Optimistische Wilson had een plezierige verkiezingsnacht District in Beatle-stad Liverpool koos leidsman Renaissance Heeft u die 1 voordeelcoupon nog? New York Times vindt dat Wilson nu hard moet zijn v alles kan met CEtalsllür BRUYNZEEL WAS GROEN Co. Een koninklijk bestek Ruimtevaartcentrum in Frans-Guyana Wilson denkt aan de toekomst Vraag is, of hij radicaal genoeg is!" Renaissance Onderzeeërs voor Westeuropese Unie? Mears wil premie niet meer voor tip bij opsporen van World Cup Renaissance Zomerzegels 1966 - C-J Fa. W. Voet en Zonen VRIJDAG 1 APRIL 1966 11 sa a Klassiek geschenk voör mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. V uurtje Groen borsteltje Sigaar mm 28 ct. voordeel Bruynzeel produkten Geschiedenis Washington Nationalisten winnen bij verkiezingen op Malta uw juwelier C. Fortgens Jzn. Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Absolute meerderheid voor Verwoerds partij Het klassieke bestek van is verkrijgbaar bij uw juwelier Kort nieuws NEDERLAND 12c 8 GYSBERT JAPICX FRYSK DICHTER NEDERLAND 20c lO NEDERLAND mmm 25c lO m NEDERLAND A NEDERLAND (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) LIVERPOOL. In deze stad van kades en schoorstenen, waar de Beatles hun entree maakten in de internatio nale vermaaksindustrie, wachtte een optimistische Britse eerste-minister op een overtuigende meerderheid van stemmen, die hem bij de vorige verkiezingen ontging. Om half vier in de morgen was er geen twijfel meer aan: de Britse Labour-partij, onder leiding van premier Harold Wilson, zal op zijn minst gedurende de volgende vijf jaar beleid, positie, en de toekomst van Groot-Brittannië bepalen. pe dag begon voor Harold Wilson met een bezoek aan het Labour-partijgebouw in Huyton, het kiesdistrict waar hij twee tegenkandidaten had: de conservatieve kandidaat dr. Hobday, en een onafhankelijke tegenstander, die de onwaarschijnlijke bijnaam voert van de „schreeuwende Lord Sutch". Lord Sutch is een rock-and-roll-artiest met Rembrandthaar van een jaar of 25, die veel heeft bijgedragen tot zijn eigen publiciteit en een overigens dodelijk saaie verkiezing in een district, dat bij de vorige verkiezingen de beer Wilson al met ruim 19.000 stemmen naar het parlement en het premierschap zond. In het lokale partijgebouw van Huyton hingen telegrammen met teksten als „Ha rold. het ziet er goed uit, het smaakt goed, en het is goed. Labour barst overal uit haar naden in district Leek. Dank je voor je leiderschap". Premier Wilson bracht zijn stem enkele dagen geleden al per post uit en bracht de verkiezingsdag door met autoritten door verschillende wij ken van Liverpool. Met een staf van ruim Advertentie Koninklijke Van Kempen Begeer Zeist PARIJS (AFP) Volgend jaar zal in Frans-Guyana een nieuw ruimtevaartcen trum in gebruik worden genomen, dat in de plaats komt van de Franse basis in Hammaguir in de Sahara, die dan moet worden ontruimd. Het nieuwe ruimtevaartcentrum werd uitgekozen, onder andere omdat men van de kust van Frans-Guyana in oostelijke richting over de Atlantische Oceaan lan ceringen kan verrichten, profiterend van de omwentelingssnelheid van de aarde. De basis komt langs de kust, aan de weg van Cayenne in westelijke richting. dertig man betrok hij vijftien kamers op de eerste verdieping van het dure „Adel- phi"-hotel in Liverpool. DE UITGEBRACHTE stemmen van het kiesdistrict Huyton werden geteld in de middelbare school van het kleine stadje. Buiten het schoolgebouw stonden twee le- venshoge televisiemasten en binnen krioelde een menigte van agenten en aan hangers, die af en toe een luid gejuich aanhieven terwijl zij bij een van de zeven speciaal geïnstalleerde televisietoestellen de zich ophopende meerderheid van de Labour-partij op de voet volgden. Tegen elf uur 's avonds maakte de Britse premier zijn entree, opnieuw met pijp, en baande zich een weg naar het lokaal waar de stemmen werden geteld. Het was de toneelzaal van de school en bij wijze van decor hing achter het toneel een met een kasteel beschilderd doek. Nooit was de enscenering, meer buiten proporties dan op deze avond van de Britse verkiezingen, toen de eerste minis ter naast zijn verslagen tegenkandidaten stond en de gelukwensen van de aanwe zigen in ontvangst nam. De „schreeuwende lord Sutch" was ook aanwezig. In vol ornaat, met'twee zilve ren armbanden, een grote ring, batik overhemd en een bruin fluwelen jasje. Toen premier Wilson zijn tegenstander van de conservatieve partij, dr. Hobday, onder luid gelach een vuurtje aanbood voor een sigaar, produceerde lord Sutch eveneens een sigaar en stond erop dat de eerste minister hem ook een vuurtje aanbood. Op de publieke tribune zat een jonge aspirant voor rock-and-roll-roem met een brief gericht aan de manager van de Beatles, Brian Epstein. Hij hoopte de ge legenheid të hebben deze via premier Wilson te laten bezorgen. Er kwam wei nig van zjjn plannen terecht: hü werd door twee stevige politieagenten in be dwang gehouden. BUITEN DE SCHOOL sprak premier Wilson een menigte toe en opnieuw de monstreerde hij zijn politieke behendig heid door te weigeren met beide armen omhoog te poseren voor de fotografen. „Als ik dat doe," zei hij, „Lijkt het alsof ik nu al zeker ben van een massale over winning van de Labour-partij." Op een van de televisie-toestellen werd op dat ogenblik een Labour-meerderheid voor speld van 107 zetels. Daarna volgde een praatje met journa listen in een met telefoons en televisie toestellen ingerichte gymnastiekzaal. De Britse premier haalde een groen plastic borsteltje uit zijn zak, kamde zijn haar, en onthulde dat hij met opzet de leider van de Conservatieve Partij, Edward Heath, in geen van zijn verkiezingstoe spraken bij name had genoemd om „hem geen onnodige publiciteit te bezorgen". De totale meerderheid van stemmen voor premier Wilson in het Huyton-dis- trict was ruim 20.000. iets meer dan in 1964, toen er echter minder kiezers naar de stembus trokken. Daarentegen verloor Edward Heath in zijn district nu ruim de helft van de op hem bij de vorige ver kiezingen uitgebrachte stemmen. OM HALF DRIE in de morgen was de stand 297 zetels voor Labour, 146 voor de Conservatieven en vijf voor de Libera len. Premier Wilson was inmiddels naar zijn hotel teruggekeerd waar hij met de muziek van een doedelzak werd ontvan gen, door een vrouw spontaan werd ge kust, en vervolgens na een kort verblijf in zijn eigen dubbele suite, zich naar de hotelkamer van een journalist begaf, waar hij voor de vierde keer die dag de pers te woord stond. Voor de verandering rookte hij toen een sigaar, maar alsof het een pijp was. Hij liet zich niet verleiden enig commentaar te geven op Edward Heath, en weigerde Advertentie Nu is er nog 28 cent voordeel te halen bij uw drogist. Nog een paar dagen is de coupon, die u 28 cent korting geeft op Bruynzeel wasprodukten, nog geldig. Uw drogist heeft het assortiment van Bruynzeel wassoorten voor u klaar staanl Maak nu kennis met de speciale Bruynzeel wasprodukten: Vloeiwas, Zelfglans- was, Brenoline, Teakline, Vaste was, Ocrietwas. te onthullen wat zijn eerste plannen zou den zijn. Half vier .«nachts nam hij afscheid, vertrok naar zjjn suite, op weg naar een aantal ongestoorde jaren als Groot-Brit- tanië's eerste minister in de tweede helft van de 20ste eeuw. De Britten kozen zich een leidsman en bezorgden talrijke conservatieven een on rustige verkiezingsnacht. Premier Harold Wilson van Groot- Brittannië heeft in Liverpool in een toespraak die hij hield toen vast stond dat de Labour-partij de ver kiezingen royaal had gewonnen, ge zegd, dat hij naar Londen ging om het weekeinde te besteden aan de reorganisatie van zijn regering. Hij zinspeelde op de nationalisatie van de staalindustrie en een krachtiger houding tegen Ian Smith van Rho- desië. De New York Times vindt dat premier Harold Wilson de verkiezingen heeft ge wonnen. Het zijn zijn verkiezingen ge weest. Het blad betoogt dat een overwel digende meerderheid van de Britse kie zers vertrouwen heeft in de „hardheid" van Wilson. De kiezers moesten zich uit spreken over Wilson en niet over de Brit se economie, zoals vaak gesteld werd. „De heer Wilson heeft de reputatie zonder onderscheid des persoons te kun nen optreden. Maar de werkelijke vraag is nu, of hij hard genoeg is om bekwame medewerkers te ontslaan en impopulaire maatregelen te nemen. Na vijfhonderd dagen aan het bewind te zijn geweest, is de vraag niet meer, of hij te radicaal is, maar of hij radicaal genoeg is om de pro blemen waarmee zijn land worstelt aan te kunnen". Het blad vervolgt: „de geschiedenis zal de heer Wilson vooral beoordelen naar de kracht die hij nu gaat ontwikkelen ten aanzien van Europa. De verklaringen in zijn verkiezingscampagne over het Brit se lidmaatschap van de EEG waren te leurstellend negatief, maar hij heeft de deur opengehouden. De heer Wilson is een econoom en een pragmaticus en het zou verbazingwekkend zijn als hij ten slotte niet tot dezelfde overtuiging zou komen als de heer Heath dat de toekomst van Groot-Brittannië in Europa ligt". Een officiële reactie is er in Washing ton nog niet. Maar individueel steken be langrijke Amerikaanse functionarissen niet onder stoelen of banken verheugd te zijn over het feit dat er nu een Britse re gering kan komen die in het Parlement over een belangrijke meerderheid be schikt. Dat kan er, zo vinden zij, toe bij dragen dat de Britten hun economie ge zond gaan maken en dat zij op internati onaal gebied een belangrijker rol gaan spelen. De Amerikaanse regering heeft steeds bijzonder op prijs gesteld dat de Labour-regering haar politiek in Vietnam krachtig steunde. VALLETTA (Reuter) Op grond van de onlangs op Malta gehouden algemene verkiezingen heeft de regerende Nationa listische Partij een meerderheid in de Kamer behaald. Van de vijftig zetels kreeg zij er achtentwintig socialisten vie len de overige 29 zetels toe. Drie kleine Centrumpartijen zijn niet langer vertegenwoordigd. In de vorige Kamer hadden de nationalisten 25 zetels en de socialisten zestien. Advertentie Advertentie Het klassieke bestek van ruw is verkrijgbaar bij GOED - ZILVER - HORLOGES KELTUM PLEET Gr. Houtstraat 6 - Haarlem Telefoon 02500 - 10616 ROME (Reuter) De landen van de Westeuropese Unie Groot-Brittannië en de EEG-landen zal gevraagd worden gemeenschappelijk een vloot van met kernenergie aangedreven maar conven tioneel bewapende onderzeeboten te bou wen volgens een in Rome voor de de fensiecommissie van de WEU goedge keurd plan. Een aanbeveling daartoe is woensdag door de commissie met vijftien tegen zes stemmen en twee onthoudingen aanvaard. De aanbeveling wordt aan de WEU-raad tijdens zijn plenaire zitting in Parijs, die in juni wordt gehouden, voorgelegd. Als de WEU-raad met het voorstel akkoord gaat, wordt het naar de WEU-minister- raad doorgezonden. Advertentie JOHANNESBURG (Reuter) In Zuid- Afrika heeft de Nationale Partij van dr. Hendrik Verwoerd, die al achttien jaar aan het bewind is, bij de verkiezingen van woensdag de grootste parlementaire meerderheid in de geschiedenis van het land behaald. Zij zal in het nieuwe, voor vijf jaar gekozen en 170 zetels tellende, Huis van Afgevaardigden 126 zetels be zetten. De oppositionele Verenigde Partij van Sir de Villiers Graaff krijgt 39 zetels. De Progressieve Partij, de enige die op morele gronden apartheid afwijst, heeft haar ene zetel weten te behouden. De vier blanke afgevaardigden die de kleur lingen van de Kaapprovincie vertegen woordigen, brengen het totale ledental van het Huis op 170. Veerpontbediende David Corbett, wiens hond Pickles zondag de World Cup aan het daglicht bracht, zal vrijwel zeker de uitgeloofde premie van 60.000 gulden voor het onbeschadigd terugbezorgen van de trofee in ontvangst mogen nemen. Joe Mears, de welgestelde voorzitter van Chelsea en president van de Engel se voetbalbond, trok zich terug als gega digde voor de premie. Hij had zich aan vankelijk kandidaat gesteld, omdat hij het was, die de politie een stukje van de cup in handen speelde en verder Scot land Yard behulpzaam was bij het opspo ren van de eventuele dader. Donderdag werd Mears te verstaan gegeven dat zijn claim geen enkele kans maakte om se rieus genomen te worden. Edward Walter Bletchley, een 47-jarige Londense haven arbeider, die al enige dagen in arrest is, zal volgende week maandag voor het ge recht worden geleid. Hij wordt ervan be schuldigd de World Cup op een Londense tentoonstelling ontvreemd te hebben. Advertentie Anegang 13-15 - Tel. 10574 Gr. Houtstraat 165 - Tel. 12136 Verdovende middelen. In de Amerikaan se stad Buffalo zijn veertig personen ge arresteerd bij invallen van de politie in 43 huizen en zaken waar verdovende middelen worden verhandeld. De Zomerzegels 1966, ontworpen door W. A. van Stek te Enschede, zijn gewijd aan de nagedachtenis van de Friese schrijver Gysbert Ja- picx en aan het 200-jarig bestaan van de Maatschappij der Nederland se Letterkunde. r 300 {AAR LfYTEWKiWOE xi V- f tnk vt*m m v ..V VU i.«f ttftKOWCt .- Advertentie vraag handleiding in de winkel

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11