Rivieren gaan straks grootste deel van ons water leveren HET WEER Vliegramp in VS eist tachtig mensenlevens Grote districtsoefening van Rode Kruis in oud-Velsen N S U VAR A-bestuur wil geen PSP-ers accepteren Vuurgevecht in Berlijn Kabinetscrisis nog dit jaar e ruyter Basisplan voor drinkwatervoorziening voorziet in aanleg van spaarbekkens Nauwe samenwerking Renault en Peugeot Britse treinrover White in boeien Eerste kaasmarkt Maandag in Breda geen losse melk meer Mr. Toxopeus: CHRIST IAANSE P R I N Z Het bijzondere van Intermeubel is de grote keuze op internationaal niveau 51e JAARGANG NUMMER 144 ZATERDAG 23 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije Grondwater is de meest ideale grondstof voor drinkwater, maar de maximale hoeveelheid water die uit de bodem kan worden gehaald, is 1,5 miljard kubieke meter per jaar. De rest (65 percent) moet van de Rijn of de Maas worden afgetapt. Hoe ge vaarlijk dat is heeft de Rotterdamse drinkwatermisère schrijnend duide lijk bewezen. Via het basisplan voor de drink watervoorziening zal geprobeerd worden dat toekomstige schrikbeeld af te wenden. Onderwerpen van de studies zijn: Fa. Gebr. JAK Santpoort N.V. CARROSSERIEFABRIEK VOOR ALLE AUTOSCHADES Woonboten op drift pagina z Boeddhisten-actie in Vietnam pagina 3 IN DEZE KRANT Weerrapporten 1,2 Agenda van IJmond en H'lem 2 Uit het Binnenland2,6 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond: China3 Buitenlands Nieuws3,6 Kerkdiensten4 In de Vishal en op Zee4 Uit Stad en Omgeving4,5 Radio en TV 7 Kunst 7 Feuilleton 8 Beeldverhalen 8 Economisch Nieuws9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Topsy 12 ERBIJ 13—22 Ferdinand 18 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Zelfde temperatuur Natuurlijke bekkens „FLEXOROL" „FLOORYAN" „De Houtwerf" „De Steenwerf" Het woord is aan dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES Twee Vopo's over muur lintermeubeli marktplein ijmuiden IJmuider Courant (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het rijksinstituut voor drinkwatervoorziening in Den Haag werkt hard aan een basisplan voor de drinkwatervoorziening in de komende 34 jaar. De regering heeft in het voorjaar hierover een nota aan gekondigd. Men gaat ervan uit dat Nederland in het jaar 2000 tegen de twintig miljoen inwoners zal hebben, die voor het merendeel hun brood verdienen in fabrieken. De waterbehoefte van de bevolking wordt geschat op 1,1 miljard kubieke meter per jaar (dat is nu 450 miljoen), die van (le industrie op 2,7 miljard kubieke meter (nu 700 miljoen). De totale vraag wordt voor de zekerheid gesteld op vier miljard kubieke meter per jaar. De aanleg van spaarbekkens, waarin rivierwater kan worden opgeslagen in tij den van grote afvoeren (waarin de vuil- concentratie het kleinst is) en kan wor den bewaard voor de perioden, waarin het rivierwater onbruikbaar is. Gedacht wordt aan het IJsselmeer, de deltameren, dode rivierarmen, kunstmatige bekkens. Aanleg van speciale industrieleidin- Advertentie Lange Herenstr. 36-38 - Haarlem Telefoon 14371 Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later enkele buien, maar ook opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuid en west weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Volledige weerrapporten op pagina twee. gen, waardoor half gezuiverd water naar daarbij is dat de industrie lang niet altijd de fabrieken wordt gevoerd. De gedachte behoefte heeft aan normaal drinkwater. De mogelijkheid om het grondwater zoveel mogelijk voor de bevolking te ge bruiken en het oppervlaktewater voor de industrie. In Nederland is het aanleggen van drinkwaterreservoirs minder eenvoudig dan in bergachtige landen. Daarom kijkt men uit naar natuurlijke bekkens, zoals het IJsselmeer. Daarvan blijft na de in poldering altijd nog twaalfhonderd vier kante kilometer water over. Men bestudeert ook of het zin heeft ge deelten van de deltameren af te scheiden als spaarbekkens. Hierdoor kan men niet alleen goed water hamsteren, maar het water wordt er ook beter van. „Als het Advertentie p.v.c. vloerbedekking met vilt onderlaag - 200 cm br., diverse tinten ƒ9.80 per m2. tapijt - 140 cm breed in diverse tinten ƒ23.per m2. Uitsluitend verkrijgbaar via de woninginrichting. KAMPERSINGEL 22 - HAARLEM TELEFOON 02500 -11932 SPAARNDAMSEWEG 48 - HAARLEM TELEFOON 02500-58211 water een paar maanden in een reservoir staat ondergaat het een zelfreiniging" aldus de directeur van het instituut, ir. C. van Rooijen. „Het miljardenleger van bacteriën en microben krijgt dan de kans de schadelijke bestanddelen af te breken, een hulp die wij graag accepteren." Niet alleen voor het Rijn-, maar ook voor het Maaswater wordt aan spaarbek kens gedacht. Zijn ze voor de Rijn nodig omdat die perioden kent van onoverko melijke vérvuiling, voor de Maas is het een kwestie van opsparen. Deze rivier, die aanmerkelijk schoner water heeft dan de Rijn, kent tijden met zo lage waterstan den, dat men er met het oog op de scheep vaart geen water meer uit kan pompen. Een andere vraag is: wat voor water moet de industrie hebben? Mag dat water van één kwaliteit zijn? Loont het de moei te een afzonderlijke waterleiding voor de industrie aan te leggen? Er zijn al enkele plaatsen waar een fa briekswaterleiding de moeite loont. Zo voert de watertransportmaatschappij Rijn-Kennemerland Rijnwater naar de fa brieken (Hoogovens, Van Gelder) bij het Noordzeekanaal en passant een slokje drinkwater achterlatend voor Amsterdam en een noordelijk deel van Noord-Holland. Ook Enschede is bezig met industriële watervoorziening. Er wordt gewerkt aan een leiding die water uit het Twentekanaal naar fabrieken zal brengen. Verder zal de waterbehoefte van de industrie in Zeeuws- Vlaanderen (kanaalzone) eveneens via speciale leidingen worden voorzien. Met soortgelijke plannen heeft men in in het uiterste noorden rondgelopen voor de fa brieken van Delfzijl. Bij gebrek aan ge schikt oppervlaktewater heeft men zich aan grondwater moeten wagen, dat bij Zuid-Laren wordt opgepompt en dat ook als drinkwater wordt gebruikt. PARIJS (AFP) De Franse staats- automobielfabriek Renault en de parti culiere Franse automobielfabriek Peugeot hebben vrijdag bekendgemaakt dat zij nauw zullen gaan samenwerken bij de af zet van hun wagens in het buitenland, de research en de rationalisatie van de pro- duktie. In een gezamenlijk communiqué staat dat de associatieovereenkomst die vrijdag door de raden van commissaris sen is goedgekeurd de structuur van de twee maatschappijen en hun financiële on afhankelijkheid niet zal beïnvloeden. De distributie van de auto's in Frankrijk blijft gescheiden, maar in het buitenland zullen de maatschappijen elkaar bijstaan. Er zal ook een gemeenschappelijk beleid worden gevoerd bij de aankoop van grondstoffen en uitrusting. Donderdag is een van de voornaam ste verdachten in de grote Britse treinroofzaak, James Edward White, gearresteerd. Hij wilde, zo zei hij, niet langer als een vervolgde leven. Hij werd verhoord in Linsdale. De politie nam geen enkel risico. Uitge breide veiligheidsmaatregelen waren door haar getroffen. Geboeid aan een agent verliet White het ge rechtsgebouw. Hij houdt zijn hoofd gebogen, zodat geen foto's van zijn gezicht gemaakt konden worden. (Telefoto). Marie Ebner-Eschenbach: De denkende mens beleeft zijn leven; de gedachtenloze ontglipt het. ARDMORE (AFP, AP en Reuter). Een vliegtuigongeluk bij Ardmore in de Amerikaanse staat Oklahoma heeft vermoedelijk aan tachtig van de 98 inzittenden het leven gekost. Het toestel, een viermotorige Lockheed Electra, vloog kort voordat het zou landen tegen een heuvel. Het vervoer de 92 mariniers en had een beman ning van zes koppen. Toen het ongeluk gebeurde regende het. De plaats van de ramp was moeilijk te bereiken. Het gebied waar de brok stukken van het vliegtuig liggen, is zwaar bebost. Een boer zag het toestel verongelukken. Hij waarschuwde de politie. Uit vele ste den in de omtrek spoedden ambulances zich naar de plaats van de ramp. Lange tijd bestond er onzekerheid over het aantal inzittenden van het toestel en het aantal slachtoffers. De berichten meldden dat niemand hunner de ramp had overleefd. Het toestel was eigendom van de Ame rikaanse chartermaatschappij „Ameri can Flyers." Het vervoerde de mariniers in opdracht van het ministerie van De fensie van Oakland in Californië naar Columbus in Georgië. De mariniers had den hun basisopleiding gehad en zouden in Fort Benning een speciale training krijgen. Leden van diverse afdelingen van het Rode Kruis, bedrijven en instellingen (waaronder ook de drie ziekenhuizen in de IJmond) alsmede een respectabel aan tal vrijwilligers, die de rol van slacht offers vervulden, zijn vanochtend in actie gekomen in en rondom oud-Velsen, waar een grootscheepse districtsoefening is ge houden. Deze oefening, waarbij ook po litie, brandweer en de G.G. en G.D. Vel- sen werden ingeschakeld heeft geduurd tot in de middag. Men is bij de opzet van de oefening uit gegaan van de veronderstelling dat in het Noordzeekanaal ter hoogte van het oude dorp Velsen een met explosieven geladen kustvaarder in aanvaring was gekomen met een leeg tankschip. Op de aan bak boordzijde geramde kustvaarder was on middellijk brand uitgebroken en was de lading gaan exploderen. Ten gevolge daarvan was een regen van granaten te rechtgekomen op het oude dorp Velsen en zijn omgeving. Ook waren ingevolge de veronderstelling kleine en middel grote branden ontstaan in gebouwen en bedrijven. Vanmorgen is, nadat groot alarm was geslagen, ook het Patronaatsgebouw te IJmuiden ingericht als lazaret voor het opvangen van de „gewonden", die zowel van het munitieschip en de tanker, als mede uit een flatgebouw (oefentoren brandweer) en uit het oude dorp Velsen en naaste omgeving werden afgevoerd. Als opvangcentrum voor de directe hulp verlening aan de „slachtoffers" werd een verzamelplaats-gewonden ingericht in het park Velserbroek. Op het oude Raadhuis plein beschikten de hulpverleningsdien sten ook over een aantal gewondennesten. De kaasmarkt in Alkmaar is gis teren voor het eerst in dit seizoen gehouden. Het conflict tussen de dragers en het gemeentebestuur is opgelost. De belangstelling was als gewoonlijk groot waarschijnlijk mede door het vriendelijke lente zonnetje, dat ook present was. Advertentie WüSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen Tijdens de in Hilversum gehouden jaarvergadering van de VARA-vereni- gingsraad is uitvoerig van gedachten gewisseld over eventuele medewerking tussen deze omroepvereniging en de P.S.P. „De leden van deze politieke partij zijn ook socialisten", aldus werd opgemerkt. Een samenwerking tussen beide en het eventueel opnemen van P.S.P.'ers in het VARA-bestuur zou bovendien kunnen lei den tot een „klimaatsverbetering", aldus werd vanuit de vergadering opgemerkt. VARA-voorzitter mr. J. A. W. Burger wees de suggestie van de hand. In de P.S.P. zei hij een verzwakking van het socialisme in ons land te zien en hij be nadrukte, dat het niet op de weg van de VARA ligt om daaraan medewerking te verlenen. „We hebben niet de minste aan leiding daartoe", aldus de heer Burger. BREDA De Bredase zuivelfabrieken hebben besloten met ingang van maandag in Breda geen losse melk meer te verkopen. Als reden daarvoor werd opgegeven een te geringe belangstelling en de hoge eisen van hygiëne die aan bewaring en verkoop worden gesteld. Voortaan is alleen melk in flessen verkrijgbaar, die zes cent duurder is dan de losse, namelijk zesenvijftig cent. In zijn bespreking die de minister van Economische Zaken met de directie van de N.V. Nederlandse Melk Unie heeft gehad, heeft hij er op aangedrongen met zijn de partement overleg te plegen alvorens tot stopzetting van de bezorging van losse melk in een bepaalde wijk zal worden overgegaan. De minister was van mening dat zolang er nog enige vraag naar losse melk bestaat, een dergelijke stopzetting niet zou mogen plaatsvinden. In Breda is men niet ingegaan op de wens van de mi nister. De Bredase afdeling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen onder zoekt thans welke stappen ze in dit geval kan nemen. BERLIJN, (AP) - de Westberljjnse politie heeft vrijdagavond met Oostduitse grens wachten een vuurgevecht gehouden nadat twee Oostduitse grenswachten naar West- Berlijn gevlucht waren. Het vuurgevecht begon ruim een half uur nadat Vopo's gevlucht waren. Vanach ter de Oostduitse prikkeldraadversperring werden dertig schoten gelost. De West duitsers vuurden tien schoten af. Er werd niemand gewond. Het vuurge vecht brak uit, nadat de twee overgelopen Oostduitsers met Westberlijnse politieagen ten naar het grensgebied terugkeerden. Toen de politieauto dicht bij de grens stil hield. werden van over de grens vier sal vo's met automatische wapens gelost. De Westberlijnse politie gaf twee salvo's af, Ook het VARA-bestuurslid M. Sluyzer zei niets voor de gedane suggestie te voe len. Letterlijk merkte hij op dat men niet in één organisatie mensen kan hebben, die de gedachte uitdragen dat het Westen zich moet verdedigen en tegelijkertijd in die organisatie de opvatting huisvesten, dat het pacifisme per definitie een socia listisch ideaal is. „Zij beiden kunnen niet in één huis", aldus de heer Sluyzer. (Van onze correspondent) BAARN. Er komt nog dit jaar een kabinetscrisis. Dit heeft de frac tieleider van de V.V.D. in de Tweede Kamer, mr. Toxopeus, gisteren in Baarn op een drukbezochte verkie zingsvergadering van zijn partij voor speld. Hij verwacht de explosie of in juni, na de gemeenteraadsverkiezin gen, of in oktober van dit jaar, als de begroting aan de orde komt. De liberale fractieleider vermoedt dat het tekort van deze begroting in de buurt van de één miljard gulden zal liggen. De te verwachten kabinetscrisis be tekent nog niet dat de V.V.D. weer in d® regering zal komen. De V.V.D. wenst met aan de regering deel te nemen, tenzij het land in nood is, zei mr. Toxopeus. Advertentie jj dwoninginrichting

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1