Generaal Ky stelt ultimatum aan het rebellerende Da Nang Afgezette burgemeester moet vandaag worden vervangen HETWEER Plannen voor parkeergarage onder Haarlems Grote Markt Ridderkerk door branden opgeschrikt Drie doden bij autobotsing Gek ding" Eerste Kamer niet van harte akkoord met Bijlmermeerplan TAPIJT SPIJKER Ook de commandant van Hoeé in verzet tegen Saigon -O". Uoop Monteur stichtte brand om helden rol te spelen Veel prijswinnaars in sporttoto „Veco" 5 e JAARGANG NUMMER 130 WOENSDAG 6 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije VERKOOPCENTRUM HOUTPLEIN TEL. 18680 -JOC(=|UB5 BARTELJORISSTRAAT 5 WATERBOLK EL. HUISH. ARTIKELEN W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Jarige NAVO 3 Uit stad en omgeving4. 5, 7 Kennemer Kruimels5 Topsy6 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Ferdinand14 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Sport 17 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Vrij zacht Woninginrichting „ONZE WONING" Pyromaan, die vorig jaar vijf keer brand stichtte, weer in actie w ..c9* C. BOERSMA Bedrijf skoeling NIEUW MODES 99 Het woord is aan „Gevecht met brand stichter' verzonnen Mr. Bührmann: „Aanklacht tegen alles wat overheid is" SWAGERMAN HALVE KIP of een HEERLIJKE SALADE? M. KOELE MIJ IJmuider Courant SAIGON (Reuter, AP en AFP). Burgemeester Ngoejen Van Man van de Zuidvietnamese stad Da Nang, die door premier Ngoejen Cao Ky is af gezet moet voor vanmiddag ver vangen zijn. Als dat niet is gebeurd zal de Vietnamese regering geweld gebruiken tegen de opstandige groe peringen in de noordelijke stad. Kolo nel Ma Sanh Nhon is benoemd als nieuwe burgemeester van Da Nang. De Zuidvietnamese regering heeft een politieke raad van dertig mensen gevormd, die een verzoening tot stand moet brengen, en die het instellen van grondwettige democra tische instellingen moet verhaasten. De evacuatie van Amerikaanse burgers uit de Zuidvietnamese stad Hoeé, die gis teravond was aangekondigd, is voor on bepaalde tijd uitgesteld. Advertentie ADVISEUR VOOR HERENKLEDING Kleine Houtstraat 3032 - Haarlem Telefoon 10906 Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. Ook het personeel van het Amerikaan se consulaat zou geëvacueerd worden. Bii de militaire installaties van de Verenigde Staten in Hoeé is de bewaking verscherpt met het oog op eventueel oproer. Deze maatregel was genomen omdat gisteren het Zuidvietnamese garnizoen van Hoeé openlijk in verzet kwam tegen de centra le regering in Saigon. Generaal Phan Xoean Nhoean, de militaire commandant van Hoeé heeft zich solidair verklaard met de opstandige militairen in Da Nang. De dreiging dat strijd zou uitbreken tus sen loyale en opstandige troepen in Da Nang is voorlopig verminderd. In de hoofdstad Saigon moest de politie op nieuw demonstranten met traangas uit eendrijven. Thich Tam Chau, de invloedrijke lei der van het boeddhistische instituut in Sai gon, heeft gisteravond geëist dat rege- Advertentie APARTE MEUBELEN en.LAGE PRIJZEN Iedere vrijdagavond kijkavond. Kruisweg 61 naast Amst. Bank - Tel. 20656 Er bestaan plannen om onder de Gro te Markt in Haarlem een parkeergarage aan te leggen. Deze plannen zijn geop perd door de vereniging Trefpunt Haar lem, die de belangen van de zakenlie den in de Haarlemse binnenstad behar tigt. Ten aanzien van deze plannen voor de bouw van een dergelijke garage heb ben er besprekingen plaats gehad tussen het bestuur van Trefpunt Haarlem en de burgemeester van Haarlem, mr. O.P. F. M. Cremers, alsmede met de wethouder van Economische Zaken, de heer W. van Liemt. Over de aard van de garage, het aan tal auto's dat er een plaats zal kunnen vinden, de kosten en de termijn van bouw zijn op dit moment nog geen exac te gegevens bekend. Trefpunt heeft con tacten opgenomen met aannemers die in staat geacht moeten worden een dergelijk werk te kunnen verwezenlijken. De de tails zullen nog verder uitgewerkt moeten worden. De vereniging Trefpunt Haarlem is in het najaar van 1965 in het nieuws geko men, omdat men zich sterk gekant heeft tegen het verkeersplan van de gemeente en met name tegen het verplaatsen van de weekmarkt naar de Grote Markt. Een van de belangrijke problemen is het ge brek aan parkeerruimte en Trefpunt wil actief meewerken aan het oplossen daar- ring van Ky binnen drie maanden een par lement zal installeren. Premier Ky daarentegen wil een poli tiek congres van alle groeperingen in het land laten houden om een nieuwe grond wet op te stellen, waarna dan verkiezin gen zouden moeten volgen, misschien vol gend jaar. Tam Chau sprak gisteren tot naar schatting 15.000 mensen die zich op het erf van het boeddhistische instituut verza meld hadden. Hij verzocht de menigte zich bij hem te voegen in een „nacht van gebed." De democratische Amerikaanse senator Wayne Morse, een felle tegenstander van de Amerikaanse politiek in Vietnam, heeft de Zuidvietnamese premier Ngoejen Kao Ky een tiran genoemd, „wiens eerste reactie op oppositie moord schijnt te zijn." „Wij steunen de tirannie in Zuid-Viet nam", aldus Morse in de Amerikaanse Senaat. (Van onze correspondent) RIDDERKERK. De Ridderkerk- se pyromaan heeft weer toegeslagen. Vrijwel gelijktijdig zijn vannacht in de vorig jaar al door een serie brand stichtingen geteisterde gemeente twee grote boerderijen in vlammen opge gaan. Eén van de boerderijen werd voor de derde keer in drie jaar tyds door het vuur verwoest. Niemand in Ridderkerk twijfelt nog over de vraag of er kwaadwilligheid in het spel is. Terwijl de brandweer de vuurzee in een boerderij aan de Lagendijk bestreed, brak ook in een 300 meter verder gelegen boer derij brand uit. De vuurzee kon daar pas worden bestreden nadat de brandweer korpsen van Heerjansdam en Baren- drecht te hulp waren geroepen. Evenals vorig jaar zijn deze twee nieu we branden in de nacht van dinsdag op woensdag tussen 1 en 2 uur gesticht. Bij de boerderij aan de Lagendijk stond de Ridderkerkse brandweer voor een vrij wel hopeloze taak. Huizenhoge vlammen stegen omhoog uit de boerderij en het woonhuis. Het heeft de buren de grootste moeite gekost de bewoners, man, vrouw en twee zoons van 19 en 9 jaar, te wek ken. Bij de boerderij aan de rijksweg wisten de Barendrechtse en de Heerjandamse brandweren het woonhuis te behouden. Dat het hier om dezelfde brandstichter gaat, die vorig jaar in Ridderkerk paniek zaaide, blijkt uit het feit dat de twee boerderijen tegelijk in vlammen opgingen. De brand aan de Lagendijk bleek onder het dak aangestoken te zijn. Vorig jaar heeft de pyromaan brand ge sticht in een rubberfabriek in een bouw keet, in een boerderij welke in 1963 ook al was afgebrand, op een scheepswerf en in nog een boerderij. t Op de rijksweg Amersfoort-Apeldoorn in Barneveld zijn vanmorgen bij een auto botsing drie personen om het leven geko men twee personen moesten met zware verwondingen naar een ziekenhuis worden overgebracht. Om het leven kwamen de 41-jarige heer E. Lievenstro en de 54- jarige heer P. Simon uit Putten en de 31- jarige heer C. van de Broek uit Stroe. Zwaar gewond werden de heer De Wit en Kieft uit Putten. Allen zijn stratenma ker van beroep. Het ongeluk gebeurde tussen Hoevela ken en Terschuur, waar men bezig is met het aanleggen van een tweede rij baan. Voor het af- en aanrijden van de zandauto's zijn verkeerslichten geplaatst. Een trekker met oplegger, komende uit de richting Amersfoort, remde sterk af voor een stoplicht. Daardoor moest een achter hem rijdende tankauto-chauffeur uit Amsterdam, eveneens hevig remmen. De tankauto raakte nog even zijn voor ganger en zwenkte daarna op de ande re weghelft, waar juist een personenauto met de vijf Puttenaren naderde. Een he vige botsing volgde. De brandweer uit Amersfoort verleende hulp bij het bevrij den van de slachtoffers, die met behulp van een lasapparaat uit 't autowrak moes ten worden gehaald. Op de weg ontstond een enorme ravage. Het intensieve ver keer moest gedurende enige uren worden omgeleid. v «3 V- N Advertentie Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500-20903 SERVICE 02510 - 32115 Advertentie Zie morgenavond onze OPENINGSADVERTENTIE Het treinverkeer tussen Roermond en Weert is gisteren twee uren ge stremd geweest doordat tijdens een dichte mist een vrachtauto, geladen met puddingpoeder, op een over. weg door een sneltrein werd aan gereden. De treinbestuurder werd licht gewond; de chauffeur en de bijrijder wisten juist vóór de bot sing uit de vrachtauto te springen. Twee jonge ijsbeertjes, die in de winter geboren zijn in de dierentuin van Kopenhagen, mochten voor het eerst naar buiten. Er ging een wereld voor hen open. Op een oude autoband vooral raakten ze niet uit gekeken. „Gek ding", vonden ze. Th. Fuller: Een moedig man vindt altijd wel een wapen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Een 30-jarige mon teur heeft bekend in de nacht van vrij dag op zaterdag brand te hebben gesticht in een loods van de houthandel Schoen makers aan de Houthaven in Amster dam. De monteur, die op het terrein van de houthandel woont, had vrijdagavond verklaard een brandstichter op heterdaad betrapt te hebben en met deze in een ge vecht geraakt te zijn. Volgens zijn ver haal zag de brandstichter kans zich los te rukken en met een auto te verdwij nen. In de loods was over een afstand van 30 meter petroleum gesprenkeld over de houtstapels, die daarna in brand ge stoken waren. Bij een nader verhoor door de politie, is de man gisteren door de mand geval len. Hij zei dat hij plotseling een onweer staanbare drang had gevoeld om brand ta stichten. Volgens de politie heeft hij hoofdzakelijk zo gehandeld om de aan dacht op zichzelf te vestigen en een soort heldenrol te spelen. De Amsterdamse politie heeft ook een 29-jarige winkelbediende aangehouden, dia geprobeerd had brand te stichten in het trapportaal van zijn buren in de Rein- wardtstraat in Amsterdam-Oost. De bewo ner van dit huis zag, toen hij met zijn vrouw omstreeks drie uur 's nachts thuis kwam, een man uit het trapportaal vluch ten en het huis naast het zijne binnen gaan. In het trapportaal vond hij een brandende krant. Hij kon het vuur ge makkelijk doven. De winkelbediende ontkent iets met da brandstichting te maken te hebben. De po litie heeft geen enkele aanduiding om te veronderstellen dat hij de pyromaan is die de grote branden in de binnenstad heeft gesticht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft gisteren het laatste woord ge sproken over de Bijlmérmeerkwestie. De senaat ging na wat stekelige op merkingen over de gang van zaken akkoord met de samenvoeging van Ankeveen, Kortenhoef en 's-Grave- land tot de nieuwe gemeente 's-Gra- veland, evenals met de grenswijzi ging van Hilversum, Naarden, Weesp en Weesperkarspel en met de voor lopige toevoeging van de Bijlmer meer en een stuk van Ouder-Amstel aan Amsterdam. De jarenlange voor geschiedenis van het wetsontwerp was in het voorlopig verslag als „lijdensweg" bestempeld. „Dat gaat mij niet ver genoeg; het is een aanklacht tegen alles wat overheid is", verklaarde mr. Bührmann (.C.H.U.) burgemeester van Velsen. Hij herinnerde eraan, dat zijn fractie voorstander is van sterke randgemeen ten, omdat onder meer de afstand be stuurder-bestuurden anders te groot wordt. „Er dient ernstig voor gewaakt te worden, dat gemeenten niet zó groot wor den, dat de provincie denatureert", aldus mr. Bührmann. Hij kon echter vrede met het wetsontwerp hebben, omdat het de mogelijkheid voor veranderingen open houdt. Hij hield tenslotte een pleidooi voor de burgemeester van Weesperkarspel, waar bij hij zich speciaal tot staatssecretaris Westerhout richtte. „Hij dient slechts kort met wachtgeld gestuurd te worden", gaf hij te kennen. De heer Matser (K.V.P.), burgemees ter van Arnhem, vroeg zich af wat ver kieslijk is: metropool of agglomeratie en o'f men niet voor een voldongen feit zal zijn geplaatst als over tien jaar een de finitieve beslissing over de Bijlmermeer moet worden genomen. Eenenzeventig deelnemers aan de sport toto van verleden week verdelen de eer ste prijs, groot 175.371,90, en ontvangen ieder 2.470. De tweede prijs van 95.657,40 wordt door 3.023 totodeel nemers verdeeld, die ieder 31,60 krijgen, en de derde prijs van 47.828,70 gaat naar 4.639 deelnemers. Zij ontvangen 10,10. In totaal hebben 685.315 deelnemers voor een totaal van 966.235,80 gezorgd. Het prijzenbedrag bedroeg 318.858. Ook de heer Tjalma (A.R.) had een hard hoofd in de toekomst. Hij verge leek de toevoeging van het gebied bij Amsterdam met de overdracht van Nieuw Guinea aan Indonesië. „Ik vraag me af wie van de twee de meeste kans heeft op zelfstandigheid", zei hij. De heer Van de Vliet (V.V.D.) achtte de kans gering dat de Bijlmermeer ooit loskomt van Am sterdam. De heer De Loor (Pv.d.A.) wees er ten slotte op dat Amsterdam nu de kans krijgt krotwoningen in de binnenstad op te ruimen. Staatssecretaris Westerhout vond het pessimisme van een deel van de Kamer overdreven. „De Bijlmermeer wordt niet zomaar een Amsterdamse stadswijk", zei hij. „We hebben de mogelijkheid het ge bied in de toekomst in te passen in da Amsterdamse agglomeratie. We moeten ons heel goed voor ogen houden dat we met een andere oplossing vooruit zouden lopen op een structuur die nog niet is uitgekristalliseerd". Advertentie Pres. Steynstraat 4749 Telef. 4769 Voor PASEN een Bestelt u dan s.v.p. vroegtijdig bij KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinweg 19 - IJmuiden-O. - Tel. 840t 16 kollekties beschikbaar WONINGINRICHTING Snelliusstraat 23-27 - Tel. 5653 HF- BESTEL VROEGTIJDIG

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1