FILATELIE N ARIA CULI Ere*ridder Gaston pleit voor gastronomische broederschap immi- ZATERDAG 23 APRIL 1966 Erbij 27 f m mm iif lil ^üt WL P 1Ü HH wÈ. nn ami. zzm. vm M. wm wm. mm. wm. JS. Dukel Mr. Ed. Spanjaard nrw» FINLAND. Met toeslag ten bate van het Finse Rode Kruis zal op 7 mei een serie van drie zegels worden uitgege ven: 0.15 en 0.03 mk. (afbeelding), 0.25 en 0.04 mk. en 0.35 en 0.05 mk. (afbeelding). De zegels symboliseren de eerste-hulpverlening door het Rode Kruis. De oplage bedraagt 600.000 se ries. GRIEKENLAND. De honderdste verjaardag van de opstand van de be volking van Kreta tegen de Turken is herdacht door de uitgifte van een se rie van drie waarden. De 2 dr. toont de leider van de opstand Hatzimicha- les Geannares, de 2.50 dr. het opbla zen van het Arkadiumklooster op Kre ta en de 4.50 dr. een reliëfkaart van het eiland. IJSLAND. Op 26 april zal een post zegel van 50 kr. in omloop worden gebracht, waarop een zeearend is af gebeeld. De zegel is uitgevoerd in veel- kleurendruk bij de Zwitserse drukke rij Courvoisier. ZWEDEN. Honderd jaar geleden werd door minister Louis de Geer een hervorming tot stand gebracht krach tens welke het Zweedse parlement voortaan zou bestaan uit twee kamers, gekozen voor een deel direct door de kiezers en voor een deel indirect door de vertegenwoordigers van de gewes ten. Dit feit zal op 12 mei worden her dacht met twee postzegels, 40 öre (blauw) en 3 kr. (rood). Beide zegels vertonen het portret van De Geer (Af beelding). NOORWEGEN. Ter gelegenheid van het honderdvijftigjarig bestaan van het Noorse Bijbelgenootschap zullen op 20 mei twee postzegels verschijnen. Het zijn een 60 öre (rood) en een 90 öre (blauw) die beide tegen een achter grond van een opengeslagen bijbel een Christusmonogram afbeelden. VERENIGDE STATEN. Ter ere van het Amerikaanse circus zal op 2 mei een postzegel van 5 cents verkrijg baar worden gesteld. De zegel laat het hoofd van een clown zien. WEST-DU1TSLAND Als eerste waar de van een speciale serie automaatze» gels is een zegel van 30 pf. uitgegeven, waarop de Brandenburger Tor is voor gesteld. De zegels zijn op de gomzijde genummerd. IERLAND. De vijftigste verjaardag van de Paasopstand van 1916 was aan leiding tot uitgifte van een serie van acht zegels. De serie bestaat uit twee waarden van 3 d., twee van 5 d., twee van 7 d. en twee van 1 sh. 5 d., Zeven zegels tonen de portretten van de ondertekenaars van de onafhanke- lijkheidsproclamatie: J. Conolly, T. J. Clarke, P. H. Pearse, E. Ceannt (Af beelding) S. MacDiarmada, J. Plun- kett en T. MacDonagh. De achtste zegel geeft een symbolische voorstel ling van de opstand en herdenkt allen die tijdens de opstand het leven lieten. GROOT-BRITTANNIE. Op 2 mei zal een serie van vier zegels met afbeel dingen van landschappen worden uit gegeven: 4 d. Sussex Engeland6 d. Antrim (Noord-Ierland) 1 sh. 3 d. Har lech Castte (Wales) en 1 sh. 6 d. Cairngormgebergte (Schotland). ISRAEL. Ter herdenking van de ge sneuvelden voor de onafhankelijkheid is een postzegel van 40 ag. in circu latie gebracht. De zegel toont het mo nument dat ter herinnering aan de onafhankelijkheidsoorlog werd opge richt. JOEGOSLAVIË. Met het portret van president Tito zijn twee nieuwe fran keerzegels uitgegeven in de waarden 0.20 en 0.30 din. OOST-DUITSLAND. Als propagand voor Veilig Verkeer is een serie van vier stuks uitgekomen: 10 pf. drie verkeersborden (let op het verkeer) 15 pf. een kind rijdt op een autoped voor een auto (de straat is geen speel plaats) 25 pf. een fietser steekt zijn hand uit; op de achtergrond een uitge stoken hand (geeft tijdig richting aan) (afbeelding) en 50 pf. een mo torrijder voor een gevuld bierglas met een ziekenauto op de achtergrond (één glas is teveel). §SsSStSISBKKSaSmSSSBS3SKSSSH Lang geleden heb ik het verukkelijke bridgespel thuis van mijn ouders geleerd. Eerst mocht ik alleen maar toekijken en leerde al spoedig, dat het moeders gróótste genoegen was een aas van vader af te troeven wanneer zij tégen hem speelde. Eens zag ik dat schoppen werd gevraagd, terwijl harten troef was. Mama had nog één schoppentje, maar ook nog één piete peuterig hartentje. Vader probeerde de slag te winnen met schoppenaas en moe der kón de verleiding niet weerstaan zij troefde af en riep zegevierend: „Ééntje down!" Dit onrecht trof mij diep en als toe schouwer wilde ik iets over haar verza king opmerken. Moeder had grote zwarte ogen, draaide zich half naar mij om, keek mij doordringend aan en zei: „Jij gaat even theewater opzetten!" Tegenspraak was onmogelijk, maar de situatie is mij altijd bijgebleven als één der zeldzame momenten waarvan ik wist, dat zij regle mentair gefaald had. Een goede les was het niettemin tóch ik lette later zéér goed op, zelfs als ik tegen moeders van onbetwiste bridge-reputatie speelde! Deze dagen schoot de gebeurtenis mij- weer te binnen. Dat was toen ik toekeek aan een tafel, waaraan twee heren (als NZ) aan twee dames (als OW) wilden laten zien hoe bridge feilloos moet wor den gespeeld. H 8 7 5 A 10 3 O H B 10 5 V 9 V B 10 9 4 OV52 9 8 6 5 4 6 9B9 O A 8 7 4 3 H 10 7 3 2 Het is de mooiste winst welke ik ooit in mijn dammersloopbaan behaalde en wel tijdens het Gezellig Samenzijn-toernooi in 1932. Het was in de volgende stand. H. C. WILLEMSE 30000CX50000000000000000000000000000000000000000000000000 D. JURCKA Zwart: 3. 9, 13, 14, 15, 18, 22, 26, 27, 36. Wit: 25, 29, 30, 33, 35, 37, 38, 42, 47, 48. Zwart aan zet moest rekening houden met de dreiging 33-28 30x8 en 37-31 met dam op 4. Nu blunderde zwart in de par tij met 13-19? waarna met 33-28 en 37-31 wit won. Het is zeer moeilijk voor zwart nog houdbaar spel aan te geven. Op 14-20 volgt 33-28 en 37-31 met winst voor wit. Op 14-19 volgt de doorbraak met 38-32 en 29-24 25x12. Het beste is 27-31 38-32 14-19 30-24 en 35x24 9-14 32-28 wint. Nu heeft de witstand mijn voorliefde. A 3 2 9H 8 7 6 4 O V 6 2 A B Zuid gever, allen kwetsbaar. Het bieden verliep zonder opwinding: zuid één har ten OW pasten Noord twee ruiten Zuid twee Sansatout Noord drie har ten Zuid vier harten einde. Tegen vier harten speelde mevrouw west schoppenvrouw voor en zuid won de slag met schoppenaas. In slag 2 speelde de heer zuid harten vier na, west legde de harten twee en zuid ging diepzinnig kijken. Tenslotte legde hij, vergezeld van de gewichtige mededeling „safety play" de harten tien in de dummy. Voor wie dit niet begrijpt wil ik het nader uitleggen: zuid wilde zich „wapenen" tegen de mo gelijkheid, dat mevrouw west harten V B 5 2 gehad zou hebben. Mevrouw oost keek verheugd, toen zij de harten tien met de boer kon nemen. Klaver naspelen leek haar zinloos, zodat zij het maar met ruitenaas probeerde en nog eens ruiten. Van de verdere afwikkeling van dit par tijtje, zou mijn moeder ongetwijfeld bij zonder genoten hebben. West troefde die tweede ruiten af met de harten vijf en speelde schoppenboer na, in noord ge dekt met schoppenheer en door oost af getroefd met de harten negen. Wrede oost vervolgde nog eens met ruiten en mevrouw west maakte haar troefvrouw, die zij op dat moment nog sec had. Voor de derde kwetsbare downslag zorgde de nu vrije schoppen tien. Fantasieloze noord merkte op, dat tante Betje het contract gewonnen zou hebben door gewoon troefaas en heer te spelen en dan ruiten. Meneer zuid sprak zoals vele heren in dergelijke situaties zouden doen over belachelijke pech. De dames keken verheugd en wonnen in het volgende spel de robber. Zij vin den bridge óók een verrukkelijk spel! Bridgevraag dezer week: Zuid heeft: H 9 8 7 9 6 5 4 3 0 6 5 7 5 2 Noord gever, OW kwetsbaar, viertal- lenwedstrijd. Noord opent met drie schop pen oost drie SA (vraagt om een bod bij west) wat moet zuid doen?? Ant woord elders op deze bladzijde. M br>.Wm. WW. :>OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOCXXX)OOOOOOQOOOOOOOC> B. DUKEL Zwart: 5, 12, 13, 14, 15, 17, 18, 21, 22, 36. Wit: 25, 29, 30, 33, 35, 37, 38, 42, 47, 48. Zwart aan zet staat slecht. Het spelver- loop had een grappig slot. 1) 13-19. 2) 30-24 19x30. 3) 35x24 14-19 gedwongen. 4) 24x13 18x9. 5) 37-31 36x27. 6) 38-32 27x38. 7) 29-24 38x20. 8) 25x3 21-26. Zwart dreigt nu de dam af te nemen, dus moet wit naar veld, bijvoorbeeld 25. 9) 3-25 12-18. Dreigt 15-20. 10) 25-43 22- 28. 11) 42-37 5-10. 12) 43-21 17-22. 13) 21-16 15-20. En nu offert zwart met 14) 37-32 28x37. 15) 16-7 37-41. 16) 7x4 41-46. 17) 4x31 26x37. 18) 47-41 en wit wint. Heel mooi zijn de miniaturen van de componisten R. Roggeveen, J. A. Pen- nings en P. van Dijk in het nieuwe boek „De Parel van het damspel". R. ROGGEVEEN coooooocoooocooooooooooooooooooccooooooocooooooooooooooc lOOOOOOOOOOOOOO >0000000000000000000000000000000000000000000000000000000' Zwart: 5, 8, 11, 18, 21, 27, 29. Wit: 15, 24, 33, 37, 40, 41, 43. Voor alle drie vraagstukken geldt: „wit speelt en wint". J. A. PENNINGS 30000000000000000COOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOCOCOO Wit: Kc5, Tb8, Rd4, Pf4, pion e3-e6-g2- h2. Zwart: Kh4, Del, Rh6, pion c4-f7-h5. Wit begint en wint. De auteursoplossing luidt: VOORSPEL 1) e6-e7 Promoveert deze pion, dan wint wit „vanzelf". Zwart maakt hem dus onschadelijk met enige schaakjes. 1) Dcl-a3f. 2) Tb8-b4 Da3-a7f. 3) Kc5xc4 Da7xe7. TECHNISCHE AFWIKKELING De thans ontstane stelling maakt een verrassende winstvoering met niet min der dan drie stukoffers en vier blokkades mogelijk. 4) Pe5-g6t f7xg6. 5) Rd4-f6f! Of fer no 2. 5) De7xf6. 6) Kc4-d5+ Kh4- g5. 7) h2-h4f Kg5-f5. 8) g2-g4f h5xg4. 9) Tb4-f4f! Stukoffer no 3. 9) Rh6x f4.10) e3-e4 mat. Het kampioenschap van Australië 1965 werd gewonnen door de heer D. Jurcka, een Nederlander die enige jaren terug emigreerde vanuit Ede. De tweede plaats werd bezet door de thans 28-jarige Jos Bierman, afkomstig uit Velsen. Er namen in totaal tien spelers aan het toernooi deel, dat in Sydney werd gespeeld. Hieronder een fragment uit een partij tussen Jurcka en J. Buitendijk. J. BUITENDIJK ooocoooooooooooooooocooooooooocooooooooooooooooooooooooc oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooocxdoooooooooooc Zwart: 8, 9, 29, 30, 35, 38. Wit: 13, 32, 37, 43, 45, 50. P. VAN DIJK Zwart: 8, 9, 12, 18, 19, 20, 27. Wit: 16, 21, 30, 32, 33, 36, 42. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur: B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmui- den. UIT DE KEUKEN VAN DE COMPONIST Er zijn krachtmetingen op ontelbare gebieden. Vaak is met objectieve zeker heid de beste aan te wijzen: de snelste hardloper, de biljarter die het eerst het vereiste aantal caramboles vergaart, de schaker met het grootste aantal punten. Maar waarschijnlijk kan men nog veel vaker van mening verschillen; boze ton gen mompelen kwade dingen over de ver deling van de prijzen bij songfestivals, Os cars voor filmheld(inn)en, ja zelfs bij iets van het niveau van de Nobelprijzen. Nog discutabeler ligt de problematiek bij bijvoorbeeld beeldende kunsten. Als Van Gogh tijdens zijn leven eens had deel genomen aan een wedstrijd om het beste eigentijdse schilderij, zou hij stellig geen enkele kans hebben gemaakt, om maar eens een voorbeeld te noemen, dat de subjectiviteit van het oordeel over kunst uitingen duidelijk accentueert. Bij het schaken als strijdspel bestaat deze moeilijkheid niet; men telt de puntjes en vindt de winnaar, al zullen er lieden zijn die vinden dat zijn concurren ten x en ij eigenlijk beter spelen. Dit oor deel kan de zege echter niet beïnvloeden. En toch bestaat de door ons gesigna leerde mogelijkheid van meningsverschil, veroorzaakt door verschillen in smaak dan wel minder lofwaardige factoren (zo als partijdigheid), ook op het schaakbord en wel met name bij compositiewedstrij den. Nu overschatte men dit gevaar niet: bij compositietoernooien geeft men ge woonlijk een thema, voor een (bijvoor beeld tweezettig) probleem of een eind- K*D(xx3roax)oaoo^^oooooc^^L>ooo8^^Éooooooo< De slotstelling maakt de realisering van het thema duidelijk: een pion geeft de niet aan de rand staande koning mat, dank zij het feit dat zwart met zijn eigen stukken de velden f4-f6-g4 en g6 heeft ge blokkeerd. Een fraai geheel, maar Allereerst is de heer Marwitz van me ning dat men niet kan spreken van een zelf-blokkade, doch slechts van een blok kade-studie. Zijns inziens ontstaat een zelf-blokkade alleen, als zwart „vrijwil lig", met duidelijke defensieve bedoelin gen (een van) zijn stukken zodanig op stelt, dat wit ervan kan profiteren. De blokkades in de onderhavige studie daar entegen ontstaan door zogenoemde „mag neetoffers" van wit. Er is niets „vrijwil ligs" bij; alles i? geforceerd. Wij wagen het niet, op deze mening een oordeel uit te spreken; niet uitge sloten lijkt het ons, dat hier taalkundige nuances een rol spelen. Belangrijker echter is dat de componist Bondarenko (die met Kazantsev de eer ste prijs deelde), tezamen met Tsjechover ontdekte, dat Kazantsevs studie incorrect is, omdat wit ook met 1) Tg8! kan win nen. spel. De beoordeling berust dan bij een jury van internationaal erkende deskun digheid. De leden zijn meestal eerste rangs vaklieden, die de scheppingen kun nen beoordelen op originaliteit, economi sche uitwerking, schoonheid en wat dies meer zij. Doch het is duidelijk dat, als de beste inzendingen op vrijwel eenzelfde niveau liggen, afwijkende visies mogelijk zijn. Smaken verschillen nu eenmaal en het is dus geenszins uitgesloten dat niet ieder zich er mede zal kunnen verenigen dat A, B en C respectievelijk de eerste, twee de en derde prijs toegewezen kregen en niet in een andere volgorde. Het zal slechts hoogst zelden voor komen dat er bij deze niet te vermijden divergentie in inzicht nog andere aspec ten roet in het prijseten gooien. Toch is dit onlangs gebeurd. De Nederlandse big man der eindspelcompositie, onze vroe gere stadgenoot J. H. Marwitz, maakte ons op een dergelijk geval opmerkzaam. Dit deed zich voor bij het Olympisch toernooi eindspelcompositie Israel 1964. Het thema luidde: „pionmat met de zwarte koning niet aan de rand door viervoudige zelfblokkade". Van deze mondvol zult u weinig begrij pen, maar het wordt u aanstonds duide lijk als u de oplossing naspeelt van het eindspel, waarmede A. P. Kazantsev aan vankelijk) de eerste prijs deelde. WWET MOEST er wel een keer van Ë-J komen, maar dat het direct een JL internationale erkenning zou zijn, was een verrassing! Maar laat ik niet op de gebeurtenissen vooruit lo pen en u alles in de goede volgorde vertellen. Enige tijd geleden ontving ik een brief op lichtblauw postpapier van de „Grande Confrérie des Officiers de Bouche de V Europe" Hierin las ik: „Europa organiseert zich! De „Mond- Officieren" van Europa insgelijks! „De Grote Confrérie der „Mond- Officieren" van Europa werd geboren (Officiers de Bouche). „Onder de impulsie van kategorieke en besliste elementen die de grote noodzakelijkheid beseffen de kook kunst, „DE EERSTE ONDER ALLEN WANT ZIJ VOEDT ALLEN, te ver dedigen en te propageren, zal deze Confrérie de professionele en ernstige liefhebbers van de goede tafel en het nat groeperen in klassen zij: 1. Mond Officieren, Meesters in de kookkunst. 2. Grootmeester in Kookkunst (Grand Maitre Queux). 3. Dis-Jonker en Opperschenker. 4. Elite Damen van de Culinaire Ritus. 5. Ridder van Spijs en Drank. 6. Sympathiserende gastronomen. „Iedere stad in Europa krijgt een Baljuw die de plaatselijke of regionale sectie leidt onder bestuur van een Na tionale Raad voor ieder land, die onder een Grote Magistrale Europese Raad staat. „Een eerste Kapittel is voorzien met intronisatie van nieuwe leden en rang bekleders. Kazantsev moest de juistheid van deze ontdekking erkennen, maar capituleerde er niet voor. Hij onthulde dat hij ten tijde van de inzending in het ziekenhuis lag en dat twee schaakvrienden toen het inzenden hadden verzorgd. Maar daarbij hadden zij verzuimd, een zwarte pion op g6 te plaatsen. Ware dit geschied dan zou de nevenoplossing 1) Tg8 van de baan zijn. De toernooileider accepteerde de verbetering, ondanks de waarschuwing van de prijsrechter, die wees op het ge vaar dat een achteraf aanvaarde correctie naderhand onjuist kon blijken. De rechter had voorrecht van iedere rechter gelijk. Want Marnitz heert tezamen met de Limburgse expert Selman aangetoond dat de compositie na de bijplaatsing van pion g6 eveneens incorrect is! Doordat hiermee het vluchtveld g6 aan de zwarte majesteit ontnomen wordt, kan wit be halve met 4) Pg6f ook winnen door 4) Pd5. De complete analyse 9 foliovellen vol met varianten van 25 zetten diep, zullen wij de lezer besparen. Maar men moest de juistheid erkennen met het ge volg dat Kazantsevs eindspel werd ge diskwalificeerd en dat de eerste en twee de prijs respectievelijk aan Bondarenko enMarwitz ten deel vielen. Tenslotte nog een opmerking voor de fijnproevers: bijplaatsing van pion g6 degradeerde eigenlijk de viervoudige (zelf-)blokkade tot een drievoudige. Im mers de blokkade van veld g6 in de slot- stand is ook al in de beginstelling aan wezig. Wie weet kunnen songfestivaldeelneem- sters(nemers) uit dit boeiende debat lering trekken! •fijjeduaga; ap joop uiajs uaa uba uajads jaq uep ufjz jadoqpaog jaqaz jbz jeeijnsaj jaq jbbui 'pjaajqnopag p.w uaui ipaoAv jBAag puiaouagjsjBBj uj -uap -aiq aj uaddoqos saz pajip jo 'uasssd aj jb'bui iBBUiapq jo ajsaq jaq uaauiagjs jaq ui jaq si ua uiz giuiaAi jBp jjaaq suapuBjs -uagaj aqjajs uagaj, "uajqanjA aj uaddoqas saz jo jfiA jbbu jajBj uio uaaaqord uauunq „jnojBSUBg jaiA" 'jnjq sjb 'uatu noz saapuBjsuagaj agjjBui uagax 'uCiz Ijqtu fa ai fi ja ZN UBA uajqoizjmjooA aAais -uajap ap jepoz 'ajguajuaddoqos ajojg uaa uep jaaui gtuiaAi jjoojaq pjoou uba uad -doqos axjQ -uajjeui uauunq uiajsjoojg uaa sjjaz uaiqossiui ua -uiapj uaa ajsuiuiua; M.O wp 'raqaz euftq si ;aji ifipaduagaj ap uba aijBXBj apaog ap uba jgueqjB 'poq ajsint jaq uba uaop jaq uijbbaa 'aijBnps uaa si jiq :SeeiAaJpuq do pjooMjuv „Alle inlichtingen aan de Kanselarij: Michael Angelolaan 81, Brussel 4". WIE ZOU niet nieuwsgierig gewor den zijn na deze veelbelovende mede deling? Uitgebreide inlichtingen ont ving ik korte tijd later, toen ik mij had voorgesteld als schrijver van deze ru briek. De Groot-Kanselier, de heer De Smedt, schreef toen: „Ik moet U waar- lyk bekennen, dat Uw schryven my veel genoegen heeft gedaan, want als nieu we confrérie hebben wy veel steun en medewerking nodig Ik feliciteer U voor Uw medewer kingsinitiatief en heb op mijne beurt het genoegen U te melden, dat U de titel van „CHEVALIER DE LA CON FRÉRIE DES OFFICIERS DE BOUCHE De L'EUROPE" bekomt in „HONORIS CAUSA". Ik voeg hierby dus Uw be noeming met écusson" (wapenschild, GG). Verder schrijft de Groot-Kanselier: „Ik heb ook een ferme brigade cu linaire kronijkers uit Europa samenge steld om een nieuwe tydschrift uit te ge ven onder de titel „L'Officier de Bouche". Het zou me genoegen doen indien U wildet medewerken aan dit tydschrift en U kunt gerust in het Ne derlands Uw teksten schryven, zodoen de is ook het Nederlandse gedeelte be vredigd en vertegenwoord „Ik werk ook aan de voorbereiding van een uitgave getiteld „WHO'S WHO IN GASTRONOMY EUROPE". Daarin wordt de beknopte levensloop vermeld van personaliteiten die naam dragen en hebben in de gastronomie met gratis inlassing „Ik denk in zeer korte tyd met dit alles klaar te staan. Ik ver wacht dus Uw gunstig antwoord als medewerker aan het blad en verwacht van U een paar pasfoto's met Uw titels en bezigheden. Ik durf van U een fer me medewerking verwachten „Inmiddels teken ik met de meeste broederlyke en gastronomische gevoe lens en groeten PRO CULINARUM ARTES F. de Smedt „Grand Chancelier" Het was een verrassende brief, waar aan ik evenveel genoegen heb beleefd als de schrijver. U zult begrijpen, dat ik ditmaal deze rubriek, die wel een heel bijzonder karakter heeft, alleen wilde wijden aan de mededelingen van de nieuwe broederschap, zonder u een echt recept te geven. limner's, het in- tronisatie-diner, dat ongetwijfeld bij mijn benoeming behoort, moet nog vol gen. Ik houd u op de hoogte. Overigens, wie zich niet beroeps halve, maar als „sympathiserend gas tronoom" mocht aanmelden, bevindt zich in gerenommeerd gezelschap. Groot-Kanselier De Smedt schreef ook dat verscheidene onzer landgenoten zich al hadden gemeld voor de nieuwe Broederschap. Zo noemde hij de heer Heering, Chef kok in het Kurhaus te Scheveningen, de heer Kooy, Chef kok Hiltonhotel te Rotterdam, de heer Michel uit Noordwijk aan Zee en de heer Biemans, eigenaar en groot gas tronoom van hotel Schimmelpenninck (het befaamde Au Carré des Cham pignons) te Eindhoven. Voorts heeft de Broederschap reeds leden in ontelbare Belgische steden, maar ook' in Frankrijk (Parijs, Greno ble, Straatsburg, Avignon, Dieppe, Rouen en in Andorra. In Zwitserland heeft men in Davos de eerste leden geworven. Het eerste Kappittel met intronisa- ties zal dit jaar doorgaan, aldus de heer De Smedt, en, voegt hij daaraan toe, „Het is niet onmogelijk, dat ik beslis dit in Holland te houden, indien daar meer nieuwe leden kunnen worden aangeworven." Waarvan akte. „Pro culinarum artes", Voor de cu linaire kunst", is het motto van de Broederschap. Laten wij hopen dat vele eigenaren van eethuizen, restau rateurs of „uitbaters van spijshuizen" (zoals men ze in Vlaanderen noemt) zich hierbij aansluiten. Wij, de ont- vankelijken, voor wie de kreet „Uit, goed voor U" is bestemd, kunnen er alleen wel bij varen! Voor het eerst, na vele rubrieken, teken ik met, Uw Gaston Gourmet, Chevalier de la Confrérie des Officiers de Bouche de l'Europe h.c.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 23