De werkstaking in de politiek (slot) Regering dient duidelijke richtlijnen te geven Winst Vihamij licht omhoog Mijnwerkers sloten hun directie op In Frankrijk en Italië wordt druk gestaakt Produktie RVS bleef 2 achter B.O.Z. meldt gelijk resultaat De Beurs „Hij was wellicht de grootste vrijheidsheld van Indonesië" HAV-Bank geeft 50 (v.j. 40) dividend Kort economisch nieuws FSV blijft met actie dreigen Gunstig jaar voor De Nieuwe Maasstad Nieuwe luchtlijn op Canada Spaans bal Fiat-assemblage Ir. Schermerhorn herdacht Sjahrir SCHEEP VAARTBERICHTEN Kamerlid vraagt over beroep inzake cementakkoord Bevredigend resultaat Holl. Melksuiker Kinderen strooiden met vaders geld MAANDAG 18 APRIL 1966 7 Instantie „Benzinebranche" Voorkeur A rtsen WEEKABONNEMENTEN Kerkelijk nieuws (Door prof. mr. T. Koopmans) Als men de huidige stand van zaken rond de staking in Nederland onbe vredigend vindt, en het stakingsrecht in één of andere vorm wil erkennen, moet men echter ook beseffen dat het in onze economische, sociale en juri dische constellatie vrijwel uitgesloten is de vakbeweging een vrijbrief te verlenen om tot staking over te gaan wanneer haar dit zint. Het Europees Sociaal Handvest dat Nederland ook heeft ondertekend geeft reeds een grens aan: de staking zal niet mogen ingaan tegen verplichtingen die de vakbond krachtens een geldende col lectieve arbeidsovereenkomst heeft te eerbiedigen. Voor de Nederlandse verhoudingen zal men er dadelijk aan toe moeten voegen dat de staking evenmin gericht mag zijn tegen rege lingen van arbeidsvoorwaarden, vast gesteld door het College van Rijksbe middelaars of door een ander bevoegd orgaan. Er zijn echter nog andere maatstaven die men in elk geval zou moeten aanleg gen. Grotendeels zijn zij trouwens reeds ontwikkeld in de rechtspraak, voordat de ze met behulp van de constructie dat staking wanprestatie van de arbeider is, het stakingsverschijnsel zelf in de waag schaal stelde. Zo zouden naar ons gevoel in elk geval de volgende grenzen in acht moeten worden genomen: Dat alle andere methoden tot regeling van het conflict zonder succes beproefd zijn, zolang de onderhandelingen nog niet voltooid zijn, zolang nog een beroep op een bemiddelende instantie openstaat en zolang nog bij de centrale overheid of op het niveau van de bedrijfstak overleg gaande is om tot een oplossing te komen, is het uitroepen van de staking ongeoor loofd, dat de vakbond de staking aanzegt aan de werkgever met inachtneming van een redelijke termijn; een verrassings aanval is geen „fair play"; dat er een zekere evenredigheid is tussen het doel van de staking en de ge volgen die zij met zich brengt; de hele electriciteitsvoorziening van een gebied mag niet in gevaar worden gebracht om dat over de lonen van het cantineperso- neel van de electrische centrale onenig heid is, Dat de staking niet begeleid wordt door ontoelaatbare nevenverschijnselen, zoals dwang tegen werkwilligen, bezet ting van fabrieksterreinen e.d. Ons inziens kan men de wilde staking niet legaliseren. Dit betekent niet dat de arbeiders door middel van dwang weer tot de arbeid gedwongen zouden moeten worden. Eigenlijk zou men hier een ver plichte bemiddelingsinstantie moeten in schakelen, waarin ook de vakbeweging vertegenwoordigd zou zijn, om tot de on derhandeling over het conflict te komen die in de emotie van het moment achter wege is gebleven. Bij de georganiseerde staking heeft een verplichte bemiddeling echter geen zin: de zaak is al uit-onderhandeld. En de verplichting om arbitrage te aanvaarden is op hét ogenblik moeilijk te realiseren, omdat daarmee de verantwoordelijkheid voor de ontwikkeling van het loonniveau, die net, en niet zonder moeite, van de De N.V. Levensverzekering-Maatschap pij HAV-bank, behorende tot de AMEV- groep, heeft in 1965, blijkens het ver slag, een netto produktie aan nieuwe ver zekeringen geboekt van 261,6 (1964: f 191,6) min. Per ultimo 1965 bedroeg het verzekerd bedrag 2.118 miljoen. Aan periodieke premiën werd 38,4 min 34,7 min) ontvangen en aan premiën ineens 6,6 min 5,7 min). De premie reserve eigen rekening werd ten laste van de verlies- en winstrekening gedoteerd met 36,6 31,8) min. Deze reserve steeg per saldo tot 377,9 min 341,3) min. De financiële resultaten waren beter dan over 1964, dank zij o.m. het gunstiger sterfteverloop. De winstcapaciteit staat overigens onder druk van de voortgaan de kostenstijging en de aanzienlijke ren- tewinstkortingen bij collectieve contracten Het winstsaldo beloopt 3,9 3,4) min. Voorgesteld wordt hieruit 1,6 1,9) min toe te voegen aan de extra reserve. Voor belastingen is 736.000 600.000) nodig. Per aandeel met twintig percent storting kan dan een dividend van 50 (v.j. 40) worden uitgekeerd. De financiële resultaten over 1965 van de N.V. Assurantie-Maatschappij Nieuwe Hav-bank zijn alleszins bevredigend, on danks wederom aanzienlijk gestegen ex ploitatiekosten. De winst steeg tot 596.000 (v.j. 437.900) Na een dotatie aan de extra reserve en aan de reserve diverse voorzieningen, tot financiering van de verwachte kosten voor de modernisering van de administratie, kan een dividend van zeven (v.j. zes) per cent worden uitgekeerd. Het premie-inkomen bedroeg in 1965 14 11,4) min, een stijging met 22,4 percent. Het grootste deel van de pre mietoeneming kwam voor rekening van de zg. „benzinebranche". De vooruitzich ten op lange termijn in deze branche zijn niet rooskleurig, omdat moet worden ver wacht dat loon- en prijsstijgingen verho ging der schadebedragen zullen veroor zaken. Het totaal der beleggingen steeg tot f 10,2 8,8) min. centrale overheid naar het bedrijfsleven is geschoven, weer zou worden verlegd naar een arbitrale instantie, waaraan de samenstelling dan vrijwel beslissend zou zijn voor de inhoud van het loonbeleid. Zo staat de wetgever wat de georgani seerde staking betreft voor een vrij een voudig alternatief', de rechter de vrije hand laten te beoordelen welke staking al dan niet met de „heersende rechts overtuiging" te rijmen valt, of een wette- telijke voorziening treffen waardoor de rechtmatigheid van de staking binnen be paalde grenzen buiten twijfel wordt ge steld. Doet men het laatste, dan is er niet veel reden het stakingsverbod voor spoorwegpersoneel te laten bestaan over de ambtenaren staking zou men wel weer verschillend kunnen denken. Om een persoonlijke mening te geven: schrijver dezes zou al met al de voor keur geven aan een wettelijke voorzie ning. Enerzijds, omdat de bestaande on zekerheid over wat nu geoorloofd is scha delijk is voor een evenwichtig en goed functionerend sociaal overleg tussen werkgevers- en werknemersorganisaties en bovendien een hinderpaal vormt voor de bekrachtiging van het Europees So ciaal Handvest. Anderzijds, omdat de rechter niet de geschikte instantie is om Mede door de toegenomen activiteit in de bouwnijverheid heeft de omzet van de N.V. Verenigde Industrie en Handelmaat schappij „Vihamij" zich in 1965, blijkens het verslag, bevredigend ontwikkeld, hoe wel het groeitempo vergeleken met 1964 verminderde. De verbetering van de re sultaten werd geneutraliseerd door de on vermijdelijke kostenstijging. Volgens de geconsolideerde resultaten rekening steeg de brutowinst op goederen van het groothandelsbedrijf tot 17,1 (v.j. 15,7) min. Na aftrek van bedrijfs kosten ad 12,6 10,8) min, afschrijvin gen en een voorziening voor achterstal lige vorderingen, resteert nagenoeg on veranderd een exploitatieresultaat van het groothandelsbedrijf ad 3,7 min. Het exploitatieresultaat van de dochteronder neming W. J. Stokvis' Koninklijke Fa briek van Metaalwerken na afschrijvingen beloopt 1,1 min (eveneens vrijwel on veranderd). Inkomsten uit deelnemingen waren ƒ270.000 (ƒ208.400) en de boekwinst op verkochte panden bedroegen 359.900 120.800). Interest vergde ƒ1 min (f869.800(, (ƒ30.000), een extra afschrij ving op duurzame bedrijfsmiddelen we gens de behaalde boekwinst 359.900 120.800) en een voorziening voor belas ting 1,75 2,1) min, zodat het winstsal do uitkomt op 2,03 1,99) min. Voorge steld wordt, zoals bekend, een onveran derd dividend van elf percent over het door vervroegde aflosbaarstelling van de 4 3/4 percent converteerbare obligatiele ning met 2,5 miljoen tot 12,3 miljoen verhoogde aandelenkapitaal. De ontwikkeling van de omzet is tot duver in 1966 niet onbevredigend, al wordt Vihamij geconfronteerd met een verdere kostenstijging. Over het uiteindelijke re sultaat van 1966 is thans nog weinig te zeggen. In dit derde en laatste artikel over de werkstaking gaat de Leidse hoog leraar prof. Koopmans onder meer in op het Europees Sociaal Handvest. Tot slot bepleit hij een wettelijke voorzie ning voor het stakingsrecht. De twee eerdere artikelen stonden in onze edi ties van 5 en 8 april. aan de hand van een zo vage norm als de „rechtsovertuiging" uit te maken wel ke stakingen al dan niet door de beugel kunnen, sociale politiek is tenslotte zijn vak niet. Tenslotte ook wél enigszins, omdat het mogelijkerwijs totaal verdwijnen van een stakingsrecht in geval van loonconflict niet alleen zou leiden tot ressentiment onder de arbeiders, maar ook tot het ri sico dat dezen soms hun toevlucht zouden nemen tot andere en o.i. gevaarlijker strijdmethoden (langzaam-aan, modelac ties, wellicht zelfs sabotage). De afgifteprijs van participatiebewijzen van het onder directie der N.V. Hollandsche Beleg ging en Beheer Maatschappij staande beleg gingsfonds Converto heeft per 31 maart 1075,29 bedragen tegen f 1089,25 per 28 februari. Het aantal participaties nam toe van 26.070 tot 26.145 stuks. Het totale vermogen bleef vrijwel onge wijzigd met 26,63 miljoen (28 februari 1966: 26,91 miljoen). De Westduitse luchtvaartmaatschappij Luft hansa heeft besloten de nieuwe, aan 490 passa giers plaats biedende Boeing-747 aan haar vloot van straalvliegtuigen toe te voegen. De niet erkende Federatieve Spoorweg Vakvereniging (F.S.V-) vindt de „in de paritaire commissie van de Nederlandse Spoorwegen behaalde resultaten onaan vaardbaar". De F.S.V. vindt dat enerzijds de noodzakelijk geachte gespreide verwe zenlijking van liet inhalen van de achter stand onrechtvaardig is en anderzijds de eis van differentiatie in het geheel niet is gerealiseerd. Het resultaat van het overleg in de pa ritaire commissie gaat geheel voorbij aan de gebiedende eis een compensatie te geven voor de onvoldoende betaling in de afgelopen jaren. De F.S.V. eist dat het overleg wordt heropend voor 1 mei. Als aan deze eis geen gevolg wordt gegeven zal de F.S.V. overwegen een actie te gaan instellen. De algemene gang van zaken over 1965 van de N.V. Maatschappij tot Exploitatie van onroerende Goederen „De Nieuwe Maasstad" geeft de directie, blijkens het verslag, alle reden tot voldoening. De op gaande lijn van het winstcijfer kon worden voortgezet. Aan huren werd ontvangen 185.888 (v.j. 174.733). Na aftrek van hypotheekrente, algemene kosten etc., resteert een winstsaldo van 73.534 70.383). Voorgesteld wordt, zoals be kend, een dividend van IOV2 (10) percent, over een onveranderd kapitaal van ƒ261.000. Na de enorme expansie meent de direc tie dat het in ieders belang is „De Nieuwe Maasstad" allereerst zo sterk mogelijk te maken. Het is haar uiteraard niet moge lijk een voorspelling te doen omtrent de over 1966 te behalen resultaten. Het zou echter beslist tegenvallen, indien de op gaande lijn niet zou worden doorgetrok ken. (van onze correspondent) PARIJS De stakingskalender in Frankrijk belooft voor deze week op nieuw een drietal surprises. Nadat woens dag de elektriciteit weer eens verstek zal laten gaan, zullen donderdag en vrijdag ook de spoorwegen het bordje „gesloten" voor de loketten moeten ophangen. Maar behalve bovengronds, woedt de stakingkoorts in Frankrijk nu ook hevig ondergronds. In het land van de Moezel liggen al een paar dagen de mijnen plat, waarbij de mijnwerkers hun ontevreden heid over hun arbeidscondities bovendien manifesteren door een aantal directie- en De Canadese luchtvaartmaatschappij C.P.A. heeft een nieuwe lijn tussen Am sterdam en Montreal geopend. Deze route werd vanaf Amsterdam al leen door de K.L.M. bevlogen. De C.P.A. vloog tussen Amsterdam en Edmonton, Calgary en Vancouver. De K.L.M. vliegt acht keer per week naar Montreal, de C.P.A. driemaal per week. De nieuwe lijn van de C.P.A. is doorgetrokken naar Ro me. Woensdag, vrijdag en zaterdag gaan de vluchten van Rome via Amsterdam naar Montreal. Op woensdag, donderdag en zaterdag gaat de C.P.A. via Amster dam naar Rome. Met ingang van 7 juni komt er nog een lijn bij: van Amsterdam eenmaal per week rechtstreeks naar Toronto. Boven dien zal een van de drie vluchten per week naar Montreal doorgaan naar To ronto. andere gebouwen bezet te houden. De di rectieleden zelf, die door de mijnwerkers eerst ook waren opgesloten, werden eind vorige week weer bevrijd. Maar gisteren lieten de mijnwerkers niettemin weten, dat ze de mijnen zelf alleen zouden eva cueren op de belofte van de directie dat hun salarissen in geen geval zullen wor den verlaagd. Ook in Italië wordt weer flink gestaakt. Vandaag beginnen de artsen, tandartsen en personeel van de posterijen een sta king van 24 uur voor betere arbeidsvoor waarden. De nationale artsenbond heeft 50.000 leden het stakingsparool gegeven. De artsen staken ook de samenwerking met de ziekenfondsen en gaan de patiën ten contante betaling vragen. 23.000 artsen in ziekenhuizen en de huis artsen in enkele provincie steden als Brescia en Pescara doen niet mee aan de actie. Spoedgevallen worden door de sta kende artsen en tandartsen wel behan deld. De staking van postpersoneel geldt 170.000 man. De metaalarbeiders hebben voor woens dag een staking aangekondigd. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE auguuwooauufty Zaterdag is de vijftigduizend mijnwerkers van zes maatschappijen in het Ruhrgebied een niet- betaalde vrije dag opgelegd om de opgehoopte steenkoolvoorraad kwijt te kunnen raken. Dit is reeds de derde gedwongen vrije dag sedert 14 maart. Het verlies aan loon door de mijn werkers tengevolge hiervan beloopt globaal een acht miljoen gulden. Prins Rainier van Monaco en zijn vrouw, prinses Gracia, openden dit weekeinde een bal in de Spaanse plaats Sevilla, ROME (AP) De Italiaanse minister van buitenlandse handel Giusto Tolloy heeft vergaderd met een Russische dele gatie onder leiding van de minister voor de autoindustrie Alexander M. Tarasow. Het doel van het gesprek is een trans actie tussen de Sovjet-Unie en Fiat. Officieus is meegedeeld dat deze over eenkomst zal inhouden de vestiging in de Sovjet-Unie van een assemblagebedrijf van Fiat. Tolloy heeft laten weten dat de delegatie mag rekenen op de grote be langstelling van de regering. Volgens eco nomische deskundigen zou de transactie als deze doorgaat, de grootste zijn die de Sovjet-Unie ooit met een particulier be drijf heeft gesloten. DJAKARTA Het stoffelijk overschot van Sjahrir, Indonesië's eerste premier, is maandag op het vliegveld Kemajoran bij Djakarta aangekomen. Het zal morgen met staatseer worden begraven. Verwacht wordt, dat tienduizenden Indonesische jon geren de begrafenis zullen bijwonen, die geleid zal worden door vice-premier Lei- mena en door de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik. De Indonesi sche oud-vice-president, Mohammed Hatta, zal een grafrede houden uit naam van Sjahrirs familie. Het gebalsemde lichaam van de in Zwit serland op 57-jarige leeftijd overleden Soe- tan Sjahrir was zaterdagmiddag uit Zürich op Schiphol aangekomen. Namens de Nederlandse regering was yi- ce-premier mr. Biesheuvel aanwezig. Voorts waren er de ministers Samkalden en Den Uyl en de staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken, mr. Van der Stoel. Voorts oud-premier ir. W. Schermerhorn, die kort na de oorlog als voorzitter van de commis sie-generaal de onderhandelingen met Sjahrir voerde over de onafhankelijkheid van Indonesië, en de Indonesische ambas sadeur, de heer Sudjarwo Tjondronegoro. In een toespraak zei de Indonesische am bassadeur, dat Sjahrir in Djakarta als na tionale held een plaats zal krijgen op de heldenbegraafplaats Laibata. Met een vaak door emotie verstikte stem heeft ir. Schermerhorn aan de baar van Sjahrir een herdenkingsrede uitgesproken. „Wij hebben beiden gestreden, ieder op zijn eigen manier. Ik heb met Sjahrir ech ter een samenwerking gehad, waarvan bui tenstaanders zich geen voorstelling kunnen maken. Het was een strijd, waarvoor de krachten die achter ons stonden geen be grip wilden tonen. Sjahrir is hieraan ten slotte politiek ten onder gegaan. De strijd is in Indonesië misschien op een ander vlak nog niet uitgestreden. Hier begrijpt men echter vandaag, dat Sjahrir gelijk had en dat Nederland verzuimd heeft zijn geest verwanten in Indonesië aan te bieden wat later met geweld toch is afgedwongen. Sjahrir heeft deze situatie beter doorzien dan veel Indonesiërs en Nederlanders. Ik heb gezien hoe hij er onder heeft geleden De ontwikkeling van het bedrijf der N.V. Rotterdamsche Verzekering-Socië teiten (RVS) in 1965 stemt, blijkens het verslag, tot voldoening. De produktie van nieuwe verzekeringen bleef met 659,8 miljoen slechts twee percent beneden de recordproduktie van 1964, die gunstig werd beïnvloed door een fiscale over gangsregeling. De vooruitgang van het verzekerde bedrag beliep uiteindelijk 405,3 (v.j. 405,9) min. Het verzekerde bedrag van het gehele bedrijf bedraagt per ultimo 1965 4.093 miljoen. Ondanks een verdere stijging van de onkosten met ruim vier percent kan het financiële resultaat bevredigend worden genoemd. Het winstsaldo steeg tot 7,2 (ƒ6,8) min. Zoals bekend wordt een divi dend voorgesteld van twaalf (v.j. tien) percent, waarvan desgewenst twee (v.j. 2V2) percent in certificaten D. Het ge plaatste aandelenkapitaal bedraagt 10,5 10,3) min. Volgens de verlies- en winstrekening steeg het premie-inkomen tot 97,6 91,3) min en werd aan koopsommen 15,1 10,2) min ontvangen. De beleggingen vermeerderden van 827 min tot 898 min, waarover gemiddeld een interest van 4,57 (4,49) percent werd gekweekt. De premiereserve voor het gehele bedrijf bedraagt per eind 1965 824,1 753) min. De exploitatieresultaten van de N.V. Bank voor Onroerende Zaken (B.O.Z.) zijn in het eerste kwartaal van 1966, on danks de sterke kostenstijging, niet bij die van de overeenkomstige periode van 1965 achtergebleven, zo heeft de directie in de jaarvergadering medegedeeld. Zij heeft vertrouwen dat deze ontwikkeling zich verder in het jaar zal kunnen voortzetten. De rentestijging zal zeer geleidelijk invloed op de exploitatiecijfers gaan uit oefenen. Per ultimo 1965 bedroeg de ge middelde rente van de hypothecaire schuld van de bank 5,18 pet. Thans moet voor nieuwe hypotheken echter een veel ho ger percentage worden betaald. Hoewel het gestegen rentepeil aanleiding geeft tot zorg, hoopt de directie de zwaardere fi nancieringslasten te kunnen opvangen door het in exploitatie brengen van nieu we objecten. Acmaea 16 v. Curayao n. Montreal. Agamamnon 16 te Bremen. Alchlba 17 v. Port Said n. Marseille. Ameland 16 v. Madras n. Calcutta. Amerskerk 17 te Aden. Ampenan 17 te Le Havre. Angolakust 16 te Antwerpen. Annenkerk 16 te Antwerpen. Argos 16 v. Algiers n. Patras. Attis 18 te Orinoco. Balong 17 te Napels. Bawean 17 te Vera Cruz. Beninkust 17 te Bordeaux. Billlton pass. 17 Gibraltar n. Tripolis. Bovenkerk 18 v. Port Said n. Livomo. Caltex Madrid 16 v. Suez n. Mena al Ahmadl. Caltex Pemis 17 te Madras. Caltex The Hague 16 v. Pladju n. Dumai. Camerounkust 17 v. Cotonou n. Douala. Camphuys 18 te Kuwait. Clnulia 17 v. Callao n. Valparaiso. Congokust 17 te Port Harcourt. Daphnis 16 v. Mobile n. Houston. Dinteldijk 16 v. San Francisco n. Portland. Diogenes 16 te Hamburg. Doelwijk 16 te Tranmere. Dongedijk 19 te Oakland verw. Eenhoorn 16 te Volos. Eos 16 v. Istanbul n. Cavala. Gorredijk 18 v. Antwerpen n. Savannah. Guineekust 17 v. Takoradi n. Freetown. Hermes 17 v. Curagao n. La Guaira. Jacob Verolme 16 v. Valparaiso n. Punt Arenas. Jagersfontein 16 v. Durban n. East London. Jason 16 te Houston. Kalydon 17 te Lissabon. Kelïetia 16 v. Benghazi n. Piraeus. Krebsia 16 v. Singapore n. Balik Papan. Laertes 17 te Djakarta. Lekhaven 16 te Hamburg. Lelykerk 18 te Kuwait. Liberiakust 18 te Lagos. Limburg 17 te Bandar. Maasdam 17 rede Woes. Marne Lloyd 16 v. Lourenco Marques n. Dar es Salaam. Memnon 18 te Port of Spain. Mentor 16 v. Patras n. Antwerpen. Mississippi Lloyd 16 v. Mombasa n. Tanga. Moerdijk 17 400 mijl W Scillies n. Bermuda. Montferland 17 v. Antofagasta n. Valparaiso. Neder Ebro 16 v. Mombasa n. Djibouti. Nestor 18 rede Lattakia. Oostkerk 18 te Port Said. Ossendrecht 18 v. Yali n. Port Augusta. Pericles 18 te Paramaribo. Poseidon 17 te Le Havre. Prins Maurits 16 v. New York n. New Orleans. Rijndam 17 v. Cristobal n. Kingston. Schlekerk 17 te Kobe. Schie Lloyd 16 v. Suva n. Noumea. Schouwen 17 te Milwaukee verw, Serooskerk 16 v. Le Havre n. Marseille. Siberoet 18 v. Akyab n. Singapore Simonskerk 18 te Sydney. Socrates 18 te Arlca. Soestdijk 16 v. Antwerpen n. New York. Straat Futaml 18 te Singapore verw. Straat Johore 18 te Durban. Straat Madura 17 te Durban. Straat Malakka 17 te Mauritius. Straat Mozambique 18 te Durban. Straat Van Diemen 19 te Adelaide. Sumatra 17 te Djibouti. Telamon 18 te Porto Cabello. Tero 16 v. Recife n. Santos. Tjibodas 16 v. Dar es Salaam n. Mombasa. Tjinegara 17 te Melbourne. Towa 16 v. Durban n. Lourenco Marques. Ulysses 16 te Buena Ventura. Viana 19 te Geelong verw. Woltersum 17 te Duinkerken. Wonorato 18 te Djibouti. Zeeland 16 v. Calcutta n. Chalna. dat zijn uit een diep cultuur-historisch be sef opgebouwde beleid werd omgebogen tot iets dat meer op een botte machtsstrijd leek". Ir. Schermerhorn sprak ook namens de Partij van de Arbeid, die hem destijds all vertrouwensman naar Indonesië stuurde. „Sjahrir was geen politicus in de strikte zin van het woord, hij was een democra tisch socialist in hart en nieren. Als de we zenlijke verdraagzaamheid die Sjahrir's karakter kenmerkte, ook in Indonesië zal opbloeien, zal men beseffen welk een groot politiek denker aan de wieg van het vrije Indonesië heeft gestaan. Hij was misschien wel de grootste vrijheidsheld van Indone sië", aldus ir. Schermerhorn. De heer Th. J. Hogendorp, tweede-ka merlid van de P.v.d.A., heeft aan de staatssecretaris van economische zaken een schriftelijke vraag gericht inzake een beroep dat twee Nederlandse en een aantal Duitse en Belgische cementonder- nemingen bij het Europese Hof van Jus titie hebben ingediend. Het beroep is gericht tegen een mede» deling van de EEG-commissie dat hun „Noordwijks Cement Akkoord" in strijd is met de kartelbepalingen van de Europese gemeenschap. Valt te voorzien, zo vraagt de heer Hogendorp, dat het Europese Hof zich zal vergewissen van het gevoelen van de Nederlandse regering ter zake, aange zien het Noordwijks Cement-akkoord uit sluitend betrekking heeft op de voorzie ning van de Nederlandse markt met ce ment. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, zou de heer Hogendorp willen weten of de staatssecretaris bereid is de Kamer zo spoedig mogelijk, liefst openbaar maar zo nodig vertrouwelijk, omtrent dit gevoelen van de regering in te lichten. De N.V. Hollandsche Melksuikerfabriek maakt over 1965 melding van een zeer bevredigend resultaat. De gezamenlijke produktie van de fabrieken in Uitgeest en Bolsward lag bijna acht percent hoger dan in 1964, juist voldoende om de weder om sterke directe loonkostenstijging op te vangen. Door de opnieuw omvangrijke investeringen kon de stijging van de kost prijs van melksuiker beperkt worden tot vier percent. De hogere produktie kon tegen betere prijzen worden verkocht, waardoor de geldomzet met zeventien percent steeg. Voor 1966 wordt een weder om aanzienlijke kostenstijging verwacht. De mogelijkheden tot compensatie hier van worden thans lager aangeslagen dan in 1965. Voor de winstvaststelling werd een voorziening getroffen voor pensioenver plichtingen, een reserve gevormd voor het opvangen der eerste kosten van af valwaterbehandeling en een extra-af schrijving toegepast. Daarna komt het exploitatiesaldo, blijkens de winst- en verliesrekening toch nog flink hoger uit op 764.100 (v.j. ƒ557.900). Na aftrek van diversen ad ƒ31.500 (ƒ23.900) en be lastingen ad ƒ463.500 (ƒ297500), resteert een winstsaldo van ƒ269.100 (ƒ236.500). Voorgesteld wordt, zoals reeds gemeld, het dividend te verhogen tot 14 (12) per cent over een ongewijzigd aandelenkapi taal van 1,33 min. Het gebeurde de afgelopen week in de Leidse Kraaierstraat. De heer H. van Putten vond er een briefje van 1000 gul den, vijf briefjes van 100 gulden en twaalf briefjes van 25 gulden, in totaal een ge drag van 1800 gulden. De eerlijke vinder bracht het geld naar het politiebureau. Het gerucht van de geldvondst ver spreidde zich in de Kraaierstraat en een 34-jarige koopman uit deze straat gaf te genover een ieder die het maar horen wilde in krachtige bewoordingen te ken nen dat hij het onbegrijpelijk vond hoe iemand zo slordig met zijn geld kon om springen. Toen de koopman echter 's avonds een betaling moest doen en zich daartoe naar zijn slaapkamer begaf waar hij zijn geld in een nachtkastje bewaarde, zag hij tot zijn ontzetting dat het geld was verdwe nen. Achteraf bleek dat zijn twee kleine kinderen 's middags in de slaapkamer hadden gespeeld, de mooie papiertjes had den gevonden en deze ter meerdere vreugde uit het slaapkamerraam hadden laten fladderen. De Leidse koopman mist nog een briefje van honderd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Molenaarsgraaf J. T. Door nebal te Oene. Bedankt voor Odoorn-Val- thermond (voor de stichting buitengewo ne wijkgemeente) C. J. L. Loor te Oos- terbierum. Geref. Kerken Beroepen te Daarle, 's-Gravenmoer, Kornhorn, Mariënberg en te Rottevalle C. van Ginkel, kand. te Ede. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Zwaagwesteinde M. Vliet- stra te IJmuiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Wageningen G. A. Zijder- veld te Middelburg. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 150.30-150.40 150.10 Philips 120.70-120.80 120.70 Unilever 101-101.10 gl 100.80 K.L.M.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7