Senator Fulbright bang voor vervolgingsacties in de V.S. „Er zijn tijden dat men moet protesteren tegen oorlog" Zorgt u goed voor uw gezicht? HET WEER RH» Mgr Bekkers stervende Vechtpartij na lichte botsing Amerikaan kreeg kunsthart Massale volksverhuizing van Javanen aangekondigd Vist ent van Willem van Es uitgebrand m.r Soumokil niet terechtgesteld WÊ - it® SLIJTERIJ SWIER Baby gestorven door mishandelingen Zestien Haarlemse lyceïsten mogen eindexamen doen Oplossing voor voedselprobleem SLAGROOMTAARTJE ln Middelburg IN DEZE KRANT Vrij zacht Velserbeek N.V. Schoen Het woord is aan Wel van school gestuurd „ELLEN" DE STEENWERF ÉMhH Guerrilla Tegenspraak uit Djakarta ABRIKOZEN- BEIGNETS DEKKERS SWEATERS ELZER's uw gezelligheidsleverancier HAZENBERG 51e JAARGANG NUMMER 143 VRIJDAG 22 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN E. Konins Chef van de redactie: H. Landré Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks WASHINGTON (Reuter en AP). „Protesten tegen een oorlog, temid den van een oorlog, zijn een zeldzame aangelegenheid voor Amerikanen. Ik zie dit echter als een teken van kracht en volwassenheid. Maar het is helemaal niet zeker dat de betrekkelijk gezonde atmosfeer waarin nu de debatten over de oorlog in Vietnam plaatsvinden, niet plaats zal maken voor een nieuw tijdperk van McCarthyisme". Dit zei gisteravond de demo cratische senator J. Fulbright, voorzitter van de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, in een rede in Washington. Senator Fulbright had er weinig vertrouwen in dat in de Verenigde Staten „de rede de over hand zou krijgen in een atmosfeer van toenemende oorlogskoorts". Met de term „McCarthyisme" doelde Fulbright op de periode dat in de Verenigde Staten jacht werd gemaakt op communisten en links-georiënteerde figuren. De leiding van die vervolgingen had senator McCarthy. Fulbright, een vooraanstaand lid van de zogenaamde „vredesvleugel" in de Democratische partij, en een fel tegen stander van het Vietnam-beleid van pre- De gemeentepolitie van Middelburg beschikt over zeer sterke aanwijzingen, dat zich kort geleden in deze stad een drama heeft afgespeeld dat aan een zes maanden oude baby het leven heeft ge kost. Een sectie heeft uitgewezen dat de baby is overleden aan ernstige hersen- en rugletsels, veroorzaakt door mishandelin gen. De 29-jarige moeder van het kind en de 32-jarige man voor wie zij sinds enige tijd hét huishouden doet, beiden uit Middel burg, worden van de mishandelingen ver dacht. Zij zijn gearresteerd. Advertentie Uw gezichtshuid heeft in ons Nederlandse klimaat veel te verduren. Daarom is een goede huidverzorging juist hier zo belang rijk. Onmisbaar voor het reinigen is hier bij Seherk Gezichtslotion! Wees zuinig op uw uiterlijk, begin morgen met Seherk! In flacons v.a. ƒ2,95. Gebruik ook Scherk crèmes {tubes f3,- en f3,85) en Scherk Gezichtsmelk flacons f5,40). W eerrapporten1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2, 15 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws3, 15 Medische verzorging5 Uit stad en omgeving 5,7,9, 11 Films 9 Schrijvende lezers9 In de vishal en op zee11 Topsy 11 Ferdinand11 Radio en tv 17 Uitgaan in Haarlem17 Kunst17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Economisch nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport23, 25 Luidsprekers 26 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met voornamelijk in de nacht en ochtend enige regen of motregen, maar daarna ook en kele opklaringen. Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Vrij zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. sident Johnson, verklaarde: „In ieder ge vecht tussen een havik het symbool van de voorstanders van het Vietnam-be leid en een duif (voorstanders van vrede) heeft de havik een groot voordeel. Niet omdat het een betere vogel is, maar omdat het een groter dier is, met dode' lijke klauwen en een zeer sterke wil om deze te gebruiken". Fulbright verdedigde de critiek van hem en anderen op de Amerikaanse deel name aan de oorlog in Vietnam met de woorden: „Er zijn tijden dat men wel moét protesteren. Hoe langer de oorlog duurt zonder dat er een vooruitzicht op een overwinning of vrede door onderhan delingen bestaat, des te meer zal de oorlogskoorts toenemen. De hoop zal plaats maken voor vrees en de verdraag zaamheid en vrijheid van meningsuiting zullen worden verdrongen door een schril patriotisme". „Het op de meest dramatische wijze tot uitdrukking brengen van grieven is niet noodzakelijkerwijze het meest af doende middel". Ten aanzien van het onderzoek dat zijn commissie inzake Viet Advertentie HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden - Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 's zaterdags van 10—18 uur SHOW van inruilautomobielen nam en China instelt zei hij: „Ik hoop dat dit experiment niet alleen zal bijdra gen tot de opvoeding van de openbare mening, maar ook zal helpen de Senaat haar eigenlijke rol van adviseur van de president inzake de belangrijke kwesties van de buitenlandse beleid terug te ge ven". De Vietcong heeft vanochtend vroeg bij een mortierbeschieting van de nieuwe Amerikaanse luchtmachtbasis in Pleikoe vijf Amerikaanse vliegtuigen vernield. Vijftien toestellen werden beschadigd. Twee mensen werden gedood en enkelen gewond. Het was de derde aanval op een vliegveld in ruim één week. Een onbekende vrouw heeft de Austra lische premier Harold Holt een schoen naar zijn hoofd gesmeten toen hij uit een vliegtuig stapte in Perth. De vrouw die lid is van de „spaar onze zonen"beweging, die tegen het zen den van dienstplichtigen naar Vietnam is zei nadat ze gearresteerd was: „ik kon dat lachende gezicht van hem niet uitstaan". (Van onze correspondent DEN BOSCH Monseigneur W. Bek kers, de bisschop van Den Bosch die woensdag in het Tilburgse Sint Elisabeth- ziekenhuis achtenvijftig jaar werd en bij die gelegenheid vele wensen voor spoedig herstel kreeg, zal menselijkerwijs gespro ken niet meer beter worden. Dat heeft deken F. van Oort tijdens een heilige mis in Tilburg medegedeeld na een kort bezoek aan de bisschop, die he vige pijnen lijdt, a'f en toe tijdelijk blind is en steeds minder bij bewustzijn komt. Vicaris Rooyackers heeft op de verjaar dag van monseigneur Bekkers een mis op diens ziekenkamer opgedragen. De bis schop heeft toen nog maar enkele gebe den bewust mee kunnen bidden. In de Breestraat te Beverwijk hebben vannacht omstreeks één uur drie inzit tenden van een Duitse personenauto een inwoner van Heemskerk tegen de grond geslagen en in het gezicht getrapt. Laatst genoemde heeft bij de politie aangifte ge daan van deze mishandeling. De man uit Heemskerk stond links naast de Duitse wagen geparkeerd met zijn auto. Toen hij achteruit de Breestraat opdraaide, ontstond een lichte aanrij ding, waarbij de Duitse wagen in gerin ge mate werd beschadigd. Na deze aan rijding ontwikkelde zich een woordenwis seling, die tenslotte resulteerde in mis handeling van de inwoner van Heems kerk. De politie heeft de zaak in nader onderzoek. Er zal ook proces-verbaal wor den opgemaakt van de botsing, waaraan de man uit Heemskerk schuldig is. Wmm Gisteren heeft een hartpatiënt in de Verenigde Staten een tijdelijk „hulphart" van plastic gekregen tijdens een operatie die zes uur vergde. Chef van het team chirur gen was dr. Michael Debakey uit Houston, die men hier, met hat kunsthart, bij de geopende borstkas van de patiënt ziet. De patiënt is nog niet buiten levensgevaar. De komende 24 uren worden kritiek geacht. Een verslag van deze unieke ingreep vindt men op pagina 15. Horace Mann: Het is moeilijker om als martelaar te leven, dan om als martelaar te sterven. (Van een onzer verslaggeefsters) Als straf voor het overhoop halen van de school mogen zestien eindexamen kandidaten van het christelijke Mamix van Sint Aldegondelyceum aan de Plane- tenlaan in Haarlem-Noord niet meer op school komen. Zij mogen daar alleen verschijnen om volgende week schrifte lijk en later mondeling eindexamen te doen. De ongeveer drie weken die na het schriftelijk examen nog op school door gebracht worden, moeten deze zestien van de ongeveer veertig kandidaten dus thuis werken. Zoals bekend is, werd er deze week ge sproken over uitsluiting van het eindexa men als strafmaatregel. De leerlingen hadden in de nacht van 4 op 5 april alle meubilair uit de klassen gesleept. De rector, dr. A. la Fleur, was echter van tevoren nog in de klassen geweest om nadrukkelijk dergelijke acties te ver bieden. Waarschijnlijk hebben zij het voorbeeld gevolg van leerlingen van het christelijk lyceum in Leiden, die enkele nachten eerder op dezelfde wijze hun af scheidsfeest gevierd hadden. Het schoolbestuur en de schoolcommis sie hebben zich lang beraden over de te nemen maatregelen. Gisteravond is de beslissing aan de betrokken ouders mee gedeeld. Als de bestrafte leerlingen thuis goed werken hoeft deze maatregel voor hun eindexamen niet fataal te zijn. Advertentie Aluminium voorzetramen Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem - - j DJAKARTA (Reuter en AP). President Soekamo van Indonesië heeft een plan bekendgemaakt om het nijpende voedselprobleem en de steeds toenemende overbevolking op Java te bestrijden. Volgens Soekamo is geboortenregeling niet doeltreffend genoeg. Radicale maatregelen zijn de enige mogelijkheid om een oplossing voor deze vraagstukken te vinden. De Indonesische president kondigde daarom een grootscheepse verhuizing aan. Per jaar zullen twee miljoen be woners van het eiland Java naar Bor neo, Celebes of West-Irian worden afgevoerd. Per dag zouden daarvoor ongeveer dertig schepen met zeker zesduizend mensen moeten ver trekken. Iedere dag zullen in de buitengewesten duizenden hectaren grond ontgonnen moeten worden. Buitenlandse ondernemingen zouden bij de bodemontginning behulpzaam kunnen zijn en op vijftig-vijftig-basis kunnen zijn en op fifty-fifty-basis gekapte hout. De bevolking van Indonesië wordt ge schat op ruim 70 miljoen zielen. Volgens deskundigen zou dit cijfer echter veel hoger liggen en gestegen zijn tot onge veer honderd miljoen. De bevolkingstoe name wordt per jaar geschat op twee miljoen mensen. President Soekamo, die sprak op een bijeenkomst van het Indonesische kabi- Hedenmorgen om kwart over zes is bij het station IJmuiden de bekende vistent van Willem van Es bijna ge heel uitgebrand, zodat alleen de muren nog overeind zijn gebleven. Binnen tien minuten na aankomst had de Velsense brandweer het vuur reeds geblust, waarbij het interieur echter voor het grootste deel door de brand werd vernield. Bij onderzoek bleek dat de zoon van de eigenaar zoals gewoonlijk om tien minuten voor zes de elektrische voorverwar mer had ontstoken, om zich ver volgens naar de vishallen te be geven. De tent had hij achter zich gesloten. Tien minuten later werd hij voor de brand gewaarschuwd. Aangenomen wordt dat de brand is veroorzaakt door een defect in de leiding van de gasfles. net, zei voorts: „Ik zeg u, ministers, dat ik uw president en premier ben. Be schouw mij niet als een marionet of een symbool." Het legerdagblad „Angkatan Bersen- djata" heeft gemeld dat de Indonesische marine een poging heeft verijdeld van leden van de verboden communistische partij (PKI) om op het eiland Masalem- boe, in de Javazee, een tegenregering te vormen. Communistenleider Kaharoedin had de hand gehad in deze poging. Acht tien mensen die door hem op het eiland gevangen werden gehouden konden door de marine worden bevrijd. Ook Radio- Djakarta maakte melding van deze po ging, maar het station wist niet de naam van het eiland te melden. DJARKARTA, De Indonesische mi nister voor Militaire Rechtspraak, briga de-generaal Soeharto, heeft donderdag het bericht over de terechtstelling van dr. Soumokil tegengesproken. Hij deed dit te genover de correspondent van het ANP. In bedoeld bericht werd beweerd dat Soumokil, de vroegere president van de republiek de Zuid-Molukken, twaalf april op het eiland Obi, ten noorden van Ce- ram, zou zijn terechtgesteld. De Indonesische legerleider, luitenant- generaal Soeharto, zei desgevraagd geen bericht hierover te hebben ontvangen. „Soumokil is niet terechtgesteld, ofschoon hij wel ter dood veroordeeld is", aldus Soeharto. Soumokil werd in 1964 gearresteerd. Hi; werd door een bijzondere militaire recht bank ter dood veroordeeld. Advertentie A.S. ZATERDAG Een vruchtengebakje in een heerlijke kombinatie van feutédeeg met aman delspijs. Ter kennismaking van 50 voor 42 Ct p. st. PATISSERIE HERENMODEHUIS KENNEMERLAAN 108 LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Speciaal aanbevolen Heerlijk met aardbeienvulling 2.75 mmm heerlijk

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1