Verzet tegen regime van Ky in Zuid-Vietnam zwelt aan Amerikanen grendelen in Da Nang hun basis af HETWEER Grotere omzet, lagere winst bij Unilever Brits fregat stopt tanker Fransen tegemoetkomend in Europese ministerraad NAVO naar Londen? i Ambassadeur van Zweden opent de Linnaeushof Italiaanse Ford komt op Nederlandse markt Elfhonderd nieuwe huizen minder dan in februari 1965 Wervelstorm eist acht mensenlevens Arrestant vlucht door sprong in water van Spaarne Besprekingen over „Kennedy-ronde Frankrijk wil niet met China in oorlog geraken door NAVO Vrouwen hadden huis vol gestolen goed Voor modieuze dames- en teenerkleding 51e JAARGANG NUMMER 129 DINSDAG 5 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye ZUID_ VIETNAM =QpB Berging van „Bretagne" pagina 5 Vergrijzing van de Chinese top pagina 9 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag2 Buitenlands nieuws3, 9, 13 Uit stad en omgeving4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Ferdinand8 Topsy14 Radio en tv 15 Kunst15 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 22, 23 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Weinig verandering Van inzicht veranderd Antisemitisme in Tirol it* Het woord is aan Rhodesisch olie-embargo IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SAIGON (Reuter, AP en AFP). In een groot aantal steden in het mid den en noorden van Zuid-Vietnam worden betogingen gehouden en sta kingen georganiseerd tegen het mili taire bewind van generaal Ky. Naar Da Nang, de haard van het verzet, zijn gisteravond regeringsgetrouwe troepen uit Saigon aangevoerd. Dy luchtmachtbasis is in staat van „rood" alarm de hoogste staat van paraat heid. In Nahtrang, Pleikoe en Ban Me Thuot werd gestaakt en gedemon* streerd. Betogers staken in Dalat een radiostation in brand. In Tam Ky, ten zuiden van Da Nang, braken straat gevechten uit. Ook in Hoeé was het onrustig. Het radiostation werd hier buiten bedrijf gesteld. In de hoofdstad Saigon sloeg de ordepolitie een me nigte jongeren uiteen. CHIN* Bcstandsqrens van Juli 1951 QuangTri THAILAND (Siam) •?2 WIRinh (jLaj uIBinn N-Trang Da Lat* o TayNmft Z. CHINESE ZEE Hoofdstad Belangrijkst# O Spoorlijnen Vliegveld Rivier 0 km 200 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Overwegend matige wind tussen oost en zuid. Minder koude nacht. Morgenmid dag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Generaal Ngoejen Cao Ky van Zuid- Vietnam. Op het vliegveld van Da Nang heeft premier Ky van Zuid-Vietnam een onder houd gehad met de legercommandant van Da Nang, generaal-majoor Ngoejen van Chuan. De generaal zou zich aan de zijde hebben geschaard van Ngoejen Van Man, die door de regering is ontslagen uit zijn functie als legercommandant. Pre mier Ky heeft gezworen dat als majoor Man niet gefusilleerd zal worden, zijn re gering zal aftreden. Ky deed vanmorgen via een radiozen der op de luchtbasis Da Nang een beroep op de bevolking van de stad tot samen werking. Hij verklaarde achteraf tot de conclusie te zijn gekomen, dat Da Nang niet door communisten wordt beheerst, zo als hij zondag op een persconferentie ge zegd had. De Amerikaanse militairen hebben op dracht gekregen van de straat en open bare gelegenheden weg te blijven. Ge neraal Lewis Walt, bevelhebber van de Amerikaanse mariniers in Vietnam gaf gisteren bevel de luchtmachtbasis en al le andere Amerikaanse nederzettingen in het gebied van Da Nang af te grendelen. Rantsoenen werden naar die plaatsen gestuurd waar Amerikanen niet in de ge legenheid zijn te eten. Het bevel tot af grendeling is voor onbestemde tijd van kracht. „Wij beschouwen het politieke pro bleem in Zuid-Vietnam als een kwestie die de Zuidvietnamezen zelf moeten op lossen," zei Dean Rusk, minister van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Sta ten gisteren. Volgens de Amerikaanse mi nister zouden de onlusten „tot nu toe" de militaire operaties niet hebben beïn vloed. Rusk verklaarde dat de Verenigde Sta ten voorstander zijn van een onmiddellijk initiatief van de Zuidvietnamese regering voor het beleggen van een conferentie van alle belanghebbende groeperingen in het land om te komen tot een grondwettelijke regering. Het Russische persbureau Tass heeft gisteren verklaard dat de onrust in Viet nam ernstiger en meer algemeen is dan in 1963. De onlusten in 1963 hebben ten slotte geleid tot de val en dood van pre sident Ngo Dinh Diem. Volgens Tass worden de demonstraties in Zuid-Vietnam duidelijk gekenmerkt door het motto: „Yankee go home". Tass zegt dat Da Nang, een van de grote steden van Zuid-Vietnam, nu in fei te in handen van de bevolking is. Het zegt voorts dat de onrust van vijf zee provincies die zich bevrijd hebben van het bewind van Saigon is overgeslagen naar Saigon zelf. De Linnaeushof, het bloemen- en recre atiepark in Bennebroek is vanaf vandaag voor het publiek opengesteld. De officiële opening van het elfde sei zoen zal woensdag 27 april om 15 uur plaats hebben. De openingsplechtigheid wordt verricht door mr. Jens Malling, ambassadeur van Zweden. ROM E(AP) De Italiaanse Fordfa briek heeft bekendgemaakt dat met in gang van eind april Anglia Torino perso nenauto's naar België en Nederland zul len worden uitgevoerd. De auto van dui zend cc is op het ogenblik voor de Ita liaanse markt gereserveerd. De Anglia Torino wordt gebracht in modellen met een 41 of 52 pk. motor. INNSBRUCK (AP) De Oostenrijkse politie is begonnen met een onderzoek om de schuldigen op te sporen die op een kapel bij Innsbruck hakenkruisen en anti- joodse leuzen hebben geschilderd. Een woordvoerder van de politie vertelde dat zich de afgelopen maand in de provincie Tirol weer van dergelijke gevallen heb ben voorgedaan. In februari van dit jaar zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 6.467 nieuwe woningen ge reedgekomen. In februari 1965 werden 7.560 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1960 tot en met 1964 kwamen in februari gemiddeld 4.486 woningen ge reed. Het aantal in de eerste twee maan den van 1966 gereedgekomen woningen bedraagt 12.409 tegen 14.239 in de over eenkomstige periode van 1965. Gemid deld kwamen in de overeenkomstige pe riode van de jaren 1960 tot en met 1964 8.776 woningen gereed. Van de in februari 1966 voltooide wonin gen werden er 1.249 uitgevoerd in sys teembouw. In de eerste twee maanden van 1966 kwamen 2.471 systeemwoningen gereed. Sedert juni 1965 zijn nu totaal 1.322.041 nieuwe woningen gebouwd, waarvan 147.275 werden uitgevoerd in systeem bouw. In februari van dit jaar werd een begin gemaakt met de bouw van 7.216 woningen (in februari 1965 met 8.282 woningen). In de eerste twee maanden van 1966 werd begonnen met de bouw van 13.441 wonin gen tegen 16.082 woningen in de eerste twee maanden van 1965. Daar het aantal in aanbouw genomen woningen in februari groter was dan dat van de gereedgekomen woningen, steeg het aantal in aanbouw zijnde woningen tot 149.496 aan het einde van die maand. SKi'; ,v >:>v o, I Maandag is een groot deel van de Amerikaanse staat Florida door een wervelstorm getroffen. Acht mensen verloren daarbij het leven. Zeker 150 mensen werden gewond. De schade die de storm aanrichtte was enorm. Vooral de stad Lakeiand kreeg het zwaar te verduren. Vele huizen werden er totaal vernield. De lancering van de kunstmaan die een ruimte-observatorium in een baan om de aarde moet brengen, werd ten gevolge van de storm op nieuw uitgesteld. Op de lanceer basis werden installaties vernield. (Telefoto). Vanmiddag omstreeks twaalf uur is in Haarlem een arrestant, die door de par ketwacht werd overgebracht, waarschijn lijk naar het Huis van bewaring, op de hoek van het Donkere Spaarne en de Ba- kenessergracht ontsnapt. Het was een on geveer 20-jarige jongeman, die op zijn vlucht in het water van het Donkere Spaarne sprong. De Haarlemse politie heeft de vluchteling met behulp van een boot van de Havendienst uit het water ge haald, waarna hij is overgebracht naar het politiebureau. Gestegen omzet gedaalde winst. In vier woorden is dit het beeld, dat Unile ver biedt over 1965. De omzet is met acht percent gestegen tot 23.581 miljoen, welk stijgingspercentage bijna gelijk is aan dat van de consumptieve bestedingen in de landen waar Unilever haar werkterrein heeft. De winst voor belastingen bedroeg 1.186 miljoen, of vijf percent minder dan in het voorafgaande jaar. Zie verder pagina 19. In het Amsterdamse Calypsotheater is gisteravond in tegenwoordigheid van onder meer minister Vrolijk en vele prominenten uit Nederlandse filmkringen de première gegeven van de film van Fons Rademakers „De Dans van de Reiger". Vrijdag zal de film in negen Nederlandse bioscopen voor het publiek te zien zijn. De foto toont Kitty Janssen, Jan Teulings en Fons Rademakers na de première. Voor een recensie van de film en een interview met Fons Rademakers zie pagina 15. Otto Weiss: Denken is zo vermoeiend, dat velen de voorkeur geven aan oordelen. BEIRA (Reuter en AP) De Griekse tanker Joanno V is in de haven van Bei- ra, in Portugees Mozambique aangeko men. Het schip heeft een lading ruwe olie aan boord, vermoedelijk voor Rhodesië. Voor de aankomst in Beira werd het schip onderschept door een Brits fregat, de „Plymouth". Een officier van de Britse marine was aan boord van de Griek gekomen, om te wijzen op het olie-embargo voor Rhode sië. De kapitein van de Joanna V weiger de echter zijn koers te wijzigen. De Griekse regering heeft zich achter het olie-embargo van de Verenigde Naties ge steld en een verbod uitgevaardigd om lie te leveren aan de opstandige Britse ko lonie. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vandaag een verklaring uit gegeven, waarin gezegd wordt dat „een bijzonder ernstige situatie ontstaat" als de Griekse tanker toch zijn 12.000 ton ru we olie in Beira lost. Volgens de kapitein van het schip zou de olie bestemd zijn voor Frans Somaliland. Ondanks waarschuwende woorden van de Franse minister van Buitenlandse Za ken, M. Couve de Murville heeft Frankrijk zich maandag in Brussel niet verzet te gen een bespreking van een gemeenschap pelijk standpunt van de „zes" in een aan tal dringende kwesties voor de verdere onderhandelingen in de „Kennedyronde". De vergadering van de Europese minis terraad was maandagmiddag begonnen met een hernieuwde Dup*jjbastse uitwis seling va'n verklaringen. De Duitse minis- ter van Economische Zaken, K. Schmüc- ker betoogde daarbij, dat een nieuw mr.n- daat voor de Europese commissie om na mens de E.E.G. de onderhandelingen in Genève over de „Kennedy-ronde" te kun nen voortzetten gelijk dient te worden vastgesteld met de financieringsregelingen voor het gemeenschappelijke landbouwbe leid. Hij voegde hieraan toe, dat de Duitse bondsrepubliek „alleen in staat zou zijn de grote lasten van de landbouw politiek in de Europese gemeenschap te dragen (het Duitse aandeel omvat 31 per cent) indien daartegenover staat de moge lijkheid van industriële expansie en ont wikkeling van de uitvoer". Minister Couve de Murville's antwoord was weinig belovend voor het verdere ge sprek. „Men kan alles wel aan elkaar gaan koppelen", merkte hij op. Hij her innerde daarbij aan de „Luxemburgse akkoorden" die in januari de crisis in de Europese gemeenschappen verleden tijd verklaarden en waarbij de vijf partners van Frankrijk er mee instemden de re geling voor de gemeenschappelijke finan ciering van het landbouwbeleid vooral een Frans belang „met voorrang" te behandelen. Eerst nadat dit vraagstuk is geregeld kunnen definitieve beslissingen over de „Kennedy-ronde" worden geno men, zei minister Couve de Murville. Minister Luns reageerde op het Franse standpunt met te verklaren dat het moge lijk moet zijn tijdens de maanden die een definitieve overeenstemming zal vergen in ieder geval richtlijnen voor de door de Europese commissie verder te voeren on derhandelingen in Genève op te stellen. De Franse delegatie bleek daarna be- (Van onze correspondent) LONDEN. In de beraadslagingen van Frankrijks veertien NAVO-part- ners over de maatregelen die moeten worden genomen nu president De Gaulle zijn land uit de organisatie terugtrekt, is het denkbeeld gerezen Londen tot het Europese NAVO-cen- trum te maken. Terwijl volgens de berichten uit Parijs sprake is van een plan om zowel het mi litaire Europese hoofdkwartier, SHAPE, als het politieke hoofdkwartier, waarvan altijd is verondersteld dat het in Frank rijk zou blijven, in de Britse hoofdstad of haar omgeving te vestigen, is in Ameri kaanse geruchten sprake van nog verder gaande concentratie op Brits gebied. Volgens een correspondent van de „Dai ly Telegraph" zou het ook de bedoeling zijn de militaire commissie uit Washing ton naar Londen over te plaatsen. De in Washington gevestigde Standing-group zou worden afgeschaft en vele van haar functies zouden worden overgedragen aan een nieuwe generale staf van de NAVO in Londen. Deze ontwikkeling zou het vol gens dezelfde correspondent nodig maken Italië en de andere zuidelijke NAVO-lan- den gerust te stellen door de vestiging van een nieuwe „SHAPE" in Napels. ff reid onder handhaving van reserves mede te werken aan de behandeling van richt lijnen, die de Europese commissie in staat moet stellen voor een aantal chemische produkten vooral van belang voor de Amerikaanse uitvoer naar Europa ver mindering van invoerrechten aan te bie den aan de partners in de GATT (al gemene overeenkomst voor handel en ta rieven) als onderdeel van de „Kennedy- ronde". Een voorstel tot het verlagen van da invoerrechten op krantenpapier werd uitgesteld tot de volgende Europese mi nisterraad om de Europese commissie in staat te stellen een methode uit te wer ken voor een daaraan gepaard gaande bescherming van de papierindustrie in de zes E.E.G.-landen zelf. PARIJS (AFP en Reuter) De Franse minister voor Oud-Strijders, Alexandra Sanguinetti, heeft verklaard dat het de plicht van Frankrijk is zich buiten een ge wapend Chinees-Amerikaans conflict te houden, wanneer zijn vitale belangen niet in het geding zijn. Een reden voor Frankrijks uittreding uit de NAVO is, volgens Sanguinetti, het land ertegen te beschermen dat het door verdragsverplichtingen automatisch in een oorlog betrokken raakt. Hij zei dat de opzet van de handhaving van de Amerikaanse strijdkrachten in Europa tweeledig is: West-Europa helpen bij de bescherming tegen een eventuele Russische aanval en het in stand houden van de verdeling van Europa in twee in vloedssferen, zoals op de conferentie van Yalta in 1945 werd besloten. Het is niet in ons belang de situatie in Europa in de geest van het Yalta-verdrag te bevriezen. Het is een Amerikaans belang," aldus de minister. Over de paraatheid van de NAVO zei Sanguinetti, dat, afgezien van de Ame rikaanse strijdkrachten en de Britse en Franse bijdragen, de NAVO slechts op pa pier bestaat. De Westduitse strijdkrachten zouden naar zijn mening bij een kernoor log een maand nodig hebben om te mobi liseren. Engeland heeft troepen over de gehele wereld. „Overal", zo besloot de Franse minister, „behalve waar zij zouden moeten zijn, in Europa." In een warenhuis in Apeldoorn zijn twee Siciliaanse vrouwen, woonachtig in Deventer, op heterdaad betrapt bij het stelen van een paraplu en twee tafelkle den. De politie stelde naar aanleiding daarvan een onderzoek in in de woning van de vrouwen in Deventer. Zij trof daar een grote partij gestolen goederen aan ter waarde van ongeveer 5000. Men trof o.m. scheerapparaten, tafelkleden, koffiemolens, damestassen en een grote hoeveelheid textiel aan. De vrouwen zijn ter beschikking gesteld van de justitie. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1