Nationale in Velsen boomplantdag Expositie kindertekeningen in opleidingscentrum van KNHS IN DE VISHAL EN OP ZEE Ondanks slecht voorjaarsweer bloemenweelde in Beverwijk Mijn vader werkt bij Hoogovens Duizenden gegadigden toto-prijzen Botsing door slip op de Stationsweg in IJmuiden Kort IJmondnieuws Uitspraken Haarlemse rechtbank Witte anjers voor bruidjes in Engeland LOENDERSLOOT, POLITIERECHTER DONDERDAG 31 MAART 1966 9 roestvrij stalen pannen ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Speciaal geschikt voor aardgas èn elektrisch koken. Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Rechtzetting „Titan" Stortplaats voor vuil Voor de Caféruit ingeslagen W achthuisfes Havenverkeer Amsterdam r Doorgereden Burenruzie I ooral spinazie en rabarber A.. pol sir t' In een van de zalen van het op leidingscentrum van Hoogovens aan de Wenckebachstraat in Velsen- Noord zijn ongeveer 220 tekeningen en handwerkstukjes tentoongesteld welke door een jury werden uitge kozen uit de ruim tweeduizend in zendingen die men heeft ontvangen in het kader van de onder het motto „Mijn vader werkt bij Hoogovens" uitgeschreven kindertekenwedstrijd. Het is een aardige, hier en daar zelfs boeiende expositie die een interessante kijk geeft op de voorstelling die de sprui ten van Hoogovenemployés hebben van de omgeving waarin en de wijze waarop hun pappie het dagelijks brood verdient. En in de gevallen waarin het vermogen tot een voor buitenstaanders herkenbare uitbeelding van functie en werkplaats te Advertentie Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 In de krant van dinsdag is bericht dat de sleepboot Titan van Bureau Wijsmul ler voor de derde maal maandag was uit gevaren om hulp te bieden aan de kust vaarder Kaap Falga die met moeilijkhe den in de machinekamer had te kampen. Onze vermelding dat ook deze actie van de Titan met succes werd bekroond be rust op een misverstand. De Titan heeft niet aan de coaster vast hoeven te ma ken omdat het schip op eigen kracht IJmuiden wist te bereiken. kort schoot hielp de kinderfantasie ijve rig een handje mee. Als kleurrijke boe ketjes ontstonden daardoor dikwijls de puurste „abstractjes" waarvan sommige zelfs tussen zogeheten moderne werken van volwassenen bepaald geen slecht fi guur zouden slaan. De tekeningen e.d. zijn onderverdeeld in vier leeftijdsgroepen, van 3-6 jaar, 7-9 jaar, 10-12 jaar en van 13 tot en met 16 jaar. Per groep worden drie hoofdprijswinnaars aangewezen. Door middel van een stembiljet kunnen In het opleidingscentrum van Hoogovens is een tentoonstelling in gericht van ruim tweehonderd teke ningen die kinderen van Hoogoven employés hebben vervaardigd in het kader van de kindertekenwedstrijd „Mijn vader werkt bij Hoogovens". de bezoekers de tien beste inzendingen kiezen. De tentoonstelling duurt tot en met don derdag 7 april te 21 uur. De openingstij den zijn op weekdagen van 10-12 uur, van 14-15 uur en van 16-21 uur. Op zaterdag en zondag van 10-16 uur. Ir. W. Schoenmaker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, zal zaterdag 16 april tussen 14.30 en 17 uur in het op leidingscentrum de prijzen aan de win naars uitreiken. Striemende storm- en regenvlagen heb ben de Velsense schooljeugd er woensdag niet van kunnen weerhouden enthousiast haar medewerking te verlenen aan de na tionale boomplantdag, een van de mid delen waarmee de overheid de jeugd tracht te doordringen van het algemeen belang van een fraai en goed onderhouden bosbezit. Het aandeel van Velsen bestond uit een nieuwe boombeplanting voor een terrein aan de Kweekensteinweg, in het wandelpark van „Beeckesteyn", waar voor de assistentie was ingeroepen van ongeveer tachtig leerlingen van vier scholen uit Driehuis en IJmuiden. „Graag gedaan", hebben zij waar schijnlijk geantwoord, en aldus waren zij woensdag tijdig met hun onderwijzers aanwezig, om eerst een korte toespraak van wethouder J. G. Kolkman te beluis teren. Deze bracht hun onder het oog dat de beste aanleg en onderhoud van parken en plantsoenen hun betekenis verliezen wanneer de inwoners niet op de juiste wijze met de groenvoorziening weten om te gaan. Door onachtzaamheid worden immers dikwijls beschadigingen aange bracht waarvan herstel moeilijk en lang durig is. Maar de wethouder keurde in het bij zonder de houding af van de inwoners, die zich niet ontzien parken en plantsoe nen te misbruiken als stortplaats voor vuil, hetgeen volgens spreker nog te dik wijls kan worden waargenomen. Vervolgens vestigde wethouder Kolk man er de aandacht op, dat in Velsen dagelijks een honderdtal medewerkers van het pantsoenbedrijf zich intensief met de verzorging van parken en plantsoenen bezighoudt, welke voortdurende zorg toch stellig aanspraak maakt op zoveel waar- dering van de zijde van de bevolking, dat alle medewerking mag worden verwacht om dit fraaie bezit ongeschonden in stand te houden. Vandaar dat de heer Kolkman zijn toespraak besloot met de wens dat elke boom die deze dag door de jeugd zou worden geplant mag groeien en bloeien, zodat allen trots kunnen zijn op dit stuk je natuurlijk dat voor alle mensen zo drin gend noodzakelijk is. Wethouder Kolkman was daarna de eerste die een eikeboompje, voorzien van een wimpel in de Velsense kleuren zijn definitieve plaats bezorgde. Deze werk zaamheden werden daarop door de kin deren onder deskundig toezicht van mannen van de plantsoendienst met enthousiasme voortgezet. Hun activitei ten werden later met enig fruit beloond. Wethouder J. G. Kolkman als as sistent van het plantsoenbedrijf bij het planten van een jonge eik. De winnaars van de sporttoto van de afgelopen week zullen genoegen moeten nemen met een zeer bescheiden prijsje. Het ontbreken van verrassingen had tot gevolg dat een lawine aan goed-ingevul- de formulieren het bureau in Den Haag bereikte. Tot woensdag 12 uur waren 40 a 45.000 meldingen ontvangen. Een voor zichtige schatting opgemaakt aan de hand van de reeds geopende brieven spreekt van 600 a 800 deelnemers met alle der tien goed, 10.000 a 13.000 toto-invullers ko men in aanmerking voor de tweede prijs, terwijl er voor de derde prijs zo'n 25.000 a 30.000 meldingen zijn binnengekomen. Het staat thans reeds vast dat de derde prijs niet zal worden uitgekeerd, maar zal worden gevoegd bij het totaal van de eerste en tweede prijs. Beschikbaar was: voor de eerste prijs 172.350, voor de tweede prijs 94.010 en voor de derde prijs ƒ47.005. Een 24-jarige Haarlemse bijrijder heeft de diefstal van flessen azijn, potten uitjes en mosterd wel moeten bezuren. Hij werd gisteren voor de Haarlemse politierechter veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf, waarvan de helft voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. In de nacht van 25 op 26 februari van dit jaar vertoefde de bijrijder in een café. Hij meende de aanwezigen te moeten tracteren en stal potten uitjes bij een fabriek in de Spaam- wouderstraat. De toegang verschafte hij zich met een sleutel van zijn hospita, de ze sleutel paste toevallig op een deurslot van de fabriek. Op weg naar huis raakte de bijrijder nog in gesprek met een late wande laar die zei wel zin in mosterd te heb ben. Opnieuw ging de bijrijder de fabriek in en haalde een doos met potjes mos terd. De trek in iets hartigs was bij de onbekende wandelaar waarschijnlijk ver dwenen, want toen de bijrijder met zijn buit te voorschijn kwam was er niemand meer te zien. Toen zette de man de doos met mosterdpotjes maar voor een café neer. Een 21-jarige rijwielhersteller uit Haar lem werd op 2 januari zo kwaad omdat hij uit een café werd gezet dat hij la ter terugkwam om met een ijzeren staaf een ruit van vijf bij drie en een halve meter van het café in te slaan. De scha de bedroeg meer dan duizend gulden. De politierechter veroordeelde de man con form de eis tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee weken met drie jaar proeftijd en tot een boete van 25 Niet met een voorwaardelijke straf kwam een 18-jarige betonvlechter uit Hil- legom er af. Hij vernielde op 6 januari een ruit van een huis in Hillegom, nadat hij te veel had gedronken. Hij werd ver oordeeld tot twee weken gevangenisstraf, de betonvlechter was geen onbekende bij politie en justitie. „In 1964 zijn in Lisse 35 ruiten van wachthuisjes vernield, in 1965 waren het er 50 en nu begint in februari de telling voor '66", zo merkte de officier van jus titie op in de zaak tegen een 18-jarige ko- In de op 26 maart geëindigde week zijn in de hoofdstedelijke haven 163 zeesche pen (376.843 brt) aangekomen en 128 sche pen (422.298 brt) vertrokken. Woensdag In IJmuiden werden woensdag 2700 kis ten vis aangevoerd, waarvan 2 kisten heil bot; 260 haring; 215 makreel; 1350 schelvis; 855 wijting; 115 kabeljauw en gul; 10 leng; ham;10 poon; 350 koolvis en 28 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: heilbot 7,60; tarbot I 7,10-7. Per 50 kilogram: verse haring 30-23,20; markeel 41-25,40; ham 126; kl. wolf 45; poontjes 25-20; kl. koolvis zw. 34-26; gr. «chelvis 72-64; grm. schelvis 48-44, kim. schelvis 37-36; kl. schelvis I 39-35; kl. schelvis II 24-18; wijting 27-19; gr. gul 68- 62; mid. gul 65-62; kl. gul 62-49; kl. leng 61-45. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 388-136; gr. koolvis zw. 80-72; gr. koolvis wit 144; gr. leng 102-78; gr. wolf 96. Besommingen: KW 121-23.980; 39-32.200; 171-21.900. Aanvoer van donderdag: Negen vaartuigen hebben donderdag morgen in IJmuiden gelost: 3628 kisten vis, 400 kilogram tong en 480 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren: 1500 kisten schelvis, 320 wijting, 230 gul en kabel jauw, 850 koolvis, 85 haring, 885 kleine kisten haring, 540 makreel, 750 kleine kisten makreel, 10 schol, 85 varia. Prijzen van donderdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.70 5.40, tarbot 7.206.40, grote tong 6.72— 6.65, grootmiddel tong 7.207.09, klein- middel tong 6.627.37, tong I 7.397.18, tong II 5.775.50. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 160144, middel kabeljauw 15646, grote koolvis 8068, middel koolvis 7670, grote leng 124100. Per tien stuks: grote kabeljauw 154- 124, middel kabeljauw 9477. Per 50 kilogram: grote schelvis 6754, middel schelvis 5748, kleinmiddel schel vis 3727, schelvis I 3831, schelvis II 2715, kabeljauw I 7264, kabeljauw II 68—61, kabeljauw III 5851, koolvis I 3127, koolvis II 3026, grove schol 70—60, schol II 82—78, schol III 72—52, poon 2711, schar 6557, gestripte wij ting 3016, dichte wijting 30, haring 3025, makreel 7822, schartong 3735, kleine heilbot 140, tarbot 290176. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 700 kisten schelvis, 180 wijting, 100 gul en kabeljauw, 600 kool vis, 20 haring, 500 kleine kisten haring, 200 makreel, 570 kleine kisten makreel, 40 schol, 160 stijve kabeljauwen en 400 kilogram tong. lenrijder uit Lisse. De jongeman had op 15 februari de ruiten stukgegooid van een NZH-wachthuisje. Hij werd bij verstek veroordeeld, conformd de eis, tot een week gevangenisstraf. Een 40-jarige leerbewerker uit Den Haag verbleef vorig jaar november in de gevangenis in Haarlem. Hij wond zich daar erg op over het gedrag van een werkmeester en zou de man een stomp in het gezicht hebben gegeven. „Maar nog voor ik hem raakte werd ik al door zes bewakers gegrepen en op de grond ge gooid", verklaarde de leerbewerker. Hij meende ook dat hij zwaarder was ge straft omdat hij buitenlander was, maar dat zal hij na de veroordeling door de Haarlmese politierechter niet zo gauw meer zeggen. De officier van justitie eiste zes weken gevangenisstraf. De politierech ter echter hield ondermeer rekening met het feit dat de leerbewerker net enkele dagen vrij was na anderhalf jaar gevan genisstraf te hebben uitgezeten. Hij ver oordeelde de Hongaar tot een boete van honderd gulden en twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. Een 42-jarige conrector uit Beverwijk veroorzaakte op 8 november vorig jaar in Heemstede met zijn auto een aanrijding en reed door. Hij werd bij verstek veroor deeld tot driehonderd gulden boete en een half jaar ontzegging van de rijbevoegd- hied. Een 23-jarige Haarlemse chauffeur kreeg een gevangenisstraf van twee we ken wegens rijden in een auto terwijl de rijbevoeghdied hem was ontzegd. De offi cier van justitie had tevens een half jaar ontzegging geëist, maar dat liet de poli tierechter vallen. Voor het rijden onder invloed, tegen een geparkeerde auto botsen en daarna door rijden werd een 24-jarige verzekeringsin specteur uit Haarlem veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee weken en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid en een boete van honderd gulden. Een burenruzie in een straat in Haar lem eindigde gisteren voor de politie rechter in een boete van dertig gulden voor een 54-jarige Haarlemmer en dezelf de boete voor een 26-jarige offsetdrukker. De drukker woont in een bovenhuis bo ven de 54-jarige Haarlemmeer. De bene denbuurman ergerde zich eraan dat brom fietsen van bezoek voor de bovenvuur- man voor zijn hek werden neergezet. Op een avond in september kwam er fikse ruzie van. Na een bezoek van de bene denbuurvrouw die kwam klagen over de bromfietsen voor haar hek, zette de drukker de vrouw de deur uit. „Hij slaat me", riep de vrouw en daarop stormde haar man te hulp en sloeg het ruitje van de huisdeur van de bovenbuurman in. Deze liet dat niet op zich zitten en gaf de man zo'n duw dat hij aan de overkant van de straat belandde en beschadigin gen aan zijn neus kreeg. De lezingen over de ruzie verschilden uiteraard nogal wat. Maar broederlijk kregen de buurlui de zelfde straf. Omstreeks half een woensdagmiddag raakte een 38-jarige havenarbeider uit IJmuiden op de Stationsweg met zijn auto in een slip. De wagen kwam daardoor op het linker weggedeelte en botste ver volgens frontaal tegen een personenauto die bestuurd werd door een 33-jarige land bouwer uit Velsen. De havenarbeider liep ernstig hoofdlet sel op. Na door de ongevallendienst in het hoofdbureau van politie te zijn ver bonden is hij ter verleging in het Anto- niusziekenhuis opgenomen. De andere be stuurder bleef ongedeerd. Beide auto'» werden ernstig beschadigd. Frans. In de kerk ,,'t Braambos", aan de Zeeweg in IJmuiden-Oost, zal zon dag 3 april voorgaan ds. Lenders, van de Waalse gemeente in Haarlem. Hij zal zijn preek die hij in de Franse taal zal houden ontlenen aan Marcus 10.28-31 „Nous avons tout quitté et nous t'avon» suivi". De liturgische liederen zullen aan het orgel worden begeleid door mejuf frouw Inger Cortwijn uit Santpoort. Da dienst vangt aan om halfacht zondag avond. Een 25-jarige verkoper uit Haarlem is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot negen maanden met aftrek voor ver duistering en diefstal. In juli van het vo rig jaar eigende hij zich een juwelen speld uit de nalatenschap van zijn grootmoeder toe. In december en januari stal hij bij antiquairs in Haarlem gouden horloges en een klokje. Er was een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan drie voor waardelijk, met aftrek tegen hem geëist. Een 21-jarige kantoorbediende en een 25-jarige koopman uit Haarlem werden beiden veroordeeld tot acht maanden met aftrek. Zij braken in bij een n.v. aan het Statenbolwerk in Haarlem en namen een boekje met waardezegels en 250 mee. Er was tegen de kantoorbediende negen maanden met aftrek geëist en te gen de koopman een jaar met aftrek. De rechtbank veroordeelde een 19-jarig» verkoopster uit Heemstede tot acht maan den met aftrek. Het meisje had de laatst» jaren textielgoederen meegenomen uit de zaken waar zij werkte. Zij verkocht de kleren goedkoop aan familie en kennis sen. De totale waarde van de ontvreemd» goederen zou ongeveer 6500 hebben be dragen. Er was tien maanden, waarvan drie voorwaardelijk, met aftrek tegen haar geëist. Een 18-jarige hulp in de huishouding uit Heemstede die kleding van de verkoop ster had gekocht werd vrijgesproken van de haar ten laste gelegde heling. Er wa» een boete van honderd gulden tegen haar geëist. Een 60-jarige Amsterdamse schoonma ker die zich had schuldig gemaakt aan diefstallen uit kerken in Koog aan de Zaan werd veroordeeld tot zes maanden met aftrek. Tegen hem was een jaar met aftrek geëist. Op de Beverwijkse veiling was gister middag de aanvoer van bloemen on danks het zeer slechte voorjaarsweer zo groot, dat men daar plaats tekort kwam. Nu is men daar 's woensdags wel wat gewend, want dat is topdag van de week, vooral door de toevoer van potplanten. Be halve de gebruikelijke stroom van de pot planten moesten gistermiddag 150 karren met snijbloemen hun vracht kwijt in de grote veilinghal. Overigens bleek niemand bezwaar te hebben tegen deze overdadig lijkende bloemenweelde. De tribune voor de kopers was tot de laatste plaats bezet. Er wa ren ongeveer 250 inkopers uit vele delen van het land naar de bloemenveiling Het Centrum in Beverwijk gekomen. Daarbij waren er uit Noord-Holland, ook uit Amsterdam, maar ook velen uit de noord oostelijke en oostelijke provincies. Voor de producenten waren de prijzen, vooral voor de goede kwaliteit, heel goed te noemen. Bij de tulpen zag men vele soorten boven de gulden per bos komen, tot zelfs 1,80 per bos. Er was een grote vraag naar narcissen; er worden namelijk reeds nu vele par tijen narcissen voor de paasdagen ge kocht. Het waren vooral de gele narcissen waar de grootste belangstelling naar uit ging. De kasnarcissen gingen nog tot 1,10 per bos. De buitennarcissen hebben nogal eens last gehad van de hagelbuien; er werd voor deze narcissen van 20 tot 33 cent per bos betaald. Duizenden bosjes freesia werden aange voerd. De prijs lag tussen 75 en 125 cent per bosje. Prachtige, grote partijen rozen komen er nu aan de markt en ze gaan grif weg. Ook de anjers waren flink aan de prij» en met name de witte anjers deden het goed: ze kwamen in het begin van de week tot 70 cent per stuk. De vraag naar deze witte anjers kwam vooral uit Engeland, waar volgende week heel wat bruidsparen zullen zijn, omdat dan het belastingjaar afgesloten wordt. Ook de duizenden bosjes anemonen gin gen grif van de hand. Alles wat van goede kwaliteit was, waaronder chrysanten die het tot vier gul den brachten, was duur. Ook op de groentenveiling wordt het steeds drukker, vooral nu er steeds meer spinazie en rabarber komt. Alles ging ook hier grif weg. Spinazie was goedkoper dan maandag toen men nog royaal een gulden per kilo betaalde. Het niet alledaagse feit deed zich voor, dat de rode kool een cent per kilo hoger noteerde dan de spinazie, men betaalde namelijk voor de rode kool tot 86 cent per kilo (dit wordt overigens een luxe eten) en voor de spinazie tot 85 cent per kilo. Voor de rabarber is het te koud; toch lagen de prijzen heel goed. De noteringen waren: sla 20-22, wit lof 120-140. rabarber 20-62, prei 42-62. rode kool 82-86, uien 18-33, breekpeen 12-32, waspeen 15-35, spinazie 65-85, andijvie 108-112, radijs 10-27.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9