Bob Rooyens: je altijd één slag voor zijn MARCO BAKKER: liederen ïuitde opera musical show ZATERDAG 2 APRIL 1966 Erbij 21 RADIO - TELEVISIE MARY POS (Van onze radio- en t.v.-medewerkster) BOB ROOIJENS, de man van wie „hoofd stuk VI" als officieel en representatief Nederlands amusementsprogramma naar Montreux wordt gezonden, heeft na het vertonen In de TV moet van zijn produkt een boos telefoontje gehad. Hij werd door een meneer benaderd, die zei een actie te willen voeren tegen een dergelijk verderfelijk programma. Commentaar van Bob Rooijens: „Dat moet die man dan maar doen. Het bezorgt je in ieder geval een hoop publiciteit". Shaffy Chantant op de langspeelplaat Henny Schoute Show-programma SHOV^il VAN 18 TOT 22 MEI wordt in Can nes het jaarlijkse, internationale con cours gehouden, waarop in het verle den uitgezonden rechtstreekse televi sie-reportages worden vertoond. D® NTS zendt hiervoor in de belangrijk ste gedeelten van de reportage van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus. De te vertonen reportage zal niet langer dan een uur toegestane tijd duren. ENIGE TIJD geleden zegde de Franse chansonnière Mireille Mathieu toe voor de VARA-televisie een opna- te maken. Door afspraken elders kon zij deze toezegging niet nakomen. Mi reille Mathieu zou nu na haar Ameri kaanse tournee, op 6 april een televi sie-opname voor de VARA maken. Het zangeresje stelde toen als voorwaarde dat zij haar televisie-optreden slechts wilde realiseren door het play-back zin gen bij eigen grammofoonplaten. De VARA-televisie heeft deze voorwaarde niet willen accepteren. Het optreden van Mireille gaat niet door. DE TONEELSCHRIJVER en dich ter Samuel Beckett, die door zijn to neelspel „Wachten op Godot" wereld beroemdheid kreeg en die sindsdien met veel succes andere stukken schreef heeft een speciaal televisiespel ge schreven. Voor de BBC werd „Eh Joe" zoals het stuk heet, geregisseerd en ge speeld door de Engelse choreograaf-re- gisseur Deryk Mendel. Er komt nl, maar één rol in voor. Beckett zelf ver zorgde de eindregie. De Duitse televi sie heeft het plan „Eh Joe" uit te zen den op 13 april, de dag dat Beckett zestig jaar wordt. ER KOMT in Nederland een Dave Berry-zangwedstrijd. De „Nederlandse Dave" zal in Zwolle worden gekozen. Juist daar, omdat Dave Berry daar eens zo'n geweldige ontvangst is be reid. De wedstrijden worden wekelijks gehouden en de finale staat voor be gin mei op het programma. Dave Ber ry heeft beloofd zelf de hoofdprijs t® zullen uitreiken. EEN VAN de nieuwste sterretjes aan het showbusiness-firmament is een vijftienjarig meiske uit Winschoten. Janneke Peper heet ze en ze heeft tij dens een auditie in Hilversum indruk gemaakt op de mensen van radio en televisie. Ook Knokke-ploeg formateur Lou van Rees heeft veel belangstelling voor de jonge zangeres. Janneke heeft inmiddels haar Nederlandse televisie debuut gemaakt in de show van Gert Timmerman. Overigens heeft ze in Duitsland al naam gemaakt door enkel® malen op te treden met het orkest van Werner Müller. Ze heeft een Duitse plaat gemaakt ook, nl. Rosarote Liebesbrie- fe. In Berlijn heeft de producer van deze plaat een weddenschap afgesloten met Paul Anka. Hij wedt om duizend flessen champagne, dat de plaat een oplaag van een miljoen exemplaren zal bereiken en dus met goud beloond zal worden. DE VARA-PRIJSVRAAG „Zon dagsschilders" heeft tot een zeer groot aantal inzendingen geleid. Ruim 1200 mensen hebben hun werk door middel van foto's ingezonden. Aangezien per inzender ongeveer 5 tot 6 foto's werden gestuurd, kreeg de jury ruim 6000 fo to's van werkstukken te selecteren. Er zal naar worden gestreefd de uitslag van deze prijsvraag, met een vijftal prijzen ter waarde van totaal 2.500 bekend te maken in het programma „Uit Bellevue", dat op maandagavond 18 april via Nederland 2 wordt uitge zonden. Ten slotte kan nog worden meege deeld, dat er besprekingen gaande zijn met het Haags Gemeentemuseum om daar de tentoonstelling van de be kroonde werkstukken, waarschijnlijk de tweede helft van augustus, te hou den. Vervolg van pagina 19. getrouwde vrouwen waar ik, als z® moeder zijn, tégen ben, omdat de kin deren en ik ben zelf dol op kinde ren er de dupe van worden. Tenzij het beslist noodzakelijk is". Zij was zelf één van de pionierster® een geëmancipeerde vrouw over wie men sprak. Een vrouw die bekri tiseerd werd op basis van bewondering. Mary Pos is altijd haar gang gegaan. Zij heeft de erkenning gekregen. D® zalen zijn nog steeds vol met geïnte resseerde mensen, die graag naar haar verhalen, vól humor, luisteren. En zij zegt: „Ik ben een Zaanse. Die staat met beide voeten op de grond. Van daag is het succes, dat kan morgen af gelopen zijn". Zou ze daar nog echt in geloven? Na die lange, intensieve loopbaan? Ze is nog té vitaal. Z® houdt nog té veel van haar werk. Haar levenswerk. MAAR NU ZE GETROUWD IS wil ze ook graag huisvrouw zijn. En naar ze hoopt een goede! Ze is dol op ko ken. „Van elke maaltijd maken w® iets feestelijks. Dat heb ik van mijn moeder!" Er moet ook veel gezellig heid in huis zijn (Ze is een énige gast vrouw, H.S.). Enaltijd bloemen. „We hebben nu juist vier maanden zuidelijk Afrika achter de rug, maar ook nu was de thuiskomst weer het hoogtepunt van deze machtige reis!" script aangeboden voor een muzikaal show-programma'tje van een half uur. Dick van Bommel wilde het hebben. Waarschijnlijk komt het in mei op het scherm, ik hoop met Willy van He- mert als regisseur. Mijn vrouw (Anita Radier) krijgt er een dansrol in. En ik ga een plaat maken, maar daar kan ik nog niks over vertellen". Wat gaat veelzijdige Marco Bakker het komend seizoen doen? „Dat is nu de grote vraag. Misschien zal ik ge dwongen worden een keuze te doen en dat zal me niet gemakkelijk vallen". „Hoofdstuk VI" naar Montreux IK BEN NOOIT bij Shaffy Chan tant geweest. Dat is deels te wijten aan het feit dat ik niet enthousiast wegloop met cabaret. En deels aan het feit dat, sprekende over het „een avondje Shaffy" je te horen krijgt: Daar is 't altijd vól. Maar nu is dan de langspeelplaat „Shaffy Chantant" uit. Ik moet toegeven: het is een ver rukking ernaar te luisteren. De me dewerkenden: Liesbeth List, hoesje Hamel, Ramses Shaffy, pianist Polo de Haas en gast Joop Admiraal weten een wel heel bijzondere sfeer te. scheppen! Dat pleit voor hun kunnen want meestal gaat de sfeer op de plaat voor een groot deel verloren. Het gemis van een avond bij S.C. wordt weldadig gecompenseerd door deze produktie. Men krijgt een hoog-artistiek aller lei in de vorm van zang, solo-spel, voordracht. Ernst naast geestigheid en scherts. Het klassieke naast het mo derne. Geopend wordt met de door Shaffy gecomponeerde, fraaie Shaffy Cantate, daarna het bekende „In ok tober", ditmaal door Liesbeth List sa men met Shaffy gezongen, het ironi sche „hard-boiled" verhaaltje over de gederailleerde kindertjes „Peter, Mary, Jack and I", en zelfs de So nate in E van Scarlatti wordt gespeeld en een subtiel gedicht van Hans Lo- deizen voorgedragen. Nog meerJa, naast romantische liedjes ook bewerk te Oudhollandse liedjes. Voortreffelijk cabaret! (Philips PL 12.704). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiini „IK VOND het erg jamer dat ik nee moest zeggen op die aanbie ding. Maar ik vraag mjj af of ik wel de geschikte persoon zou zyn geweest voor die rol", vertelt Mar co Bakker. Het is de rol van Fred dy Ahlbeck in de musical „Heerlijk duurt het langst". Ahlbeck moet in mei naar Hollywood en de musical gaat in ieder geval en zonder on derbreking door tot eind december. Het is eervol als 28-jarige zo'n aan bieding te krijgen. Maar bas-bari ton Jacob Marinus Bakker uit Den Haag, die zijn voornamen tot Mar co samentrok, op de lagere school bekend stond als een knap tweede- stemzinger, op de mulo als gitaar speler en op de kweekschool als bandleader, laat zich het hoofd niet op hol brengen. Hij gaat zijn eigen weg, nog steeds vierbaans: lie deren, opera, musical, show. „Of je het in dit land kunt volhouden zonder in één hokje te worden geduwd, vraag ik mij af. De keus zal moeilijk zijn. Ik ben gek op musical. Toen ik op het Amsterdamse conservatorium zat had ik behoefte ook iets in de prak tijk te doen mijn studiebeurs was niet al te ruim en ik kreeg een kans als korist in My Fair Lady. Twee en Twee bekende Jordaan-arties- ten, tante Leen en Johnny Jor- daan, zullen vandaag een muzi kale bijdrage leveren aan de feestvreugde rond het zestig jarig bestaan van het N.V.V. Het jubileum wordt onder an dere met een amusementspro gramma in het Amsterdamse RAI-gebouw gevierd. De VARA maakt er een reportage van die vanavond via Nederland 2 wordt uitgezonden. Het programma vermeldt nog meer medewer kenden als Conny van den Bosch, Jules de Corte, Milly Scott, Willy Caron, Thérèse Steinmetz, Boudewijn de Groot en vele anderen. een half jaar lang heb ik meegedaan. De laatste zes maanden in de rol van Jamy. Je leert verschrikkelijk veel van zoiets, gewoon door je ogen open te houden. Sonneveld, Kaart en ande ren in de praktijk bezig te zien, is een unieke kans." Maar drie jaar operaklas op het con servatorium heeft evenzeer een stem pel op hem nagelaten. Als liederen- zanger trad Marco Bakker op met wer ken van klassieken maar ook (en mis schien liever) met modernen als Ton de Leeuw en Joep Straesser. De di rigent Bruno Maderna vroeg hem een werk van Stravinsky (Abraham en Isaac, 1963) als eerste in Nederland te zingen. Een aanbod dat Marco ook heeft moeten afslaan wegens andere verplichtingen. Als operazanger ver tolkte hij de rol van de student in „De Droom" van Ton de Leeuw, vorig jaar op het Holland Festival. Als musical ster hebben de tv-kijkers hem 25 maart j.l. nog kunnen zien als Shaun in „De nieuwe wereld". In programma's als Acht Plus, Ik houd van Hollands en talloze radio-uitzendingen staat zijn naam geregeld op de lijst van mede werkenden. „Misschien komt er een ogenblik dat ik zal moeten kiezen", peinst hij. „Ik ben gaan voorzingen bij STUDIO van de Nederlandse Opera Stichting, eigenlijk meer om hun mening te horen dan om een rol te krijgen. Maar ze wilden me toch voor Sarastro in Die Zauberflöte. Ik heb nu een contract voor vier maanden. Behalve de Zau berflöte doen we ook twee Menotti's: De telefoon en Het Medium. In de laatste krijg ik de rol van Mr. Gobi- neau. Ik geloof dat die mij iets beter zal liggen dan Sarastro. Maar ook heb ik aan de NCRV een „HOOFDSTUK VI" is eind 1965 ge maakt. Bob Rooijens zegt erover: „Het is heel anders aangekomen dan ik ver wacht had. De mensen bekijken dit programma nu met andere ogen, om dat deze inzending naar Montreux gaat." Zelf is hij nooit in Montreux ge weest, al kent hij wel het peil van de inzendingen die daar komen. Dit jaar is de concurrentie wel erg zwaar. Er komen o.a. programma's rond Barbra Streisand en The Beatles. Een zinnige opmerking over de kansen van Neder land kan hij dan ook niet maken. Wel dit: „Ons produkt heeft zelfs in inter nationaal verband een ongewone con ceptie. Qua inhoud hebben we wel wat in huis, alhoewel we geen top-talent ten tonele hebben gevoerd. Maar in ieder geval hebben we geprobeerd een authentieke televisievorm te creëren. Zoiets heeft echter tijd nodig om ge accepteerd te worden bij het grote pu bliek. Uit deze ontwikkeling vloeien an dere vormen voort. Alle afleveringen van „Hoofdstuk" zijn eigenlijk een bron van verdere evolutie. Mijn pro gramma „Zodiac" is bij voorbeeld zo'n ontwikkeling vanuit die Hoofdstuk-bron. De meeste televisie-amusementspro gramma's staan te dicht bij theater, zelfs in decor- en lichtbehandeling. Dit is bij de diverse „Hoofdstukken" be paald niet het geval. Ik vind het be langrijk dat er na twaalf jaar televisie eindelijk een vormvernieuwing komt." BOB ROOIJENS (26), sinds vier jaar verbonden aan de AVRO, vindt televisie een plezierig medium. „Je kunt nog steeds alle kanten uit. Tele visie valt nog volop te ontwikkelen. Het is mogelijk om nog meer expressie kracht te krijgen. Dat zo'n ontwikke ling niet ogenblikkelijk met „Hosan- nah" wordt begroet is te begrijpen. Bob Rooijens staat open voor alle he dendaagse invloeden van buiten af. Hij bezoekt regelmatig tentoonstellingen, want zo zegt hij: „Je hebt steeds al lerlei injecties nodig die je inspireren. Per slot van rekening moet je bijblij ven, anders mis je de aansluiting." Ook wat er op het gebied van televi sie-amusement in het buitenland ge maakt wordt, volgt hij met grote in teresse. Van Averty, de man die, zo bleek vorig jaar, in internationale tele visiekringen zo'n grote navolging kreeg is hij een groot bewonderaar: „Ik be wonder zijn grafisch gebruik van de te levisie." IN NEDERLAND krijgt Bob Rooijens hier en daar voorzichtig eni ge navolging. Hij is daar zelf niet rou wig over, integendeel. „Ik vind het bevredigend om te zien hoe anderen mijn idee gebruiken. Dat dwingt mij zelf een pas voor te blijven. Je moet nooit benauwd zijn voor een dergelijk copiëren. Ik hoop dat het mij lukt om steeds weer rets anders te bedenken. Het is wat dit betreft als met goede koks. Die zijn ook niet gierig met het weggeven van hun eigen recepten als de nood aan de man komt bedenken ze wel weer iets nieuws."

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 21