Het Nederlands in de Benelux Oppositie in Frans parlement verdeeld Meerderheid voor De Gaulles anti-Atlantische politiek „Sjahrir was onschuldig" 1^ J Meer graan uit VS naar India r f1.50 Van dag tot dag Pacifisten moeten Saigon verlaten Husqvarna Dignidad herbergt geen ex-nazi's Noren en Denen bereiden zich op de EEG voor Mijnen zoeken in Vietnam Provocatie Heath vormt schaduwkabinet ramm DONDERDAG 21 APRIL 1966 3 ENGEL Vrede dienen Ambassadeur meldt Bonn: In de kou Hatta bij begrafenis: STUKS Da bijzonder voortvarende en deskundi ge minister van Landbouw, mr. Biesheu vel, heeft op de avond van de verkiezin gen vol vertrouwen verklaard dat hij, ondanks de toen blijkende successen van de oppositionele Boerenpartij, zijn uitge stippelde landbouwpolitiek zou handhaven. In een kort daarop volgend duel met de Boerenleider Koekoek over de melkprijs wist de minister zijn blazoen schoon te houden, terwijl de heer Koekoek nie mand ervan kon overtuigen dat hij ook zelfs maar een blazoen bezat. Dat was misschien niet een beschaming van het vertrouwen zijner kiezers, maar meer een bewijs voor de stelling dat de heer Koekoek wel zeer sterk gespecialiseerd is in het „anti", en heel wat minder in po sitieve denkbeelden ter oplossing van landbouwproblemen. Een van die problemen heeft nu tot een nieuwe crisis geleid, namelijk de over vloed aan niet te exporteren varkens vlees. Deze kritieke situatie eist nood maatregelen, waarvoor men ook niet bij de heer Koekoek zal behoeven aan te kloppen. „Ik ben ook geen minister", is zijn traditionele antwoord en daar is niets tegen in te brengen. Wie wél minister is, namelijk mr. Biesheuvel, kan zich heel wat minder gemakkelijk van de moeilijk heden afmaken. Als we perscitaten mo gen geloven, heeft de minister verklaard dat hij de moeilijkste periode van zijn ministerschap doormaakt. En bovendien zou hij toch ook min of meer zijn terug gekomen op zijn nogal kordate uitlatin gen van de verkiezingsavond: niet, dat hij zijn landbouwpolitiek nu wil wijzi gen, maar wel meent hij blijkbaar een interpretatiefout te hebben gemaakt ten aanzien van de gevoelens die bij boeren en middenstanders leven. „Gewoon doorgaan" behoeft ook niet uit te sluiten dat de regering in het alge meen en in dit geval de minister van Landbouw in het bijzonder sterker dan voorheen rekening gaat houden met die gevoelens, of liever, met de oorzaak van die onbehagelijke gevoelens. De varkensfok kers staan nu als eerst-gegadigden in de rij voor hulp, in een of andere efficiënte vorm. De Europese gemeenschap werkt nog niet zo feilloos en doelmatig dat een noodtoe stand als deze in een der aangesloten lan den automatisch op sanering kan rekenen. De Europese gemeenschapsidealen stuiten nog altijd op de werkelijkheid, dat gren zen gesloten worden voor essentiële ex porten van een der aangesloten landen, waardoor in het desbetreffende land plot seling crises ontstaan. Nu het excuus van de mond- en klauwzeergevaren niet meer geldt, althans nog maar in zeer onderge schikte mate, moet de apparatuur van de gemeenschap der zes uitkomst kunnen bieden. Zolang echter nationale „apart heid" in economisch opzicht uitgangspunt kan zijn, blijft iedere nationale economie uiterst kwetsbaar. Dat geldt niet alleen voor de Nederlandse. Misschien dat deze laatste overweging in Europese kring tot wat groter soepelheid zal aansporen. yWIWWWWWWWWWWWWWWWWWWWMVWWWWWIlWWWWWWM KlA/WWWtfl/IIWWWWWWWWWVWWWWWWWWWWWMIA/IAWIMWW SAIGON, (AP en Reuter) Vijf Ame rikaanse pacifisten, die een protestmars naar de Amerikaanse ambassade in Saigon wilden houden, zijn door de Zuid- vietnamese politie opgepikt en naar het vliegveld van Saigon gebracht. De poli tiemannen droegen de Amerikanen, die „het comité voor niet-gewelddadige actie" vormen, naar een auto, toen zij weigerden uit eigen beweging in te stappen. De vijf Amerikanen zouden in een vliegtuig naar de Verenigde Staten wor den gezet, omdat hun visa zijn verlopen. De Amerikaanse minister van defensie McNamara heeft berichten in de New York Times dat de Amerikaanse lucht aanvallen op Noord-Vietnam tot minder dan de helft zijri teruggebracht wegens een tekort aan bommen „onzin" genoemd. Advertentie m ■o">IN SINDS Grote Houtstraat 181 (Van onze correspondent) PARIJS. De motie van wantrou wen die de Franse socialisten vorige week tegen de regering van Georges Pompidou hadden ingediend om De Gaulle's anti-Amerikaanse politieÜ aan de kaak te kunnen stellen, heeft gisteren met slechts 137 stemmen de kleinste minderheid verworven die onder de Vijfde Republiek tot dusvw ooit werd verenigd. De motie kwam ruim honderd van de 485 stemmen tekort om een meerderheid te halen die de regering fataal zou zijn gewor den. Een zeer ruime meerderheid van het parlement heeft zich met andere woorden weer duidelijk achter alle maatregelen en besluiten geplaatst, waarmee generaal De Gaulle Frank rijk nu de Noordatlantische Verdrag- organisatie doet verlaten, om de Westelijke wereld een slag toe tQ brengen waarvan de gevolgen nog al tijd niet bij benadering zijn te over zien. Ten tweeden male heeft premier Pompi dou gistermiddag gedurende bijna ander half uur het woord gevoerd om zijn ver schillende opponenten van repliek te die nen. Hij richtte zich speciaal tot de li berale ex-premier René Pleven, wiens spreekbeurt vorige week ook op vele le den van de regeringsmeerderheid wel eni ge indruk had gemaakt. Pompidou verweet zijn voorganger uit de Vierde Republiek dat hij zijn militaire argumenten aan de ervaringen der laat ste oorlog ontleende, terwijl de regering met haar nationale vergeldingswapen juist (Van onze correspondent) BRUSSEL. Volgens het Brusselse dagblad Le Soir zou men in Luxemburgse regeringskringen de laatste tijd nog al in zijn wiek zijn geschoten, omdat binnen de Benelux voornamelijk het Nederlands als voertaal wordt gebruikt en bij onder handelingen van de Benelux met derde landen, het Engels. De officiële taal van Luxemburg is Frans. Bij informatie blijkt dat dit bericht is ingegeven door Luxemburgse binnenland se politieke overwegingen. Binnen alle or- fanisaties van de Benelux wordt zowel rans als Nederlands gesproken. En wan neer een Luxemburger zulks mocht wen sen, kan het ook Duits zijn. Het is mo gelijk dat wanneer wordt onderhandeld met landen buiten de Benelux het Engels wordt gebruikt. Maar als daarbij Luxem burgers betrokken zijn die het Engels niet machtig zijn, staan tolken ter be schikking. BONN, (Reuter) De Westduitse am bassade in Chili heeft in een rapport aan het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn verklaard, dat er geen aanwijzingen zijn dat ex-nazi's de landbouwkolonie Dignidad bij Parral in Chili als schuil plaats gebruiken. De Chileense politie zet haar onderzoek naar de juistheid van de berichten over wantoestanden in het kamp voort. De ko lonie kwam in de belangstelling, nadat een jonge Duitser had gezegd, dat er toestan den heersten als in een concentratiekamp. Er zouden geselingen en seksuele misda den voorkomen. Deze jongeman, Wolf gang Muller, is voor het gerecht gedaagd, beschuldigd van zedenbederf bij minder jarigen. De kolonie stond onder leiding van een oud-commandant van de Luft waffe, Hermann Schmidt. alleen maar de vrede diende. Ook andere ex-premiers, als de socialist Guy Mollet confronteerde Pompidou met hun eigen verleden. Zo beriep hij zich, ter verklaring van het verzuim het parlement niet eerder bijeen te hebben geroepen, op de gebeur tenissen indertijd rond de Suez-crisis, toen Mollet de Nationale Vergadering evenmin om haar oordeel had verzocht. De recht se vleugel van de regeringsmeerderheid die door de jonge oud-minister van Fi nanciën, Giscard d'Estaing, wordt aange voerd, wist de premier gerust te stellen door nogmaals het formele onderscheid te onderstrepen dat Frankrijk zich wel uit de militaire organisatie, maar niet uit de Noord-Atlantische alliantie terug zal trek ken. Pompidou liet ook uitkomen dat Frankrijk hoopte te kunnen blijven reke nen bp het Amerikaanse radar waarschu wingssysteem. Als prijs voor die mede werking aan de nationale nucleaire ver dediging zou Frankrijk de Amerikanen dan kunnen toestaan met hun bommen werpers over het Franse grondgebied te blijven vliegen. Frankrijk wil, zo betoog de de premier alleen zichzelf zijn en het wijst daarom de integratie van de hand. Maar als souvereine natie zijn we wel graag bereid afspraken en contracten met andere landen, ook met de Verenigde Staten, te sluiten, op voorwaarde echter dat we onze toekomst zelf onder alle om standigheden zullen mogen blijven bepa len. Met die verschillende vage toezeggin gen wist de premier de ongerustheden die zelfs in de parlementaire regerings meerderheid leeft, blijkbaar op te heffen. In elk geval werd de motie behalve door de 66 socialisten alleen door de helft van OSLO/KOPENHAGEN (DPA) Noor wegen en Denemarken bereiden zich in tensief voor op een eventuele toetreding tot de Europese Economische Gemeen schap, samen met Groot-Brittanië. De twee landen willen, klaar zijn als het lid maatschap van de EEG plotseling actueel wordt. Het initiatief hiertoe is genomen door de conservatieve Noorse minister van Buitenlandse Zaken, John Lyn. Op zijn voorstel hebben twaalf Noorse ambassa deurs in de landen van de EEG en van de Europese Vrijhandels Associatie tij dens een bijeenkomst, die begin deze week op het Noorse ministerie van Bui tenlandse Zaken is gehouden, hun mening gegeven over de huidige marktsituatie in Europa. Deze rapporten zijn de grond slag voor verdere onderzoekingen in een door de Noorse regering gevormde markt- commissie onder voorzitterschap van de Noorse staatssecretaris, Emil Vindsetmo. Aanslag. Een Ierse soldaat is woensdag ernstig gewond door een „Molotov cock tail" die in een kazerne in Dublin werd geworpen. Lecanuets gesteund. rechts-democratische fractie Welke vruchten president De Gaulle van deze fictieve onafhankelijkheid nu verder denkt te kunnen plukken, is een vraag waarop zijn komende reis naar Moskou wellicht een eerste antwoord zal geven. Maar voor het moment heeft hij met zijn anti-Amerikaanse politiek alweer bereikt dat hij een flinke wig in de linkse oppo sitie wist te drijven, waar de communis ten bij deze belangrijke stemming de socialisten nu immers in de kou hebben laten staan. DJAKARTA De Indonesische voor malige vice-president Mohammed Hatta heeft bij de begrafenis van oud-premier Soetan Sjahrir, op de heldenbegraafplaats in Djarkarta, verklaard dat de Indone siërs de strijd van Sjahrir zullen voort zetten om een rechtvaardige en welvaren de Indonesische maatschappij te vesti gen. „Boeng Sjahrir" heeft daar zijn hele leven voor gestreden. Hij was zonder enige reden gearres teerd en het recht werd grovelijk veron achtzaamd", aldus Hatta. De voormalige Indonesische vice-presi dent, die acht jaar geleden aftrad uit pror test tegen de politiek van Soekarno, sprak de wens uit dat Sjahrirs dood „een stimu lans zal zijn voor alle Indonesiërs, terug te keren op het juiste, op het Pantjasila gebaseerde pad". De aan Sjahrir verleen de staatsbegrafenis vormt het bewijs dat hij niet schuldig was en dat de regering heeft ingezien dat haar optreden tegen hem onjuist was, aldus Hatta. Advertentie ASCOT De Amerikanen in Zuid-Vietnam hebben de beschikking gekregen over een apparaat dat hen in staat moet stellen mijnen van de Viet- cong op te sporen. Een pad van anderhalve meter kan met een snel heid van vijftien kilometer per uur worden onderzocht. Als er een mijn ligt, komt de jeep automatisch tot stilstand. (Telefoto). Soms wekt deze samen leving de beangstigende in druk van een vulkanisch landschap, met onderaards gerommel en open vuurhaar den vervuld met een drei ging van wat komen zal en komen moet, geweld van onderop en geweld van boven af, barbaarse provocatie en even barbaarse onderdruk king daarvan, met daarboven een zwijgende, grauwe hemel die niets onderneemt en grimmig afwacht. Open vuurhaarden kan men zien als men een blik slaat over de rand van de plaatsen waar jeugd bijeen is. Dolzin nig bewegende lichamen, slingerende haardossen, drif tig gehamer op beat-gitaren, een heftig kronkelende gene ratie die bezeten is van een explosieve ambitie tot ver nieling, uitdaging en spot. Het zou een opluchting zijn te weten, wat precies die jonge generatie bezig is te bouwen of uit te denken. Hoe zal de samenleving eruit zien, als zij de posten heeft bezet? Misschien vergeten wij Kamerleden, politiemannen, ministers, burgemeesters, journalisten en priesters van vandaag te vaak dat deze langbehaarde, provocerende en demonstrerende jeugd de Kamerleden, politiemannen, ministers, burgemeesters, journalisten en priesters van overmorgen zijn. En dat zij op dit moment bezig zijn het terrein te verkennen, waarop wij ons al een halve eeuw thuisvoelen, maar waar wij bouwsels hebben opgericht die hun niet blijken te passen. Ik kan mij niet aan de in druk onttrekken dat onze bedaagde generatie in het al gemeen in een misverstand leeft over de eigendoms rechten van deze wereld. Deze wereld is namelijk erfelijk. Nu kan men de wettige erfgenamen wel vermanend toespreken, aframmelen en verachten, maar dat zal niets afdoen aan het feit dat zij de wereld zullen beërven. En dat zij het volledige recht hebben alvast te verkondigen, hoe zij met die erfenis willen om springen. O, natuurlijk, wij hebben het allemaal veel verstandiger en ingetogener gedaan. Twee wereldoorlogen, een Jordaanopstand, twee politiële acties en huizen tekorten daargelaten, hebben we de samenleving keurig in orde gebracht. Toch blijkt de nieuwe gene ratie zich op tamelijk on duidelijke manier aan vele dingen te ergeren. Aangezien zij nog niet in de daartoe aangewezen colleges zitting hebben, klinkt hun stem in het wilde weg langs de stra ten, uit open deuren van dancings, in nachtelijke joel- partijen en in obscure blaad jes. En op schuttingen staan hun leuzen. Ik zag enige tijd geleden op een schutting het volgende, met krijt in schools schrift aangebracht: „De politie is gek". Wat moet men in zo'n geval eigenlijk doen, als fatsoenlijk en ordelievend burger? Dat is een probleem. Neem aan dat men een haveloos leerling- provootje zoiets op een schut ting ziet schrijven. Wat moet men dan doen? Men kan zich in de eerste plaats verdiepen in het vraagstuk, of de geciteerde mededeling enige grond van waarheid bevat. Misschien heeft het schrijvende jonge tje ervaringen opgedaan, die hem deze overtuiging hebben gegeven. Er is echter ernstige reden tot twijfel. Zo'n ervaring zou ten hoogste kunnen resulteren in de veronderstelling, dat een bepaalde politieman een tekort aan geestelijke vermogens vertoonde, maar dat mag dan geenszins op de gehele politie van toepassing worden. Bo vendien wordt geen onder scheid gemaakt tussen ge- meente- en rijkspolitie. En tenslotte is er een afdoende verklaring voor het feit, dat men met een aperte leugen te doen heeft, namelijk: in tegen stelling tot regeringsleiders, staatspresidenten en andere verantwoordelijke personen worden politiemannen bij hun sollicitatie zo nauwkeurig ge test, dat afwijkingen prak tisch uitgesloten kunnen wor den geacht. Het jongetje liegt dus met krijt. Het provoceert. Het prikt in de ordelijke samen leving en pleegt een aanslag op de gevestigde gang van zaken. Waarom? Niet omdat hij werkelijk overtuigd is van wat hij schrijft. Hij weet best dat het precies anders om is. Maar hij legt een zevenklappertje onder een heilighuisje. Hij wil laten zien, dat hij niet tevreden is met de erfenis. Dit eenvoudige beeld geeft de provo ten voeten uit, even als zijn misdaad. Zij moorden niet, blazen geen IJ-tunnels op, plegen geen bomaanslagen behalve dan met wat rook en dan nog heel voorzichtig. Wat zij wel doen is: zij tergen. Zij plagen, schokken, schoppen tegen glazen muren, zij ver kennen die vreemde, ordelijke wereld en willen zien wat er van overeind blijft, als men er aan schudt. „De politie is gek." Wat moet men doen? Bij informa tie werd mij door een zeer verstandige en onkreukbare ambtsdrager medegedeeld, dat men als goede staatsburger in zo'n geval verpicht is de poli tie te waarschuwen en onder wijl de kladderaar bij zijn kladden of anderszins vast te houden. Ik moet aannemen dat die burgerplicht bestaat, maar be tekent dat dan dat het betrok ken provootje voorgoed on schadelijk wordt gemaakt? Groeit hij van het moment zijner arrestatie op als een welgezind en conventioneel burger, zonder die rommelige mentaliteit van weleer, en zonder die lange haren en die wanstaltige broek en dat boos aardige krijtje? Dat geloof ik niet. Men kan de nieuwe generatie en ook de flodderigste exemplaren daarvan niet uitroeien, van binnen schoonwassen en in Tachtigers veranderen. Overi gens bedenk ik plotseling, dat ik volgens de snel groeiende mentaliteit van sommige kribbebijterige tijdgenoten eigenlijk nu al strafbaar ben, omdat ik het leugenachtige schuttingopschrift heb ver meld. Zoiets dóet men niet. Men krabt het haastig weg, hangt er een zeildoek over of hakt de schutting om, maar men zwijgt erover. En als men erover spreekt of schrijft, on dermijnt men de orde en het gezag. Als men het zinnetje zou filmen, zou de film ver boden worden. Waarom? Om dat deze vulkanische tijd zo angstig maakt, dat men er niet meer aan durft denken. Er zat eens een fijnzinnig en braaf jongetje op een zon dagsschool. En enkele rijen vóór hem zat een fijnzinnig en braaf meisje met stijve vlechtjes en rode strikjes. Het jongetje luisterde met één oor naar de devote les, maar aan zijn ander oortje fluisterde de wereld. En aan dat oortje fluisterde de toekomst. En die toekomst vertelde hem dat hij eens een man zou wezen en toen werd hij plotseling ver schrikkelijk verliefd op het meisje. Hij nam een briefje en schreef erop: „Lieve Ma- rietje", schreef hij, „ik hou van je." De gewijde docent was niet van gisteren en loerde over de schouder van de kleine vrijer. Hij legde zijn bleke hand op het briefje, nam het op en las het langzaam, woord voor woord. Net als een poli tieman, die een provo be trapt. Want verliefd worden op de zondagsschool is het- fS- zelfde als op een schutting schrijven in een zondags schone samenleving. Wat deed de man? Trok hij zijn gummistok, sleurde hij het jongetje naar de rechter, verbood hij het gebruik van potloden, scha kelde hij Kamerleden in? Neen. Hij nam het briefje, trok zijn eigen potlood en schreef drie letters achter het zinnetje. Toen gaf hij het briefje aan het jongetje terug en hervatte de les. En het bevende jongetje las: „Ik hou van Jezus". En nu weet ik wat de po litie moet doen, als ik haar opbel om die schutting. De politieman die arriveert op de plek van de misdaad moet een krijtje meebrengen. Hij moet achter het opschrift twee woorden toevoegen, zo dat er staat: „De politie is gek op kin deren." En als dat provootje zijn hersentjes gebruikt, zal hij beter heengaan dan hij ge komen is. Hij zal beseffen dat zijn satirische provocatie is overtroffen door een mild en scherp geslacht, waarvan sommigen in uniformen ge stoken zijn. „De politie is gek op kinderen." En het is verdraaid aan toe nog waar ook, als men in de huiskamers van onze ge- uniformeerde medeburgers kijkt, wanneer hun dienst erop zit! Met deze waarheid kan men verder komen dan met een blauwe striem van een gummistok, als men ge roepen is om jong te zijn en ouder te worden en een we reld te bezitten waarop men nu eenmaal te leven heeft. En waarop gelukkig door een speling der natuur oud en jong tezamen leeft voor een korte, korte wijle LONDEN (Reuter en AFP) De lei der van de Britse conservatieve oppositie, Edward Heath, heeft zijn „schaduwkabi net" grondig gereorganiseerd. De nieuwe regering" telt zeventien in plaats van 21 leden. Verscheidene oud-ministers, zoals Selwyn Lloyd, Duncan Sandys, Ernest Marples, John Boyd-Carpenter en lord Dil- home, maken er geen deel meer van uit. In hun plaats zijn jongere afgevaardigden gekomen. Sir Alec Douglas-Home wordt woord voerder op het gebied van de buitenland se politiek, terwijl Reginald Maudling plaatsvervangend fractieleider blijft en als woordvoerder op het terrein van het gemenebest en de koloniën zal optreden. Quintin Hogg, een van de weinige con servatieven die bij de jongste algemene verkiezingen stemmenwinst hebben ge boekt, zal het standpunt van de partij in binnenlandse aangelegenheden uiteenzet ten. De gemiddelde leeftijd van de scha- duwministers is nog geen 47 jaar. Heath is zelf 49. In de omgeving van Heath wordt vernomen dat deze reorganisatie bedoeld is als een poging om een ge schikte regeringsploeg te vormen voor het geval de Conservatieven bij de vol gende verkiezingen in 1970 of '71 de overwinning zouden behalen. WASHINGTON (Reuter) President Johnson heeft een besluit van het Con gres getekend dat beoogt nog 3"/2 miljoen ton graan naar India te zenden. Eerder had de Verenigde Staten 6Y2 mil joen ton graan voor India bestemd. De president had in maart, na het bezoek van premier Gandhi aan Washington, om toestemming voor het zenden van meer voedsel gevraagd. Suikerziekte. Waarschijnlijk meer dan een half miljoen Westduitsers lijden aan suikerziekte zonder het te weten. Op het ogenblik staan 600.000 diabetici in de bondsrepubliek onder geneeskundige behandeling. Volgens de laatste ramin gen zou het totale lijders aan deze ziekte echter in de buurt van de 1.2 miljoen liggen. Ontploffing. In een passagierstrein in In dia heeft zich woensdagavond een ont ploffing voorgedaan, waardoor negentig mensen werden gewond. Meteoriet. In Brooklyn is een meteoriet van twee kilo neergekomen. Het projec tiel sloeg door de voorruit van een vrachtauto, de chauffeur verwondend. Er zit negentig percent ijzer en acht percent nikkel in de meteoriet. Haarscheurtjes. Van de 63 Boeing-707 en 720 straalvliegtuigen die tot dusver in Amerika zijn onderzocht, vertoonden er 22 haarscheurtjes in het staartstuk. Dat deelt het Federale Bureau voor Lucht vaart in Washington mee. De scheur tjes worden gerepareerd. Meer dan hon derd Boeings moeten nog worden geïn specteerd. Baldadigheid. V.S. Tikoenov, minister van Openbare Orde van de Sovjet Unie schrijft in de Pravda dat de politie te zacht optreedt tegen baldadigheid en dat het publiek er te onverschillig tegen over staat. Meer dan een kwart van alle misdaden in het land zijn een gevolg van uitspattingen. De daders zijn veel al dronken. Massagraf. In het oude gedeelte van de Poolse stad Czestochova is een massa graf gevonden met de resten van ver scheidene honderden joden. Tijdens de Duitse bezetting was in dat stadsdeel het getto gevestigd. Afleiding. De vrouwelijke croupiers in een speelzaal in het Amerikaanse Las Vegas moesten dezer dagen hun biki ni's met doorschijnend bovenstuk ver vangen door wat meer textiel. De casi nocommissie van de staat Nevada dreigde het bedrijf te sluiten. De procu reur-generaal zei de indruk te hebben dat de spelers te veel werden afgeleid van de handen die de kaarten ronddeel den, waardoor „het huis" groter winst kansen kregen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3