Washington pijnlijk getroffen door Zuidvietnamese rellen Generaal Ky: „We zullen Da Nang gaan bevrijden" HETWEER I al 75jaar HoogeHuys P. v. d. A. tegen overdracht van beslissingsmacht kernwapens Explosie op tanker eist zeven levens m t MORRIS Regenkleding „Utrecht" tracht Franse wijntanker vlot te brengen Indonesië weer lid van de VN" Dierenarts sticht uniek hospitaal Indonesië lonkt naar buitenlandse economische hulp Vrouw omgekomen in Heemstede Vrouw bij brand omgekomen Minister Suurhoff is ziek Dode muis in fles melk s. Sle JAARGANG NUMMER 128 MAANUAü 4 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Klap in gezicht mt Weerrapporten 1, 2 Agenda van Haarlem en IJmond 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Scheepsberichten 4 Beurs 4 In de Vishal en op zee5 Uit stad en omgeving5, 13 Radio en tv 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Sport 913 Luidsprekers 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Overwegend droog 1 Loena-10 draait om de maan pagina 3 Verklaring van Malik LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Het woord is aan Niet omgebouwde geiser gebruikt Christelijke partijen niet op conferentie m '1 - SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN IJmuider Courant DA NANG (Reuter, AP en AFP). De steden Hoee en Da Nang zijn de laatste dagen het toneel geweest van onlusten, gericht tegen het regime van generaal Ky. Ook in de hoofd stad Saigon was het in het afgelopen weekeinde onrustig. De betogers, voornamelijk boeddhisten en jon geren, eisen de vorming van een re gering waarin ook burgers zitting zul len hebben. In alle stilte heeft de Amerikaanse regering druk uitge oefend op het militaire bewind van Ky om meer haast te maken met de terugkeer van een burgerlijk bestuur. Commentaar van generaal Ky op de demonstraties was: „Wij zullen Da Nang gaan bevrijden, zoals we de andere gebieden, die door de Viet- cong bezet zijn, bevrijden". In een vraaggesprek voor de Ame rikaanse televisie zei minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, gisteren dat een val van de Zuidvietnamese militaire regering niet spoedig is te verwachten. „De strijdkrachten be schikken over de hechtste, de meest geïntegreerde en de best georgani seerde macht in het land", zei Rusk. Er is geen onderwerp van gesprek, al dus onze correspondent in Washington, dat bij de officiële Amerikaanse woord voerders minder enthousiasme oogst, dan de huidige troebelen in Zuid-Vietnam rondom de regering-Ky. President John son wilde dezer dagen over deze kwestie niets zeggen toen hem tijdens een pers conferentie naar zijn opinie werd ge vraagd en zijn ondergeschikten zijn nau welijks spraakzamer. In niet-officiële gesprekken suggereren regeringsambtenaren hoogstens, dat de boeddhistische demonstraties tegen het regime in Saigon het gevolg zijn van communistische infiltratie. Zelfs hoort men plotseling de boeddhistische leider Trikoeang, die tijdens de opstand tegen president Diem, eind 1963, onderdak vond in de Amerikaanse ambassade en met wie ambassadeur Henry Cabot Lodge goede betrekkingen leek te onderhouden, hier en daar „een communist" noemen. Maar er wordt niet te veel nadruk ge legd op deze aloude tactiek om alle na righeid in de wereld aan communistische agitatie toe te schrijven. Eerder lijkt men er ook in Washingtons regerings kringen van overtuigd, dat de oppositie tegen de regering-Ky en haar onderdani ge betrekkingen met de Verenigde Staten, een authenieke basis onder de Zuidviet namese bevolking heeft. Vooral ook om dat zelfs de rooms-katholieken, wier anti- boeddhistische gezindheid boven elke twijfel verheven is, hebben aangedrongen op de vestiging van een burgerbewind in plaats van de huidige militaire junta. Vast staat dat de Amerikanen hoogst pijnlijk getroffen zijn door de troebelen. Als de regering-Ky thans, kort na de conferentie van Honoloeloe waar pre sident Johnson zijn prestige achter pre mier Ky plaatste en waar maatregelen voor een sociaal-economische en politie ke hervorming in samenwerking met de Een gewonde Vietnamese vromo houdt haar bloedende kindje in de armen. Menselijke tragiek in Zuid- oost-Azië, waar een oorlog zich jarenlang voortsleept. Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, maar geen regen van betekenis. Overwe gend matige wind tussen noordoost en oost. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Verenigde Staten werden afgesrpoken omver zou tuimelen door regelrechte druk van de Zuidvietnamezen „in de straat", dan zou dit een onloochenbare klap zijn in het gezicht van Washington. Trouwens, ook de Amerikanen voelen zich weinig op hun gemak, nu dagelij k berich ten uit Zuid-Vietnam komen over anti- Amerikaanse betogingen, berichten die weinig in overeenstemming lijken met Washington's officiële positie, volgens welke het in Vietnam zij aan zij met de dapper-vechtende Zuidvietnamezen de communistische agressie uit het noorden weerstaat. Vooral is men er in de Ame rikaanse hoofdstad verbijsterd over, dat de demonstranten soms gevoelens tentoon spreiden die primair anti-Amerikaans en nationalistisch zijn en verzoeningsgezind lijken tegenover de Vietcong. Even ver bijsterd lijkt men er over, dat premier Ky en president Van Thieu behalve het uiten van ferme woorden geen maatre gelen hebben kunnen nemen om de onge regeldheden te bedwingen. Mocht de regering-Ky de huidige troe belen niet overleven, dan lijdt het geen twijfel dat dit een ernstige tegenslag voor de Amerikaanse politiek betekent en dat de critici van Johnsons Vietnam-beleid nieuw koren op hun molen krijgen. Zou het regime-Ky evenwel worden opge volgd door een bewind dat de oorlog wil voortzetten, dan zal Washington vermoe delijk over deze tegenslag wel weer heen komen. De sleepboot Utrecht van Wijsmuller in IJmuiden, kapitein W. van Oosten, die ge woonlijk gestationeerd ligt te Landsend voor hulpverlening aan de zeescheep vaart, is sinds donderdag 31 maart inge zet op de Spaanse kust bij Cap Cullera tussen Valencia en Gandia om daar de berging uit te voeren van de Franse wijn- tanker Pierrè ie Borgne. Het 985 brt. metende schip, dat in 1951 werd gebouwd, strandde daar in de nacht van 20 op 21 maart. Het schip was toen onderweg van St. Louis, Rhöne, via Gandia in Spanje naar Algiers. Wijsmuller kreeg het verzoek de berging van het schip op basis van Lloyds Open Form geen resultaat geen beta ling uit te voeren. Een van de bergingsinspecteurs ging per vliegtuig onderweg en enige dagen later volgden nog enkele personeelsleden om de bergingswerkzaamheden te leiden. Van Landsend werd de Utrecht naar de gestrande Fransman gedirigeerd. De Utrecht heeft inmiddels pompen aan boord van het dwars op het strand liggende schip geplaatst. Een sleepbootverbinding is zaterdag tot stand gebracht. DJAKARTA (AP) De Indonesische minister van Buitelandse Zaken, Adam Malik, heeft vandaag meegedeeld, dat Indonesië zal terugkeren in de Verenigde Naties en zal proberen de betrekkingen met de Verenigde Staten te verbeteren. Malik, die dit zei, op een persconferentie, gaf geen bijzonderheden over de terug keer van zijn land in de volkenorganisa tie. Hij zei, dat „dit zal afhangen van vele kwesties". President Soekamo heeft een jaar ge leden Indonesië uit de Verenigde Naties en uit een aantal andere internationale organisaties teruggetrokken, nadat Ma leisië in de veiligheidsraad van de V.N. gekozen werd. Malik, die de portefeuille van Buiten landse Zaken heeft overgenomen van de Peking-gezinde minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, zei dat de regering Indonesië zijn traditionele buitenlandse politiek zal teruggeven. Het legerblad Ampera heeft meege deeld dat oud-minister van Buitenlandse Zaken dr. Soebandrio een onwettige over eenkomst met China had gesloten die er de oorzaak van was dat Indonesië zich uit de V.N. terugtrok. In Hoeven tussen Etten en Roosendaal heeft de Rotterdamse dierenarts J. E. Smit een particulier dierenziekenhuis ge opend dat uniek is voor Europa. Het om vat een spreekkamer, een operatiekamer, een röntgenafdeling, een apotheek en een laboratorium. Er zijn 45 verblijven met buitenhokken voor honden en 16 voor kat ten. Dr. Smit die gedurende 12 jaar in Rotterdam heeft gewerkt, heeft het hos pitaal geheel zonder subsidie laten bou wen en inrichten. Van de eigenaren van oud-patiënten kreeg de dierenarts een rij paard. Advertentie Al l/M A A I-» ALKMAAR DJAKARTA (ANP) Indonesië wil buitenlandse economische hulp zonder po litieke voorwaarden van alle landen aan vaarden. Dat heeft de Indonesische vier de vice-premier, sultan Hamengkoe Boe- wono, vandaag in Djakarta verklaard. De sultan, die belast is met economische en financiële zaken, zei op een persconferen tie, dat bij een dergelijke hulpverlening rekening moet worden gehouden met de nationale soevereiniteit en nationale ge voeligheden. Aanvaarding van hulp zon der politieke verplichtingen is in overeen stemming met „de niet-verbonden, maar actieve buitenlandse politiek van Indone sië. De Indonesische regering heeft ver heugd kennis genomen van de verschil lende denkbeelden, in verscheidene landen geopperd, voor het gevéh van interna tionale steun aan de Indonesische stabili seringsprogramma's. Wijzend op Japanse, Westduitse en Nederlandse plannen in de richting van een „hulpverleningsclub", zo als die al voor andere landen bestaat, zei de sultan dat de regering haar beleid na der uiteen hoopt te zetten, zodat alle lan den die willen helpen dit zo doeltreffend mogelijk kunnen doen. E b n e r-E schenbach: De moraal van onze vaderen is niet goed genoeg meer voor onze kinderen. Dat zeiden onze vaderen al, dat zullen ook onze kinderen zeggen. De 43-jarige mejuffrouw E. Kluen In Heemstede is zondagavond door haar zuster levenloos in het bad aangetroffen. De vrouw maakte, toen zij zondag morgen een bad wilde nemen, gebruik van de geiser, terwijl deze nog niet was omgebouwd voor aardgas. Het ombouwen van de geiser zou in de loop van deze week plaats hebben. Toen het aardgas, dat in de geiser niet kon verbranden, de badkamer binnen stroomde, overleed mejuffrouw Kluen door gebrek aan zuurstof. Het slachtoffer had het plan zondag haar zuster te bezoeken. Omdat zij niet verscheen, is deze 's avonds op bezoek gekomen. Zij trof haar zuster dood in de badkamer aan. Drs. Th. J. Hogendorp heeft in Utrecht namens de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid verklaard dat deze fractie zich volledig kan stellen achter de belangrijkste punten uit het rapport over de gevaren van de verspreiding van kern wapens, dat is gepubliceerd door het „Ne derlands Comité tegen de verspreiding van kernwapens." Op de door dit comité georganiseerde informatieve conferentie wekte deze ver klaring nogal wat opschudding, omdat de opmerkingen die in het rapport worden gemaakt over de overdracht van de be slissingsmacht over kernwapens, afwij ken van wat er van de zijde van de Partij van de Arbeid in december 1965 nog in de Tweede Kamer met betrekking tot deze kwestie is gezegd. In het rapport staat dat men tegen de verspreiding van kernwapens is. Daaron der verstaat men behalve de uitbreiding van het aantal nationale kernmachten ook het stationeren door de kernmogendhe den van kernwapens in andere landen on der exclusieve controle van deze kern machten en het overdragen door de kem- mogendheden aan andere landen van kernwapens of van kennis en materialen die noodzakelijk zijn voor het vervaar digen van kernwapens. Drs. Hogendorp bleef bij zijn verkla Zeven mensen zijn zaterdag om het leven gekomen bij een brand aan boord van de 20.000 ton grote Li beriaanse tankboot „Olympic Ho nour" in de haven van Marseille. Dertig mensen werden gewond. De brand brak uit na een explosie. Pas tien uur later was de vuurzee be dwongen. Het schip was niet ge laden. Omgekomen zijn vier beman ningsleden en drie Franse arbeiders. Bij een brand in een bijkeuken achter een woning in Erlecom is zondagmiddag de 44-jarige mej. J. Arns om het leven gekomen. De brand ontstond toen zij met haar zuster gasflessen verwisselde. De zuster wist tijdig naar buiten te ko men. De brandweer van Beek slaagde er snel in de brand te bedwingen. Uit het medisch onderzoek, waaraan de minister van Verkeer en Waterstaat, de heer J. G. Suurhoff zich in het Israëlitisch Ziekenhuis in Amsterdam heeft onderwor pen, is gebleken dat met zijn medische behandeling nog èen aantal weken ge moeid zal zijn. ring, ook nadat hij door de fractievoor zitter van de PSP, de heer H. J. Lank- horst op vroegere, afwijkende uitspraken van de P.v.d.A. was geattendeerd. Van de andere politieke partijen die door het comité waren uitgenodigd om op de conferentie hun visie op de versprei ding van kemapens uiteen te zetten wa ren alleen de CPN en de PSP vertegen woordigd. De heer Lankhorst van de PSP stelde dat zijn partij de kernbewapening ziet al» een gevaarlijk gevolg van de gehele be wapeningswedloop. Zijn fractie onder schrijft zonder enige reserve de standpun ten van het comité, zoals die zijn neerge legd in de zojuist verschenen brochure, die is geschreven door prof. dr. H. A. Tol- hoek uit Groningen, drs. Fenna van den Burg en de heer Laurens O. ten Cate. De heer H. Hoekstra van de communis tische partij beperkte zich in zijn inlei ding tot een felle aanval op West-Duits- land, dat hij „de nieuwe oorlogshaard" noemde. Volgens hem worden in de Bondsrepubliek al koortsachtige voorbe reidingen getroffen voor de aanmaak van eigen atoomwapens. Hij zei dat moet wor den voorkomen dat Duitsland de mens heid opnieuw voor voldongen feiten plaatst en dat rekening moet worden ge houden met de overrompelingstaktiek van het Duitse militairisme. De inhoud van het rapport „De geva ren van de verspreiding van kernwa pens" wordt onderschreven door het Ne derlands Pugwash-comité. De brochure besluit met een aantal „aanbevelingen", die ondermeer een we reldomvattend verdrag tegen de versprei ding van kernwapens bepleiten. De aanbe velingen omvatten ook uitbreiding van het gedeeltelijke kernstopverdrag van Mos kou-1963 tot alle kernproeven, uitbouw van 't internationale bureau voor atoom energie tot een orgaan dat de bevoegdheid heeft de nucleaire programma's van alle landen die aan vreedzaam kernonderzoek doen te controleren, en bevriezing van de nucleaire status quo in centraal Europa. Het comité meent voorts dat gestreefd moet worden naar de instelling van kern- wapenvrije zones in gebieden, waar nog geen kernwapens zijn (Afrika, Latijns Amerika, de Balkan en Scnadinavië) en in Centraal Europa. Ook wenst het dat wordt afgezien van plannen voor een mul tilaterale kernmacht van de NAVO die een verdere verspreiding van kernwapens in de hand zou werken. Ten aanzien van Nederland wordt ge steld, dat de Nederlandse regering veel meer aandacht zou moeten schenken aan de problemen, die samenhangen met de verspreiding van kernwapens. Ook zal Ne derland volgens het comité zijn positie in de Veiligheidsraad en de Verenigde Na ties moeten benutten om het overleg in de volkerengemeenschap te bevorderen (Ier land wordt hierbij als een goed voorbeeld genoemd). Een inwoner van Vlaardingen heeft een fles melk bij de politie gedeponeerd, waarin zich een dode muis bevond. De Keuringsdienst van Waren in Rotterdam zal een onderzoek instellen. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1