Londen dreigt oliekraan van Zuid-Afrika dicht te draaien Verwoerd en Wilson gaan zo omzichtig mogelijk te werk Drielanden-gesprek in Bonn over de NAVO i China-politiek van de VS wordt enigszins soepeler Huishoudbeurs e Rennies Abdel Aref is nu president van Irak Mevrouw Kennedy bezocht Sevilla Erler verwacht niet veel van gesprek tussen SPD en SED Mollet steekt spaak in eenheidswiel van Mitterrand Terreur in Lima van communisten? Rusk voor parlementaire commissie OOSTENRIJKSE SOCIALISTEN REGEREN MEE 3 telegrammen MAANDAG 18 APRIL 1966 Sussen Negers vechten in Pasadena met politie Golumbia en Peru tegen Franse kernproeven RESERVEER ËÊN DAG VOOR UZELF! 21e INTERNATIONALE f Twee Chinas Verstekeling in Frans vliegtuig doodgevroren Brandend maagzuur helpen direkt! (Van onze correspondent) LONDEN. Gisteravond werd in Londen verwacht, dat premier Wilsott vandaag met een aantal van zijn mi nisters overleg zou plegen over de houding van de Zuidafrikaanse pre mier dr. Verwoerd tegenover Rho- desië en over de gevolgen van de to tale verbreking door de Rhodesische premier, Ian Smith, van de diploma tieke banden met Groot-Brittannië. Later in de week zal het voltallige Britse kabinet zich over de gedrags lijn ten opzichte van Zuid-Afrika be raden. Er is geen twijfel aan dat de spam ning over Rhodesië die zich nu op de Unie van Zuid-Afrika concentreert, een nieuw hoogtepunt heeft bereikt. Volgens de Britse regering oefent Zuid-Afrika, hoewel het de naar Dur ban opgestoomde tanker „Manuela" niet durfde te laten lossen, door zijn olie- en andere leveranties aan Rho desië een verzwakkende invloed uit op de sanctiepolitiek. Londen heeft Zuid-Afrika gewaarschuwd, dat als hier geen verandering in komt, het zichzelf oliesancties op de hals dreigt te halen, vooral door toedoen van de Afrikaanse groep in de Verenigde Na ties. Generaal Abdel Rahman Aref, de vijftigjarige broer van de veronge lukte president van Irak, is zondag beëdigd als president van het land. Abdel 'was opperbevelhebber van het Iraakse leger. Hij heeft zich nim mer in politieke zaken gemengd. Hij is benoemd door de nationale defensieraad. (Telefoto). Groot-Brittannië zal niet in staat zijn door een veto of een andere maatregel de Afrikaanse landen af te houden, maar ze zelfs openlijk moeten steunen. Maar er wordt gemompeld dat Frankrijk van het veto-recht gebuik zou maken. Eventuele sancties tegen Zuid-Afrika zouden volgens de Britten de vorm moe ten krijgen van een afsnijding van de olie-toevoer aan de bron, dus in de olie producerende gebieden zelf. Door de Afri kaanse groep tegen Zuid-Afrika uit te spe len houdt Wilson zelf tegenover dr. Ver woerd diplomatiek de handen vrij en pro beert hij zo tactvol mogelijk te werk te gaan. Maar het gaat wel wat ver om te verwachten dat dr. Verwoerd bereid zou zijn Smith de genadeslag te geven dooi de Zuidafrikaanse olietoevoer geheel stop te zetten of drastisch te verminderen. DIT WEEKEINDE heeft dr. Karei de Wet, de Zuidafrikaanse ambassadeur in Londen, bijna een uur lang met premier Wilson en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Stewart, gesproken. De ambassadeur, die het onderhoud zelf had aangevraagd, heeft Wilson in details op de hoogte gebracht van dr. Verwoerds bedoelingen ten opzichte van het regime- Smith. Zuid-Afrika verwacht namelijk dat Groot-Brittannië zijn invloed zal aan wenden om een gevaarlijke actie van de Verenigde Naties tegen Zuid-Afrika te voorkomen. Daartegenover gaat Zuid-Afrika voort t beloven dat het zich niet zal mengen in de binnenlandse politiek van Rhodesië. Het wenst met dat land en alle andere landen waarmee zaken kunnen worden gedaan, normale handelsbetrekkingen te handhaven. Verwoerd wil de Afrikaanse staten blijkbaar sussen door de uitdruk kelijke mededeling dat als Rhodesië bij voorbeeld zou weigeren Zambia van steen kool te voorzien, Zuid-Afrika dit zal doen. Maar de ambassadeur zou Wilson geen enkele aanwijzing hebben gegeven dat dr. Verwoerd van plan is de olie-toevoer aan Rhodesië te beperken. Dagelijks passeert langs de Zuidafri kaanse grens een hoeveelheid olie die het SEVILLA (AP) Mevrouw Jacqueline Kennedy is zondagmiddag in Sevilla aan gekomen om de feestelijkheden bij te wonen ter gelegenheid van de jaarmarkt in de Spaanse stad. Eerder op de dag was prinses Gracia van Monaco ook in de stad gearriveerd. Mevrouw Kennedy is de gast van de hertog en hertogin van Alva en zal van avond deelnemen aan een groot liefdadig heidsbal. Bij haar aankomst begroette de burgemeester van de stad haar met het nieuws dat de gemeente haar voor de duur van het verblijf een rijtuig met vier witte paarden ter beschikking stelt. PASADENA (CALIFORNIË) (AP) meer dan honderd jonge negers zijn dit weekend in gevecht geraakt met de poli tie aan de rand van de zakenwijk van de stad. Ze gebruikten stokken, stenen, flessen en brandbommen. Het gevecht dat drie uur duurde werd ontketend, doordat de politie op een ne ger, de 25-jarige Willie Gates schoot en hem verwondde. Gates zou bezig zijn ge weest een inbraak te plegen. De politie arresteerde vier jongelui we gens overtreding van het uitgaansverbod, twee voor het gooien van brandbommen en één omdat hij een aanval had gedaan op de politie met een dodelijk wapen. dubbele is van wat nodig is om de rant soenering in Rhodesië op peil te houden. DE VERBREKING gedurende het week einde van de nog overgebleven diploma tieke banden met Groot-Brittannië door Ian Smith, wordt door Londen als een wanhoopsdaad beschouwd. Voor het eerst sinds veertig jaar is Rhodesië zonder eni ge vertegenwoordiging in Londen. De op zijn post gebleven Britse gouverneur van Rhodesië, sir Humphrey Gibbs, is nu de enige brug met Londen. Sir Humphrey, die Rhodesiër van ge boorte is, zal niet aftreden zolang hij ge looft eventueel van nut te kunnen zijn voor contact tussen de beide onwrikba- ren, Wilson en Smith. Zijn bewegingsvrij heid is miniem. Hij kan zelfs zijn boer derij in Boelawayo niet bezoeken uit vrees dat tijdens zijn afwezigheid Smith zijn re sidentie in beslag zal nemen. Zijn enige ontspanning is een spelletje croquet op zijn gladgeschoren gazon en een partij tje biljart in zijn club. KEULEN (AFP) „Mijn partij weet heel goed welke gevaren een gesprek met de communisten met zich brengt". Dat heeft Fritz Erler, vice-voorzitter van de Westduitse sociaaldemocratische partij, zondag gezegd over de „open brief" aan de Oostduitse communistische partij van de S.P.D. „Toch geloof ik dat de vrijheid meer kans heeft dan de andere kant". Erler waarschuwde niet teveel van de gesprek ken te verwachten. De S.P.D. zal al te vreden zijn, wanneer zij er in slaagt aan de Oostduitsers een waarheidsgetrouw verslag te geven van het werk en het streven van de Westduitse democratische krachten. „De kwestie van de hereniging van Duits land zal er niet door worden opgelost, maar ik hoop dat wij er mee bereiken dat de belangstelling van de vier mo gendheden voor de Duitse kwestie weer wordt gewekt", aldus Erler. Hij zei ook dat de Westduitse socialis ten niet willen deelnemen aan de bijeen komst van de Oostduitse socialistische eenheidspartij in Karl-Marx-Stadt als de open brief van de Westduitse partij aan de Oostduitse niet in Oost-Duitsland ge publiceerd wordt. (Van onze correspondent) PARIJS. De secretaris-generaal van de Franse socialistische partij Guy Mol let heeft op een congres in Clichy een nieuwe overwinning op zijn rivaal, Mar seilles burgemeester Gaston Defferre, geboekt. Defferre wilde dat in de linkse federa tie waarvoor Francois Mitterrand de grondslagen heeft gelegd, nog voor de al gemene verkiezingen van komend jaar ook de socialistische partij geheel zou worden opgelost. Mollet kreeg echter tweederde van de afgevaardigden mee met zijn bezwaren tegen overhaasting van zo'n fusie. Guy Mollet speelt een subtiel spel met of beter, tegen Frangois Mitter rand, die hij wel graag wat kort wil hou den. Ook Mitterrand is, net als Defferre, voorstander van een fusie tussen alle linkse groepen en partijen uitgezon derd de communisten die hij zo gauw mogelijk gerealiseerd zou willen zien. Of schoon Mollet diezelfde noodzaak met de mond eveneens belijdt, wordt hij toch niet moe Mitterrand gedurig vele spaken tussen de wielen te steken. Na dit nieuwe uitstel van de integratie der Franse linkse krachten, wint in Pa rijs de overtuiging veld, dat Mollet als voornaamste, zo niet enige doel, voor ogen staat de Franse socialistische par tij steeds sterker te maken om zo zijn eigen persoonlijke machtspositie niet prijs te heven geven. (Van onze correspondent) BONN. De eerste fase in het Duits- Amerikaans-Britse gesprek in Bonn over de gevolgen voor de Bondsrepubliek van het uittreden van Frankrijk uit de NAVO-verdediging zijn gisteren afgeslo ten. Ze vonden plaats tussen de ministers Schroder - Buitenlandse Zakenn - en Von Hassel - Defensie -, de speciale afge zant van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, in de persoon van de vroegere hoge commissaris Mc.- Cloy en de Britse ambassadeur in Bonn, sir Frank Roberts. Zondag had de Amerikaanse afgezant een afsluitende bespreking met bondskan selier Erhard. In een officieel communi- LIMA (Peru) (Reuter) Het hoofd van de politie in Peru, Campos Montoya, heeft verklaard, dat communisten van plan waren gelijktijdig in geheel Latijns Amerika gedurende een week terreurda den te plegen. Hij vertelde dat in de af gelopen 48 uur in Peru twee wapenfa brieken van de communisten waren ont dekt. Volgens Montoya zouden demonstraties worden gehouden, zogenaamd con te pro testeren tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. Op de solidariteitsconferentie in Havana was besloten, deze demonstra ties van 24 tot 30 april te houden in Li ma en andere Latijnsamerikaanse hoofd steden. Vijf dagen geleden zou radio-Ha vana het wachtwoord hebben uitgezonden voor het begin van de terreurcampagne. De politie in Lima is met machinege- werend bewapend en heeft opdracht ge kregen meer geweld te gebruiken dan de communisten, wanneer deze verzet bieden bij invallen in schuilplaatsen. De politie heeft drie invallen gedaan op plaatsen, die genoemd waren door de dezer dagen gearresteerde zwager van de voormalige Cubaanse minister Guevara, Ricardo Ga- dea. Er zijn zeven arrestaties verricht. Het hoofd van de politie van Peru is vandaag naar Bolivia gereisd. Dinsdag reist hij naar Ecuador en later gaat hij naar Venezuela voor het coördineren van het verweer tegen communistische ter- teur in Zuid-Amerika. qué wordt na afloop van de ontmoeting van een „volledige overeenstemming bij de beoordeling van de situatie" gewag gemaakt. De minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, verklaarde gisteren in een in terview, dat de Duitse regering over de toekomstige positie van de Franse troe pen in het Bondsgebied met de Ameri kaanse, de Britse en de andere NAVO- regeringen dezelfde lijn zal volgen. De minister verklaarde dat de eerste stap in het overleg nu is gedaan en dat het ge sprek over de militaire en politieke aspec ten nu begonnen is. Minister Schroder voegde eraan toe dat de andere NAVO-partners over de resul taten van deze besprekingen op de hoogte zullen worden gesteld. Ook van de inhoud van de besprekingen van een speciaal in het leven geroepen werkgroep zullen zij op de hoogte worden gebracht. Minister Schroder gaf als zijn mening in verband met de besprekingen die van daag in Bonn tussen hem en zijn Franse ambtgenoot, Couve de Murville, worden gehouden, dat het een vereiste is dat Franse troepen ook in de toekomst een vastomlijnde taak binnen het verdedi gingsverdrag op zich nemen. Verder zal een nieuwe overeenkomst gesloten moe worden zo besloot minister Schroder over het handhaven van de Franse troepen in het Bondsgebied voor het ge val en zodra deze aan het NAVO-bevel worden onttrokken. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De Amerikaan se politiek tegenover China wordt soepeler, daaraan kan niemand twij felen, die de afgelopen zaterdag vrij gegeven tekst heeft gelezen van een uiteenzetting, die minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, op 16 maart jongstleden voor een sub commissie van het Huis van Afge vaardigden heeft afgelegd. Wel zei de minister bij die gelegenheid opnieuw, dat China militair agressief zou kun nen worden en men dan niet onvoor bereid zou mogen zijn en ook ver wierp h(j toelating van Peking tot de Verenigde Naties, maar daarnaast stelde hij dat de Chinezen voorzich tigheid hadden betracht om geen con flict met de Verenigde Staten te ver oorzaken en ook betoogde hjj dat on officiële contacten met China zoveel mogelijk zouden moeten worden uit gebreid. Rusk zei dat de VS bereid zijn graan- verkopen aan China te overwegen. Daar naast herhaalde hij een paar maal dat hij vertrouwen had in een toekomstige toenadering van de Verenigde Staten en China. Wel gaf hij toe dat er geen enkele aanwijzing is dat de Chinese bevolking zou rebelleren tegen de huidige anti- Amerikaanse regeringspolitiek, maar hij zei te geloven dat in China een psycholo- LIMA (AFP) President Belaunde Terry van Peru en president Guillermo Leone Valencia van Columbia hebben in boodschappen aan president De Gaulle van Frankrijk bezwaar gemaakt tegen het Franse plan in het gebied van de Stille Oceaan kernproeven te nemen. In hun boodschappen zeggen zij, dat de gezondheid van de bevolking van de aan de Stille Oceaan liggende landen in ge vaar kan komen en dat de proeven mis schien ook de rijkdommen van de zee bedreigen. Zij vragen de Franse presi dent een ander terrein voor het houden van de proeven te nemen. Advertentie T/M 24 APRIL IN DE R.A.I. Geopend vanl0.00-17.00uur en van 19.00-22.30 uur. Zondags uitsluitend van 10.00-17.00 uur. Toegangs prijs 2.50 (incl. bel.). Gereduceerde reisbiljetten verkrijgbaar bij de stations. Een wonderbaarlijk ideeënrijk voor de vrouw (èn haar gezin). Ruim 300 stands en vele unieke attracties! (Van onze correspondent) WENEN Op de buitengewone zitting van de partijraad van vrijdag hadden de Oostenrijkse socialistische politici eigen lijk moeten beslissen, of zij de samen werking met de Volkspartij zouden voort zetten, of in de oppositie zouden gaan. Naar de stemming te oordelen was de meerderheid van de partijraad voor de oppositie. Tot een dergelijke beslissing is het echter toch niet gekomen, omdat de groep rond de minister van Buitenland se Zaken, Kreisky, op het laatste ogenblik het compromis-voorstel deed om nog een maal met de Volkspartij over drie prin cipiële punten te onderhandelen. Het be stuur van de Volkspartij is aan deze wens tegemoet gekomen. De vroegere coalitie is volkomen begra ven. Daarvoor in de plaats hebben de twee regeringspartijen een nieuwe en enigszins lossere vorm van samenwerking gevonden. De socialisten hebben de toe zegging gekregen dat de samenwerking duurzaam blijft voor de gehele komende regeringsperiode van vier jaar, zodat zij niet willekeurig door de Volkspartij kan worden opgezegd. Over defensie en politie zullen de socialisten toch nog een zekere medezeggenschap krijgen. Voorts zal de begroting rekening houden met de nodige investeringen waarmee bedoeld is, dat het constante tekort van de spoorwegen in de begroting zal worden opgenomen. Deze wensen van de socialisten zijn be grijpelijk. Het is verstandig van de Volkspartij dat zij die heeft aanvaard. De socialisten moesten de consequenties trekken uit hun verlies bij de jongste ver kiezingen. Zij verliezen het ministerie van Justitie en enkele staatssecretarissen. Ook zullen de ministers van Buitenlandse en Sociale Zaken bepaalde invloed aan de Volkspartij moeten afstaan. Bovendien kan de Volkspartij twee nieuwe staatsse cretarissen extra benoemen. De belangrijkste verandering bestaat daarin, dat dr. Pittermann niet meer vi ce-premier wordt en ook niet meer de lei ding zal hebben van de genationaliseerde bedrijven. In deze twee functies zal hi; worden opgevolgd door een socialistische politicus die veel gematigder is. Pitter mann blijft echter wel voorzitter van de socialistische partij en als zodanig zal hij zijn activiteit' in het parlement verster ken. Op deze nieuwe basis is het einde lijk mogelijk geworden in Oostenrijk een regering te vormen die constructief kan gaan werken De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. gische vermoeidheid groeiende is die in komende jaren tot een wijziging van het beleid zou kunnen leiden. Rusk gaf voor de sub-commissie zelf toe dat de Chinezen wellicht oprecht geloven omsingeld te zijn door de Amerikaanse macht en een van de tien punten, die hij tenslotte formuleerde voor een gezonde China-politiek, luidde dan ook, dat voort gegaan moet worden met Peking te ver zekeren dat de VS geen oorlog willen. Verder zei de minister echter ook dat hij niet kon geloven dat de Chinezen er in Azië alleen maar op uit zouden zijn vriendschappelijke buurstaten te hebben. De enorme bewapening in China kon vol gens de minister naast defensieve rede nen heel goed ten doel hebben Aziatische landen onder druk te zetten of te chan teren, als onderdeel van de twee politie ke hoofddoeleinden, die Rusk Peking toe schreef: een dominerende positie binnen Azië en leiding van de communistische wereldrevolutie, die de tactiek van Mao Tse Toeng zou moeten volgen. Enigszins in strijd met de deels meer verzoenende en genuanceerde toon was voorts, dat hij vasthield aan de stelling, dat de Chinezen zichzelf isoleren en dat de isolering van Peking geenszins het ge volg zou zijn van de Amerikaanse poli tiek, die sinds een senaatsresolutie van 1951 hemel en aarde bewogen heeft om China buiten de Verenigde Naties te hou den. Scherp klonk ook, dat Rusk zei, dat het zinloos is Pekings gedrag te beschrijven als „neurotisch", hetgeen secretaris-gene raal Oe Thant van de Verenigde Naties enige tijd geleden gedaan heeft in een po ging begrip te wekken voor China's hou ding. Volgens Rusk was deze beschrijving evenwel zinloos, omdat men de wapens en adviseurs, die Peking de wereld inzendt om opstanden in andere landen te bevor deren en te ondersteunen, niet met psy cho-analyse te lijf kan gaan. Toch is duidelijk, dat de Amerikaanse regeringspolitiek verschoven is naar een aanzienlijk verzoeningsgezinder stand punt, dat scherp afsteekt bij de voorma lige lijn volgens welke China een bloed dorstige staat was van gele, nauwelijks meer menselijke horden. (Senator Sten nis uit Mississippi sprak nog kort gele den in deze termen over de Chinezen). Twee-China-politiek NIET VER lijkt Washington meer ver wijderd te zijn van een „politiek van twee China's" wat feitelijke erkenning zou inhouden van het bestaan van Peking- China naast het Formosa van Tsjang Kai Tsjek. Voor Peking zal dit weinig ver schil maken, omdat men daar eist dat al leen communistisch China wordt erkend en Formosa wordt beschouwd als een marionettenstaat, kunstmatig door Ame rikaanse militaire inmenging buiten het rode Chinese staatsbestel gehouden. Maar voor Washington, dat zolang aan de fictie heeft vastgehouden dat de eigen lijke Chinese regering op Formosa zat, zou dit een stap op weg naar de realiteit zijn. Het kennelijk opgeven van een ver der bewuste isoleringspolitiek, lijkt ook zo'n dergelijke stap te zijn, ook al zal die evenmin op Chinees enthousiasme stuiten, Er is, niet in de laatste plaats door de openbare verhoren door de senaatscom missie van Buitenlandse Zaken over Chi na, alsook door de in het algemeen ge stegen belangstelling voor dit volkrijke land als een gevolg van de oorlog in Vietnam, beweging gekomen in Ameri ka'» China-politiek, dat staat vast. PARIJS (AFP en Reuter) In de ruimte voor het landingsgestel van een Ca ra veile, die van Moskou via Warschau naar Parijs was gevlogen, heeft men het stoffelijk overschot van een man gevon den. De Caravelle landde zondagavond om tien voor negen op het vliegveld Orly. Het lijk werd omstreeks middernacht ontdekt. Het is kennelijk van een verstekeling, die zich ip, Moskou of Warschau in de ruimte genesteld heeft. De man is van kou om gekomen. De identiteit van de dode is nog niet vastgesteld. De Stanford Universiteit van Cali- fornië heeft een dependance gesticht in het Britse graafschap Lincoln shire, bij Harlaxton Manor. De ope ning ging met heel wat plechtig heden gepaard. Een van de belang rijkste gasten was de hertog van Gloucester. Die liet zich van zijn vrolijkste zijde zien en amuseerde zich kostelijk tijdens een gesprek met de jeugdige Kathy Keene, een Amerikaanse studente die met on geveer tachtig van haar landgenoten de nieuwe universiteit bezoekt. Stanford heeft eveneens dependan ces gesticht in Duitsland, Frankrijk, Italië en Oostenrijk. Daardoor kan ongeveer de helft van de studenten van Stanford in Europa college gaan lopen. (Telefoto). Advertentie r 1 Aardbeving. In het midden van Japan heeft zich zondagochtend een tamelijk sterke aardbeving voorgedaan, waarbij in Mat- soesjiroe 195 kilometer ten noordwesten van Tokio, schade is aangericht. Luchtvaart. Begin volgende maand komt een Chinese delegatie naar Parijs om te onderhandelen over een luchtverbinding Parijs-Sjanghai, via New Delhi en Pnom Penh. Ziekte. In de plaats Lago da Piedra in de Braziliaanse staat Maranhao zijn in één maand meer dan honderd kinderen aan een onbekende ziekte die met hoge koorts en braken gepaard gaat, gestorven. Brand. Bij een brand in een schuur op een veemarkt in Jacksonville in de Ameri kaanse staat Texas zijn zondag driehon derd runderen omgekomen. Betrekkingen. Groot-Brittannië en de re publiek Soedan hebben de diplomatieke betrekkingen hervat, nadat die vier maanden geleden verbroken waren door de kwestie-Rhodesië. Motief. Een zestienjarige jongen op de Fi lippijnen heeft bekend dat hij zijn moe der met een hamer heeft doodgeslagen, omdat zij hem had verboden een vrien dinnetje op te bellen. De jongen doodde vervolgens zijn elfjarig zusje en zijn grootmoeder. Uitwisseling. Italië en de Sovjet-Unie zul len radio- en televisieprogramma's gaan uitwisselen. Rel. In Antwerpen zijn zondag leden van de Vlaamse Volksunie slaags geraakt met de politie, toen deze verbood een krans te leggen op het graf van de indertijd wegens oorlogsmisdaden terechtgestelde Auguste Borms, een militante Vlaamse nationalist. Verscheidene betogers liepen verwondingen op. Twintig hunner zijn aangehouden. De politie heeft traangas gebruikt om de leden van de Volksunie te verdrijven. Uit de band. Van een straalvliegtuig van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair zijn bij de landing op het vlieg veld van Hongkong twee banden ge sprongen. De 55 passagiers bleven onge deerd. Het vliegtuig had een uur boven het vliegveld gecirkeld wegens de mist. Bedankt. China heeft een aanbod van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken om Chinese geleerden en stu denten een bezoek aan de Verenigde Sta ten te laten brengen afgewezen. Het Chi nese ministerie van Buitenlandse Zaken noemde het aanbod „oplichting".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3