Opbrengst reclame op radio en TV ruim f 50 miljoen per jaar Steeds heviger critiek op president Soekarno Engeland getroffen door verhoging koperprijs Stichting tot uitzending van reclame verwacht: HET WEER Dertig auto's beschadigd MORRIS Regenkleding Tien provo s opgepakt, twee in arrest Utrecht" brengt „Pierre le Borgne" vlot Inbrekers hadden het gemakkelijk; buit 30.000 Regering waakt over prijs van aardappelen Baby van drie weken te vondeling gelegd Eerste Nederlandse aluminium over vijf weken Van Nelle kocht vervroegd tabak in Rhodesië Miss Tiener 1966 IN DEZE KRANT W eerrapporten 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 In de Vishal en op zee6 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Sportief 13-18 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Iets warmer TV-reclame zou vooral rondom het nieuws moeten komen, radio-spots vóór acht uur EL JACQUELINE 111 Het woord is aan SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN 51e JAARGANG NUMMER 145 MAANDAG 25 APRIL 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mjje De tiener van het jaar woont in Utrecht. Het is de negentienjarige telefoniste Liesbeth Smit. Miss Teenager 1966 heeft blond haar en blauwe ogen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De wekelijkse „hap pening" door de Amsterdamse provo's bij „Het Lieverdje" op het Spui in de hoofd stad heeft zaterdagavond geleid tot de ar restatie van tien jongelui. Acht hunner lijn in de loop van zondagmiddag door de rechter-commissaris in vrijheid gesteld, onder voorwaarde dat zij zich zullen ont houden van deelneming aan samenscho lingen of het verstoren van de orde. Van de acht vrijgelaten provo's hebben er twee een borgsom van vijftig gulden moeten storten voor zij in vrijheid wer den gesteld. Verwachting tot morgenavond: Tamelijk koude nacht met in liet binnenland hier en daar nachtvorst en plaatselijk mist. Morgen over dag droog weer met zonnige perio den en iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De stichting tot uitzending van reclame (in radio en televisie) wil zelf een zendmachtiging om de door haar geaccepteerde reclameboodschappen over beide media zelf te kunnen uitzenden. Twee rapporten, waarin op radio- en televisiereclame wordt ingegaan, zijn vanmorgen verschenen. Men rekent op een radio-opbrengst van twaalf miljoen en de t.v.-opbrengst van ongeveer veertig miljoen per jaar. Bij de radioreclame streeft men er naar de programma's na acht uur reclamevrij te houden, bij de televisie streeft men naar reclame in blokken. De regeling, waarover overleg is ge pleegd met de bond van adverteerders, de vereniging van erkende adver tentiebureaus, de Nederlandse Dagbladpers en de Nederlandse nieuwsblad pers, de NRU, NTS en Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers, ziet er in grote lijnen als volgt uit: Elke dag behalve zondag op elke ra diozender een platenprogramma van on geveer een uur waarbinnen reclametek sten worden gebracht. Reclameboodschappen voor en na de nieuwsuitzendingen van de radio. Blokken met %V» minuut reclame rond om het televisienieuws, en wel na het nieuws van 19 en 20 uur, en vóór het nieuws van 20 uur. Enkele reclamespots om ongeveer kwart over negen 's avonds. Reclameuitzendingen bij het vrouwen programma en het zaterdagmiddagpro gramma. Het gemiddelde basistarief voor radiore clame op alle zenders wordt voorgesteld op 25 per seconde (radio-Luxemburg re kent ƒ13 en radio-Veronica ƒ12). Bij voorkeur voor een bepaalde tijd wordt vijf percent van het basistarief extra ge vraagd. Men is tegen het geven van kwantum kortingen, om de kleinere adverteerders niet achter te stellen. Voor de televisiereclame wil men de zendtijd in enige tijdzones verdelen, om dat het zendbereik niet gelijk is. Men IV Personeel van N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden is er op 22 april in geslaagd de 985 brt. metende Franse Wijntanker Pierre le Borgne, die half maart strandde op een zandvlakte nabij Gandia aan de Spaanse kust, vlot te brengen. Met de berging, die op basis Lloyd's open form werd uitgevoerd, werd begon nen op 31 maart, nadat de zeesleepboot Utrecht van haar station Landsend naar de positie van de Pierre le Borgne was gedirigeerd en aldaar was aangekomen Op 2 april werd de sleepverbinding tot stand gebracht. Drie grondtakels werden uitgelegd. De Utrecht hoopt vandaag met de Pierre le Borgne op sleeptouw van de rede van Gandia naar de reparatiehaven Marseille te vertrekken. denkt aan een tijdzone A van 19.45 tot en met de laatste uitzending en een tijd zone B, die voor de andere tijdstippen geldt. In zone A wordt 15.000 per minuut be rekend over Nederland I en 6.000 over Nederland II, in zone B 9.000 over Ne derland I. In juli en augustus wordt een korting van tien percent voorgesteld. De stichting kiest voor een optiesysteem, waarbij de klant alleen bij honorering van zijn voor keuren een toeslag van vijf percent be taalt. De stichting meent dat de radioreclame ongeveer 40.000 per dag zal kunnen op brengen met een totale bruto-opbrengst van twaalf miljoen gulden per jaar. De raming van de opbrengst van TV-recla- me loopt uiteen van 34.3 miljoen (bij een zestig percent benutting) tot 45.9 miljoen (bij een tachtig percent benutting van de zenderminuten). (Van onze correspondents) DEN HAAG Inbrekers hebben het bij een bezoek aan het modehuis Voss in de Haagse Venestraat niet moeilijk ge had. Zij drukten zaterdagnacht de ruit van een deur in en gingen het gebouw binnen. Na enig zoeken in de kantoren op de tweede en derde etage vonden zij in een bureaulade de sleutel van de brandkast. De inbrekers namen de inhoud, dertigduizend gulden, mee. Moret Wie goed wil leren kennen, moet be ginnen alles te vergeten. In een gezamenlijk communiqué hebben minister Den Uyl (Economi sche Zaken) en minister Biesheuvel (Landbouw en Visserij) meegedeeld dat de regering zich op verdergaande maatregelen zal beraden wanneer on verhoopt de gemiddelde winkelprij zen van aardappelen verder mochten stijgen. De regering vertrouwt echter dat de ge troffen maatregelen ter verruiming van de invoer en ter afremming van de uitvoer een regelmatig voorziening van de binnen landse markt mogelijk zullen maken en dat, met medewerking van het bedrijfs leven, een verdere stijging van de prijzen van consumptie-aardappelen kan worden voorkomen. De getroffen maatregelen houden in dat bij besluit van de E.E.G.-ministerraad van 21 april 1966 de schorsingstermijn van in voerrechten op oude aardappelen is ver lengd tot 15 mei 1966, en dat de invoer rechten tussen de E.E.G.-lidstaten voor nieuwe aardappelen eveneens tot 15 mei 1966 zijn opgeschort. Verder heeft de Ne derlandse regering na verkregen machti ging van de raad van de Europese Econo mische Gemeenschap met ingang van 22 april een tot 15 mei aanstaande geldende exportheffing van tien gulden per 100 kilo consumptie-aardappelen ingesteld bij uit voer naar de E.E.G.-lidstaten en naar derde landen. In het voorportaal van de r.-k. kerk in Apeldoorn hebben twee meisjes een von deling gevonden, een meisje van drie we ken. Het lag in een witte kunstlederen tas. Een onderzoek wees uit, dat het kind volkomen gezond was en goed was ver zorgd. Mevrouw Jacqueline Kennedy amu seert zich in het Spaanse Sevilla uit stekend. Alle feestelijkheden die er worden gehouden in het kader van de grote jaarmarkt maakt ze mee. Zij verscheen als aantrekkelijke amazone, gestoken in een Andalu- sisch rijkostuum, in een grote op tocht en stal er ogenblikkelijk de harten van de duizenden toeschou wers. (Telefoto). DJAKARTA (AP, AFP en Reuter). De stemming in de Indonesische hoofd stad wordt voor president Soekarno steeds vijandiger. Vooral studenten uiten op betogingen openlijk de wens dat Soekarno zal afzien van het presidentschap-voor- het-leven. Zij willen dat er spoedig een vice-president wordt benoemd. Zij hebben daarbij duidelijk het oog op generaal Nasoetion. De druk die zij uitoefenen is kennelijk gericht op het Volkscongres dat 12 mei wordt gehouden. Dat congres heeft de bevoegdheid een vice-president te benoemen. Studenten hebben zondag de kantoren van twee partijorganisaties in Djakarta aangevallen, omdat de organisaties door communisten zouden zijn geïnfiltreerd. Generaal Nasoetion heeft zondag in het Boeng Kamostadion in Djakarta een me nigte toegesproken, die daar de 32ste ver jaardag van de jeugdbeweging Ansor vier de. President Soekarno was afwezig. Nasoetion sprak over de volledige reor ganisatie van het kabinet en de economi sche en financiële problemen waarvoor het land staat. Hij werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Uit naam van ge neraal Soeharto werd een boodschap voor gelezen. waarin gezegd werd dat Indonesië de strijd tegen Maleisië zal voortzetten. Nieuw protest Communistisch China heeft vanochtend opnieuw krachtig bij Indonesië geprotes teerd tegen de verdere inbeslagnemingen van Chinese ambassade-panden in Djakar ta. Het Indonesische legerblad Angkatan Bersendjata is vanochtend begonnen met de publikatie van een reeks artikelen, waarin tot uitdrukking komt dat het Chi nese staatshoofd Mao-tse-Toeng direct ver antwoordelijk is geweest voor de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober. Het eerste Nederlandse aluminium zal vermoedelijk over vijf weken worden ge produceerd. Aluminium Delfzijl verwacht een aanvankelijke jaarproduktie van 32.000 ton. Hiervoor is 500 miljoen KWH nodig. De dertig kilometer lange hoogspan ningsleiding tussen de Hunzecentrale te Groningen en de aluminiumfabriek is gis teren gereedgekomen. Vandaag is de eer ste stroom aan het bedrijf geleverd, waar na men kon beginnen met het aanlopen van de productie-installatie van alumi nium. Over vijf weken zal het eerste ma teriaal uit de electrolysecellen komen om te worden gegoten, zo deelt de directie van Aluminium-Delfzijl mee. (Van onze correspondent) LONDEN De beide grote koperprodu centen in Zambia, The Rodesian Selection Trust en de Anglo-American Corporation, hebben besloten te breken met het systeem om de koperprjjs zo laag mogelijk te hou den en hun produkten te kopen tegen de termijnmarktprijs van de Londense me- taalbeurs. Tezamen met het besluit van de Zambiaanse regering tot een exportheffing op koper over te gaan betekent dit een nieuwe bedreiging voor Engelands nog altijd negatieve betalingsbalans, doordat de importrekening hierdoor met minstens 40 miljoen pond 400 miljoen) zal stijgen. Dit gebeurt juist op een ogenblik dat het begin van de terugbetaling van de gigan tische Britse schuld aan het buitenland van 1 miljard pond 10 miljard), in november aangegaan om het pond te redden, snel nadert. Tot dusver had men de koperprijzen op een zeker peil gehouden om te voorkomen dat de afnemers tot het goedkopere alumi nium zouden overgaan. De hogere koper- prijs als gevolg van de oorlog in Vietnam en de stakingen in Chili en Zambia doet verwachten dat auto's, centrale verwar ming, radiotoestellen, televisie en elektri sche kabels duurder zullen worden. De prjjs op de vr(je markt behaalde deze maand het record van 800 pond per ton, vergeleken met de producentenprijs van 336 pond. De verwachting is dat de nieuwe prjjs zich uiteindelijk rond de door Chili gevraagde prijs van 496 pond zal kristalli seren. De gevolgen van de veranderde prijs- en tarievenpolitiek irt Zambia zijn vooral groot voor Engeland, dat voor zijn koper behoefte grotendeels van Zambia afhanke lijk is. Bovendien is Zambia de enige be langrijke koperproducent in het sterling- gebied. De Zambiaanse producenten waren ge dwongen hun tot nu toe gevolgde prijzen systeem los te laten, na de beslissing op Kettingbotsingen in de Velsertunnel De Velser politie heeft vanmorgen van kwart voor acht tot kwart voor tien de handen vol gehad om het verkeer in de autotunnel van Velsen in goede banen te leiden. In beide tunnelbuizen hebben zich namelijk ettelijke kettingbotsingen voor gedaan, waarbij in totaal 30 auto's be trokken zijn geweest. Het begon om kwart voor acht, toen in de westbuis een personenauto als gevolg van een technische storing tot stilstand kwam. De achter hem rijdende auto's moesten schiellijk stoppen, waarbij niet minder dan tien auto's met elkander in botsing kwamen. Politie en brandweer waren nog druk bezig een einde te maken aan de chaos toen een half uur later weer tien perso nenauto's met elkaar in botsing kwamen. De ravage werd toen dermate groot, dat al het verkeer door de oostbuis moest worden geleid. Mede als gevolg van de grote drukte op dat ogenblik en het feit, dat door deze tun nelbuis verkeer in beide richtingen reed, deden zich toen ook daar botsingen voor, waarbij eveneens tien auto's betrokken waren. Het duurde tot ongeveer kwart voor tien, voordat het verkeer weer nor maal was en de politie weer wat vrijer kon adem halen. In een van de auto's ontstond vermoe delijk door kortsluiting een brandje, dat door de toegeschoten brandweer werd ge blust. Bij al deze botsingen werden twee per sonenauto's geheel vernield. De overigen liepen blikschade op. Een inwoner van Castricum moest met een hersenschud ding naar een ziekenhuis in IJmuiden wor den vervoerd. Een aantal automobilisten liep snij- en schaafwonden op. 14 april van de producenten in Chili om hun prijs met 160 pond per ton te verhogen, hetgeen onder sterke politieke druk be- schiedde. De Zambiaanse regering zal er financieel wel bij varen, met het risico echter dat op lange termijn door toenemend gebruik van aluminium de koperexport, waar het land op drijft, in gevaar zal komen. De kopergordel in Zambia en de econo mie van dit land zijn praktisch geheel af hankelijk van Rhodesië, hetgeen de reden is dat Zambia tot nu toe niet meedoet aan de sancties tegen dat land. Engeland heeft al extra-bedragen uitgetrokken om Zambia voor een maximale periode van zes maan den economisch te steunen, ingeval het tot algehele sancties mocht komen. De oorzaak van de stakingen in Zambia is de poging van 35.000 Afrikaanse mijnwerkers om hun eigen lonen en arbeidsvoorwaarden meer in overeenstemming te brengen met d« kunstmatige hoge standaard van de blanke mijnwerkers. Nu de koperprijs verhoogd i» zullen de eisen van de mijnwerkers onge twijfeld nog toenemen. Advertentie BBWetjorósif., Ha af tem, tel. 16352 teiösestraat (bij Koningsplein) 1e4ef (020) 22 35 96 - Am sief dam De onafhankelijkheidsverklaring van Rhodesië is voor Van Nelle aanleiding ge weest tot vervroegde aankopen van tabak uit dit land, ten einde bij een onverhoopt langdurige politieke impasse gedekt te zijn. heeft de directie in het jaarverslag verklaard. Voor de Nederlandse tabaksverwerken- de industrie is de Rhodesische tabak van groot belang, aldus de directie. De omzet van het bedrijf is met zeven tien percent gestegen. Voor. de moeder maatschappij is daarmee voor de eerste maal in de geschiedenis honderd miljoen overschreden. Het winstsaldo is 1,58 miljoen (vorig jaar 1,43 miljoen).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1