Amerikaans bombardement* op raketinstallaties bij Hanoi Leider van boeddhisten Hoeé maant opstandigen HET WEER Incidenten in Noord-Ierland Drie doden door lawine Regenkleding KVP is geprikkeld over uitlating van dr. Tans MORRIS in Winst: 67 gulden per bom Gezondheidstoestand van mgr. Bekkers verslechterd Duitse prins huwt Hongaarse gravin Vorstelijke gasten bij huwelijk in Den Haag Brits parlement vraagt uitwijzing van gaatjesboorder SHOW Beschadigde Michelangelo Onenigheid in kabinet verwacht over financiering van begroting voor 1967 Ontslag voor 140 werknemers bij De Tijd Vredesmars in Amsterdam pagina 2 Spanningen om Rhodesië pagina 3 De werkstaking in de politiek pagina 7 Zachter Rustiger Verkiezingen in het Ford Verkoopcentrum Houtpiein/Lorentzplein van 16 tot en met 26 april N.V. HAARLEMSCHE AUTOCENTRALE SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Het woord is aan Uitgaansverbod in Zuid-Afrika voor tv-vertegenwoordiger Zoon na brand in ouderlijk huis gearresteerd Herhalingsoefening voor 83-jarige 51e JAARGANG NUMMER 139 MAANDAG 18 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye SAIGON (Reuter, AP en AFP). Amerikaanse straalvliegtuigen heb ben zondag twee lanceerinrichtingen van luchtdoelraketten op enkele tien tallen kilometers van Hanoi aange vallen. De luchtdoelraketten zijn van Russische makelij. Amerikaanse pi loten hebben verklaard dat de raket installaties werden getroffen. In een Noordvietnamees protest bij de Internationale Controlecommissie in Vietnam wordt gezegd dat „de meedogenloze aanvallen bewijzen dat de Amerikaanse imperialisten moed willig hun agressie-oorlog intensi veren en uitbreiden om te proberen zich te redden uit de kritieke situatie Bommen die de Verenigde Staten voor oud roest aan een Westduitse firma hadden verkocht tegen een prijs van ongeveer zes gulden per stuk wor den op het ogenblik teruggekocht voor ongeveer 73 gulden per stuk. Dit is zaterdag van de zijde van het Ameri kaanse ministerie van Defensie verno men. Het terugkopen vloeit voort uit een tekort aan bommen in Vietnam. Het gaat hier om een partij van ruim 7500 bommen die in 1964 was verkocht. De gezondheidstoestand van mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, is de laatste dagen verder verslechterd. De pa tiënt, die hoofdpijn heeft en ook over an dere pijnen klaagt, mag het bed niet meer uit. Het wordt niet uitgesloten geacht, dat zich in de komende dagen complica ties zullen voordoen. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 5 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving 4, 13, 14 Radio en tv 6 Kunst6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Ferdinand 8 Sport 9-13 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Topsy16 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. In het waddengebied matige tot krachtige oostelijke wind, elders overwegend matige wind, aanvankelijk uit oostelijke, later uit zuidelijke richtingen. In het noorden en midden van het land hogere temperaturen dan van daag. Volledige weerrapporten op pagina twee. waarin zij in Zuid-Vietnam verkeren. Tevens blijkt uit het Amerikaanse op treden dat de zogenaamde vredes initiatieven alleen bedoeld zjjn om de uitbreiding van de oorlog in Vietnam te verdoezelen". Ook werd protest aangetekend tegen aanvallen van Amerikaanse vliegtuigen op de stad Phoe Ly en de provincie Hai Doeong. Vier Amerikaanse vliegtuigen zijn het afgelopen weekeinde boven Noord-Viet- nam neergeschoten. Dat meldt het Noord- vietnamese persbureau. Volgens het pers bureau zijn al 957 Amerikaanse vliegtui gen in Noord-Vietnam neergehaald. Vol gens een Amerikaanse militaire woord voerder gingen echter 206 vliegtuigen ver loren. Het militaire bewind in Zuid-Vietnam heeft zijn pogingen gestaakt om de rebel lerende stad Hoeé, in het noorden van het land, te isoleren. De nationale luchtvaart maatschappij kreeg de opdracht de dien sten op deze ruim 100.000 inwoners tellen de stad, waar de boeddhisten sterk in de meerderheid zijn, te hervatten. De boed dhistenleider Tri Koeang heeft vanoch tend een beroep op de bevolking van Hoeé gedaan niet langer het onmiddellijke ont slag van de regering-Ky te eisen. In de andere opstandige stad in het noorden Da Nang zijn in allerijl barrica den opgeworpen toen het gerucht ging dat regeringstroepen de stad kwamen bezet ten. Het bleek loos alarm. In het centrum van Saigon werden van daag drie Vietnamesen gewond door een granaat die door een Vietcong-strijder naar een bus van de Amerikaanse luchtmacht was geworpen. Van de inzittenden van de bus werd niemand gewond. Het militaire bewind in Zuid-Vietnam heeft er voorlopig in toegestemd half augustus algemene verkiezingen te laten houden voor een burgerlijke regering. Vo rige week zou bij besprekingen tussen premier Ngoejen Cao Ky en afgevaardig den naar het nationale politieke congres, door de regering bijeengeroepen om voor bereidingen te treffen voor de terugkeer naar een burgerlijk bewind, in principe overeenstemming hierover zijn bereikt. In het regeringsdecreet stond dat de verkiezingen binnen drie tot vijf maanden gehouden kunnen worden. BELFAST (Reuter) In Belfast zijn gisteren straatgevechten uitgebroken tus sen Ierse republikeinen en voorstanders van een Brits Noord-Ierland. De incidenten deden zich voor na een republikeinse massa-bijeenkomst ter her denking van de slachtoffers van de paas- opstand van 1916 tegen het Britse be wind. Een republikein, die met de oran je-wit-groene vlag van de Ierse republiek zwaaide, werd mishandeld en door de po litie in veiligheid gebracht. Het huis waar hij was binnengebracht werd bestormd. De gevechten die daarop ontstonden duur den een uur. De politie slaagde er in de twee par tijen uiteen te drijven. Verscheidene po litiemannen en burgers werden gewond een aantal mensen werd in hechtenis ge nomen. De politie had grootscheepse veilig heidsmaatregelen getroffen om te voorko men dat leden van het ondergrondse Ier se republikeinse leger (IRA) uit de Ierse republiek het noorden binnenkwamen. De grens tussen het noorden en zuiden was vrijwel geheel afgesloten en het wegver keer werd streng gecontroleerd. Van za terdag tot zondagavond reden er tussen Dublin en Belfast geen treinen. De IRA staat vereniging van beide de len van Ierland voor. DISENTIS (Zwitserland) (AP) Drie automobilisten in twee auto's zijn zon dagavond in de Lukmanier pas door een lawine getroffen. Zij kwamen alle drie om het leven. De auto's waren plat ge drukt onder tonnen sneeuw. In de St. Jacobskerk in Den Haag is van morgen het kerkelijk huwelijk ingezegend van de Oostenrijks-Hongaarse' gravin Sza- pary uit Den Haag en de Duitse prins Karl von Hessen uit Kronberg. Bij de gasten waren koning Constantijn van Griekenland en zijn echtgenote, zijn zusters, de prinses sen Irene en Sophia, de laatste met haar echtgenoot, prins Juan Carlos van Spanje, prins Philip van Engeland en zijn moeder, prinses Alice van Battenberg, prinses Be- nedicte van Denemarken en prinses Chris tina van Zweden. De dienst werd geleid door ds. K. Gra- bowski, hof geestelijke van het prinselijk huis van Hessen. Medewerking verleenden een mannenkoor uit Den Haag en een da meskoor uit Rijswijk. Het bruidspaar en de gasten waren in ze ventien auto's naar de kerk gereden. ,v.- ,.sv (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse parlementslid Henry Kerby heeft de minister van Bui tenlandse Zaken gevraagd de Nederlandse gaatjesboorder Bart Huges, die vrijdag een propagandacampagne in Londen is begonnen, het land uit te zetten, aldus meldt het zondagsblad „The People". Bart Huges heeft op een bijeenkomst die door een vijftigtal personen werd bij gewoond, uiteengezet hoe men zich „high" kan voelen door eenvoudig een gaatje in het voorhoofd te boren. Zijn recept is simpel. Men behoeft zich bij een ijzer winkel slechts een elektrische boor aan te schaffen en is dan in de gelegenheid de gelukzalige toestand te bereiken. „The People", die zijn voorpagina met het verhaal begint, adviseert in een forse kop: „Gooi die idioot Engeland uit". Het blad heeft zich bovendien voorzien van een reactie van een hersenspecialist. Deze verklaarde dat een operatie, zoals Huges propageert, dodelijk zou kunnen zijn. Hij stak bovendien de draak met de bewering dat het verwijderen van een stukje been iemand zou kunnen opmonteren. Advertentie OP WERKDAGEN van 8.30 tot 22 uur. ZATERDAGS van 9.30 tot 22 uur. ZONDAGS van 12 tot 18 uur. PERSONENWAGENS COMBINATIEWAGENS BESTELWAGENS off. dealer voor HAARLEM en OMSTREKEN Telefoon 18680 Zwaarbeschadigd voer het Italiaanse passagiersschip Michelangelodat tijdens de overtocht op de Atlanti sche Oceaan door een tientallen me ters hoge golf was geraakt, de haven van New York binnen. Twee passa giers werden in de storm gedood. Enkelen van de elf zwaargewonden verkeren in een zorgwekkende toe stand. Op de foto zijn duidelijk de verwoestingen op het voordek zicht baar. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Lei.dsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 - Amsterdam Een respectabel aantal vorstelijke personen heeft vanmorgen in Den Haag het kerkelijk huwelijk bijge woond van prins Karl von Hessen en de Oostenrijks-Hongaarse gravin Yvonne Margit Szapary. De bruide gom is geparenteerd aan de Griekse en Engelse koninklijke families. De bruid woonde sinds de tweede wereldoorlog in Den Haag. Een foto van het bruidspaar en de vorstelijke gasten. Links o.a. prins Philip van Engeland. H. L. Mencken: Ik ben tegen slavernij, omdat ik een afkeer van slaven heb. JOHANNESBURG (Reuter) De Zuid afrikaanse autoriteiten hebben de bewe gingsvrijheid van de vertegenwoordiger van Visnews het internationale bu reau voor tv-nieuwsfilms - in Zuid- Afrika voor vijf jaar beperkt. Op grond van de wet op de onderdruk king van het communisme heeft minister van Justitie Vorster bepaald dat de ver tegenwoordiger, de 46rjarige Charle* Channon, op weekdagen van vijf uur s avonds tot acht uur 's ochtends zijn woning niet mag verlaten. In het week einde en op feestdagen mag hij niet bui ten komen. Voorts is hem niet toege staan bezoekers te ontvangen behalve een arts of bezoeken af te leggen aan personen in de blanke woonwijken van Johannesburg, aan fabrieken, onderwijs instellingen en publiciteitsbureaus. Het gebied van Johannesburg mag hij niet verlaten. Hij moet zich dagelijks bij de politie melden. De .maatregel blijft van kracht tot dertig april 1971. In de Herschelstraat in Den Haag is zaterdagavond omstreeks kwart over acht brand uitgebroken. De woonkamer en een kabinet brandden geheel uit. De schade wordt geraamd op ongeveer 15.000. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de brand ontstaan was door het niet goed functioneren van de oliehaard. Zondag avond om tien uur echter is de zoon des huizes aangehouden. Hij wordt ervan ver dacht de brand te hebben aangestoken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het ziet ernaar uit dat de financiering van de rijksbegro ting de komende maanden de inzet zal worden van ernstige meningsverschil len tussen de twee grootste regerings partners: de K.V.P. en de P.v.d.A. en dat binnen het kabinet-Cals onenig heid zal ontstaan over de wijze waar op dekking moet worden gezocht voor de hoge uitgaven, die ook in 1967 op het gebied van het onderwijs, de wo ningbouw, de cultuur en het verkeer nodig zullen zijn. De Partij van de Arbeid wil de finan ciële middelen zoeken in de sfeer van de directe belastingheffing, maar in politie ke kringen wordt het zeer de vraag ge acht of de socialistische minister van Fi nanciën, dr. Vondeling, de K.V.P. en de A.R. zal weten te vinden voor verhoging van de vermogensbelasting, de successie rechten en het schenkingsrecht, zoals de voorzitter van de P.v.d.A., dr. Tans, za terdag in een interview met „De Tele graaf" heeft voorgesteld. Desgevraagd zei dr. Tans weliswaar geheel voor zich zelf te hebben gesproken, maar in poli tieke kringen worden zijn uitspraken vrij representatief geacht voor hetgeen sinds de verkiezingsuitslag in de top van de Partij van de Arbeid leeft. Met de winst van de P.S.P. voor ogen is daar een dui delijke neiging aanwezig om zich linkser te gaan opstellen. In K.V.P.-kringen viel in het afgelopen weekeinde enige geprikkeldheid te consta teren over de uitspraken van dr. Tans. Afgezien van de begrijpelijke verbazing over de wijze waarop de voorzitter van de P.v.d.A. heeft gemeend de nieuwe op vattingen van de partij-top te moeten spui en, verwees men in deze kring naai de duidelijke voorkeur die de K.V.P. heeft voor een verschuiving van de fiscale druk naar de sfeer van de indirecte belastin gen (omzetbelasting, accijnzen e.d.), voorzover deze verschuiving de prijzen van de primaire levensbehoeften niet al te zeer aantast en de lage inkomensgroe pen er niet door in moeilijkheden komen. Die voorkeur is onlangs nog uitgespro ken door de K.V.P. fractieleider, drs Schmelzer, op de partijraad van de K.V.P. in Utrecht. Bij die gelegenheid heeft hij in dit verband uitstel van de tweede fase van de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting, ook nu door dr. Tans in de discussie getrokken, afge raden, tenzij zich onvoorziene omstan digheden zouden voordoen. De fractieleider van de P.v.d.A. drs. Nederhorst, zei zaterdag desgevraagd, dat zijn fractie zich nog niet heeft bera den op de fiscale koers die voor 1967 zou moeten worden ingeslagen. Hij liet blij ken de uitspraken van dr. Tans lichtelijk voorbarig te vinden. Dr. Tans meent, dat er teveel accent is gelegd op zijn ideeën omtrent de financie ring van de begroting 1967. Hij zei, slechts enkelogpnogelijkheden te hebben willen aanstippen voor het vinden van nieuwe financiële dekkingsmiddelen. Van verdere verhoging van de omzetbelasting buiten die op textiel en schoeisel, waar toe reeds is besloten, kan geen sprake zijn, aldus dr. Tans. De 83-jarige A. Vredenburg in Arn hem heeft van de Koninklijke Land macht een oproep voor herhalings oefeningen ontvangen. In het door generaal-majoor M. P. Feith onder tekende schrijven staat, dat de heer Vredenburg als dienstplichtige zijn eerste oefening bij de landmacht heeft vervuld, maar nog tachtig dagen her halingsoefeningen moet meemaken. Daar de heer Vredenburg geen mobili satiebestemming heeft is hij ingedeeld bij de mobiele colonnes. De 83-jarige is echter sinds lang niet meer mobiel. Sinds geruime tijd wordt hij verpleegd in het bejaardentehuis „Vredenhof" in Arnhem. Het schrijven van de landmacht heeft hij laconiek opgevat. Het is dan ook al meer dan zestig jaar geleden dat hij als dienst plichtig soldaat diende. Naar de directie van „De Tijd" in Am sterdam mededeelt, zullen de technische bedrijven van de dagbladen „De Tijd" en „Nieuwe Dag", die in Amsterdam en Rotterdam gevestigd zijn, nog meer ge concentreerd worden dan reeds het geval was. Besloten is tot concentratie van het technische bedrijf in Amsterdam waarop een terrein te Sloterdijk een Drukhal in gereedheid zal worden gebracht. Naarmate de integratie van de beide dagbladen vorderde, aldus deze medede ling, werd het duidelijk dat de economi sche sanering zich zou moeten richten op een samenvoeging van de technische be drijven, waarvan zich thans een deel in Amsterdam en een ander deel in Rotter dam bevindt. Deze technische sanering zal tot gevolg hebben, dat een aanzienlijk deel van het grafisch en administratief personeel van de Rotterdamse vestiging zal moeten afvloeien. Een uitgebreide journalistieke en een aangepaste admi nistratieve staf zal in Rotterdam geves tigd blijven. Met de betrokken bonden is een akkoord bereikt inzake de gevolgen van over plaatsing en ontslag van het personeel, dat wegens de reorganisatie zal moeten afvloeien. Het gaat hier om ongeveer 140 werknemers.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1