NVV streeft naar vorming van een „Europese vakcentrale'' HETWEER Vrijspraak in Milaan Gordon Walker wellicht op hoge ministerpost Provo in arrest die pamfletten verspreidde e ruyter N S U Zo nauw mogelijke samenwerking met de christelijke internationale Justitie acht foto's beledigend voor prinses Beatrix SCH. 2 zonk na aanvaring Tor Atiglia" voer naar Immingham Medici nog ernstig bezorgd over Mgr. Bekkers Spionnen in de VS vrijgelaten Justitie: Opruiing Autobeklederij Van Beem CHRIST9AANSE Labour-meerderheid van honderd zetels P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 127 ZATERDAG 2 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per Kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Drie studenten in arrest IN DEZE KRANT W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland.2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Achtergrond: Zuid-Afrika 3 Van Dag tot Dagi 3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving5 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Beurs 9 Scheepsberichten 9 Economisch nieuws 9 Sport 11 Erbij 1323 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" T emperatuurdaling Opvarenden gered 'n NIEUWE VOORRUIT /'i Het woord is aan Operatiewond geneest bevredigend sN FLEXOROL' „FLOORYAN" „De Houtwerf" „De Steenwerf" KNVB straft Knoef zwaar „MUG proces N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Jong lintermeubeïi Het buitengewone j van Intermeubel laat zich niet met woorden zeggen. Met kijken ontdekt u alles dwoninginrichting i Marktplein - IJmuiden COIFFURES DE VRIES dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE IJmuider Courant 99 Het jubilerende Nederlands Verbond va Vakverenigingen is niet enthousiast over de resultaten van de sociale politiek bin nen de Europese Economische Gemeen schap. Zij is van oordeel dat verbetering in die teleurstellende toestand kan wor den bereikt door de vorming van een „Europese vakcentrale". Er moet volgens het NVV worden gestreefd naar een zo nauw mogelijke samenwerking met de Europese organisatie van het Internatio nale Christelijke Vakverbond. „De werkzaamheden van de „Europe se vakcentrale" dienen zich niet te beper ken tot optreden tegenover de Europese instellingen, maar moeten ook de coördi natie van het vakbewegingsbeleid in de zes landen omvatten" aldus staat in een resolutie die gisteren op het jubileumcon gres van het NW in Amsterdam is aan vaard. „De bestaande samenwerking met De Amsterdamse politie heeft ingegre pen naar aanleiding van foto's die zijn gepubliceerd in het 63ste nummer van het blad „Bikkel Acht", een blad dat uit gegeven wordt door de studentensociëteit „Olofspoort". De foto's die op de eerste, derde en middelste pagina voorkomen suggeren prinses Beatrix voor te stellen en worden in hun samenhang voor de prinses beledigend geacht. De politie is overgegaan tot de arres tatie van drie studenten, die verantwoor delijk worden gesteld voor de publikatie. Zij zijn aangehouden op grond van ar tikel 112 van het Wetboek van Strafrecht, (belediging van leden van het Koninklijk Huis) in het bijzonder gepleegd ten aan zien van prinses Beatrix. De maximum straf die blijken het Wetboek van Straf recht staat op het misdrijf waarvan zij worden verdacht is vier jaar. Tevens zal proces verbaal worden opge maakt tegen een 38-jarige tijdschriïtver- koper en boekhandelaar, die een deel van de oplage (1000 stuks) ten verkoop heeft aangeboden. Het merendeel van de opla ge is gestuurd aan abonnees. Deze ver koper kan tot maximum een jaar ge vangenisstraf veroordeeld worden op grond van artikel 112 respectievelijk 113 van het Wetboek van Strafrecht. De drie studenten, die voorlopig op "het hoofdbureau van politie worden vastge houden, zullen dinsdag voor de officier van Justitie worden geleid. Zij zullen, ten zij anders wordt beslist, in voorarrest blij ven. De tijdschriften, die bij de verko per werden aangetroffen, zijn in beslag genomen. De arrestatie van de drie studenten is geschied op last van de officier van Jus titie en hoofd van het Amsterdamse ar rondissementsparket, mr. J. F. Hartsui ker, onder wiens leiding het onderzoek in deze zaak wordt verricht door de centrale recherche. Verwachting tot morgenavond: Kouder weer met aanvankelijk enige regen of natte sneeuw en morgen later enkele opklaringen. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind, draaiend naar richtingen tus sen noord en noordwest. Volledige weerrapporten op pagina twee. de andere bij het Internationaal Verbond van Vakverenigingen aangesloten vakcen- tralen binnen het Europese vakbewegings secretariaat zal geleidelijk moeten uit groeien tot de vorming van een „Euro pese vakcentrale" aldus de resolutie. Het NVV acht samenwerking met de bij het Wereldvakverbond aangesloten orga nisaties onmogelijk, zolang deze organisa ties de democratische uitgangspunten van de overige vakcentralen in de EEG niet aanvaarden. Een bijzondere inspanning, aldus de re solutie, zal worden gevraagd op het ter rein van de regionale politiek en van de structuurpolitiek. De gemeenschapsorga nen dienen nieuwe impulsen te verschaf fen voor de regionale politiek en moeten in het bijzonder de soms in ontwikkeling achterblijvende gebieden aanweerszijden van de nationale grenzen integreren om een gezonde basis voor de ontwikkeling te scheppen. De bestaande instrumenten (vrij ver keer van werknemers, sociaal fonds en beroepsopleiding) zullen volgens het ver bond moeten worden gebruikt voor een op volledige werkgelegenheid gerichte ar beidsmarktpolitiek. Op het terrein van de harmonisatie van de arbeidsvoorwaarden moet onderscheid worden gemaakt tussen het gebied waar voor wettelijke regelingen gelden (zoals de sociale verzekering, de arbeidsveilig heid en de bedrijfsgeneeskunde) en het terrein dat door CAO's wordt bestreken Het N.V.V. meent dat voor de wettelijke regelingen onder leiding van de Europe se Commissie moet worden gezocht naar een gemeenschappelijke oplossing van de problemen die zich voordoen in de mo derne industriële maatschappij. De mede zeggenschap, die op deze terreinen op na tionaal niveau aan het bedrijfsleven is toe gekend, dient ook op het niveau van de gemeenschappen ten volle te worden ver werkelijkt. Over de in de CAO's geregelde arbeids voorwaarden moet het gesprek op Euro pees niveau binnen de bedrijfstakken op gang komen door het vormen van paritai re commissies voor de bedrijfstakken, die ook dienstbaar gemaakt kunnen worden aan het overleg over economische vraag stukken. In de resolutie wordt verder onder meer ook gesteld, dat het de taak van de vak beweging is, ervoor te waken dat belang rijke verworvenheden door de harmoni satie van de wetgevingen niet worden ver minderd, maar zo mogelijk worden uitge breid. Als voorbeeld noemt men het ver- delingspolitieke aspect van de belastingen en de medezeggenschap in het onderne mingsrecht. Hedenmorgen omstreeks negen uur is de SCH 2 „Zuiderkruis" ter hoogte van boei ST 4, ten noorden van Terschelling, tijdens het vissen aangevaren door de KW 201 „Tatjana". Ten gevolge van deze aanvaring ontstond in de SCH 2 een groot gat aan stuurboordzijde in de machineka mer en hoewel het schip sterk achter over helde, bleef het toch enige tijd op de waterdichte schotten drijven. De KW 201 maakte eveneens water door een lek bij de kettingbak, maar de bemanning was toch in staat de lijnen van de SCH 2 te kappen, om daarna te pogen het schip op sleeptouw te ne men om aldus te trachten zo spoedig mo gelijk de haven van IJmuiden of Scheve- ningen te bereiken. Een uur later werd door de „Tatjana" ook de bemanning van de „Zuiderkruis" aan boord genomen. De Zuiderkruis werd bij het ter perse gaan van deze editie verloren beschouwd. De Tatjana wordt tegen middernacht in IJmuiden verwacht. Advertentie binnen 2 uur gemonteerd. Kleverlaan I - Bloemendaal - Tel. 50305 99 vmmm, ij WmMffimWmw m Abbé Montgault: Een mensenhater lijdt aan een vrese lijke ziekte: hij ziet de dingen zoals ze Werkelijk zijn. Het secretariaat van het bisdom 's Hertogenbosch maakt naar aanleiding van mededelingen van de behandelende geneesheren het volgende bekend over de toestand van mgr. W. M. Bekkers: „Mgr. Bekkers herstelt zich goed van de operatieve ingreep, die hij op 28 maart onderging. De bisschop kan zelfs weer enige woorden met zijn bezoekers wisse len. De geneesheren achten het verloop van de wondgenezing bevredigend. De uitslag van het onderzoek van het bij de operatie verwijderde weefsel is van dien aard, dat de doktoren de naaste toe komst met ernstige bezorgheid tegemoet blijven zien. Het is noodzakelijk dat de bisschop nog een langdurige nabehande ling ondergaat, waarbij ook bestraling zal worden toegepast. Als zich intussen geen complicaties voordoen zal de bisschop na herstel van. de operatje voor verdere behandeling te rugkeren naar het St. Jozef-Ziekenhuis te Eindhoven. Een volgend bericht van medische zij de zal voorlopig niet te verwachten zijn. Het zou voor het herstel gunstig zijn de bisschop rust te gunnen en belangstelling voorlopig niet te tonen door persoonlijk bezoek, daar dit hem nog zwaar valt". Zoals wij gisteren meldden is de nieuwe veerboot, de „Tor Anglia" in Amsterdam gearriveerd, om van daag haar maidentrip naar Imming ham te ondernemen. Het schip zal voorlopig eenmaal per week tussen beide steden een dienst onderhou den. Op de foto is duidelijk te zien, hoe de auto's en zelfs vrachtwagens het schip door de opengeklapte boeg kunnen binnenrijden. De op klapbare boeg maakt een loopplank vrij. In de achtersteven is een soort gelijke inrichting voor het verlaten van het schip. Advertentie n p.v.c. vloerbedekking met vilt onderlaag - 200 cm br„ diverse tinten ƒ9.80 per m2. tapijt - 140 cm breed in diverse tinten ƒ23.per m2. Uitsluitend verkrijgbaar via de woninginrichting. KAMPERSINGEL 22 - HAARLEM TELEFOON 02500-11932 SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM TELEFOON 02500-58211 De strafcommissie van de KNVB, gis teravond in Utrecht in zitting om een klacht van Heracles men had scheids rechter Boogaerts partijdig genoemd na de wedstrijd AjaxHeracles te behan delen, heeft strenge straffen uitgedeeld. De Heracles-speler Knoef, die van het veld werd gestuurd, kreeg een schorsing van acht wedstrijden, waarvan twee voor waardelijk. Stapper, ook van Heracles, werd voor twee wedstrijden voorwaarde lijk gestraft en kreeg een boete van 50. Heracles' klacht tegen de scheidsrechter werd verworpen. Dit zijn van links naar rechts de drie aangeklaagden in het Milanese „Mug"-proces: Marco de Poli, Clau dia Beltramo Ceppi en Marco Sas- sano. Ze werden gisteren vrijgesproken. WASHINGTON (AFP) —Twee man- men in de Verenigde Staten die veroor deeld zijn wegens spionage voor de Sovjet- Unie en Polen, zijn gisteren op erewoord vrijgelaten. Het zijn de 55-jarige Harry Gold en de 45-jarige Irvin Scarbeck. Gold, die uit Zwitserland afkomstig is, was op 9 december 1950 tot dertig jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens me deplichtigheid aan het verschaffan van geheime militaire gegevens aan de Sov jet-Unie. Scarbeck, die bijna vijf jaar in de gevangenis heeft doorgebracht, was veroordeeld wegens het verstrekken van geheimde documenten aan de Poolse po litie toen hij als Amerikaans diplomaat in Warschau woonde. Gold zou tussen 1943 en 1947 hebben samengewerkt met de spion Klaus Fuchs. Hij ging later samenwerken met het Fe derale Bureau van Onderzoek (FBI) bij het opsporen van andere spionnen. MILAAN (AFP) De beklaagden in het Milanese proces, drie redactieleden van het schoolblad „De Mug" en de rector van het gymnasium, zijn gisteren vrijgesproken. Zij stonden terecht wegens een artikel over sexuele gedragingen, dat in het schoolblad was verschenen. Het proces heeft drie dagen geduurd. De jury kwam na anderhalf uur beraad tot de slotsom dat het publiceren van een onderzoek naar het sexuele gedrag van de leerlingen in het schoolblad geen straf baar feit was. De openbare aanklager had het artikel „beledigend voor het mo rele gevoel van kinderen en volwasse nen" een „aanzetten tot zedenbederf" ge noemd. Hij gaat in hoger beroep. Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 LONDEN (Reuter en AP) - Pre mier Wilson van Groot-Brittannië heeft gezegd dat de wijzigingen die hij in de nieuwe Britse regering zal aan brengen, niet op korte termijn zullen worden bekend gemaakt. In Londen wordt verwacht dat Patrick Gordon Walker, na veertien maanden in de politieke wildernis te hebben gezwor ven nu weer terug in het Lagerhuis, een hoge ministerpost zal krijgen. Verwacht werd verder dat de minis ters Douglas Jay (Handel) en Frede rick Lee (Energie) niet in het nieuwe kabinet zullen terugkeren. Op Wilson zal vermoedelijk meer druk worden uitgeoefend om harder op te treden tegen Rhodesië. De Britse premier heeft gisteren gezegd dat het mandaat dat de kiezers da La- bour-partij hebben gegeven, het zijn re gering mogelijk maakt in het buitenland met meer gezag over kwesties als ontwa pening en vrede te spreken. De uitslag van een district is nog niet binnen, die van Argyll in Schotland. La bour heeft in totaal 364 Lagerhuiszetels behaald, vijftig gewonnen en geen verlo ren. De conservatieven verloren 51 ze tels. wonnen er geen en hebben nu 252 zetels. De liberale partij krijgt twaalf ze tels (vier gewonnen, geen verloren). De voorzitter van het Lagerhuis, die partijloos is moet hier bij geteld worden. De uitslag van Argyll werd pas vanavond In opdracht van de Amsterdamse offi cier van Justitie mr. Hartsuiker heeft de politie een 24-jarige student naar zij zegt een bekende provo gearresteerd, die pamfletten verspreidde, waarin het publiek werd opgewekt individueel te pro testeren „tegen het gewelddadig optre den van de politie in de afgelopen we ken" door een demonstratie optocht te houden vanaf het beeld van de Dokwer ker zaterdagmiddag naar het Museum plein. Volgens de justitie is hier sprake van overtreding van artikel 132 van het Wet boek van Strafrecht. Optochten zijn na melijk verboden tenzij hiertoe vergun ning wordt verleend. Het opruien tot een strafbaar feit is krachtens artikel 132 strafbaar. De maximum straf is drie jaar. Mr. Hartsuiker heeft verklaard, dat door de justitie in Amsterdam een straf beleid zal worden gevoerd. Elk vergrijp tegen de openbare orde zal streng wor den aangepakt. „Er zal niets worden ge pardonneerd", aldus mr. Hartsuiker. verwacht. Deze zetel is hoogstwaarschijn lijk voor de conservatieven. De liberale leider Jo Grimond behield zijn zetel. Hij kreeg op de Orkney-eilan- den 9.605 stemmen, 5.973 meer dan zijn conservatieve tegenstander. Labour kreeg hier 3.021 stemmen. Voor al te grote zwenkingen naar links aldus onze correspondent in Londen is men niet serieus bevreesd. In zo'n geval zou premier Wilson namelijk gauw een groot deel van zijn aanhang verliezen. Opvallend is trouwens dat in de partij leiding meer het verschil tussen jong en oud dan dat tussen links en rechts de aan dacht trekt. De socialistische Lagerhuisfractie is met haar gemiddelde van ongeveer 38 jaar de jongste die men vermoedelijk ooit heeft gehad. Een kwart van de socialisti sche fractieleden bekleedt een functie op universiteiten. Verwacht wordt dat een aantal oudere leden zal worden „wegge promoveerd" naar het Hogerhuis. Advertentie rr ju Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCOME artikelen WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1