LABOUR WINT VERKIEZINGEN Wilson duidt op nationalisatie van de Britse staalindustrie HET WEER Bakkers worden per telefoon over bedrijf uitgehoord T op conferentie in Nairobi ,Van tijd tot tijd meer troepen naar Vietnam" Tor Anglia" was in IJmuiden TAPIJT SPIJKER N.V. Auto-Shop Haarlem 'n ster matras Koningin van vakantie terug Schreeuwende lord krijgt een vuurtje Aanklager loopt woedend weg Giftige dampen boven de Waalhaven „Eerste vijf jaar geen kinderen" 51e JAARGANG NUMMER 126 VRIJDAG 1 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Labour Conservatieven Liberalen Overigen ELLEN DE STEENWERF Alles voor uw Auto Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 11, 17 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 11 Uit stad en omgeving 5, 7,9 Films 7 Ferdinand 8, 30 In de Vishal en op zee9 Radio en tv 19 Uitgaan in Haarlem 19 Kunst19 Feuilleton21 Beeldverhalen 21 Scheepsberichten 23 Sport 25 Beurs 23 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit tweeëndertig pagina's Kouder Pet. 49.9 41.1 7,5 1.5 Minder liberale stemmen Gokver kiezingen Hardloper Het woord is aan Successierechten verlaagd pagina 2 Sexproces in Milaan President Johnson op persconferentie: WASHINGTON (Reuter en AP). President Johnson heeft gisteren mee gedeeld dat de Verenigde Staten „van tijd tot tijd" nog meer troepen naar Zuid-Vietnam zullen sturen. Hij noemde geen aantallen. Op het ogen blik zijn 235.000 Amerikanen in Viet nam. De Amerikaanse president maakte verder op zijn persconferen tie in Washington bekend dat on geveer 50.000 communisten zijn ge sneuveld sinds het begin van dit jaar. 99 I H| Scheepsbrand geblust door schip te laten zinken Geboorten in India HAZENBERG IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze LONDEN. De Britse socialistische Labour-partij heeft een klinkende overwinning geboekt bij de gisteren gehouden algemene verkiezingen. Sinds middernacht heeft men in Groot-Brittannië Labours doorbraak" zien aankomen, toen de ene wankele conservatieve zetel na de andere tuimelde. De Britse televisie had al om vijf voor elf, aan de hand van de toen bekende uitslagen het correspondent) socialistische succes met een computer voorspeld, en al nadat 4 uitslagen binnen waren was de prognose van de elektronische rekenmachines geweest: een meerderheid van 120 zetels voor Labour in het 630 zetels tellende Lagerhuis. Edward Heath, de leider van de Conserva tieve Partij erkende de overwinning van de Britse ar beiderspartij tegen half een vanmorgen vroeg. Bij het ter perse gaan van deze editie luidde de voorlopige uitslag, nadat de uitkomsten van 499 districten waren geteld: Zetels Winst Verlies Premier Harold Wilson is vanmorgen In triomf naar Downing Street nummer lien, zijn ambtswoning, teruggekeerd. In een gesprek met journalisten, in de trein waarmee hij uit Liverpool naar Lon den reisde, zei Wilson niet zwaar te til den aan de geruchten dat de buitenlandse bezitters van ponden wel eens zouden kunnen schrikken van de door Labour beloofde nationalisatie van de staalnijver- heid. „Dit punt staat al jaren op ons pro gramma en iedereen weet dit", aldus de premier. Hij gaf ook te kennen dat tegen het regime van Ian Smith van Rhodesië harder zal worden opgetreden. Al de eerste door de socialisten ver overde zetel trok de aandacht, namelijk die in Exeter, sinds 1885 in conservatieve handen en nu met een meerderheid van 5y2 percent veroverd door de dochter van wijlen Morgan Phillips, die jarenlang al gemeen-secretaris van de Labour-partij is Advertentie ft Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Geopend dagelijks van 8.30 uur tot 18.00 uur ook op zaterdag. GONNETSTRAAT 1-3 (hoek Friese Varkenmarkt) vlakbij viaduct over het Spaarne tel. 0 2500-12575 Verwachting tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige wind, aanvankelijk tussen zuid en zuid west, later ruimend naar noord west. Lagere temperaturen over dag. Volledige weerrapporten op pagina twee. 316 174 8 1 41 44 2 1 geweest. Spoedig volgde een nieuwe sen satie: de overwinning van de socialisten in Smethwick, waar minister van Buiten landse Zaken, Gordon Walker, vorig jaar (omdat Labour's immigrantenbeleid een rol speelde) bij tussentijdse verkiezingen verloor. Nu won de socialistische afgevaardigde van het district royaal van zijn conser vatieve tegenstander. Gordon Walker (die na het debacle van Smethwick als minis ter moest aftreden) zegevierde nu in Ley- ton, zijn eigen district, met grote meer derheid. Er gaan al geruchten dat hij in de toekomst zal terugkeren in Wilson's kabinet, nu als minister voor Europese Zaken. De Conservatieven hadden vanochtend vroeg nog geen enkele zetel op een an dere partij veroverd. De kleine Liberale Partij veroverde twee zetels, een op La bour en een op de Conservatieven. Het aantal liberale stemmen was minder dan in 1964, maar de daling was minder scherp dan volgens de voorspellingen het geval had moeten zijn. Partijleider Jo Grimond toonde zich vannacht dan ook niet ontevreden: de liberalen zullen hun politiek handhaven en er vooral naar stre ven dat Labour zijn nationalisatieplannen niet ten uitvoer brengt. Labour is erin geslaagd zijn meerder heid ook te vergroten in districten waar door het grote aantal kleurlingen het im- migratievraagstuk een grote rol speelt. Zo vergrootte de partij haar meerderheid in West-Bromwich en Southall. Partij leider Wilson boekte een gemakkelijke overwinning in het veilige district Huy- ton (Liverpool), en oppositieleider Heath behield de zetel van het district Bexley in Kent, hoewel met een gehalveerde meer derheid. van het Lagerhuis, lady Tweedsmuir en commandeur Courthey (die kortgeleden, na een bezoek aan Moskou, bij wijze van chantage door de Russen was zwartge maakt en daardoor in moeilijkheden kwam met zijn plaatselijke kiesvereni ging). Ook de linkse liberaal gezinde conser vatief Humphrey Berkeley, die geijverd had voor hervorming van de wetgeving inzake homosexualiteit en die de regering bij de kwestie-Rhodesië krachtig had ge steund, verloor zijn zetel. De verkiezingen zullen misschien wel de geschiedenis ingaan als de „bookma kers-verkiezingen". De gokkers zetten meer dan 45 miljoen gulden in. 's Och tends was de stand voor Wilson 1-66 en voor Heath 1-10. Maar later zakte de prijs voor Labour tot 33. In het water van de vijvers van Tra falgar Square plonsde gisteravond uren lang een tiental jonge mannen en vrou wen onder het geroep van Labour-leuzen. Een televisie-commentator kwam, zich angstig vastklemmend aan zijn microfoon, door het gedrang in het water terecht. Op een auto in Swansea, in Wales, had een vrouw op de voorruit een biljet ge plakt met „Stem Conservatief". Haar man plakte op de achterruit een biljet met Stem Labour". (Zie ook pagina 11). Koningin Juliana is gisteren in de loop van de dag teruggekeerd van een wintersportvakantie. Op 22 maart ver trok zij naar Zermatt in Zwitserland. DE TORIES verloren een paar bekende figuren. De vroegere hardloper Christo pher Chataway (het enige Britse parle mentslid dat ooit de mijl binnen vier mi nuten heeft gelopen) moest het nu afleg gen tegen zijn socialistische rivaal. Hetzelfde gebeurde met oud-minister van Luchtvaart, Julian Amery, de man die de oppositie tegen de oliesancties je gens Rhodesië leidde. Andere prominente conservatieve verliezers: oud-minister van Binnenlandse Zaken, Henry Brooke, Da me Patricia Horsby-Smith, sir Samuel Storey, de plaatsvervangende voorzitter Vele bakkers in het westen, midden oosten en zuiden van ons land zijn de laatste weken opgebeld voor vriendelijke dames, die probeerden hen uit te horen over hun bedrijf. Hun opdrachtgever wenst kennelijk onbekend te blijven, want als camouflage laat hij de namen gebrui ken van allerlei instellingen en organisa ties die zich met economie in het alge meen, middenstand of enquêtes bezighou den. Sommige daarvan, zoals het Econo misch Instituut voor de Middenstand en het Centraal Bureau voor de Statistiek en andere welbekende instituten bestaan echt maar weten van niets. Andere komen r.l leen in de fantasie van de grote onbe kende voor. Het in Doetinchem verschijnende vak blad Bakkerswereld heeft drie weken ge leden aandacht besteed aan het verschijn sel en de bakkers tegen deze praktijken gewaarschuwd en krijgt sindsdien een stroom van brieven, waarin de lezers hun ervaringen meedelen. Een van de bak kers meldde de opbellende dame eens wat nader aan de tand te hebben gevoeld over haar broodheer en de bekentenis te hebben losgekregen, dat ze het zelf eigen lijk niet goed wist. De gegevens die ze verzamelde werden door een loopjongen afgehaald, haar honorarium ontving ze per giro. Toen de bakker de vaderlijke raad gaf, dan toch eens goed uit te kij ken naar een naam op de giro-afrekening, kreeg hij ten antwoord dat het hem niets aanging, waarop het gesprek eenzijdig be eindigd werd. De redactie van Bakkerswereld heeft het er maar druk mee. Men heeft er al een heel dossier, men heeft er al vermoe dens, maar wat nog ontbreekt is zekerheid over de veroorzaker van deze merkwaar' dige acties en diens beweegredenen. La Rochefoucauld: Oude mensen geven vaak wijze lessen, om zich te troosten dat zij geen slechte voorbeelden meer kunnen geven. NAIROBI (AFP) In het parlements gebouw van Nairobi is donderdag de top conferentie van elf Oost- en Middenafri- kaanse landen begonnen. De zittingen zijn geheim. President Kenyatta van Kenia zei, dat aangezien de sancties tegen Rhodesië ondoeltreffend zijn gebleken de Afri kaanse landen zouden moeten overwegen, hoe zij druk zouden kunnen uitoefenen op de Britse regering. Zij zouden ook moe ten overwegen een beroep op de Ver» enigde Naties te doen. Een van de tegenstanders van pre mier Wilson in zijn kiesdistrict was de popzanger, schreeuwendeLord Sutch, kreeg vijfhonderd stemmen. Wilson won met een meerderheid van meer dan 20.000 stemmen. Toen de strijd was gestreden, presenteer de de premier de zangerige Lord een vuurtje. Die troostte zich daar toen maar mee. (Telefoto). MILAAN (Reuter) In het proces te gen drie redactieleden van een Milanees schoolblad is de openbare aanklager don derdag kwaad uit de rechtszaal gelopen. Hij zei tegen de rechter: „Als u niet in staat bent hier de orde te bewaren, ver trek ik." De openbare aanklager, Oscar Lanzi, maakte deze Italiaans-dramatische af tocht, omdat het publiek tijdens zijn ver hoor van een getuige rumoerig was ge worden. De rechter waarschuwde Lanzi: „uw ambt is niet van persoonlijke aard. Als u gaat, verzoek ik om een plaatsver vanger." Het antwoord van de openbare aanklager ging in het applaus van het publiek verloren. Hij rukte zich de man tel van het lijf, smeet dit teken van zijn waardigheid op een bank en stapte met rood, doch opgeheven hoofd, de zaal uit. De rechter verdaagde hierop de zitting. Johnson maakte voorts bekend dat hij een lid van het ministerie van Buiten landse Zaken, Walt Rostow, heeft be noemd tot presidentieel raadsman, belast met buitenlandse aangelegenheden. Walt Rostow wordt beschouwd als de „grijze eminentie" van minister Dean Rusk. Hij is sinds twee jaar lid van de inter-Ame- rikaanse commissie van het bondgenoot schap voor de vooruitgang. President Johnson zei dat Rostow niet in de plaats komt van Bundy, die begin deze maand ontslag heeft genomen. Rostow is voor stander van een „harde" politiek in Viet nam. Hij was de eerste die een massale militaire interventie voorstond. S i\\ V£jv illllfpi ■w:V - V:?: wm». - spUL (MMW Si De Vietcong heeft vandaag, vóór het aanbreken van de dag, een met bommen geladen auto voor een hotel in Saigon waarin Amerikaanse officieren woonden, tot ontploffing gebracht. Drie verdiepin gen van het hoge gebouw werden ver nield. Zeker drie Amerikanen zijn om het le ven gekomen en 66 gewond. In het huis woonden 150 a 200 Amerikaanse officie ren. Gevreesd wordt dat een groot aan tal onder het puin begraven ligt. Boven dien zijn drie Vietnamezen gedood en ze ker twintig gewond. Met behulp van lichte wapens en granaten stelden de aanvallers eerst de politiemannen die op wacht stonden, bui ten gevecht. Daarna sprongen zij van de met explosieve stoffen geladen vracht auto af en wierpen granaten door de ramen van het gebouw. Onmiddellijk na dat zij zich hadden teruggetrokken, vloog de auto, die bij de ingang van het ge bouw stond, in de lucht. Een groot deel van het gebouw werd vernield. ROTTERDAM Een brandende la ding ammonium-nitraat aan boord van het in de Waalhaven liggende binnen vaartschip „Damco 82" heeft de politie gistermiddag genoodzaakt een groot ge deelte van de Waalhaven tot een kilome ter in de omtrek af te sluiten. Uit het brandende ruim van het met 600 ton ni traat geladen schip, kolkten giftige dikke gele rookwolken. De bewoners in de om geving werd aangeraden de ramen dicht te houden. Ook de schippers van de in de omgeving liggende schepen werden ge alarmeerd. Na ruim drie uren was de brandweer het vuur meester. Het schip was daartoe in ondiep water aan de grond gezet en volgepompt met water, de enige manier om dergelijke branden te blus sen. De „Damco" is als gevolg daar van gezonken en steekt nog slechts met het bovengedeelte boven water uit. De brand ontstond nadat met snijbranders op het schip was gewerkt. Uitbundig versierd met talrijke vlaggen is vanmorgen kort na zeven uur de fraaie en imposante Tor Anglia, het schip van de Zweeds-Nederlandse Tor Line in IJmuiden aangekomen op door tocht naar Amsterdam. Ondanks het vroe ge uur waren velen naar de Noordersluis gekomen om de nieuweling bewonderend gade te slaan. De Tor Anglia zal voorlo pig eenmaal per week tussen Amsterdam en Immingham in Midden-Engeland heen en weer varen. Het schip kan behalve 989 passagiers ongeveer 300 auto's herbergen. De be manning telt ruim 100 koppen. Met zijn maximum snelheid van 23 kno pen kan de Tor Anglia de blauwe wimpel als het snelste schip van de Noordzee voeren. Morgen 2 april om 17 uur ver trekt de Tor Anglia uit de Amsterdamse Koenhaven voor haar maidentrip naar Immingham. Het ligt in de bedoeling van de Tor Line, in de exploitatie waarvan de KNSM voor 25 percent deelneemt, volgend jaar april een zusterschip van de Tor Anglia in de vaart te brengen, die onder de naam Tor Hollandia veerdiensten zal on derhouden tussen Gothenburg, Amsterdam en Immingham. Ook is men van plan de ferry-diensten tussen de drie genoemde plaatsen drie maal per week te doen plaatshebben. Het is niet uitgesloten, dat de schepen van de Tor Line in een niet te verre toekomst ligplaats zullen kie zen in de aan te leggen buitenhaven van IJmuiden, waarover, zoals bekend, over leg gaande is tussen de gemeentebestu ren van Velsen en Amsterdam. Bij haar aankomst in Amsterdam werd de Tor Anglia op spectaculaire wijze ver welkomd door twee boten van de haven dienst, die tientallen meters hoge water- fonteinen opspuitend, het nieuwe schip naar de kade bij het Verenigd Cargadoors kantoor begeleidden. Vanmiddag werd aan boord een fees telijke ontvangst gehouden, waarbij onder meer aanwezig waren de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de Zweedse ambassadeur, burgemeeter mr. G. van Hall van Amsterdam en de consuls-gene raal van Groot-Érittannië en Zweden. NEW DELHI (Reuter) De Indische minister van Gezondheid en geboorterege ling, mevrouw Sjoesjila Na jar, heeft er donderdag bij de bevolking op aangedron gen „de eerste vijf jaar de gedachte aan baby's uit het hoofd te zetten". Zij deed dat bij de opening van een grootscheep se vijfweekse campagne voor geboortere geling in de hoofdstad New Delhi. De campagne moet als voorbeeld dienen voor de rest van het land. Mevrouw Najar verklaarde dat de In diërs een bijdrage zouden kunnen leveren tot de oplossing van het acute voedselpro bleem door zich voor te nemen er de eerstkomende vijf jaar geen kinderen bij te nemen. Advertentie 16 kollekties beschikbaar WONINGINRICHTING Snelliusstraat 23-27 - Tel. 5653 BESTEL VROEGTIJDIG Speciaal aanbevolen': heerlijk SLAGROOMTAARTJE met aardbeienvulling 2.75 Zoek tijdig een luxe opgemaakt PAASEI uit. Nu nog grote sortering. mmmheerlijk

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1