kinder- Toni Boltini s nieuwe circus: uniek in de wereld PANDA EN DE WEGDOENER POLLE, PELLI EN PINGO f Wk\ KRAMMETJE FOK f :YM ONTVANGEN J E S tw&w MAANDAG 4 APRIL 1966 7 Ons vervolgverhaal DOOR AGATHA CHRISTIE Toni Is gek" Geluk gehad 572ste STAATSLOTERIJ DERDE KLASSE 2 158 694 200 113 9087 Remco Campert m "A V?' -jywwwwwwimw 51 Hij hielp Lord Whitfield weer op de been. „N-neemt u mij niet kwalijk, me neer de baron", stamelde de man. „Daar zul je spijt van hebben, Rivers", zei Lord Whitfield. Zijn stem trilde, zo boos was hij. De man aarzelde een ogenblik, en slofte toen langzaam weg. Lord Whitfield barstte uit: „Kolos sale onbeschoftheid! Tegen mij! Zo tegen mij te spreken. Die man zal iets heel ergs overkomen! Geen eer bied weet helemaal niet waar hij staan moet. Als ik eraan denk wat ik allemaal voor die mensen doe een goed loon, alle mogelijke faciliteiten, een pensioen als zij eraan toe zijn. De ondankbaarheid de gemene on dankbaarheid. Hij stikte bijna van opwinding, en merkte toen juffrouw Waynflete op, die erbij stond zonder een woord te zeggen. „Ben jij daar, Honoria? Het spijt mij ontzettend dat je getuige bent ge weest van zo'n schandelijk toneel. De taal van die man. „Ik vrees dat hij buiten zich zelf was Lord Whitfield", zei juffrouw Waynflete stijfjes. „Hij was dronken, dat was het, dronken!" „Een tikje aangeschoten", zei Luke. „Weet je wat hij gedaan heeft?" Lord Whitfield keek van de een naar de ander. „Mijn auto heeft hij meege nomen mijn auto! Hij dacht dat ik niet zo vroeg zou terugkomen. Bridget heeft mij naar Lyne ge bracht in de twoseater. En deze ke rel had de brutaliteit een meisje Lucy Carter geloof ik mee uit te nemen in mijn auto!" Juffrouw Waynflete zei zacht: „Dat was hoogst onbehoorlijk". Lord Whitfield scheen een beetje ge troost. „Ja, nietwaar?" „Maar hij zal er zeker spijt van heb ben". „Daar zal ik wel voor zorgen!" „Je hebt hem toch ontslagen", merkte juffrouw Waynflete op. Lord Whitfield schudde het hoofd. Het zal nog slecht met die kerel af lopen". Hij zette zijn borst vooruit. „Kom mee naar huis, Honoria, en drink een glas sherry". „Dank u, lord Whitfield, maar ik moet naar mevrouw Humbleby met deze boeken. Goedenavond, meneer Fitzwilliam. Nu, u bent er". Zij knikte hem glimlachend toe en liep vlug weg. Zij had zozeer de hou ding aangenomen van een kinderjuf frouw die een kind aflevert op een feestje, dat Luke zijn adem inhield toen een plotselinge gedachte hem trof. Was het mogelijk dat juffrouw Waynflete hem had vergezeld enkel en alleen om hem te beschermen? Het idee was belachelenk, maar Lord Whitfields stem onderbrak zijn overpeinzingen. „Heel flinke vrouw, Honoria Wavn- flete". „Ja, heel flink, zou ik denken". Lord Whitfield begon in de richting van het huis te lopen. Hij liep nogal stijf en zijn hand ging naar zijn ach terste en wreef daar voorzichtig over heen. Plotseling begon hij te grinniken. Ik ben vroeger met Honoria ver loofd geweest jaren geleden. Zij was een knap meisje niet zo ma ger als nu. Het is grappig daar nu aan te denken. Haar familieleden wa ren de deftigste mensen in dit plaats- je". „O ja?" Lord Whitfield dacht hardop verder „Die oude kolonel Waynflete had hier alles te vertellen. Je moest er wel voor zorgen dat je vlug genoeg je pet je voor hem afnam. Dat was er echt eentje van de oude school, en zo trots als een pauw". Hij grinnikte opnieuw. „Toen Honoria vertelde dat zij met mij ging trouwen, nou, toen had je de poppen aan het dansen! Zij noem de zich vooruitstrevend. En ze meen de het heel ernstig ook. Was er vóór dat alle standverschil werd afgeschaft Zij was een ernstig soort meisje". „Dus heeft haar familie er toen een eind aan gemaakt?" Lord Whitfield wreef met zijn vin ger langs zijn neus. „Nou dat niet precies. Om je de waarheid te zeggen hebben wij een beetje ruzie gehad. Zij had zo'n ver vloekte vogel een van die vervelen de tjilpende kanaries daar heb ik altijd een hekel aan gehad misse lijke dingen ik draaide zijn nek om. Nou het heeft geen nut dat nu allemaal nog op te halen. Laten wij het maar vergeten". Hij maakte een beweging met zijn schouders, als iemand die een onple zierige herinnering van zich afgooit. Toen zei hij met horten en stoten: „Ik geloof niet dat zij het mij ooit heeft vergeven. Nou, dat is misschien wel te begrijpen. „Ik denk dat zij het u heus wel ver geven heeft", zei Luke. Lord Whitfield keek meteen opge wekter. „O ja? Daar ben ik blij om. Weet je, ik heb respect voor Honoria. Een flinke vrouw, en bovendien een dame Dat telt zelfs tegenwoordig nog mee. Die bibliotheek beheert zij heel goed". Hij keek op, en zijn stem veran derde. „Hé", zei hij, „daar komt Bridget aan", aan". HOOFDSTUK XVI De Ananas Luke voelde zich verstrakken toen Bridget naderbij kwam. Hij had geen woord meer met haar gewisseld sinds de dag van het tennispartijtje. Bij stilzwijgende overeenkomst hadden zij elkaar gemeden. Hij wierp nu een steelse blik op haar. Zij zag er uitdagend kalm, koel en onverschillig uit. Zij zei op luchtige toon: „Ik begon mij net af te vragen waar jij toch in vredesnaam gebleven was, Gor don!" Lord Whitfield bromde: „O, ik heb herrie gehad! Die Rivers is zo bru taal geweest er vanmiddag met de Rolls op uit te gaan". „Majesteitschennis", zei Bridget. „Daar kun jij nu wel grapjes over maken, Bridget, maar dit is een ern stige zaak. Hij heeft een meisje mee genomen". (Wordt vervolgd.) Boltini heeft zijn nieuwe circus ge heel geautomatiseerd naar eigen idee. Wagens met telescoopmasten maken het mogelijk de grote tent binnen enkele minuten op te zetten. (Door Fred van Sluis) SOESTERBERG Zes jaar geleden ben ik op het idee gekomen. Mijn tent was toen nog half zo groot als de nieuwe, maar er moesten steeds twintig stevige kerels aan te pas komen om 'm overeind te zetten of af te breken. Dat is niet erg als je ergens een week blijft staan. Maar vorig jaar zijn we begonnen, iedere dag in een andere stad te spelen. Dat was een marteling voor ons allemaal. Daarom heb ik mijn idee uitgewerkt: het cir cus moest geautomatiseerd worden. ..«y.^.-.v.v m IK BEN nauwelijks op school geweest en ik kan geen wiskundige berekeningen maken of technisch tekenen. Maar wat ik wilde, zat precies in m'n hoofd. Ik ben begonnen met van twee vrachtauto-opleg gers een lange, grote wagen te maken. Hierop is een uitvouwbare, ronde piste van tien meter doorsnede geconstrueerd, die met een druk op de knop automatisch openklapt. Met een andere hendel wor den de twee telescoopmasten, op de uit einden van de wagen hydraulisch over eind gezet. Ze zijn verbonden door een balk, waarover het tentdoek wordt ge legd. In de wagen zijn kant-en-klare licht- en geluidsinstallaties. Voor en achter de pistewagen staan twee vrachtauto's met hydraulisch be- dienbare, telescopische masten. Deze auto's vormen de grote trappen, waar langs het publiek straks de tent betreedt. Vroeger was het opzetten van de tent anderhalf uur werk voor twintig man. Nu is het een kwestie van anderhalve mi nuut voor vier man. Dit is nog nooit vertoond in de wereld. Trouwens mijn nieuwe tent, die 80 bij 40 meter meet, is ook een van de grootste in de wereld. ALS IK op 7 april met de première in Den Haag het nieuwe circusseizoen open, zal men een geheel nieuw circus Boltini zien. Mijn wagenparak is verdubbeld. Alle wagens zijn nu geel gespoten. Aan de voorzijde van het circus plaats ik over een lengte van 90 meter een rij dubbele vrachtwagens, ingericht als slaapwagens voor het personeel. De buitenzijde is be schilderd met circusvoorstellingen en voor zien van reclamelichtbakken. Zo heb ik een fraaie fagade. Inplaats van met slingers van lampjes, heb ik nu mijn wagens voorzien van strips met vaste lampjes. Na aankomst behoe ven de elektriciens de wagens alleen maar met een kabeltje te verbinden en er branden 10.000 lampjes in een grote cirkel rond het circus. Ik weet wel, dat er circusdirecteuren zijn, die zeggen Boltini is gek, hij redt het nooit. Misschien is het onverantwoord geweest, zoveel geld in het circus te in vesteren. Maar ik kan tenminste tegen mijn concurrenten zeggen: Van alle Ne derlandse circussen ben ik nog als enige overgebleven. En toen de afgelopen ja ren grote Duitse ondernemingen als Kro ne en Sarrasani ons land bereisden, ver dienden zij geen cent en ik had een volle tent. IEDER NAJAAR, als het seizoen voor bij is, zeg ik tegen m'n vrouw: „Dicky, dit was voor het laatst, we stoppen er mee. Maar ieder voorjaar geef ik weer al mijn geld uit, maak ik schulden, om toch weer op reis te gaan. Het circus is eigenlijk pas na de oor-, log op gang gekomen. Het kon zich niet bedruipen, daarvoor zijn de lasten te hoog. In handelde in auto's om de zaaak draaiende te houden. Wat hebben geluk gehad. Het publiek is gekomen en we kregen veel publiciteit. Men denkt altijd dat ik stunts uithaal om in de krant te komen. Dat is niet zo. Maar in een circus gebeuren nu eenmaal dingen, die bij bedrijven in de burger maatschappij niet gebeuren. En dus is dat nieuws. Vroeger overwinterden wij met onze wagens op een modderig terrein in Zeist. Toen kocht ik 3 jaar geleden een cafeetje in Soesterberg. Om de lap grond die er bij was. Maar Dickey zei: ze ver kopen hier voor 100 gulden in de week aan koffie. Toen de koop was gesloten biechtte de verkoper op, dat hij niet voor 100 gulden per week verkocht, maar voor 25. Na een maand verkochten we al voor 200 gulden per week en kwamen veel tie ners. Ik bouwde uit. en nu kunnen we zo'n duizend mensen in huis hebben. Om de stroom wat af te remmen vraag ik een gulden entree. Sinds is het nog drukker geworden. Vorig jaar heb ik een houten circus gebouw op het terrein geplaatst als een oefenruimte. Er bleken meer mogelijkhe den in te zitten. Dave Berry trad er op en The Fortunes. Ik heb Adamo gevraagd in september te komen. Niet, dat je met zulke sterren veel geld verdient, maar je verdient er wel goodwill aan. MIJN HELE circusresidentie is wat slordig in elkaar gespijkerd. Als ik er prachtige tafels en stoelen in zet, blijft het publiek weg. In zekere zin is dat ook zo met het circus. Zodra het een model onderneming wordt, mist het publiek het avontuur en blijft het weg. Daarom hou den de Franse circusdirecties hun zaal zo rommelig. Daarom ben ik ook een beet je bang geworden, nu ik mijn circus zo fraai heb gemaakt. Men verwijt mij wel eens, dat ik de Advertentie Maandag 4 april 1966 Prijzen van 15 zijn gevallen op nummers eindigende op 50 zijn gevallen op nummers eindigende op 100 zijn gevallen op nummers eindigende op 200 zijn gevallen op nummers eindigende op 400 zijn gevallen op nummers eindigende op 1000 zijn gevallen op nummers eindigende op Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 097423 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 083558 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 032931 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 056880 Een prijs van 2000 is gevallen op het nummer 038908 Eeu prijs van 5000 is gevallen op het nummer 049374 De prijs van ƒ30.000 is gevallen op het nummer 042363 circuskunst afbreuk doe door er een beat- groep in te halen. Maar Johnny Lion en de Jumping Jewels hebben vorig jaar hun geld dubbel en dwars opgebracht. Vooral in de kleinere plaatsen, waar ik nu met Johnny Lion en Rob de Nijs samen het zelfde succes verwacht. De toekomst? Ik weet niet wat die bren gen zal. Ik weet wel, dat Nederland nog veel van Toni Boltini zal horen. Wie in staat is geweest scholen te bezoeken en diploma's te halen, moet niet denken dat alleen hij kan slagen. Ik heb geleerd door het leven zelf. Ik heb gelerd, dat je alles kunt bereiken als je bereid bent om keihard te werken, logisch kunt den ken en je kansen grijpt als die er zijn. President Johnson en zijn vrouw heb ben het afgelopen jaar tijdens 138 feest jes, theevisites, lunches, diners, dans avondjes en recepties 30.230 gasten ont vangen. Dat komt neer op een gemid delde van ruim 200 gasten per gelegen heid en om de 2% dag. Geen wonder dat het gezicht van de president iets door groefds, begint te krijgen. „Waar ben ik aan begonnen?" zie je hem denken, ter wijl hij tussen twee handdrukken door in de verte staart. Terug naar zijn jeugd denk ik, toen het gras groen was in Texas en je de hele dag op een stengel kon liggen kauwen. Ik word al zenuwachtig als ik meer dan 2 gasten moet ontvangen voor een diner of een feestje. Theevisites, lunches, dans avondjes en recepties komen niet in mijn boekje voor, alleen de gedachte al aan een theevisite of een dansavondje be zorgt me een wilde, wanhopige blik in de ogen en een beving in de handen. Mensen ontvangen is niet mijn sterkste punt. Het vreemde is dat ik er veel beter tegen kan als ze onaangekondigd komen. Weet ik van tevoren dat er bezoekers komen, dan word ik naarmate de fatale dag nadert me er steeds meer van be wust wat er allemaal mis kan gaan. En als de eerste gasten aankomen ben ik doorgaans zo radeloos dat ik mijn toe vlucht in de badkamer zoek of me met stofzuiger en strijkplank in een kast ver berg. Later op de avond kom ik dan wel te voorschijn. De stemming is dan zo ver gevorderd dat men mij toch niet meer als gastheer herkent en als gast voel ik me heel wat meer ontspannen. Enfin, het zal u nu wél duidelijk zijn waarom ik geen president van Amerika ben. 32. „Hij jokt!" riep Panda nog, na de lange verkla ring van Joris Goedbloed. Maar brigadier Brakhout weigerde naar hem te luisteren. „Durf jij nog ontken nen?" riep hij uit. „Ik betrapte je al op verdachtheid bij de Nering do enersb ank. Daar liet je mij als ambte naar in functie uitglijden over een bananeschil. En toen vond ik je weer bezwarend bij het Bankierskan toor Z. de Luur Zn., waar jij zorgde dat ik een borstbeeld op mijn hoofd, kreeg. En nu vind ik je hier in een opengebroken Onbeperkte Crediet Maatschappij tussen het geld met je werktuig in handen.en dan durf je nog ontkennen?" „Tut, tut, ei, ei," sprak Jo ris, nog steeds druk doende achter H. Brakhout's rug. „Wat hebt u veel meegemaakt, inspecteur! Banane schil! Borstbeeld! Dat zal de oude heer Zeeger wel geweest zijn, nietwaar? Ik hoor er van op wat u in uw plichtsbetrachting allemaal te doorstaan had, en ik zal er mijn vriend de burgemeester stellig over aanspre ken!" „Leugenaar!" riep Panda. „Jij bent het die. De brigadier legde hem echter het zwijgen op. „Bele dig die heer niet met je beschuldigingen. Dat zijn smoesjes!" verklaarde hij. ,,Ik heb je op heterdaad be trapt, met dat ding er bij als bewijsmateriaal!" ..Juist!" beaamde Joris. „In flagrante delicto, zoals wij Latinisten het noemen als iets de spuigaten uitloopt." FUN, 814 MOEPER KONIJN OP BEZOEK zoentje \f pa&, potte V kom, moeder konijn - piN6o A-zoentje X we maken een uitstapje' MOEDERTJE KONIJN HEEFT EEN TEERHAR TIGE FAMILIE PAT HUIS GEVEN WE MAAR OP, VOORZOVEEt PERSONEN H6B4E EEN KASTEED N0PI&! A kusje, <y -pwb, U058-H 46eur, ik wit. Me- zetF AAUQevetj IK DOODDÊ OMY foNes WATJtieüT ,.NOUi£H,.. venret. maar. ééns OP! iKSNeebzuN V amar jip,eekaneeav ZUUASTOFSlANb 1 MOORDZNN Zo/JDFRËBN ooore/guer N- luk! M VeRMN- MA66NT DAAR, BBT6KÉNT MT ZB DAVY'S. UCHAAMéB- JONbSN HéBBêN - IK7AIHÉM 2166ÉU DAT IKH8T6£DAAM nee' SAM LEFF JIIWiuiArrs PIB 489. We hebben jullie al verteld, hoe de clown op oneerlijke wijze sneller vooruit kwam dan de andere deelnemers aan de wedstrijd in gekke vaartuigen. Maar we hebben jullie nog niet verteld, dat er in het water een snoek leefde, die erg op zijn rust was gesteld en zich spinnijdig maakte, als iets hem uit zijn schoonheids slaapje deed opschrikken. Daarvan wist de clown, die zijn fietsje weer van de houten plankjes had voor zien, vanzelfsprekend niet. Heftig trappend poogde hij Bram, die zojuist in het laden- kastje voorbij was gezeild, in te halen. Dat trappen bracht het water in heftige beroering. En de snoek, die al bedenke lijk naar de voorbijglijdende ladenkast had gekeken, werd zeer boos door het ge woel van dat wiel in het water. Met een soepele slag van de staart kwam het dier omhoog, terwijl alle vis sen en kikkers in de buurt ijlings de vlucht namen. Er lag een koude blik in de bollt visogen...

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7