Velsens college van B. en W. in meerderheid voor „IJmuiden" Wethouder Van Leeuwen wil 3 gemeenten behouden „Oorlog is het probleem van de rijke landen HET WEER DERBY COLA DRINK Gasunie leent 150 min a 6.5 pet Vietcongaanslag op vliegbasis-Saigon Zeven doden en ruim 170 gewonden Fischböck is ongewenst Prof. Röling: Huisartsen vragen pensioenfonds Provinciehuis in Haarlem uitgebreid en vernieuwd *0 meesterlijk! Olie uit „Manuela" voor Smith „onder de toonbank"? Junta-leiders Winter in april Nieuwe radioprijs voor „derde netter" Hulshof Hoogovens sloeg zich uitstekend door moeilijkheden heen Twee passagiers van Italiaans schip gedood door huizenhoge golf Slachtoffer „Triton" overleden 51e JAARGANG NUMMER 135 WOENSDAG 13 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije ADVIES BESTUURLIJKE INDELING VAN DE IJMOND Besnoeiing Indonesische staatsuitgaven pagina 3 IN DEZE KRANT Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: „1937"3 In de Vishal en op zee 4 Uit stad en omgeving4, 5, 7 Economisch nieuws 7, 13 Topsy8 Ferdinand8 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton11 Beeldverhalen11 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Aanhoudend koud Vragen van J. Voogd over filmkeuring Nieuw lekker pittig Koers van uitgifte 99 Het woord is aan 0 C. BOERS(VIA Bed rijf skoeling Neergeschoten Verslag 1965 verschenen IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Het College van burgemeester en wet houders te Velsen heeft de gemeenteraad in overweging gegeven instemming te be tuigen met het voornemen van de staats secretaris van Binnenlandse Zaken tot het indienen van een wetsontwerp dat de sa menvoeging van Velsen, Beverwijk en Heemskerk tot een nieuwe gemeente „IJmuiden" beoogt. Een lid van het college wethouder van Leeuwen van de KVP kan zich met dit advies niet verenigen. Hij is van me ning, dat de zelfstandigheid van de drie gemeenten gehandhaafd dient te worden, Prof. mr. B. V. A. Röling hoogleraar in het Volkenrecht en directeur van het polemologisch instituut in Groningen, heeft gistermiddag gezegd, dat de we reld geleidelijk naar de wereldrevolutie dat wil zeggen de wereldoorlog suk kelt, als niet het internationale economi sche systeem verandert. Met het huidige systeem worden de arme landen steeds armer en de rijke steeds rijker. Hij be toogde dit op de eerste dag van de con ferentie „Naar een nieuwe wereldecono mie", die de jongeren- en studentenafde ling van het wereld verbond van wereld federalisten deze week in het Institute for Social Studies in Den Haag houdt. Oorlog is het probleem van de oude rijke landen zij hebben te veel wa pens en armoede het probleem van arme, jonge landen, zij hebben te weinig goederen. Beide groepen kunnen hun ide aal, vrede respectievelijk welvaart, niet bereiken, omdat ze vastzitten aan tradi tionele opvattingen. Jaarlijks wordt er ongeveer 180 miljard dollar aanbewape- ning uitgegeven. Dit verhindert, dat vol doende middelen ter beschikking worden gesteld voor ontwikkelingshulp, terwijl de kloof tussen arme en rijke volkeren steeds groter wordt. Prof. Röling noemde de voorkoming van oorlog en het afschaffen van wapens van reëel belang voor de rijke landen; de afschaffing van honger en de verwer kelijking van welvaart van vitaal belang voor de arme landen. Het komt thans immers nog voor, dat arme landen ont wikkelingsgeld weigeren, omdat zij ver bolgen zijn over het feit, dat er nog zo veel wordt besteed aan bewapening. Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Langs de wadden- kust af en toe harde, elders matige tot krachtige wind tussen noord en oost. Aanhoudend koud. Volledige weerrapporten op pagina twee. zo dit enigszins mogelijk is, en dat voor zover bepaalde gemeenschappelijke be langen eenheid van bestuur nodig is, de ze tot stand moet worden gebracht door de instelling van een overkoepelend li chaam. In de toelichting van zijn advies aan de raad acht het college bij afwijzing van het initiatief van de staatssecretaris slechts twee alternatieven denkbaar: het vrijwillig aangaan van gemeenschappelij ke regelingen of de instelling bij wet van een overkoepelend lichaam, waaraan de behartiging van de gemeenschappelijke belangen zou kunnen worden opgedragen. Het college staat afwijzend hiertegen over. Het verwacht van beide alternatie ven een te grote uitholling van de be voegdheden van de gemeente. Het aan- Het Tweede-Kamerlid de heer J. J. Voogd (P.v.d.A.) heeft de ministers van Cultuur, recreatie en Maatschappelijk Werk en van Binnenlandse zaken schrifte lijk gevraagd waarom de centrale com missie voor de filmkeuring films van de cineasten Louis van Gasteren en Joan van der Keuken niet tot openbare filmverto ning heeft toegelaten, hoewel deze films reeds voor de televisie zijn uitgezonden. Het kamerlid vraagt de ministers de be weegredenen van de commissie mee te delen. Voorts wil hij weten of de bewinds lieden het zinvol achten dat een film welke reeds tweemaal voor de televisie is uitge zonden („Beppie" van Van der Keuken) nog aan de keuring van genoemde commissie wordt onderworpen, indien de film daarna in een openbare filmvoorstelling wordt vertoond. Het kamerlid vraagt of in deze procedure wijziging gebracht kan worden. De Nederlandse huisartsen hebben het georganiseerde ziekenfondswezen voorge steld een pensioenfonds in het leven te roepen voor de huisartsen. Het is de bedoeling dat de financiële middelen daar voor door de ziekenfondsen worden op gebracht. De kosten worden geraamd op 3/i cent per fondslid per dag, totaal een financiële inbreng van 60.000 gulden per dag. Het voorstel van de Landelijke Huis artsenvereniging is door de ziekenfondsen gunstig "ontvangen. De kans bestaat dat bij overeenstemming over een pensioen fonds de huisartsen hun eisen voor ho gere honoraria zullen matigen. tal te behartigen gezamenlijke belangen is dermate groot, dat een praktische mo gelijkheid daartoe niet zou bestaan. Voorts is het college van mening, dat de regering voorlopig niet een tweede expe riment zou willen wagen, nu het orgaan bij de wet ingesteld voor de Rijnmond nog moet bewijzen levenskrachtig te zijn, terwijl de eerste tekenen niet hoopvol zouden stemmen. (Zie verder pagina 5) Vrijdag 15 april heeft de officiële inge bruikneming plaats van het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. Het gebouw van Gedeputeerde Staten heeft gedurende de afgelopen jaren een grondige retaura- tie ondergaan, terwijl het tevens werd uitgebreid met een nieuwe vleugel, die sinds enkele weken in gebruik is. Door deze uitbreiding zijn alle diensten van Gedeputeerde Staten centraal in het Provinciehuis ondergebracht. De uitbrei ding was noodzakelijk doordat de werk zaamheden van Gedeputeerde Staten de afgelopen jaren sterk zijn toegenomen. De vleugel, die zich naast het paleisje bevindt, werd in 1962 voorzien van een derde etage. In 1964 werd het nieuwste gedeelte, dat vrijdag officieel in gebruik wordt genomen, aan de bestaande vleugel gebouwd. Het interieur van het oude pa leisje, dat nu als representatieve ruimte wordt gebruikt, heeft een grondige restau ratie ondergaan. Ook de mooie griffietuin is aangepast aan de nieuwe situatie. Advertentie 'n Hero produkt (Van onze correspondent) LONDEN De Griekse consul-gene raal in de Zuidafrikaanse plaats Durban heeft verzekerd, dat de Manuela vandaag zo vroeg mogelijk hier haar lading zou lossen. De consul zei dat er geen techni sche of politieke reden was waarom de olie niet aan land zou worden gezet. Dit zou een triomf zijn voor de Rhode- sische regering, maar tevens de Zuid afrikaanse regering in een zeer moeilijk parket brengen. Want de regering-Ver woerd wil het zo stil mogelijk houden dat zij Rhodesië op bedekte wijze helpt. Van daar dat Zuid-Afrika er de voorkeur aan geeft dat de olie via Beira gaat, zodat dan Portugal de blaam treft. Als de olie van de Griekse tanker Ma nuela in Durban gelost wordt, zal deze zo goed als zeker niet waarneembaar noord waarts naar Rhodesië gaan, maar spoor loos op de Zuidafrikaanse markt verdwij nen. De Nederlandse Gasunie heeft besloten tot de uitgifte van een 61^ percents obli gatielening a 99, die 150 miljoen groot is. De datum van inschrijving is 22 april, de stortingsdatum 16 mei- Notering ter beurze wordt aangevraagd. Het prospect- tus verschijnt donderdag. De Zuidvietnamese president, Ngoejen Van Thieu (links), premier Cao Ky (midden) en minister van Defensie, Yen Van Co, bij hun aan komst voor het politieke congres dat gisteren in Saigon is begonnen. Tagore Niets treft de mens pijnlijker dan te beseffen wat hij verloren heeft. Zo zijn herinneringen vaak benauwender dan toekomstvrees. SAIGON (Reuter, AP en AFP). Een gedurfde aanval van de Vieteong op de vliegbasis Tan Son Njoet in Zuid-Vietnam, slechts vijf kilometer van de hoofdstad Saigon, heeft zeven Amerikanen en twee Vietnamezen het leven gekost. Zeker 175 militairen werden gewond, waarvan ruim lionderd- vjjftig Amerikanen. Twee vliegtuigen werden vernield. Tientallen toe stellen werden beschadigd. In totaal sloegen 75 mortiergranaten van de guerrilla's in op het terrein van deze grootste luchtmachtbasis van Zuid- Vietnam, die tevens de burgerluchthaven van Saigon is. De Zuidvietnamese premier, generaal Ngoejen Cao Ky heeft zijn hoofdkwartier op de basis, waar verder nog ongeveer 20.000 Amerikaanse en Zuidvietnamese mili tairen zijn gelegerd. De aanval begon even na middernacht. Een reservoir met anderhalf miljoen liter benzine werd door mortiergranaten getroffen en ontplofte in een oranje vuurbal. Zes uur later brandde het nog fel, maar de brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg op de andere tanks. Ook op andere plaatsen woedden branden. Ongeveer eentiende deel van de brandstofvoorraad voor de burgerluchtvaart ging verloren. Met grote in spanning wist men zes munitiedepots voor brand te behoeden. (Van onze weerkundige medewerker) Het is winter in april. Vrijwel de hele nacht en ochtend strekte een groot sneeuwgebied zich van Noord-Duitsland tot boven het noorden van ons land uit. In het waddengebied bood het landschap vanmorgen een winterse aanblik door een laagje sneeuw. De vorstg'rens ligt dicht bij de Gronings-Duitse grens. In Hamburg vroor het vanmorgen 1 graad bij sneeuw val, in Slees wijk-Holstein 2 graden en in Denemarken 6 graden. De koude lucht dringt nog verder naar het zuiden van ons land door. In het noorden kan het kwik in de komende nacht ook iets beneden het vriespunt komen. Na 1911 zijn er rond midden april niet meer zulke lage tempe raturen in ons land gemeten. Nipkov-schrijf voor Erik de Vries De stichting Prijs van de Kritiek, op gericht door het gezelschap van radio- en televisiecritici, zal op 2 mei in Hilver sum behalve de jaarlijkse televisieprijs ook een radioprijs uitreiken. De zilveren Nipkovschijf wordt dit jaar toegekend aan de televisieregisseur en producer Erik de Vries; de radioprijs, de zilveren Reiss-microfoon, aan Gerard Hulshof, leider van de K.R.O.-bijdrage aan het N.R.U.-programma op het derde net. De Reiss-microfoon dateert uit de pionierstijd van de radio. Hij was destijds in marmer uitgevohrd en droeg de naam van de Duitse uitvinder. Ook in Nederland heeft men er in de twintiger jaren mee gewerkt. In de haven Beira van Portugees Mozambique ligt de nu statenloze olietanker „Joanna V". Gisteravond moest de Griekse vlag van het schip omlaag. Enkele uren wapperden daarna de Panamese kleuren aan de mast, maar het Panamese ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde de registratie in Panama nietig. Vandaag zou men beginnen de olie- lading van de Joanna V te lossen. Advertentie Ged Oude Gracht 70 - Haarlem Telefoon 0 2500-20903 SERVICE 02510-32115 De grootste startbaan werd beschadigd, maar militaire vliegtuigen kunnen er nog op landen. De aanvallers werden door helikopters met raketten en mitrailleur- vuur bestookt. Het gehele internationale en binnenland se burgerluchtverkeer op het vliegveld is stilgelegd. De basis is gesloten voor al het burgerpersoneel. Volgens een Amerikaanse woordvoer der kon nog geen definitieve schatting worden gegeven van het aantal slachtof fers en de schade. Guerrillastrijders van de Vieteong pleegden diezelfde nacht in Saigon drie aanslagen op militairen en politieman nen. Vanuit een auto werd een handgra naat geworpen in een militair gebouw, waarbij twee Vietnamese soldaten het le ven verloren en twee militairen werden gewond. Later werden vier mensen in een taxi gearresteerd. Bij twee andere aanslagen liepen twee politiemannen en een riksja-trekkër verwondingen op. Als gevolg van de gespannen toestand in het gebied van Hoeé zijn de anti-com munistische radio-uitzendingen naar Noord-Vietnam gestaakt. Een zender van de Zuidvietnamese regering en een hulp station van de zender „The Voice of Ame rica" nabij Hoeé zijn buiten gebruik. De Amerikaanse en Filippijnse technici zijn teruggetrokken. De Amerikanen zouden van plan zijn, zo nodig, de apparatuur te vernielen. De boeddhistische leiders in Zuid-Viet nam hebben voor morgen hun eerste ge organiseerde betoging tegen de regering aangekondigd. Zij riepen hun volgelingen op, een vreedzame optocht door de stra ten van Saigon te houden. De betoging zal samenvallen met het einde van het landelijke politieke congres in de Zuidvietnamese hoofdstad, belegd door premier Ngoejen Cao Ky ter be spreking van de overdracht van de .nacht door de militaire leiders aan een burger regering. De boeddhisten boycotten het congres omdat zij geen vertrouwen heb' ben in de plannen van de militaire be> windhebbers. Boven het schiereiland Loeitsjow in Zuid-China is een Amerikaans militair vliegtuig neergeschoten, zo meldt het persbureau „Nieuw-China". Het binnendringen van het Chinese lucht ruim wordt een „ernstige poging van het Amerikaanse imperialisme om het Chine se volk in een oorlog te brengen" ge noemd. De Amerikaanse regering heef toegege ven dat een Amerikaans tankvliegtuig wordt vermist, maar niet bevestigd dat het boven China is neergehaald. Uit het vandaag verschenen jaarverslag van de Hoogovens in IJmuiden blijkt dat de positie van de internationale staalmarkt op het ogenblik vrij moeilijk is. De vraag naar staal is niet onbevredigd, maar de prijssituatie zou heel wat beter kunnen zijn. Hoogovens heeft zich er echter uit stekend door heen geslagen. Dit wordt duidelijk uit het cijfermateriaal dat in het verslag is verwerkt. Hieruit blijkt ook dat Hoogovens nog altijd tot de sterkste staalondernemingen behoort. Voor een uitgebreid overzicht van het verslag ver wijzen wij naar pagina 7. (Zie verder pagina 7) BONN De Westduitse regering zal de verblijfsvergunning van dr. Fischböck niet verlengen. Deze vergunning was za terdag afgelopen. Fischböck was tijdens de bezetting van ons land voor de nazi's algemeen com missaris voor financiën en economie. Na zijn oorlogsactiviteiten vluchtte hij naar Argentinië. Enige jaren geleden is hij naar West-Duitsland teruggekeerd. De leider van het joods documentatie centrum in Wenen, ir. S. Wiesenthal, zag kans de vroegere nazi te ontmaskeren, maar ondanks het belastende materiaal dat tegen hem werd verzameld bleef Fischböck op vrije voeten. Ook de Neder landse justitie vond geen aanleiding om zijn uitlevering te vragen. GENUA (Reuter) Op het luxueuze Italiaanse passagiersschip Michelangelo zijn in een storm op twee dagreizen van New York twee passagiers om het leven gekomen en vier passagiers en zeven be manningsleden gewond, toen een tien me ter hoge golf over het schip sloeg. Het achterdek werd zwaar beschadigd. De Michelangelo zal met minstens 24 uur ver traging in New York aankomen. Onder de passagiers op het achterdek be vond zich de Duitse romanschrijver Gün- ther Grass en zijn vrouw. Zij werden niet gewond. Eveneens in een zware storm sloegen op het ruim 6.000 ton metende Britse vrachtschip „Chuscal", varend in de At lantische oceaan op 800 kilometer ten zuiden van Newfoundland, vijf beman ningsleden overboord. Gevreesd wordt dat ze zijn verdronken. Bij een explosie op de Groningse kust vaarder „Triton", welke donderdag 24 maart in IJmuiden enige gewonden had veroorzaakt, werden de slachtoffers ter verpleging naar het Antonius ziekenhuis in IJmuiden overgebracht. Een der op varenden, W. A. Roezig is hier inmiddels in het ziekenhuis aan longembolie overle den.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1