Dr. Drees op congres over monarchie: „Streven naar republiek mag, maar niet met rookbommen" Wassenaarse „kluizenaar" liet een miljoen gulden na Kort en bondig Toestand in ons land zou niet veranderen als wij een president hadden „Jongens, naar huis, want straks komt Swiebertje op de TV" Kind zwaar gewond tijdens oudertwist Sleepreis van drie maanden Hindernis voor de scheepvaart zal verdwijnen Meisje was 5 technische tekenaars de baas Op schip gestikt Kapelaan in Venray uitgetreden Oostelijke wind 4 MAANDAG 4 APRIL 1966 2 (Van onze correspondent) Zonder souffleurs Politie tot provo's H MIJ OLSTER N.V. VIJFHUIZEN 02508-456 Haarlem „Benares" trok veel bekijks Nieuw stuk van de Zuiderzeeweg gereed Jongetje overleden na het drinken van vergif Velsen-IJ muiden Beverwijk WEERRAPPORTEN sz es zo es tt ff NIJMEGEN. ,.Om hier nu de republiek te forceren kan gevaren met zich meebrengen voor de demo cratie. De emotionele tegenstellingen die men oproept schaden de democra tie en doen ons de ogen sluiten voor de werkelijke problemen en vertroe belen de feitelijke werking van de democratie". Tot deze conclusie kwam dr. W. Drees tijdens zjjn refe raat over „monarchie, democratie, republiek", dat hij tijdens het congres over de monarchie in Nijmegen hield Hij was ervan overtuigd dat prinses Beatrix, ondanks haar omstreden huwelijk, een waardig opvolgster van haar moeder zou zijn. Dr. Drees zei dat wij een vorstenhuis hebben met een traditie, die vooral met de vrijheidsgedachte verbonden is. Hoe wel de verhoudingen met de Oranjes niet altijd ideaal geweest zijn, heeft het volk zich steeds verbonden gevoeld met het Huis van Oranje. Er is altijd al neiging geweest om de republiek als de meest democratische instelling te zien, zei dr. Drees. De monarchie krijgt zeldzaam heidswaarde. Hij vond dat Engeland democratischer was dan Frankrijk. Engeland kent „een merkwaardige neiging tot feodaliteit". „Het Hogerhuis is eigenlijk een absurdi teit," meende dr. Drees. Onder enige hi lariteit merkte de minister van Staat op en dat hij dit niet te berde bracht in verband met de jongste verkiezingen in Engeland, „al vind ik, onder ons gezegd, dat de Engelse kiezer verstandiger stemt dan de Nederlandse." Dr. Drees zei voorts dat in Nederland echter in een betrekkelijk continue ontwik keling een parlementaire democratie tot stand is gekomen. De toestand in ons land zou zich zeker niet wijzigen indien ons land een president zou hebben. Bin nen het kader van een algemeen politiek gegeven kan de vorstin naar haar aard, haar persoonlijkheid en haar ervaring in vloed uitoefenen. Dr. Drees meende dat de leiding van koningin Wilhelmina in Londen veel ster ker was dan in vredestijd mogelijk zou zijn. Niettemin bleven toen ook de minis ters verantwoordelijk. Zij heeft echter nooit pogingen gedaan om te ontkomen aan de bindingen die de constitutionele monarchie haar oplegde, zo verklaarde dr. Drees. Een opmerking van prof. Winkelman, gedaan bij de opening van het congres, als zou het wenselijk zijn dat de ko ningin eens met haar volk zou spreken over nationale zaken, zonder daarbij souf fleurs in te schakelen, noemde dr. Drees gevaarlijk. Dit zou de verantwoordelijk heid van de ministerraad aantasten. Bo vendien zou men dan de critiek weer per- •oonlijk op de vorstin kunnen richten. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft zaterdagnacht tijdens ongere geldheden bij het beeldje „Het Lieverdje" op het Spui drie arrestaties verricht. Een 17-jarige glassnijder, die geen gevolg gaf aan een verzoek van de bemanning van een surveillancewagen om zich te verwij deren, werd aangehouden wegens verzet. Een 24-jarige schilder, die hierop een trap tegen de deur van de politie-auto gaf, werd gearresteerd wegens vernieling. Een 18-jarige jongen zonder beroep werd in gerekend wegens belediging van het openbaar gezag. Hij riep „moordenaars" tegen de agenten. Aan een oproep van de provo's om on danks een verbod van burgemeester Van Hall, te demonstreren tegen het politie optreden op 10 en 19 maart, hadden za terdagmiddag ongeveer 200 jonge Amster dammers gehoor gegeven. Omstreeks drie uur verzamelden zij zich bij het stand beeld „De Dokwerker" op het Jonas Da niël Meijerplein. Daar werden twee bos jes rode tulpen met een kaartje, waarop „Tegen het Fascisme" stond, neergelegd. Daarna liep de stoet naar het Museum plein. Op de hoek van de Stadhouderska de en de Ferdinand Bolstraat negeerde de groep een verzoek van de politie om in plaats van rechtdoor te lopen linksaf te slaan. De bemanning van twee overval wagens behoefde echter slechts uit te •tappen om de jongelui zich te doen ver spreiden. In keine groepjes trokken zij toen naar het Museumplein. Daar school den zij samen voor het Concertgebouw, echter steeds gevolg gevend aan via een luidsprekerwagen gedane verzoeken van de politie door te lopen, maar dan weer samendrommend. Tegen vijf uur gingen zij ten slotte weg. De politie trad de „de monstranten" met humor tegemoet: „Jon gens, ga nou maar naar huis; om vijf uur komt Swiebertje op de televisie." Tegen twaalf uur zaterdagavond kwa men de provo's en hun aanhang onge veer 200 in getal bijeen bij „Het Lie verdje". De politie zag op de drie arres taties na geen aanleiding tot ingrijpen. Na ongeveer anderhalf uur was de me nigte verdwenen. „Men heeft het volste recht actief te streven om dit regime om te zetten in een republiek, maar de vraag is of het zin heeft. Men hoeft het echter niet met rookbommen te doen." Persoonlijk aan vaardde hij niet de opvatting dat het ko ningschap van hogere orde is dan de volksvertegenwoordiging. De Nederlandse vorstinnen gedragen zich volstrekt consti tutioneel, zodat in ons land de verant woordelijkheid bij de kiezer ligt. Aan het slot van het congres heeft een forum zich vooral beziggehouden met de opmerkingen, die prof. dr. P. H. Winkel man had gemaakt. („Hoe verfrissend zou het zijn als de koningin eens zonder souf fleurs kon spreken"). Prof. mr. J. van der Hoeven, hoogle raar aan de Amsterdamse universiteit, meende dat „het zich rechtstreeks uit spreken van een koning de doodsteek voor de democratie is." Prof. dr. L. M. de Rijk, hoogleraar in Nijmegen en Utrecht en lid van de Eerste Kamer voor de Partij van de Arbeid, zei: „De monar chisten, die dit voorstaan, zijn de beste wegbereiders voor de republiek, zoals de provo's de beste verdedigers van de mo narchie zijn." Als we nu voor de keuze van een staatsvorm zouden staan, zou, al dus prof. De Rijk, niemand eraan denken een monarchie in te richten." „Natuur lijk komt de republiek. Lawaaischoppers en straatopbrekers houden hem tegen, maar hij wordt verhaast door tactlooshe den," aldus de hoogleraar. De oude-minister van Justitie mr. Y. Scholten, verklaarde dat de verklaring van prof. De Rijk theorie was. Dr. E. van Raalte, oud-privaat docent van de Amsterdamse universiteit, zei ten slotte nog: „Als het koningschap aanlei ding geeft tot controversiële situaties, is het gedoemd te verdwijnen. Het probleem re publiek-monarchie begint zich voor onze ogen te vertonen. „Men moet niet meedoen aan een maskerade". (Van onze correspondent) WASSENAAR Een vereenzaamde man, die in Wassenaar „de kluizenaar" werd genoemd en die van een buurman (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een driejarig Am sterdams meisje is levensgevaarlijk ge wond geraakt tijdens een ruzie van haar ouders. De vader slingerde een kinder fietsje tegen het hoofd. Het meisje liep hierdoor zo ernstig letsel op, dat artsen in het Wilhelminagasthuis haar schedel moesten lichten. Gisteravond was haar toestand redelijk. De vader, een 25-jarige bouwvakarbeider is door de politie opge sloten. Toen hij het kind met het fietsje gooi de verkeerde hij onder invloed van alco hol. Het echtpaar was met het kind juist teruggekeerd van een bezoek aan kennis sen dat tot vroeg in de morgen duurde en waarbij rijkelijk werd gedronken. Thuisgekomen kreeg de man een hevige woordenwisseling met zijn vrouw, waar bij hij met allerlei voorwerpen begon te gooien. Hoewel de moeder zich over het in bed gelegde kind boog om het te be schermen, kreeg het meisje toch het fiets je tegen het hoofd. eten kreeg, blijkt miljonair geweest te zijn. Na zijn dood, nu enkele maanden geleden, blijkt uit zijn testament dat hij ongeveer een miljoen gulden heeft nagela ten. Volgens zijn laatste wil zal dit geld verdeeld worden over een groot aantal liefdadige instellingen. Bewoners van de Van Oldenbarnevelt- weg in Wassenaar gaven Willem Beyerink vaak pannetjes eten. Hij vermeed echter zoveel mogelijk ieder contact met hen. Hij woonde eenzaam in zijn grote huis. Na de dood van zijn vermogende moe der, een burgemeestersdochter uit Kam pen, had hij bijna geen omgang meer met andere mensen. De gehele dag werk te hij in zijn tuin, waarin zeldzame plan ten groeiden Ook werkte hij wel door be middeling van de gemeente Wassenaar als tuinman in de Hortus Botanicus in Leiden. Zijn nalatenschap bestaat uit het huis met een zeer kostbare inventaris met veel antiek, waarvan de waarde wordt geschat op 100.000,- en voor ongeveer 800.000 aan effecten. De spoorbrug over de Oude Maas bij Dordrecht, die een grote hindernis vormt voor het scheepvaartverkeer zal worden verbeterd. Daartoe zal het bestaande draaiende gedeelte in de brug worden vervangen door een hefbrug. Eind 1969 moet dit kwarwei klaar zijn. De doorvaartopening wordt 45 meter breed en de doorvaarthoogte onder de hefbrug 45.20 meter. De spoorbrug heeft nu een draaibrug met twee doorvaartopeningen van 18.50 en 19.50 meter. Deze zijn te klein. Duw- eenheden, die willen passeren moeten soms tijdelijk gedemonteerd worden en omdat vaak ook nog gewacht moet wor den op het openen van de brug ontstaat er veel tijdverlies. De spoorbrug werd in 1872 in dienst ge steld. De onderzijde van de brug ligt bij hoog water slechts zes meter boven het water. Het scheepvaartverkeer moet dan ook vaak wachten tot het beweegba re gedeelte geopend is. Advertentie ■tl' centrale verwarming aggggwaKffssssasBai De sleepboot „Zwarte Zee" is zondag uit Schiedam vertrokken met het reuzenbooreiland „Transworld 58", een gevaarte van 75x67x39 meter, dat naar Portugees Angola gesleept moet worden, een reis van drie maanden. In Utrecht heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. J, de Meyer, oorkondes en medailles uitge reikt aan de winnaars van de wedstrijden die daar de afgelopen dagen tijdens de nationale beroepenmanifestatie in de Ma- rijkehal zijn gehouden. Dit jaar waren weer elf beroepen meer vertegenwoordigd dan vorig jaar, zodat 37 eerste- en 37 tweede prijswinnaars bekend konden worden ge maakt. Aan de wedstrijden hebben 250 jongens en meisjes meegedaan. De win naars van 26 beroepen zullen in juni deel nemen aan de internationale wedstrijden in Utrecht, waarop veertien landen (dertien Europese en Japan) vertegerfwoordigd zul len zijn. Voor deze internationale wedstrij den heeft het bedrijfsleven voor anderhalf miljoen gulden aan nieuwe machines en ge reedschappen beschikbaar gesteld. Van alle winnaars werd de negentien jarige Emmy Gildemeester, die in Amster dam bij Werkspoor in dienst is, het hardst toegejuicht. Zij won met glans van haar vijf mannelijke concurrenten in het vak technisch tekenen en werd daarvoor extra beloond met een grote bos bloemen en een enorme doos bonbons. Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Op treden door het Nationale Ballet.. Concertgebouw, vandaag en dinsdag 19.30 u.: „Matthaus Passion" door de Christelijke Oratorium Vereniging o.l.v. Piet Kiel. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 15 en 16 u.: „Het huwelijk van onze kroonprinses", a.l.; 20 u.: „Quo Vadis", 14 j. Het Zweedse vrachtschip „Benares", dat verleden week zondag in vliegend stormweer op de West-Kapelse zeedijk werd gezet, trok dit weekeinde grote be langstelling, West-Kapelle zag zelden zo veel auto's binnen zijn gemeentegrenzen. Op de straten aan weerszijden van het dorp stonden kilometers lange files. Woensdag zal een poging worden gedaan het schip vlot te trekken. Twee broers, de 23-jarige Willem Ba- relds en zijn broer Albert, zijn in hun hut aan boord van het Nederlandse motor schip „Bakro" door kolendamp gestikt. Het schip lag in de Rijn bij Düsseldorf. De broers hadden bij het schoonmaken van het schip een schoorsteenpijp wegge nomen en een deksel op de schoorsteen opening geplaatst, onbewust van het feit, dat zich in de kachel in hun hut nog smeulende kolen bevonden. Zij werden dood in de hut gevonden. Begin mei zal het nieuwste deel van rijksweg 35 tussen de verkeersrotonde te Hoevelaken en Nijkerk worden openge steld. Dit 8,5 kilometer lange traject van de Zuiderzee-autoweg heeft tweemaal twee rijstroken, vluchtstroken en een midden berm van 6 meter breed. Deze midden berm zal later door vangrails worden be veiligd. Een vijfjarig jongetje uit de buurtschap Achterberg bij Veenendaal is in het Ju- lianaziekenhuis te Veenendaal overleden, nadat het in een grote sloot een limonade- fles gevonden en daaruit gedronken had. De fles bevatte een onkruidbestrijdings middel. Frans Hals, vandaag 19 en 21.15 u. en dinsdag 20 u.: „II mondo nudo", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Mr. Solo contra Mr. Solo", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.30 uur: „Mary Poppins", a.l. Minerva, dinsdag 20.15 u.: „Het Ipcress dossier", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De man met de blinddoek", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „De dood heeft blauwe ogen", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „De zelf- moordschool", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van Jaap Nanninga. Dagelijks van 10 tot 17 u. en zondags van 13 tot 17 u. Tot 15 mei. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw, waaronder Hals' mees terwerken. Dagelijks geopend van 10-17 u. Zondags van 13-17 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, (Spaarne 16): Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19e en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fos sielen e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u; zondag van 13 tot 16 uur. In 't Goede Uur (Nieuwe Kerksplein): Expositie van gouaches van Wim Kersten. Dagelijks van 10 tot 18 u. en 20 tot 22 u. Zondags van 14 tot 17 u. en 20 tot 22 u. Cruquiusmuseum (Vijfhuizen): Ge maal en oude machines. Maandag tot za terdag van 9 tot 17 u. Zaterdag van 9 tot 12 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Museum Van Looy (Kamperlaan) Ex positie van reisschetsen van Haarlemse schilders. Dagelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 u Tot 12 april. Galerie 3 (Jansstraat 48): Expositie van werk van Jan Pander en Maarten Voor zanger. Dagelijks van 11 tot 18 uur en van 20 tot 22 uur. Tot 17 april. Kunstcentrum „De Ark", (Nieuw Hei ligland 1-3): Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks geopend van 10 tot 20 u. Klassiek grammofoonplaten- concert van 20 tot 22.30 u. Dinsdags ge sloten. Expositie van werk van Alfred Richter. Archiefgebouw (Jansstraat 40): Ten toonstelling „Haarlems Stadsbestuur van af 1245". Dagelijks van 9 tot 12.30 uur. Tot 30 april. MAANDAG 4 APRIL Heden geen filmvoorstellingen in de bioscopen. Volksuniversiteit, in ,,'t Braambos", Zeeweg 264, IJmuiden-Oost, 20 u.: lezing over het Noordhollands duinreservaat door de heer Kortenoever. Gem. Huishoudschool, P. J. Troelstra weg 1, van 19.30 tot 21.30 u.: cursus lichamelijke hygiëne en make-up; van 19 tot 21.30 u.: cursus Indische keuken. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. DINSDAG 5 APRIL City, 20 u.: „Diep in het graf". Stadsschouwburg, 20 u.: Toneelgroep Theater voert het toneelstuk „Vasa Zje leznova" op voor Velser Kunstkring. Cultureel Centrum, 20 u.: jaarvergade ring van de Algemene Bond van Ambte naren, afdeling Velsen-IJmuiden Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 19 tot 21.15 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstr. 102 te IJmui den, telefoon 02550-7715. Cursus naaien van 7.30 tot 10 uur. Sm. v. Gelderstraat 3 in Velsen-Noord; 7.00-9.30 Gem. huishoud school, IJmuiden; 7.30-10 uur Cusa, Sant poort; Cursus houtbewerking van 7.30 tot 9.30 uur P. Krugerstraat 59, IJmuiden. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden, spreekuren: IJmui den en omgeving, van 9 tot 10 u. in het Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22, tel. 02550-5010; Velsen-Noord, van 11 tot 12 u. in de gemeentelijke vergaderzaal aan de Smidt van Gelderstraat 5, tel. 02510- 2550; Santpoort, van 15 tot 16 u. in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort- Noord, tel. 02580-8014; verder volgens af spraak; secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort-Noord. MAANDAG 4 APRIL Kennemer Theater, 19.30 uur: Poppins". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „James Bond 007 contra Dr. NO". „Mary W.B. Theater, 20 uur: „Moord in code". Gebouw K.S.A., Peperstraat, 20 uur: Klaver jas wedstrijd N.K.V Huize Scheybeeck, 20 uur: Toneelcursus voor jongeren o.l.v. Gelyn Molier. Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len door Freek van den Berg, geopend van 918 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 18-21.15 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19.30 21.30 uur. Openbare leeszaal, Hendrik Burger straat 70, geopend van 15—17.30 uur en 1921 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en 19-21.30 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal geopend van 1416 uur; r.k. leeszaal geopend van 1416 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 1416.30 uur; r.k. leeszaal geopend van 1416.30 uur. DINSDAG 5 APRIL Kennemer Theater, 19.30 uur: „Marv Poppins". Luxor Theater, 19 en 21.30 u.: „Kus me, sufferd". Stichting voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting, Akerendamlaan 16, tel. 24276, elke dinsdagmorgen spreekuur. Huize „Scheybeeck", 19.30 u.: Cursus creatief spel voor jongeren van 13 t.e.m. 15 jaar, o.l.v. Saskia Verwayen. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 16.30 u.: Jeugd cursus boetseren en beeld houwen door Kennemerstaten. Creatief Centrum, Hoflanderweg 122, 20 u.: Cursus boetseren en schilderen door Kennemerstaten. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20-21.30 uur. Galerie Boumans, Breestraat 122, expo sitie schilderijen, tekeningen en aquarel len door Freek van den Berg, geopend van 9-13 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag, Moensplein 4, tel. 26020, of Groenlaan 21. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstr. 70, geopend van 15-17.30 uur. R.-k. leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-13 uur, 15-18 uur en 19-21 uur. Oosterwijk, openbare leeszaal, geopend van 14-16 uur; r.-k. leeszaal geopend van 14-16 uur. Meerestein, openbare leeszaal, geopend van 14-16.30 uur; r.-k. leeszaal geopend van 14-16.30 uur. „De Opgang", 20 u.: Wedstrijdfilmen IJmond Dubbel Acht. „De Wijkerbaan", 14 u.: Bejaardenmid dag; voordracht door A. SchatBierma. A.R.P. groeit. Sinds 1 januari heeft de Anti- Revolutionaire Partij ruim 2000 nieuwe leden geboekt. Het ledental van deze politieke partij ligt nu tussen de 96.000 en 97.000. Wraak. Voor de woning van een leraar aan het gemeentelijk lyceum in Doetin- chem verschenen vrachtwagens, die al lerlei artikelen brachten tot huiskamer ameublementen toe. De leraar kwam door het handschrift op de bestelkaarten tot de ontdekking, dat een 16-jarige leerling van het lyceum op deze manier wraak wilde nemen op zijn leraar, met wie hij onenigheid had gehad. Op ver zoek van de rector hebben de ouders de jongen van school genomen. Garage uitgebrand. In Soest is een dub bele garage uitgebrand, waarbij een sportauto, een speedboat, verscheidene kantoorbenodigdheden en een motor fiets verloren gingen. De garagehouder was bezig met het repareren van de ben zineleiding van zijn auto bij een bran dende oliekachel. Verkeerd verkeer. In de eerste twee maanden van 1966 hebben acht perso nen in Amsterdam bij verkeersonge lukken het leven verloren tegen twaalf personen in de overeenkomstige perio de van 1965. In februari kwamen 2237 ongelukken ter kennis van de Amster damse politie (v. j. februari 2346). Er waren 298 slachtoffers bij de ongeval len betrokken, van wie er 158 ernstig gewond werden of de dood vonden. In februari vorig jaar waren er 350 mensen bij ongelukken betrokken; 171 werden ernstig gewond of gedood. M. L. Pauw overleden. Op 54-jarige leef tijd is plotseling, overleden de heer Maarten L. Pauw, directeur van de vak school van de Stichting Vakopleiding voor Goud- en Zilversmeden, Juwe liers, Uurwerkmakers en Graveurs te Schoonhoven. De heer Pauw werd in juni 1956 benoemd. Voordien was hij beeldhouwer in Utrecht. (Van onze correspondent) VENRAY De 30-jarige kapelaan W. H. L. Peerlings, die sedert verleden jaar als priester werkzaam was te Venray, is uit de priesterstand getreden. De deken van Venray heeft dit zondag van de kan sel af medegedeeld. Kapelaan Peerlings was na een eer ste korte ambtsperiode in Melick in Mid den-Limburg nauwelijks een jaar ge leden in de Venrayse parochie aan het werk gegaan onder de jeugd en de werk nemersbevolking. Voor deze groepen is het besluit van de kapelaan een volkomen verrassing. De kapelaan zal in Rotterdam eerst zijn studies in de sociale weten schappen voltooien en zich daarna met maatschappelijk werk bezighouden. WW\M«WWWWWIA«WWWHW>WIMWWWWWWWWWWWW fWWIAAfWWWWWWWWtAAAIWWWVWWWWWWWWIfWWWWlfWWIfWIfWM Het K.N.M.I. deelt mee: Een lagedrukgebied, dat zondag voor onze kust lag, heeft zich naar West- Duitsland en Denemarken verplaatst. Het gaf vanmorgen in ons land aanleiding tot enige regen. De wind, die noordoostelijk was geworden, voerde koudere lucht aan. Boven Engeland is een rug van hogedruk aanwezig, die in betekenis afneemt. Ten zuidwesten van Ierland is een oceaande pressie aangekomen, die zich naar Ier land, Zuidwest-Engeland en West-Frank rijk uitbreidt. Onder invloed hiervan zal de wind morgen uit oostelijke richting waaien. Er wordt daarbij weinig of geen regen verwacht en in de temperaturen komt niet veel verandering. Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland G-E O G ca C Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindnoven Z.-Limburg geh bew. regen regen regen gen. bew. regen zw. bew. geh. bew. Helsinki regen Stockholm licht bew. Oslo geh. bew. Kopenhagen zw. bew. Aberdeen half bew. Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs 10 10 7 14 11 windst. 15 13 13 10 9 2 10 7 no nno n no zzo z o ozo wnw zzo windst. nno no nw w Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Malloica Lissabon geh. bew. geh. bew. zw. bew. licht bew. geh. bew. mist half bew. onbewolkt nnw zw. bew. o 6 10 9 14 windst. 11 o 15 windst. 16 18 15 zw. bew. zzw 16 zw. bew. zw 16 zw. bew. windst. 15 onbewolkt windst. 20 onbewolkt windst. 18 mist verand. 19 licht bew. windst. 16 onbewolkt ono 15 geh. bew. n 16 'icnt bew. licnt bew. zw. bew. mist geh. bew. windst. 18 nnw 15 windst. 16 windst. 19 z 18 SS 4 5 5 4 5 6 4 4 2 2 1 4 -3 3 5 4 1 1 3 3 10 3 6 4 4 0 2 1 5 2 5 8 4 3 13 Dinsdag 5 april Zon op 6.07 uur; onder 19.20 uur. Maan op 19.30 uur; onder 6.29 uur. Maanstanden Volle maan5 april 12.14 uur Laatste kwartier 12 april 18.29 uur Nieuwe maan20 april 21.36 uur Eerste kwartier 28 april 4.50 uur Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 4 april Hoog water 2.46 uur en 15.08 uur. Laag water 10.48 uur en 23.16 uur. Dinsdag 5 april Hoog water 3.33 uur en 15.51 uur. Laag water 11.38 uur en uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2