Film, toneel en concert trekken in Rome meer belangstelling dan ooit s A.R.deBoer rtk'ijum C.A.O. voor papierindustrie is nog steeds niet rond snel in al het verkeer Fa. SCHUIT ZOON Ontploffing tijdens proeftocht Gemeenteprogramma van de V.V.D. voor 1966 Kind stierf na mishandeling Engelands mooiste ilNFORMATIE CENTRUM Streefdatum was 1 april 1966 Televisie begunstigde het uitgaansleven INLICHTEN OVER INRICHTEN VRIJDAG 1 APRIL 1966 <5 iSlil Stichting Nutspaarbank Openheid over het politiebeleid wordt wenselijk geacht Vier jaar geëist tegen de vader WEEKABONNEMENTEN CONSTANT - verlovingsringen Er is er al een voor f 995.- en... uw Vespa-dealer is dichtbijl VESPA - Hoofdagent voor Beverwijk en omgeving BREESTRAAT 151 - BEVERWIJK - TELEFOON 23327 nylon tapijt SOMfVtER tmi Tapisom nylon tapijt. Geen zorgen over slijten, pletten of vlekken. Geen zorgen over pluizen of ver schieten. Een minimum aan onderhoud. Een maximum aan luxe. 'n Nieuw idee: Tapisom confort tegels. Fantastisch effect. In elke kleurcombinatie. Gemakke lijk zelf gelegd, gemakkelijk verhuisd. Tegels van 50 x 50. cm. KLEUREN: zoveel zinnen, zoveel kleuren! WONINGINRICHTING EUROPA MEUBEL? STOFZUIGE RS vanaf 63.50 DE VILDER (Van onze correspondent) ROME IS HET MEKKA van de Europese filmindu strie. In geen andere stad van Europa worden zoveel films vervaardigd als in Rome! Italiaanse films, films waar Italianen bij betrokken zijn door wat men de co- produktie noemt en ook Amerikaanse films. Voor de grote Amerikaanse producers is het namelijk om fiscale redenen vaak voordeliger een film in Rome te laten op nemen dan in Hollywood. In Italië vindt men meer bio scopen dan in welk Europees land ook en het heeft ook het grootste aantal zitplaatsen in bioscopen. Zo goed als in andere landen is er ook hier een inzinking geweest in het bioscoopbezoek ten gevolge van de televisie. En daar de Italiaanse televisieprogramma's, volgens het oordeel dergenen die het weten kunnen, uitzonderlijk goed zijn, zou men verwachten dat het bezoek aan bio scopen en schouwburgen er sterk door zou worden be- invloed. Dit was inderdaad het geval. Maar sedert kort is er een kentering ingetreden die, naar wij vermoeden, ook in andere landen niet zal uitblijven. HET BIOSCOOPBEZOEK is al sedert twee, drie jaar, althans in de grotere plaat sen, sterk toenemend. Rome heeft ruim tweehonderd bioscopen, waaronder er zeventig zijn, die uitsluitend films „in eerste voorstelling voor Italië" draaien en dat zijn doorgaans heel grote bioscopen met 1500 tot 2000 zitplaatsen. De andere, tweede en derde „keus" zijn goedkoper en doorgaans ook kleiner. Verder zijn er nog een aantal zaaltjes, vooral in de verre buitenwijken, die alleen betekenis heb ben voor de buurtbewoners. Goed, Rome is een stad met tweeëneenhalf miljoen inwoners. Maar het lukt dan toch maar al die bioscopen dag aan dag drie of vier maal tjokvol te krijgen en de prijzen zijn heus niet mals. In een grote bioscoop betaalt men voor de goedkoopste plaatsen er zijn maar twee „rangen": parterre en gaanderij nooit minder dan 1800 lire, dus ruim tien gulden. MAAR WAT WELLICHT nog'veel meer bevreemdt is het sterk toegenomen schouwburgbezoek. Dit geldt voor geheel Italië, maar dan toch in de eerste plaats Rome. Wij verbazen er ons over te ho ren, dat in Parijs en andere grote steden het schouwburgbezoek nog steeds af neemt. In Rome beleven wij een „hausse" die werkelijk ongekend moet heten. Drie jaar geleden had men de keuze tussen een stuk of zes, zeven schouwburgen en doorgaans duurde het seizoen kort. De mensen zaten thuis voor de televisie. Die tijd is voorbij; laat ons hopen voorgoed. Men betreurt het thans dat er in vroeger jaren, voornamelijk tussen de beide oor logen, tal van mooie,' oude schouwburgen werden gesloopt. Indien er meer zalen be stonden zouden er meer voorstellingen ge geven worden. Enkele variété-theaters uit het begin der eeuw, die later in bioscopen werden veranderd, zijn in allerijl opge bouwd tot „intieme schouwburgen". Zalen die tientallen jaren ongebruikt stonden, en daaronder het oudste nog bestaande gro te theater van Rome, het „Argentino" worden zo snel mogelijk gerestaureerd, ook al zijn daar heel wat miljoenen mee gemoeid. De stad heeft behoefte aan schouwburgen; er zijn er nu een twintig tal, van de grote Opera (3000 zitplaatsen) en „Sistina", zeker niet minder groot maar heel wat minder mooi, tot kleine zaaltjes met minder dan tweehonderd plaatsen. En allemaal zijn ze iedere avond en vaak tweemaal per dag uitverkocht. DAN ZIJN ER nog de concerten. Rome een weinig muziekminnende stad, biedt thans de muziekliefhebber iedere dag keu ze. Rome is plotseling ook op het gebied der ontspanning een wereldstad geworden (nachtleven uitgezonderd), en heeft waar schijnlijk meer te bieden dan Parijs, ze ker op muziekgebied. De oorzaak van de ze verandering is de televisie. Vele duizenden Italianen, die vroeger er zelfs niet over dachten naar een concert of to neelvoorstelling te gaan, zijn dank zij goede t.v.- en radioprogramma's voor to neel en muziek gewonnen. En zij hebben ook begrepen dat een echte voorstelling in een schouwburg of concertzaal toch nog iets anders is dan de weergave op het kleine schermpje van het kijkkastje. De opera heeft misschien baanbrekend werk verricht in deze terugkeer tot de goede, oude theater^ewoonten. Door naast het ijzeren programma van een stuk of der tig opera's, die men zeker de Italiaanse „men" wel dromen kan, ook plaats in te ruimen aan oude ten onrechte verge ten werken en aan eigentijdse scheppingen en daarnaast tegelijkertijd een groots op gezette propagande te maken voor abon nementen waarbij aan studenten de mogelijkheid werd geboden een abonne ment te nemen tegen halve prijs en dit in drie termijnen te betalen slaagde men erin het aantal abonnees van onge veer 2000 op ruim 7000 te brengen. Het niet voorziene gevolg is, dat wie geen abonnement heeft, ten hoogste een plaats je in de engelenbak kan veroveren IN HET VERSTREKEN najaar werd eindelijk een „stabiel" „Romeins Thea ter" dus een vaste groep, opgericht, een weelde die men hier nooit heeft gekend. Maar men deed het dan ook meteen goed, Het gezelschap is zo talrijk, dat men voor lopig twee, in het volgende seizoen drie theaters tegelijkertijd avond aan avond bespelen kan. En de abonnees krijgen in elk dier beide schouwburgen drie stukken te zien; meer kan niet omdat er niet ge noeg avonden in een jaar zijn. Het aan tal abonnees bedraagt namelijk dit eerste jaar al 17.000 en men is ervan overtuigd, dat dit voor het volgende seizoen ver dubbeld zal worden. De prijzen zijn, al thans naar onze begrippen, hoog. Een avondje in de schouwburg kost hier nooit minder dan 3000 lire en in de opera (na tuurlijk niet bij een première, maar op een gewone avond) 6000 voor redelijk goede, 10.000 voor de beste plaatsen. Men heeft het er voor over en terecht. Wat zien we nu in de Romeinse schouw burgen? Wat proza betreft, doet Tsjechov hier opgeld. Zijn „Kersentuin" werd door het „Stabile" honderdtien maal gegeven zonder onderbreking. De regie van Vis conti kon geen genade vinden in de ogen van Peter Sjarov, met wie wij de „pre mière" mochten bijwonen. Waarschijnlijk heeft Sjarov gelijk. Visconti legt wat te veel de nadruk op uiterlijkheden en... ver- In de machinekamer van de 499 brt metende Nederlandse kustvaarder „Chee tah" heeft zich op de Nieuwe Waterweg een explosie in de motor voorgedaan. De eerste machinist liep daarbij brandwon den op. De „Cheetah" vroeg via Scheveningen- Radio sleepboothulp en verzocht tevens om een dokter, aan welke verzoeken van uit Maassluis werd voldaan. De „Cheetah" maakte na een répara tie een proeftocht op de Waterweg. geet vaak, dat Tsjechov blijspelen bedoel de te schrijven. Ditzelfde „Stabile" gaf ons daarna een meesterlijke „Koopman van Venetië," ongehoord rijk van aankle ding. Om enig idee te geven van de wij ze, waarop men in Italië toneel bedrijft, diene dat het beste gezelschap madriga- listen van het gehele land, uit Cremona, naar Rome werd gebracht om avond aan avond enkele madrigalen te zingen, die men doorgaans door middel van gram mofoonplaat of bandrecorder inlast. Na tuurlijk worden ook Italiaanse stukken opgevoerd. Op het ogenblik kan men in vier schouwburgen werken van Pirandel lo bijwonen en er zijn er nog meer op komst. Goldoni ontbreekt evenmin. En om weer tot de niet-Italianen terug te keren, Schiller's „Maria Stuart" trekt avond aan avond volle zalen evengoed als het toneelstuk gebaseerd op het dagboek van Anne Frank. Een zeer groot succes was een nieuw Italiaans stuk van Mario Pros- peri „Het Bewind van Verres", dat te ruggaat op Cicero's aan Verres gewijde oraties. Men ziet: keuze te over. Deze grote opleving van het toneel hangt naar wij vermoeden ook samen met economische factoren. De Italiaan kan zich wat meer veroorloven dan vroe ger. En dan komt toneel al gauw op het verlanglijstje. Het toneel is hier, veel meer dan bij ons, een sociaal gebeuren. Men gaat er ook heen om mensen te ont moeten, nieuwe kennissen te maken. Van daar de lange pauzes... wtmimm Advertentie Wij varen onder de vei lige vlag van de Ned. Spaarbankbond. Beschermvrouwe H. M. de Koningin in de gemeente Velsen Advertentie De V.V.D heeft thans haar gemeente programma voor 1966 bekendgemaakt. Doel van het programma is het geven van richting aan de campagnes die dit jaar voor de verkiezing van de gemeenteraden zullen worden gevoerd. Het programma zal tevens kunnen dienen als een lei draad voor de gekozen gemeenteraadsle den. Voorzitter van de commissie, die het programma samenstelde, is prof. mr. D. Simons, hoogleraar aan de economi sche hogeschool te Rotterdam. Hoofdpunten van dit programma, dat principieel niet van het gemeentepro gramma 1962 verschilt, zijn: openheid van het bestuur, het ontzien van de vrij heid en het bevorderen van de zelfwerk zaamheid, respect voor andermans over tuiging en de vervulling van een opbou wende taak binnen het gemeentebestuur. In het programma wordt de wenselijk heid uitgesproken dat het college van B. en W. en de burgemeester ook over za ken, die niet de huishouding van de ge meente betreffen, aan de raad inlichtin gen geven. Met name is hierbij gedacht aan het politiebeleid. Besloten raadsver gaderingen zullen slechts bij uitzondering mogen worden gehouden. Prof. Simons acht het onjuist wanneer de gemeenteraad de bevoegdheid zou krijgen burgemeesters te benoemen of zelfs maar in belangrijke mate in dezen te adviseren. Het zou er dan op neer ko men, dat een aspirant burgemeester bij een raad solliciteert, die hij, als hij be noemd is, zal moeten leiden. De onaf hankelijke positie van de burgemeester dient gehandhaafd te blijven. In het programma wordt aangedrongen op tijdige informatie van belanghebben den bij gemeentelijke regelingen, opdat critiek niet pas achteraf zal worden ge hoord. Over het onderwijs wordt gezegd, dat dit niet alleen verstandelijke ontwikkeling en lichamelijke opvoeding ten doel heeft, maar ook karaktervorming en opvoeding tot staatsburger. „Het onderwijs dient eerbied voor koningin en overheid aan te kweken en het besef van nationale waar digheid en internationale saamhorigheid te versterken", aldus een der punten van het programma. De officier van Justitie bij de rechtbank in Rotterdam heeft vier jaren gevangenis straf geëist tegen een 28-jarige loswerk- man uit de Maasstad, die zijn zoontje van anderhalf jaar zodanig had mishan deld dat het kind was gestorven. De of ficier vorderde bovendien een voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de rege ring. De man, die meermalen wegens dron kenschap met de justitie in aanraking was gekomen, kon thuis het huilen van zijn zoontje niet aanhoren. Hij haalde dan het kind uit zijn bedje en smeet het hardhandig terug, met het hoofdje tegen de houten spijlen van het bedje. Toen het kind ernstige ziekteverschijnselen kreeg, wilde de moeder van het kind, met wie de man in concubinaat leefde, een dokter halen. De man deed de buitendeur op slot en zei: „Als je er een dokter bijhaalt maak ik je dood". Toen er uiteindelijk toch een dokter werd gehaald was het kind er bijzonder ernstig aan toe. Het overleed twee dagen later in een zieken huis. xjoooooooooooooooocoooooooocxxxxxxxxwooooooooooooooooooor dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE jOOOQOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGiOQOOaj&AXMAXiftX» Tweede TV-net. Dinsdag 19 april worden de T.V.-zenders Markelo en Goes voor het tweede net officieel in gebruik ge nomen. Zij waren al enige tijd officieus in dienst. Dit is miss Engeland, de 21-jarige Gennifer Gurley, die naar Neder land is gekomen om in Nijmegen een Britse meubeltentoonstelling op te luisteren. Advertentie ALLE MODELLEN LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 Advertentie •Wat kost wat? En „wat" pas ik „waar" toe. Ons geeft antwoord op alle vragen. B.v.Wat is praktisch l in de keuken, wat het beste in de gang. Wij zijn uw gids in de doolhof van merken, prijzen en kwaliteiten. Maak kennis met deze vorm van gastvrijheid De Vereniging van Nederlandse Pa pierfabrikanten en organisaties van werk nemers in de industrie stelden in 1965 ge zamenlijk een commissie in ten behoeve van de collectieve arbeidsovereenkomst in de papierindustrie. Deze commissie is lange tijd bezig geweest met het opstel len van een ontwerp c.a.o., die van toe passing zal zijn op de zogenaamde uur- loners en de beambten in deze tak van industrie; waardoor beide groepen van werknemers in één c.a.o. zullen worden ondergebracht. De commissie voor de c.a.o. is al verscheidene keren in de af gelopen tijd bijeen geweest. Enkele ver gaderingen werden gecombineerd met de eveneens in 1965 ingestelde commissie beloningsstructuur. Het is het voornemen, dat de bestuurs- vertegenwoordigers van de Vereniging van Nederlandse Papierfabrikanten en de drie industriële vakorganisaties op 6 april bijeenkomen ter bespreking van de resul taten van de beide genoemde commis sies. Al lang was bekend, dat men de nieuwe c.a.o. voor de papierindustrie op 1 april 1966, dus vandaag, wilde laten in gaan, doch de besprekingen daaromtrent zijn nog niet rond. Wel is de ontwerp- c.a.o. op enkele onderdelen na gereed, doch in de vergadering van 6 april moe ten over enkele wijzigingen in de be staande loonstructuur nog beleidsuitspra ken worden gedaan. Wij vernemen, dat de vergaderingen van de beide commis sies onder voorzitterschap van de heer H. Smidt van Gelder zich hebben geken merkt door wederzijds begrip en een po sitieve benadering van een aantal moei lijke en gevoelige kwesties. Echter schijnt een en ander in de krin gen van de Velsense papierfabriek, waar in de het vorig jaar gehouden vergade ringen de eerste april 1966 als streefda tum was gesteld, al te lang te duren. Men wil, ziende naar wat in de omge ving in gunstige zin bij de metaalindus trie is gepasseerd, langzamerhand weten waar men aan toe is. Wat het laatste betreft vernemen wij van welingelich te zijde, dat uitgaande van de hoofdbe sturen van de betreffende vakorganisaties de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale he> Nederlands Katholiek Vakverbond en de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale TOONZALEN MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN filiaal Wijkerbaan 1 - Beverwijk Plantage 152 - Beverwijk BEDDENSPECIAALZAAK MARKTPLEIN 21 - IJMUIDEN (Er is bij ons altijd plaats voor uw auto) binnenkort vergaderingen worden gehou den met vertegenwoordigers van elk de zer organisaties van elk der aangesloten bedrijven, waarna kort daarop de resul taten, die dan aan de zogenaamde ka derleden bekend worden, ook ter kennis van de aangesloten leden zullen worden gebracht. Het afwachten zal dus eerst gericht zijn op de straks te houden bedrijfsconferen- tie, waarna mogelijk nog in de eerste helft van deze maand de leden van de vakorganisaties betrokken zullen worden in de besprekingen rond de bereikte re sultaten voor de nieuwe c.a.o. voor uur- loners en beambten in de papierindus trie. Advertentie Electrolux - H.E. - Excelsior e.a. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Telefoon 4462

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5