Boeddhisten spelen grote rol in de Zuidvietnamese politiek Activiteit van monniken is nooit positief geweest „Dr. Soumokil is geëxecuteerd" tor LINE Walter Ulbricht legt de eenheidskaarten op tafel Paus gaat niet naar Polen Brand in Finland eist 29 levens China: dreiging of bedreigde? Zelfmoordbruinvis Ex-SS-generaal Dietrich overleden Russische trawler op Zweedse rotsen Oe Thant wil nog blijven bij YN M fmmm- ramm ZATERDAG 23 APRIL 1966 3 ('Van een onzer redacteuren) Nu binnen vijf maanden verkie zingen voor een burgerlijke regering zijn beloofd, hebben de militante boeddhistische leiders in Zuid-Viet- nam al zijn zij het over de termijn onderling niet eens hun doel be reikt. Voor de vijfde keer zal, voor namelijk door hun toedoen, een re gering in Saigon het veld ruimen. In 1963 vormden massale demonstraties van boeddhisten de inleiding tot de val van Ngo Ding Diems rooms- katholieke familieregime. De klacht was toen dat de boeddhistische meer derheid zeventig percent van de Zuidvietnamese bevolking door Diem werd gediscrimineerd. Nu is het doel van de activiteiten geweest al gemene verkiezingen op zo kort mo gelijke termijn. Zelfverbranding Wapen van de toekomst Verklaring van Lokollo Sympathie verspeeld immm I PS I HAUÖR Het gekke is dat je nooit denkt aan vakantie in Engeland. Maar nu je er snel en goedkoop met de Tor Anglia heen kunt varen (en je auto mee!) is het een belevenis De Tor Anglia is de nieuwe rij-op/rij-af ferry, die elke zaterdagmiddag van de Coenhaven in Amsterdam naar Enge land verirekt. bent dan in Imming- ham, vlakbij de mooiste vakantiege- bieden van Engeland. De prijs van een overtocht is verrassend laag: voor 38.- kunt u al mee. Uw auto vraagt - afhan kelijk van de lengte - 45.- tot 92.-. Nadere inlichtingen bij de generaal agent Amsterdam Ferry Agenturen, Pr. Hendrikkade 108, Amsterdam) of bij één der erkende reisbureaus. Tor line - Rij-op/rij-af ferrydiensten tnssen Amsterdam, Engeland en Zweden Zeven miljoen neurotici in West-Duitsland (Van een medewerker) Met de ontwikkeling van China tot een wereldmacht van de eerste orde is in de loop van de jaren in zijn buurlanden en in de rest van de wereld de onrust gegroeid over hetgeen China buiten de eigen grenzen beoogt. Afwisselend verdenkt men de grote onbekende in het Oosten van uitbreidingsdrift, van pure oorlogszuchtigheid, van pogingen het „gekleurde" deel van de wereldbevolking op te zetten tegen het „blanke" deel, de Sovjet-Unie daarbij inbegrepen, of van het streven naar de hegemonie in Azië, in de drie onderontwikkelde werelddelen Azië, Afri ka en Latijns-Amerika, of zelfs in de hele wereld. Als de leiders in Pe king ooit al zulke grootse visioenen gehad mogen hebben, dan moeten zij door een serie gebeurtenissen van de laatste tijd wel met een schok uit hun dromen wakker zijn geworden. India 'ÏC ,'H T NA NDi A W ereldrevolutie T ijd factor Het oude beeld van de devoot medite rende, kaalgeschoren boeddhistische mon niken, is vooral door de gebeurtenissen in Vietnam danig aangetast. Politiserende boeddhistische geestelijken hebben de laatste jaren vaker de aandacht gekre gen, onder meer door de vlucht van de Tibettaanse Dalai Lama en de mislukte poging van de Oe Noe om van Birma een soort boeddhistische theocratie te maken. Feller hebben boeddhistische geestelij ken politiek bedreven op Ceylon, waar de taalstrijd voor een groot deel ook' een strijd tussen boeddhisme en hindoeïsme is. De laatste jaren is voorts veel ge schreven over het militante boeddhisme van de Soka Gakkai in Japan, een snel groeiende sekte die reeds met een eigen politieke partij is gekomen. In geen enkel geval hebben echter boeddhistische mon niken „op de barricaden gestaan", zo als in Vietnam gebeurt. In 1963 overgoot de bejaarde monnik Tich Qoeng Doec zich in een drukke straat van Saigon met benzine en stak zich vervolgens met een sigarettenaan steker in brand. Zijn zeer effectieve pro paganda bracht het boeddhistische ver zet tegen Ngo Dingh Diem volop in het wereldnieuws. Ook bij het ten val bren gen van Diem's opvolger, generaal Doeong Van Minh, in januari 1964, speel- den de boeddhistische geestelijken een rol. Elf van hun sekten hadden zich georga niseerd in een „verenigde boeddhistische kerk", waarvan een der belangrijkste nevenorganisaties werd het „instituut voor wereldlijke aangelegenheden", be schreven als de „politieke arm van de kerk". Er was, eveneens onder het be- LOS ANGELES (Reuter) Zelfmoord bruinvissen, opgeleid om springstoffen te vervoeren en vijandelijke onderzeeërs te rammen, worden wellicht het wapen van de toekomst. Dit menen geleerden van de Amerikaanse marine die tijdens een in Los Angeles gehouden symposion een film vertoonden van bruinvissen, die in staat zijn koper en aluminium uit elkaar te houden. Dr. Powell van het marineproefstation in China Lake in Californië, legde uit dat een stukje metaal op de duikboot de dieren in staat zal stellen, bevriende schepen van vijandelijke te onderschei den. Schepen zonder het stukje metaal zullen door de bruinvissen worden aan gevallen. De zoogdieren ontvangen een opleiding in het vervoeren van spring stof, die zij in een soort harnas mee dragen. (Van onze correspondent) „Wij weten zeker, dat onze vrijheids strijder, mr. dr. Soumokil, is geëxecu teerd. De vlag op ons kantoor in de Ba- zarstraat in Den Haag hangt halfstok. In alle Ambonezenkampen in Nederland heerst rouw". Dit deelde de heer P. W. Lokollo mee, minister zonder portefeuille van de „Zuidmolukse republiek". De Vereniging Ambonezen Zuid-Mo- lukken heeft het programma voor de maandag 25 april te houden demonstra tie in Den Haag, waar men duizenden Molukkers uit geheel Nederland ver wacht, gewijzigd. De feestelijke program mapunten zijn afgelast. Op het Malie veld, vanwaar men naar de Houtrusthal- len zal gaoan, wordt na het hijsen van de vlag een minuut stilte in acht genomen. Tevens hebben de leiders besloten dat de route van de protestmars, die ter gele genheid van de zestiende verjaardag der „Zuidmolukse republiek" wordt gehou den, niet langs de Indonesische ambassa de zal gaan. LUDWIGSBURG (DPA) Sepp Die trich, voormalig commandant van de SS- Leibstandarte en oud-opperbevelhebber van het zesde pantserleger van de SS, is donderdag in Ludwigsburg overleden. Hij was 74 jaa*. wind van Doeong van Minh, door een VN-missie ter plaatse een onderzoek in gesteld naar de beweerde discriminatie der boeddhisten in Vietnam. Deze missie kwam niet tot een duidelijke conclusie en de algemene vergadering in New York besloot het onderwerp naast zich neer te leggen. Onder generaal Ngoeyen Khanh, die de plaats van Doeong Van Minh als „sterke man" innam, moesten burgerlijke rege ringen tot twee keer toe voortijdig aftre den. Eerst die van Tran Van Hoeong, te gen wie de boeddhisten drie dagen lang demonstreerden en die hen was uit gemaakt voor een „domme verrader zon der eigen politiek" en later die van Phan Hoey Qoeat, wiens regering in boeddhisti sche ogen al evenzeer „made in USA" was. Overigens speelde bij de val van laatstgenoemde ontevredenheid onder de rooms-katholieke autoriteiten een gro tere rol. De sterke man die nu tenzij hij zijn uniform aan de wilgen hangt en erin slaagt zich te laten verkiezen zijn plaats zal moeten ontruimen, is lucht- maarschalk Cao Ky. Werden de boed dhistische activiteiten in Diem's dagen door de Amerikanen nog met sympathie gevolgd, inmiddels is de beoordeling vol ledig veranderd. Afgezien van de strijd tegen de opeen volgende regimes in Saigon, is het voor de VS bovendien irriterend dat de Ame rikanen voortdurend worden becritiseerd, terwijl over het communistische gevaar nauwelijks wordt gesproken. En men is er zich terdege van bewust dat de acti viteiten van de boeddhistische geestelij ken nooit enig positief gevolg hebben ge had. Zij hebben hun aandeel geleverd in het ten val brengen van regeringen, zon der ooit verantwoordelijkheid te aanvaar den voor het gezag. De New York Times schreef in een uit voerig hoofdartikel: „wanneer de interne politiek van het leger een puzzel is ge weest, blijft die van de boeddhisten een bijna volledig mysterie". Het blad wijst erop dat de drukbesproken monnik Thich Tri Qoeang de machtigste zelfstandige politieke leider in Zuid-Vietnam is ge worden. Al zijn zij niet altijd eensgezind,^.afge zien van het leger vormen de boeddhisten de grootste en best georganiseerde poli tieke macht in Zuid-Vietnam". Het dilem ma zou in de toekomst voor Amerika kunnen worden, of een volgzame rege ring, die niet het vertrouwen heeft van de bevolking, te verkiezen is boven een niet volgzame die dat vertrouwen wel heeft. Een vraag die de New York Times in dit verband stelt is: zouden de boeddhisten de Viet Cong even effectief kunnen uitscha kelen als zij het iedere andere politieke groepering in hun land hebben gedaan? Advertentie """J1 BERLIJN (AP) Het Oostduitse staatshoofd Ulbricht heeft opnieuw aan gedrongen op een samengaan van de twee Duitslanden. Hij heeft daarvoor echter heel hoge prijs gevraagd. Op een congres van zijn socialistische eenheidspartij (SED) zei Ulbricht ongetwijfeld zou veel in West-Duitsland Op de rotsen van het Zweedse eiland Gotland in de Oostzee ligt reeds drie weken muurvast een Russische trawler. De bemanning van twaalf koppen verliet het schip en nam essentiële delen van de radio apparatuur mee. Het schip heeft een zeer uitgebreid systeem van an tennes. Het ligt binnen de Zweedse territoriale wateren. (Telefoto). wvrnzm 3 '33 veranderd moeten worden voordat begon nen kan worden aan het proces van sa mengaan van de twee Duitse staten en het speciale gebied van West-Berlijn". Als voorwaarden stelde hij nationalisa tie van het Westduitse grootgrondbezit en industrieën. Mensen die sinds 1945 „de vrede en het begrip gediend hebben, zou den van Ulbricht maximaal 150 hectares grond mogen behouden. De verliezen van de aandeelhouders konden, volgens Ul bricht, vergoed worden uit de bewape- ningsgelden. In zijn rede, die door de tv werd uitge zonden, drong hij verder aan op een her vorming van het Westduitse parlement, en het verlenen van medezeggenschap aan de arbeiders, gelijke onderwijskansen, ge lijkberechting van de vrouwen en de ver wijdering van „oorlogs- en nazimisdadi- gers" uit het administratieve, politie en justitie-apparaat. Ulbricht sprak ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van de SED in het Oostberlijnse Dynamo sportpaleis. Voor een Duitse federatie stelde Ulbricht ver der als voorwaarden dat een begin ge maakt moet worden met de ontwapening, dat Oost- en West-Duitsland het bezit van kernwapens moesten afzweren en dat Bonn de Oder-Neissegrens met Polen moet erkennen. En hij zei dat een ieder die een ver enigd Duitsland binnen het „alliantie-stel sel van het Amerikaanse imperialisme in de NAVO nastreeft, of zelfs als onder deel van een as Bonn-Washington, in wer kelijkheid de hereniging van de twee Duitslanden al afgeschreven heeft." FRANKFORT (DPA) Zeven miljoen mensen in West-Duitsland lijden aan een neurotische aandoening. Zij hebben drin gend behoefte aan behandeling. Op dui zend inwoners komen vier zelfmoorden voor, van de dertig leerplichtige kinderen bezoekt er één een bijzondere school. Dat zijn feiten waarmee de conferentie voor opvoedkundige moeilijkheden zich van 28 tot dertig april zal bezighouden. VATICAANSTAD (Reuter) Paus Paulus VI heeft in een brief aan kardinaal Wyszynski,de Poolse primaat, gezegd „niet weinig bedroefd" te zijn, omdat hij geen bezoek aan Polen zal kunnen bren gen ter gelegenheid van de viering van het duizendjarig bestaan van het christen dom. De Poolse regering heeft geen visa wil len verlenen voor bezoeken van de paus of buitenlandse bisschoppen die door het Poolse episcopaat waren uitgenodigd de viering bij te wonen. Waarnemers wijzen er op dat de publi- katie van de tekst van de brief bij voor baat alle speculaties te niet doet volgens welke een eventueel gesprek van de paus met de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, die op het ogen blik in Rome op bezoek is, van invloed zou hebben kunnen zijn op de mogelijk heid van een pauselijk bezoek aan Polen. HELSINKI (AFP en Reuter) Een brand in een inrichting voor geesteszieken in Lapinlahti in Finland heeft vrijdag avond aan 29 van de 36 patiënten het le ven gekost. De overigen, van wie er drie ernstig gewond werden, en drie verpleeg sters, werden gered. De verbrande pa tiënten waren in hun kamers opgesloten. Het reddingswerk werd ernstig bemoei lijkt doordat de ramen van de inrichting van tralies waren voorzien. De hoofdverpleegster van de inrichting deelde mee dat de brand misschien is gesticht door een pyromaan die twee da gen geleden in de inrichting was opgeno men. Deze patiënt had reeds tweemaal eerder in de inrichting gezeten en had toen enkele malen getracht brand te stichten. De brand werd ontdekt door de nacht zuster, die op de tweede verdieping sliep. Om half elf werd zij wakker door een da verende klap. Zij holde naar beneden en zag dat de benedenverdieping in brand stond. ifuifinrwuuiiiiuinnnnnnnnivti-iiwifiraniviririnnnnnm>rrirw'MvvyTF""*"**"»"",>J,tl»J,J^ Sinds het communistische regime in 1949 definitief in China tot stand kwam heeft het land zich in vele opzichten gedragen als andere naties op zoek naar de status van grote mogendheid. Aanvankelijk spande het zich in zijn genzen aan te passen, vast te stellen en te versterken, terwijl men zich bin nenslands van een absolute eenheid trachtte te verzekeren, om het proces van de opbouw van een nationaal zelf bewustzijn te voltooien. Tegelijkertijd trachtte China een gordel van buffer staten om zich heen te leggen, door te eisen dat de volken aan zijn grenzen „vriendschappelijk gezind", dat wil zeggen, communistisch, of in elk ge val „neutraal" zouden zijn. In het noorden was dat niet zo moei lijk. Noord-Korea en de Sovjet-Unie waren „vriendschappelijk gezind". In het oosten was het door de Amerika nen bezette Japan ver weg en was het verslagen regime van Tsjang-Kai-Sjek nog zo volkomen gedesorganiseerd dat ook uit die richting niet veel te duch ten viel. In het zuidoosten stond het koloniale Franse bewind op instorten onder de druk van de China goed ge zinde Vietminh onder Ho Tsji-Minh. Het min of meer westersgezinde Thailand grenst .niet direct aan China, en met landen als Birma, Nepal, Pa kistan en Afghanistan bleek men in de loop der jaren wel tot een zekere mate van overeenstemming te kunnen komen getuige een serie verdragen met deze landen over het vaststellen van de grenzen, het aanknopen van vriend schappelijke betrekkingen enzovoort. Ondanks de neutrale en verzoenings gezinde houding van Nehroe bleven al leen de betrekkingen met het buur land, India, gespannen. India zoekt zelf de plaats in de wereld die het zijn rechtmatig deel acht. Zo kon het ge beuren dat het over een betrekkelijk onbelangrijk punt als de beruchte Mac Mahon-iijn de omstreden Indiseh- Chinese grens en het gebied ten zui den daarvan tot een gewapend conflict kwam. China's „invasie" over een grens die trouwens door geen enkele Chinese re gering (ook door die van Tsjang Kai- Sjek niet) ooit is erkend, mag in het kader van de wereldvrede en de inter nationale rechtsorde ontoelaatbaar worden geacht. Zij is op zichzelf geen reden China van een ongebreidelde ex pansiedrift te beschuldigen. Behalve in India en in Korea, waar voor het eerst naar buiten bleek dat met de potentiële macht van China ernstig rekening moet worden gehou den, zijn nog geen geregelde Chinese troepen over de grenzen geweest. In de zeestraat tussen het Chinese vaste land en Formosa is het de laatste ja- omm. anden km 500 |i„''«V i, i, ,'i i', P'i TlRFT1 '-"-ri „V 'i Fii1 IDC.I i,tl i i.'J i.i. V ii.' BOLF V. BCNGALIN Madras ARABISCHS zei CêYLON terorganisaties beticht worden, hebben tot nu toe geen praktische uitwerking. Communistische leiders plegen er geen geheim van te maken dat hun uit eindelijke doel de wereldrevolutie blijft. Ondanks „vreedzame coëxisten tie" en „dooi" in de betrekkingen tus sen het Westen en de Sovjet-Unie, mo gen we ons geen illusies maken over het eigenlijke streven van het commu nisme, onder welk „isme" het ook in praktijk wordt gebracht. Het is duide lijk dat China, wat Afrika en Latijns- Amerika betreft, vooral na de confe rentie van Bandoeng in 1955, met alle ter beschikking staande middelen in de daarvoor „rijp" geachte gebieden tracht zijn invloed te vergroten en zijn doeleinden te bevorderen. Recente gebeurtenissen, bijvoor beeld in een aantal Afrikaanse landen en in Indonesië, tonen wel aan dat zulks minder goed loopt en blijkbaar ook minder goed georganiseerd is dan men in Peking verwachtte. In zijn on middellijke omgeving werken de om standigheden in China's voordeel. De voor de Verenigde Staten vrijwel uit zichtloze strijd in Vietnam hoeft, ook al omdat de Sovjet-Unie zich aan haar positie verplicht weet belangrijke mi litaire steun aan de Vietcong en Noord- Vietnam te verlenen, alleen maar gaande gehouden te worden. In andere landen van Zuidoost-Azië wekt de be staande toestand genoeg ontevreden heid om wellicht te zijner tijd een voor China gunstige keer te nemen. Chinese aanspraken op gebied van India j O Grensincidenten hjsseft China en India ren rustig geweest en ook het „hete" conflict met India ligt al weer een tijd achter ons. Voorzover China inderdaad zijn bu ren bedreigt doet het dat indirect. Oor logszuchtige taal als van de minister van Defensie Lin Piao, en het aanstu ren op een wereldoorlog, waarvan de Chinezen in de brief van de Russische communistische partij aan haar zus- China heeft de tijd en heeft die tijd ook nodig. Opvallende prestaties als bijvoorbeeld de vrijwel geheel zelfstan dige ontwikkeling van een kernbom kunnen niet verdoezelen dat in China nog zeer veel gebeuren moet. Tegen de achtergrond van alles wat in het eigen land nog verricht moet worden kan de buitenlandse politiek voor de Chinese leiders niet meer dan een betrekkelijk onbelangrijk deel van het gehele be leid zijn. NEW YORK (AFP) De heer Oe Thant is bereid als secretaris-generaal van de Verenigde Naties te blijven optre den, als zijn ambtstermijn drie november a.s. afloopt. Hij wil echter niet langer dan twee of drie jaar aanblijven. Dit is vrijdag in kringen van de volkenorgani satie bekend geworden. De secretaris-ge neraal zal zijn besluit in juni bekendma ken. Voor zover men weet, heeft geen enkele afvaardiging bezwaren geopperd tegen een aanblijven van de 57-jarige staatsman uit Birma. In welingelichte kringen werd vernomen dat de VS, de Sovjet-Unie en Frankrijk hem onofficieel hebben laten weten, dat zij voorstander zijn van een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Om gezondheidsredenen zou Oe Thant er niet voor voelen om nog zoveel jaren aan te blijven. Arrestaties. In Madrid zijn leiders van een verboden organisatie gearresteerd die zich marxistisch-leninistische com munistische partij van Spanje noemt en in het ideologische conflict in de com munistische wereld achter China zou staan. Hun is onder meer illegale pro paganda ten laste gelegd. De politie ont dekte hij een van haar invallen een il legale drukkerij. De arrestanten zouden ook propagandamateriaal uit Frankrijk Spanje hebben binnengesmokkeld. Echtscheiding. Het Italiaanse episcopaat heeft een beroep gedaan op alle katho lieken in hét land zich te verzetten te gen pogingen om echtscheiding in Ita lië te legaliseren. De oproep is uitge gaan van het directoraat van de Ita liaanse bisschoppelijke conferentie als reactie op een poging van een aantal parlementariërs om de huwelijkswet geving te wijzigen, waardoor scheiding mogelijk zou worden. Vakbond. Scholieren van acht middelba re scholen in de Engelse stad Stratford hebben een vakbond gevormd die een vierdaagse schoolweek wil invoeren. Hotel. Het 66ste Hiltonhotel is in Parijs geopend in aanwezigheid van de Fran se minister van Toerisme, Pierre Du mas, en de 74-jarige Conrad Hilton. Het is voor het eerst sedert 1933 dat de Franse hoofdstad een groot internatio naal hotel rijker is geworden. Doodvonnissen. Het Zuidkpreaanse Hoog gerechtshof heeft twee kolonels ter dood veroordeeld voor een samenzwering te gen president Park Tsjoeng Hee. Een van hen, kolonel Won Tsjoeng Yon, was in 1961 en 1962 presidentieel woordvoer der. De veroordeelden zijn een jaar ge leden gearresteerd. Vakman. De vice-president-directeur van een bank in Miami in de V.S., die door zijn collega's steeds „een bekwaam vak man" werd genoemd, is met vrouw en twee kinderen en vermoedelijk ook met 250.000 dollar uit de V.S. vertrokken. Narcotica. De Philippijnse politie heeft bij een Chinees zakenman in Manilla verdovende middelen ter waarde van ruim drie miljoen gulden in beslag ge nomen. Ze zijn vermoedelijk uit commu nistisch China de Philippijnen binnen gesmokkeld. Amnestie. De Franse nationale vergade ring heeft een wetsontwerp aanvaard waarbij op 85 na aan alle 3200 in ver band met de oorlog in Algerije veroor deelden amnestie zal worden verleend. Bandieten. Een groep bandieten heeft bij de maya-ruines van Quirigua in Guate mala vier mensen, onder wie een kind van tien jaar, vermoord. De zoon van een van de slachtoffers wist te ontko men en waarschuwde de militaire auto riteiten. De bandieten droegen olijfgroe ne uniformen. Vuurgevecht. In San Martin Atenco in de Mexicaanse staat Puebla zijn bij een vuurgevecht tussen boeren, politie en mi litairen veertien mensen waaronder twee politiemannen en twee militairen, ge dood. De politie en de militairen moes ten de boeren van een stuk land verwij deren. Bij hun aankomst openden de boeren het vuur. Prijs. De Hendrik Verwoerdprijs is dit jaar toegekend aan de premier van Zuid-Afrika, Hendrik Verwoerd. Het Hendrik Verwoerdfonds is in 1960 in Zuid-Afrika gesticht om mensen te on derscheiden die buitengewone daden van nationaal belang hebben verricht. Premier Verwoerd bekleedt geen functie in de stichting, die zijn naam draagt. Goede vangst. Politiemannen in Pader- born in West-Duitsland hebben een col lega ingerekend, nadat deze kostbaar heden ter waarde van ongeveer vijfdui zend gulden uit een juwelierszaak had gestolen. De man, rechercheur bij de afdeling inbraken, verklaarde de siera den te hebben gevonden. Hij wordt er van verdacht nog een aantal inbraken in juwelierszaken op zijn geweten te heb ben. Hij is getrouwd en heeft twee kin- deren.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3