Verrassende uitslagen in de halve finales Geen MANCHESTER U. finale INTERN AZION ALE maar REAL MADRID Ha, u vaker PARTIZAN Europa-cup 1966 komt niet bij Inter KOMEDIANTEN IN FINALE Gewijzigd Belgisch elftal gaf Fransen geen kans (0-3) Toon van der Enden traint Telstar rest van seizoen m Belgische formatie voor het UEFA-toernooi uitgeschakeld Ruud Geels schonk Nederlandse jeugd op juiste moment vertrouwen Zwitserland gelijk tegen Rusland 1 VCIJ boekte zege op Armada (3-1) Trainer Oliver Gaspar woedend over de gang van zaken DONDERDAG 11 APRIL 194 6 19 v -,'e Goed gehalte I Bi Pol van Himst was bijzonder actief I olleybalcompetitie mmm-rM mfébM Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom I iÉÉlMliM Improductief 'Saragossa versloeg Leeds United met 1-0 Voetbal in Engeland VVV in hoger beroep Theo Reitsma Advertentie m Na FeyenoordReal Madrid, Real MadridAnderlecht om de meest sprekende voorbeelden te noemen, is woensdagavond in het volgepakte Old Trafford-stadion van Manchester wederom anti-propaganda jegens de voetbalsport bedreven. Manchester United fanatiek in de aanval om de 20 achterstand van de wedstrijd in Belgrado ongedaan te maken en Par- tizan Belgrado even fel in de verdedi ging om als eerste Joegoslavische club de finale van het Europese bekertoer nooi voor landskampioenen te berei ken, verloren halverwege de tweede helft, toen de vermoeidheid mee ging spreken, alle zelfbeheersing. Wederzijdse gemeenheden, in het hoge tempo van de eerste helft nauwelijks op gemerkt, werden naarmate de tijd vor derde, beantwoord met grove charges. In die kritieke fase faalde de Zwitserse scheidsrechter Dienst. Rechtshalf Cre- rand opende de onaangenaamheden door linksback Jusufi tegen de grond te slaan en boven op hem te gaan zitten. Even la ter belandde een vuist van Nobby Sti les recht in het gezicht van rechtshalf Be- cajac. Deze ging tegen de grond. Beide malen greep Dienst niet in. Maar hij kwam wel in actie, toen uit dit tweede incident algemeen gooi- en smijtwerk dreigde voort te komen. Crerand en links binnen Miladinovic, die juist de bokshou ding hadden aangenomen, werden de dupe van de actie, waarmee Dienst zijn figuur probeerde te redden. Beiden werden uit het veld gezonden. Maar de wedstrijd had op dat moment reeds alle aantrekkelijk heid verloren. Toch had de eerste helft voetbal van loms goed gehalte te zien gegeven. Man chester United fel in de aanval om al thans een derde wedstrijd te forceren, bracht de geroutineerde Joegoslavische verdediging herhaaldelijk in grote moei lijkheden. Maar de voorzetten, die de fel doortastende Charlton en Law hadden moeten bereiken werden meestal hoog door het midden gegeven, waar de excel lente spil Rasovic alles retourneerde. Na een half uur kwamen de Joegoslaven wat onder de druk uit, mede door de vertra gingsacties in de verdediging, die tech nisch bijzonder knap werden opgezet en veel minder onsympathiek aandeden, dan de meeste andere ploegen in dergelijke omstandigheden plegen te demonstreren. Een enkele tegenaanval opgezet door Het Zwitserse voetbalteam, door Neder land, Albanië en Noord-Ierland uit te schakelen geplaatst in de eindronden van het wereldkampioenschap voetbal, heeft gisteravond in Bazel met 2-2 gelijk ge speeld tegen Rusland. De Zwitsers dankten het eervolle resul taat aan een sterke tweede helft. Ondanks het gladde veld en de regenbuien stond de ontmoeting op een redelijk peil. Aan vankelijk hadden de 40.000 toeschouwers weinig reden om optimistisch te zijn. In de tweede minuut scoorde linksbuiten Tschislenko namelijk al een eerste doel punt en zes minuten later voerde Pone- delnik de stand tot 2-0 op. Na de hervatting bleek dat de Russen, die geen al te beste conditie bezaten, het hoge tempo van de Helveten moeilijk kon den volgen. Gevaarlijke situaties voor het Russische doel waren daarvan het ge volg. Een kwartier na de rust scoorde Hosp tegen en een tiental minuten later zorgde verdediger Grobety tot grote vreugde van de tienduizenden op de tri bunes na een rush voor de gelijkmaker (2-2). middenvoor Hasanagic bleek zelfs wel degelijk gevaar op te leveren. De Britse aanvalsstorm woedde na de hervatting in alle hevigheid verder. Maar tot aan de gebeurtenissen, die leidden tot het uit het veld sturen van twee spelers, deden zich nauwelijks doelrijpe kansen voor, hoewel Manchester United elf cor ners kreeg te nemen tegen Partizan slechts twee. Uit de twaalfde Britse hoekschop ontstond in de 72ste minuut het enige doelpunt van de wedstrijd. Sti les schoot, bijna op de achterlijn staande hard evenwijdig aan het doel, de bal schampte af op een verdediger en ver dween via de verkeerd reagerende doel man Soskic in het doel. Het was het enige foutje, dat de Joegoslavische doelverdedi- ger zich permitteerde. In het hevige offensief, dat de Britten daarna ontketenden, bleef hij tot wanhoop van de fanatiek aanmoedigende toeschou wers overeind. Herd schoot, Charlton schoot, Herd kwam vrij voor het doel. Op alles reageerde Soskic bliksemsnel. Daar bij gingen een schot van Herd en een omhaal van Charlton net over. Met nog acht minuten te spelen werd ook Soskic nog een keer bedolven onder de kluwen verdedigers en aanvallers. Schoten van Law en Charlton stuitten af en de bal be landde bij de geheel vrij staande invaller linksbuiten Anderson, die van dichtbij keihard in het zijnet schoot. Het was de laatste kans voor Manchester United, dat zich na de grandioze overwinningen op het David Herd van Manchester United in duel met Davidovic en Rosovic van Partizan. geduchte Benfica nu de pas zag afgesne den door het internationaal veel minder gerenommeerde Partizan. F' K* De komedianten trokken niet voor bij, zij stapten de eindstrijd binnen. Tegen de verwachting in hield Real zich in Milaan in de tweede wedstrijd tegen Internazionale staande met een gelijkspel (I1), hetgeen met de 10 overwinning van Madrid betekent, dat de Spanjaarden op 11 mei in Brus sel de finale tegen verrassing num mer twee, Partizan, mogen spelen. Internazionale kreeg op eigen terrein en voor een hoorbaar teleurgesteld publiek eigenlijk nog meer dan het verdiende, al was het ergerlijk te zien met hoeveel „theater" de Spanjaarden het spel tracht ten te saboteren. Gelukkig liet de Hon gaarse arbiter Vadas zich niet beetne men, zodat hij er niet al te veel extra tijd bij hoefde te trekken. Meestal sjouwde hij zo'n op de grond liggende speler hoogstpersoonlijk overeind. Real scoorde het eerst. In de twintig ste minuut schoot Amancio langs Sarti, na een goede combinatie met Gento en Pir- ri. De 80.000, die de stromende regen trotseerden in de vaste overtuiging hun favorieten de achterstand van 1-0, een week geleden opgelopen, zonder veel moeite te zullen zien wegwerken, werden er stil van. En terecht, want Inter speel de een doorzichtig spelletje, waaraan het tempo ontbrak en dat door de individua listische opzet telkenmale vastliep op de Spaanse defensie, die vooral na het doel punt van Amancio extra was verstevigd. Jair en Peiro kregen kansen, maar er werd slecht geschoten en wat wel in de Het beslissende doelpunt van Real Madrid. Amancio schiet de bal langs Sarti van Inter. Het Belgische nationale voetbalelftal op zes plaatsen afwijkend van de forma tie die zondag in Rotterdam met 3-1 van Nederland verloor heeft gisteravond voor 17.000 toeschouwers in het Pare des Princes te Parijs Frankrijk overtuigend met 3-0 verslagen. De Belgische ploeg speelde klassen be ter dan drie dagen geleden in het Feije- noord-stadion. Kansen hebben de Fran sen dan ook nauwelijks gehad. De Rode Duivels toonden zich direct al sneller en gevaarlijker. Van Himst, actiever dan ooit, vormde een voortdurende bedreiging voor de defenise van „de Haantjes". Het was dan ook volkomen verdiend dat Lam bert in de negentiende minuut na een corner van Thio kon doelpunten. De Fransen bleven volharden in on nauwkeurig spel waarmee de Belgische verdedigers weinig moeite hadden. De Veel snellere Rode Duivels daarentegen zorgden keer op keer voor gevaarlijke situaties voor het doel van Aubour. Ook na de rust hadden de Belgen het beste van het spel. Vanuit de achterhoe de bouwden zij hun aanvallen op. Stock man en Van Himst kwamen herhaalde lijk tot knappe acties. Twintig minuten voor het einde leidde zo'n combinatie op nieuw tot succes. Stockman kopte toen een voorzet van Van Himst feilloos in. Twee minuten later kwam Van Himst al leen voor doelman Aubour, doch wachtte juist iets te lang waardoor de kans ver loren ging. Toch werd het 3-0. Een snelle aanval, opgezet door Stockman, maakte de Fran se defensie ten derde male machteloos. Rechtsbuiten Thio stond op de juiste plaats toen Stockman zijn voorzet lan ceerde. Een simpele kopbal was voldoen de om de Franse goalie opnieuw te ver slaan. (Van onze volleybalmedewerker) In de „verlenging" van de overgangs klasse-competitie, waar in Lycurgus Hy- giëa. Armada, VGIJ en HVS 2, spelen voor het behoud van de plaats in de overgangsklasse, versloeg VCIJ gister avond in het Krelagehuis onpartijdig terrein het hoofdstedelijke Armada met 3-1. Vorige week werd Armada reeds voor Lycurgus Hygiëa verslagen en dit kan tot gevolg hebben dat een zege van HVS 2 op Armada deze wedstrijd wordt volgende week gespeeld reeds de be slissing ten nadele van Armada brengt. Een ploeg van het viertal moet namelijk het veld ruimen in de overgangsklasse. De damesploeg van die Raeckse 2 werd door een overwinning op Velox (15-5, 15- 4 en 15-13) kampioene van de afdeling Haarlem. De ploeg, bestaande uit de da mes Verdam, Holm, v. Gemeren, Posthu- ma, Uittenbogaard, Speelman en Haring, werd na afloop gefeliciteerd en toege sproken door afdelingsvoorzitter Scholier, die de dames veel succes bij de promo tiewedstrijden toewenste. (Van onze sportredacteur) Toon van der Enden, de trainer, die Telstar in de eerste jaren van zijn be staan naar de promotie leidde, is door de Velser club teruggehaald. De Rotter damse café-eigenaar, die voortijdig bij FC Zaanstreek vertrok, waar hij vorig jaar een contract sloot, zal de rest van dit lopende seizoen de leiding hebben van het eerste elftal van Telstar. De huidige trainer Oliver Gasper, die pas kort voor dat Van der Enden naar Velsen kwam gisteren leidde de Rotterdammer de kee perstraining werd ingelicht over deze gang van zaken, is uiteraard zeer verbol gen. Hij is niet van plan om voortijdig te vertrekken. Hij blijft in Velsen, zoals hij ons meedeelde. Hij vond de gang van zaken bijzonder kwetsend. „Ik had dit voor onmogelijk gehouden", zo zei hij. Het aantrekken van een „sterke man" om Telstar voor degradatie te behoeden is o.a. een gevolg van het advies dat Henk Snoeks, onlangs als adviseur aangetrok ken. heeft uitgebracht aan het bestuur. Snoeks heeft meer suggesties gedaan, waaronder wijzigingen in de bestuurscon- stellatie. Het aantrekken van Van der Enden wil niet zeggen, dat de Rotterdammer ook volgend jaar de training zal verzorgen. Het ia zelfs bijna zeker dat dit niet het geval zal zijn. Een mogelijkheid zou na tuurlijk wel kunnen zijn, dat de Rotter dammer eventueel volgend seizoen mana ger zou kunnen worden. Telstar is met een Nederlandse trainer niet,Van der Enden in onderhandeling. richting van het doel kwam, werd be kwaam door de vervanger van Betan- court, Araquistain, verwerkt. Ook na rust bleef Inter volharden in dit improduktieve korte spel door het een trum, waarbij de bal telkens eenmaal teveel werd gespeeld. Taktisch speelde Real een goede wedstrijd, waarbij de su persnelle Serena samen met Gento de aanvalsspits vormde en waarin Defelipe een prachtige spilpartij vertolkte. Bij de Italianen was stopper Landini de grote man. Na 78 minuten kwam de gelijkmaker, die nieuwe hoop bracht in het Milanese stadion. Fachetti was uit de verdediging naar voren getrokken en toen hij een door Mazzola goed doorgekopte bal kon oppik ken was de stand met een scherp schot in de linker benedenhoek gelijk. Nog kwa men er kansen voor Bedin en Peiro, maar het doel van Real bleef nu verder afge schermd. Voor het eerst sedert mei 1964 zal Real Madrid weer in de finale van Europabe ker nummer 1 uitkomen. Saragossa heeft gisteravond op eigen terrein de eerste wedstrijd voor de halve finales van het toernooi om de voetbal- beker der jaarbeurssteden tegen Leeds United met 1-0 gewonnen. Het beslissen de doelpunt werd na de rust gescoord. Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gisteravond de volgende wed strijden gespeeld: Blackpool—Newcastle United 1-1; Sunderland-Arsenal 0-2. (Van onze correspondent) Tegen de door de K.N.V.B. aan de Ven- lose eerste divisieclub V.V.V. opgelegde straf wegens de onregelmatigheden welke zich voordeden in de wedstrijd V.V.V.-'Ve lox op 6 maart j.l., heeft het bestuur van V.V.V. beroep aangetekend. De Venlose club werd gestraft met een geldboete van 2.000.het spelen van een wedstrijd zonder publiek voorwaardelijk en de ont zegging van de toegang tot het terrein van de V.V.V.-verzorger. In de wedstrijd tegen Velox waren de Venlose gemoede ren nogal verhit. MMWM"wwwlwl"wwwl<,ww'IIIMIWHMWIIII<l"<w<IMIIJil1"■rvwïwwwwvwnnwMwuMMi (Van onze sportredactie) Telstars 17-jarige met gevoel voor doelrijpe kansen en het benutten daarvan: Ruud Geels, heeft ook gis teren weer van dat opmerkelijke brokje voetbalintuïtie blijk gegeven. Hij was veruit Nederlands beste aan valler in de jeugdinterland België Nederland (voor 16- tot 18-jarigcn> die in het thans nog zonder enig song festival- of badplaatszorgen geplaag de, en daardoor wel erg rustige Knok- ke, werd gehouden op drassige grond en in een sfeerloze omgeving. Geels scoorde Nederlands enige doelpunt, dat voldoende was om tegenwicht te geven aan de goal die België maakte. Door het resultaat van Den Bosch, veertien dagen geleden, is het resul taat van Knokke afdoende om Neder lands vertegenwoordiging aan hei UEFA-jeugdtoernooi in Joegoslavië eind mei te garanderen. De goal van Geels, een juweeltje, na fel doorzetten, een „tik-tak"-combinatie met clubgenoot Koopman en een solo langs twee Belgen vanaf de rand van liet strafschopgebied en tenslotte een goed schot kwam op een gunstig ogenblik. Dat was 5 minuten voor het einde van de wedstrijd, 3 minuten na de goal van Bel- gie, die de jonge tegenstrevers in ge vaarlijke positie bracht. Want wat was Kesslers en De Jonghs (oud-trainer van RCH) opdracht geweest? De 4-2 voor sprong van Den Bosch niet in gevaar la ten komen! Dat hield in niet met 2-0, 3-1 of meer verliezen. 2-0 of 3-1 was al voldoende om uitschakeling in de voor ronden van het UEFA-toernooi tot gevolg te hebben; want de goals in de uitwed strijd waren doorslaggevend bij een ge lijke stand over de twee wedstrijden. De 2-0 stand schemerde nadrukkelijk voor de ogen van de jonge Nederlandse vertegenwoordigers, toen de Belgische linksbinnen Mardaga (FC Luik) in de 37- ste minuut van de tweede helft scoorde. Een lange pass had Nederlands tref zekere achterhoede, waarin RCH'er Dek ker door de Volendammer Jonk vervan gen was en de uitstekende Go Aheadman Schneider (geblesseerd) eveneens ont brak, in het ongerede gebracht. Doelman Hoogerveen van Gooiland kwam te laat uit zijn doel om de schitterend vrijstaan de Mardaga van succes te beroven. Geels' antwoord kwam dus snel en vorm de zijn beloning voor doorlopende activi teiten en pogen om veelvuldig tot al- leenworstelen gedoemd de resolute achterhoede van de Belgen te verslaan. De Belgen, die de Nederlandse rechter vleugel Stovers (NOAD) en Geurten (MVV) nauwelijks zullen hebben opge merkt door het volkomen falen van deze twee. En dat terwijl achter hen de Feijenoor- der Boskamp met opmerkelijke ijver en kunde zijn wat „Piet Fransen-achtige" gestalte tot de opvallendste spelers van het veld liet uitgroeien. Cazimier Jurki- wich. de van Poolse afkomst zijnde Stan daard jongen was er beurtelings hopeloos en geagiteerd onder. Hij, de figuur die vanaf het middenveld de lastige Hollan ders voor problemen moest stellen, ze moest verrassen, met die passes die in Den Bosch een hopeloze achterstand in 4-2 deden veranderen. Hij Cazimier, die zich zijn vooraanstaande rol zo fraai had voorgesteld. Maar steeds was daar in zijn buurt die blonde Rotterdammer, juist 17 jaar geworden, en door Feijenoord ge plukt uit de jeugd van HOV, een Rotter damse tweedeklasser. Boskamp had zich zijn taak goed ingeprent: Jurkiwich be letten gevaarlijk te worden en zelf achter te assisteren waar de goede Jonk en de ADO'er-aanvoerder Advocaat, dat eigen lijk nauwelijks nodig hadden. De aanval animeren lukte pas in de tweede helft, toen de ook ijverige Koop man op de andere helft van het midden veld zijn kracht nuttiger liet blijken. Voor rust was Nederland overigens toch al het gevaarlijkst. België echter was meer in de aanval en liet dat doelman Hoogerveen voornamelijk merken door schoten van linksbinnen Mardaga en rechtsbuiten Van Straelen. Daartegenover stonden Geels' goede spelverdeling en nei ging tot schieten, waar voor rust nog al tijd tijdig een Belgisch been kon worden gestoken. Erg fraai was het toen overi gens nog niet daar in Knokke, waar 1000 toeschouwers deze jeugdwedstrijd als voorproefje op hun tv-uitzending (Frank- rijk-België) namen. Bepaald fraaier was het na rust toen Nederland beter ging combineren. De stand 0-0 leek de conclusie echter te zijn en te blijven van dit voetbal. Dit ondanks een knap schot van Geurten van ruim 40 meter, dat de Belgische keeper na een half uur spelen in de tweede helft uit zijn rust haalde, en pogingen van de Belgen Rutten en Van Straelen om Hoogerveen te verontrusten. Dat lukte overigens na 37 minuten aan Mardaga; waarna Geels een vrije schop van buiten het strafschop gebied zonder het „Keizereffect" maar wel zuiver en hard over de Belgische muur heen zond hetgeen de Belgische keeper Van Hove klopte. Dat Mardaga vlak voor tijd Hoogerveen en de Neder landse verdedigers nog misleidde en ver volgens tegen de paal schoot was in de laatste minuten niet meer verontrustend.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19