Boksersvrouw Barbara: voortdurende spanning voor Kim Ik trouwde het gevaar ZATERDAG 23 APRIL 1966 Erbij 17" (SLOT) Zij durfde niet kijken door Peter Chamberlain VROUWEN ZOALS WIJ moe ten proberen kalm te blijven. Maar vlak voor het begin van een wedstrijd was de spanning vaak zo groot, dat ik niet wist, waar ik het moest zoeken. Ik kon nooit die angst kwijtraken dat hij nog eens een keer ernstig letsel zou oplopen". Dit zijn de woorden van Bar bara Downes, echtgenote van de Engelse ex-wereldkampioen half- zwaargewicht Terry Downes. Zij was dan ook zeer opgelucht toen haar man stopte met boksen. Dat betekende voor haar het einde van een spanning, die reeds oplaaide als er een nieuwe match werd aan gekondigd. Dat bleef zo totdat Ter ry weer thuis kwam, bont en blauw vaak, maar overigens in orde. „Ik geloofde er geen woord van toen Terry me vertelde, dat hij ophield", zei Barbara. „Dat had ik al zo dik wijls gehoord. Ik meende, dat er nimmer een eind aan zou komen, niet voordat hij te oud zou zijn om er mee door te gaan". Onbestuurbaar Risico's beperkt mmm Hun huts is het enige overge blevene terzijde van de landings banen van het vliegveld. Mary wordt letterlijk omgeven door de vliegtuigen en de mannen, die ze besturen en verzorgen. Het 16de eeuwse huis, nog in de oorspronke lijke stijl, is een bezienswaardig heid op zichzelj. Het zorgvuldig bij eengebrachte antieke meubilair past er heel goed bij. Mary zelf, een rijzige en elegante vrouw van be gin veertig, past bij de sfeer van haar woning. Maar slaagt er bo vendien in een schakel te vormen tussen het romantische verleden en de functionele ultra-moderne we reld van de proefnemingen die haar eigen bestaan omgeeft. HAAR MAN NAM in 1949 ontslag bij de RAF en is sindsdien testpiloot bij Hawker-Siddeley. Hij trad na drie ja ren herscholing in dienst van deze ge weldige onderneming, zodat de lucht vaart zeker al vijfentwintig jaar zijn le ven beheerst. En ook het leven van zijn vrouw. Want zegt zij piloten pra ten alleen maar over hun werk en wil len, als zij de gelegenheid krijgen, tig mogelijk: ,,Is dit nu niet het goede moment om te stoppen?" „Toen hij eindelijk toegaf wilde ik het niet gelo ven. Ik bleef ongelovig totdat ik hoor de dat hij een persconferentie had be legd om zijn besluit bekend te maken". De herinneringen krijgen de over hand. Ze ziet weer de rokerige zaal, de felle lichten boven de kleine vier kante boksring, het strijdperk waarin haar man met zijn vuisten het moest uitvechten „IK HEB MAAR WEINIG gevechten gemist", zei ze. „Ik kon niet wegblij ven. Ik moest nu eenmaal bij hem zijn. Toch heb ik er niet veel van gezien. Ik bladerde wel twintigmaal het pro gramma door, omdat ik niet wilde kij ken als Terry geraakt werd." Ze beschreef het ellendige gevoel in haar maag als zij de „Master of Cere mony" de namen van de boksers hoor de afroepen.als de slagen op de lichamen tot haar doordrongen temid den van het gejoel van de toeschou wers. Ineens glimlacht ze weer, ontspant hun ervaringen uitwisselen. De vrouw van een testpiloot kan zich nooit los maken van de vliegerij. Mary Bedford vindt het fijn dat haar man zelf het belang inziet van een goede conditie. Het geeft haar een vei lig gevoel. Bill is een grote, blonde man die el ke dag squash speelt een soort ten nis, dat legen een muur wordt ge speeld. Hij vindt dat dit hem niet alleen lichamelijk maar ook geestelijk fit houdt. Volgens hem bevordert squash meer dan enige andere sport het reac tievermogen. Het reactievermogen kan in zijn be roep beslissen over leven en dood. Pi loten ondergaan elke drie maanden een strenge medische controle, maar voor testpiloten zijn de proeven nog veel zwaarder. Is Mary Bedford, in weerwil van de uitstekende conditie van haar man, ze zich zichtbaar in haar stoel. „Nu leef ik pas rustig. Het is tenslotte toch zover gekomen. Nu kunnen we 's avonds vrienden uitnodigen zonder dat Terry vroeg naar bed moet. En er behoeven ook geen afschuwelijke be slissingen meer genomen te worden". Ze denkt aan die avond toen Terry's zuster uit Amerika opbelde omdat zijn vader ernstig ziek was. Terry moest diezelfde avond een belangrijk gevecht leveren. „De beslissing was moeilijk. Moest ik het Terry voor of na het ge vecht vertellen? Ik deed het daarna. De spanning zou tevoren te groot zijn geweest". Barbara bekeek zichzelf in de goud omrande spiegel aan de wand, ver schikte iets aan haar kapsel. Zij lach te blij. „Ik moet nu weg" zei ze. „We gaan naar het theater. Is het niet heerlijk? We kunnen net zo lang weg blijven als we willen en.iedere avond!" De vrouw, die het gevaar trouwde, was blij dat het gevaar voorbij was en dat ze kon genieten van de zorgeloos heid, die zij met haar gezin dankte aan dat gevaar. De dreunen met de bokshandschoeneti, zo kort geleden, lij ken jaren achter haar te liggen. IN HAAR dure woningvan 35.000 gulden in de fraaie Londense bui tenwijk Mill Hill liet mevrouw Dow nes, een aantrekkelijke moeder van twee kinderen, haar blikken gaan over wat ze lachend de „boksbuit" noemt. „Ik kan natuurlijk niet ontkennen, dat de bokssport ons voordeel heeft opge leverd", gaf ze toe. Ze zweeg een ogenblik nadenkend en we konden ho ren hoe Wendy van vijf en Terry van twee jaar zich in de aangrenzende ka mer vermaakten met een sierfontein, die daar in het midden prijkte. „Natuurlijk zou Terry het geld, dat hij met boksen heeft verdiend, op het ogenblik niet nodig hebben. Zijn „bet ting shops" (gokwinkels) doen het goed en zijn toekomst is er door ver zekerd. TOEN HIJ 28 JAAR oud was, had Terry met zijn geoefende knuisten meer dan anderhalf miljoen gulden verdiend. Zijn bezit, dat steeds groeide toen hij zijn zaken in een vennoot schap had verenigd, bedraagt nu on geveer tien miljoen. Mrs. Downes vertelt trots over de loopbaan van haar beroemde echtge- WVHMWWHWMWWIWIWWIIIWWIllinniWWIlWHIlWWIIMMIIBWIlWIWMMIWWIMIIIIIWIIIIWIWMMMWWWniWIVIIWIWWIWyiWWMMIIIWIWIIWWWWIWMWWIlWWW^^ les wordt tot in de puntjes gecontro leerd voordat een vliegtuig de lucht in gaat. Als je de tijd in aanmerking neemt die ligt tussen het tekenbord en de vliegtest dat is vaak langer dan een jaar dan is het duidelijk, dat over het toestel alles bekend is wat men er op de grond over aan de weet kan komen." „Onbekend is alleen," gaf Bill toe, ,het gedrag van het toestel tijdens de vlucht en ons werk is om dat te onder zoeken. Voor we opstijgen weten we precies wat er in bepaalde omstandig heden moet gebeuren. Natuurlijk is er een marge tussen theorie en praktijk soms zelfs een grote en wij zijn er om nauwkeurig na te gaan of de machine onder alle denkbare omstan digheden doet wat wij verlangen" Het zijn deze eerste vluchten met hun onzekerheden, die Mary Bedford nog angstige momenten bezorgen. Vooral omdat ze bij het vliegveld woont en alles kan zien. Niet helemaal zonder reden, want Bill Bedford heeft zich wel eens in een netelige positie bevonden. „DAT IS ECHTER een uitzondering" verklaarde hij. „Er was eens een par ticulier vliegtuig, dat me moeilijkheden bezorgde. Ik mag de naam niet noemen en bovendien is het toch van de lijst geschrapt. Op de grond zag het er prachtig uit, maar door een onver klaarbare reden was het aërodyna misch onbetrouwbaar. Het toestel rea geerde niet goed toen ik de snelheid op voerde. We zijn gewend met nieuwe vliegtuigen nogal wild door de lucht te slingeren. Deze machine bleek daarbij enige malen volkomen onbestuurbaar. Gelukkig werken we altijd op flinke hoogte, ongeveer tien kilometer, en had ik voldoende tijd om de situatie meester te worden. Ik moet eerlijk toegeven, dat ik blij was weer grond onder mijn voeten te voelen." Deze geschiedenis toont aan, dat Mary Bedford inderdaad met het ge vaar getrouwd is. Zij heeft echter het volste vertrouwen in de bekwaamheden van haar man en is trots op Bill, die in ieder nieuw toestel een persoonlijke uitdager ziet enhet daarna ver slaat. Mary Bedford heeft twee kinderen, Peter die 18 en Janet die 16 jaar oud is. Zou Mary het goedvinden als haar _zoon ook het luchtruim koos of zou ze liever zien dat hij een veiliger bestaan koos? Ze kijkt met een lachje naar haar man. „Het is al te laat voor die beslissing" zei ze. „Een jaar geleden haalde Peter zijn vliegbrevet en nu stu deert hij op Cranwell, het bekende RAF-opleidingsinstituut. Hij is vast be sloten als piloot carrière te maken. Trouwens, dat was haast onvermijde lijk, zoals hij hier tussen vliegtuigen en piloten is opgegroeid. Vliegtuigmo dellen waren zijn eerste speelgoed en hij heeft nooit anders gewild dan vliegen. „Na vijf lesuren maakte hij al een solovlucht", zei Bill trots. „Ik neem aan, dat hij aanleg voor vliegen heeft". DOCHTER JANET doet het rustiger aan. Ze heeft haar schoolexamens ach ter de rug en wil geschiedenis gaan studeren. Wel houdt ze er van als pas sagier te vliegen. Mary Bedford trou wens ook. Zij heeft er eens over ge dacht vlieglessen te nemen, maar ze vond het te duur voor een gezin met twee opgroeiende kinderen. Als Bill vrij is, houdt hij van rust, evenals zijn vrouw. In het landhuisje al is het vliegtuiggeronk er te ho ren is hij moeilijk in verband te brengen met zijn riskante beroep. Mary Bedford heeft het leven bij de basis ook aanvaard. In ieder geval: Bill zou met een ander beroep niet gelukkig zijn. En daarom zegt ze bestaat er ook geen andere levens wijze voor haar. Bill Bedford: Testvliegen is in hoofdzaak een kwestie van routine. Mary, heeft de na vrouw van een testpiloot, 23 jaar geen angst meer 'wwMVVWWVVVWVV*VWVWy»WV»VV»VWWVVVWWWVVWWI)VII MM>WWW>lltlWWW»99WVVVVV<V»WVV>VW>IIMM»»WMI)W>WVVV>VW<WV<VWMM9W9W)WVWWVWWfWW>MWVHWllVWVVVVVVWVV»V»MWVWVVVW Moet je dié zien BABY KIM kreeg een nieuwe hoed. Zijn moeder had hem verteld dat ze met vakantie naar zee gingen en dat het aan het strand wel eens warm kon zijn. Kim's bolletje moest door een hoedje tegen de zonnestralen worden beschermd. Op een middag zette zijn moeder hem in het wandelwagentje en nam hem mee naar een grote winkel. Nu is Kim wat ijdel uitgevallen en op de babyafdeling was het hem niet zo gauw naar z'n zin te maken. Hij paste het ene hoedje na het andere. De juffrouw die hem hielp zuchtte. Had ze ooit zo'n lastige baby meegemaakt? Nog een hoedje en weer een. Maar Kim riep onbeleefd: „nè nè". Kim's moeder werd er zenuwachtig van. Zo'n kleine rakker en zoveel pretenties! Als de juffrouw Kim nu eens zelf liet kiezen? En daarmee was het pret-uurtje van Kim begonnen. „Da da". Hij ging voor een spiegel zitten en plakte zo goed en kwaad als dat ging het ene hoedje na het andere op z'n bol. En Kim maar lachenom dat malle jochie, daar tegenover hem in de spiegel! MARY BEDFORD IS MET HET gevaar getrouwd in een tijd, waarin het gevaar een dagelijks verschijnsel was. Haar bruidegom Bill Bed ford behoorde toen tot de befaamde „weinigen" die in de lucht de „Slag om Engeland" uitvochten. Hij was een voortreffelijk Hurricane- piloot toen hij met Mary trouwde tijdens een kort verlof, dat weinig tijd overliet voor een huwelijksreis. „In die dagen zat ik natuurlijk in angst over hem", vertelde ze in de zitkamer van hun huis in tudorstijl in de nabijheid van het testvlieg veld Cranley in Surrey in Engeland. „We hadden toen'natuurlijk allemaal zorgen over onze mannen. Maar nu, na 23 huwelijksjaren, lijkt het wel of ik niet langer bang ben, maar wel belangstellend". toch bang als hij een nieuw type vlieg tuig moet testen? „Neen hoor," glimlacht ze, „niet meer. Ik geloof dat iemand die een oorlog heeft meegemaakt, alles wat daarna komt als een anti-climax be schouwt. De vliegtuigen worden trou wens op de grond zo nauwkeurig be proefd, dat, wanneer het toestel ge reed is om de lucht in te gaan, de kans op fouten tot het uiterste beperkt is". BILL BEDFORD LACHT OOK. ,,'t Is werkelijk grappig", zegt hij, „dat buitenstanders het testen van vliegtui gen een gevaarlijke en zelfs hachelij ke bezigheid vinden, 't Is echter in hoofdzaak een kwestie van routine. Al- a,U/epe daar. noot. Hij is afkomstig uit Paddington in Londen en begon met boksen in Amerika, waar hij met steun van fami lieleden en na de laatste wereldoorlog enige jaren woonde. Wie nu zijn prachtige huis bekijkt, kan z'ich moeilijk voorstellen, dat Ter ry eens voddenkoopman is geweest in het westelijke deel van Londen. Iets van zijn rijkdom heeft hij besteed aan zijn vrouw.er staat een Rolls-Roy ce in de garage en er hangt een nertsjas in de kast van haar met sa tijn beklede slaapkamer. Het staat echter wel vast, dat Bar- j bara Downes hiervan pas begon te ge nieten toen Terry zijn bokshandschoe- nen voorgoed had uitgetrokken. „Drie jaar lang", vertelde ze, „heb ik alles gedaan om hem te laten ophouden. Na ieder gevecht zei ik zo voorzich- Barbara en Terry Downes: na spanning ontspanning.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17