Mansholts critiek op Schroder veroorzaakt stormpje in EEG Opmerkingen juist, maar politiek zeer ongelukkig Hongersnood bedreigt Peru Premier Wilson en BBC hebben ruzie met elkaar Onderzoek in Ben Barka-zaak heropend Beatniks in Frankrijk niet gewenst Loena zendt vermoedelijk maanfoto's naar aarde Van dag tot dag Wereldrecord landen bezoeken Wilson wil nog geen EEG-minister Negerdemonstratie in Mississippi Verdachte diefstal World Cup vrij „Groeiend nazisme teken aan de wand" Grivas spreekt met Griekse regering over gezagsprobleem Vraag de nieuwe, kleurrijke aankleedfolder" van Delana 3 ramm DINSDAG 5 APRIL 1966 MIELE WASAUTOMATEN HARTENDORP Waarschuwingen Westduitse metaalbond Russische maan-maan weegt bijna 250 kilo BOCHUM (Reuter, AFP en AP). Het Westduitse ruimte-observatorium in Bochum heeft gisteravond meege deeld dat een telemetrische uitzen ding van de Russische maansatelliet Loena-10 er vermoedelijk op wijst dat de satelliet foto's naar de aarde zendt. Volgens de directeur van het obser vatorium, Heinz Kaminski, kan wor den waargenomen dat de Russen po gingen in het werk stelden de Loena te stabiliseren. Theoretisch De situatie in Zuid-Vietnam lijkt snel af te glijden naar een openlijke burgeroor log, waarvan de Vietcong niet de schuld zal kunnen worden gegeven. Het is een merkwaardige en bijna onontwarbare toestand, waarin dit land verzeild is ge raakt: naast de reeds jarenlang zich voortslepende nationalistische rebellie met communistische steun tegen de Zuid- vietnamese autocratie, is nu binnen het door deze regering beheerste gebied een tweede opstand in wording, die zich in de eerste plaats tegen het militaire karakter van deze autocratie richt. Als men een patroon wil tekenen van de verwikkelingen, waarin de Verenigde Staten hun uitzichtloze rol trachten te spelen, dan komt men tot de contouren van een wespennest. Want de twistende wespen zijn het in één aangelegenheid roerend eens: de Amerikaanse inmenging wordt langzamerhand onduldbaar en ma nifesteert zich steeds duidelijker als de belangrijkste vertragende factor in de Vietnamese ordening. Het is onbegrijpelijk en beschamend dat zelfs het Amerika van vandaag, dat zijn recente geschiedenis gemarkeerd heeft met een consequente bestrijding van kolonialisme en voogdij waar het an dere staten betrof, niet bij machte is de heilloze en catastrofale koers van een koppig team regeringsfiguren te wijzigen. Tegen de bedoelingen van dit team in (en zelfs ondanks de goede wil van dit team) zijn de Verenigde Staten in Viet nam verwikkeld geraakt in een chaos, waarin met de beste bedoelingen geen ba sis meer te vinden is waarop zij die goe de bedoelingen tot redelijke verwezenlij king kunnen brengen. Hun militaire steun tegen het commu nisme, dat Vietnam heet te bedreigen, is omgebogen tot een militaire steun aan elkander opvolgende dictatoriale bewinds- vormen, die geen enkele weerklank meer vinden in de bevolking. De onverzettelijk heid waarmee de Vietcong de enorme militaire inspanningen van de VS het hoofd blijft bieden, ofschoon het de strijd van een muis tegen een olifant lijkt, moet op een of andere manier een betere ver klaring kunnen vinden dan in de inspira tie van een stel communistische rad draaiers. De medewerking van de Zuid- vietnamese bevolking aan het Vietcong- verzet kan niet uit liefde voor de theo rieën van Marx zijn geboren. Toen de Fransen het voormalige Indochina voor zich trachtten te behouden door militaire forcering, stuitten zij op dezelfde onwil. Er was toen geen sprake van commu nisme. De Verenigde Staten zijn bezig, zich on herstelbaar te compromitteren door zich te vereenzelvigen met ieder bewind dat probeert buiten de volkswil om te rege ren. De militaire kopstukken in Zuid-Viet- nam zijn gewillige partners der Amerika nen op het slagveld, maar zij leveren geen enkele politieke bijdrage tot sane ring van de interne situatie. Ook nu wil dit militaire bewind de smeulende opstand dempen met militair geweld. De Amerikanen hebben zich al laten meeslepen tot hulp aan dit voorne men. Straks zullen Zuidvietnamese bur gers niet door de Vietcong, maar door hun eigen regering en met Amerikaanse wapenen tot zwijgen worden gebracht. Zuidvietnamese burgers, wier redding en bevrijding de inzet van de Amerikaanse expeditie naar Vietnam heetten te zijn De basis van deze Amerikaanse expedi tie, die de Verenigde Staten miljarden kost, is een papieren bodem gebleken. In Washington blijft men echter voortwande- len op die bodem alsof hij van gewapend beton is. De situatie is nu niet alleen in Saigon, maar ook in Washington zó drei gend, dat ook voor onoverzichtelijke ge volgen moet worden gevreesd voor de binnenlandse stabiliteit in de V.S. Toch blijven waarschuwingen van bezonnen en deskundige figuren in Amerika nog steeds zonder uitwerking, terwijl ook de advie zen van bondgenoten geen zichtbaar re sultaat hebben. De carrière van Johnson is in een critiek stadium gekomen. Hij heeft tot dusver kansen genoeg gehad om te bewijzen dat hij een waardige opvol ger van de grote Kennedy was. Zal de ontwikkeling der dingen nu binnenkort het tegendeel aantonen? */WMWWWWWW/>IWIAIWWWW>AWrtA<WVWWWI/lfWWIAftfWWWWm<lfWI LONDEN (AP) Vier officieren van de Britse luchtmacht maken aanspraak op een record: zij bezochten vijftien lan den in 5314 uur. Het vorige record werd behaald, met negentig uur, door Stirling Moss en drie andere rijders in 1952. De vier officieren vertrokken per auto, met zware sneeuwval, uit Noorwegen. Zij legden bijna vierduizend kilometer af met een gemiddelde snelheid van 73 kilo meter inbegrepen het stoppen bij de doua ne, het tanken van benzine en het ver wisselen van chauffeur. Na Noorwegen deden zij aan: Zweden, Denemarken, Duitsland, Nederland, Bel gië, Luxemburg, Frankrijk Zwitserland, Liechtenstein, Oostenrijk, Italië, Monaco, Spanje en Andorra waar zij tijdens het weekeinde aankwamen. Zij maakten de tocht in een Hillman Imp. (Van onze correspondenten) BONN. „De opmerkingen van de heer Mansholt kunnen, wanneer de persberichten erover juist zijn, mis plaatst worden genoemd". Met deze woorden heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken gereageerd op hetgeen de Nederlandse vice-voorzitter van de EEG-commissie zaterdag in Am sterdam op het jubileumcongres van het NVV heeft gezegd. De heer Mansholt had zich afgevraagd, of mi nister Schroder evenals president De Gaulle, „lak heeft aan de democratie of dat hij alleen maar voor toetreding van een democratisch Spanje tot de EEG is in welk geval hij nog lang zou moeten wachten". Hij zei dit naar aanleiding van een recente reis van minister Schroder naar Spanje. BRUSSEL Minister Schroder woonde gisteren de E.E.G.-vergadering in Brus sel niet bij, hetgeen dr Mansholt een on getwijfeld vervelende ontmoeting bespaar de. De opmerkingen van de heer Mans holt zijn wat de inhoud betreft zeker juist, maar naar veler mening ligt het niet op de weg van een lid van de Euro- Advertentie DAGELIJKS DEMONSTRATIE met alle typen Gen. Cronjéstr. 43, Haarlem - tel. 52760 (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson zou voorlo pig hebben afgezien van het plan een mi nister voor Europa te benoemen om de problemen te behandelen die verband hou den met de eventuele Britse toetreding tot de E.E.G. Men zegt thans in rege ringskringen dat deze zaak niet zo urgent is om er nu al een speciale minister voor aan te wijzen. Groot-Brittannië voert op het ogenblik onderhandelingen over een overbrugging tussen de landen van de Europese Vrijhandelsassociatie en de E.E.G. Wilsons plan schijnt te zijn om tijdig voor het einde van de huidige regerings periode van vier of vijf jaar de aanslui ting van zijn land bij de E.E.G. tot stand te brengen, omdat er dan meer kans op overeenstemming tussen de E.E.G. en Londen zal bestaan en vooral ook om de conservatieven, die waarschijn lijk met de leuze „leve Europa" de vol gende verkiezingen zullen ingaan, de wind uit de zeilen te nemen. De lijst van kabinetsministers zal waar schijnlijk woensdag of donderdag bekend worden gemaakt. Er worden thans in de top van de regering geen veranderingen verwacht. Alleen voor de lagere posten zal een aantal bekwame jonge lagerhuisleden dat al lang op promotie wacht in aanmer king komen. LORMAN (MISSISSIPPI) (Reuter) De politie van Lorman in de Amerikaan se staat Mississippi heeft maandag hon derden demonstrerende negers met traan gas uiteengedreven. De negers eisten een andere gang van zaken in het opleidings instituut voor landbouw en techniek in Al corn, een staatsinstelling voor negers. Vijf endertig demonstranten, die uit een slaapzaal de politie-auto's met stenen en flessen zouden hebben bekogeld, werden gearresteerd. De 47-jarige Londense havenarbeider Edward Bletchley, die ervan wordt ver dacht destijds de Coupe Jules Rimet, de wereldvoetbalbeker, te hebben gestolen, is maandag op borgtocht van 5000 pond 50.000) vrijgelaten ondanks door de po litie ingebrachte bezwaren. De politie ver moedt dat hij zal verdwijnen. De beker verdween op 20 maart van een postzegel tentoonstelling en werd op 27 maart in een tuin in het zuiden van Londen terug gevonden. LIMA (Reuter) In het Peruaanse Andes-gebied heerst de ernstigste droogte periode sinds mensenheugenis. Meer dan een miljoen boeren worden bedreigd door hongersnood. Als gevolg van de mis lukte oogst dreigt het vee van honger om te komen. Verpauperde boeren trekken in grote getale naar de kuststeden op zoek naar voedsel en werk. De autoriteiten van het district Puno, in het zuidoostelijke berg land, hebben gewaarschuwd dat de droog te kan uitgroeien tot een nationale ramp. pese Commissie om zoiets in het open baar te zeggen. Men zal zich herinneren dat een van de zaken, die aan de basis hebben gelegen van de jongste E.E.G.- crisis de Franse ergernis is geweest over de „stijl van de commissie". De critiek richtte zich onder meer tegen het feit dat zowel professor Hallstein de voor zitter als dr Mansholt zich herhaal delijk critiek op de politiek van bepaalde landen hadden veroorloofd. De drie Nederlandse ministers, die gis teren de vergadering in Brussel bijwoon den, mr Biesheuvel, mr Luns en drs Den Uyl waren nog niet in de gelegenheid ge weest te beraadslagen over de uitlating van de heer Mansholt. Het is echter ze ker dat enige van de nauw bij de E.E.G.- politiek betrokken bewindslieden van oor deel zijn dat dr Mansholt een knap land bouwdeskundige mag zijn, maar goed di plomatiek inzicht mist. Hij maakte zijn opmerking kort nadat hij via de overeen komst van Luxemburg tot matiging was aangespoord en aan de vooravond van het kiezen van een nieuwe, gefusioneerde commissie. PARIJS De woorden van Dr Mans holt hebben Parijs nog niet bereikt. Wan neer het zover is, zal de voormalige Ne derlandse minister van Landbouw echter zeker in officiële Franse ogen nog wat dieper zakken. Het is nauwelijks een pu bliek geheim dat de positie van de heer Mansholt, sterker nog dan die van profes sor Hallstein, één van de obstakels is geweest op de weg die president De Gaul le na zijn herverkiezing heeft moeten vol gen om Frankrijk zijn plaats in de E.E.G. te kunnen doen hernemen. (Van onze correspondent) LONDEN Premier Wilson en de BBC verkeren op gespannen voet. De Britse premier is kwaad, omdat de Brit se omroep tijdens de verkiezingscampag ne in haar commentaar niet onpartijdig genoeg zou zijn geweest en Labour zou hebben benadeeld. Vandaar dat Wilson, toen hij zich zaterdag na zijn verkiezings overwinning in de trein op weg naar Lon den bevond, de BBC weigerde een inter view toe te staan, waarvoor uitgebreide en kostbare technische maatregelen wa ren getroffen. Wilson is er vooral verstoord over dat de BBC zich achter oppositieleider Heath schaarde, om kracht bij te zetten aan diens wens voor een televisieconfrontatie met Wilson, op condities die de Britse premier onaanvaardbaar achtte. Wilson kan ook niet verkroppen dat de BBC hem tijdens de verkiezingscampag ne „de heer Harold Wilson" heeft ge noemd in plaats van premier. Maar de BBC deed precies hetzelfde in 1964 toen Sir Alec Douglas Home premier was. Opgemerkt kan worden dat, aangezien bij een verkiezing het de oppositie is die de regering uitdaagt, de BBC vanzelf meer aandacht schenkt aan critiek op de regering, welke die ook is. Ditzelfde on dervonden vroeger de Conservatieven in nog erger mate dan Labour thans. De reacties van de op hun teentjes ge trapte politici is vrijwel altijd dezelfde. In beide gevallen wilde de regering de BBC aan banden leggen. In de pers wordt tegen dergelijke censuurpogingen thans hartstochtelijk gewaarschuwd, omdat zij in een democratie onaanvaardbaar zijn. Vooral in de kring van de Liberalen komt men fel op tegen een eventuele breideling van de BBC. Gevreesd wordt dat door dit conflict plannen om parle- mentszittingen via de televisie uit te zen den, in gevaar zijn gebracht. Overigens zijn er ook conservatieve bla den die het voor Wilson opnemen door de BBC van arrogant optreden te be schuldigen. Bij de organisatie van de ver kiezingsreportages zou de Britse omroep tegen de regering zeer autoritair zijn op getreden. Gedurende de verkiezingsperiode is, zo als altijd, de BBC om haar neutraliteit FRANKFORT (Reuter) Het grootste Westduitse vakverbond I G Metall, heeft maandag de justitiële autoriteiten ge vraagd grotere waakzaamheid tegen neo- nazisme en antisemitisme te betrachten. In Metall, het orgaan van het twee mil joen leden tellende verbond, wordt opge merkt dat de jongste successen van de extreemrechtse Nationaal-Democratische Partij bij de gemeenteraadsverkiezingen in Beieren, Sleeswijk-Holstein en Ham burg reden tot ongerustheid geven. Toe zien en niets doen betekenen een bedrei ging van democratie en recht en vrijheid in West-Duitsland', aldus het blad dat een ander alarmerend teken ziet in het feit, dat de justitiële autoriteiten bijna al tijd van oordeel zijn dat het gevaar uit sluitend van uiterst links komt. Metall schrijft vervolgens dat sinds 1960 slechts 733 mensen zijn veroordeeld we gens het plegen van neo-nazistische of an tisemitische misdrijven, terwijl jaarlijks gemiddeld tienduizend beweerde commu nisten, pacifisten of linksgeoriënteerden worden ondervraagd van wie velen streng worden gestraft. Grotere waakzaamheid is volgens het orgaan geboden als men de uiterst recht se stromingen binnen de perken wil hou den. ATHENE (AP) Generaal George Grivas is besprekingen begonnen met le den van de Griekse regering. Hij had een gesprek van twee uur met premier Ste- phanopoelos en minister van Defensie, Costopoelos. De besprekingen zullen wor den voortgezet. Aan de orde is de controle over de strijdkrachten op Cyprus. Generaal Gri vas, die door Griekenland aan Cyprus is uitgeleend, erkent alleen het gezag van de Griekse regering. Aartsbisschop Makarios vindt dat hij dat van de regering van Cyprus moet erkennen. te handhaven vrijwillig opgehouden met het wekelijkse satirische televisiepro gramma „BBC 3", waarvan de voorlo per als voorbeeld diende voor het Ne derlandse „zo is het"... Maar de dag na de verkiezingen draaide het weer in volle glorie met de jonge acteur John Bird als Wilsons onnavolgbare imitator. De grote Engelse zin voor humor brengt een hoge mate van verdraagzaamheid met zich mee ten opzichte van een programma dat ten dele kolder en satire, ten dele hoogst ernstig is. Advertentie Draion vestje. Maten 104-146 v.a. f. 9,95. Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uk Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! De Russische Loena-10, gezien door de ogen van de tekenaar A. Sokolov. Op de achtergrond de aarde. (Van onze correspondent) PARIJS. In een kort communi qué van het Franse ministerie van Justi tie is bekendgemaakt, dat het dossier van de Ben Barka-affaire zal worden her opend. In zijn laatste persconferentie heeft president De Gaulle meegedeeld dat bij deze affaire alleen een paar laag geplaatste politieambtenaren waren be trokken en dat geen enkele figuur van politiek gewicht zich met de verdwijning van Ben Barka had gecompromitteerd. Men vroeg zich vanmorgen in Parijs af, welke belangrijke nieuwe feiten aan het licht zouden kunnen zijn gekomen, die de regie van De Gaulle lijken te door kruisen. Men weet alleen dat, onder de druk van de oppositie, de prefect van po litie van Parijs vorige week een her nieuwd onderzoek in zijn eigen diensten heeft gelast, zodat men geneigd is voor lopig de oorzaak van de heropening van het Ben Barka-dossier bij de prefectuur zelf te zoeken. PARIJS (AFP) De Franse douane heeft opdracht gekregen om buitenlan ders, die een onverzorgde indruk maken en niet kunnen aantonen, dat hun finan ciële middelen toereikend zijn voor een verblijf in het land, de toegang te wei geren. Dit besluit is in de eerste plaats gericht tegpn Beatniks, langharige en veelal slor dig geklede jongelui, die vooral in de va- kantietijd het land binnenstromen, meest al richting Parijs en die daar vorig jaar verscheidene malen de openbare orde verstoorden. De consulaten van de landen waar deze jongelui vandaag komen willen zich meestal niet met hen bemoeien wanneer er moeilijkheden zijn. Dan draaien de Franse autoriteiten voor de terugzending op. De grenspolitie heeft daarom instruc tie gekregen er streng op toe te zien dat dergelijke figuren uit Frankrijk wor den geweerd. De belangrijkste taken, die de „Loena- 10" moet vervullen, zijn volgens speciale edities van de „Pravda" en de „Izves- tia": 1. Bestudering van de meteorieten in de ruimte om de maan en vaststelling van de intensiteit waarmee zij dit hemel lichaam bombarderen; 2. Vaststelling van het spectrum van de infrarode stralen, wat op aarde door de dampkring niet met nauwkeurigheid mo gelijk is; 3. Nauwkeurige vaststelling van de grootte van het magnetisch veld van de maan; 4. Experimentele studie van de zwaar tekracht van de maan. Het Russische persbureau Tass heeft meegedeeld dat de Loena-10 245 kilo gram weegt. Er is een radiouitrusting, een telemetrisch systeem, een systeem voor warmteregeling, krachtvoorziening een een uitrusting voor onderzoek van de maan en de ruimte daar omheen aan boord. De zachte landing op de maan en de kunstmatige maan-maan vormen belang rijke stappen naar bemande maan vaart. Het Amerikaanse Apollo-programma wil de ruimtevaarders in hun cabine eerst in een baan om onze wachter brengen, waar uit na twee of drie omwentelingen een tweede cabine op de maan landt. Deze keert terug naar de „geparkeerde" hoofd cabine wanneer de taken zijn volbracht. Dan gaat het huiswaarts. En juist bij de ze thuisreis naar de aarde staat men nog voor een paar grote moeilijkheden. Tot nu toe is nog nooit een bemande cabine met de „tweede" kosmische snel heid op aarde geland. Dit is de snelheid waarmee een voorwerp zich steeds ver der van de aarde verwijdert. De V.S. hebben onlangs een nieuw hitteschild be proefd dat voor een dergelijke landing kan worden gebruikt. Daar komt nog bij dat de hoek waarmee geland wordt van groot belang is. Is de hoek te groot dan plonst het ruimteschip in de luchtmassa en wordt zo heet dat het geheel of groten deels in damp opgaat zoals de meteorie ten die men aan de nachtelijke hemel kan zien. Is de hoek te klein dan schiet het ruimteschip langs de aarde heen en verdwijnt in de kosmische ruimte om nooit weer te keren. Bovendien moeten de ruimtevaarders op een reis naar de maan behoorlijk be schermd worden tegen de kosmische stra ling, temeer omdat de zon de komend® maanden na een betrekkelijk rustige pe riode steeds actiever gaat worden, tot het hoogtepunt in de ongeveer elf jaren duren de cyclische periode van zonnevlekken-ac tiviteit is bereikt. Uitnodiging. In de tweede helft van mei brengt de Franse minister van Buiten landse Zaken Couve de Murville een bezoek aan Polen, op uitnodiging van de Poolse regering. Vakantie. Het aantal Russen dat de va kantie in het buitenland doorbrengt,is de afgelopen vijf jaar van 725.670 op 1.153.922 gekomen. Dit meldt de inter nationale unie van reisbureaus in Ge- nève. In 1960 bezocht 67,5 percent an dere communistische landen, in 1965 54.9 percent. „Aangifte". Een vijfjarig meisje kwam dezer dagen in een Egyptisch dorp het politiebureau binnenlopen met een onge woon verzoek ze wilde dat de politie haar vader dwong, een nieuw jurkje voor haar te kopen. „Hij heeft immers toch hele stapels bankbiljetten, hij drukt ze elke dag", zo snikte ze. De vader en een andere man werden gearres teerd op beschuldiging van valsemun terij. Bezoek. Het Chinese staatshoofd, Lioe Sjao-Sji is voor een officieel bezoek op uitnodiging van koning Mohammed Zahir Sjah van Afghanistan in Kaboel aangekomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3