Geredden van Sch 2 Zuiderkruis in IJmuiden aan land gebracht Oorzaak van aanvaring nog een groot raadsel Berging van „Bretagne" wordt enorme operatie in IJmuiden zonder rokertje GOLD SPUR M Mi Het nieuwe Enkalon-tapijt van Desso is zeer sterk. Enkalon-tapijt van ruyter Mark,i,|ein Palmpaasoptocht in Velsen Tal van aanrijdingen dit weekeinde in Velsen n f&i ]9 Kort IJmondnieuws Geldtrommel met 175 gestolen Twee voetgangers gewond op over steekplaats Gronings Toneel Kandidaten van K.V.P. voor gemeenteraad van Beverwijk In de Vishal en op zee Auto over de kop in Lange Nieuwstraat 5 MAANDAG 4 APRIL 1966 en daar ben je dan keizer voor geworden... Dan liever korporaal maar mèt Gold-Spur de enige sigaret die je 'n troon doet vergeten... Er zijn geen veldslagen nodig om ze te veroveren, één gulden is voldoende en de winkel om de hoek heeft ze... onbegrijpelijk goed! En toch zacht. En mooi. En gezellig. Veerkrachtig. Meteen te stofzuigen. Makkelijk te reinigen. Verankerde pool. Niet te duur: Desso-600 25,15 per m2 98,-per strekkende meter) Kamerbreedte 390 cm. En te zien, te voelen bij: op de gevel IHetspuzzeltocht van Velsense reservepolitie „Ik heb u niets te zeggen". Dat was het enige commentaar dat schipper Arie Taal van de Scheveningse logger SCH 2 „Zuiderkruis" zaterdagavond tegenover de pers wilde leveren over de aanvaring van zijn schip met de Katwijkse kotter KW 201, zaterdagmorgen omstreeks ne gen uur ten noorden van Terschelling. Zoals wij zaterdag reeds berichtten is de SCH 2 kort daarop gezonken. De negen bemanningsleden van de Scheveningse trawllogger konden ongedeerd op de KW 201 overstappen. Zaterdagavond omstreeks elf uur meer de de KW 201 in de IJmuidense haring haven af. De bemanning van de logger was nog gekleed in de werkkleren die zij op het moment van de aanvaring aan hadden. De scheepsbotsing vond plaats terwijl de CH 2 „Zuiderkruis" aan het vissen was, terwijl de KW 201 „Tatjana" thuissto- mend was. De oorzaak van de aanvaring is voorlopig nog een raadsel. Het weer was goed evenals het uitzicht. De „Tat jana" heeft de Scheveningen aan stuur boordzijde bij de machinekamer geramd waardoor de logger een groot gat opliep. Ook de „Tatjana" kreeg averij aan de boeg, maar het binnenkomende water kon afgesloten worden. De „Tatjana" heeft nog geprobeerd de scheveninger op sleeptouw te nemen maar na ongeveer twee uur bleek het schip niet meer te behouden. Beide bemanningen waren bij aan komst in IJmuiden zichtbaar nog onder de indruk van het gebeuren. Schipper Jan Nijgh, 26 jaar, van de „Tatjana" was voor de journalisten niet te spreken. Hij bleef op de brug. De jonge schipper was ook gezagvoerder op de KW 12 „André" die een tijdje geleden gedeeltelijk uit brandde en net op tijd IJmuiden werd binnengesleept. Beide schepen zijn eigen dom van de rederij Rijnmond in Katwijk aan Zee. K. Dijkhuizen van de „Tatjana" vertel de „Ik kwam net de machinekamer uit om naar boven te gaan toen ik een ver schrikkelijke klap voelde. Boven riep iemand dat er niets loos was, maar even later zagen we dat we bovenop de Sche- De geredde bemanning van de SCH 2 „Zuiderkruis" op het dek van de „Tatjana" in de IJmuidense haringhaven. veninger waren gevaren. We ontdekten dat we zelf voor bij de plecht water naar binnen kregen. Het eerste wat ik toen deed was de kraan afsluiten tussen de ruimte in de voorpiek en het visruim. Anders was dat vol water gelopen. Een andere opvarende van de „Tatja na" had, zo vertelde hij, eerst niet zoveel aandacht besteed aan de schok die zijn schip kreeg toen het op de Scheveninger voer. „Ik dacht eerst dat er een visbord tegen de koelkast sloeg. Het was net zo'n geluid. Hoe het gebeurd is weet ik echt niet, want ik heb niets gezien". Nadat duikers en kikvorsmannen van het Bureau Wijsmuller sinds vorige week in de IJmuidense bijleggershaven voort durend in actie zijn geweest om een uit gebreide inspectie in te stellen naar de ligging van het gekapseisde 1500 ton me tende Noorse vrachtschip Bretagne, wordt deze week het bergingswerk groots aan gepakt. De eerste fase van de berging betreft het rechtzetten van de „Bretagne", ter wijl de volle lading stukgoed in de rui men blijft. De kikvorsmannen, die van het duikwerkschip Sepia af werken en die vorige week donderdag ook het hef- en bergingsvaartuig Octopus naast de half boven water uitstekende Bretagne zagen verschijnen, hebben ook reeds vele ope- Advertentie ningen, zoals deuren, patrijspoorten en luchtkokers afgesloten en afgedicht met het oog op pompwerkzaamheden, die tij dens de eerste fase en de tweede fase van het bergingswerk het rechtzetten en weer drijvend brengen van de Bre tagne moeten worden uitgevoerd. Voor de enorme kanteloperatie zullen op de boven water liggende stuurboord zijde va^i het sghip vandaag vier grote kanteljukken worden aangebracht. Deze jukken worden met dikke staaldraden verbonden met vier zware winches op de wal aan de oostzijde van de bijleggers haven. Deze winches zullen met diep in de grond verankerde dodebedden grondankers worden vastgehouden. Zo dra met de kanteloperatie wordt begonnen zal hierbij ook het hef- en bergingsvaar tuig Octopus met zijn hefvermogen wor den ingezet. Activiteiten. De samenwerkende speeltuinverenigingen Schulpen en De Meerweiden in Velsen-Noord zullen in de komende dagen weer van haar activitei ten doen kennisnemen. Donderdag 7 april wordt in het gemeentelijk ontspanningslo kaal aan de Van Diepenstraat een paas- kienavond gehouden en woensdag 13 april is er in dezelfde zaal een uitvoering van de balletgroep van deze speeltuinen onder leiding van mevrouw Hesmerg; het begint om acht uur 's avonds. De jeugddrum band heeft een uitnodiging ontvangen voor het zomerfeest in Bakkum. KIS -succes. De Kennemer Invalide Sportbond heeft met succes deel geno men aan het door de Invalide Sportver eniging Amsterdam georganiseerde zit- volleybaltoernooi 1966. Zowel in de A- als in de B-groep zegevierden de KIS-ploe- gen. Aan dit toernooi deden onder andere mee de landskampioenen uit Maastricht. Beide KIS-ploegen behaalden in hun pou le de eerste plaats, elk met 7 punten. Schoolfeest. Het vijfjarig bestaan van de Willem van der Graftschool in Bever wijk is zaterdagavond gevierd. Er waren 115 oud-leerlingen aanwezig op dit feest. De school is verrijkt met een grote door oud-leerlingen vervaardigde vlag, uitge voerd in blauw en wit en met de naam van de luchtvaartpionier Willem van der Graft. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de woning Rijvordtlaan 96, waar een bedrag groot ongeveer 175 is ontvreemd uit een lade van een buffet. In de loop van de avond had de echt genote van de eigenaar der woning het geld verdeeld in een aantal bedragen en deze in een daarvoor bestemde trommel opgeborgen. Bij dit werkje waren de gor dijnen aan de straatzijde gesloten, die aan de zijde van de tuin echter niet. Bij het naar bed gaan werd de trom mel met geld samen met een portemon nee in een lade van het buffet gedaan. Daarop is de heer des huizes nog even naar de schuur achter het huis geweest en heeft bij zijn terugkeer vergeten de keukendeur te sluiten. Dit alles is waarschijnlijk opgemerkt door iemand, die met kwade bedoelingen in de tuin heeft staan gluren, want de vol gende morgen waren trommel en porte monnee verdwenen, zonder dat er kenne lijk ook maar ergens anders in de ka mer was gezocht. Advertentie X dwoninginrichting De regen heeft wel getracht de palm paasoptocht op palmzondag in het water te doen vallen maar is daarin niet ge slaagd. In Velsen-noord namen ongeveer hon derdvijftig kinderen aan de optocht deel, voorafgegaan door de drumband Schul- pen-Meerweiden. Hoe verder de optocht zich van het Stratingplantsoen af verwijderde voor de rondwandeling, des te groter werd de be langstelling, opgewekt vooral door de trommelslag en fanfare. Na de tocht door het oudste deel van Velsen-Noord kregen alle deelnemers een kleine atten tie. Het fruit, dat aan de stokken was mee gevoerd, werd verzameld en door de kin deren in groepjes naar zieken gebracht. Op de splitsing Zeeweg-Herenduinweg stak zaterdag een 7-jarige fietser de Zee weg over zonder voldoende op het ver keer te letten. Hij werd aangereden door een personenauto bestuurd door een 61-ja- rige vertegenwoordiger uit lJmuiden- Oost. De jongen klaagde over pijn in de buik. Een 28-jarige inwoner van Driehuis verleende zaterdagavond als bestuurder van een personenauto geen voorrang aan een 16-jarige bromfietser, die op de Von dellaan in Driehuis reed. Als gevolg van de aanrijding liep de bromfietser letsel op waarvoor hij in het Antoniuszieken- huis moest worden opgenomen. Op de voetgangersoversteekplaats op de Lange Nieuwstraat bij de Merwedestraat in IJmuiden is een 70-jarige voetgangster zaterdagmiddag aangereden door een per sonenauto, bestuurd door een 38-jarige ha venarbeider. De vrouw werd licht gewond. De toneelclub van de Groningse vereni ging „De Martinitoren" in IJmuiden, heeft het er zaterdagavond in het patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg met de opvoering van het toneelspel „Angst om de Liefde" zeer behoorlijk afgebracht. Maura, een jonge boerin, die bij haar hu welijk een buitenechtelijk kind heeft mee gebracht, is in dit stuk de centrale fi guur, waarbij het conflict berust op de twijfel van haar echtgenoot, die veron derstelt dat zijn vrouw nog altijd de Bra ziliaan niet kan vergeten, die haar des tijds wist te verleiden. Zoals in dergelij ke toneelspelen gebruikelijk ligt na drie bedrijven vol misverstanden en onrust de gelukkige oplossing toch weer in het ver schiet. Deze opvoering werd door het publiek geboeid en met de grootste aandacht ga degeslagen, waarbij het succes van de voorstelling in de eerste plaats kan worden toegeschreven aan mevrouw Ber- tholee (Maura) en de heer Siegers (Den nis), die dit boerendrama keurig op gang hebben gehouden. Deze toneelavond werd besloten met een geanimeerd bal op muziek van het ensemble „De Jantjes." Op de Velsertraverse ontstond zater dagavond een aanrijding tussen een auto bus en een personenauto. De bestuurder van de laatste wagen, een 38-jarige tim merman uit Rotterdam, bleek onder de invloed van alcohol te verkeren. Hij is naar het hoofdbureau van politie overge bracht. Zijn rijbewijs en auto werden in- beslag genomen. Zondagnacht omstreeks een uur werd een 49-jarige bedrijfsleider uit IJmuiden in zijn auto op de Stationsweg in Velsen aangereden door een tegemoetkomende wagen. De bestuurder van de laatste auto reed daarna door. Vastgesteld kon wor den dat deze wagen een Duits kenteken had. Zondagmorgen werd de gezochte auto in het Stratingplantsoen aangetrof fen. De bestuurder, een Turk, werd aan gehouden en naar het politiebureau over gebracht. Zondagmiddag is een 63-jarige inwoon ster van IJmuiden op de Lange Nieuw straat in haar woonplaats op de over steekplaats bij de Scheldestraat aangere den door een personenauto, bestuurd door een 18-jarige machinebankwerker uit IJmuiden-oost. De vrouw liep een hoofd letsel en schaafwonden op. Zij is in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Na de op zondag gehouden zo genoem de groslijststemming ziet de lijst van de K.V.P.-kandidaten voor de gemeenteraad van Beverwijk er als volgt uit. 1. W. J. Vessies, 2. A. J. Hermes, 3. G. P. M. Langendijk, 4. Jac. de Weijer, 5. M. J. J .Stelder, 6 C. M. de Goede, 7. S. P. Bol, 8. F. A. Numan, 9. P. J. Stam, 10. ir J Camfferman, 11. M. A. J. Boelen, 12. J. W. G. Reijkers 13. C. L. J. Jansen, 14. mevr. A. F. Brech-Sege- ren, 15. P. Schellevis, 16. J. C. Mol, 17. mevr. C. W. M. van Gelderen-Welboren, 18. A. J. J. Sprengers, 19. H. C. Zurlohe, 20. H. J. van der Zon, 21. M. P. M. van Noord, 22. H. Planken, 23. N. G. Buntsma, 24. H. W. M. van der Zon. Mevrouw Brech-Segeren, die door het politiek advies op de twaalfde plaats v/as gezet, heeft deze verkiesbare plaats (vooropgezet, dat de K.V.P. van de twee zetels die de raad straks meer zal gaan tellen er één zou krijgen) af moeten staan aan de heer J. W. G. Reijkers. De K.V.P. heeft 11 zetels in de huidige raad. Er werden 171 stemmen uitgebracht. Aanvoer van maandag Maandagmorgen zijn in IJmuiden door 112 vaartuigen gelost: 7242 kisten vis, 60.000 kilogram tong en 2990 stijve ka beljauwen. Bij de aanvoer waren: 1550 kisten schel vis, 720 wijting, 690 gul en kabeljauw, 1030 koolvis, 226 kleine kisten haring, 300 kisten makreel, 1285 kleine kisten ma kreel, 1180 schol, 22 tarbot, 550 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 9, tar bot 8-7,10, gr. tong 5,80-5,50 ,grm. tong 7,23-7,15, kim. tong 7.52-7,05, tong 1 5,86- 5,35, tong 2 4,80-4. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 130- 120, middel kabeljauw 135-115, gr. kool- vis 85-70, middel koolvis 72-67, gr. leng 103-80. Per tien stuks: gr. kabeljauw 134-108, middel kabeljauw 75-67. Per 50 kilogram: gr. schelvis 65-46, middel schelvis 60-36, kim. schelvis 48-32, pennen 40-30, braadschelvis 35-15, gul 1 60-40, kl. gul 42-25, koolvis 1 31-24, kool vis 2 30-20, gr. en grm. schol 75-62, zet- schol en schol 1 72-60, schol 2 65-44, schol 3 47-30, gestripte wijting 30-15, haring 27- 21, makreel 65-17, tarbot 380-175, griet 145-98. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 700 kisten schelvis, 150 wijting, 200 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 120 kleine kisten haring, 1000 ma kreel, 600 kleine kisten makreel, 300 schol, 160 varia, 600 stijve kabeljauwen en 10.000 kilogram tong. Oud-IJmuiden heeft zich bij de jaarlijkse palmpaasoptochten even min onbetuigd gelaten, hetgeen te danken is geweest aan de leer- lingetjes van de Mevrouw Van Tuyllkleuterschool aan de C. J. van der Sluysstraat, die zich met hun leidsters enthousiast op deze tradi tionele inleiding tot het paasfeest hadden voorbereid. Zaterdagmorgen formeerden zich aldus honderden, twintig kleuters tot een fleurige op tocht, waarbij de kinderen met hun dikwijls ingenieus vervaardigde attributen in dit gedeelte van de gemeente bijzonder veel bekijks hebben getrokken. Zondagmiddag sloeg een personenauto op de Lange Nieuwstraat in IJmuiden over de kop. De inzittenden hebben da wagen weer op vier wielen gezet. De be stuurster verklaarde van iets te zijn ge schrokken dat de weg overstak waarna zij de macht over het stuur had verloren. De auto werd totaal vernield. De reservepolitie in Velsen houdt he denavond een fietspuzzeltocht door de ge meente. De prijsuitreiking is om 22.15 uur in de kantine van het hoofdbureau van po litie.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5