„Als wij een partij stichten maken wij kans op vijf Kamerzetels Vinkeniers boos op minister Vulkaan Taal werkt weer KERKELIJK NIEUWS Geen ruimte in de steden voor openbaar vervoer en de auto Koortsachtig zoeken naar een oplossing Haagse brigadier zou twaalfjarige jongen hebben geslagen MAANDAG 18 APRIL 1966 5 Eigen lijst Niet de Boerenpartij Aanhang overal Parkeren Positief Metro Wel auto (Van onze correspondent) NIEUWENHAGEN. Henri Meijers, raadslid van het Zuidlimburgse Nieuwenhagen, is actieleider van de vinkeniers. De vinkeniers, verenigd in de landelijke Algemene Limburgse Vinkenliefhebbersbond, mogen, als gevolg van een maatregel van de Duitsers in 1940, geen vinkenwed- strijden houden. Het vervoeren van de vogels werd verboden. Na de oor log is die maatregel gehandhaafd. De vinkenliefhebbers hun aantal in Nederland wordt op een kwart mil joen geschat hebben zich er nooit veel van aangetrokken. Clandestien gingen ze gewoon door met hun wedstrijden. Ook nu kan men in Zuid-Limburg weer mensen zien lopen met een badtas, een weekendtas of een koffertje waarin iets ritselt en piept. Op de binnenplaats van een dorpscafé kan men hen even later het aantal en de Verscheidenheid van de vinkenslagen zien registreren, wat beschaamd soms dat zij het stiekem moeten doen. Via petities, telegrammen en brieven aan „Den Haag" strijden de vinkeniers al jaren voor herstel van hun vooroor logse rechten. Henri Meijers, die de laat ste jaren hun acties leidt, vindt dat er nu eens wat moet gebeuren. De vinkeniers willen hun zaak zelf gaan uitvechten in de Tweede Kamer. „Als onze hele aan hang op ons stemt, zijn wij „goed voor vier of vijf Kamerzetels". Na het ant woord van minister Vrolijk op de vragen van de Tweede-Kamerleden Roolvink en Baeten, dat het vang- en vervoerverbod van vinken niet kan worden opgeheven, is dat besluit genomen. De heer Meijers zegt: „Als er vóór 1 juni geen politieke partij is die duidelijk ons standpunt overneemt en die in ver zet komt tegen dit onrecht, dan komen wij bij de Kamerverkiezingen van 1967 uit met een eigen lijst. Wij hebben altijd tegen de K.V.P. aangeleund, de grootste partij in Limburg en de enige die iets van de vinkenkwestie afweet. Ik heb er met veel K.V.P.-kopstukken over gespro ken. Zij zijn het allemaal met me eens. Maar er gebeurt niets. Men stelt wat vragen en daar blijft het bij. Ik heb vóór de Statenverkiezingen gezegd tegen de K.V.P.: Als jullie niets doen, kost je dat misschien wel vijftigduizend stemmen. Doelend op het verlies dat de K.V.P. in Limburg leed, zegt hij: „Dat heb ik waargemaakt en zelfs meer dan dat!" Zijn de vinken daar de oorzaak van? „Absoluut" zegt hij overtuigd, „dat staat als een paal boven water." Volgens Henri Meijers heeft de minis ter van de hele kwestie geen verstand. Hij steunt op adviseurs, die blijven staan op hun starre standpunt. De minister weigert vangvergunningen, omdat de vo gelstand bedreigd wordt door industriali satie, woningbouw en chemische bestrij dingsmiddelen. „Als we zo doorredeneren leven we over vijftig jaar in een cultuur steppe. Juist door vangvergunningen ont trek je wat vogels aan die gevaren", vindt de heer Meijers. „De minister vraagt zich af waarom de vinkeniers geen kanaries nemen of parkieten. Dat is even grote onzin als te gen een enthousiast paardrijder zeggen: Waarom neem je geen ezel?" De Boerenpartij heeft vergeefs toenade ring tot de vinkeniers gezocht. „Ik leen me niet voor stemmentrekker", zegt de heer Meijers. „Democratisch gezien is het een kwalijke zaak, dat de politieke partijen twintig jaar lang dit onrecht in de Vogelwet hebben toegestaan. Een zwijgend parlement sanctioneert een manke wetgeving. Daarom is er voor ons in de Kamer meer te doen. Er zijn meer dingen waaraan niets wordt gedaan. In dat licht gezien heeft elke Nederlander belang bij verandering van de Vogelwet. Wie weet kunnen wij een redelijk alter natief worden voor de mensen die niet meer op de regeringspartijen willen stem men. De Boerenpartij is dat niet. Dat is meer een toevluchtsoord." Volgens de heer Meijers kunnen de vinkeniers meteen aan een verkiezings campagne beginnen. „Overal in het land zitten vinkenliefhebbers. Alleen al uit Amsterdam hebben we meer dan twee duizend adhesiebetuigingen gekregen, met wie we al contacten hebben gelegd", zegt hij. Een beetje bitter vertelt hij: „In 1938 werden onze statuten koninklijk goedge keurd. Ze zijn in november vorig jaar opnieuw goedgekeurd. In 1940 moest de bond zich aansluiten bij de Kultuurka mer. Nee, zei de bond, dat doen we niet. Wij dragen een koninklijk stempel en dat houden we in ere. Toen hebben de Duitsers de wedstrijden verboden. De toenmalige secretaris werd opgepakt en naar een concentratiekamp gebracht, waar hem de gaskamer wachtte. Konin gin Wilhelmina zei in een radiotoespraak tijdens de oorlog: „Aan iedere bona fide vereniging wordt na de oorlog rechtsher stel verleend". Maar het bezettersstatuut, dat de vinken wedstrijden verbood, werd na de oorlog gehandhaafd. Wat de Duit sers toen hier verboden hebben, mogen ze in eigen land wèl. Wij hebben zelfs Duitse leden", besluit Henri Meijers. MANILLA (Reuter) De vulkaan Taal, die op een eiland in een meer ten zuiden van de Filippijnse hoofdstad Ma nilla ligt, werkt sinds gisteren weer. De bevolking verlaat het eiland, nadat zondag vijf bevingen werden waargenomen en de vulkaan stoom en rook ging uitstoten. De temperatuur van het meer is gestegen. Vorig jaar september, toen de Taal na 54 jaar tot uitbarsting kwam, verloren tweehonderd mensen het leven en werden duizenden dakloos. De politie heeft meegedeeld dat de bri gadier ontkent te hebben geslagen. De jongen zou tegen een deurpost zijn opge lopen en de brigadier zei dat hij de jon gen slechts kort in het schuurtje heeft opgesloten. Hij zou dat hebben gedaan om rustig en ongestoord te kunnen tele foneren. Gio van Bommel en zijn broertjes Al- fons (10 jaar), Wenson (8 jaar) en Nik- kie (zes jaar) waren donderdagmiddag in de duinen aan het spelen. Ze zouden bang zijn geworden voor grotere jongens. Daarom waren ze onder prikkeldraad doorgekropen en in de schietkuil van de politieschietbaan terechtgekomen. „Hier komen", zou een man in een khaki stof jas hebben geroepen. De broertjes vlucht ten, maar Gio werd gegrepen. „De man greep mij in mijn kraag en sloeg me met mijn eigen stok", vertelde Gio. „Hij smeet me tegen de muur van een schuur tje en riep „je mag het aan niemand ver tellen en denk erom dat je niets tegen de politie zegt". „Daarna", zegt Gio, „stopte hij me in het schuurtje en deed de deur op slot. Later kwam de politie. Ik werd naar het bureau gebracht, kreeg een standje, m'n ouders zouden er wel meer van horen en ik mocht naar huis." Zaterdagavond ontdekte zijn vader de bloeduitstortingen van de jongen, toen hij deze in het bad stopte. Vandaag zou de heer Van Bommel met zijn zoontje eerst naar de huisarts gaan en daarna naar het politie-bureau om te proberen een aanklacht wegens mishan deling in te dienen. „Niet uit wraak", zegt hij, „maar om meer te voorkomen". parkeerverbod voor voertuigen van 9.30 tot 17.00 uur, zowel op de hoofdweg als op de toevoerwegen. Daarbij komt dat de hoofdverkeersweg over de gehele lengte in rijbanen is verdeeld, waarbij in het spitsuur de buitenste baan voor de auto bus is gereserveerd. De stad Parijs, nu dankbaar voor de boulevards, eertijds door fors sloopwerk tot stand gekomen, gaat de blauwe zóne uitbreiden, evenals Utrecht, waar sommi ge straten nu geheel voor parkeerders zijn verboden. De Union des villes Suis ses heeft voor de Zwitserse steden enig# resoluties aangenomen die het stadsver keer betreffen. Een daarvan luidt: particuliere auto's moeten zo veel mogelijk aan de rand van de stad worden opgevangen door tangen- tiële wegen en parkeerterreinen. Knel punt zowel in Zwitserland als in Neder land: de snelwegen lopen bij aankomst in de steden dood in smalle verkeerscircuits en een onoverzichtelijk stratenplan. Aan passing is dringend nodig; het geld hier voor ontbreekt eveneens. Tenslotte heeft de Westduitse minister Seebohm in een rapport over het open baar vervoer opgemerkt, dat de bijzonde re lasten die op dit vervoerbedrijf komen te drukken, als gevolg van de aanleg van eigen banen onder of boven de grond, voor rekening van de overheid dienen te komen. Dit brengt ons nog even op het openbaar vervoer, en een ander facet van de huidige verkeersituatie: de „carpool". Dit idee om werknemers in hetzelfde be drijf om beurten met de wagen van één hunner naar het bedrijf te brengen, heeft in Amerika enig succes geoogst- Een in woner van het plaatsje Barendrecht bij Rotterdam, heeft in een brief aan Rotter dams burgemeester W. Thomassen het zelfde plan voorgesteld. Op democra tische wijze heeft deze burgemeester een aantal journalisten en verkeersdeskundi- gen bijeengeroepen, waarbij naar voren kwam dat dit plan op grond van psy chologische en praktische redenen geen kans van slagen bood. Toch kwam er een positief punt naar voren. En dat was dit: in wezen onder kende men dit voorstel als een gegronde kritiek op het openbaar vervoer. Wil men dit vervoer verbeteren en aantrekkelijker maken in de ogen van de automobilist, dan dienen er op de uren dat de kanto ren aan- en uitgaan snelle, doorgaande bussen te komen, die de eigenaar van een auto binnen een redelijke tijd van huis naar werk brengen en omgekeerd. Het geheel overziende, kan men con stateren dat iedere stad met vrijwel het zelfde probleem worstelt: langparkeer- ders weren uit het centrum en een eigen baan voor het openbaar vervoer. Eén tak van het openbaar vervoer is vergeten: de taxi's. Een taxichauffeur in Utrecht zei eens tegen ons: ze moeten de hele bin nenstand verbieden voor alle verkeer en de taxistandplaatsen uitbreiden. Tegen een redelijk eenheidstarief kun nen we dan alle punten in het centrum snel en veilig bereiken. Misschien is dat idee nog niet eens zo gek. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Poederooijen W. A. Vlas blom, kand. te Rotterdam. Bedankt voor Poortvliet (toez.) S. P. Assenbergh te Hedel; - voor Waddinx- veen (3e pred. pl.) J. Vos te Rijssen; - voor Gouda (vak. H. v. d. Akker) W. F. Kuil te 't Woud. Geref. Gemeenten Beroepen te Leerdam G. Schipaanboord te Apeldoorn; te Leiden L. Huisman te Vlaardingen, die bedankte voor Aagte- kerke. Tweetal te Tholen J. Karens te Nieuwerkerk en A. Vergunst te Rotter- dam-C.; te Hardinxveld-Giessendam A. F., Honkoop te Goes en A. W. Verhoef te Geref. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Woerden C. Wisse te El- speet. Beroepen te IJsselmonde (vak. J. Mei lof) M. Heemskerk te Zevenbergen. Bedankt voor Haulerwijk J. de Feijter te Berkum. Bedankt voor Monte Alegre (Brazilië) M. Brandes te Meppel; voor Leerdam L. W. G. Blokhuis te Zuidhorn. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-West I. de Bruijne te Rotterdam-C. Beroepen te Middelharnis C. Smits te Sliedrecht; - te Vlaardingen G. Leendertse te Drogeham, die bedankte voor 's-Gra- vendeel. Bedankt voor 's-Gravenzande G. J. Buys te Murmerwoude. Bedankt voor Papendrecht J. P. Ver steeg te Wormerveer. Tweetal te Alphen aan de Rijn D. J. Keuning te Veenendaal en M. C. Tanis te Barendrecht. DEN HAAG Een Haagse brigadier van politie wordt ervan beticht dat hij donderdagmiddag de twaalfjarige Gio van Bommel met een stok heeft geslagen, hem tegen een muurtje heeft gesmeten en in een schuurtje heeft opgesloten. „Je mag het aan niemand vertellen en denk erom dat je niets tegen de politie zegt", zou de brigadier tegen de jongen hebben gezegd. De jongen heeft nu vermoedelijk een gekneusde linkerschouder, en een aantal bloeduitstortingen. Advertentie na 65 jaar nog modern. hebben. Nu pas blijkt hoe modern de toenmalige constructeurs hebben gehan deld met de aanleg van dit vervoermiddel dat punctueel zijn diensten rijdt; onge stoord en niet gehinderd door de voertui gen op de grond. De Duitsers gaan deze enkelspoorbaan nu automatiseren, zodat straks geen bestuurder meer nodig zal zijn. Op het traject van ruim dertien ki lometer heeft de „trein" nu 220 miljoen kilometer afgelegd. Andere steden (behalve in Japan) zijn nog niet zover, maar ze proberen uit alle macht een oplossing voor de chaos te vin den. Rotterdam heeft al zijn hoop op de metro gevestigd en de aanvullende par- keermaatregelen. Over enige tijd zal on getwijfeld een eenrichtingcircuit worden ingesteld. Wenen heeft over een opper vlakte van 1500 vierkante meter onder grondse wegen en plantsoenen aangelegd waarbij het tramverkeer gedeeltelijk on der de grond plaats heeft. Het onder grondse tramstation heeft een rij automa ten van 35 meter, roltrappen voeren de mensen naar beneden en boven. Londen heeft het systeem van de „peak-hour- clearways" doorgevoerd, waarbij op de hoofdverkeersaders tijdens de spitsuren een stopverbod geldt, met uitzondering voor autobussen en taxi's. Bovendien een 25 STUKS i 1.50 EEN LAURENS PRODUKT De zweefbaan in Wuppertal: den in de controverse: geen auto's, wel auto's: niet parkeren, wel parkeren, enz. Het enige waar de commissie's en des kundigen het over eens zijn, is de grote som gelds die de uitvoer van hun plannen mogelijk kan maken. Dit geld ontbreekt. Intussen trekt de Westduitse stad Wup pertal (ongeveer een half miljoen inwo ners) de jaloerse blikken van vele ver- keersdeskundigen. Boven de straten van deze stad rijdt nu al 65 jaar lang de zweefbaan: een vervoermiddel dat vele steden in hun centrum zouden willen (Van onze medewerker voor automobilisme) De moeilijkheid van de Europese steden is, dat ze geen ruimte hebben. Geen ruimte voor auto's, geen ruimte voor parkeerders, geen ruimte voor voetgangers en geen ruimte voor het openbaar vervoer. Ent nu moet die ruimte er plotseling wél zijn, omdat het blik van de automobielen alle uit zicht belemmert, de uitlaatgassen een doorzichtige blauwe waas over de straat leggen en het vaak uren duurt voordat een stadbewoner, of deze nu per auto of met de tram gaat, zijn be stemming bereikt. De massale ont wikkeling van het verkeer, die men weliswaar bezorgd, maar inactief op gang zag komen, is definitief en de chaos is compleet. Een herstructuering is hard nodig zeg gen deskundigen, voordat de steden zoals dat in Amerika in enkele gevallen is gebeurd worden vernietigd door het gemotoriseerde verkeer. De binnensteden moeten teruggegeven worden aan de voetganger, zonder dat hierbij het ver keer geheel wordt buitengesloten. En in al deze plannen op lange termijn dient allereerst de positie van het open baar vervoer duidelijk te worden. Eigen kruisingvrije banen voor trams en bussen kleinere bussen in het centrum, stopver boden, trams die de bediening van ver keerslichten op kruispunten kunnen beïn vloeden (in Rotterdam al verwezenlijkt), straten met tramverkeer voorrangswe gen maken en veel eenrichting verkeer invoeren. Chaos in de stad: parkeerterreinen overvol en geen ruimte voor het openbaar vervoer De directeur van de organisatie van de Franse automobielindustrie dr. P. Miche- let is het hiermee niet op alle punten eens. Hij pleit wel voor een metro- en spoorwegnet, met autobuslijnen die daar op aansluiten, maar stelt tegelijk vast, dat in de steden niet het gebruik van de auto moet worden beperkt, maar de be volkingsdichtheid. En zo zitten we mid-

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5