Gekapseisde „Bretagne" werd in IJmuiden binnen drie uur Bureau Wijsmuller zorgde voor opzienbarende paasverrassing overeind getrokken GA ER NIET OP ZITTEN! Bergingsoperatie volledig geslaagd Leerlingen vier dagen bij Hoogovens Havenberichten DINSDAG 12 APRIL 1966 5 „Dodebedden" mmm Engelse lieren Startsein Modderrand Baldadigheid op zee Laat dat met een gerust hart aan de N.M.B. over. Daar zitten ze er bovenop. Om uw belangen zo goed mogelijk voor u te behartigen. Om uw geld zoveel mogelijk voor u te laten verdienen. Door een goede spaarrente. Door een gunstige effecten-belegging. De bank NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK waar u zich thuis voelt! OP WIJSMULLERS HEFVAARTUIG „OCTOPUS", op het duin en strand rond de IJmuidense Bijleggershaven en in het hoofdkantoor van het sleepvaart- en bergingsbedrijf aan het Sluisplein is op de ochtend van eer ste paasdag omstreeks half elf menige hand gedrukt. Het was gelukt! Na veertien dagen van dag en nacht doorwerken aan berekeningen en het treffen van voorbereidingen voor een van de grootste bergingsoperaties in het IJmuidense havengebied, was de 1500 ton metende Noorse „Bretagne" in drie uur tijds weer recht gezet. Het zwaarste onderdeel en de belang rijkste fase van het bergingswerk was daarmee achter de rug. Zondag middag werd het karwei onmiddellijk voortgezet door drijvende kranen en lichters langszij de herrezen „Bretagne" te laten komen om een begin te maken met, het lossen van de lading stukgoed. Hierdoor komt het schip nog rechter en kunnen de pompen opnieuw worden bijgezet om de Noor droog te pompen. De gezagvoerder van de „Bretagne", kapitein Hirsch, heeft van de brug van de „Octopus" af zwijgend zijn schip zien boven komen. Zo geleidelijk als zijn schip op de ochtend van maandag 28 maart onderging, zo kwam het schip nu graad voor graad rechter. Deze foto geeft een goed overzicht van de bergingsoperatie. Links ziet men enkele van de vier zware lieren die met dikke staaldraden aan de kanteljukken op de stuur boordzijde van de „Bretagne" zijn verbonden. Elke lier kon een trek kracht van honderd ion op het schip uitoefenen. NA AL HET voorbereidend werk op de dagen tussen „Bretagnes" rampdag en maandag 4 april dus in slechts een week tijds startte de berging op dins dag 5 april. Op die dag werden op dek schuiten de ijlings bij de Amsterdamsche Droogdok Maatschappij te Amsterdam ge bouwde kanteljukken aangevoeld. Deze 6 meter hoge jukken werden op de boven water uitstekende stuurboordszijde van de „Bretagne" gelast. Daar het schip zelf 14 meter breed was, kregen de bergers hierdoor een kantelarm van 20 meter, waardoor het volgens de berekeningen mogelijk werd de „Bretagne" met de vol le lading stukgoed in de ruimen te kan telen. Duikers en kikvorsmannen hadden intussen alle onder water liggende ope ningen in de „Bretagne" zo goed moge lijk afgesloten. Zij werkten van de ber- gings- en duikvaartuigen „Octopus" en „Sepia" af; een karwei, waarmee vanwe ge de spoed dag en nacht werd doorge gaan. Daar een bepaald gedeelte van de la ding ook een explosief gas zou kunnen ontwikkelen, werd voortdurend gecontro leerd met behulp van speciale meetappa ratuur of dit eventueel het geval was. Als voorzorgmaatregel waren twee grote ven tilatoren op het boven water uitstekende scheepsgedeelte geplaatst, zodat even tueel voorkomend gas afgezogen kon wor den. De laswerkzaamheden behoefden geen enkele keer te worden onderbroken, daar de meetapparaten geen gas aantoon den. OOK AAN DE WAL, op de oostelijke oever van de Bijleggershaven bij de in aanbouw zijnde kademuur van Hoogovens kon het werk op woensdagmiddag 6 april beginnen. Draglines, bulldozers en kraan wagens verschenen ter plaatse om vier lieren te plaatsen en vooral om deze lie ren stevig in de duingrond te verankeren. Hiertoe werden door de draglines vier „dodebedden" tot strand gebracht; tien meter diepe kuilen met daarin geplaatst vijf lange, 40 cm. brede en dikke balken, die als grondankers moesten gaan werken voor de lieren en het takelgerei. De drag lines groeven ook vier sleuven, zodat de lieren en takels met dikke staaldraden aan de grondankers konden worden verbon den. Bulldozers dichtten deze sleuven la ter weer. Op een drijvende bak naast de „Bre tagne" waren inmiddels bergingspompen opgesteld om tijdens de bergingsoperatie het water uit het schip te pompen. In het achterschip werd hiervoor ook een groot gat gebrand, zodat de 6 duims slan gen in de „Bretagne" geleid konden wor- ..-.V.s den. Pomptesten werden gehouden en hieruit bleek, dat men met een capaci teit van 2500 ton water per uur aan de sterk winnende hand bleef en het water zakte. IN DE NACHT van donderdag op vrij dag kwamen de vier dodebedden in het duinterrein bij de Bijleggershaven gereed en konden de uit Engeland aangevoerde lieren op hun plaats worden gebracht. Ook het hef- en bergingsvaartuig „Octo pus" kreeg nu een andere plaats toege wezen, zodat over de hefarmen van dit 200 ton tillende schip dikke staaldraden naar de onder water liggende bakboords zijde van de „Bretagne" konden leiden. Tussen de aan de wal opgestelde lie- Het lichten van de gekapseisde „Bretagne" is hier nog in volle gang. Krachtige bergingspompen van langszij gekomen vaartuigen zuigen het water uit de ruimen van de Noor. Het lossen van de volle lading stukgoed moet zo snel mogelijk ter hand worden genom,en. ren en de kanteljukken op de „Bretagne" werden de verbindingen in de nacht van vrijdag op zaterdag tot stand gebracht. Ondanks mist en zware regenbuien werd continu doorgegaan. Via de radio was er voortdurend overleg tussen de hoofduit voerder bij de berging: de heren P. v. d. Berg en S. de Nobel aan de wal, ka pitein P. C. IJsseling en H. Bijlsma op de „Bretagne" en S. Bridie op de „Octopus", terwijl de leiding van de gehele berging in handen was van bedrijfschef F. Jonk man en kapitein H. B. Stal. NADAT OOK nog zaterdag en in de nacht van zaterdag op zondag de gehele nacht was doorgewerkt om de zes-schijfs- blokken van de takels in orde te brengen, kon zondagmorgen, eerste paasdag, om vijf uur door de heer Jonkman het sein voor de start van de gehele operatie wor den gegeven. De pompen werden gestart en wierpen zich met een hels, gedreun op het water in de „Bretagne". Via de kleine draagbare zender-ontvangers kwamen al spoedig de eerste goede berichten: het water in de „Bretagne" begon te zakken. Via een tiental decimeters-dikke slangen werd het water afgevoerd in de Bijleg- Drijvende kranen zijn naar de „Bretagne" gedirigeerd om de vracht van de Noor in lichters over te brengen. Het lossen zal nog ver scheidene dagen in beslag nemen. gershaven. Om kwart voor zeven, toen de „Bretagne" door de dichte mist van de wal af aan het oog was onttrokken, kwam ook het teken om de lieren op het duin terrein te starten. Grommend wierp ook dit viertal zich in de strijd. Elke lier kon tien ton trekken, maar was zodanig met takels geschoord, dat op elk kantel- juk aan boord van de „Bretagne" met 100 ton werd getrokken. BIJ EEN IEDER steeg de spanning. Daar was kapitein P. C. IJsseling aan boord van de „Bretagne" met zijn eerste melding: „Drie graden gekomen". En zijn rustige rapporten via de radio bleven ko men. Terwijl de pompen volle kracht ble ven draaien ook de „Nestor" met haar zware pompuitrusting was ingezet en de lieren uiterst vermogen trokken, volg den de berichten: „Zeven graden", „Ne gen graden" en na enige tijd: „Twintig graden". Die laatste melding was voor de ingewijden een zucht van verlichting: de „Bretagne" was door de moeilijkste hoek van de gehele operatie heen. Buiten de personeelsleden van Wijsmul ler, die bij het werk waren betrokken, volgden slechts enkelen het bergingswerk vanaf de scheepjes „Ooievaar" van de douane en „Wijkermeer" van de Rijksha vendienst. Ook directeur Arthur Wijsmul ler, juist teruggekeerd uit het buitenland, was de gehele zondagmorgen bij de kan teloperatie aanwezig. OMSTREEKS HALF ELF hadden de lie ren en de „Octopus" de „Bretagne" on geveer 70 graden omgetrokken, waardoor het dek, de brug en de luiken van de ruimen weer boven water waren ver schenen. Een dikke zwarte modderrand Deze week krijgen vijftig leerlingen van het VHMO uit tal van plaatsen in ons land de kans om kennis te maken met Hoogovens in IJmuiden. Deze ken nismaking geschiedt in het kader van vakantiecursussen, georganiseerd door het C.B.O. (Stichting Contactcentrum Be drijfsleven-Onderwijs) in Den Haag. Het C.B.O. heeft tot doel om leerlingen en docenten van het VHMO voor te lich ten over het bedrijfsleven. Eén van de middelen daartoe zijn vakantiecussussen. Dit jaar worden door ruim tachtig in stellingen ongeveer honderd cursussen gehouden, waarbij vijtienhonderd deelne mers zijn betrokken. Hoogovens neemt vier cursussen voor zijn rekening bij de volgende afdelingen: laboratorium, per soneelszaken, administratie en laborato rium Mekog. De cursussen beginnen van daag en nemen vier dagen in beslag. Het is de bedoeling om in deze vier dagen een indruk te geven hoe in het be drijfsleven in de praktijk bepaalde sec toren functioneren. Een jongeman in een speedboot heeft gistermiddag bij het Scheveningse strand opzettelijk de lijnen en hengels van en kele sportvissers kaoptgevaren. De vis sers stonden op de pier. De jongeman voer met zijn speedboot tussen de pijlers van de pier door en vernielde de lij nen. Twee sportvissers deden aangifte van vernieling. De ene had een werphen gel van 185 verspeeld, de andere een van 150. tekende de bakboordszijde van het schip, die op de havenbodem had gelegen. In deze stand van ongeveer 20 graden slag zij werd de „Bretagne" door de „Octo pus" en de lieren gehouden om de twee de fase van het bergingskarwei te begin nen. Zondagmiddag kwamen drijvende kranen en lichters langszij om de ruimen te openen en te beginnen met het lossen van de lading: papier, boter, tin, win ches, motoren, houtpulp, in feite alles wat tot stukgoed kan behoren. Ook op twee de Paasdag ging dit werk voort. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Yorksand, van Hamburg; Martha Friesecke, Zeebrugge, IJ muiden; Ceta, Londen, Buitenhuizen; Speciality, Goole; Anglia, Immingham: Dania, Kopenhagen; Gronnebek, Puerto Rico: Lies, Aalborg; Edda, Stockholm; Torshammer, Kiel, IJmuiden; Ceres, Antwerpen; Thorbjorg, Pepel, IJmuiden; Ger hard Jacobs, Stettin; Twebro, Par; Thuntank 1, Falkenberg; Draco, Aarhus: Aurora, Par; Klaus Mink, Gothenburg: Berkelstroom, Rotterdam; Gea H., Par; Iberian Coast, Swansea, IJmuiden; Peter, Uddevalla, IJmuiden. Zondag aangekomen te IJmuiden: Majo, van Ipswich: Hada 2. Swansea; Ontokumpu, Kotka; Democraat, Colchester. IJmuiden; Phoenix, Karlshamn: TJstroom. Grangemouth; Cowdray, Londen; Dionosis, Duinkerken, IJmuiden; Bow- combe, Londen; Baltic, Kotka, Velsen; Baarn, Hamburg; Blankenstein, Antwerpen; Adrastus, Bremen; Arvidsjaur. Narvik; Muttersegen, Go thenburg; Huxter, Manchester: Helga Witt, Ant werpen; Campêche. Brest, IJmuiden; Toften, Karlshamn; Silksworth, Houston; Metropole, Swansea, IJmuiden. Maandag aangekomen te IJmuiden: Comman der, van Newport News; Bern, Fowey; Minos, Hamina; Rosemary Everard, Plymauth; Atland, Pepel, IJmuiden; Egret, Liverpool; Karen Win ter, Bayonne, IJmuiden; Hiuma, Riga; Gesina, Vaennermeer; Spontaneity. Grangemouth; Fina- more Valley, Marmagoa, IJmuiden; Barbara, Go thenburg, Velsen; Old Oak, Fowey; Vera, Par. Dinsdag aangekomben te IJmuiden: Hector, van Rotterdam; Hado, Swansea; Julien de Weert, Casablanca. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Castor, naar Brunsbuttel; Prins der Nederlanden, Cowes Roads; Mario, Portsmouth; Randfontein, South ampton; Esta, Abo; Adeny, Bremen; Tantra, Liverpool; Rodenkirchen, Rotterdam; Honds- bosch, Londen; Bieberstein, Le Havre; Amra, Kotka, Velsen: Helena Ollendorff, Monrovia; Eagle. Hamburg; Jans, Londen; Daje Boehmer, Rotterdam; Nella, Lissabon; Bruse, Oslo; Ner- landia, Gothenburg; Navigare, Hamburg; Bran- denstein, Hamburg; Windhund, Malmoe; Bertz, Manchester; Ardeas, Leixoes; Eildon, Londen: Dependance, Londen; Plover, Felixtowe; Aristo- teles, Antwerpen; Duivendrecht, Baton Rouge; Zeevaart, Norwich. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Dryburgh naar Leith; Holma. Odessa; Lapwing, Nantes IJmuiden; Vela, Stavanger: Bramber, Hull Keila, Liepaja; B. Brinda.Birkenhead, IJmui den; Garibaldi, Loriënt, IJmuiden; Freetown Hamburg; Beninkust. Rouaan; Eemland, Bremen Belos, Bergen; Walter, Hamburg. IJmuiden Noren, Antwerpen; Hans Oltmann, Stockholm Gré, Goole, IJmuiden; Mercurius, Lissabon; San doen, Stockholm, IJmuiden; Tor Anglia, Imming ham; Yorksand, Hamburg: Otava, Herroa, Vel sen: Thaletas, Valencia; Heemskerk. Rotterdam Peper L., Luik, IJmuiden; Agapi, Augusta Cygnus, Le Havre; Stolt Lady, Houston; Hinde Londen; Thuntank 1, Nantes; Holchart. Cardiff Prinsenbeek, Cardiff; Hoc Vinces, Londen. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Martha Friesecke, naar Londen, IJmuiden; Pergo, Grimsby, IJmuiden; Wiking. Immingham; Vlie- stroom, Hull; Frieda Buss, Londen, IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Mare Li- berum, naar Dagenham; Angolakust, Bremen; Hontestroom. Sheerness; Karen Winther, Weser, IJmuiden; Ceta, Par, Buitenhuizen; Essoquibo, Santander; Olga Scheu, Odense. Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Advertentie IJmuiden: Plein 1945 no. 46 (Van een onzer verslaggevers) f

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5