„Image" van het IJmuidense visserijbedrijf COR 0LY 'Gans COR 0LY Bromfietsrijders Zoekt U een filmprojector Steeds meer Velsenaren gaan zich bekwamen in de muziek Joyrijden in Beverwijk Havenberichten Motortrawlers van Duitsland Doop „La Libella" Kom kijken, dan weet U meer Piano en blokfluit winnen het van de gitaar i LANGS SLUIZEN EN HAVENS t® dan heeft Foto Gans nieuws voor U film/ foto Voor uw auto, Voor uw bromfiets, Voor uw fiets: DONDERDAG 31 MAART 1966 Twee miljoen Investering en loon Examens Image building Export en deviezen Erkenning Dans, sport en spel ÜP mmym jr (waar ze de tijd voor U nemen) \Kennemerlaan 5 (bij de brug) Arie van der Veer Kerkelijk nieuws Woensdagmiddag werd in Woubrugge de nieuwe vriestrawler „Zee haan" bij de n.v. Scheepsbouwwerf „De Dageraad" te water gelaten. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw C. F. Gouda-Moesman, na mens de opdrachtgeefster, de \Aisserij Maatschappij Batavia n.v. De „Zee haan" wordt geëxploiteerd door de n.v. Visserij-onderneming v.h. J. C. Pronk in IJmuiden, die vorig jaar de „Kemphaan" in de vaart bracht, eveneens gebouwd in Woubrugge, vrijwel geheel een zusterschip van de „Zeehaan". De „Zeehaan" wordt een moderne hektrawler met vriesinstallatie, voortbe wogen door een 1200 pk Deuts hoofdmo tor, die het schip 13 mijl snelheid geeft, met voorts een gamma van techniek aan dieselelektrische installaties, compresso ren, verticale platenvriezers, vriesrui- men, hydraulische winches, nautische en vistechnische apparaten als decca, ra dar, asdic, radiotelefonie, met vele hon derden extra pk's en kw's. Kortom een schip, dat een concentratie is van mo derne techniek. Menig oud-IJmuidenaar, die de visserij van tien of meer jaar ge leden als oud-gediende nog kent, zal er wel even verbaasd van staan. Een dergelijk schip kost bijna twee mil joen gulden vóór het in bedrijf gaat met de taak per jaar voor niet minder dan een miljoen gulden vis aan wal te bren gen; liefst meer, want een behoorlijk rendement komt pas nadat de grens van 1.000.000 per jaar is gepasseerd. Deze gecomprimeerde stukken techniek behoren tot het duurste commerciële scheepstype met een kostprijs van circa 3500 per ton. Ook wanneer deze visse rijtrawlers als complete fabrieksschepen van 500 a 750 ton in formaat stijgen naar 2000-3000 ton blijft de kostprijs evenredig hoog, omdat zij met een nog groter en ingewikkelder volume aan verwerkings techniek worden voorzien. Zo bouwde Nordsee in Bremerhaven kort geleden vier schepen van elk negen miljoen gul den. Per werknemer (voor de in veler ge dachten „eenvoudige visserman" dus) wordt op deze wijze een bedrag van 125.000 tot 150.000 geïnvesteerd. Dat is een veelvoud van het landelijk gemiddel de. Maar dit geeft hem dan ook de kans op een beloning boven dit gemiddelde. Zo kon vorig jaar een matroos op een soort gelijk schip tussen de 15 en 17.5 mille ver dienen, de machinisten tussen de 17.5 en 22.5 mille. De schipper, die met zijn staf in koop vaardij-uniform uitvaart, komt op een ni veau van ƒ35.000 tot ƒ40.000. Dit is een jaarinkomen waar menig koopvaardij kapitein van een groot schip jaloers op kan zijn. Het is echter niet zo, dat de Hollandse «chipper in vergelijking met zijn buiten landse collega overbetaald wordt. De visserman krijgt deze bedragen be paald niet cadeau. Van de schipper wordt een steeds veelzijdiger bekwaamheid ge vraagd. Hij is de man, die niet alleen onder alle omstandigheden zeeman moet zijn met de verantwoordelijkheid van een relatief zeer kostbaar schip, maar hij moet zijn trawler als jachtinstrument over een groot gebied naar eigen inzicht hanteren, ter verkrijging van lading en opbrengst. Een dubbele taak dus; zelfs een driedubbele, want ook de intensieve taak van het uitzetten en halen en de be werking van 2000 ton kostbare vis per jaar geschiedt onder zijn leiding. De be manning vaart niet alleen, maar is soms dag en nacht bezig met deze taak. Het is daarbij een gelukkige omstandig heid, dat een en ander met een regelma tige onderbreking geschiedt van gemid deld 25 reizen a 11 dagen, 275 zeedagen waarvan 75 vaardagen en 200 visdagen Dat komt per jaar neer op 90 dagen aan de wal. De kleinere schepen circuleren op weekbasis. De nieuwste IJmuidense vneshek- trawler die thans m de vaart is: „Cornelis Vrolijk" SCH 171. uit haar nest mag worden verdrongen. Het is bovendien een stuk gemeentetra ditie sedert het begin van deze eeuw, voordat er van papier, staal, scheepvaart en wat dies meer sprake was, dat de ver scheidenheid van het totale economische beeld van deze gemeente en van ons land versterkt en dat zich volledig kan aan passen aan onze moderne tijd. Misschien ligt haar geringste aanpas sing wel in het feit, dat het niet voldoen de naar buiten treedt en aan het ver schijnsel van „image building" nog niet heeft meegedaan. Vandaar dat wij ditmaal gaarne in ruime mate aandacht gaven aan het eve nement van de tewaterlating van weder om een moderne hekvriestrawler. Door een surveillance-auto van de Be verwij kse politie werd in de afgelopen nacht een personenauto staande gehou den, waarvan de bestuurder onder de in vloed van sterke drank bleek te zijn. Het was een 23-jarige monteur uit Heilo, die bekende de wagen in zijn woonplaats te hebben meegenomen voor een nachtelij ke rit. Hij is ingesloten op het politie bureau. Woensdag aangekomen in IJmuiden: Essen, van Antwerpen; Hercules, Rotterdam; Fanafjord, Abidjan; Walma. Kemi, Velsen; Dahomeykust, Rotterdam; Gudvin, Antwerpen; Stella Rask. Tybron; Spirallity, Colchester; Hay ling, Dover; Mithras, Hamburg; Temar, Londen: Delfzijl, Londen; Leo, Rauma; Wodan, Teignemoutn, Dinkelstroom, Londen; Continnity; Londen; Hinde, Londen; Regina, Londen; Sincerity, Londen: Blitar. Hamburg; Globe Carrier. Phila delphia; Dorset Coast, Antwerpen; Toner, Moh i Rana. IJmuiden; Bartenstein, Hamburg; Merseburg, Lissabon; Descubridor, Pasajes; Westridge. Goole; Claus, Ipswich; Castor. Stroemstad: Sont, Londen; Steady, Par; Navi- gare. Goole. Donderdag aangekomen in IJmuiden; Gesiena, van Helsingborg; Gazelle. Boston; Wiklng, Da- genham; Katowice, Stettin; Isis. Antwerpen; Dubhe. Delfzijl; Pericles, Antwerpen; Liberia- kust. Antwerpen. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Stegsvik, naar Oxelosund. IJmuiden; Hoe Vinees, Londen; Westriding. Goole: Reint, Mittelfahrt; Dapa, Boston, Zaandam; Hontestroom, Sheerness; Anna Nielsen, Avilez, IJmuiden; Jan Funek, Terneu- zen;Ecctonia, Londen; Spika, Cork: Hermann Lithmeyer, Gothenburg; Bornrif, Par; Rijn stroom. Shoreham; Deborah, Rotterdam, Zaan dam; Santa Margharita, Aalborg; Cameroun- kust. Rouaan; Roland L„ Antwerpen. Bever wijk: Tweelo. Antwerpen, IJmuiden; Lien, Halmstad. IJmuiden; Plover, Felixtowe: Gemma, Waterfofrd; Spurt, Rotterdam: Kaap Falga. Leixoes. IJmuiden; Gaasterland, Las Palmas; Beninkust. Hamburg; Dependence. Rochester Zaandam: Gemma. Bremen; Trito. Rotterdam: Kalmarsund. Helsingborg, IJmuiden; Frigga Monrovia. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Amyn- tas, naar Rotterdam; Maud. Rotterdam; Spaarne- borg, Mostyn. IJmuiden; Chesterbrook. Belfast; Frans Boehmer, Rotterdam; Bramora, Perzische Golf; Skaumor, Pepel, IJmuiden; Ceres, Bremen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven tan herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie Teruggehaalde en ingeruilde brommers SPARTA - MAGNEET TYPHOON - DKW enz., enz. 3 maanden garantie Breestraat 108 - Beverwijk De „Egmont", de eerste IJmuidense vriestrawler. LEIDEN. Doet. ex. Franse taal- en let terkunde mevr. L. M. L. Bongaerts-v. Rijckevorsel (Den Haag), J. Ph. Holier- hoek (Rotterdam). Doet. ex- n.w. socio logie J. W. Minderhout (Oegstgeest). Doet. ex. opvoedkunde A. M. Vulsma (Den Haag). G. P. J. Beijer (Leiden). TILBURG. Doctoraal examen fiscaal- juridische studierichting: G. M. Visch (Nijmegen). Nijmegen. Doctoraal Frans: L. W. J. M. J. Merse (Nijmegen). Doctoraal Duits: F. L. Augustus (Heerlen) en P. G. J. Zelissen (Lage Zwaluwe). De trawler „Sachsen" HC 214. '9 De voorstelling die men zich veelal aan de wal van de zeeman maakt leidt tot Dit is de „Kemphaan", een hektrawler van 196'5. een „image", die wordt versterkt door verre afstanden en zwerven over we reldzeeën en soms bijzondere prestaties, zoals bij de zeesleepvaart. Wat dit betreft, zou de zeevisserij ook wel iets aan „image building" van de visserman moeten doen. Want zijn beeld blijft nog te veel beheerst door dat van Herman Heijermans „Kniertje", een beeld van primitieve eenvoud en armoe de dat in deze maatschappij niet meer past. Het visserijbedrijf wordt aldus in de voorstelling van derden zwaar onderge waardeerd, met het gevaar tot soms licht vaardige conclusies, zoals zo voelen althans velen ingewijden het vorige week in Velsens stadhuis op een bijeen komst van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel het geval was, toen voorgesteld werd de visserij van IJmuiden naar Katwijk te verplaatsen ten behoeve van oliebelangen, koopvaar dij, zeesleepvaart etcetera. Uit een der gelijke conclusie wordt niet alleen onder waardering voor het visserijbedrijf op zee, maar ook van het bedrijf aan de wal en de totale betekenis van de visserij Bij de koopvaardij in de ruimste zin dus inclusief havenbedrijf en scheeps bouw, dienstverlening en sleepvaart en wat er nog verder bij hoort valt het accent steeds op export en deviezen. In feite oogst de visserij op miljoenen hectaren zee elk jaar voor ongeveer 150 miljoen gulden voeding (en nog voor cir ca 40 miljoen uit het IJsselmeer en aan schaal- en weekdieren) waarvan inclusief toegevoegde waarde uit bewerking en ver deling per jaar ƒ200.000.000 exportdevie zen ontstaan. Het nationale netto rende ment is bijzonder hoog; dit getal is wei nig minder dan voor de bloembollen-ex port geldt. Technisch is ook alles wat aan de wal gebeurt van een formaat dat schuil gaat achter een te bescheiden fagade. In de IJmuidense vishallen wordt dagelijks in tens getelefoneerd, getelegrafeerd en ge telexed voor de afzet in West-Europa achter het IJzeren Gordijn en overzee van visprodukten in allerlei vorm: vers, gecon serveerd en/of bevroren na dikwijls vele intensieve bewerkingen. Helaas, het moet gezegd, geeft het Staatsvissershavenbedrijf hiervan zelf een beeld dat inderdaad nog niet aan deze tijd is aangepast en nog te veel lijkt op het jaar 1900, zonder pallets, transport banden, sorteermachines, hijskranen, hef trucks (behoudens bij enkele particulie ren), modern verpakkingsmateriaal enzo voort. Maar rondom dit basisbedn.jf dat een door de overheid via veilplicht aan de f X ENIGE WEKEN geleden hebben we I het gehad over de eerste Britse motor trawlers, die in het midden van de jaren dertig nieuw in de vaart werden ge bracht. Ons land was er toen ook pas mee begonnen, met vier motortrawlers. Zowel in Engeland als in Nederland heeft men er vóór de tweede wereldoorlog wei nig meer aan gedaan. de motortrawler Richard Ohlrogge HC 144 Gesellschaft Unterweser in Wesermunde Het was in 1925, dat bij de Schiffbau gereed kwam. Het schip werd over gedragen aan „Nordsee" Deutsche Hoch- seefischerei te Cuxhaven. Vergeleken met de Britse motortraw lers van het midden der jaren dertig was de Richard Ohlrogge een groot schip, immers, de bruto inhoud bedroeg 246 reg. visserij opgelegd medium is gonst het van I t0n. De lengte was 41,34 m, de breedte activiteit met dikwijls een industrieel ni- 17 34 m en de holte 2,62 m. De 6 cil. veau dat de buitenstaander niet zou ver wachten. De burgemeester van Velsen heeft tij dens eerder genoemde bijeenkomst in het stadhuis een uiteenzetting gegeven van de I haar eerste motortrawler, die in april relatief zeer grote economische kracht 1925 bij Reiherstieg Schiffswerft m Ham van de gemeente Velsen en de vooraan- burg van stapel liep en in juni ging proef- staande plaats die Velsen inneemt in de varen onder de naam Grohm HC. 143. nationale economie, waarbij werd er- Later is deze trawler, die 305 bruto reg. kend dat het visserijbedrijf in IJmuiden ton meet en uitgerust is met een motor daarvan een zeer belangrijk deel uitmaakt van 650 pk, overgegaan naar „Nordsee" Het is een stuk economie, dat niet door een „scheepvaart- of olie-koekoek" (zoals een visserijman het kernachtig uitdrukte) s :s;K M.A.N. dieselmotor had een capaciteit van 380 pk, later opgevoerd tot 450 pk. Het schip was niet gemakkelijk van de stroomtrawlers te onderscheiden, omdat de lange schoorsteen bleef gehandhaafd. In hetzelfde jaar kreeg de Cuxhavener Hochseefischerei A.G. in Cuxhaven ook De kleindochter van de keizer van Ethiopië, prinses Ruth Desta, zal vrijdag middag op de Verolme werf te Rozenburg de doopplechtigheid verrichten van de 33.000 ton metende motortanker „La Li- Advertentie Deutsche Hochseefischerei. Dit schip is 43,31 m lang, 7,62 m breed en 3,69 m diep. Het was een schuchter begin van een scheepstype, dat eerst na de tweede we reldoorlog een nieuwe toekomst tegemoet ging- Aan het einde van de jaren twintig kreeg de Duitse visserij er nog twee mo tortrawlers bij. Het schip op de foto is de Sachsen HC 214, die in 1929 bij de Schiffbau Ge sellschaft Unterweser gereed kwam. bellad' K Itra^^S^^SSfxï Schró S 4h K Pn Slw 7,1 om der HC. 214 welke naam in 1933 werd Addis Abeba. De plechtigheid zall o.m. d d in Sachsen HC. 214 zonder van worden bijgewoond door minister Th. veranderen Bot, onder wie de ontwikkelingshulp res- eigenaar te verandeien. sorteert. De „La Libella" heeft een lengte van I 204 meter, een breedte van 26 meter en een diepgang van 10,6 meter. He tschip is geschikt voor vervoer Van ruwe olie. De laatste jaren wordt gezocht naar I nieuwe methoden en mogelijkheden op de verwante terreinen van sport, spel en dans. Daarmee wil een paascursus (12-17 april) in „Kinheim" te Bergen (N.H.) degenen die er belangstelling voor hebben in contact brengen. Aan deze cursus liggen enkele principes I ten grondslag. Zo wil men uitgaan van eigen ervaring op grond van praktijk en de nadruk leggen op creatieve mogelijk heden, die dans, sport en spel bieden, ook I in een ruimer cultureel kader. Aan de hand van films en een enkele inleiding zal aan de orde worden gesteld welke plaats dans, sport en spel innemen in de samenleving en hoe deze functioneren in en buiten het onderwijs. Deze cursus wordt geleid door een drie- I tal deskundigen: mevrouw Freke van Kreuningen-Stips, lerares lichamelijke op voeding; de heer J. Wout Meijer, muziek en volksdansleraar en de heer Jan Admi raal, leraar lichamelijke opvoeding met specialisatie in bewegingsscholing op ba- sis van ritme. Men kan zich opgeven bij de Culturele Raad Noord-Holland, Hof- I laan 22 te Bergen (N.H.); tel. 02208-3943. Het schip bleef in de vaart voor „Nord see", Deutsche Hochseefischerei in Cux haven. De lengte bedroeg 42,71 m, de breedte 44 m en de holte 3,81 m. Het vermo gen van de motor was 590 pk. Dezelfde rederij begon in 1929 ook met de eerste vriestrawler, de Volkswohl HC 215, een grote motortrawler van 489 bruto ton, welke was gebouwd door de Deutsche Werke A.G. in Kiel. Het vaartuig, dat 48,91 m lang, 8,83 m breed en 4,35 m diep was, had een mo tor van 690 pk. In 1938 veranderde de naam van deze r Canon Cinestar S Nog nooit was projecteren zo probleem loos De Cinestar heeft een ingebouwde opwikkelspoel en automatische filmin- leg. Bovendien wordt de film na afloop automatisch teruggespoeld. Het enige wat U te doen heeft is kijken naar het glasheldere beeld van Uw films. De Ci nestar is geschikt voor 2 soorten films: Gewoon 8 mm en de nieuwe Super 8. Andere voordelen: Ingebouwde snoer- oproller, monoknop-bediening, laagspan- ningslamp. zoomlens, licht gewicht. Prijs compl. met afsluitdeksel en draag tas f 450, Foto Gans neeft nog veel meer filmpro jectoren. Vanaf f 250,heeft U al een echte! Maar grote motor trawler in Kehdingen HC. 215. Gedurende de oorlog gingen de Richard Ohlrogge, de Sachsen en ook de Kehdin gen verloren. Alleen de Grohm, die inmiddels de naam Carl J. Busch had gekregen, keer de uit de strijd in de visserij terug. Als N.C.143 heeft het vaartuig het bedrijf voor „Nordsee", Deutsche Hochseefische rei kunnen uitoefenen tot in het jaar 1956. Het werd toen verkocht naar Noorwegen, waar het schip thuishoort in Bodö, on der de naam Melöytral. Er zit muziek in Velsens muziekschool: het aantal leerlingen aan het begin van dit jaar was 1114 en is sedertdien ge groeid. Verreweg de meeste leerlingen nemen deel aan de algemene muzikale vorming; ongeveer tweehonderd doen piano en on middellijk hierna is blokfluit „in", ge volgd door guitaar, viool en accordeon. Het aantal studenten voor orgel en har monium is om en nabij de tien en onge veer dertig volgen de opleiding harmonie en fanfare. De dwarsfluit, met bijna twintig cursis ten, wint het glansrijk van klarinet, trom pet en cello. Er is slechts één saxofonist in wording. Er zijn ongeveer dertig deelnemers aan de cursus voor samenspel. Aan de voorbereidende vakopleiding na men aan het begin van dit jaar vier cur sisten deel. Er is opmerkelijk veel liefhebberij voor de algemene muzikale vorming: in vori ge jaren bewoog het aantal cursisten zich om de 150, dit jaar zijn het er meer dan 500. Dit jaar werden meer dan 200 nieuwe leerlingen aangemeld. Dit heeft er onder andere toe geleid dat in IJmuiden-West en Santpoort-Noord twee eerste klassen moesten worden geformeerd in plaats van één. Dat bracht vanzelfsprekend enkele moeilijkheden mee voor wat betreft de lesruimte en de personeelsbezetting. Aan de oplossing van die moeilijkheden is ech ter met plezier gewerkt in de weten schap dat de muziekschool zich voorspoe dig ontwikkelt. In de aanmelding voor de instrumentale vakken waren enkele kleine verschuivin gen te constateren. De belangstelling voor de piano was dit jaar iets groter dan voorgaande jaren. De vraag naar vioolles sen daarentegen was duidelijk kleiner. De blokfluit is nog immer actueel en akkor- deon is een weinig op de terugtocht. Elektronisch orgel Opmerkelijk is de opkomende belang stelling voor de elektronische instrumen ten, in het bijzonder voor het elektronisch orgel. Dit elektronisch orgel vormt een probleem. In feite is het namelijk noch een orgel noch een harmonium. Verant woorde studiewerken voor'het instrument zijn er nagenoeg niet, terwijl de litera tuur voor dit orgel zich grotendeels be perkt tot het gebied van de lichte mu ziek. Zij, die de aanschaf van een elek tronisch orgel weieens hebben overwo gen, doen verstandig vóór zij tot de aan koop overgaan eerst eens deskundig ad vies in te winnen. Dit kan mogelijke te leurstellingen voorkomen. Cursus voor koor- en harmoniedirigenten Op initiatief van de Culturele Raad Noord-Holland is in Alkmaar een cursus tot stand gekomen voor koordirigenten en dirigenten harmonie en fanfare. Het ligt in de bedoeling dat ook op andere plaat sen in de provincie dergelijke kursussen gegeven zullen worden, op voorwaarde ui teraard dat er, voldoende aanmeldingen zijn. Er is bijvoorbeeld gesproken over een cursus in Haarlem of naaste omgeving. Wellicht zou het, in samenwerking met andere muziekscholen mogelijk blijken een cursus in de IJmond te organiseren. Advertentie BREESTRAAT 108, BEVERWIJK Bedankt voor Vlaardingen (vak. J. van Noort, toez.) J. van Winterswijk te Ze venbergen. Geref. Kerken Beroepen te Leiden (vak. J. H. de Boer) S. v. d. Veen te Zwijndrecht; - te Zuid- land (2e pred. pl.) Th. Sven te Vlaardin gen; - te Gramsbergen M. N. de Wolf te Siddeburen; - te Bolsward D. Kloppen burg te Nijverdal; te Koog aan de Zaan E. Groenenberg te Oppenhuizen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5