Jacky Kennedy en Gracia van Monaco waren stuurse rivalen Dufhüs zit nu op stoel van „hertog van Jülich" HOOGOVENS UMUIDEN V. Lintwormplaag in Nederland nog lang niet overwonnen r HOE IS HET ONTSTAAN? KERKELIJK NIEUWS Dit is Klaas Hut hij bouwt zijn toekomst op staal Vetes en geruchten in feestelijk Sevilla Originele Johnen maakte zich voor CDU onmogelijk Rijbewijs in België in 1966 verplicht ZATERDAG 23 APRIL 1966 Spaanse adel Gefluister Ontoelaatbaar CDU-probleem J. H. Dufhüs Toen Klaas Hut (41) zes jaar geleden op de trein stapte naar Umuiden, wist hij nog niet dat tussen de rails zijn toekomst zou liggen. Hij was papiersnijder op een strokartonfabriek. Hij wérd rangeerder bij Hoogovens. Nu kent hij feilloos de weg over de tientallen kilometers rails die hoogovens, staalfabrieken en walserijen met elkaar verbinden. Hij vindt het zelfstandig werk waar veel eigen initiatief aan te pas komt. Tevreden, meneer Hut? „Jazeker!" zegt hij. „Ik heb veel aardigheid in het verkeersvak. Het is levendig en steeds weer anders. Toen ik bij Hoogovens kwam, wist ik niet precies wat ik zou worden. Ik had gewoon op een advertentie geschreven en wat daarin stond bleek waar. Om te beginnen had ik gauw een huis. En verder kreeg ik bij Hoogovens de kans het werk te doen dat me het beste lag. Er zijn namelijk zoveel mogelijkheden, dat er voor iedereen wel een juiste baan te vinden is. Ze laten je niet in je vet gaarkoken. Ze noemen dat „loopbaanbeleid" of zoiets. Het betekent gewoon, dat ze aandacht hebben voor de mensen. Dat ze een werknémer nooit als een werk- nümmer zien. Zo vindt iedereen hier het werk waar hij plezier in heeft. Mijn vrouw was overigens meteen gewend en wil nooit meer weg. En behalve met rangeerwerk ben ik erg blij met de ploegendienst. Die geeft je een hoop vrije tijd!" Met z'n vaste maat klimt Klaas Hut op de loco. Passagiers voor deze reis: gietvormen voor de oxystaalfabriek. Over stalen rails rijdt hij naar een toekomst, die op staal gebouwd is. Examens Dit woord: SPIEKEN Dit woord: Dit woord: OVERROMPELEN STUDENTENHA VER Dit woord: STENOGRAFIE DB Prinses Gracia van Monaco genoot, aan de zijde van haar gemaal, prins j Rainier, van het stierengevecht dat in Sevilla ter gelegenheid van de be roemde jaarmarkt werd gehouden. Maar zij en Jacqueline Kennedy sta ken op geen enkele wijze tijdens het debutantenbal onder stoelen of han- ken dat ze elkaar niet kunnen luch- ffif ten of zien. Ze hadden kennelijk stierlijk het land over eikaars aan wezigheid. (Telefoto). (Van onze correspondent) MADRID. Sevilla is in deze'da gen het onbetwiste centrum van Spanje. Het zijn de dagen van de grote jaarbeurs. Tijdens dit feest, met zijn oude tradities, is Sevilla het tref punt van allen die in het Spaanse leven iets te betekenen hebben, mi nisters en stierenvechters, adellijke families en beroemde zigeuner dansers. Er zijn 'dit jaar ook enkele bijzon dere gasten: Gracia van Monaco, met haar gemaal, Rainier, en Jacqueline Kennedy, beiden zonder hun kin deren. Omdat iedere ingewijde in Se villa weet dat Gracia en Jacqueline nooit op erg goede voet met elkaar ge staan hebben, vragen zij zich af waar om zij tegelijk op dit feest zijn uitge nodigd. Gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De jaarbeurs van Sevilla bestaat zo'n kleine 120 jaar. Vroeger was het een landbouwmarkt. Even buiten de stad plachten de schaapherders hun kudden bijeen te drijven en te koop aan te bie den. De weiden onder de stadsmuren werden van lieverlee tijdens de beurs de plaats van jaarlijkse ontmoetingen, waar bij tenten werden opgeslagen en dagen lang het weerzien luidruchtig werd ge vierd. Die tenten zijn nu kraampjes en stands geworden en de weiden waar zij woyden opgebouwd, zijn de verzame- pllats van rijken en armen, die een ze kere graad van bekendheid in het Spaan se leven hebben weten te bereiken. Men laat zich zien, uitgedost in de Sevilliaan- se klederdracht, gezeten te paard, en men flaneert langs de grote parades die zijn aangelegd. In de stad houdt de Spaanse adel re ceptie en organiseert feesten, zoals het bal van de debutantes, dat dezer dagen plaats vond, met de hertogin van Alva, de welgeschapen nazaat van de beruchte Spaanse landvoogd in Nederland, als pre sidente. Dit feest vindt elk jaar tijdens de beurs plaats in het „huis van Pilatus", een als het praetorium in Jeruzalem gebouwd woonhuis van de hertogen van Alcala, versierd met standbeelden van Romein se keizers en van Griekse goden. Het bal van de debutantes wordt gehouden op de weelderige binnenplaats van dit fan tastische huis, dat een van de fraaiste bouwwerken van geheel Sevilla is. Alle adellijke jongedames die Spanje rijk is en die de achttien lentes hebben voltooid, worden bij deze gelegenheid voorgesteld. Dit jaar onder het welgevallig oog van Gracia van Monaco en Jacqueline Ken nedy. Maar er is heel wat diplomatie nodig geweest om beiden aan de eretafel te krijgen. Nadat Jacqueline Kennedy was gearriveerd en haar plaats had ingeno men, deelde ze mee zich onwel te voelen, stond op en verdween. Kort daarna kwa men Gracia en echtgenoot Rainier bin nen, zij zeer koninklijk aangekleed in een crèmekleurig kleed, geborduurd met witte edelstenen en haar fraaie hoofd getooid met een diadeem en oorhangers van paarlen. Het feest stagneerde intussen al meer dan een half uur. Geen spoor van Jaque- line. Wat er allemaal achter de coulissen besproken is, blijft een geheim, maar eerst toen besloten was het feest dan maar zonder haar te beginnen, kwam zij weer binnen, gehuld in een Griekse tu niek, met wijde groene stola. Het viel iedereen van de adellijke aanwezigen op, dat Grace en Rainier niets merkten van de komst van Jacqueline. Er kon geen glimlach of groet af. Toen het bal bijna afgelopen was, kwamen, beide vrouwen dansend in eikaars nabijheid en toen zag iedereen wel het koele hoofdknikje waar mee de dames elkaar in deze onvermij delijke situatie begroetten. Er zal nog lang over gepraat worden in de salons van de Spaanse kastelen en in de met kunstschatten volgestouwde vil la's. Gefluisterd wordt er, evenals op de avond van het debutantenbal, over de vermeende romance van Jacqueline Ken nedy met een Spaans diplomaat, Antonio Garrigues, ambassadeur bij het vaticaan, 62 jaar oud, en sedert geruime tijd weduw naar. Enkele maanden geleden logeerde Jacqueline in de Spaanse ambassade in Rome als gast van de ambassadeur en toen ontstond het verhaal. Waar was Garrigues de avond van het bal? Nergens! Jacqueline zat naast de her tog en de hertogin van Alva en de am bassadeur was nog in Rome. Het was voor de paar honderd verslaggevers een bittere teleurstelling. Weg was de grond voor hun verhaal. Maar toch niet hele maal, want gisteren arriveerde don Anto nio Garrigues ongemerkt op het vliegveld van Madrid, meldde zich bij zijn minis ter van Buitenlandse Zaken en vloog ijlings door naar Sevilla, waar hij door de hertog van Alva werd ontvangen. De aanvankelijk teleurgestelde fotogra fen stelden de lenzen van hun camera's opnieuw, maar tot nu toe hebben zij dé ambassadeur nog niet tezamen met Jac queline gezien. Die heeft intussen de ge ruchten over een verloving onthutst naar het rijk der fabelen verwezen. Wel zag Jacqueline een stierengevecht, waarin het Spaanse zigeunerjong El Cordobes optrad. Zij was enthousiast over dit spel en schonk na afloop aan de matadores een gouden munt met de afbeelding van haar man. (Van onze correspondent) BONN. Aan het rijk van de „hertog van Jülich" is een voortijdig einde gekomen. De 63-jarige voorzit ter van de Landdag het parlement van Noordrijnland-Westfalen, Wil helm Johnen, is door zijn eigen partij, de CDU, afgezet. Hij is opgevolgd door Hermann Dufhüs, tot voor kort zakelijk leider van het hondshoofd- kwartier van de CDU. Dufhüs be dankte vorige maand voor het aanbod om oud-kanselier Konrad Adenauer als voorzitter van de CDU op te vol gen. Hij gaf gezondheidsredenen op. Dufhüs is evenals zijn voorganger Johnen, advocaat en notaris. Met het aftreden van Wlihelm Johnen, alias de „hertog van Jülich" een stad in Noordrijnland-Westfalen, is de laatste schilderachtige figuur uit de CDU ver dwenen. Hij ging ten onder aan zijn on lesbare dorst. Zes april sloeg het noodlot toe. Johnen moest in zijn kwaliteit van landdagvoorzitter het „Bundesverdienst- kreuz" uitreiken aan een veearts, die in juli veertig jaar trouwe dienst als leider van het plaatselijk slachthuis erop had zitten. Johnen, de hoogste represen tant van het grootste bondsland, viel al direct bij het betreden van de zaal door een onrustbarende onstabiliteit op. Toen hij het spreekgestoelte beklommen had, bleek de redenaar niet bij machte zijn op schrift gestelde toespraak verstaanbaar voor te lezen. Dit betekende voor Johnen de laatste van een reeks weliswaar originele, maar in zijn ambt ontoelaatbare handelingen. In 1963 had hij al het voorzitterschap van de CDU in Noordrijn-Westfalen verloren aan de oprichting waarvan hij een be slissend aandeel had nadat hij op een staatsieontvangst van de toenmalige Oos tenrijkse minister van Buitenlandse Za ken, Figl, plotseling diens vrouw had beet gegrepen onder het uitspreken van de on sterfelijke woorden: „komm, jib mer ene bützche". Bij een andere gelegenheid had Johnen bij een zeer officiële ontvangst de dames gevraagd even de oren dicht te houden, omdat hij de heren een mop wilde ver tellen: „als Jülicher gaat men naar Aken met zijn vrouw, naar Keulen met zijn secretaresse en naar Düsseldorf hoef je geen begeleiding mee te nemen". Johnen stond steeds op zeer goede voet met oud-kanselier Konrad Adenauer. Bei den hadden dezelfde ervaringen gehad tijdens de periode van de Britse bezet ting na afloop van de tweede wereldoor log. De befaamde generaal Barraclough, die Konrad Adenauer als burgemeester van Keulen ontslagen had wegens „on geschiktheid", had dit ook de burgemees ter van Jülich gedaan, in de persoon van Wilhelm Johnen, en wel omdat de ambts arts van de generaal op een inspectie tocht in Jülich een kind met luizen in het haar had aangetroffen. Johnen was de redder van het na de oorlog tot puin vervallen Jülich. Hij re geerde van achter een keukentafel en twee stoelen en zorgde ervoor dat met de puinhopen niet de hele stad voorgoed van de aardbodem werd weggevaagd. Daar voor werd Johnen tot ereburger van Jülich benoemd en besloten de burgers van de stad vorige week hun „hertog" on danks zijn opmerkelijke recente gedra gingen zijn ereburgerschap niet te ont nemen. Voor de CDU wordt de afgang van de grote man een ernstige politieke aange legenheid. In juli worden in Noordrijn- Westfalen de landdagverkiezingen gehou den. De CDU staat er niet gunstig voor, want ze verliest steeds meer stemmen aan de sociaal-democraten. Maar erger is nog voor de CDU dat bij een absolute meer derheid van de SPD bij deze op handen zijnde verkiezingen, daarmee de CDU in de Bondsraad de Westduitse Eerste Kamer, waarin alle Lander vertegenwoor digd zijn haar meerderheid kwijt is. En de Bondsraad geeft het laatste fiat aan nieuwe wetsontwerpen. Dit zou be tekenen dat aan de regeringsperiode- Erhard en aan de heerschappij van de CDU een einde kan komen. Daarom besloot men in Düsseldorf een continuatie van het optreden van Johnen te verhinderen en de originele alcoholi cus de laatste maanden te verwijderen. Met Dufhüs is in ieder geval de „Anstel- ligkeit" gered. Maar de Frankfurter All- gemeine Zeitung schreef al over bepaalde afgevaardigden in Düsseldorf „die nu al met spijt terug denken aan de gezellige, Rijnlands-joviale Johnen. vooral wan neer de gedachte aan Dufhüs dan nog bij hen opkomt". Advertentit wwkw-v* -v-www De medische autoriteiten hopen van harte, dat de 91 Nederlanders, die blij kens een enige jaren geleden ingesteld on derzoek een lintworm herbergden en niets wilden doen om er vanaf te komen, in middels van gedachten zijn veranderd en zich onder medische behandeling hebben gesteld. Dergelijke hardnekkige lintworm dragers dragen er namelijk belangrijk toe bij, dat de lintwormenplaag, waardoor ons land jarenlang in toenemende mate werd bezocht en die nog lang niet is op gehouden, blijft voortduren daar zij op grote schaal de eitjes van hun lintworm verspreiden. LEIDEN: Doctoraal natuurkunde H. Hulsman (Leiden), Doctoraal scheikunde A. C. W. Swart (Leiden), H. R. Buys cum laude (Alphen aan de Rijn), mej. J. M. Mulder (Leiden), mej. 'P. Koelewijn cum laude (Leiden). Doctoraal Ned. recht O. de Savorning Lohman cum laude (Voge lenzang). LEIDEN. De heer J. R. Moed, geboren te Sneek en thans wonende te Leiden, is ge promoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen op een proefschrift getiteld: „Onderzoekingen over alfalfa mosaic virus, ontmantelingsvraag- stuk". Promotor was prof. dr. H. Veldstra. De heer S. Gratama, geboren te Zwolle en thans wonende te Oss, is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der geneeskunde op proefschrift: „Onchocerciasis in the south-eastern territories of Liberia with studies on the role of onchocerca volvulus and wuchereria bancrofti in the pathogene sis of hydrocele and elephantiasis. Promo- tor was prof. dr. P. H. van Thiel. AMSTERDAM, (Gem. Un.)De heer R. E. Jesse uit Amsterdam is gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift over „The coronene dinegative ion, a possible devia tion from hund's rule". Promotor was prof. dr. G. J. Hoijtink. AMSTERDAM (G.U.) Doctoraal examen sociale wetenschappen M. Dijkstra (Bees- terzwaag). De heer J. Vos uit Amsterdam is gepro moveerd tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift getiteld „Some biochemi cal aspects of the developing rabbit and chick brain". Promotor was prof. dr. Ariens Kappers. Men zou een heel eind komen bij de bestrijding van de lintworm, als er geen biefstuk tartaar of lichtgebakken bief stuk meer zou worden gegeten, want de larven van de runderlintworm blijven in leven, zolang het vlees niet goed doorbra den is. Het nuttigen van broodjes tartaar en van min of meer rauwe biefstuk be hoort echter voor vele mensen tot de na genoeg onmisbare genoegens des levens en de commissie van de gezondheidsraad meent daarom, dat het niet gemakkelijk zal zijn de mensen, die ervan houden, tot andere gewoonten te brengen. De gezondheidsraad werd in 1958 door de veterinaire autoriteiten geattendeerd op het stijgende aantal besmette runderen dat bij de vleeskeuring werd geconsta teerd. In 1957 werden in 2,76 percent van de geslachte runderen larven van de lint worm aangetroffen tegen 1,59 in 1948. In de daarop volgende jaren steeg het per centage verder tot 3,31 percent in 1963, op welk niveau het in 1964, het laatste jaar waarover statistieken beschikbaar zijn, bleef staan. In 1959-'60 werd onder de huisartsen in Nederland een enquête gehouden, waar aan vrijwel alle huisartsen hun medewer king verleenden. Deze enquête leidde tot de conclusie dat er jaarlijks ongeveer 16.200 Nederlanders zijn die een lintworm krijgen. De parasiet blijkt meer bij vrou wen dan bij mannen voor te komen (vrou wen snoepen in de keuken wel eens van het gehakt dat ze aan het bereiden zijn) het aantal vrouwen met een lintworm is vijftig percent groter dan het aantal man nelijke lintwormdragers. De besmettingsgraad is het hoogst in de leeftijdsklasse van dertig tot veertig jaar. De lintworm komt meer in de steden voor dan op het platteland, hetgeen kan sa menhangen met het feit, dat het broodje tartaar zijn grootste populariteit in de ste den geniet. Een top valt te constateren in de forensengemeenten, daar is het voor komen van de lintworm bijna tweemaal zo frequent als in de zuivere plattelands gemeenten. BRUSSEL De Belgische minister raad heeft vrijdag besloten het rijbewijs 1 januari 1967 in België in te voeren. De meeste Belgen zullen het bewijs zonder het afleggen van een examen kunnen krijgen. Voor achttienjarigen geldt, dat zij een getuigschrift van een erkende autorijschool moeten kunnen overleggen. In de schoolwereld is spieken een zeer gewone term voor: bedrog plegen door heimelijk een boek te raadplegen en daaruit over te schrijven. Er wor den twee verklaringen gegeven. De eer ste brengt spieken in verband met spekken: met stukjes spek doorrijgen, larderen, en vandaar: met gestolen gedachten zijn werk opsieren. Reeds in de 17e eeuw werd het Duitse spieken gebezigd voor: plagiaat plegen. De tweede verklaring legt verband tussen spieken en het Latijnse specio of spi- cio: ik kijk, dat in het Middelneder lands spien luidde en thans spieden. Uit de Gysbrecht kennen wij Vosmeer de Spie, Engels spy. Het Duits heeft spahen Dan zou spieken dus beteke nen: gluren, afkijken. Het werkwoord rompelen is in het Nederlands niet bekend. Dialectisch komt wel rumpelen voor in de beteke nissen: rommelen, stommelen, lawaai maken. Het Duits kent überrumpeln: met geweld en onverwachts overvallen. De oorspronkelijke betekenis zal zijn geweest: met lawaai overvallen. In vroeger tijd sprak men uitsluitend van: de vijand of: een vesting over rompelen. Jonger is het gebruik waar in men spreekt van: een persoon over rompelen in de zin van: iemand met een voorstel overvallen en zijn instem ming afdwingen zonder hem de gele genheid te geven tot rustig beraad. Er is verwantschap tussen overrom pelen en rommel. Het mengsel van amandelen en ro zijnen dat bekend staat als studenten haver, heeft wellicht zijn naam te dan ken aan het feit dat amandelen van oudsher golden als een middel tegen dronkenschap en de daarop volgende kater. Toch is het geen typisch studen tenwoord. Reeds in 1658 komt het voor als de titel van een geschriftje: „Stu dentenhaver, in mogelijke Peperhuys- jes de Liefhebbers van Drooge Snou- perijtjes omgedeelt". Sinds de 18e eeuw is in Duitsland het woord Studentenfut- tèr in zwang. De Haarlemse arts Tjeb- bo Franken gaf de naam Studentenha ver aan een bundel schetsen die hij als student schreef. In Nederland is het woord stenogra fie overgekomen uit het Frans, maar het is van Engelse oorsprong. Daar heeft in 1602 John Willis het gevormd uit het Griekse stenos: eng, nauw, be perkt en vandaar: kort en het Griek se grafein: schrijven. De vertaling in het Engels is shorthand, in het Neder lands kortschrift of snelschrift: de kunst om met behulp van bepaalde tekens en een reeks afkortingen snel te schrijven. Deze kunst was reeds in de Oudheid bekend. Zowel op de Acropolis als in Delphi zijn er resten van ge vonden. Ook in de Middeleeuwen be stonden verschillende, dikwijls primi tieve stenografie-systemen. Thomas Becket, de aartsbisschop van Canterbu ry, was de ontwerper van een bepaald systeem. Geref. Kerken Beroepen te Heemstede (vac. dr. A. Dondorp) K. Smit te Voorschoten - te Haarlem-Z. (4e pred. pl.) G. de Vries te Capelle aan de IJssel. Bedankt voor Enschede R. Strijker te Dieren. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Leiden en voor Leiden en Papendrecht J. P. Versteeg te Wormer- veer. Geref. Gemeenten Nederland Bedankt voor Bruinisse F. Mallan te Veenendaal. Oud Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Urk E. du Marchie van Voorthuysen te Leersum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meerkerk J. de Hoed te Wijk bij Heusden; te Nieuw-Weerdinge J. F. Storm te Nijbroek; te Papendrecht R. J. v. d. Hoef te Hierden, die bedankte voor Woudenberg; te Nunspeet (4e pred. pl.) A. van Brummelen te Hardinxveld- Giessendam..

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6