President Thieu belooft aan de Zuidvietnamezen verkiezingen Havenarbeiders in Da Nang weigeren bommen te lossen HET WEER Eerste stap naar geweld tegen Rhodesië gezet? „Bretagne" richt zich op h m MORRIS Regenkleding Va w NKV wenst niet te sleutelen aan afgekeurde CAO's Kapitein de Koe in IJmuiden overleden w% Rus verbrandt zich uit protest tegen oorlog in Vietnam Kernvraag in de „Beira-crisis": dit is Voor modieuze dames- en teenerkleding Griekse minister afgetreden 81e JAARGANG NUMMER 134 DINSDAG 12 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Voor de eerste maal in de Vietna mese oorlog heeft de Amerikaanse luchtmacht vandaag met reusachtige B-52-bommenwerpers Noord-Vietnam gebombardeerd. De toegangswegen tot de Moe Gai-pas, een belangrijke aanvoersweg naar het zuiden werd aangevallen, evenals doelen in de buurt van Vinh. Het is nog niet be kend of de luchtaanvallen succes heb ben gehad. De Amerikaanse lucht aanvallen in Vietnam zijn tijdelijk be perkt omdat de Zuidvietnamese ar beiders in Da Nang niet verschenen waren om de bommen uit de schepen te lossen. W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 15 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 8 Kunst8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport 1115 Feuilleton17 Beeldverhalen17 Topsy20 Ferdinand20 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's Koud en nat Boosdoener SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Evelyn Wangh overleden pagina s UW SPECIAALZAAK Woordbreuk Het woord is aan rjfcs IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN SAIGON (Reuter, AP en AFP). Het Zuidvietnamese staatshoofd, luite nant-generaal Ngoejen Van Thieu, heeft vandaag bij de opening van het politieke congres in Saigon onmiddellijke algemene verkiezingen beloofd. Thieu zei dat het huidige militaire bewind in de kortst mogelijke tijd het gezag aan een burgerlijke regering wil overdragen. De leiders van de boed dhisten, die de junta hebben gewaarschuwd dat een bloedige burgeroorlog zal uitbreken als ze niet spoedig aftreedt, zijn niet op het congres ver schenen. Zuidvietnamese keurtroepen bewaken de belangrijkste punten in Saigon met het oog op demonstraties tegen het congres. In Hoeé en Da Nang werd vandaag gedemonstreerd tegen de politieke conferentie. In Hoeé werd niet gewerkt. Alle winkels waren gesloten. Over het algemeen is de stemming bij de katholieke vakbonden: „als we met de werkgevers een akkoord hebben be reikt over een CAO, gaan we daar niet meer aan sleutelen. Meent de regering, dat een CAO in de economische gevaren zone is beland en dus moet worden af gekeurd, dan ligt de politieke verant woordelijkheid hiervoor bij de minister van sociale zaken". In zijn officiële orgaan „Ruim Zicht" schrijft het Nederlands Katholiek Vak verbond vandaag, dat er bij de werkne mers heel weinig bereidheid bestaat, de CAO's waarvoor het college van rijksbe middelaars de rode lamp heeft gehesen (elf tot nu toe) te wijzigen. Voor deze CAO's dreigt dus onverbindendverklaring door de minister. Het NKV heeft de aan gesloten bonden in dezen geen advies ge geven, omdat het meent, dat het tot de verantwoordelijkheid van de afzonderlij ke bedrijfstakken behoort, al of niet ver anderingen in de CAO's aan te brengen. De CAO's van het KLM-personeel, de Twentse Kabelfabriek, de apothekersas sistenten en de handelsvereniging Goeree- Overflakkee zullen niet worden aange past bij de wensen van het College van Rijksbemiddelaars. De CAO voor het houtbedrijf zal mogelijk wel een wijzi ging ondergaan, maar dan zo, dat het resultaat voor de werknemers geen ver slechtering betekent. De verwachting is, dat de CAO's voor schoonmakers en gla zenwassers niet zullen worden aangepast. Verwachting tot morgenavond: Koud en overwegend zwaar be wolkt weer met plaatselijk wat neerslag. Matige tot krachtige, in het waddengebied af en toe harde wind tussen oost en noordoost. Volledige weerrapporten op pagina twee. Als politiek buskruit, zo meldt onze correspondent in Washington, zijn tijdens de paasdagen in Washington de berichten uit Zuid-Vietnam ingeslagen. De minis ter van Buitenlandse Zaken, George Ball, had gisteren tijdens een televisie-vraagge sprek een weinig gefundeerd lijkend opti misme inzake de situatie in Vietnam ten beste gegeven. Hij zei, dat de Zuidviet namese troebelen slechts een onderdeel waren van een gezonde ontwikkeling, waarbij het Zuidvietnamese volk zocht naar een zo goed mogelijke regering, zo dat de strijd zou kunnen worden voortge zet en aan de agressie vanuit het noor den weerstand worden geboden. Volgens Ball leed de militaire inspan ning nauwelijks onder de situatie. Verder legde hij er de nadruk op, dat de Ver enigde Staten geheel onpartijdig zijn in het binnenlandse Zuidvietnamese dispuut en dat Washington bepaalde persoonlijk heden zeker niet voortrekt. De gebeurtenissen van de afgelopen maanden en de berichten uit Zuid-Viet nam zelf geven evenwel een andere in druk van de toestand, waarin het anti- Amerikanisme een grotere rol lijkt te spe len dan onderminister Ball wilde erken nen. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat de Ame rikaanse ambassade in Saigon de regering van generaal Cao Ky onder druk zet om hem te bewegen tot drastische maatrege len tegen haar boeddhistische tegenstan ders. De grote boosdoener onder de boeddhis ten is in Amerikaanse ogen de monnik Tri Koeang, die ervan wordt verdacht Zuid-Vietnam boeddhistisch te willen ma ken, waarvoor hij het eventueel met de communisten op een akkoordje zou willen gooien. Hoewel de boeddhisten zich naar het schijnt hebben aaneengesloten rond Tri Koeang, hoopt Washington kennelijk dat het zal lukken, via steun en adviezen aan de regering van generaal Cao Ky, de enorme invloed en het prestige van Tri Koeang, die reeds drie regeringen in Saigon ten val bracht in de afgelopen drie jaar, te ondermijnen. In het Antonius ziekenhuis te IJmuiden is overleden de oud-sleepvaartkapitein Maarten de Koe. Boeddhistenleider Tri Kpeang MOSKOU (AFP) Een 30-jarige Rus heeft in het centrum van Moskou zelf moord gepleegd door benzine over zich heen te gieten en zich in brand te ste ken. De man, een vrachtwagenchauffeur uit de Oekraïne, had zich volgens zijn vrouw erg druk gemaakt over de oorlog in Viet nam. Hij zou zich op de wijze van de boeddhistische monniken in Saigon van het leven hebben beroofd, nadat hij ver geefs getracht had naar Vietnam te gaan om daar tegen de Amerikanen te vech ten. In de Verenigde Staten heeft zondag een jongeman van twintig jaar voor het Witte Huis tevergeefs geprobeerd zich zelf in brand te steken, eveneens uit pro test tegen de Vietnamese oorlog. Hij is naar een ziekenhuis voor observatie over gebracht. Advertentie Bartel jorisstr., Ha ar tem, lei. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Te4ef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Kapitein De Koe heeft langer dan veer tig jaar op de sleep vaart gevaren. Hij werd in 1893 te Maassluis geboren en be gon zijn loopbaan bij de sleepvaart bij Smits internationale sleepvaart, daarna kwam hij in dienst van Wijsmuller in IJmuiden, en via kolenschepen, zeevaart school, kustvaart en nog eens kolensche pen weer bij het bureau Wijsmuller. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau, drager van het Kruis van Ver dienste en het Oorlogsherinneringskruis met drie sterren, terwijl hij gedurende de tweede wereldoorlog diverse Britse onder scheidingen verwierf. Kapitein De Koe was zowel in Neder land als in het buitenland een legendari sche figuur door de talloze redding- en bergacties die door hem zijn geleid, waar bij hij menigmaal de stoutste stukjes uit voerde. Hij besloot zijn schitterende zee mansloopbaan bij Wijsmuller; begin 1960 ging hij met welverdiend pensioen. (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië heeft in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties een moeilijk be vochten diplomatieke overwinning behaald. De voldoening daarover gaat echter gepaard met de bezorgdheid over wat nu zal gebeuren. De Britse resolutie, waarin op Portugal een be roep wordt gedaan olietransporten naar Rhodesië te verhinderen en aan de Britse regering toestemming wordt verleend desnoods met geweld te voorkomen dat tankers olie voor Rhodesië naar Beira in Mozambique brengen, werd zaterdag met tien tegen nul stemmen, bij vijf onthou dingen aangenomen. Maar zij is op sterk verzet gestuit van Afrikaanse zijde en ook van de kant van de Sovjet-Unie, Bulgarije en Jordanië, leden van de Veiligheidsraad die mili tair optreden tegen Rhodesië ver langen. Van de ingediende amende menten kreeg er echter geen een vol doende steun. Advertentie Leuke TRICEL BLOUSES zonder mouw - met reverkraagje; in goed te combineren kleuren, rood, groen en petro, thans 13.50 Haarlem Gr. Houtstr. - Ged. O. Gr. 86 Heemstede Raadhuisstraat 52 ZandvoortGrote Krocht 30—36 IJmuiden Kennemerlaan 41 H'lem-N.Rijksstr.weg 533 (Delftwijk) prijaen De kernvraag voor velen In wat men hier al de „Beira-crisis" is gaan noe men, is of de vreedzame manier waarop de Britse regering Rhodesië's rebellen bewind op de knieën had willen krijgen heeft gefaald en nu de eerste stap is ge zet op de weg naar militair ingrijpen. Er bestaat twijfel aan de formulering van de resolutie, die zich keert tegen olie transporten via Beira, maar niet via Zuid-Afrika. De Griekse tanker Manuel- la, die zondag door een Brits oorlogs schip wercL geënterd, omdat naar men vermoedde'olie voor Rhodesië werd ver voerd, is in de haven van Durban in Zuid-Afrika aangekomen. Verwoerd, de Zuidafrikaanse premier, heeft zich tot dusver op de achtergrond gehouden. Hij is echter onlangs met gro te meerderheid als overwinnaar uit de Zuidafrikaanse verkiezingsstrijd tevoor schijn gekomen en het zou kunnen zijn dat hij zich nu wel geroepen voelt om in ac tie te komen. In dat geval zou de Britse vastberadenheid ende onmiddellijke Ame rikaanse steun die Londen heeft gekre gen. hem in toom kunnen houden. De oppositie in het Britse Lagerhuis beschuldigt premier Wilson ervan dat hij woordbreuk heeft gepleegd. Hij zou destijds hebben beloofd niet het initiatief te zullen nemen tot het gebruik van ge weld. Dat is onjuist, want de premier heeft altijd de mogelijkheid daartoe open gela ten en bovendien heeft hij er met zijn laatste activiteiten voor kunnen zorgen dat het initiatief aan de Britten is geble ven. Niettemin wenst de oppositie een debat over de situatie zodra volgende week het parlement bijeen komt. Zij wenst een antwoord op de vraag of de politiek van de regering nu principieel is veranderd. Met spanning wordt in Londen de Por tugese reactie op de door de Veilig heidsraad aangenomen resolutie afge wacht. Zonder twijfel voelt Portugal, Engelands oudste bondgenoot, zich in hoge mate gekrenkt, omdat het als eni ge met name in de resolutie wordt ge noemd. Van Portugal zal het afhangen wat er nu bij Beira met de Johanna V gebeurt. ATHENE, (Reuter) Elias Tsirimo- kos, vice-president en minister van Bui tenlandse Zaken van Griekenland, heeft gisteravond zijn ontslag ingediend. Pre mier Stefanopoelos heeft het aanvaard. Tsirimokos die geen vertrouwen meer in de regering heeft, zou zijn afgetreden om dat hij met Stefanopoelos van mening ver schilt over het commando van de Cypri sche nationale garde. De nationale garde van Cyprus, die 11.000 man sterk is, staat nu onder bevel van generaal George Grivas. President Makarios van Cyprus heeft onlangs ge poogd het commando van de generaal te beperken tot het Griekse contingent van de garde. De Griekse regering heeft Ma karios een nota gestuurd waarin handha ving van Grivas als bevelhebber van de hele garde zou zijn geëist. De Griekse regering kan in het parle ment slechts bogen op een meerderheid van twee stemmen. Macauley: Een beschaafd mens kan men altijd herkennen aan drie stempels: beleefd heid, humaniteit en oorspronkelijkheid. Pias !L'iuü!üüuCijjj]!!®i!fil De grootste bergingsoperatie die ooit in het IJmuidense havengebied werd uit gevoerd is op eerste paasdag een opzienbarend succes geworden voor het sleep vaart- en bergingsbedrijf Bureau Wijsmuller. Na een „aanloop" van veertien dagen, waarin de actie tot in de puntjes was voorbereid, slaagden de bergers er binnen nauwelijks drie uur in het in de Bijleggershaven gekapseisde Noorse vracht schip „Bretagne" (1.500 ton) weer vrijwel overeind te zetten. Vier zware lieren op de wal en het hefvaartuig „Octopus" begonnen onder het angstaanjagend gebrul van de bergingspompen zondagochtend vroeg de Noor langzaam maar zeker uit zijn liggende houding op te richten. Toen het schip nog maar twintig graden slagzij maakte verschenen drijvende kranen ten tonele om de lading stukgoed in lichters te lossen. Kapitein Hirsch van de „Bretagne" volgde van de brug van de „Octopus" af de spectaculaire berging van zijn onfortuinlijke schip op de voet. Het onderzoek naar de oorzaak van de scheepsramp duurt nog voort. Mogelijk dat pas in het dok zal komen vast te staan wat het zware slagzij maken en daarna het kapseizen van de twintig dagen oude „Bretagne" op 28 maart heeft veroorzaakt. De foto's tonen het lichten van de Noor in verscheidene fasen. Zie ook pagina 5.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1