Spreiding is broodnodig voor de recreatie in Zeeland Kuststrook zit mudvol Tafeltennisstrijd van Hoogovens Tor Anglia morgen voor het eerst in IJmuiden Dertig inbraken in Rotterdam opgelost Gemachtigde van Berkelse arts heeft klachten Aanrander van 15 jaar „Zet punt achter deze loonpolitiek" Lange Nieuwstraat 415 IJmuiden maminette maminette maminette maminette maminette maminette maminette maminette mamïriette maminette DONDERDAG 31 MAART 1966 (Van onze correspondent) Zeeland zit wat omhoog met de recreatie. Niet omdat er geen strand- ruimte genoeg is, of omdat men de recreërende massa niet wil, maar waar moet je ze laten? En hoe komt de stroom bumper-aan-bumper voortsuk kelende automobielen zonder mankementen aan de kust of aan de water- sportcentra? De VVV's sturen radiowagens de steden in om kamers los te praten, de middenstanders sturen protest- en initiatiefbrieven voor een zwaardere rijksweg 58, de gemeentebesturen buigen zich met verhitte kop pen over alweer een nieuw structuurplan. AN MB-voorzitter: De lente heeft een luchtig-inspirerende rol gespeeld in de charmante kollektie meisjeskonfektie, die Maminette U dit voorjaar presenteert. Pril en ontwapenend, verfijnd-modieus en zó veelzijdig inter nationaal, dat uw dochter op de Champs Elysées en in Hyde Park aantrekkelijk opvalt. Kom nu naar Maminette - speciaalzaak voor moeder en kind - want ook üw dochter is Maminette waard. Let op - er is in elke stad maar één speciaalzaak, die het kwaliteitspredikaat Maminette mag voeren. :l V v.. lies van de mosselverwatering, heeft als eerste gemeente het recreatiebeest bij de horens gevat. Het heeft een bestemmings plan ontworpen voor 60.000 inwoners en200.000 toeristen. De tien kilome ter kust zullen voor het vermaak van de ze mensen geschikt worden gemaakt. Dit jaar begint men er mee. Langs de Westerschelde, een stroom zonder stranden, moet in de toekomst de dijkrecreatie wat opgeschroefd worden. Al leen stuit dat nogal op wat bezwaren van Rijkswaterstaat. Verschillende gemeen ten in de „zak" van Zuid-Beveland hebben echter voor dat doel kamperterreinen la ten aanleggen. Tijdens het komende weekeinde zal de dr. Prinsenhal te Heemskerk het strijdto neel vormen van enkele jaarlijkse tafel- tennisevenementen. De commissie voor bedrijfsontspanning van Hoogovens houdt op zaterdag 2 april het 11e CVB-tafelten- nistoernooi, waaraan zowel door leden als niet-aangeslotenen bij een NTTB-ver- eniging kan worden deelgenomen. Na af loop van de achtkampen staat nog een speciaal juniorentoernooi op het pro gramma. Voor beide toernooien bestaat een redelijke belangstelling. Zondag 3 april houdt de afdeling Kennemerland van de NTTB in de sporthal het traditionele 8-sterrentoernooi en de achtkampen voor de diverse klassen. In het Hoogoven-toernooi gaat de mees te belangstelling ongetwijfeld uit naar de verrichtingen van de competitiespelers. In de eerste klasse komen de beste spelers uit onze omgeving tegen elkaar uit. Het zijn de Rapidity-spelers R. Voogt, J. Wit tebrood, Alf. Winder, B. Winder en C. Weber, voorts F. de Loor en Th. Kuiper van Hotac en C. Dekker van VTC. Van hem behoort de meervoudige winnaar in vorige jaren, F. de Loor van Hotac, op nieuw tot de favorieten. In de tweede klasse zullen de krachten elkaar al even min weinig ontlopen. Hier strijden M. Bakker en P. Vollaerts van DOKO, G. Borst en J. Mijnen van CTTC, J. Ales van VGZ, A. Stals van Fusia, J. Munne- ke uit Hoogezand en de jeugdige D. Snel van Rapidity om de hoogste c _r. De groep bij de dames is als volgt samen gesteld: G. Zuiderwijk, M. Winder en M. de Goede, allen van Rapidity, A. C. de Waal, A. van Keulen, M. van Veen en L. de Nijs van VTC en P. Borst van CTTC. Morgenochtend omstreeks zeven uur zal de nieuwe veerboot „Tor Anglia" van de Zweeds-Nederlandse maatschappij Tor Li ne, die een veerdienst gaat onderhouden tussen Gothenburg in Zweden, Imming- ham in Midden-Engeland en Amsterdam, voor het eerst in IJmuiden arriveren. Het 7500 ton metende schip, dat 980 passa giers en 300 auto's kan vervoeren, is het snelste dat ooit de Noordzee heeft beva ren. Het vaart in dertien uur van Am sterdam naar Engeland en in 24 uur van Engeland naar Zweden. Er bestaat een geweldige belangstelling voor de nieuwe veerdienst tussen de drie landen. Meer dan 28.000 passagiers hebben al voor een van de overtochten geboekt. Op 2 april maakt de „Tor Anglia" haar eerste reis vanaf Amsterdam. Het woord recreatie heeft in Zeeland een aureooltje gekregen. Men denkt er niet aan het Scheveningenvertier, want dat is allemaal te mondain, maar elke gemeente voelt er wel voor extra te ver dienen aan de mensenmassa, die er toch is. Langzamerhand moet de toeristenge meenschap worden losgeweekt uit de bad plaatsen. Ze moet worden verspreid over de hele provincie, omdat de slaapruimte aan de kust geen absorptievermogen meer heeft. De campings zijn vol. De ge meubileerde kamers zijn vol, de hotels en pensions zijn vol. Maar zes kilometer meer naar het oosten staan zomerhuisjes leeg. De directeur van de provinciale WV J. de Regt, zegt: „Het hele jaar zitten die mensen bij en op elkaar en hebben ze de smoor in. Maar ze gaan geen van al len tien minuten in de auto zitten om er gens op een prachtig kampeerterrein hun tent op te zetten. Ze willen allemaal in de tent de zwembroek aantrekken, en en hoeps over de duinen de zee in stap pen." Onverwachte groei De kuststrook is dus vol. Dat komt in eerste instantie door de volkomen onver wachte groei van het toerisme in Zee land en in de tweede plaats door het (tot voor kort) streven van de gemeentebe sturen aan de kust om de kool en de geit te sparen. De kool is de landbouw, die meteen achter de kust begint en de geit is het toerisme. De provinciale planologische dienst heeft de knoop doorgehakt en een bestem mingsplan voor heel Walcheren vastge steld. In dit plan zijn niet alleen grote kampeerterreinen opgenomen (langs de hele kuststrook), maar ook een rondweg over het voormalige eiland. Die weg moet, aansluitend op de rijksweg en op de weg via de Veersegatdam naar de Ooster- scheldebrug, de doorstroming van toeris tenverkeer met honderd percent versnel len. Ten zuiden van de rijksweg Middel burg-Bergen op Zoom is trouwens een vierbaansweg ontworpen van Vlissingen naar Bergen op Zoom. Het argument van de PPD is, wat het toerisme betreft: „niet het strand, de aantrekkelijkheid of de slaapruimte, maar de wegen bepalen de omvang van het toerisme". Uiteraard stoelt deze dienst haar uitla tingen op cijfers en feiten: de capaciteit van de Zeeuwse wegen in 1980 is vijfdui zend auto's per uur. Omstreeks die tijd komen er gemiddeld 7500 dagjesmensen (veertig percent van het totaal aantal toe risten) naar het strand. Als in elke auto drie mensen zitten, betekent dat een ver keersstroom van vijf uur heen en vijf uur terug. „Dat zal voor de politie wel nacht werk worden", aldus drs. H. Vogel van die dienst. Strand genoeg De ruimte op het strand laat niet veel te wensen over. Natuurlijk is het bij de afgangen in Domburg en Westkapelle vol. Maar iedereen heeft in Zeeland twaalf tot 75 vierkante meter droog zand ter be schikking. In Scheveningen moet de zon- aanbidder het doen met twee vierkante meter. Sinds de Braakman is ingedamd (1952), bestaat er in Zeeland watersportvermaak. Dat opent voor plaatsen, die nooit aan recreatie hadden hoeven denken, nogal Het onderzoek van de Rotterdamse re cherche naar het doen en laten van twee broers uit de Maasstad, die in de nacht van 5 op 6 januari werden gearresteerd na een inbraak bij een juwelier heeft ge leid tot de oplossing van dertig inbra ken, die het vorige jaar in Rotterdam en omgeving werden gepleegd. Ook is nu een 18-jarige kantoorbediende gearres teerd, die bij een groot aantal van deze inbraken betrokken is geweest. De buit van de inbraak bij de juwelier was 18.000,- waard. De overige inbraken leverden het drietal voornamelijk geld, kledingstukken, sieraden, flessen drank, rijwielen en etens waren op. lucratieve perspectieven. De gemeenten aan het Veerse meer bij voorbeeld beijve ren zich in het graven en bouwen van zo groot en aantrekkelijk mogelijke jachtha vens. Wolfaartsdijk heeft er vier, en ze zijn alweer aan een uitbreiding toe. Kam perland en Vrouwenpolder hebben dit jaar voor een verhoging van de capaciteit aan het meer gezorgd. Verder zijn er jacht havens in Kortgene en Veere en komen er havens in Arnemuiden en Kattendijke. Oosterschelde Na de afdamming van de Oosterschelde zal het aantal watersportpunten verveel voudigd worden. In eerste instantie wor den onder meer de oude vissershavens van Yerseke, Bruinisse en Tholen ge bruikt. Yerseke, doodsbang voor het ver- Een Groningse auteur, die zich gemach tigde noemt van de Berkelse arts O., die twee maal tot levenslang is veroordeeld, heeft een klacht ingediend bij de officier van Justitie in Groningen tegen de ge neesheer-directeur van het rijksasiel in Groningen. Dr. O., die destijds werd ver oordeeld wegens moord op zijn vrouw en later wegens moord op een medegedeti neerde, is in augustus overgebracht van de gevangenis in Winschoten naar het rijksasiel in Groningen. Volgens de klacht heeft de geneesheer-directeur van het asiel zijn bevoegdheden overschreden door een voor O. bestemd afschrift te on derscheppen van een aan de koningin ge richt request. Verder klaagt de gemach tigde over een verbod tot corresponden tie, weigering van bezoek en onthouding van studiemateriaal aan dr. O. De politie van Soest heeft een 15-jarige jongen uit Enschede aangehouden die in een bos in Soest een 11-jarig meisje had aangerand. r Het meisje wist de politie een zeer nauwkeurig signalement op te geven, waardoor de jongen spoedig kon worden aangehouden. „Ik meen dat het de hoogste tijd is om een punt te zetten achter deze loonpoli tiek. Met ons verantwoordelijkheidsge voel geloof ik dat een volledig vrije loon politiek mogelijk is en dat daarbij sprake zal zijn van meer evenwicht dan tot nu toe het geval is geweest". Dit verklaarde gisteravond op het NVV-congres in Am sterdam de voorzitter van de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfsbond, de heer M. Zondervan, die nadrukkelijk stelde dat zijn bond destijds bewust heeft gekozen voor meerjarige contracten in de metaal industrie. Wij meenden daarmee een richting in de Nederlandse loonpolitiek te moeten aangeven, die naar volledige vrijheid zou kunnen gaan. De heer Zondervan vond het vervelend, dat nadien de metaal wordt misbruikt, ook door de regering, en dat collega vakbondsbestuurders worden opgehangen aan de metaal en de Philips- contracten. Hij kon zich levendig voorstel len dat anderen thans zeggen: heeft de metaal ons deze kool gestoofd? De heer Zondervan stelde dat zulks nooit de be doeling is geweest. De meerjarige con tracten voor de metaalindustrie en bij Philips pasten in het kader van het stre ven naar een volledig vrije loonpolitiek. Voor een uitgebreid verslag van het NVV-congres met onder meer de rede van NW voorzitter Kloos verwijzen wij naar de pagina economie. u»

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4