Russische minister Gromyko zes dagen op bezoek bij Italianen Gesprek tussen paus en Rus wordt algemeen verwacht Milde vonnissen in het Tiroolse terreurproces Mtuislimrilbeurs r haar journaal Geen autonomie voor de Koerden Nieuwe girorekeningen via kantoor Arnhem Aanval op Vaticaan door primaat van Griekse orthodoxen Bijna een ton voor „Waterland- Wonderland" m De lunch van Toos Mantels van de Groupe Maitrade Anti-familie jam 'n Step parfum-verstuiver verfrist vrouwenharten (en mannenharten óók) DONDERDAG 21 APRIL 1966 9 Vrijlating van politieke gevangenen geëist in Djakarta Russen verdreven uit Argentijns zeegebied Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren! 1. Spuit '3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten.. Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 RESERVEER ÊÊN DAG VOOR UZELFl 21e INTERNATIONALE f NOG 3 DAGENI Schilderij van Churchill brengt 80.000 op Cosmonaute luchtziek Een parfum verstuiving fijn als ochtendnevel. Dat krijgt u met de modieuze Step. Want alleen Step geeft die ragfijne en uiterst zuinige verstuiving. En ook die haast onbeperkte garantie is exclusief Step. Let op de blauwe Step verpakking. (Van onze correspondent) ROME De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Andrei Gromyko, is vanmiddag voor een zesdaags bezoek in Italië aangekomen. Zijn Italiaanse collega Fanfani heeft het wenselijk geacht aan de vooravond van dat bezoek het parlement te verzekeren dat het Atlantische bondge nootschap een van de belangrijkste richt lijnen blijft voor de buitenlandse politiek van zijn regering. In bepaalde kringen was namelijk al bezorgd het vermoeden uitgesproken dat de komst van de Rus sische bewindsman een minder actief deelnemen van Italië aan de politiek van het westelijk blok tot gevolg zou hebben. Gromyko's visite is een tegenbezoek. Tal van vooraanstaande Italianen hebben Moskou reeds bezocht. President Gronchi was indertijd zelfs het eerste staatshoofd van de westerse wereld dat een officieel bezoek bracht aan de Sovjet-Unie na de oorlog. Pas nu komt er een tegenbezoek, eigenlijk drie jaar te laat. De politici zijn voorzichtiger dan de on dernemers. De Italiaanse industriëlen to nen zeer grote belangstelling voor de Sovjet-Unie en enkele dagen geleden is een handelsdelegatie naar Rome gekomen die een hoogst belangrijk contract heeft afgesloten met de Fiat-fabrieken in Turijn Fiat wil in de Sovjet-Unie een grote fa briek bouwen voor de montage van auto mobielen, vooral van de nieuwe Fiat-124. Men neemt aan, dat die nieuwe fabriek behoefte zal hebben aan 20.000 man per soneel, zodat de Russen een geheel nieu we stad zullen moeten bouwen voor dit project. Van beide zijden is men bijzon der ingenomen met de overeenkomst, die dinsdag in Turijn werd ondertekend. Men verwacht thans vrijwel algemeen, DJAKARTA (AFP en ANP) Hon derden scholieren van het Indonesische „Kappi"-actiefront hebben gedemon streerd voor het bureau van de procu reur-generaal in Djakarta. Ze eisten de onmiddellijke vrijlating van achtentwin tig politieke gevangenen. De eerste voorzitter van de machtige mohammedaanse partij „Nahdatoel Oela- ma", Danhlan, deed gisteren een beroep op de Indonesische regering, onmiddellijk alle politieke gevangenen die in vorige jaren het slachtoffer werden van laster in vrijheid te stellen. De bijzondere mi litaire rechtbank in Djakarta heeft lui tenant Ngedimo ter dood veroordeeld wegens zijn aandeel in de mislukte 30 september opstand. LONDEN (Reuter) De Iraakse am bassade in Londen heeft een bericht van het Egyptische persbureau voor het nabije Oosten tegengesproken, waarin werd ge zegd dat de Koerden in Irak autonomie zal worden verleend. Dit zou de nieuwe president van Irak, Abdoel Rahman Arif, in een interview hebben gezegd. De am bassade zegt echter dat Arifs woorden zijn verdraaid. „Onze broeders de Koerden die een minderheid vormen en gewapender hand voor onafhankelijkheid hebben ge streden bezitten volgens de grondwet dezelfde rechten als alle anderen Irake zen", aldus de ambassade. „De Iraakse regering zal geen afscheiding aanvaar den". BUENOS AIRES (Reuter) Eenheden van de Argentijnse marine hebben zeven Russische wal vis jagers uit de Argentijnse territoriale wateren in de Atlantische Oceaan verdreven. Dit is woensdag in Buenos Aires meegedeeld. Het fregat Pie- drabuena ontdekte zondag vijf schepen en gaf hun opdracht het gebied te verlaten. De kotter Ushuaia, op patrouile in het zelfde gebied spoorde twee Russen op. Met ingang van 2 mei zullen alle nieu we postrekeningen over het girokantoor Arnhem lopen. Nieuwe rekeninghouders, ook die in het westen en midden van het land, krijgen gele giro-enveloppen van het girokantoor Arnhem. De eerste hon derd ontvangen zij gratis. Deze envelop pen zijn niet verkrijgbaar bij de postkan toren in het gebied van het girokantoor Den Haag. Het aantal rekeninghouders bij het girokantoor Den Haag is momen teel 703.000, dat bij het girokantoor Ar nhem 442.000. dat Gromyko ook een bezoek zal brengen aan de paus. Dat zou dan voor het eerst sedert de communistische revolutie zijn, dat een vooraanstaand lid van de Russi sche regering het Vaticaan bezoekt. In het Vaticaan wil men, zoals gewoon lijk niets loslaten. Maar het is ons be kend, dat de Italiaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel enkele dagen geleden een uitvoerig gesprek heeft gehad met de paus. Hij werd ontvangen in een bijzon dere audiëntie, hetgeen ongebruikelijk is. Hoewel er natuurlijk geen zekerheid be staat, mag men toch wel aannemen dat dit bezoek samenhangt met de reis Andrei Gromyko dat de Russen door middel van hun am bassadeur in Rome aan de Italiaanse re- Gromyko. Omdat de Sovjet-Unie geen di- gering vragen stappen te willen doen ten plomatieke betrekkingen onderhoudt met einde een onderhoud tussen de paus en het Vaticaan, zou de normale weg zijn, Gromyko mogelijk te maken. Advertentie Spuit nu in 3 minuten uw oven schoon Spuit nu uw oven schoon IMPORTEUR: BERGERAC N.V., OEN HAAG. TEL070-607933 (Van onze correspondent) ROME In Milaan zijn gisteren de vonnissen geveld in liet monsterproces te gen de terroristen die in 1964 en 1965 in Noord-Italië, vooral in Alto Adige, tal van elektrische leidingen hebben vernie tigd, aanslagen hebben gepleegd op trei nen, carabinieri en soldaten van de grens wacht hebben gedood en andere geweld daden hebben gepleegd. Na een langdurig proces tegen 57 ver dachten, van wie er tien op het beklaag denbankje zaten, 37 voortvluchtig zijn in Oostenrijk en tien op vrije voeten in Italië het proces konden volgen, zijn de vonnis sen geveld. De rechtbank heeft de zwaar ste aanklacht, dat de bedoeling van de verdachten was de integriteit van de Italiaanse staat aan te tasten, niet ont vankelijk verklaard. De beklaagden werden schuldig bevon den aan moord, overvallen en aanslagen in bendeverband. Niemand werd tot le venslang veroordeeld, hoewel er vijf eisen tot levenslang waren gesteld. De belang rijkste verdachte in het proces, althans Advertentie TIM 24 APRIL IN DE R.A.t. Geopend van 10.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Zondags uitsluitend van 10.00-17.00 uur. Toegangs prijs ƒ2.50 (incl. bel.). Gereduceerde reisbiljetten verkrijgbaar bij de stations. 'Een wonderbaarlijk ideeënrijk voor de vrouw (èn haar gezin). Ruim 300 stands en vele unieke attracties! de belangrijkste die in Milaan op het be klaagdenbankje zat, was proffessor Gün- ther And.ergassen uit Salzburg. Hij werd veroordeeld tot dertig jaar gevangenis straf. Twee verdachten, die zich schuil houden in Oostenrijk kregen wegens moord op enkele carabinieri eveneens dertig jaar. Tenslotte kreeg een groep veel la gere straffen. Verschillende verdachten werden vrijgesproken. Van de tien die in Milaan op het beklaagdenbankje zaten, werden er drie onmiddellijk na uitspraak van het vonnis op vrije voeten gesteld. De president van de rechtbank wees erop, dat de Italiaanse justitie grote ma tiging heeft willen betrachten om ertoe bij te dragen dat rust en verdraagzaam heid in het betrokken gebied terugkeren. Het vonnis heeft, althans in Italië, een vrij gunstige indruk gemaakt. Ook de Duit se en Oostenrijkse journalisten, die de zitting hebben bijgewoond, waren verrast door de betrekkelijk gematigde straffen. ATHENE (AFP) Aartsbisschop Chrysostomos van Athene, de primaat van de Grieks-orthodoxe kerk, heeft een en cycliek gericht tot de Grieks-orthodoxe geestelijkheid, waarin hij zich keert tegen „de ongeoorloofde en onbeschaamde po gingen van de roomse kerk en de pro paganda van het Vaticaan om christelijk- orthodoxe gelovigen een rad voor de ogen te draaien. „Deze perfide poging", aldus de encycliek, „heeft reeds de vorm aan genomen van een religieuze strijd". De aartbisschop eindigt zijn beroep op de orthodoxe geestelijken en hun mede werkers met de woorden: „gij die het hei lige woord predikt, gij dient uw inspan ningen te verdubbelen om het kwaad te keren en de destructieve pogingen van de vijanden van onze kerk en van onze natie teniet te doen". Burgemeester en wethouders van Am sterdam stellen de raad voor een bijdrage van 20.000 te verlenen aan de Stichting voorbereiding nationaal poldermuseum te Purmerend, die een openluchtmuseum „Waterland-Wonderland" wil inrichten, dat een uitbeelding zal geven van de wa terbouwkundige historie van ons land. Het zal een educatief en tevens vermaaks- karakter hebben. De gemeenteraad van Purmerend stelde voor de ontwikkeling van het plan 50.000 beschikbaar en Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zegden ƒ25.000 toe. LONDEN (Reuter) Zes schilderijen van Winston Churchill hebben bij Sotheby in Londen bij elkaar 180.000 opgebracht. Het meest werd betaald voor een schil derij genaamd „Ightam Moat" dat Sir Winston schonk aan generaal Sir Ian Ha milton in 1941. Er werd 80.000 voor neer geteld. KOPENHAGEN (AP) De Russi sche cosmonaute Valentina Teresjko- va, de eerste vrouwelijke ruimtevaar der, is tijdens een doodgewone vlucht van Moskou naar Stockholm onlangs zwaar luchtziek geweest. Ze moest eni ge malen de hulp van de stewardess inroepen. Het was dus een hele verrassing voor de andere passagiers dat de jonge vrouw op het vliegveld van Stockholm met veel plichtplegingen werd ontvan gen door een aantal diplomaten. Ze hadden niet in de gaten gehad dat zij de beroemde ruimtevaarster was. Haagse Naieven. Zaterdag 23 april zal in de expositieruimte in het centraal ge bouw der AMVJ in Amsterdam, een tentoonstelling worden geopend van werk van Haagse naieven. Les Ballets de Paris. „Les ballets de Pa ris", met als solisten Janine Charrat en Milorad Miskovitch, zal op 28 april in het congresgebouw RAI in Amsterdam en op 30 april in de stadsschouwburg van Sittard optreden. Advertentie PARIS Voor Nederland: Galvanistraat Den Haag. Op de ijsbaan van het Europa-centrum in Berlijn werden najaarsmodellen voor 1966 getoond. Van links naar rechts: een wollen pakje met jersey kousen, een ensemble in rood en zwart, een witte avondjapon en een pakje met plissé-rok, afgezet met bont. (Telefoto). „Een buitengewoon meisje dat veel belooft.Dat waren de woorden waarmee de hoofdonderwijzer zijn zestienjarige leerlinge Margaret Robson karakteriseerde. Margaret is in Shipley (Engeland) gekozen tot Jonge burger van het Jaar. Zodra zij oud genoeg was deed zij bood schappen voor de buren en hielp vrienden. Zij is nu leidster op de zondagschool, lid van de Ambulance Brigade, lid van het schoolkoor, van verscheidene schoolclubs, een dis cussieclub en actief in de pad vinderij. Iedere dag gaat Toos met een trom meltje vol verrassingen van huis. Ze moet vijf keer per week overblijven en neemt dus haar lunch mee naar school. Toos heeft een verstandige moeder. Want, hoewel het lang niet gemakkelijk is iedere dag iets anders te verzinnen, is het trommeltje van Toos steeds weer met gezellige, voed zame hapjes gevuld. De moeder van Toos weet dat als ze haar dochtertje iedere dag hetzelfde meegeeft, het brood aan de vriendinnetjes wordt weggegeven of weggegooid. Er gaat niet teveel brood in het trommeltje. Wel een variatie van broodsoorten. De plakjes brood worden bovendien op een gezellige manier ge sneden: in vierkante partjes, in drie hoeken, in langwerpige stukjes. Het broodbeleg is zowel zoet als pittig en fris. Er gaat hagelslag en marmelade op, kaas, vleeswaren of eieren, en vruchten als partjes appel, banaan, verder komkommer, radijs en tomaat. Verder wordt het beleg gecombineerd zoals smeerkaas met tomaat en kom kommer, een plakje ham met een schijfje ei enzovoorts. Natuurlijk krijgt Toos voldoende fruit mee, want haar moeder maakt dat de inhoud van het trommeltje er niet alleen smakelijk uitziet, maar ook verantwoord is sa mengesteld. (Van onze correspondente) Zeven vooraanstaande Amsterdamse mantelfabrikanten hebben gistermiddag in het Victoria Hotel in de hoofdstad geza- menlijk een nieuwe wintercollectie ge showd, die zij het komende seizoen on der de naam „Groupe Maitrade" op de Nederlandse markt zullen brengen. De Amsterdamse confectionairs besloten enkele maanden geleden de fabricage van hun exclusieve modellen te centraliseren om de consumenten een grotere variëteit in stoffen en modellen en een groter maatassortiment te kunnen bieden. Voor al kleine vrouwen zullen van de nieuwe samenwerking kunnen profiteren aange zien men bij de samenstelling van de col lectie extra veel aandacht aan de klein ste maten heeft besteed. Uit de bijzon der geslaagde presentatie bleek dat de ontwerpers van de zeven fabrikanten hun modellen op de Parijse modelijnen van de afgelopen winter hebben geïnspireerd. De sportieve» trenchcoat? van tweed en Shetland rijk gegarneerd met roodvosbont voerden de boventoon in de collectie. Daarnaast namen echter ook redingotes een belangrijke plaats in, terwijl er bo vendien alleen van voren iets getailleer de mantels te bespeuren waren, die men van achteren van een recht pand had voorzien. De wijde vleugelmouwen zijn bij de Amsterdamse confectionairs taboe. Ze moesten plaats maken voor mouwen die over het algemeen zeer slank waren ge houden. De tot over de knie vallende mantels hebben voorgoed afgedaan. De wintercollectie van de „Groupe Maitra de" biedt alleen de keus uit tot op de knie vallende en tot boven de knie rei kende mantels. Het ziet er naar uit dat laken de ko mende winter een grandioos „come-back" maakt, want zowel voor jassen als voor mantelpakjes gebruikten de Amsterdam se confectionairs prachtige lakenkwalitei- ten. Hiernaast blijvens camels, cashme res, shetlands en whipcord „in" evenals trouwens wollen ottoman en wollen clo- qué. Jammer genoeg heeft de gezamen lijke wintercollectie geen spectaculaire nieuwtjes opgeleverd. Wat extravagant waren alleen een paar grote met bont omzoomde capuchons. De consumenten kunnen daarentegen een keuze uit de ori gineelste stoffen en de geraffineerdste kleuren maken en dat is ook wat waard. Een Westduitse dokter heeft van daag bekendgemaakt dat er een nieuw voorbehoedsmiddel is uitgevonden dat men als jam op de boterham kan sme ren. Dr. Helmut Nitz uit Hangelar bij Bonn verklaarde tegenover een ver slaggever dat het middel bij proeven doeltreffend is gebleken. Hij noemt het „anti-baby marmelade". Nitz zei dat het contraceptief geen hormonen bevat. Het is gebaseerd op groente-extracten en het kan met een lepel worden ingenomen of op het brood worden gesmeerd. Het prepa raat zal op de markt worden gebracht onder de naam „Sura medische jam", zodra het door de gezondsheidsauto- riteiten wordt goedgekeurd, zo zei Nitz. Een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid in Bonn, dat nieuwe medicijnen controleert voor ze verkocht mogen worden, zei dat de anti-conceptie jam nog niet is getest. Hij zei dat er een aanvraag is ontvan gen voor de handelsproduktie ervan.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9