aan pre sident Soekarno. Boeng Tomo, die er de president eerst aan herinnert, hoe zij zich samen zich vroeger hebben ingespan nen voor Indonesië's onafhankelijkheid, wijst er op dat de „salon politicus" Soe bandrio in die dagen al niet deugde. „Wij beschouwden Soebandrio als een reactio nair en zijn optreden leidde er bijna toe dat hij als spion voor de Nederlanders zou worden gearresteerd". Boeng Tomo's brief is slechts een on derdeel van een campagne. In de week bladen Trisakti en Ampera is, bijvoor beeld, geschreven over het telegram, dat op 1 oktober op Sumatra arriveerde, bestemd voor Soebandrio, maar dat in handen kwam van de regionale legercom mandant. Het telegram luidde: „alles verloopt volgens plan. De Revolutionaire Raad is reeds gevormd. Gaarne verdere instructies". LONDEN Aan de rand van een bos in het Britse graafschap Essex is het lichaam gevonden van de 41-jarige me vrouw Agnes Standing, de vrouw van een hoofdinspecteur van politie. Zij is ge wurgd nadat zij met een automobilist was meegereden op weg naar haar echtgenoot met wie zij in een café had afgesproken. Het lijk was kennelijk uit een auto ge gooid. Van een poging tot aanranding is geen sprake geweest. (Van onze correspondent) BONN. Weinig elegant, maar teke nend voor de huidige gespannen situatie tussen de Bondsrepubliek en Frankrijk is een besluit van de Franse regering om voor het eerst in acht jaar van vreed zaam overleg de nodige geldmiddelen te onthouden aan de Franse deelnemers van „de IX (Duits-Franse conferentie". Deze conferentie is een onderdeel van de werkzaamheden van de „Duitse raad van de Europese beweging" en heeft tot doel politici van uiteenlopende richtingen voor een gesprek bijeen te brengen. Een dergelijke organisatie bestaat ook met de Britten. De conferentie zal niet door gaan. De Franse regering wilde aanvan kelijk alleen de reis van gaullistische po litici subsidiëren. Daartegen rees in Duitsland bezwaar. tfwwwlftA/ll|Alt||||/VI/||WirWlAAA»WWIftlWWWIftAIWWW >#WWWWW%#WWWWW^VVWWWWVWVWVWI#\AAAAAA#VWWIAA/ CLEVELAND (AFP) Achtduizend machinisten en stokers in de Verenigde Staten zijn woensdag onverwacht, met toestemming van de vakbond, in staking gegaan. Zij zijn ontevreden over de ver anderingen in het werkschema als gevolg van de inkrimping van het personeel en de overgang van kolen op olie bij de spoorwegen. De vakbond heeft opdracht gegeven ervoor te zorgen dat het vervoer dat in het belang is van de nationale vei ligheid, doorgang vindt. Men wil door de staking de werkgever dwingen te onderhandelen over een ver betering van de beroepsopleiding. Geen enkel element van levenservaring kan, dunkt mij, de geharde volwassene zó plotseling en overrompelend week maken als een confron tatie met zijn schooltijd. Niet, dat die tijd zo zalig is als Oudhollandse dichters hem bezongen, bijvoorbeeld in het epos dat de geneugten beschrijft van het glijden van jongenskielen om schoud'ren, want ik meen te moeten be twijfelen of de jeugd niet een van de volksgroepen is die het meest gekweld en geprangd wordt. En vooral op school wordt veel geleden meer dan de volwassene zich meestal herinnert en zeker meer dan ouders te weten komen. Aan de andere kant is de school het kleine paradijs der verrassinkjes en minimale vreugden niemand immers dan een onderwijzer of school juffrouw verstaat zó de kunst, een kind blij te maken zonder onkosten. Het helpen oprui men na schooltijd wordt, wonderlijk genoeg, als een soort van voorproef der he melse zaligheid ondergaan, ofschoon het in feite onbe taalde kinderarbeid is. Maar dat is juist die curieuze kunst: het opleggen van karweitjes onder suggestie dat het een lotje uit de loterij is. Ik herinner me dat wij op de lagere school een onder wijzer rijk waren die erin slaagde, ons veertigen een week lang als bezetenen te doen opzitten en leren, alleen maar door zijn belofte dat hij zaterdags tegen het einde van de ochtend zou vertellen over Old Shatterhand. De duivelse kerel liet ons dan ook die zaterdagochtend nog eindeloze sommenslierten maken, tot hij eindelijk eindelijk onder doodse stilte plaatsnam op de voorste bank met de rug naar het bord en begon. Het was dan al bij voorbaat zo stil, zó stil in de klas dat zelfs Old Shatterhand niet ongehoord over de speel plaats zou hebben kunnen sluipen. Met fluisterende stem begon de verteller ons het landschap van de prairie te beschrijven, ieder takje en grassprietje vermeldend, benevens het ge dierte en ongedierte dat zich de plaats der handeling ^op^ voortbewoog. Dan kraakte een takje er viel een schaduw tussen het kreupelhout en dan ging onveranderlijk de bel. Wij kwamen nooit toe aan een gebeurtenis, hoe klein ook, die enig uitzicht op de gang van zaken opende en toch zaten we iedere zaterdagmor gen trillend van spanning te wachten tot „meneer" zijn been over de voorste bank tilde en geheimzinnig in de verte begon te staren. Eens moet zijn horloge voorgelopen hebben, want hij kwam ondanks wanhopige uit weidingen onvermijdelijk aan iets dat op een voorval leek, maar toen zei hij tien keer achtereen langzaam en bijna onhoorbaar: „En wat denken jullie dat er toen gebeur de tot de bel hem uit zijn lijden verloste. In diezelfde klas hing een kleurige wandplaat, waarop een belegerde stad uit de Mid deleeuwen was afgebeeld. De tekenaar had met angstvallige nauwgezetheid de aanvals wapenen getekend, waarover men in die armoedige techni sche dagen beschikte: de rij dende houten torens, de blij de, de slinger en de kruis bogen. Op de voorgrond stond, groot en machtig, de blijde, als het toppunt van vernuft en geweld uit die dagen. Een houten geval waarmee door middel van spankracht grote steenbrok- ken over de muren van de stad konden worden geslin gerd. Deze wandplaat leverde stof voor gezellige en boeien de lessen. De ridders in hun maliënkolders, de bepantser- de paarden en de massa voet knechten met hun woud van hellebaarden boven hun hoof den openden de sluizen van romantische verbeeldings kracht, al werd die meestal danig getemperd door de reeksen geestdodende jaartal len die erbij van buiten moes ten worden geleerd. Het leed van de kleine, bebrilde jongen die enkele banken achter mij zat en een knobbel voor cij fers had, maar een deuk voor geschiedkundige samenhang, moet onbeschrijfelijk zijn ge weest. Hij kende alle jaartal len van voor, tijdens en na Christus tot aan de dood van De Gebroeders De Witt uit zijn hoofd, maar wist geen enkel historisch feit te ont houden dat erbij hoorde. Hij schreef in zijn opstel dat Bo- nifaeiusin Dokkum werd doodgeschoten en was zich niet bewust van enig anachro nisme toen de onderwijzer sarcastisch vroeg of het met een revolver danwel een luchtbuks was gebeurd. Het arme jongmens wierp een wanhopige blik in zijn ge schiedenisboek, bespeurde daarin de tekening van de vermoorde heilige vóór diens dodelijk ongeval, en zei: „Met de kruisboog", om althans enigszins in de stijl van het geloof te blijven waarvoor de prediker zijn leven had gegeven. Hij was dezelfde hardleerse stijfkop die na een uitvoerige les over de werking van de „blijde" zijn vingertje opstak en vroeg, of het niet gevaar lijk was om zomaar zware brokken steen midden in een stad te slingeren. Ook toen werd hij door de hele klas onder leiding van de onder wijzer schaamteloos uitge lachen, maar was het zo'n vreemde vraag? Uit de vrolijke reactie van zijn jeugdige omgeving bleek, dat zelfs op die prille leeftijd reeds het doodsgevaarlijke van geschiedenis volkomen zonder protest wordt aan vaard. Geschiedenis is gevaar lijker dan wat ook op de wereld. Op school wordt wel nadrukkelijk les in verkeers veiligheid gegeven, maar hoe men levend en een beetje vei lig door de geschiedenis heen moet komen, leert men er niet. Men leert, dat geschie denis bestaat uit het specta culair doden van anderen, en hoe opvallender en massaler het geschiedt, hoe belangrijker het daarbijbehorende jaartal wordt. Het is eigenlijk verbazing wekkend dat de meeste wand platen op school met doden te maken hadden. Ik herinner mij een kostbare gravure in de kamer van het school hoofd, waaronder gedrukt stond: „Michiel de Ruyter blaast, dodelijk getroffen, de laatste adem uit in de armen van zijn mannen." Die man nen trokken daarbij gezichten alsof de hemel was ingestort. Maar achteraf bekeken had den zij zoiets kunnen ver wachten. Het is immers doods gevaarlij k om met zeilschepen op volle zee te gaan schieten en beschoten te worden. Er had redelijkerwijs beter onder kunnen staan: „Dat komt ervan." „Dat komt ervan" stond echter onder een heel andere wandplaat, waarop men de beroemde vaderlander Corne lls zag afgebeeld, die een Glas Had Gebroken, Voor Aan De Straat. Het bebrilde jongetje van daarnet zou met alle recht en reden hebben kunnen infor meren wat nu eigenlijk ge vaarlijker is, het balspel be oefenen op de stoep of de halve natie op schepen erop uit te sturen om een andere halve natie in de grond te boren. Het resultaat van deze toch wel zeer merkwaardige maatschappelijke scholing is nu, dat wij een mensheid krij gen die voorzichtig over steekt, niet voetbalt op straat en niet met vreemde mannen meegaat die snoepjes beloven, maar volledig bereid is om in het internationale grote spel uiterst gevaarlijk met bom men en raketten om te springen. Eerlijkheidshalve moet ver meld worden, dat er ook een wandplaat hing van Hugo de Groot. Men zag hem het been tillen over de rand van een enorme boekenkist en die verdwijntruc had in ons ge schiedenisboek een eigen jaar tal, waaruit de belangrijkheid ervan duidelijk bleek. Er vie len géén doden bij, wat een uiterst zeldzaam verschijnsel ten aanzien van jaartallen moet heten. Wat weten u en ik van deze Hugo? Hij ontsnapte in een boekenkist. Als hij dat spits vondige idee niet zou hebben gehad, zouden wij zijn bestaan nooit vernomen hebben. Ik kan mij namelijk moeilijk een wandplaat voorstellen met het onderschrift: „Hugo de Groot, die had kunnen ont snappen in een boekenkist maar niet op die gedachte kwam." En toch heeft deze Hugo ons leventje in inter nationale zin zeer sterk be- invloed en een stuk minder onveilig gemaakt, door het progressieve denkbeeld van „De Vrije Zee" te ontwikke len, te opperen en aanvaard baar te maken. En daarmee had de boekenkist geen jota te maken. Mensen als Hugo de Groot, Bonifacius en vele anderen zijn vermeld in de geschiede- eer te rlat 1 nisboeken zonder de eer ontvangen voor het feit, dat zij pacifisten waren. Waarom is toch het doen vloeien van bloed, het ontsnappen of ge vangen worden, het sterven in de armen van medestrijders of het veroorzaken van ge vaar in stad, land en ter zee een jaartal waard, terwijl het proberen om die narigheid te voorkomen of te genezen niet als heldendom op schoolwand- platen staat? Ik heb vernomen dat daar in kentering gekomen is, zo dat op sommige scholen inder daad de maatschappijleer wordt beoefend aan de hand van grote voorbeelden uit de geschiedenis: Erasmus, Stre- semann, Schweitzer, Curie, Ghandi, terwijl op wand platen hun gezichten staan afgebeeld of de instituten die met hun idealen te maken hadden: het Vredespaleis, het UNO-gebouw, de ziekenhuis vestiging te Lambarene. Een onderwijzer is op dat idee ge komen en het is niet verwon derlijk, want juist onderwij zers zien de nieuwe genera ties onder hun handen van daan uitstromen in de wereld en zij kennen die wereld als de onveiligste plaats van het ganse heelal. Een gevaarlijke wereld, on danks zebrastrepen en stop lichten veel gevaarlijker dan de jaarlijkse dodencijfers onthullen, en gevaarlijker dan zij eigenlijk zou kunnen zijn. Het bebrilde jongetje is groot geworden en leeft er gens tussen de gevaren, die hem vertrouwd zijn. Hij had een knobbel voor rekenen en een deuk voor feiten, maar ik denk toch dat hij een pacifist is gebleven zoals hij vroeger al was. Zo'n man die ook in onze moderne dagen met bul derend gelach begroet wordt als hij vraagt: „Is dat niet erg gevaarlijk dat gooien van bommen op woonstreken en zo en dat gedoe met raketten en atoomkoppen, en dat pra ten over de eerste klap en waarom lachen jullie eigenlijk zo hard?" (Van onze correspondent) Rome Onder enorme publieke be langstelling is gisteren in Milaan het pro ces begonnen tegen de drie zeventienjari ge redactieleden van het schoolt)laad,ie „de Mug", die het hebben bestaan in hun blad te schrijven over de sexuele voorlichting aan de jeugd en het ge slachtsleven, onderwerpen die in Italië taboe zijn. Het is, zoals wij in een vorig artikel al hebben geschreven, allemaal keurig behandeld, compleet met een en quête onder de leerlingen van de school (het vermaarde lyceum „Parini"). Dat neemt niet weg dat vele ouders zo waren geschokt dat zij hun kinderen van de school wilden nemen en er dus zelfs een proces is begonnen tegen de twee redacteuren en de redactrice. Het was gisteren bijzonder rumoerig in de rechts zaal. Het openbaar ministerie heeft er de nadruk op gelegd dat de redactrice, die zich tot dusver heeft weten te onttrekken aan een lichamelijk onderzoek, dat alsnog moest ondergaan, omdat de wet dit voor schrijft. Haar mannelijke collega's zijn wel lichamelijk onderzocht. Een speciaal voor de gelegenheid be ëdigd medicus zou het meisje moeten on derzoeken, hetgeen het openbaar ministe rie ook in het belang der beklaagden acht te, omdat zo zou kunnen worden aange toond of zij al dan niet als gevolg van geslachtsziekten ontoerekenbaar moeten worden geacht. Deze redenering wordt gebruikt in een stad die voor een van Italiës modernste doorgaat en het is vooral deze anachronis tische situatie (gebaseerd op een wet van 1933) waardoor het proces zo grote be langstelling heeft gekregen. De vader van het meisje denkt er niet over zijn doch ter wegens deze verdachtmakingen te la ten onderzoeken. Mislukt. Woensdagavond is op Kaap Ken nedy de lancering van een Atlas-raket, die een astronomisch observatorium in een baan om de aarde moest brengen, mislukt. De motoren stopten enige se conden nadat zij waren ontstoken. Afgetreden. President Heloe van Libanon heeft woensdag het ontslag aanvaard van eerste-minister Rasjid Kerameh. De president verzocht premier Kera meh en zijn regering aan te blijven tot een nieuwe regering zal zijn gevormd. Bezoek. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, zal van 31 mei tot twee juni a.s. een bezoek aan Finland brengen. Kwalijke grap. Het schijnt, dat de aan de Ierse kust gevonden cilinder met de woorden „Thresher radioactief ge vaarlijk" niet afkomstig is van de in 1963 gezonken Amerikaanse kemduik- duikboot Thresher. Men krijgt de in druk, dat er een kwalijke grap is uitge haald. Malta. Premier dr. Borg Olivier van Malta, lid van de Nationalistische Par tij, is zeker van een meerderheid in het nieuwe parlement van vijftig leden. Toen ruim de helft van de 161.000, in de algemene verkiezingen uitgebracht® stemmen, was geteld, voorspelden po litieke waarnemers, dat Olivier op 28 zetels zal kunnen rekenen en Dom Min- toff van de Maltezer Arbeiderspartij op 22. Brand. Nauwelijks twaalf uur nadat het in gebruik was genomen is in de haven van Bremen het eerste drijvende qua rantaine-station voor tropische dieren uitgebrand. In de vlammen kwamen vijf antilopen en vijf gazellen uit Tsjaad, alsmede vier waterbokken uit Egypte om. Pide-man. Een Spaanse speciale rechter die een onderzoek instelt naar de moord op de Portugese oppositieleider Delgado heeft opdracht gegeven tot de arrestatie van Antonio Semedo, die hij identifi ceerde als een lid van de Portugese politieke politie (PIDE). Vasten. Een Amerikaanse vrouw in Vati- kaanstad zal veertig dagen lang vasten. Ze bidt dagelijks in de Sint-Pietersbasi liek. Het is de 44-jarige Ruth Frank Rosenwald die paus Paulus wil bewegen in Genève een conferente over Viet nam bijeen te roepen. Stevig. Amerikaanse geleerden zijn na een grondige analyse van de door het Russische ruimtevaartuig Loena-9 op de maan genomen foto's tot de conclu sie gekomen dat de maanbodem stevig genoeg is om erop te kunnen lopen. Bende. De Westduitse justitie heeft mee gedeeld dat twee Duitse leden van een internationale autosmokkelbende zijn gearresteerd. Sedert 1964 heeft de ben de ruim 200 in West-Duitsland gestolen personenauto's naar het Midden-Oosten overgebracht. De arrestaties werden verricht in Stuttgart en de Libanese stad Tripolis.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3