U Kapitein Maarten de Koe ter aarde besteld Bloemenveiling in Beverwijk breidt zich zeer snel uit Water van de Noordzee is te warm voor een sterke tong jaarklas 1966 Tongetjes van geboortejaar 1964 minder dan eenderde van sterke jaarklas '63 64 Ruim vijftig jeugdige prijswinnaars door Mijn vader werkt bij Hoogovens Twee auto's op elkaar op de Amsterdamseweg Twee gewonden bij autobotsing bij Orionweg in IJmuiden Expositie in Velsen bij „Felison" Kort IJmondnieuws Nog één bestuurslid bij Boeren- en Middenstandspartij Wie is de eigenaar? Inbraak in Beverwijk In de vishal en op zee Opleiding in Velsen van labpersoneel MAANDAG 18 APRIL 1966 4 IJmuidenaar Tielrooy gaf de jeugd damles In het opleidingscentrum van Hoogovens aan de Wenckebachstraat in Velsen-Noord heeft ir. W. H. Schoenmaker, als lid van de raad van bestuur zaterdagmiddag gefungeerd als een royaal familielid van Sint Nicolaas, door hier met gulle hand een groot aantal bijzonder fraaie prij zen rond te strooien onder de win naars van de tekenwedstrijd, welke onlangs onder het motto „Mijn vader werkt bij Hoogovens" voor de kin deren van de werknemers werd uit geschreven. Er waren hiervoor ruim vijftig prijzen beschikbaar gesteld, waaronder rijwielen, fototoestellen, kampeeruitrustingen, draagbare ra dio's en andere kostbare apparatuur, die door de winnaars telkens met vreugde en soms zelfs enigszins be duusd in ontvangst werden genomen. Voorzitter waarschuwt tegen te hoge investeringen weer nieuw G+G heeft een naam als het om leuke broeken gaat! Nu: nieuwe modellen van Jalmar Bestuurder onder invloed Op de Amsterdamseweg in Velsen reden zondagavond omstreeks hall negen twee personenauto's op elkaar in. Een 40-jarige Amsterdammer reed op het voor hem linkergedeelte van de weg. Hij bleek on der invloed van sterke drank te verkeren. Voor nader onderzoek is hij naar het hoofdbureau van politie overgebracht. Een 79-jarige dame die in de andere wa gen zat klaagde over hoofdpijnen. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Zaterdagavond zijn op de kruising Ori- onweg-Pleiadenplantsoen-Raafstraat in IJ muiden twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen. De bestuurders, een 48-jarige huisvrouw en een 33-jarige in koper, beiden uit IJmuiden, liepen verwon dingen op. Na behandeling in het Anto- niusziekenhuis konden zij naar huis te rugkeren. Van 22 april tot en met 15 mei wordt ln de gemeentelijke expositezaal, Heide- straat 45 te IJmuiden-oost een tentoon stelling gehouden van grafiek, tekenin gen en collages die vervaardigd zijn door Frits Gramberg. De expositie wordt georganiseerd door „Felison". De opening is vrijdagavond 22 april aanstaande te 20 uur door Wouter Kotte. De tentoonstel ling is geopend: dinsdag tot en met vrij dag van 19 tot 21 uur; zaterdag en zon dag van 14 tot 17 uur. Tomaten. Op de veiling Kennemer- land' te Beverwijk zijn de eerste omaten aangekomen. Deze primeur kwam van de heer P. Beentjes uit Heemskerk, die er 2,50 tot 2,60 per kilo voor kreeg. Toneel. De Toneelvereniging Vrien denkring heeft in Heemskerk twee voor stellingen gegeven van het blijspel „Per luchtpost". Voor beide opvoeringen was grote belangstelling en veelvuldig applaus bewees dat het gebodene zeer in de smaak was gevallen. Beide avonden werden be sloten met een bal. Tunnelboys. De Tunnelboys uit Velsen gaan van 29 april tot 1 mei een uitstapje maken naar Vogelenzang (Bennebroek) waar een jongeren-weekend wordt gehou den voor jongens en meisjes van 15 jaar af. Er zal ook veel aan sport worden gedaan. Mr. A. P. van Uffelen, loco-secretaris van de gemeente Velsen, zal een inleiding hou den over het functioneren van een gemeen te. De musicus en schilder Paul Bartels uit Breda zal de moderne kunst (muziek, schil deren, dichten en fotograferen) behandelen. Eerste mei- De V.V.V.-Bestuurders- bond te Beverwijk zal de „1 mei"-verga- dering houden op maandag 2 mei in het gebouw De Wijkerbaan aan het Kennedy- plein; aanvang 20 uur. Toerrit. Het ligt in de bedoeling op zaterdag 21 mei van 9.00 tot 13.00 uur een toerrit voor auto's te houden, waarvan de baten geheel ten goede zullen komen aan het open jeugdwerk „De Schuilhoek" van de Ned. Herv. Kerk Beverwijk- Heemskerk. Men kan zich opgeven bij de heer V. d. Horst, van Meursstraat 5 (tel. 02510-32991) of bij mevrouw Garstman, Dukasstraat 5 (tel. 02510-32055), waarna de aanmeldingsformulieren worden toe gezonden. (Van onze dammedewerker) De clubkampioen van DCIJ de 33-jarige Theo Tielrooy gaf in „De Brulboei" een simultaanseance dammen tegen de IJmui- der jeugd. Er namen dertig jongens en meisjes aan deel. Na enige uren wist Tielrooy alle dertig partijen te winnen hetgeen een uit zondering mag worden genoemd. De uitgeloofde prijzen door DCIJ be schikbaar gesteld werden gewonnen door Hans Broersen, Dim Winter en Rob 't Hart Ir. Schoenmaker, die bij de uitreiking door zijn echtgenote werd geassisteerd, beleefde kennelijk bijzonder veel genoegen van deze plezierige opdracht en hij wist voor de prijswinnaars, waaronder enkele De heer en mevrouw Schoenmaker temidden van de vier eerste prijs winnaars, die zij zojuist met egn fraaie prijs gelukkig hadden ge maakt: v.l.n.r. Anneke Wijte, Pieter Koper, Ron Sleeuwenhoek en Ria Zijlstra. nauwelijks de spreekwoordelijke hoogte van drie turven hadden bereikt, telkens een passend woord te vinden. Er vielen daardoor geregeld tafereeltjes waar te nemen, waarbij het stralende kinderge luk op elke volwassen toeschouwer een vertederende uitwerking had. Onder de ruim vijftig prijswinnaars, wer den de volgende jongens en meisjes door ir. Schoenmaker met een eerste prijs ge lukkig gemaakt: Groep 13-16 jaar, Anne ke Wijte, uit Beverwijk; 10-12 jaar: Pie ter Koper, uit Heemskerk; 7-9 jaar: Ria Zijlstra, uit Heemskerk; tot en met 6 jaar: Ron Sleeuwenhoek, uit Velsen- Noord. In dezelfde leeftijdsgroepen waren res pectievelijk de eerste publieksprijzen voor Henk Verhoeven, uit Velsen-Noord; Mar- ja Kleinman, uit IJmuiden; Mieke en Ted Ham, uit Velsen-Noord en Anne Ma rieke van Eede, uit Beverwijk. Moeilijkheden van organisatorische aard zijn er de oorzaak van dat vier be stuursleden van de Boeren en Midden stands Partij hun functie hebben neerge legd. De secretaris van de pas vorige week bij de kiesraad geregistreerde par tij is nu als enig bestuurslid overgeble ven. Deze, de heer M. Lewin, overweegt nu de partij op te heffen. De vier af getreden bestuursleden menen echter dat met hun vertrek de BMP reeds niet meer bestaat. Zij zijn van plan een nieuwe par tij op te richten met dezelfde beginselen als de BP. DRAAD TROF RICHTER IN RECHTEROOG Een 27-jarige inwoner van Ouddorp, richter in de Staaf- en draadwalserij van Hoogovens IJmuiden, is gewond geraakt aan het rechteroog. Toen hij aan de bun delmachine uit een bundel draad een te kort exemplaar lichtte, sprong dit op en trof hem in het oog. Nadat eerste hulp was verleend is de man naar het Antonius- ziekenhuis te IJmuiden vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Onder bijzonder grote belangstel ling heeft zaterdag op de begraaf plaats „Westerveld" de teraardebe stelling plaatsgehad van de in zee manskringen bekende en bewonderde oud-kapitein Maarten de Koe. die dinsdag in IJmuiden was overleden. Onder hen die kapitein De Koe de laatste eer kwamen bewijzen bevon den zich dan ook talrijke, nog actieve leden van de marine, het loodswezen en de douane, terwijl ook de Vereni ging van Nederlandse Koopvaardij kapiteins een afgevaardigde had ge zonden. Voorts werd de plechtigheid bijgewoond door wethouder J. van Leeuwen, de heer Arthur Wijsmuller, een der directeuren van Bureau Wijs muller en vele oud-collega's van deze maatschappij en van L. Smit en Co., waaronder vier oude vrienden en collega's van de overledene uit Maas- uis. In Beverwijk heeft de bloemenveiling vereniging 't Centrum zaterdagmiddag haar jaarvergadering gehouden. De voor zitter, de heer G. Tabak wees op de wel zeer snelle groei van de veiling, die vorig jaar haar omzet met bijna twee miljoen gulden zag toenemen. Dit bezorgde be stuur en personeel vele hoofdbrekens, maar gelukkig kan men binnenkort met de bouw van een nieuwe neerzethal be ginnen, waarbij de huidige accommodatie met 2000 vierkante meter toeneemt. De bloementeelt, aldus de voorzitter, gaat in een groot deel van Noord-Hol land de plaats innemen van andere teel ten; de produkten vinden voor een deel ook hun weg naar de Beverwijkse veiling. Ook in de Noordoostpolder neemt de bloementeelt toe en ook van daar uit brengen kwekers driemaal per week hun bloemen naar de Beverwijkse veiling. Een waarschuwend geluid kregen de aanwezigen te horen, ten aanzien van de hoge investeringen, terwijl de opbrengst vaak tegenvalt. Over de drie eerste maanden van 1966 is het veilingbestuur zeer tevreden: de omzet steeg met bijna 350.000 ten op zichte van 1965; de tweeëneenhalf mil- De kans dat de nieuwe tong, in 1966 ter wereld gekomen, een sterke jaar klasse zal hlijken is onwaarschijnlijk; het lykt er eerder op dat de in dit jaar geboren tongen een zwakke jaarklasse zullen vertegenwoordigen. Dit geldt althans voor de Nederlandse kust. Want het mag voor ons, mensen op het land dan een koud voorjaar zijn, voor de tongborelingen is het Noordzeewater voor België en Nederland te.warm. Negen van de tien jaren met een te warm voorjaar leverden elk een arme jaarklasse tong op, zo hebben de biologen vastgesteld. Dit wist de heer .J F. de Veen, bioloog aan het Rijksinstituut voor Visserij onder zoek in IJmuiden, ons te vertellen, toen hij van het visserij onderzoekingsvaartuig „Willem Beukelszoon" stapte, gehuld in dezelfde regenjas waarmee hij enkele da gen tevoren aan boord was gegaan. Elk jaar maakt een tongspecialist een of meer reizen voor opname van wat er voor de Nederlandse kust aan jonge tong zit. De bedoeling is aan de weet te komen wat de kotters het volgende jaar kunnen verwachten. Zo zijn vorig jaar veel tweejarige ton getjes gezien. Dat was de jaarklasse 1963, een sterke jaarklasse, zoals door de biolo gen al eerder was aangekondigd. Bioloog De Veen heeft nu de in 1964 geboren tongen goed kunnen zien en van de vorig jaar geborenen iets. De tongen van het geboortejaar 1966 zijn nog niet te zien. A Het is van groot belang om te weten of na de jaarklasse 1963 wederom een sterke jaarklasse is geboren. „Ik zou helaas nu al kunnen zeggen, dat 1964 beslist niet zo sterk als 1963 is; waarschijnlijk minder dan een derde", al dus de heer De Veen. Het optreden van een sterke jaar klasse als in 1963 is een zeldzaamheid. In dertig jaar is zo iets maar driemaal voorgeko men, namelijk in 1947, in 1958 en in 1963. Men is nu eenmaal geneigd in een be staande gunstige situatie optimistisch te staan tegenover de toekomst. Wanneer het om tong gaat, zal men zich daarin licht kunnen vergissen. Gebleken is, dat sterke jaarklassen tong geboren werden toen de temperatuur van het zeewater voor de kust van Neder land in de maanden februari, maart en april aan de lage kant was. Het is na tuurlijk geen wet van Meden en Perzenn, er zijn altijd uitzonderingen. Wel is hel zo, dat een te warme temperatuur van het zeewater in genoemde maanden mees tal arme jaarklassen tong opleverden. Deze keer is de voorjaarstemperatuur van het zeewater voor de Deense en Duit se kust iets kouder dan normaal geweest. Daar ligt de zaak dus anders, maar mis schien gunstiger. De verwachting is dus, dat 1964 en 1965 en naar alle waarschijnlijkheid ook 1966 geen sterke jaarklassen tong zullen blij ken te zijn als eenmaal de tijd is aange broken dat zij voor de consumptie worden gevangen. Zodoende zal de gehele tongvisserij voor nog geruime tijd afhangen van de sterke jaarklasse 1963. Er is al wat van weg gevangen, maar er is nog genoeg over en vermoedelijk zal er ook in 1967 nog tong te vangen zijn. Het jaar 1968 zal echter een teruggang vertonen ten opzichte van 1966. In 1962, toen de sterke jaarklasse 1958 massaal gevangen werd, leefde menigeen met de idee dat het zo zou blijven en ve len baseerden hierop hun plannen voor de toekomst. Hoe bedrogen zijn deze mensen uitge komen! In de strenge winter van 1962-1963 is de helft van de tong in de Noordzee gestor ven. Met één klap zakte het niveau be langrijk. Daar kwam nog bij, dat de jaar klassen 1961 eri 1962 vrijwel geheel wer den vernietigd. Er was in de jaren 1963, 1964 en begin 1965 geen jonge tong, totdat in de tweede helft van het vorige jaar de sterke jaar klasse 1963 bovenmaats werd. De visserman zal door de harde erva ring nu wel geleerd hebben niet al te gauw in een hoera-stemming te komen als hij een periode van goede tongvangs ten meemaakt: de toekomst kan wel veel minder gunstig blijken. De paartijd voor de tongen is tot half mei of begin juni, en het paargebied on geveer 30 tot 40 mijl van de kust. Van daar dat er nu een intensieve visserij is. ÏÏSlïï'SS! ::S'!Ïïï:Si Het visserijonderzoekingsvaartuig „Willem Beukelszoon", joen gulden is al gepasseerd. Het leden tal is met 85 nieuwe leden toegenomen; 13 leden bedankten wegen beëindiging van hun bedrijf. De vereniging heeft nu 451 leden. Er is een stuk grond van de gemeente aangekocht voor uitbreiding van het vei linggebouw. De balans sluit aan activa en passiva met een bedrag van 1.067.397,30, waar onder een nadelig saldo van 11.198,77. De exploitatierekening sluit aan lasten en baten met 344.765. Het garantiefonds over 1965, groot 133.747,27, kan na af trek van het nadelig saldo aan de leden teruggegeven worden op ledenrekening. Dit betekent, dat de leden 2,7 percent terug krijgen, zodat ze over 1965 voor 4,3 percent provisie geveild hebben. In aan> sluiting hierop werd ook het bestuurs voorstel aanvaard om de rente over het ledenkapitaal voor 1966 vast te stellen op 5 percent; vorig jaar was dit 4 percent. De aftredende bestuursleden, de heren P. Nijssen, Q. W. de Ruyter en G. Ta bak werden herkozen. Tot lid der finan ciële commissie werd benoemd de heer G. Wichers. De voorlopige veilingprovisie werd vast gesteld op 4 percent en die voor het ga rantiefonds op 3 percent. Men hield zich nog even bezig met de nieuwbouw, waarbij de noodzakelijkheid onder ogen werd gezien van een tweede veilingklok. Volgend jaar zal de veiling haar 50-ja rig bestaan vieren; op welke wijze dit zal gebeuren, zal door het bestuur worden bekendgemaakt. De heer C. Schoone die 25 jaar bestuurs lid is, werd waarderend toegesproken door de voorzitter, die hem een siervaan en een kistje sigaren aanbood. De overleden leden en kopers werden staande herdacht; nog vorige week ont viel de vereniging het ere-lid, de heer G. Bak, die op 83-jarige leeftijd in Assem delft is overleden. Op de hoek van de Zeestraat en de Wa rande in Beverwijk is zondag een ANAB- bord omvergereden door een personen auto, die daarna door de bestuurder werd verlaten. De auto, met een Duits num merbord, werd door de politie naar het hoofdbureau overgebracht, in afwachting van de komst van de eigenaar. Zondagavond om half negen ontving de Beverwijkse politie een melding, dat was ingebroken bij een houthandel aan de Pijpkade. Bij onderzoek bleek dat men zich toegang tot het gebouw had verschaft door het indrukken van een ruit. Vermist worden twee gouden vulpennen ter waar de van honderdvijftig gulden en een vier kleurenpotlood. De politie heeft de zaak in onderzoek. Aanvoer van maandag Negentig vaartuigen hebben maandag morgen in IJmuden aangevoerd: 10.670 kisten vis, 33.500 kilogram tong en 1420 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 1260 kisten schelvis, 200 radio, 580 wij ting, 380 gul en kabeljauw, 2500 kl. gullen, 170 koolvis, 55 haring, 1286 kl. kisten ha ring, 2350 makreel, 1750 kl. kisten ma kreel, 2080 schol, 35 tarbot, 390 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.30- 2.30, tarbot 6.60-5.60, gr. tong 5.92-5.33, grm. tong 6.92-6.17, kim. tong 6.50-6.09, tong I 4.70-4.40, tong II 3.95-3.50, zalm 8. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 86-72, mid. kabeljauw 92-80, gr. koolvis 100-92, mid. koolvis 98-90, gr. witte koolvis 120-88, gr. leng 92-88. Per tien stuks: gr. kabeljauw 116-96, mid. kabeljauw 78-56. Per stuk: haai 260. Per 50 kilogram: gr. schelvis 36-21, mid. schelvis 25-20, kim. schelvis 28-23, schelvis I 31-26, schelvis II 32-18, radio 26-20, ka beljauw I 36-31, kabeljauw II 32-25, ka beljauw III 27-15, koolvis I 32-30, koolvis II 29-27, schar 21-15, poon 16-10, gestripte wijting 28-20, makreel 23-12, tarbot 250- 156, griet 96-92, grove schel. 61-47, schol II 51-33, schol III 32-22. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond aaandagmorgen uit: 700 kisten schelvis, '00 radio, 200 wijting, 500 gul en kabel- auw, 100 haring, 120 kl. kisten haring, 1400 makreel, 1200 kl. kisten makreel, 300 schol, 100 varia, 500 stijve kabeljauw en 5300 kilogram tong. De eerste spreker in de aula was de heer Arthur Wijsmuller, die de overlede ne herdacht als een der beste medewer kers, waar Bureau Wijsmuller ooit over heeft mogen beschikken. Hij was immers een zeeman, uit het goede hout gesneden en daardoor een sprankelend voorbeeld en een voortreffelijk leermeester voor al len, die met hem in aanraking zijn ge komen. De heer Wijsmuller herinnerde er ver volgens aan, dat de overledene vijfen vijftig iaar van zijn leven in dienst van de zeesleepvaart heeft gesteld, waardoor ook Bureau Wijsmuller onzegbaar veel aan hem heeft te danken. Hij was een ka pitein van de oude stempel, met een per soonlijkheid waar de eenvoud van af straalde en die, ofschoon spreker hem nog nimmer had horen vloeken, er toch in slaagde op ziin schepen een ijzeren discipline te handhaven So.eker hoopte dan ook dat de weduwe van kapitein De Koe bij haar verlies enige troost zou mo gen vinden bij de gedachte, dat haar over leden echtgenoot bij allen die hen heb ben gekend in gedachten zal blijven voort leven als een gaaf en eerlijk mens, waar men de beste herinneringen aan zal be waren. Nadat nog cwee sprekers een kort woord aan de nagedachtenis van de overledene hadden gewijd, nam ds. W. Diepersloot de bijbel ter hand: „Het Boek, dat door kapitein De Koe ook zo dikwijls was ge opend". De predikant las een vers uit 1 Korinthe 15, waarna hij de sterfdag van kapitein De Koe de dag na Pasen in verband bracht met de paasbood- schap over de opstanding en het leven na de dood. Op het moment dat de kist in de groe ve was afgedaald sprak ds. Diepersloot de Geloofsbelijdenis, waarna een zoon van de overledene de aanwezigen bedankte voor de betoonde belangstelling. Advertentie KENNEMERLAAN 36 Onlangs hebben wij gemeld, dat de On- derwijsstichting IJmond in Velsen een op leiding voor assisterend laboratoriumper- soneel wil oprichten en dat het college van burgemeester en wethouders hier positief tegenover stond. Het bestuur van de stich ting had zich tot de raad gewend met het verzoek de oprichting en instandhouding van bedoelde opleiding nodig te oordelen. Uit de toelichting blijkt, dat de praktijk heeft aangetoond dat abituriënten van ulo en v.h.m.o. niet in staat zijn zonder een voortgezette opleiding werkzaam te zijn als assisterend laboratoriumpersoneel. Voor deze jongelui zijn plaatsingsmogelijkheden in de chemische bedrijven en onderzoe kingsinstituten in de IJmond en naaste om geving. Verwacht wordt, dat in de toekomst de vraag naar deze jongeren zal blijven be staan en wellicht nog zal toenemen. Van het bestuur van de Velser Analysten School is een schriftelijke mededeling ont vangen waarin er de aandacht op wordt ge vestigd. dat in de gemeente Velsen reeds een niet gesubsidieerde analysten- school is gevestigd. De door de Onderwijsstichting IJmond aan de raad van Velsen verzochte noodza kelijkheidsverklaring is nodig om rijks subsidie te verkrijgen. Het college acht de verklaring van het bestuur van de Velser Analysten School in dit verband niet ter zake doende en blijft van oordeel, dat het in het belang van de toekomstige werk nemers is, dat een gesubsidieerde opleiding zoals bedoeld door de Onderwijsstichting IJmond nodig is. B. en w. verzoeken de raad zich overeenkomstig uit te spreken Lionsclub. Enkele leden van de on langs in Velsen opgerichte Lions Club Vel sen zullen woensdag 20 april aanwezig zijn bij het bezoek aan de Lions Club Haarlem door dr. Walter H. Campbell, president van Lions International; de bijeenkomst wordt in Zandvoort gehouden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4