wiel Motor en van R 16 blinken uit 1 Wagen uit middenklasse met grote kwaliteiten NIEUWS IN HET KORT ÏNKA Belgische socialisten zitten Vanden Boeynants op de huid Belgische zigeuners hebben lastige „koningskwestie" m Het kiezen van een juist aantal toeren belangrijk voor motor Technische details Licht Twintig jaar wegenwacht Reuma-collecte in Velsen Kort IJmondnieuws VUUR WOEDT ONDERDEKS Ruim Rammelen Vf -i L0ENDERSL0QT, j DONDERDAG 14 APRIL 1966 9 1 *4- De Renault R 16 is ondermeer tot Auto van het jaar gekozen, op grond van zijn revolutionaire vorm geving, motorprestatie en goede wegligging. Een blik op het exterieur is voldoende om het eerst ge noemde te beamen, na een week rijden heeft men voldoende voorbeelden bij de hand, om de twee overige punten te kunnen onderschrijven. Ook zon der de conclusies van het juryrapport te kennen, zouden we hebben geschreven dat er met deze wagen iets bijzonders aan de hand is. Want juist in een weekeinde, dat hagelbuien en stormwinden over Neerlands wegen trokken, hebben we het land door kruist in een rit die ons tot ver in het noorden van Friesland voerde. Zonder overdrijving kunnen we stellen, dat de rit ons in het barre weer goed is be komen. Waar mede-automobilisten hun wagens krampachtig in het spoor hielden, daar was van onze kant een geringe stuurcorrectie nodig om tijdens de onverwachte windstoten de lichte wijking van de wagen te herstellen. De achterklep van de R 16 kan in zijn geheel omhoog De toerenteller, een instrument dat slechts voor komt op het dashboard van een grote personenwa gen, of een sportwagen is in wezen een onmisbaar instrument voor iedere auto. Rijden op een juist toe rental spaart de motor en bespaart benzine. Maar de doorsnee automobilist heeft een onvoldoende gehoor om dit juiste toerental aan te houden, daargelaten of hij voldoende „technisch gevoel" zou hebben om de motor het toerental te geven dat deze krachtbron, afhankelijk van allerlei omstandigheden toekomt. Een meter zou daarom een uitkomst zijn. DROGISTERIJ „DE CEDER' Minister-president én wethouder van Brussel roestvrij stalen pannen ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Speciaal geschikt voor aardgas èn elektrisch koken. Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Tientallen Belgischs zigeuners zijn de afgelopen dagen naar Leuven getrokken om te beraad slagen over de troonopvolging van de man die zich koning der zigeuners van West-Europa noemt. In een kli niek te Leuven is de vorige koning Kristian Modest gestorven. Er zijn in Europa nogal wat zigeuners die zich uitgeven voor koning of koningin. En naar het schijnt zijn er onder hen wier recht op die titel betwistbaar is. Kristian Modest bezat echter een offi ciële Belgische „zigeunerkaart" die hem de titel van koning der zigeuners van West-Europa bezorgde. Hand V y •ly.i'V.- •v- "jW ■'y Voor de ligging, ook in de bochten die middels de voorwiel aandrijving met rui me snelheid konden worden genomen, een plus dus. Minder en thousiasme voor de stuurschakeling, die zeker in het begin bij het opschakelen van de eerste naar de tweede versnel ling enige aandacht vereist, en besliste afkeuring voor de plaatsing van de choke, diep verbor gen onder de stuur- kolom. Een detail opmerking, maar de choke is nu eenmaal een belangrijk knop je, zeker in het kou de jaargetijde. Even een tip voor R-16 rijders en zij die het willen worden; starten met koude motor lukt alleen als eerst het gaspedaal geheel wordt ingedrukt, de choke wordt uitgetrokken en na loslaten van het pedaal, het contact wordt omgedraaid. Het uiterlijk en het binnenwerk van de R-16 is reeds in dit blad uitvoerig besproken. Er kan aan worden toe gevoegd dat de ruimte voor de passagiers zeer goed be meten is in deze middenklassewagen en dat de ventilatie via twee, door kleppen af te sluiten, roosters voorin de wagen zeer effectief werkt. Ditmaal gelukkig geen hinder lijk fluiten van de wind langs driehoekige tochtraampjes. De zetels, voorin gescheiden, achterin een bank, zijn comfortabel. Het ontbreken van een astunnel schenkt veel ruimte voorin. Een lampje op het dashbord waarschuwt als de choke uitstaat, tuimelschakelaars zetten onder meer ruiten wissers en aanjager aan het werk. Door het kantelen van een handel op de stuurkolom springen de lichten in de vereiste intensiteit aan, door het oplichten van deze handel kan een lichtsignaal worden gegeven. Het dashbord is door een stootrand beveiligd. Terug naar het rijden met de R-16. Door een onafhan kelijke wielophanging rondom met voor en achter torsie staven (achter dwars gemonteerd) waarbij zowel voor als achter een stabilisator is gebouwd, is de vering van deze Renault-nieuweling zeer goed verzorgd. „Deinen" bij hoge snelheden ontbreekt, de wagen ligt vlak en kalm; op landwegen worden oneffenheden geheel opgevangen en weggewerkt. Ondanks de voorwielaandrijving is de besturing licht; een volledige wieluitslag vraagt vier omwentelingen van het stuur. Bij het schakelen is het in het begin even zoeken naar de versnellingen, in die zin, dat de schakelarm wat moei lijk uit de eerste versnelling wordt gehaald, waarbij even oplichten nodig is om de tweede te vinden. Alle vier de vernellingen zijn gesynchroniseerd. De vierde is zeer lang en reikt van de vijftig in de stad tot de meer dan 140 kilometer die op de buitenwegen worden gereden. De vier cilinder motor met een aluminium blok ondergaat dit zonder morren. Dit grote bereik werkt voordelig in de stad. Technisch detail: het transmissiecarter bevat tevens differentieel, kroon en pignonwiel. De achteruit is te vin den door even aan de handel te trekken, dan naar boven en vervolgens naar beneden te halen. Het lijkt inge wikkeld, is het echter niet. De wagen bezit schijfremmen voor en trommelremmen achter, met daarop een remdrukbegrenzer, die het blok keren van de wielen tegengaat. Remwerking bleek zeer goed, ook bij een glad wegdek. Dit laatste brengt ons even op de banden. De R-16 bezit zogenoemde radiaal- banden. De, zoals de fabriek aangeeft, „semi-dragende" carros serie helde nauwelijks over in de bochten, de wagen brak niet uit bij plotselinge stuurmanoeuvres. Bij een juist gebruik van de motor gelden twee toeren tallen. Het eerste: het aantal toeren, of omwentelingen per minuut waarbij het maximum koppel wordt gebruikt. Het tweede: het toerental, waarboven de snelheid van de zuiger bij lang aanhouden buitensporige slijtage gaat aanrichten. Het toerental waarbij het maximum koppel wordt be reikt, wordt door de fabrikant aangegeven in kilogram- meter (kgm) in combinatie met een bepaald toerental. Dit toerental dient dus aangehouden te worden in de ge vallen waarin van de auto een zekere arbeidsprestatie wordt verlangd. Voorbeeld: de wagen gaat de helling op. De motor raast, maar de auto kruipt omhoog. Terugscha kelen naar een lagere versnelling is dan noodzakelijk om een beter toerental te krijgen en daardoor de motor in staat te stellen een hogere arbeidsprestatie te leveren. Het tweede belangrijke toerental, waarbij de grens van de zuigersnelheid wordt bereikt, is van belang voor het met grote snelheid rijden van lange afstanden. Wanneer de motor langdurig wordt gebruikt bij een toerental dat hoger ligt dan de opgegeven maximum waarde, treedt extra slijtage op aan zuiger en cilinderwanden. Het olie- verbruik neemt dan toe. Zoals gezegd: er zijn echter weinig automobilisten die voldoende „gevoel" voor de wagen hebben, om een ver keerd gekozen toerental bijtijds te onderkennen. Een toerenteller zou voor hen uitkomst kunnen bieden. Eén blik op de wijzer is voldoende, zodat een verkeerd ge kozen versnelling of een hoge snelheid die te lang wordt aangehouden, onmiddellijk gecorrigeerd kan worden. Overbelasting van de motor wordt tegengegaan en men zou de krachtbron met meer effect kunnen gebruiken. De Nederlandse automobilist gebruikt de personenauto het meest intensief, in vergelijking met zijn buitenlandse collega's, zo wijst een internationale vergelijking uit. Volgens het C.B.S. legt men in ons land gemiddeld 18.500 km per jaar af. Daarop volgen de Westduitsers met 16.400 km per jaar. De plaats naast de bestuurder, vaak de „dodemans- plaats" genoemd, verdient voor een passagier die op deze plaats een gordel draagt niet meer deze benaming, aldus de mening van de K.N.A.C. Bij een onderzoek in samen werking met het Rai-TNO instituut werd vastgesteld, dat bij het gebruik van een gordel 93 procent van een zeker aantal verongelukte passagiers niet of licht werd gewond. Een procent raakte dodelijk gewond. Ongevallen met dodelijk afloop, of zwaar lichamelijk letsel waren bijna alle het gevolg van flankbotsingen. Veel letsel werd boven dien veroorzaakt door het te los dragen van de veilig heidsgordel. We hebben tot nu toe in het algemeen prijzend over de wagen geschreven. De prestaties van de R-16 waren hier ook naar. Maar we moeten eveneens vermelden dat we vijf dagen lang de carrosserie tijdens de rit altijd ergens hoorden rammelen. Dat irriteert op den duur. Onze test auto had slechts een goede vijfduizend kilometer afgelegd, toen we hem kregen. Het kan dus zijn dat het een gelegen heidsfoutje is geweest in de carrosserie, die met een een voudige ingreep verholpen kan worden. Bij Renault zei men dat dit de eerste opmerking op dit gebied was. Evenwel, de R-16 blijft er een ruime wagen bij, met rijkwaliteiten die door vele andere wagens in deze klasse nauwelijks worden geëvenaard. MOTOR: vier cilinder, viertakt, aluminium cilin- derblok en -kop. Vijfmaal gelagerde krukas, gesloten koelsysteem met vorstbeveiliging, electrische ventilator, thermostatisch bediend. Compressieverhouding: 8, 6:1. Boring x slag: 76 x 81 mm. Cilinderinhoud: 1470 cc. Vermogen: 64,4 Sae-pk bij 5000 t.p.m. VERSNELLING: vier versnellingen vooruit, alle ge synchroniseerd. Schakelarm aan stuurkolom. MATEN: lengte: 4.231 meter, breedte: 1.648 meter; hoogte: 1.455 meter (onbelast). INHOUD BENZINETANK: 50 liter. ONDERHOUD: geen doorsmeerpunten. Iedere 5000 km. motorolie verversen, iedere 10.000 km. in versnellingsbak verversen. Advertentie PLANETENWEG 69 - TEL. 8107 CEDERSTRAAT 31 - TEL. 5610 De opbrengst van de ten behoeve van het Nationaal Rheumafonds te 's-Graven- hage in de gemeente Velsen, bezuiden het Noordzeekanaal, gehouden collecte heeft de som van 5064,96 opgebracht, verdeeld als volgt: IJmuiden-west f 1168,70, IJmuiden-oost 636,57, Driehuis 620,09, Velsen-Zuid (met pontveer) 540,56, Santpoort-Noord 1492,02 Santpoort-Zuid 607,02. In Velsen-Noord zal later worden gecol lecteerd. ty/ypr-'f/,, vrij, ■r- ■■••v (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische socialisten hebben de nieuwe regering al meteen bij haar eerste optreden beloofd dat zij in de oppositie zullen gaan. Men kan zeggen dat zij de eerste de beste gelegenheid die hun werd geboden niet ongebruikt hebben ge laten. De laatste dagen zijn de beide so cialistische dagbladen, de Antwerpse „Volksgazet" en de Brusselse „Peuple", een heftige campagne begonnen tegen wat zij de schandelijke cumulatie van functies van de minister-president noemen. De kwestie is dat minister-president Vanden Boeynants voor hij premier werd al wethouder voor openbare werken van de stad Brussel was. Hij is trouwens in 1953 wethouder geworden en hij bleef dat geruime tijd. Maar toen hij in het tijdvak tussen 1959 en 1964 eerste minister werd en daarna voorzitter van de Christelijke (R.K.) Volkspartij de C.V.P. diende hij zijn ontslag in. In 1965 werd hij echter opnieuw wet houder een functie die hem een maan delijks salaris van ongeveer 2.000 gulden opbrengt. De socialisten van de Brusselse gemeenteraad verzochten, toen hij minis ter-president was geworden, toepassing van artikel 107 van de Belgische gemeen tewet. Dit bepaalt dat een wethouder bij verhindering wordt vervangen door een als eerste op de ranglijst voorkomend Advertentie Lange Nieuwstraat 433-435 - IJmuiden Telefoon 4654 raadslid. In de „Volksgazet" heeft de vi- ce-voorzitter van de Belgische Socialisti sche Partij, de B.S.P., eraan herinnerd dat er wel meer burgemeesters of wet houders minister zijn geworden, maar dat zij dan altijd ontslag hebben genomen of dat zij voor wat betreft de burgemeesters zich hebben laten vervangen door de oud ste wethouder, die dan ook hun salaris ontving. Dezer dagen is het verzoek van de Brus selse socialisten in een geheime zitting van de gemeenteraad behandeld en het gevolg was dat Vanden Boeynants wethouder is gebleven. Dat is natuurlijk koren op de molen van de socialisten geweest. Zij heb ben de premier leden van zijn kabinet tot voorbeeld gesteld die eveneens wethouder of burgemeester waren en die tijdelijk zijn afgetreden. Zij zeggen ook: Vanden Boeynants begrijpt zeker dat hij maar kort minister-president zal blijven en daarom laat hij zijn lucratief wethouder schap niet schieten. „20 jaar-600.000 leden" is de trotse mededeling, die de ANWB-Wegen- wachtauto's de weggebruikers tonen ter gelegenheid van het 20-jarig be staan van de WW. N.C.V.S. De afdeling Velsen-Noord van de Ned. Christen Vrouwenbond houdt maandag 18 april een bijeenkomst in het gemeentelijk vergaderlokaal aan de Van Diepenstraat. Als spreker treedt dan op ds. Q. van de Vrie uit Wormerveer met als onderwerp „De tijd aller tijden". L.T.B. Op de in Beverwijk gehouden ledenvergadering van de Land- en Tuin bouw Bond heeft de voorzitter, de heer P. Westgeest, een overzicht gegeven van het wel en wee van de afdeling in 1965; landbouwers en veehouders hebben een moeilijk jaar gehad; de tuinbouwers kwa men er beter van af. De afdeling telt thans 80 leden. In het bestuur heeft de heer L. Beentjes de afgetreden secretaris de heer IJ van der Pol, als zodanig op gevolgd; de bestuursleden A. de Wit en C. Jansen werden herkozen, alsmede de voorzitter, de heer P. Westgeest. Eerste paasdag, 's morgens vroeg, is Kristian na een bewusteloosheid van veertien dagen in de Sint Pieterskliniek overleden. Zodra de vele zigeuners die in en rondom Leuven hun woonwagen heb ben staan van de dood van hun koning vernamen, zijn zij met vrouwen en kinde ren naar de kliniek getrokken. Zo groot is daar op zeker ogenblik de verwarring en het dringen geweest dat twee glazen deu ren op de verdieping van de sterfkamer zijn bezweken. De directeur van de kli niek oordeelde het toen verstandiger het stoffelijk overschot te laten overbrengen naar een brandweerkazerne. Daar wordt het thans bewaakt door twee potige rijks wachters. De opwinding van de volgelingen van koning Kristian Modest heeft een bijzon dere reden. Het is traditie dat degene, man of vrouw, die de hand van de dode vorst bij diens overlijden heeft vastgehou den zijn opvolger wordt. Noch de vrouw, noch één van zijn negen kinderen, noch één van zijn volgelingen was echter bij het overlijden aanwezig. De zigeuners beraadslagen nu druk over de vraag wie als opvolger in aanmerking komt. Sommigen zijn van mening dat de di recteur moet zeggen welke verpleegster of welke non tijdens de laatste ogenblik ken van de koning aanwezig is geweest en dat deze hem dan zal moeten opvol gen. De directeur heeft dat geweigerd om dat hij bezorgd is voor de mogelijke ge volgen. Bovendien schijnt niemand van het verplegend personeel animo te hebben voor de troonsopvolging. Alles is rustig aan dek van de Omo- nia 2, het Griekse schip dat met een broeiende lading kopra in de haven van Amsterdam ligt. Maar onder deks woedt of smeult het vuur voort. In ruim twee lijkt het vuur bedwon gen, maar in ruim één vreet het door. Men hoopt de brand geheel onder de knie te krijgen door dat ruim drie etmalen onder stoom te zetten. De luiken en alle andere openingen in het ruim zijn daarom met zeildoek afgesloten. Het schip dat door het vele bluswater enige slagzij begon te maken is naar de kompasboei in het IJ gesleept. v v

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9