VS verwerpen De Gaulles NAVO-,, verhuister mijn" Hero HERO TOMATENSAP Singapore verwelkomt aanbod tot erkenning van Indonesië Britse paasmars Rachman: „Kiezen of delen Van dag tot dag m Onmogelijk binnen één jaar m Gromiko naar Italië en Japan Paus met voetbal Loena-gegevens bekendgemaakt 3 J DRINKS GENEVER n en telegrammen telegra DINSDAG 12 APRIL 1966 Ruimte-observatorium van de VS is mislukking Harde lijn Nieuw kabinet in Libanon 8 .8/31 TOMATENSAP NATUREL Prachtig van Wear Rijk aan vitaminen Gezi ond cn lekk< er Schenk pure gezondheid. Goed voor 't hele gezin. 's Morgens, 's avonds, overdag. Thuis en onderweg: Hero tomatensap, juist nu! Sjahrir WYNAND FOCKINK Een Amerikaans misantroop heeft enige jaren geleden in een ingezonden brief aan een bekend Amerikaans weekblad zijn gal gespuid in de volgende kernach tige ontboezeming: „Wij kennen tegen woordig een zeer eenvoudige en afdoen de methode voor de beleving van christe lijke feestdagen als Kerstmis en Pasen en nationale hoogtijdagen: wij sturen el kander een prentbriefkaart met de beste wensen, hijsen ons gezin in onze auto en rijden als duivels naar een ander oord. Als we levend terugkomen blijken de goe de wensen te resulteren in honderden verkeersdoden. Komen we niet levend te rug, dan hebben we aanvankelijk toch in ieder geval prettige dagen gehad." Een wel zeer pessimistische en verbit terde „feestvierder" moet dat zijn ge weest, maar in feite heeft hij wel gelijk. De paasdagen hebben in ons land onge veer dertig doden opgeleverd, in Enge land bijna honderd. Ieder land heeft zijn dodenlijst naar verhouding van zijn dicht heid, levensstandaard en onveiligheid. De paasdagen zijn door miljoenen „gevierd" met zich „als duivels" naar andere oor den te begeven. Het uitgangspunt van een „feest" is inderdaad tegenwoordig: zich verplaatsen. En dan .nog zo ver mo gelijk van eigen woonoord af, zogenaamd om „eens wat anders te zien" maar in feite om te worden meegevoerd op de stroomversnellingen van de volksverhui zingen, zoals die zich in onze dagen jaar lijks massaler demonstreren. Wat is toch de vreugde van dat ver plaatsen? Zij is moeilijk te definiëren, maar afgezien van die definitie lijkt het toch dat een oeroud middel tot genieting langzamerhand tot doel geworden is: niet het bezoeken van vreemde oorden, maar het zich snel daarheen begeven en weer terug is de voornaamste „beweegreden" geworden. Psychologen zijn tot de slotsom geko men, dat de meerderheid der mensen nog steeds bezig is de eertijds kleine elite in te halen, die het voorrecht had zich com fortabel en snel in auto's naar een reis doel te kunnen begeven. Dat inhalen be tekent niet, dat men zo'n grote vreugde in het transport weet te scheppen, maar dat men het gevoel heeft niet voor een ander te behoeven terug te staan. En zo ronkt en gromt men over de wegen onder de slagzin: wat anderen kunnen, kan ik ook. Dat lijkt eveneens misantropie. Het heeft bovendien geen zin, de kwestie zo psychologisch uit te dokteren. Iedereen heeft recht op de ontspanning die hijzelf kiest. Wie zich sterk genoeg voelt om er niet aan mee te doen, heeft ook daar het volste recht op. Eén kleine bedenking'hoort er echter nog bij: zou het, met het oog op de zui vere bedoeling der christelijke feesten, geen zin hebben om te overwegen de reli gieuze hoogtijdagen voortaan op een werkdag te doen vallen? Het valt te verwachten dat de beëin diging van het militaire bewind in Zuid- Vietnam, die door een steeds sterker op positie wordt geëist, een geheel nieuwe periode zal inluiden ten aanzien van de Amerikaans-Vietnamese betrekkingen. Een burgerlijk bewind, eventueel tot stand komend onder directe bemoeienis van de burgerlijke verzetsgroepen, zou zelfs kunnen overgaan tot intrekking van de basis waarop de Amerikaanse troepen zendingen officieel stoelen: het verzoek om hulp tegen de Vietcong-infiltraties, zoals dat indertijd door de Diem-kliek tot Washington is gericht. Als een eventuele burgerlijke regering zou besluiten tot vermindering of beëin diging van de Amerikaanse militaire bij stand, zou voor Washington een moeilij ke diplomatieke situatie kunnen ontstaan. Het „Yankee go home" zou dan in een zo nadrukkelijke vorm kunnen worden geuit, dat de bemoeiingen van Washing ton op ongeoorloofde inmenging zouden gaan lijken. De thans ontstaande situatie is duide lijk in het voordeel van de Vietcong, die haar irritatie- en infiltratiepolitiek voort durend heeft gebaseerd op de verwach ting dat de tijd in haar voordeel zou wer ken. Voor de Amerikaanse politiek zou deze ontwikkeling een bijna huivering wekkende debècle kunnen betekenen waarmee de onmacht van het geperfec tioneerde militaire wapen tegen een ideo logisch gevoede beweging nog eens scherp «an de dag zou worden gelegd. KAAP KENNEDY (AP) Van het Amerikaanse ruimte-observatorium, waarvan de geleerden hadden gehoopt dat het een nieuw tijdperk in de ruim tevaart zou inluiden, zijn de batterijen na twee dagen uitgevallen. Astronomen in de gehele wereld had den gehoopt dat het twee ton zware, rondcirkelende astronomische observato rium (OAO) geheimen zou ontsluieren van de sterren. Er worden geen telemetrische signalen meer van de OAO ontvangen. (Van onze correspondent) WASHINGTON. In een Ameri kaanse nota, die dezer dagen aan Frankrijk zal worden overhandigd in antwoord op De Gaulle's brief van 29 maart, stelt Washington, dat het organisatorisch onmogelijk is de Amerikaanse troepen en installaties van Frans grondgebied te verwijde ren voor één april volgend jaar, zoals De Gaulle wenst. De verhuizing van 33.000 Amerikaanse militairen, 2.000 Amerikaanse burgers plus tegen de 7.000 man internationaal personeel van 189 installaties langs de door Frankrijk lopende aanvoerroutes richting West-Duitsland naar nog te bouwen nieuwe installaties in andere NAVO-landen, is binnen een jaar niet voor elkaar te krijgen, aldus Wash ington. De Verenigde Staten herin neren ook aan het hoogst ingewik kelde elektronische communicatie systeem, dat door het uitvallen van Frankrijk als lid van de NAVO- organisatie geheel zal moeten worden omgelegd. Verder stelt Washington dat Frankrijk geen wettig recht heeft eenzijdig vijf bi laterale overeenkomsten met de Verenig de Staten inzake de verbindingslijnen op te zeggen, zeker niet wat betreft de vier die uitdrukkelijk gesloten werden voor de duur van het Atlantisch bondgenootschap. Aangezien Washington de wettigheid van De Gaulle's acties betwist, vindt het, dat er geen aanleiding bestaat zich aan De Gaulle's verhuistermijnen te houden. Tenslotte gaat de nota ook in op het Franse argument, dat nimmer gehoor ge vonden werd voor Franse reorganisatie voorstellen voor de NAVO. Volgens de Amerikanen had Parijs in de afgelopen jaren volop gelegenheid specifieke plan nen te opperen in de NAVO-raad, maar dat weigerde het steeds. De duidelijk harde lijn van de nota wordt onderstreept door uitlatingen van onderminister van Buitenlandse Zaken, George Ball, die tijdens een televisie-in terview De Gaulle's acties „uitzonderlijk en verontrustend" noemde en bovendien de door sommige militairen niet gedeelde opinie lanceerde, dat het verlies van de „dieptedefensie" door Frankrijks wegval len in een wereldoorlog zou leiden tot een eerder gebruik van kernwapens. De Amerikaanse houding, in het eerste stadium van hetNAVO-conflict nogal voorzichtig, is kennelijk bezig zich te ver scherpen. De invloed van NAVO-adviseur Dean Acheson lijkt daaraan niet vreemd. Washington gaat van de veronderstel ling uit dat De Gaulle's data meer streef data zijn dan onwrikbaar vastgelegde tijdstippen. Maar aan de andere kant komt de Amerikaanse houding voort uit het geloof, dat de Amerikaanse positie on vermoede sterke kanten heeft, sinds dui delijk is geworden dat De Gaulle wil vasthouden aan de NAVO-samenwerking voorzover die nuttig voor Frankrijk is en de souvereiniteit beperkt. Er is immers geen aanwijzing dat Pa rijs zich uit de NAVO-raad, of uit de ge meenschappelijke waarschuwingsinstalla ties zou willen terugtrekken, omdat Frankrijk kennelijk beseft dat zijn „Force de Frappe", waaraan zo hard gewerkt wordt, weinig betekenis zou hebben als zij geheel geïsoleerd zou zijn van het NAVO-systeem. Daarom geloven de Amerikanen vat op Parijs te kunnen hebben, ook al beseft men dat deze gering is in verhouding met de enorme problemen die Frankrijk thans voor de NAVO schept. Vertegenwoordigers van de V.S., Groot- Brittannië en West-Duitsland zullen deze week in Bonn de consequenties bespre ken van het Franse besluit de in de Bondsrepubliek gelegerde Franse troe pen aan het NAVO-bevel te onttrekken. De Verenigde Staten zijn het eens met West-Duitsland dat met Parijs overleg moet worden gepleegd over de mogelijkhe den, de betrokken Franse eenheden op Westduits grondgebied te houden. In Washington wordt gehoopt dat er een of andere regeling kan worden getroffen. BEIROET (AP) Premier Abdoellah Jafi heeft een Libanees kabinet met tien ministers gevormd na vijf dagen van moeizaam overleg met het parlement. Het kabinet van Jafi volgt dat van de voormalige premier Rasjid Karami op, die op dertig maart is afgetreden om de weg vrij te maken voor een parlementai re regering. Advertentie LONDEN (AP) Meer dan tweedui zend Britse betogers hielden in de paas dagen een protestmars. Ze kwamen sa men in Londen waar zij in spreekkoor leuzen riepen tegen de oorlog in Vietnam. In het laatste stadium van de mars, van Hyde Park naar Trafalgar Square, was de menigte aangegroeid tot 20.000 mensen. De politie legde een cordon en sloot Downing Street waar de ambtswoning van premier Wilson staat. Advertentie im Advertentie RUK AAN VITAMINEN NATUREL: In royale gezinsflessen slechts 98 ct. NATUREL en COCKTAIL (licht gekruid): In handige 18 cl. flesjes 38 ct. W DJAKARTA (Reuter en AP). Generaal Soeharto, de sterke man in Indonesië, heeft verklaard dat zijn land de federatie Maleisië kan aan vaarden als de bevolking van Noord- Borneo haar werkelijk wenst. Indo nesië zal binnenkort Singapore offi cieel erkennen. Dit maakte het In donesische persbureau Antara be kend. Minister van Buitenlandse Zaken, Malik, zei dat hij van presi dent Soekarno opdracht had gekregen haast te maken met de erkenning van deze eiland-staat om de confrontatie politiek tegenover Maleisië te intensi veren. Singapore trad vorig jaar uit de Maleisische Federatie. Singapore heeft het Indonesische aanbod ver welkomd maar daaraan toegevoegd dat het op het gebied van de defensie volledig overleg zal plegen met Ma leisië. Advertentie Het Maleisische kabinet heeft vandaag in spoedzitting vergaderd over het Indo nesische plan tot erkenning van Singa pore. Na afloop verklaarde eerste-minis- ter Toenkoe Abdoel Rachman dat Singa pore zal moeten kiezen tussen Indonesië en Maleisië. Hij zei dat zijn regering heeft kennis genomen van Singapore's welwil lende antwoord op de Indonesische stap. Maleisië is er zich volledig van bewust dat de Indonesische regering heeft ver klaard, dat de werkelijke aanleiding tot deze stap de uitbreiding van de confron tatiepolitiek tegen Maleisië is, aldus Rach man. China hééft Indonesië verzocht, onver wijld regelingen te treffen voor de repa triëring van Chinese onderdanen die dat wensen. De Indonesische regering zou on der meer zo vlug mogelijk schepen be schikbaar moeten stellen om het vervoer mogelijk te maken. Dit staat in een nota die vanmorgen op het Chinese ministerie van Buiten landse Zaken aan de Indonesische am bassadeur in Peking is overhandigd. Daarin spreekt China zijn „uiterste ver ontwaardiging" uit over de „grootscheep se campagnes tegen de Chinese onderda nen in Indonesië, op touw gezet door rechtse, reactionaire krachten". Het Indonesische persbureau Antara heeft zijn activiteit in Peking beëindigd. De Chinese bladen en het persbureau Nieuw-China nemen geen berichten meer van Antara af. Het Chinese persbureau moest enkele weken geleden zijn bijkan toor in Djakarta sluiten. Een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Zürich heeft meegedeeld, dat Soetan Sjahrir, de eerste minister president van Indonesië, die zaterdag op 56-jarige leeftijd in Zürich overleed, in Djakarta een staatsbegrafenis zal krij gen, waarschijnlijk op 17 april. Oud-vice-president van Indonesië, Mo hammed Hatta heeft meegedeeld dat het lijk van Soetan Sjahrir op 14 april met een vliegtuig van de Garoeda in Djakar ta zal aankomen. „Soebandrio, aldus Hatta, won in 1945 het vertrouwen van Sjahrir. Toen Soe bandrio echter zelf tot een hoge post was opgeklommen, verspreidde hij lasterlijke beschuldigingen over Sjahrir." ROME (Reuter en AFP) De Russi sche minister van Buitenlandse Zaken, André Gromiko, zal op 21 april voor een officieel bezoek naar Italië gaan, zo is in Rome bekendgemaakt. Verwacht wordt dat Gromiko op 21, 22 en 23 april in Rome besprekingen zal voeren met zijn Italiaanse collega, Fanfani. Men ver wacht dat hij ook door paus Paulus ont vangen zal worden. Op een datum die valt na vijftien mei zal de Russische minister een bezoek aan Japan brengen om een nieuw consu lair verdrag tussen de Sovjet-Unie en Ja pan te ondertekenen. Advertentie im Paus Paulus heeft een voetbal en een doos voetbalshirts in zijn han den bestemd voor het voetbal elftal van de parochie nadat hij de vroege paasmis heeft opgedragen in de Stephanus-kerk, even buiten Rome. In een paasboodschap wees hij op de wanorde, de onderdruk king en de strijd, die overal in de wereld nog aanwezig is. MOSKOU (TASS en AFP) Het Rus sische persbureau Tass heeft de eerst® wetenschappelijke gegevens bekendge maakt die met de maansatelliet Loena-10, zijn verkregen. Het magentische veld blijkt op die hoogte iets sterker te zijn dan in de interplanetaire ruimte. Men heeft nog niet kunnen bepalen of dit wordt veroorzaakt door eigen magnetis me van de maan. Ook de primaire kosmische straling is iets intenser. De Loena-10 heeft gamma straling op het maanoppervlak geregi streerd. De radioactiviteit van het maan- gesteente ligt ongeveer even hoog als dat van het aardse bazalt. Voorts blijkt ook de „meteorietenre gen" rond de maan intenser dan elders. De Loena-10 kan meteorieten van een honderdmiljoenste gram registreren. Advertentie In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachteWF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voorl Oude WF Genever L f. 10.95 per hele liter A 1 Fietstaxi-huurprijs. Honderden rijders van fietstaxis in Djakarta hebben betoogd tegen de hoge huurprijs die zij voor hun voertuigjes moeten betalen aan de eigenaars, die grotendeels Chinezen zijn. Dertig jaar. Als gevolg van het van kracht worden van de nieuwe perswet kon men in Madrid voor het eerst sinds dertig jaar weer niet-gecensureerde kranten kopen. De wet werd op 15 maart door het Spaanse parlement goedge keurd. Vliegongeluk. Twaalf mensen, van wie zes uit een gezin, zijn omgekomen toen hun privévliegtuig neerstortte bij de landing op het vliegveld van de Mexi caanse stad Nogales. Aardschokken. Een reeks sterke aardbe vingen in Japan heeft in Matsoesjiro ernstige materiële schade aangericht. In de afgelopen zeven maanden zijn hier meer dan tweehonderdduizend schokken geregistreerd. Proces. In Cairo is een proces aan de gang tegen 43 leden van de verboden moham medaanse broederschap, die worden be schuldigd van samenzwering tegen pre sident Nasser. Pamfletten. In Polen zijn pamfletten aan geplakt waarop de executie van Poolse verzetsstrijders door Duitse soldaten is te zien. Onder de foto staat de tekst: „6.028.000 Polen vermoord. Wij zullen de misdadigers niet vergeven". De aan plakbiljetten zijn voorzien van de hand tekening van generaal Moczar, minister van Binnenlandse Zaken en voorzitter van de vereniging van oud-strijders. Gekapseisd. Zestien opvarenden van een volgeladen zeilboot die kapseisde voor de kust van de Philippijnen, worden vermist. Men vreest dat ze verdronken zijn. Er zijn vier overlevenden. Vals. Het ministerie van Landbouw in Ar gentinië is begonnen met het verschaf fen van valse gebitten voor stieren en koeien op een van de experimentele boerderijen in de provincie Buenos Aires. De gebitten zijn gemaakt van goedkope plastic. Gebroken hart. Een koe in de Amerikaan se stad Atlantic City is letterlijk aan een gebroken hart gestorven. Het dier viel terwijl het tijdens een laborato riumproefneming was voorzien van een mechanisch hart, dat brak. Cholera. Te Choelna in Oost-Pakistan zijn de afgelopen vijf dagen achttien men sen aan cholera gestorven. Toezicht. De militaire autoriteiten in Pa- dang, de hoofdstad van West-Sumatra, hebben alle door Chinezen geleide scho len onder haar toezicht gesteld. Dit met het oog op de negatieve acties tegen deze scholen. Mijngasvergiftiging. Een 22-jarige vrouw en haar aanstaande schoonvader waren in de buurt van Sydney in een verlaten kolenmijn gevallen. Toen zij 24 uur la ter, werden opgehaald was de man als gevolg van mijngasvergiftiging overle den. Het ongeluk gebeurde toen het tweetal op weg was om bloemen voor de bruiloft te bestellen. In de buurt van de mijn bezweek de grond onder hun voeten en het tweetal stortte in een tien meter lager gelegen mijngang. De aanstaande bruid werd licht gewond. Conefo-hal. De aan de Conefo-hal in Dja karta werkzame studenten hebben het werk neergelegd omdat het niet in het belang van het voik wordt beschouwd. Zij eisen dat de bouw geheel wordt stil gelegd. De hal moest dienen voor de conferentie van „nieuw oprijzende krachten", die in augustus zou worden gehouden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3